SCHIET BEVEILIGING OP SCHIPHOL TE KORT? Geen harde aanpak regering te verwachten COUP IN DE Israël schort ésprek wede op Drie kapingen boven Europa gelukt EFFECTIEF PROTEST Estudiantes houdt er op na Longondersoek onder duivenhouders PARA'S VAN ISRAËL LANDEN IN JORDANIË Roolvink moet behoedzaam manoeuvreren ISRAëLISCHE STEWARD SCHIET PALESTIJN DOOD ONRUST IN HET BEDRIJFSLEVEN Man schiet zeven mensen dood In moeilijkheden Riskant Bedreigd Teleurgesteld Directeur: Dr. W. A. J. M. Harkx. HoofdredacteurL. Leijendekker. Redactie- en Administratie-adres: Nieuwstraat 9, Terneuzen, tel. (01150)- -7920. Abonnementsprijs m.i.v. 1 juli 1970: 9,20 per kwartaal; per maand 3,25. Losse nummers 15 cent, inclusief 4% B.T.W Gironummer 1945433 ZEEUW MAANDAG 7 SEPTEMBER 1970 25e Jaargang No. 6339 Advertentieprijsper mm 16 cent; minimum per advertentie 2,40, exclusief 4% B.T.W. Rubriek „Kleine Advertenties" (geen handels- advertenties) 5 regels f 1,15. Iedere regel méér 23 cent. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. VermeldingBrieven onder nummer, of Adres bureau van dit blad, 50 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot v.m. 11 uur. Voor het maandagnummervrijdag tot v.m. 11 uur. i Uitgeefster N.V. Uitgevers Maatschappij De Stem tvja (Van een onzer verslaggevers) SCHIPHOL Schiet de bevei liging van vliegtuigen op Schiphol tekort? Over deze vraag werd gis teravond op de luchthaven op hoog niveau vergaderd, nadat als prak tisch zeker mocht worden aangeno men, dat de kapers van de gister middag om 14.10 uur vertrokken Boeing 707 van de Israëlische maat schappij El Al en die van de om drie uur opgestegen Jumbo Jet van de PANAM op Schiphol aan boord waren gegaan. Het baart de auto riteiten grote zorgen, dat de natio nale luchthaven van Nederland op genomen schijnt te gaan worden in het terreurnet van extremisten, die de veiligheid in de lucht onderge schikt maken aan hun belangen. Dat de kapers op Schiphol zijn in gestapt, lijdt nauwelijks twijfel. Beide gevallen van vliegtuigroof vertoonden een grote overeenkomst. Het betrof in alle twee de gevallen vluchten met bestemming New York. Beide vluchten waren tran- sitoverkeer. Het toestel van de El Al maakte een tussenlanding op weg van Tel Aviv naar New York; dat van de PANAM was op weg van Brussel naar New York. Op de trajecten tussen de startpunten en Schiphol was alles rustig ge bleven. Het ligt dus voor de hand, dat de kapers in Amsterdam zijn ingestapt. Ook het moment, waar op de vliegtuigrovers hun slag pro beerden te slaan in het geval van de El Al tevergeefs was identiek, namelijk bij de nadering van de Engelse kust, kort na het verlaten van het Nederlandse luchtverkeersleidingsgebied. Dat bij de vlucht van de PANAM kapers door de veiligheidsmazen zijn geglipt, is volgens de. woord voerders op de luchthaven nog wel begrijpelijk, de meesten van de 140 passagiers waren op Schiphol aan boord gegaan en waren niet aan speciale maatregelen onder worpen geweest. De gang van za ken met de El Al vlucht echter stelt iedereen voor raadsels. Op Schiphol waren er slechts acht pas sagiers voor deze machine. Hun bagage was, zoals bij EI-Alvluchten sinds lang gebruikelijk is, in hun nabijheid doorzocht en zij hadden de koffers zelf aan boord moeten brengen. Ook hun paspoorten en andere persoonlijke gegevens wa ren nauwkeurig gecontroleerd. Rand, liet vliegtuig, dat was af gemeerd bij ingang vier van dc A-pier stond een cordon van poli tieauto's opgesteld. Ook de bevei liging met prikkeldraad ontbrak niet. Het moet uitgesloten worden ge acht dat de kapers anders dan langs de normale passagiersingang aan boord zijn gekomen. Daarom spitste het gisteravond plaatsvindende overleg van de vei ligheidsautoriteiten zich toe op de vraag, hoe de controle op passa giers nog beter kan worden uitge oefend. In ieder geval moet zij gistermiddag hebben gefaald. De luchthavendirectie wijst iedere verantwoordelijkheid hiervoor af. „Wij zijn slechts belast met de bewaking van de toegangen tot het platform voor het aldaar werkende personeel", aldus een woordvoer der. „Mocht iemand daar doorheen glippen, dan zou er maar één mo gelijkheid zijn om in de passagiers cabine van een vliegtuig door te dringen, namelijk via de bevoor- Dit is de Boeing 707 van EI Al, die werd na aankomst op het Londense heidsdiensten. radingstrap. Maar die wordt voor de El Ai altijd scherp bewaakt door de rijkspolitie, terwijl ook de Israë lische veiligheidsdienst een oogje in het zeil houdt". If-r gisteren kort na de start vanaf Schiphol gekaapt werd. Het toestel vliegveld Heathrow ingesloten dcor auto's van politie en veilig- Op de toegangen tot het platform na is de beveiliging van vliegtuigen op Schiphol in handen van een spe ciaal onlangs daartoe door de overheid in het leven geroepen commissie, waarin verschillende ministeries, veiligheidsinstanties en Iuchtvaartinstanties vertegenwoor digd zijn. Voorzitter is majoor E. Gerritsen, hoofd dienst luchtvaart van de rijkspolitie. (Van onze parlementaire redactie en verslaggevers) DEN HAAG/ROTTERDAM Voor de tweede keer binnen ruim een week zal de regering overleg plegen met de centrale werkgevers organisaties. Onderwerp: De onrust in het bedrijfsleven, en met name in de Rot terdamse haven. Ook dit keer zullen vertegenwoordigers van de vak centrales afwezig zijn. Wel zullen vandaag vele vakbonden vergade ren om hun houding tegenover werkgeversbonden te bepalen. Aangenomen wordt dat de regering vanavond vooral van de werkgevers wil weten, hoe zij tegen de arbeids onrust aankijken. Verwacht mag ook worden dat met name de ministers Witteveen (financiën) en Roolvink (Sociale Zaken) van hun ernstige on gerustheid blijk zullen geven. Onge rustheid niet alleen over acties om een uitkering ineens van 400 gulden over 1970, maar ook over mogelijke verdere ontwikkelingen op sociaal- economisch terrein, wanneer de vak bonden in het najaar hun looneisen voor 1971 gaan stellen. De regering zal waarschijnlijk de medewerking vain de werkgevers vragen oin vooral een krachtige hou ding aan te nemen tegenover onver antwoord geachte eisen van de vak bonden. Typerend is, dait bij het over leg dr. J. Zijlstra, president van de Nederlandse Bank, aanwezig zal zijn. Kennelijk heeft de regering hem voor vanavond ingehuurd om een schrikwekkend verhaal over de in- flartiegevaren ten beste te geven. Zijl stra droomt van een hele harde gul den, maar bij de vakbeweging moet hij met die dromen niet aankomen. En de werkgevers klinkt het verhaal van de harde gulden wel mooi in de oren, maar anderzijds zijn er vol doende werkgevers aan de top van hun organisaties, die een groot oog hebben voor de realiteit in het harde spel met de vakbeweging. Bij deze werkgevers behoeft de re gering niet aan te komen met sug gesties voor eventueel ingrijpen, bij voorbeeld door art. 8 van de loonwet (ingrijpen in afzonderlijke c.a.o.'s) te hanteren. Want de werkgevers besef fen terdege dat er dan werkelijk „rot zooi" in het bedrijfsleven zal ko men. De centrale werkgeversorganisaties middenstand en landbouw spelen in het centrale overleg nauwelijks een rol hebben gekozen voor een vrije loonpolitiek. Dan moeten zij die ook slikken als het minder goed uit komt, zo liet men van die kant we- (Van onze redactie buitenland) CRESTON De Canadese politie houdt een klopjacht op een schutter, die zaterdag zeven mensen uit twee boerengezinnen bij de Amerikaans- Canadese grens heeft vermoord, de lijken heeft verminkt en een zeven jarige jongen als gijzelaar heeft mee genomen. ten. Verder dan vermanen moet de regering dan ook niet gaan, zo zei een van de woordvoerders vain de cen trale werkgeversorganisaties. Trou wens: Roolvink is uitgeslapen genoeg om zich niet voor het karretje van minister Witteveen te laten spannen. Hij gaat een half jaar voor de ver kiezingen geen onpopulaire maat regelen nemen, als da-ar geen uiterst dwingende reden voor zou zijn. Voorlopig zal hij dan ook blijven hopen dat de onrust verloopt. En hij zal het zijn tegenspeler Kloos N.V.V.-voorziltter en lid van de Eer ste Kamer voor de PvdA niet gun nen, dat de onrust omslaat in poli tieke stakingen tegen deze regering. De werkgevers -gaan naar het over leg van vanavond met alleen maar „oren, bereid tot luisteren." Zij wach ten verde-- af en hopen dat de werk gevers in de afzonderlijke bedrijfs takken sterk -genoeg zijn om tegen onredelijke verlangens van vakbon den neen te zeggen. Dat is het spel in een vrije loonpolitiek, waarbij de regering als belangstellende derde mag toekijken. Onze verslaggever telexte ons gis teravond de situatie in Rotterdam: Als het aan de naar- schatting 2000 arbeiders ligt, die zaterdag in de Rot terdamse Rivièrahail bijeen kwamen op uitnodigüsig van het actiecomité „Arbeidersmacht", dan ligt ook van daag nog het werk in de havens plat. Volgens werkgevers en erkende bon den zou het merendeel van de 14.000 stakende arbeiders echter weer aan het werk willen. De werkwilligen zullen daarbij op de tegenstand stuiten van „Arbed- dersma-cht", dat zich d-e laatste dagen grote invloed heeft verworven onder de stakers met o.a. de eis van 75 gul den per week loonsverhoging, terwijl de bonden akkoord zijn gegaan met 25 gulden bruto per week. De eis van 75 gulden zag men ove rigens als „oniderhandelingsbedrag". Daarnaast eiste men verbetering van de leefsituatie in de haven. De Rotterdamse besturen van de vakgroepen stuwadoors, toezichthou dend en technisch personeel van d'e bedrijfsgroepen Havens van de drie erkende bonden, hebben verklaard, dat door het verkrijgen v-an de 400 gulden over 1970 en de toegezegde loonsverhoging van 25 gulden, aan de redelijke verlangens van de werkne mers in de havens is voldaan. Zaterdag is trouwens weer een nieuwe groep op het stakingstoneel verschenen. De groep bestaat uit 46 vertegenwoordigers van 23 Rotter damse havenbedrijven. Ze zegt de werkwilligen in deze bedrijven te vertegenwoordigen en zich te distan tiëren van het comité „Arbeiders macht". Ook deze groep stelde echter een hogere looneis (25 gulden netto) dan tussen bonden en werkgevers is overeengekomen. De erkende bonden verklaarden zich echter op hun beurt bereid tot een gesprek met vertegen woordigers van deze zich „positief' noemende groep. Dertig Zuidmolukse jongeren, voor namelijk uit Zeeland, hebben zater dag de wacht betrokken bij de hoofd ingang van de gevangenis aan de Pompstationweg in Scheveningen. Hier zijn de 33 bezetters van de Indonesische ambassadeurswoning opgesloten. (VOOR VERRSLAG ZIE PAG. 3) - - éJÈÊ (Van onze sportredactie) AMSTERDAM/ROTTERDAM Estudiantes-trainer Osvaldo Zubeldia heeft zijn spelers, Feijenoord en het voetbalpubliek niet lang in het onzekere gelaten. Hij maakte gisteren zijn opstelling bekend: een elftal met drie veranderingen ten opzichte van de wedstrijd in Buenos Aires. Zubeldia nam zijn beslissing na twee zware trainingen op een grasveldje bij het hotel. Over de samenstelling van het Feijenoord- elftal is nog niets bekend. Vermoedelijk zal Happel die mededeling pas kort voor de wedstrijd doen. Intussen staat het vast dat de ama teurclub Bavel geen oefenpartij zal kannen spelen tegen Estudiantes. Dat hield de KNVB tegen, zoals men in onze sportbijlage kan lezen. De spelers van Estudiantes verkenden gistermorgen de omgeving van hun hotel in Rotterdam op het meest Nederlandse vervoermiddel de fiets. Op de fiets Togneri en lopend Conigliari. SCHIPHOL/LONDEN/PARIJS/FRANKFORT De levens van ruim zeshonderd mensen zijn gisteren in gevaar geweest bij de grootste en meest spectaculaire Palestijnse commando- actie tegen de burgerluchtvaart. Tegen zeker vier passagiersvliegtuigen van internationale lucht vaartmaatschappijen werdén kapingsacties ondernomen waarvan er drie slaagden en een mislukte. Van een door het Palestijnse verzet gemelde vijfde kaping kon zondagavond om 21.30 uur geen bevesti ging worden verkregen. Bij de acties vielen één dode en twee ge wonden. De vier gekaapte toestellen hadden gemeen, dat zij alle op weg waren naar New York. Twee ervan hadden tussenlandingen gemaakt op Schiphol. De eerste melding kwam zondagmiddag uit Londen, waar een Boeing 797 van de Israëlische luchtvaartmaatschappij „El Al" landde met 145 passagiers nadat twee Palestijnen i-wn de Noordzee een mislukte poging hadden ge daan de vlieger van koers te laten veranderen. De gezagvoerder bracht het toestel echter in een stijle duik, waarna een steward zijn pistool trok en schoot. Bij de schietpartij werd een van de Palestijnen gedood, de ander een vrouw en de steward raakten ge wond. Niemand van de passagiers van de Boeing, die uit Tel Aviv via Schiphol op weg was naar New York, raakte gewond. Enkele ogenblikken na de melding over het „El-Al"-toestel, meldde de luchthaven Frankfort dat een Boeing 707 van de Amerikaanse maatschappij „TWA", met 145 passagiers eveneens op weg naar New York, boven Bel gisch gebied was gekaapt en koers zette in zuidoostelijke richting. Uit Jordanië is later vernomen dat het toestel in de avond was geland op de luchtmachtbasis Mafrak. Eveneens in Jordanië terecht kwam een DC-8 van het verlengde type van de Zwitserse maatschappij „Swissair" die kort na het opstijgen van het vliegveld ZürichKloten boven Frankrijk door Palestijnen werd ge kaapt. Het toestel met zijn'143 passa giers en 12 bemanningsleden landde uren later op het vliegveld van de Jordaanse hoofdstad Amman. Het langst verkeerde men op de grond in onzekerheid na de kaping van de Boeing-747 „Jumbo Jet" van de Amerikaanse maatschappij „PAN AM", welk toestel bij de landing bij na in moeilijkheden kwam. Het vliegtuig was van Brussel na een tussenlanding op Schiphol met 145 passagiers, van wie er velen op de Amsterdase luchthaven waren in gestapt, op weg naar New York toen het door een onbekend aantal Pa lestijnen werd gekaapt en gedwongen koers te zetten naar het Midden-Oos ten. Onduidelijk bleef lang welk vliegveld de kapers voor ogen had den. De luchtvaartautoriteiten van Bei roet weigerden aanvankelijk toestem ming voor de landing waarna de „Jumbo Jet" koers zette naar elders. Later kwam de vlieger met de mel ding dat hij toch in Beiroet zou lan den omdat hij nog slechts voor korte tijd brandstof had. Volgens deskundigen was een lan ding bij donker met de grote Boeing- 747 op het niet voor dergelijke toe stellen ingerichte vliegveld zeer ris kant. (Van onze redactie binnenland) LEIDEN Duivenhou ders kunnen longaandoe ningen krijgen, die ver moedelijk worden veroor zaakt door het inademen van uit duivemest af komstige stoffen. Om meer zekerheid te krijgen over deze zogenaamde duiven- houdersziekte, heeft de Leidse longarts prof. dr. J. Swierenga Limburgse duivenhouders gevraagd enig bloed af te staan voor onderzoek. Al eerder ging een dergelijk verzoek uit naar Leidse duivenhou ders. Prof. Swierenga wil na gaan of er in het bloed van duivenhouders anti-stof fen voorkomen. Waar schijnlijk is dit wel het ge val, doch openbaart de ziekte zich slechts bij een enkeling. Volgens prof. Swierenga is het belangrijk dat dui venhouders goed worden onderzocht bij eventuele longklachten. Voor dui venhouders die zich kern gezond voelen bestaat er geen reden bun sport op te geven. Wel zal men naar een andere liefhebberij moeten omzien als er in derdaad longafwijkingen worden geconstateerd in combinatie met anti-stof fen in het bloed. Behalve de duivenhou- dersziekte, een allergische aandoening, kunnen dui venhouders ook nog virus ziekte ornithosis door hun duiven oplopen. In dit ge val is de duif zelf ziek, maar genezing is voor het beest mogelijk. Bij de mens doet ornithosis zich voor als een ziekte met hoge koorts en longont steking. Verantwoordelijk voor de kapingen stelde zich zondagavond het „Volks front voor de bevrijding van Pales tina", de zeer extreme organisatie van dr. George Habasj. In een communiqué heeft het „Volksfront" gisteravond meegedeeld dat het Zwitserse toestel zal worden vastgehouden totdat Zwitserland drie Palestijnen vrij laat die wegens een beschieting en granaataanslag op een El-Al-vliegtuig vorig jaar op het vliegveld ZürichKloten tot twaalf jaar gevangenisstraf zijn veroordeeld. De 39-jarige steward Schlomo Vi- der heeft aan boord van het El-Al- vliegtuig, waarvan de kaping door twee Arabieren is mislukt, een vuur gevecht geleverd met een van de twee kapers, een ongeveer 20-jarige man. Deze had een pistool getrokken en zich naar de cabine begeven om de gezagvoerder te gelasten zijn koers te wijzigen. Terwijl het gevecht zich boven de Noordzee voltrok, keken de 148 pas sagiers vol afgrijzen toe hoe de ste ward gewond op de vloer in elkaar zakte. Op hetzelfde moment viel ech ter ook de kaper neer. Hij was door een kogel uit het wapen van de ste ward dodelijk getroffen. De moeilijkheden leken echter nog niet voorbij toen een jonge vrouw overeind sprong met in elke hand een handgranaat. Doordat de gezagvoer der op dat moment zijn vliegtuig een duikvlucht liet maken verloor zij het evenwicht. Een aantal passagiers maakte daar van gebruik om zich op haar te stor ten en haar met stropdassen vast te binden. De Boeing 707 maakte korte tijd later een landing op het inmiddels gewaarschuwde vliegveld Heathrow bij Londen, waar politie en brand weer paraat stonden. Daar bleek dat de kapers over een Hondurees paspoort beschikten. De steward is in een ziekenhuis opgeno men, waar men later verklaarde dat zijn toestand niet levensgevaar lijk is. Toen de Boeing op een van de lan dingsbanen van Heathrow tot stil stand kwam sprong een lid van de bemanning naar buiten met. een van de handgranaten, die op scherp bleek te staan. De pen van de gra naat was uitgetrokken. Hij ontplofte echter niet. Zowel op de luchthaven Schiphol als in Zwitserland, Duitsland, Enge land en andere landen is gisteren de waakzaamheid na de kapingen verscherpt. De Zwitserse president riep zondagavond het kabinet in spoedzitting bijeen. (Van onze redactie buitenland) JERUZALEM/WASHINGTON/ TEL AVIV/CAIRO Israël heeft gisteren de vredesbesprekingen over het Midden-Oosten opge schort zolang, de militaire status AMMAN (AFP) Israëlische pa rachutisten zijn gisteren neergelaten bij Jarrach en Irbid, in het noorden van Jordanië. kingireden van 'de wapenstilstand niet is hersteld. De Israëlische regering heeft dit gisteren in een communiqué na af loop van een extra-kabinetsberaad b ekendgemaakt. Israëï komt niet terug op het 4 augustus genomen besluit om het Amerikaanse vredesinitiatief te aan vaarden. Ook trekt de Israëlische regering haar afgevaardigde voor de vredesbesprekingen met dr. Jarring niet terug. In het Israëlische communiqué wordt verder o.m. gezegd: „De Egyp tische regering heeft het staakt-het- vuren ernstig geschonden en zet deze handelingen voort. Een nauwgezette inachtneming van het staakt-het-vu- ren en van de status quo zijn de fundamentele voorwaarden van het Amerikaanse vredesinitiatief en van de besprekingen met dr. Jarring. Ambassadeur Tekeon die zijn post als permanent leider van de Israëli sche delegatie bij de V.N. zal herne men, is gemachtigd dit besluit aan dr. Jarring over te brengen". Israël nam dit besluit na verschei dene bijeenkomsten van regering en nadat zaterdag voor de tiende ach tereenvolgende maal een klacht bij de V.N. werd ingediend volgens welke Egypte nog steeds doorgaat met het verplaatsen van onder meer luehtdoelraketinstallaties dichter bij het Suez-kanaal. De afgelopen week dreigde zelfs minister van defensie Mosje Dajan met aftreden als geen besluiten zou den worden genomen die in overeen stemming waren met de veiligheid van het land. Hij kwam van dit be sluit terug nadat de regering beslis singen nam die met zijn inzichten overeenkwamen. Eerder dreigde een crisis tussen Amerika en Israël. Washington kwam echter tegen het einde van de week met een verklaring waarin de Ver enigde Staten uit eigen waarneming de Egyptische bestandsschendingen erkenden en verklaarden stappen te nemen bij de Sovjet-Unie en Egypte o'm tot naleving van het bestand te komen Volgens de jongste waarnemingen zijn raketinstallaties op Egyptisch ge bied verplaatst tot omstreeks tien kilometer van het Suez-kanaal waar door nu rechtstreeks door Israël be zet gebied in de Sinaï wordt be dreigd. Bij het ingaan van de wapen stilstand stonden de raketten niet dichter dan 50 kilometer van het ka naal. In officiële Amerikaanse kringen toonde men zich gisteren teleurge steld over het Israëlische besluit. Het ministerie van buitenlandse zaken weigerde echter elk formeel com mentaar. De verdere ontwikkelingen rond het Midden-Oosten in het weekend: o In de Jordaanse hoofdstad Am man was het gisteren rustig na de le nacht waarin geen schermutselingen tussen het Jordaanse leger en Pales tijnse commando's plaatsvonden. Za terdag vielen er in de Jordaanse stad Zarlia 33 doden na een treffen tussen commando's en het leger.

de Vrije Zeeuw | 1970 | | pagina 1