illllli Schrijnende taferelen in „verdraagzaam'"' land Nog 6 nachtjes slapen en dan... DUBBELE BEWAKINGSRING ROND DEN HAAG Algemene wens: welvaartsvast pensioen De oudere werknemer (slot) Mobiliteit Kwalijke zaak Einddoel RECTIFICATIE Deze week in Eva: Lifters Verkeerd Schoten Prikkeldraadkrans 15 VRIJDAG 4 SEPTEMBER 1970 19 (ADVERTENTIE) Iet op de leeuw op het pakje. Dan pas bent u zeker van echte Ceylon thee - de fijnste thee ter wereld.. CEYLON THUERE CO-OP TEN HAVE ALBERT HE1JÏ1 r"~ SIMON DE WIT K G FOUR FINE CEYLON TEAS TIKTAK SPAR GROTE CHAOS IN PENSIOEN REGELINGEN TILBURG. Er heerst in ons land een chaotische toestand op het gebied van de pensioenregelingen. Er bestaan 85 bedrijfspensioen fondsen, 1508 ondernemingspensioenfondsen en zo'n 18.000 u leest het goed particuliere bedrijven hebben hun pensioenregelingen bij verzekeringsmaatschappijen ondergebracht. Het komt er op neer dat men zo langzamerhand in dit donkere pensioenbos de afzonderlijke bomen niet meer kan zien. Er is over die situatie heel wat gepraat. Het NKV meent dat het hoog tijd wordt dat wij per bedrijfstak één pensioenfonds krijgen. Die gedachte gaat uit van het huidige feit dat 26 bedrijfsverenigingen belast zijn met de uitvoering van de sociale verzekeringswetten. Het CNV echter meent dat we als we een eind gaan maken aan de dwaze en kostbare versnippering op dit gebied radikaal moeten zijn. Het wil daarom één pensioenfonds Men kan stellen dat de veelheid van fondsen en instellingen die nu de pensioenpremies beheren het ge heel erg kostbaar maken. Denkt u alleen maar eens aan al die admini stratieve versnippering, aan al die gebouwen die nodig zijn, aan al die mensen die nu moeten bestaan van de premies die andere mensen beta len om een pensioen te kunnen krij gen. Maar er is meer dat tot nadenken dient te stemmen. Wij weten dat zo'n 40 procent van de mensen die nu boven de 65 zijn boven de AOW geen recht heeft op een aanvullend pensioen. Zij moeten in veel geval len een beroep doen op de bij standswet. Zo'n 15 procent van de nog werkenden hebben straks geen recht op een aanvullend pensioen boven de AOW. Een goede 200.000 bejaarden hebben alleen AOW en zouden verder bijstand kunnen krij gen. Ze vragen het niet, omdat ze die uitkering ten onrechte als een aalmoes beschouwen. We weten ook dat talloze nog werkenden wel een aanvullend pensioen krijgen als ze straks AOW genieten. Maar dat pensioen(tje) is heel gering. Het scheppen van orde op het gebied van de pensioenvoorzienin gen is een urgente zaak. We kunnen er niet te lang meer mee wachten. In de eerste plaats zou ordening op dit gebied er toe kunnen bijdragen dat de mobiliteit van de vooral oudere werknemer wordt bevor derd. Het komt nu heel veel voor dat bedrijven oudere werknemers niet meer willen aanstellen omdat ze zo duur worden in hun pensioen voorzieningen. Als men echter de pensienrechten die iemand heeft bij verschillende bedrijven in één fonds onderbrengt, kan de premie betaling gewoon doorgaan als hij van werk kring verandert. Dan maakt men een eind aan het trieste euvel van de „slapende" pensioenen. Dat zijn de zogenaamd premievrij gemaakte pensioen-aanspraken van werkne mers die bij meer bedrijven recht op pensioen verdiend hebben. Mees tal heel kleine pensioenen, omdat ze maar kort in zulke bedrijven werk ten. In Nederland waren in 1968 zo'n 1.650.000 werknemers verze kerd bij pensioenfondsen. Het aantal „slapende" pensioen-aanspraken was toen....2.224.211. Een heel kwalijke zaak is dat de werknemer die jaren lang (samen met zijn werkgever) „dure" guldens betaalt om straks een bedrijfspensioen te krijgen, er door de inflatie „goedkope" guldens voor terugkrijgt. Het gaat er daarbij om dat het pensioen dat hij „heeft verdiend" niet waardevast is. Anders gezegd', één gulden pensioenpremie gestort in 1970 zal in 1975 nog slechts een waarde hebben van 75 cent- Die inflatie is sinds 1963 in ons land duidelijk uit de hand gelopen. Tot dat jaar was zij aanvaardbaar, 2 procent per jaar. Daarna schommel de zij rond de 5 procent. Iemand die in 1963 een aanvullend pensioen had van 100 gulden in de maand kon er in 1970 meer voor kopen vergele ken met 1963 dan voor 60 gulden. Duidelijker kan niet worden geïllus treerd hoe ernstig de waardevermin dering van de gulden is voor de gepensioneerden. Geen wonder dat het NKV zich heeft uitgesproken voor welvaartsvaste pensioenen. Dat wil zeggen pensioenen die niet al leen de waardevermindering van het geld opvangen, maar bovendien de algemene welvaartsstijging volgen. Een andere kwalijke zaak is dat de pensioenfondsen en verzekerings maatschappijen aan die gestorte pensioenpremies niet onaardig ver dienen. Ze beleggen dat geld. Er worden, bijvoorbeeld, huizen van gebouwd. Daar is niets tegen. Maar de winst die op dat geld wordt gemaakt denkt u maar eens aan de sterk gestegen rente! komt veelal niet ten goede aan de eigena ren de toekomstige pensioenge rechtigden. Een regeling ook op dat terrein zou heel wat gemakkelijker worden, als wij het pensioenbos drastisch zouden gaan uitdunnen. Dan kunnen we de bomen weer gaan zien en wordt snoeien een uitvoerbare bezigheid. Als wij erkennen dat ni©t ieder een in staat is tot zijn (haar) 65ste jaar te werken, is de vraag niet van belang ontbloot of wij niet zouden moeten overgaan tot een flexibele regeling voor de leeftijd waarop men „met pensioen" kan gaan. Ide aal zou zijn dat iedere werknemer dat voor zichzelf zou kunnen uitma ken- Maar er schuilt een heel lelijk addertje onder dit gras. Wij hebben al geconstateerd dat onze bevolking snel veroudert. Het is ook duidelijk dat gelukkig de meeste jonge mensen niet meer in het produktie- proces worden opgenomen op hun vijftiende jaar. Wij willen de leer plicht op den duur verlengen tot het zeventiende of achttiende jaar. Maar verlaging van de pensioengerechtig de leeftijd en verlenging van de leerplicht betekent dat een steeds kleinere groep werknemers het geld voor de AOW moet verdienen. Als men daarbij voegt dat omstreeks het jaar 2000 ongeveer de helft van de werknemers 40 jaar of ouder zal zijn, ziet u het probleem levensgroot voor u. In frankrijk, Zweden en de DDR zit men op het ogenblik al midden in de problemen door dit verschijnsel. Geen wonder dus dat er nogal wat deskundigen zijn die er huiverig voor zijn de pensioenge rechtigde leeftijd te verlagen. Wel lijkt het niet onmogelijk dat er re gelingen komen die het werknemers toestaan tussen de 60 en 65 jaar met vervroegd pensioen te gaan ze krijgen dan minder pensioen als zij dat wensen. Men zou dat geheel aan de betrokken werknemer moe ten overlaten. Geen keuringen dus. Wij zitten nog heel erg vast aan de magische leeftijd van 65 jaar. Het is goed als wij ons realiseren dat die leeftijd destijds ook gekozen is om dat aangenomen werd dat een werk nemer normaal een tijdsbestek van 40 jaar in het produktieproces van 25 tot 65 jaar moest zijn opgenomen. De vraag is echter, of men er niet verstandig aan zou doen jonge mensen die voor hun 25ste jaar al produktief werkzaam zijn, pensioenpremies te laten betalen. In de gedachtenontwikkeling over het pensioenvraagstuk gaat men als regel uit dat het einddoel moet zijn een pensioen van 70 procent van het laatst-verdiende loon. Men kan dan stellen dat de totale pensioenvoor ziening bestaat uit: &AOW als bo demvoorziening; &Aanvullende pen sioenvoorziening via een pensioen plicht; Vrijwillig overeengekomen pensioenvoorziening voor salarisge deelte dat uitgaat boven de AOW- premiegrens- Het ziet ernaar uit dat er nog heel wat gesleuteld zal moe ten worden om tot zulk een afge rond systeem voor de pensioenvoor zieningen in ons land te komen. In de Stichting van de Arbeid is eind vorig jaar in beginsel tussen werk gevers en werknemers overeenstem ming bereikt over de noodzaak te komen tot oplossing van het pensi oenvraagstuk. Er bestaat echter geen eenstemmigheid over de vraag, of men moet streven naar waardevaste (werkgevers) of welvaartsvaste (werknemers) pensioenen. De werkgevers willen dat de be staande uitvoeringsstructuur be- drijfspensioenfondssen, ondernemings pensioenfondsen en regelingen via verzekeringsmaatschappijen wordt gehandhaafd bij het invoeren van een algemene pensioenplicht. De vakbeweging echter meent dat men van die bestaande structuur moet afstappen als blijkt dat handhaving ervan het bereiken van goede en afdoende pensioenvoorzieningen ern stig in de weg zou staan. Er zijn opvattingen die gaan in de richting van een soort nationaal investerings fonds. Daarin moeten dan gelden worden gestort die door heffingen worden verkregen. Een ding dient echter bij dit alles voorop te staan. Het huidige systeem, of welk sys teem ook, mag geen beletsel worden om het beginselakkoord in de Stich ting van de Arbeid jarenlang op sterk water te zetten. Het zou niet de eerste keer zijn in Nederland dat een zaak waarover alle partijen het in principe eens zijn niet van de grond komt, omdat men eindeloos blijft harrewarren over het uitvoe ringssysteem. JACQUES LEVIJ. ln het eerste artikel in de se rie „De oudere werknemer", woensdag j.l. geplaatst, heeft een ninderlijke fout gestaan. In dat artikel werd opgemerkt dat heel wat bezwaren van werkgevers om oudere werknemers in dienst te nemen, als men ze op de ke per gaat beschouwen, reëel zijn. Kr had moeten staan, dat deze bezwaren niét reëel zijn. (ADVERTENTIE) dan start de kwartmiljoen-gulden prijsvraag ten bate van Unesco/Unicef die nu door Danny Kaye dringend wordt aanbevolen. Verder een test voor uw zelfkennis, een waarschuwing tegen dokteren op eigen houtje en een reportage over de jongste oma (34) van Nederland. En al zou u dit nummer alleen maar kopen om de deskundige, objectieve vaste-vloerbedekking-informatie in Eva Praktisch, dan nog zijn uw 80 centjes geweldig nuttig besteed een open blad Een beeld, dat vanaf gisterennacht op de Nederlandse wegen te zien was. afgelast, waren tientallen Ambo nezen toch op weg gegaan naar Den Haag. Onderweg werden ze giste renmorgen opgevangen en de mees ten werden overgehaald weer terug te gaan. Bij de Moerdijk werd een bus met vijftig Vlissingse Ambonezen aan gehouden. De Willebrordse buson derneming bleek niet alle benodig de vergunningen te hebben, waar door het noodzakelijk was dat er een andere chauffeur naar de Moer dijk kwam. Dat kostte anderhalf uur. Het overige verkeer liep flinke vertraging op. Door de stremmende werking van de controle bij de sluis ontstond er in de ochtendspits een file van ruim tien kilometer. De ge strande Ambonezen waren helemaal niet zo gelukkig, want ze moesten ook nog zien naar huis terug te keren. In de loop van de ochtend werden alle posten verzocht „scherp" uit te kijken naar lifters. Rond tien uur waren van enkele kanten berichten binnengekomen dat jonge Ambo nezen hadden geprobeerd een lift (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG - MOERDIJK - MOORDRECHT Tien- duizenden die gisterenmorgen op weg naar hun werk gin gen, zijn geconfronteerd met straatbeelden die sedert de tweede wereldoorlog vreemd zijn. Den Haag heeft nog nooit zo'n bewakingsleger binnen zijn grenzen gehad in verband met een bezoek van een staatshoofd. Direct buiten de residentie was een eerste politiecordon gelegd. Rijkspolitiemannen zorgden ook voor de bewaking van een twee de „bewakingsring", die langs de grote rivieren liep en verder richting verkeersplein Hoevelaken. De bewakingsringen hadden slechts enkele en dan zwaar bewaakte sluizen. Hier en daar in het land vonden gisteren incidenten plaats. Bij Moor drecht werden waarschuwingsschoten gelost en traangas gebruikt. Bij Voorschoten heeft een legertje politiemannen een groep Ambonezen, weer in hun auto's geslagen omdat ze die verlaten hadden. In Den Haag reden tanks. Al met al beelden die een burger oorlog niet zouden hebben misstaan. Voor velen blijken de verregaande veiligheidsmaatregelen die de rijks politie in opdracht van „Den Haag" uitvoerde, vernederend te zijn. Gedwongen door de omstandig heden waren de politiemannen ge noodzaakt de grove selectie toe te passen bij het controleren van het reizigersverkeer. Die selectie bij de sluizen kwam er op neer dat ie dereen met een gekleurde huid uit de verkeersstromen werd gehaald. Ze werden nauwkeurig onderzocht op wapenbezit, legitimatie- en auto papieren. Onder het nieuwsgierige oog van „blanke" passanten moes ten niet alleen Ambonezen, maar ook Indisch-Nederlanders, buiten landse werknemers en hier en daar ook een langharige automobilist Ze staan er nu toch een genante visitatie ondergaan. Een in burger rijdende jonge on derofficier Indonesiër die bij Moerdijk het kofferdeksel van zijn wagen open moest maken: „Als u denkt dat dit voor ons plezierig is, dan hebt u het verkeerd. .Politie man: „Als u klachten hebt kunt u naar de plaatselijke politie gaan". Militair: „Dat helpt niet voor ons". Een schrijnend tafereeltje in het „verdraagzame" Nederland. „Wij vinden het ook niet prettig, maar we kunnen niet anders", reageerden de politiemannen. De eerste bewakingsring had als sluizen het Hellegatsplein voor het verkeer uit Zeeland, de Moer dijk voor het Westbrabantse ver keer Raamsdonksveer voor het Middenbrabantse deel, verkeers plein Gorkum, de brug bij Zaltbom- mel voor Oost-Brabant en Limburg, de Waalbrug voor het verkeer uit Gelderland. Over Rijksweg 2 en het verkeersplein Hoevelaken voor het verkeer uit noordelijke provin cies Deze buitenste ring werd voor een eerste controle en voor signa- leving ten behoeve van de twee de ring gebruikt, "tij Keizersveer pasten posterende rijkspolitieman nen hun cogsignes verkeerd toe. Zij verkeerden in de mening dat „ver dachte personen" moesten worden teruggestuurd. Ojn kwart over elf stelde overste H. van Nijnanten zich ter plaatse op de hoogte en kon de fout direct hersteld worden. Enige tientallen Ambonezen wa ren toen al teruggestuurd. Doordat woensdagnacht pas zeer laat bekend was geworden dat de „Badan Persatuan" de grote de monstratie van Zuidmolukkers had richting Den Haag te krijgen. Vele spoorweg- en busstations werden eveneens verscherpt in de gaten gehouden. In Breda namen cmst oeks dertig jonge Ambonezen de trein. Zij waren getooid met het opschrift „RMS", Twee politieman nen volgden de zaak op de voet. Twee jongens uit Tilburg zeiden door de Tilburgse politie uit de trein te zijn gehaald. Ze werden naar een overvalwagen gebracht en gefouilleerd op wapens. De Tilburg se Ambonees Albert Tallance zei geen wapens te hebben: „Alleen dit wapen", zei hij en balde zijn vuist. De andere Ambonezen die in kleine groepjes richting Den Haag vertrok ken waren nog strijdlustiger: „Er gaat er in ieder geval één kapot en dan weet u wel wie wij bedoelen". De meeste Ambonese woonwijken en -oorden in den lande werden gisteren vrij openlijk geobserveerd door politie-eenheden. In Moor drecht gaf dat aanleiding tot moei lijkheden. De rijkspolitiemannen daar gingen zelfs zo ver dat ze waarschuwingsschoten losten. In Moordrecht is een groot woonoord voor Ambonezen. Dit was mede aan leiding tot de oploop van vele tien tallen vooral ook weer jonge Ambonezen- Zelfs schoolkinderen met de bus op weg naar school in Gouda wer den aan controles onderworpen en mochten niet verder reizen. Opge wonden jonge mensen wilden de politiemannen te lijf. In het dorp was het ook rumoerig. Er werd met stenen gegooid en jongelui wierpen een Volkswagenbusje omver. Na overlag tussen de burgemeester en de Ambonese wijkraad keerde de rast in Moordrecht enigszins terug. Ondertussen hadden de aan de Mid denweg posterende politiemannen tranende ogen als gevolg van een door Ambonezen gegooid traangas bommetje. De burgemee/ter beloof de dat de bewakingspost werd op geheven. De Zuidmolukkers beloof den daarna op hun beurt rustig te zullen blijven. Ook in Den Haag deed zich gister morgen een incident voor. Op de hoek Laan van Nieuw Oost-Indië en de Bezuidenhoutseweg ontrolden een vijftiental Ambonese jongeren spandoeken met leuzen „20 jaar ge duld, eindelijk goweld" en „waarom geen gesprek Manusama-Soeharto". De politie greep inmiddellijk in. Po litieruiters lieten hun paarden de demonstranten naar de kant van de weg duwen, waarop zij wegliepen. Eén der politieagenten zag zich ge noodzaakt zijn revolver te trekken. Hij heeft er echter geen gebruik van gemaakt. In Tiel werd donderdagmorgen met toestemming van het gemeente bestuur een demonstratie gehou den door Ambonezen. Jongeren bo den de burgemeester een petitie aan. Met klem werd vërzocht de be langen van de honderden Telse Am bonezen bij de regering te beplei ten. De demonstratie verliep or delijk. De politie in Groningen deed gis teren in alle vroegte huiszoekin gen in de Ambonezenwijk te Hoog kerk. Vijf woningen werden door zocht. Er werd één nieuw geweer met 250 patronen gevonden en een ondeugdelijk vuurwapen. De bezit ters moesten voor proces-verbaal mee naar het bureau. De hoofd commissaris leidde zelf de actie van veertig politiemannen. Een laatste van de vele, voor Ne derland zo onwezenlijke berichten van donderdagmorgen: Acht kabou ters legden in Amsterdam bij het Van Heutzmonument een prikkel draadkrans. Op de linten stond ,500.000" en „ook kinderen". Een politiestem over de mobilo foon: „Wij eisen 25 pet. meer kof fie". Een geprikkelde meldkamer reageerde met „een oproep aan al le wagens om uit te kijken naar...." Er zal nog lang uitgekeken worden. Met gebalde vuist trokken groepjes Zuid-Molukkers door de Haagse straten.

de Vrije Zeeuw | 1970 | | pagina 9