Onoverzichtelijke situatie in Rotterdamse ha Regering besluit na koortsachtig overleg: Meer kosten van gemeenten ten laste van het rijk Veertig kinderen volgende week niet BBiP naar school rouwen willen post- bestellen AANRIJDINGEN IN TERNEUZEN Overleden na val met bromfiets Londen gaat niet in op ultimatum commando 's Steeds meer bedrijven betalen 400 gulden VLIEGTUIGKAPINGEN (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG -De regering overweegt geen maatregelen aan liet loonfront te nemen. OUDENBOSSCHE ONDERWIJZER KRIJGT GEEN UITSTEL VAN DIENST Zuster Sourire terug naar liet klooster BREDA DINTELOORD Directeur: Dr. W. A. J. M. Harkx. HoofdredacteurL, Leijendekker. Redactie- en Administratie-adires Nieuwstraat 9, Terneuzen, tel. (01150)—7920. Abonnementsprijs m.i.v. 1 jub 1970: 9,20 per kwartaal; per maand t 8,25. Losae nummers 15 cent, inclusief 4% B.T.W. Gironummer 1945433 DE VRUE ZEEUW DINSDAG 8 SEPTEMBER 1970 25e Jaargang No. 6340 Advertentieprijsper mm 16 cent; minimum per advertentie 2,40, exclusief 4% B.T.W. Rubriek „Kleine Advertenties" (geen handels advertenties) 5 regels 1,15. Iedere regel méér 23 cent. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. VermeldingBrieven onder nummer, of Adres bureau van dit blad, 50 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot v.m. 11 uur. Voor het maandagnummervrijdag tot v.m. 11 uur. Uitgeefster N.V. Uitgevers Maatschappij De Stem (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Het actiecomité Arbeidersmacht Rotterdamse Ha ven wil voor vanmorgen tien uur weten waar en wanneer over de eisen van de stakers in de Rotter damse havens kan worden onder handeld. Zo luidde het ultimatum dat de jonge stakingsleider Wouter Terbraak gistermiddag aan de Scheepvaartvereniging Zuid (de werkgevers) heeft gesteld. De Scheepvaartvereniging Zuid (SVZ) heeft de „Arbeidersmacht" tot nu toe echter geheel genegeerd. In een bekendmaking aan alle havenarbei ders, liet zij gisteren nog eens na drukkelijk weten dat alleen dege nen, die gisteren het werk zouden hervatten konden rekenen op uit betaling van de stakingsdagen van vorige week. De SVZ zou voor geen enkele verdere eis wijken. Niemand in de Rotterdamse ha vens slaagde er gisteren echter in om zelfs maar bij benadering te zeggen hoeveel arbeiders aan het werk waren gegaan en hoeveel er staakten. Mededelingen van het sta kingsfront en de SVZ spraken elk aar duidelijk tegen. Vaststond dat gistermorgen grote groepen ar beiders voor de poorten van de be drijven samendromden om het voor en tegen van de staking te bespreken. Ongeveer tweeduizend havenarbeiders namen gistermid dag deel aan een betoging bij het gebouw van de SVZ dat voor de ze kerheid door de werkgevers was ontruimd. Het kwam niet tot inci denten. De gehele dag trouwens niet. De politie heeft op het eind van de middag alleen een geluids wagen van de stakers naar het bu reau gedirigeerd. Om vijf uur, bij de wisseling van de, ploegen, wer den nieuwe spanningen verwacht. Ze bleven andermaal uit. De SVZ heeft de gehele dag door optimistische berichten over de sta king uitgegeven. Volgens de SVZ en de vervoersbonden is de staking „duidelijk aan het verlopen". De avondploegen (2000 tot 3000 man) zouden voor een groot deel aan het werk zijn gegaan. Exacte cijfers konden echter niet worden gege ven. Gisteravond liet de SVZ weten dat van de mensen in de dagdienst (12.000) ongeveer de helft op de emplacementen was verschenen. De SVZ kon echter niet ontkennen wat iedereen kon zien, namelijk, dat bijna alle kranen langs de havens de helt- dag stil zijn blijven staan. De „Arbeidersmacht" gaf zelfs als commentaar dat directieleden zelf gistermorgen enkele kranen in werking hadden gesteld om de sta kende arbeiders te misleiden. Het stakerscomité houdt nog steeds vast aan zijn eis van een bru to loonsverhoging van 75.- per week. Het bedrag van 25.- bruto per week dat de werkgevers met de vakbonden voorlopig zijn over eengekomen, vinden zij niet accep tabel, te meer niet daar dit bedrag bij ziekte en in de vakantie niet behoeft te worden uitbetaald. Wel benadrukte stakingsleider Terbraak dat de eis van 75.- als uitgangs punt voor onderhandelingen moet worden gezien. Intussen heeft prof. dr. P. ter Hoeven, de socioloog die in het be gin van de zestiger jaren een rap port over de werksituatie in de Nederlandse havens heeft uitge bracht, gisteravond verklaard dat de werkgevers in de Rotterdamse havens zich niets hebben' aange trokken van de resultaten van het onderzoek. „Men krijgt nu de rente gepresenteerd van een voortdurend onjuist sociaal beleid" aldus prof. Ter Hoeven. Volgens deze socioloog zijn de looneisen niet de voor naamste oorzaak van de hardnek kige staking. De havenarbeiders heb ben vooral een hekel aan de on regelmatige en zware arbeid in de havens. Die past volgens hem niet meer in de huidige welvaartsstaat. „Amsterdam heeft de laatste ja ren wél moeite gedaan dit pro bleem op te lossen. Rotterdam niet. Het is een moeilijke zaak maar Rotterdam heeft er niet serieus aan gewerkt", aldus prof. Ter Hoeven. Vandaag gaat de staking in de Rotterdamse haven zijn elfde dag in. De politie beschermde gisteren werkwilligen in de Rotterdamse haven. De politie had het overigens niet moeilijk. GEEN MES IN LOONPOLITIEK Wel is zij bezorgd over de onrust in het bedrijfsleven, met name in en om de Rotterdamse haven. Deze bezorgdheid gaat echter niet zover dat de regering in de vrije loonpolitiek zou willen ingrijpen. De overspannen economische situatie vormde gisteren onderwerp van langdurig beraad op regeringsniveau. Dat beraad begon met een bijeenkomst van de zogenaamde raad voor economische aangelegenheden uit de ministerraad, bestaande uit de ministers van Vinanciën, Economische Zaken, Sociale Zaken en Landbouw onder leiding van de minister-president. Later kwam de ministerraad voltallig bijeen. In de loop van de dag is ook overleg gevoerd met de fractievoorzitters van de regeringspartijen, 's Avonds kwam een vertegenwoordiging van de werkgeversorganisatie naar het minis terie van Economische Zaken voor overleg met een delegatie uit de minister raad. De ministers Witteveen (Financiën), Nelissen (Econ. Zaken), Roolvink (Soc. Zaken) en Lardinois (Landbouw) woonden het gesprek met de werk geversorganisatie bij. Ook tijdens dit gesprek hebben de ministers nog eens hun bezorgdheid over de Overspannen economische si tuatie laten horen. Zij hebben daar aan toegevoegd te hopen dat de rust in de Rotterdamse haven zo gauw mogelijk terugkeert. Voor een in grijpen in het vrije overleg tussen werkgevers en werknemers zag de regering nog geen aanleiding. Een woordvoerder van de regering sprak gisteren met nadruk het ge rucht tegen als zouden soldaten ach ter de hand worden gehouden om eventueel in Rotterdam te worden in gezet om werkwilligen te bescher men. „Volstrekte onzin", zo werd dit gerucht afgedaan. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Nog maar nau welijks is de wervingsactie van de PTT in het postdistrict Den Haag van de grond gekomen, of de aanmelding van semi-profbe- stellers is overweldigend. In dagbladen heeft alleen nog maar een advertentie voor 65+ ge staan en ai ruim tweehonderd huisvrouwen hebben gereageerd. Van de 65+'ers hadden ruim 100 belangstelling voor het he stellen van drukwerk en tijd schriften voor de PTT. Zoals bekend kampt de PTT met een enorm tekort aan post boden. In Den Haag gaat men het nu proheren met semi-prof- bestellers, die in een uiterst flexibel werkschema wórden op genomen. De hulpkrachten kun nen zelf bepalen wanneer zij werken, maar, en dat heeft men hij de PTT wel gesteld, niet lan ger dan tien uur per week. Daar door valt men bij de betaling dan buiten de sociale voorzie ningen. Deze groep van mensen heeft die sociale voorzieningen al door huwelijk of pensioen. De semi-profbesteilers kunnen zelfs de post thuisbezorgd krijgen en daar zelf hun route bepalen. Hoe groot uiteindelijk het aantal nieuwe hestellers zal zijn, kon men bij de PTT nog niet zeggen. Bij de werkgevers bestond gisteren de indruk dat de staking in Rotter dam aan het verlopen was. De hoop werd sterker dat de uitkering ineens van 400 gulden beslist niet tot een algemene loonronde zal worden. Het akkoord tussen werkgevers en vak beweging is volgens de werkgevers bijzonder ongelukkig in de publici teit gekomen, waardoor opeens aller lei vakbonden een uitkering ineens van 400 gulden gingen eisen. Maar diverse bedrijfstakken en werkgevers hebben al getoond hetj been stijf te houden en niet voor de eisen te zwichten. Het „akkoord" over de mogelijk heid van een uitkering ineens be tekende een kanalisering van wat al volop aan de gang was. De moeilijk heden rondom de koppelbazen in de Rotterdamse haven waren allang be kend. i Er was een spontane explosie van onrust ontstaan en noch de werk gevers, noch de regering, noch de vakbeweging beschikken over mid delen om zo'n explosie te kanali seren. Wij zaten met het pistool op de borst, aldus een woordvoerder van de werkgevers. Hij zei te hopen dat de vakbeweging zich niet aan het overleg zou onttrekken over wat in Nederland moet gebeuren om het overspannen economische klimaat te matigen. Verwacht wordt dat volgen de week dinsdag de regering in de miljoenennota uitvoerig zal ingaan op maatregelen ter afkoeling van de economie. Aan werkgeverskant vindt men dat de regering voor alles de overheids uitgaven moet beperken. Daarbij speelt onder meer de vraag of het wel wenselijk is volgend jaar het woningbouwprogram boven 125.000 woningen op te voeren, zoals de Tweede Kamer wil. WANNEER JEAN Jacques Ser- van-Schreiber als leider van de Franse radicale partij bij de tussen tijdse verkiezing voor een parle mentszetel in Bo-deaux niet min- stens 30 pet. van de stemmen krijgt, zal hij zich terugtrekken. OP SCHIPHOL is gisteren tegen de middag de tweemiljoenste passa gier van dit jaar begroet. Hij was een lalsmeerse rozenkweker, die voor Tenerife had geboekt. HET NIEUWE E.E.G.-gebouw Berlaymont in Brussel heeft bijna f 276 miljoen gekost. Het werd on langs officieel geopend. UIT DE ETALAGE van een juwe lier uit Lunteren is gisternacht voor f 30.000 aan sieraden gestolen. Drie mannen gooiden elk twee bakstenen door de ruit. «t (Van een onzer verslaggevers) OUDENBOSCH Ten einde raad zal het hoofd van de basisschool de Bukehof in de Olmenstraat in Ou denbosch volgende week maandag 40 kinderen naar huis sturen. Hij zal dit doen wanneer hij voor die tijd geen geschikte vervanger heeft gevonden voor de onderwijzer P. van 't Hof van de tweede klas die maandag in dienst moet. „In juli heeft het minister van onderwijs het ministerie van defen sie geadviseerd de heer Van 't Hof uitstel te verlenen tot het einde van het schooljaar. Defensie heeft echter tot op de dag van vandaag officieel niets laten weten, terwijl het school jaar al een paar weken begonnen is", vertelt het hoofd van de school de heer J. van de Meer. Uiteindelijk heeft gisteren'het hoofd zelf defen sie gebeld. „Ik heb geïnformeerd hoe het er mee stond en toen werd mij verteld dat het verzoek om uitstel zou wor den afgewezen. Het officiële bericht was nog niet verstuurd. Het lag in de typekamer zeiden ze". Als reden voor de grote tijd die verstreek tus sen de ontvangst van het advies en Deze Oudenbossche klas staat volgende week „op straat" als er voor die tijd geen vervanger gevonden wordt voor de onderwijzer, die maandag a.s. in militaire dienst moet. het berichtgeven gaf het ministerie: „We hebben het erg druk", vertelt de heer Van de Meer. Sinds gistermorgen weet de school hoe de zaken erbij staan: maandag zal onderwijzer Van 't Hof op moe ten komen in Bergen op Zoom. De tijd is veel te kort om een geschikte opvolger te vinden. In alle klassen van de school wordt in samenwer king met het katholiek pedagogisch centrum groepsonderwijs gegeven, waarvoor een sollicitant zich niet op korte tijd kan omschakelen. „Bo vendien werken wij met klassen van maar liefst veertig kinderen zodat de leerlingen niet kunnen worden opgedeeld over de andere klassen. Wanneer de school niet kan garanderen dat de kinderen goed onderwijs krijgen kunnen we ze beter naar huis sturen". Ook is het te laat om nog een ad vertentie te plaatsen in een van de vakbladen die om de twee weken verschijnen. „De schuld ligt volgens mij hele maal bij defensie", vertelt het hoofd van de school. „Alle andere instan ties hebben hun werk goed gedaan. Het ministerie van onderwijs, de inspectie en de gemeente hebben de zaken vlot afgewerkt, maar op de fensie is het veel te lang blijven liggen waardoor wij nu met de brokken zitten," zegt schoolhoofd Van de Meer. Om de ouders op de beslissing voor te bereiden heeft de school een brief geschreven aan de ouders van de kinderen waarin de gang van zaken wordt uitgelegd. „De kinderen van de lagere school gaan niet demonstreren", ver telt het hoofd van de school, „en het personeel mag het wettelijk niet. Misschien dat de ouders iets op touw gaan zetten. Hoewel we, doordat de school pas bestaat nog geen oudercommité hebben". Het ministerie van defensie was gisteren niet in staat commentaar te leveren op deze affaire. (Van onze correspondent) TERNEUZEN Op het kruispunt AxelsestraatKerkhoflaan te Ter- neuzen verleende de automobilist, D. van L. geen voorrang aan bromfiet ser C. V. uit die plaats, waardoor een botsing ontstond. V. werd op advies van dokter Nijs- ten jr. overgebracht naar het Juliana- ziekenhuis te Terneuzen, en kon na behandeling naar zijn woning terug keren. Er was lichte schade aan bei de voertuigen. De bestuurder van een personen auto, A. K. uit 's-Gravenzande, ver leende op het kruispunt Frederik van Eedenstraat Guido Gezellestraat geen voorrang aan A. J.-K. uit Ter- neuzen. Beide auto's werden aanzien lijk beschadigd. (Van onze correspondent) MIDDELBURG De 63-jarige Middelburger J". C. Koole kwam op de Kanaalweg met zijn brommer te vallen Tijdens de overbrenging per ambulance naar het gasthuis te Mid delburg is hij overleden. Als doods oorzaak stelden de medici een hart infarct vast. FICHERMONT (KNP) Zus ter Luc Gabriel, beter bekend als zuster Sourire, die vier jaar ge leden alle hitparades haalde met haar liedje „Dominique", is teruggekeerd naar haar klooster in Fichermont, dat zij op het top punt van haar succes verliet. In een interview zei zuster Sourire, dat ze wel terug moest, omdat ze er niet langer tegen kon, als maar nagelopen te wor den door jonge (en vaak ook oudere) mannen. „Mijn kleedkamers", zo zei zij, „in vooral Franse theaters, ston den altijd vol met bloemen en vaak lagen er briefjes, die niets aan duidelijkheid te wensen over lieten. Dat is niets voor een meisje, dat de beste jaren van haar leven in een klooster heeft doorgebracht." Zuster Sourire onthulde, dat zij nu haar eeuwige geloften heeft afgelegd en dat de rust van het klooster een welkome af wisseling is van tournees langs nachtclubs met stripteas. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Een belangrijk deel van de kosten van voorzienin gen op hét gebied van de sociale dienstverlening, de volksgezondheid en het maatschappelijk werk zal met ingang van 1 januari 1971 voort aan ten laste komen van de rijksbegroting. Minister Roolvink (Sociale Zaken en Volksgezondheid) en minister Klompé (CRM) hebben dit reeds in brieven van 4 en 14 augustus meege deeld aan de gemeentebesturen. Hierdoor zullen de gemeentelijke uitgaven aanzienlijk verminderen. Het kabinet heeft inmiddels beslist dat een verdere verschuiving van gemeente- naar rijksbegroting tot stand zal worden gebracht. Een nieuwe subsidieregeling zal de helft van de kosten van bijstand aan thuiswonenden met ingang van 1971 ten laste brengen van de begro ting van het ministerie van CRM. Al deze maatregelen zullen de ge meentelijke financiën in zodanige mate ontlasten, dat de uitkeringen over het jaar 1971 uit het gemeente fonds belangrijk kunnen worden ver laagd. Minister Beernink (Binnenlandse Zaken) heeft in een gisteren ver schenen circulaire gericht aan de ge meentebesturen gezegd welke in- (Vervolg op pagina 9) (Van onze Londense correspondent) De Britse regering weigert in te gaan op het ultimatum van de Pa lestijnse commando's om de 24 jaar oude Leila Khaled, die zondag be trokken was bij de kaping van het toestel van de EI Al uit Amsterdam, voor donderdag vrij te laten. Na besprekingen van premier Heath en zijn ministers met veiligheidsdes kundigen en juridische experts werd besloten dat de normale rechtsgang tegen Leila moet worden voortgezet. Vertegenwoordigers van de landen die betrokken waren bij de kaping van zondag van. drie straalvliegtuigen en een mislukte poging om zich mees ter te maken van het uit Amsterdam vertrokken El-Al-toestel zullen bin nenkort in- Washington bijeenkomen om de crisis te bespreken. Vertegen woordigd zullen zijn Groot-Brittannië, West-Duitsland, Israël, Zwitserland en de V.S. (Zie voor meer nieuws over de ka pingen elders in dit blad). (Van onze verslaggevers) DEN HAAG Steeds meer bedrij ven gaan ertoe over, al dan niet na stakingsacties, de werknemers vier honderd gulden extra uit te keren. Blijkens bij de metaalbedrijfsbond NVV ontvangen berichten is de in komensverbetering van 400 bruto overeengekomen voor werknemers van o.a. Etna en Bakker en Rueb in Breda, de TSM in Terneuzen, De Schelde in Vlissingen, de AKF in Goes, de ves tiging van Smit-Bolnes in Zierikzee (IHC-concern), Aviolanida (Fokker), Ver. Buizenfabriek in Oosterhout (Hoogovens), Saval (DRU), Groen- pol in Amsterdam, Hoogovens (IJ- muiden), VMF (Utrecht). Gistermorgen hebben tussen acht en negen uur in de ENKA-fabrieken te Breda 200 personeelsleden het werk neergelegd. Dit om kracht bij te zetten aan hun eis van een uitke ring van 400 ineens. Na een gesprek tussen een deputatie van 't personeel en een districtsbestuurder van St.- Willibrordus, de heer Van Hilst, en de bedrijfsleiding werd de kwestie teruggebracht naar het normale over legkader van het bedrijf. De ENKA, welke 1700 werknemers telt in Breda en 350 in Steenbergen, behoort tot het AKZO-concern, dat reeds eerder verklaard heeft bereid te zijn aan het personeel een uitke ring van f 200 ineens te verstrekken. De ENKA-personeelsledien blijven bij hun eis van 400. Bij de Bredase machinefabriek Schuurink N.V. zou er gistermiddag door een groot deel van het technisch personeel een uur lang zijn gestaakt, om kracht bij te zetten aan de eis om een uitkering van 400 extra. Het bericht als zou dit bedrag aan de werknemers van. Schuurink zijn toe gezegd, werd niet door de directie bevestigd. Zaterdag is bij onderhandelingen tussen de personeelscommissie en de directie van V.C.S. Dyrteloord over eenstemming bereikt over de vier honderd-gulden-regeling. Dit deelde gisteravond de hoofd-directeur van de Suiker Unie GA, ir. R. H. van Kri- velen, desgevraagd mee.

de Vrije Zeeuw | 1970 | | pagina 1