Laten we de bitterheid van het verleden vergeten YS: „Egypte heeft gezondigd" Soeharto reed door doodstille vesting ROME DWONG BISSCHOPPEN" PRESIDENT SOEHARTO IN PARLEMENT: BESTAND AAN ZIJDEN DRAAD Soeharto arriveert op Ypenburg Nieuwe wet filmkeuring: Minister Veringa maakt projectonderwijs mogelijk I )e^e!Hci Pipo verliest kort geding Na bezetting f 20.000 vermist IN TROONREDE Bewijzen Stuurgroep Geen stappen Lege limousines J Griezelig 13 VRIJDAG 4 SEPTEMBER 1970 17 DEN HAAG (ANP) „Hoe slecht onze betrekkingen in het ver leden ook zijn geweest, hoeveel of fers aan beide zijden ook zijn ge bracht, toch zijn wij er tenslotte in geslaagd onze verschillen van op vatting op eervolle en juiste wijze op te lossen", aldus heeft president Soeharto gistermiddag in de Eerste Kamer verklaard. Het Indonesische staatshoofd, dat sprak op een bijeenkomst van de commissies van buitenlandse zaken, ontwikkelingssamenwerking en handelspolitiek, meende dat de op lossing van de kwestie West-Irian, met behulp van de Verenigde Na ties, het resultaat is geweest van beider wil en streven naar een rechtvaardige regeling. De president toonde zich dank baar voor de hulp die Nederland verleent bij de ontwikkeling van West Irian, en voor de Nederland se rol in de intergouvernementele groep voor Indonesië. Al ons streven is er op gericht, oprecht bereid te zijn de bitterheid van het verleden te vergeten, al dus de president, die het doel van zijn bezoek omschreef als het ver der versterken van de „brug van onderling begrip, van vriendschap en van samenwerking die reeds tussen onze landen bestaat". President Soeharto ging uitvoe rig in op de interne woelingen in Indonesië, en het „toppunt van de tragedie", de mislukte staatsgreep van 30 september 1965. Op openbare gerechtszittingen is duidelijk bewezen dat de opstand op touw is gezet door de commu nistische partij van Indonesië. Doel van deze opstand was voorbereid door het vormen van ondergrondse cellen, het afbreken van de grondslagen waarop de Indonesi sche staat berust. .Tuist als gevolg van deze wijze van voorbereiding vertoonde de opstand zo een sfeer van chaos in verscheidene provin cies, „en in zo een toestand was het niet te voorkomen dat er slachtoffers vielen en tot excessen werd overgegaan". De communistische partij (PKI) is op constitutionele wijze verbo den omdat zij reeds tweemaal de weg van opstand had verkozen. „Wij voelen het als een rechtvaar dige zaak", aldus de president dat wij de PKI de gelegenheid hebben ontnomen om de democratische principes te vernietigen die wij aanhangen". Het Indonesische volk heeft niet alleen principiële maatregelen ge nomen tegen de organisatie van de PKI, „maar ook tegen allen die rechtstreeks of zijdelings betrok ken waren bij de staatsgreep van 1965. Het Indonesische volk streeft er naar om de afwikkeling te doen geschieden op principiële overwe gingen, dat wil zeggen gebaseerd op rechtvaardigheid, menselijkheid en veiligheid van land en volk in het algemeen". Het corrigeren van de fouten uit het verleden is een geweldig werk omdat nagenoeg alle sectoren van de samenleving waren aangetast. Teneinde een steviger fundament te leggen voor nationale stabilisa tie moet Indonesië een overgangs periode doormaken, waarbij de strijdkrachten een belangrijke rol spelen. „De taak van de strijdkrachten, zowel als instrument voor het handhaven van de defensie als een sociaal-politieke kracht fungeren, is het opnieuw hooghouden van het constitutionele systeem, de de mocratie en de rechtszekerheid", aldus president Soeharto. De vrees dat de politieke rol van de strijdkrachten tot een militaire dictatuur zou kunnen uitgroeien is niet gegrond, „Juist omdat het bij uitstek de strijdkrachten zijn ge weest die in samenwerking met andere maatschappelijke groepe ringen de grondwet hebben weten te handhaven, nadat deze in de vorige periode was verwaarloosd, die de democratie hebben doen herleven nadat deze bijna dood was, en die de rechtszekerheid hebben teruggebracht nadat deze was verdwenen. Een belangrijk deel van de rede was aan economische problemen gewijd. De president verklaarde zich er van bewust te zijn dat hetgeen tot nu toe is bereikt, nog maar een begin is, en dat de ongetwijfeld zwaardere toekomstige ontwik kelingstaken geheel ten laste en verantwoordelijkheid van Indone sië zullen komen. De Indonesische economie dient tot ontwikkeling te worden gebracht in het raam van de ontwikkeling van de wereldeco nomie, „In een samenwerking tus sen rijke en arme landen, niet in een confrontatie tussen beide". Ook buitenlandse kapitaalinves teringen hebben een rol in de ont wikkelingen van Indonesië, en „Ik hoop dat het buitenlandse kapitaal in staat zal zijn zichzelf aan te passen aan de belangen en de doelstellingen van onze ontwikke ling", aldus de president. De belangrijkste sleutel voor de wereldvrede ligt in feite bij de ontwik lingsproblemen en het is „redelijk en vanzelfsprekend", dat op de inspanning van de ontwik kelingslanden een evenredige reac tie komt van de landen wier eco nomie al is ontwikkeld. „Eerst wanneer wij zo ver zijn zullen alle landen, groot en klein, kunnen sa menwerken om de idealen van de gehele mensheid, die thans nog niet zijn vervuld, te verwezenlij ken. Dat is een leven, dat meer welvarend zal zijn, rechtvaardiger en veiliger, in de ware zin des woords". Ik ben er zeker van dat de inspanning van de ontwikkelijks- landen Nederland steeds ter harte zal gaan, zo besloot de president zijn toespraak. Koningin Juliana heeft donder dagavond tijdens het gala-diner op Huis Ten Bosch verklaard Nederland en Indonesië zijn met elkaar verbonden geweest op een wijze, zoals zij dat beide nauwe lijks met een ander ooit zijn ge weest. Hoe voor de Nederlanders de ge voelens ook mogen zijn „van zelfverwijt of van weemoed, van verwijt aan of genegenheid voor de tegenpartij en wat ook de uwe mogen zijn, er is uit heel die war reling van emoties en opinies iets bezonken. En dat is wonderbaarlijk vriendschap." (Van onze redactie buitenland) WASHINGTON/TEL AVIV/AMMAN. De V.S. hebben Egypte gisteren openlijk beschuldigd van schending van de wapenstilstand in het Midden-Oosten door ondermeer verplaatsing van luchtdoelraket ten dichter bij het Suez-kanaal. De Israëlische minister van defensie Mosje Dayan zal vooralsnog niet aftreden en de Israëlische ambassadeur bij de V.N., Tekoah keert nog niet terug naar New York voor voortzetting van het vredesover leg onder leiding van VN-bemiddelaar Gunnar Jarring. Na een overigens vrij rustige dag in de Jordaanse hoofdstad Amman, wordt het aantal doden van de onlusten, die zich er dinsdag en woensdag afspeelden, geschat op 40. Er zouden minstens honderd gewonden zijn. MOSJE DAYAN ..dreiging met aftreden ingetrokken... (Van een onzer verslaggever») DEN HAAG Onder de veelheid van onderwerpen, die op Prinsjesdag in de Troonrede aan de orde ko men, bevindt zich hoogstwaarschijn lijk ook de aankondiging van een nieuwe wet, die de filmkeuring moet regelen. Het ligt in de bedoeling van minister dr. M. Klompé op de derde dinsdag in september aan de Tweede Kamer het wetsontwerp aan te bie den. Het wetsontwerp Wet Filmkeuring valt in twee grote delen uiteen. Het eerste deel regelt de Wet Jeuaüfiim- keunngen; het tweede de vrijwillige keuring voor volwassenen. De Wet Jeugdfilmkeurinigen moet zich, volgens het onitwerp, gaan uit strekken tot iedere ODenbare film voorstelling. Onder openbaar ver staat het ontwerp: „Voor iedereen toegankelijk. Mede wordt hieronder verstaan in besloten kring, welke tegen betaling toegankelijk is voor personen beneden de leeftijd van 18 jaar. ook al geschiedt die betaling door de voldoening van een con tributie of andere wiize". Irak heeft bij wijze van ondersteu ning der Palestijnse verzetsorganisa ties een leger van 12.000 man in pa raatheid gebracht. Op 40 km ten noorden van Amman zouden zich 100 Iraakse tanks bevinden. Syrië heeft zich gisteren naast Irak opgesteld en eveneens gedreigd met militaire in terventie in Jordanië. Dit waren gisteren de belangrijkste ontwikkelingen in het Midden-Oos ten. Nadat Israël sinds het begin van het bestand negen maal bij de V.N. had geklaagd over Egyptische be- standsschendingen, verklaarde een woordvoerder van het ministerie van buitenlandse zaken in Washington gisteren, dat ook de Amerikanen be wijzen van bestandsschendingen heb- De vergadering van de economi sche faculteit van de Tilburgse Ho geschool heeft besloten een stuur groep in te stellen, waarin hoogle raren en lectores zitting hebben. Deze zijn allen betrokken bij de can- didaatsstudie van de studenten. De stuurgroep zal met de tweedejaars studenten de spelregels gaan opstel len, die het mogelijk zullen maken projectonderwijs te gaan geven op basis van de ministeriële eisen. (Van onze onderwijsredacteur) TILBURG Minister dr. G. H. Veringa (Onderwijs en Wetenschappen) heeft geen bezwaar tegen projectonderwijs op universiteiten en hogescholen. Hij weigert echter toe te staan, dat de projectgroepen zelf gaan beoordelen of academische diploma's aan leden van de groep kunnen worden uitgereikt. Wel is hij bereid zijn goedkeuring te hechten aan een organisatievorm waar bij een stuurgroep van docenten elk project begeleidt. Die stuurgroepen moeten dan bet project dat de studenten willen uit voeren als geheel beoordelen. Zij zullen ook de gekozen' projecten moeten toetsen op hun inhoud. De stuurgroepen dienen tevens van elke deelnemer aan een project te beoor delen of hij (zij) het diploma kan krijgen. Alleen de studenten die meedoen aan een project, en wier studieresul taten gunstig worden beoordeeld door de stuurgroep, komen voor een studietoelage in aanmerking. Dat is het resultaat van uitvoerig schriftelijk en mondeling overleg, dat de economische faculteit van de Til burgse Hogeschool met minister Ve ringa over deze zaak heeft gehad. In december vorig jaar vroeg een groep van achttien studenten van de faculteit toestemming met het pro jectonderwijs te mogen experimen teren. Dat experiment is begonnen. AMSTERDAM (ANP) De ac teur Cor Witschge Pipo de clown heeft zijn tegen de auteur-schrij ver Wim Meuldijk, Cinecentrum en de VARA aangespannen kort geding verloren. Hij had stopzetting geëist van de reeds op Ibiza begonnen opnamen voor een nieuwe Pipo-serie „Pipo de Clown op Bizarra". De president van de Amsterdamse rechtbank wei gerde in zijn uitspraak de door Witschge gevraagde voorziening te verlenen. ben. Volgens de Amerikaanse inlich tingen heeft Egypte het aantal raket stellingen in de 50 kilometer brede zone ten westen van het Suezkanaal vergroot, een reeks lanceerinrichtin- gen voor raketten bemand, die voor de inwerkingtreding van de wapen stilstand onbemand waren en nieuw oorlogsmaterieel naar de verbodszone gebracht. De V.S. nemen naar aanleiding hier van diplomatieke stappen bij Egypte en bij de Sovjet-Unie. Zij gaven Is raël de verzekering, dat Amerika niet zal toelaten dat de Israëlische veilig heid minder wordt. Eerder op de dag vergaderde het Israëlische kabinet gedurende vijf uur. Na afloop werd bekend, dat am bassadeur bij de V.N. Tekoah niet voor zondag naar New York zal te rugkeren voor hervatting van het vredesoverleg. Minister van defensie Dayan die dezer dagen met aftreden had gedreigd, verklaarde na afloop dat er geen sprake meer is van een eventueel ontslag en dat de genomen besluiten volkomen in overeenstem ming zijn met zijn standpunt. Van welingelichte zijde werd ver nomen, dat Israël nog geen crisis met Amerika wil en geen stappen zou doen, die het vredesoverleg zouden kunnen verstoren. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Na de bezetting ran de ambassadeursvilla in Was senaar wordt uit deze woning 20.000 vermist. Men verdenkt de groep Ambonnezen, die de vil la binnendrongen, van diefstal. Het bedrag bestond uit Neder lands geld en butenlandse valuta. Een woordvoerder van de Indo nesische ambassade heeft dit meegedeeld. Zijn woorden zijn in zeer betrouwbare kringen beves tigd. De ambassade heeft nog geen formele aangifte gedaan bij de politie. (Copyright De Stem/Het Parool) (Van onze verslaggevers) DEN HAAG. Er heerste gistermiddag een doodse stilte onder het veelkoppige publiek, toen president Soeharto in een zwarte limousine als onderdeel van zijn eendaags bezoek door het zwaar bewaakte Den Haag reed. De Nederlandse regering had zjjn veiligheid tot het uiter ste gegarandeerd. Dit moet de president reeds zijn opgevallen bij zijn landing op Ypenburg, waar zich een grote hoeveelheid gemeente- en rijkspolitie, marechaussees en onderdelen van de koninklijke lucht macht had opgesteld. Residentiestad Den Haag was tot een ware ves ting omgebouwd. In de loop van de dag maakten minister-president De Jong, de ministers Luns en Udink en burgemeester Marijnen hun opwachting bij president Soe harto, die als gast van koningin Juliana, prins Bernhard, prinses Beatrix en prins Claus op Huis ten Bosch verbleef. Alleen in de middaguren verliet hij dit paleis om in het gebouw van de Eerste Kamer en aantal leden van de Eeerste- en Tweede-Kamer te begroe ten. Daarna trok hij zich opnieuw terug op Huis ten Bosch, om daar tot vanochtend - voor zijn vertrek naar West-Duitsiand - te verblijven. Het presidentiële vliegtuig de DC-8 Bali van de Garuda daalde en 10 mi nuten voor hen naar de vesting Den Haag, begeleid door acht Starfighters van de Koninklijke Luchtmacht. Het vliegveld Ypenburg inclusief de ver re omtrek werd zwaar bewaakt. Het aantal gewapende manschappen liep in de duizenden. Alleen de Haagse politie leverde al achthonderd man. De verkeerswegen in de omgeving van het vliegveld werden nauwkeu rig onder controle gehouden. Een cordon van militairen stond met pistoolmitrailleurs gereed om elke verstoring van de veiligheid in de kiem te smoren. Op strategische pun ten nabij het vliegveld stonden pant serwagens. Boven Ypenburg cirkel den constant zes Alouette-helicopters van de luchtmacht. Op de gebouwen van Ypenburg stonden bewapende militairen die met verrekijkers de omgeving in de gaten hielden. De allervriendelijkste begroeting van de Indonesische president aan de vliegtuigtrap door koningin Juliana en prins Bernhard stond in schrille tegenstelling tot de grimmige toe stand op en rond het vliegtuig. Ruim honderd leden van de Indonesische gemeenschap, die ter verwelkoming aanwezig waren, gaven de aankomst wat fleur. Terwijl het gezelschap zich naar binnen begaf stapte het uitgebreide gevolg van de president al vast in de gereedstaande KLM-Helicopters die daarop naar Huis ten Bosch vloog. Toen de helicopter terugkeer de stapten de president en mevrouw Soeharto in, vergezeld van koningin en prins. De rest van het gevolg, dat op Ypenburg ter begroeting aanwezig was, werd per auto naar het paleis vervoerd. Het koste enige moeite de vele officiële wagens door het ver keer te loodsen. Even later ontston den op de Bezuidenhoutse weg pro blemen toen een aantal Ambonese jongelui spandoeken ontvouwde. De politie greep terstond in. In de omgeving van het paleis Huis ten Bosch hadden circa 400 rijkspolitiemannen de Goede Vrij- dagkerk bezet en als kwartier inge richt. Marechaussees liepen daar rond met hun vinger aan de trekker van karabijn, stengun of pistool. sprekingen met de commissies voor buitenlandse zaken, ontwikkelings samenwerking en handelspolitiek uit de beide kamers. Van de kant van de Nederlandse regering namens aan dit gesprek deel de ministers Luns, Udink en Nelissen. Tweede- Kamerlid dr. Schmelzer begroette de gasten namens de commissies. Ook rond het Binnenhof waren strenge veiligheidsmaatregelen ge troffen. De auto, waarin president Soeharto en prins Bernhard arri veerden, maakte deel uit van een stoet van tien limousines, waarin be halve de chauffeur verder niemand zat. Om acht uur 's avonds begon het galadiner op het paleis. Voorafgaan de aan het diner bood koningin Ju liana aan haar Indonesische gasten een bijzonder waardevol handschrift aan, dat in dichtvorm de geschiede nis van het Javaanse rijk Madjapahit in de veertenide eeuw beschrijft. Door de overhandiging is het do cument na 76 jaar weer in Indone sische handen. 15 Den Haag staat bol van de zenu wen, stond er gisteren in deze krant. Nou, dat was niet overdreven, hoor. Maar het was niet alleen Den Haag. Ook in Hilversum schoten diverse brokken paniek door de omroepkelen. Dat gebeurde bij de KRO. Tot verbijstering van alles wat bij de KRO chef en hooggeplaatst is, kwam woensdagavond de complete bewakingsdienst van deze omroep in actie om de gebouwen en de radio studio hermetisch af te sluiten voor ieder, zoals dat in dergelijke situaties pleegt te heten, ongewenst element'. Welke elementen dat zouden moe ten zijn, werd niet gezegd, maar was wel duidelijk. Niemand wist wie in 's hemelsnaam (dat doet het nog wel bij de KRO) de opdracht tot afgren deling van het KRO-territoir had ge geven. Directeur drs. A. van der Made had 's middags wel langs zijn neus weg' opgemerkt dat enige waakzaam heid i.v.m. het bezoek v®n Soeharto geboden leek. Het zullen wel opgeKROpte zenu wen geweest zijn. De Hagenaars hebben het overigens ook geweten. Zowel het regerings centrum als het paleis Huis ten Bosch stonden woensdag al onder zeer zware politiebewaking. Het wemelde van de patrouillewagens in de stad. Het leek een belegerde veste. Ja ja, en wat was er nou helemaal aan de handDe koningin kreeg visite. Voor een hoop Hagenaars (en niet alleen Hagenaars, dunkt mij,) hoeft het niet, als het op deze manier moet. Een journalist die woensdagavond rondwandelde bii Huis ten Bosch, schaarde zich bij omstanders rond een rij vlaggemasten tegenover het paleis. Vlak voor de masten stond een tent van een aannemer van kabel- werken. Een man, die zijn hondje aan het uitlaten was (juist bii die mas ten!), vond het maar vreemd dat daar vlak voor het bezoek nog graafwerk moest worden verricht. „Of zouden ze vanuit de put met mitrailleurs Soeharto moeten beschermen?" vroeg hij zich af. Een groepje andere buurtbewoners schrok zich, dezelfde avond, een hoedje, toen ze, terwijl ze rustig met elkaar stonden te praten, in het duis ter een boombrede marechaussee op zich af zagen komen met de loop van een machinegeweer op hen gericht, en de vinger aan de trekker. Oef! Goede morgen, mijnheer de presi dent. Aardig dat u even langs komt U merkt wel dat de mensen het hier leuk vinden dat u bent gekomen, want ze doen u niks.... De toestanden die onze overheden hebben aangericht om Soeharto te beschermen daarbij evenwel het halve land in paniek brengend werden door burgemeester Marijnen van Den Haag voor de televisie aldus verklaard: „Wij waken opdat u kunt slapen." Oh. Nou. welterusten! Dag, mijnheer de president, leuk dat u even langs bent gekomen. Goede zaken gedaan? MERIJN DE ONTWAPENINGSCONFEREN TIE in Genève heeft gisteren haar zomrezitting van twee en een halve maand afgesloten met een resultaat, dat politieke waarnemers als „matig" bestempelen. Koningin Juliana overhandigt liet historische handschrift van de „Nagarakrtagama". Op de achtergrond prinses Margriet en mr. Van Vollenhoven. 55 DRIEBERGEN (KNP) „Het Oekumenisch Aktiecentrum te Drie bergen, waarin samen werken „de Horstink," „Kerk en wereld" en de St.-Willibrord-vereniging, heeft naar aanleiding van de bisschoppelijke beslissing inzake het celibaat en de reacties daarop van Septuagint het vermoeden uitgesproken dat de bis schoppen tot hun houding gedwon gen zijn door „Rome". Het Centrum zegt in een verkla ring o.m.: „Wanneer de bisschop pen, in tegenstelling tot tot het ge loofsgevoelen van een groot deel van de R.-K. geloofsgemeenschap in Nederland, de bediening van de eucharistie door een gehuwd pries ter als een inbreuk op de eenheid beschouwen, valt het moeilijk daar in de uitdrukkelijke wil van de bisschoppen te herkennen en ligt het vermoeden voor de hand, dat de wil der bisschoppen de gevangene is van een andere wil, welke zich te gen de zienswijze van de bischop- pen en tegen het geloofsgevoelen /an een groot deel van de R.-K. ge oofsgemeenschap verzet". De omwonenden vonden de hele toestand maar griezelig. De Haagse politie had zowat huis aan huis aan gebeld om de bewoners te verzoeken geen vreemdelingen in huis te laten. Na het noenmaal dat het koninklijk paar en de heer en mevrouw Soe harto in de Oranjezaal gebruikten, vertrok Soeharto naar het Binnen hof. Hij was vergezeld van prins Bernhard en een auto met lijfwach ten van de president zelf. Langs de route stonden nog vrij veel mensen ondanks het feit dat die uit veilig heidsoverwegingen niet was bekend gemaakt. President Soeharto voerde in het gebouw van de Eerste Kamer be-

de Vrije Zeeuw | 1970 | | pagina 5