VERENIGING PROCEDURE NIET GOED MEEGELEEFD Tweede fosforoven Hoechst werkt zonder vergunning Elke Nederlander in winter één weekend in eigen land uit Passage nieuwe hart van Axel AARDAPPELOOGST LIJKT REDELIJK, TARWE EN GERST ZEER MATIG Soeharto NIEUWE ACTIE N.B.T. Portefeuilleverdeling b. en w. van Vlissingen Commentaar Convenant een vodje papier Regenachtig Aanbesteding van verbetering veerhaven in Breskens Knutselen Personalia ZLM in vergadering dagelijks bestuur Fruitteelt RECORD AANTAL DEELNEMERS AAN FRUITTOCHTEN 9 VMJDAO 4 IIPTiMSiR 1170 Een convenant is een overeen komst tussen rijk, provincie en gemeente, waarin op basis van in formaties van uiterst deskundige ambtenaren, wordt afgesproken dat een bepaald bedrijf pas mag produ ceren als het aan een aantal om schreven voorwaarden heeft vol daan. Zulke voorwaarden kunnen betrekking hebben op de uitstoot wn schadelijke gassen, op de hoe veelheid lawaai welke een bedrijf mag veroorzaken, op de lozing van verontreinigd afvalwater en op de schadevergoedingen die het bedrijf aan bijvoorbeeld landbouwers in de omtrek moet betalen. Het bestaan van zo'n convenant waar onder de handtekeningen van de ministers, de Commissaris der Koningin en een burgemeester staan geeft de burger de zekerheid dat hij rustig kan gaan slapen. Zijn overheden bewaken de situatie. Er zijn convenanten ten aanzien van alle nieuwe industrieën in Zeeland gesloten en voor bedrijven als hé- chiney en Total zijn convenanten in de maak. Nu is het jammer genoeg niet zo, dat de convenanten in bro churevorm huis aan huis worden verspreid. Zelfs de fabriek die zich aan het convenant moet houden kent soms de inhoud niet. De vereniging Milieu Hygiëne Zee land heeft nu het met Hoechts geslo ten convenant in handen gekregen en daarbij ontdekt, dat het conve nant van Hoechst een hinderwetver gunning eist, voordat met het be proeven van een inrichtnig een aan vang is gemaakt. In de praktijk blijkt dit convenantsartikel niet te zijn toe gepast. Hoewel een minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid zijn handtekening onder het conve nant heetf gezet, is het opnieuw de minister van Sociale Zaken en Volks gezondheid, die zegt: het is alles zins toegestaan dat een fabriek tij delijk zonder hinderwetvergunning werkt» Het begint de eenvoudige burger te duizelen. Ofwel zegt hij, er ho ren geen bepalingen over hinder wetvergunningen in een convenant te worden opgenomen, ofwel zij be horen er wel in thuis, maar dan moeten zij ook worden nageleefd. Onze mening is, dat de Voor waarden welke in een convenant ten aanzien van een fabriek worden ge steld, los gezien moeten worden van de eisen waaraan een hinderwet vergunning verboden is. De hinder wet bedoelt namelijk alle bedrijven in den lande gelijkelijk. Een con venant geldt steeds een bepaald be drijf, in een bepaalde regio, met zijn bepaalde eigenaardigheden. Door de actie welke de vereni ging Milieu Hygiëne onderneemt, nu zij eenmaal de fotocopie van een convenant in handen heeft gekre gen, wordt de indruk gewekt, dat de convenantspartners zelf hun on derlinge afspraken niet serieus ne men. Met andere woorden: dat een convenant een vodje papier is dat tot niets verplicht. Er zal heel wat uitleg nodig zijn, eer men in de toch al onrustige Zeeuwse samenleving gelooft dat in een convenant alleen de clausule betreffende de hinder wetvergunning (met instemming van de minister) krachteloos is en dat alle andere voorwaarden in vol le strengheid worden toegepast. Er zijn nieuwe convenanten voor Zeeuwse industrieën in de maak. Laten de opstellers ervan zulk een formulering kiezen dat de convenan ten praktisch kunnen worden gehan teerd en laten zij de grootst moge lijke openheid over de inhoud er van nastreven. Dat voorkomt onaan gename verrassingen in een later stadium. DE BRAND die vorige week vrijdag avond heeft gewoed in de voormali ge Koudenhornkazerne te Haarlem, blijkt te zijn aangestoken. Twee jon gens van tien jaar hebben toegege ven met lucifers de brand te hebben gesticht. De schade aan gebouw en inventaris bedraagt een kwart mil joen gulden. (Van een oneer verslaggevers) MIDDELBURG, -Het convenant, dat tussen het r(jk, de provincie Zeeland en de gemeente Vlissingen ten aanzien van de chemische fa briek van Hoechst in het Sloegebied is gesloten, is niet naar behoren nageleefd. Dit constateerd de Vereniging Milieu-Hygiëne Zeeland in een brief aa het Viissingse college van b. en w. Er wordt op gewezen, dat op 27 juli 1966 tussen convenantpartners is overeengekomen (art, 3 van het convenant) dat de mogelijkheden die de hinderwet biedt ten aanzien van Hoechst uitputtend benut zullen worden en dat er een hinderwetvergunning aan dit bedrijf verleend zal moeten zijn, eer met het beproeven van een inrichting een aanvang wordt gemaakt. Zoals bekend werkt de tweede fosforoven van Hoechst Vlissin gen sinds half december 1969 zon der hinderwetvergunning proef. Destijds heeft het bedrijf ver klaard, dat reeds in augustus 1969 een hinderwetvergunning werd aangevraagd, maar deze is op de lange, ambtelijke weg blijven ste ken. Een tussentijds initiatief van de Vereniging Milieu-Hygiëne was er de oorzaak van, dat de ter visielegging van de aanvraag voor een hinderwetvergunning op nieuw moest geschieden, waar ook een vertraging in de procedure een gevolg van was. Op de mededeling van de Vereni ging Milieu Hygiëne, dat Hoechst feitelijk in strijd met de convenants bepalingen produceert, zegt de Ne derlandse bedrijfsdirecteur, dr. ir. J. Nijman: „Ons bedrijf is geen partner in het convenant. Ik ken de inhoud van het convenant niet eens. Ik zou dat op de provinciale griffie moeten nakijken. Het convenant is ten aan zien van ons bedrijf gesloten, maar daarbij zijn wij in de rol van degene die moet afwachten wat de diverse overheden tezamen aan voorwaar den stellen. Als er in artikel 3 van het convenant staat, dat wij een in richting niet mogen beproeven voor er een hinderwetvergunning is ver leend, dan zal dat wel zo zijn. Alleen is het ons nooit meegedeeld. Wij hebben ons aan de letter van de wet gehouden. Wat konden wij meer doen?" Toen in het voorjaar door de Ver eniging Milieu Hygiëne werd gepro testeerd tegen het feit dat de tweede fosforoven van Hoechst in produk- tie was, zonder dait er een hinderwet vergunning voor bestond beriepen b. en w. van Vlissingen zich op een circulaire van de minister van So ciale Zaken en Volksgezondheid van 27 april 1960. De minister deelde daarin mee, dat het vooral bij technisch ingewikkelde of wetenschappelijk nieuwe installa ties kan voorkomen, dat het prak tisch onmogelijk is om van tevoren de werking van zulke installaties te beoordelen en eventueel de voor waarden tot het tegengaan van ge vaar, schade of hinder op te stellen. Naar de mening van de Vereniging Milieu Hygiëne ontneemt het con venant, dat op 27 juni 1966 is ge sloten en waarvan de minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid een der ondertekenaars is, de kracht aan de ministeriële circulaire van 1960. Overigens bestrijdt de vereni ging nog steeds, dat het bij de twee de en straks de derde fosforoven van Hoechst over een wetenschappelijk nieuwe installatie gaat. Zowel het provinciaal bestuur van Zeeland als b. en w. van Vlissingen voelen zich volgens hun woordvoer ders allerminst schaakmat gezet door het schrijven van de vereniging. Zij herinneren aan de mededeling welke de minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid, Roolvink, op 8 juli jl. in de Tweede Kamer heeft ge daan. zulks in antwoord op vragen van de heer Imkamp (D '66). De minister van Sociale Zaken zei toen: „Het Viissingse gemeentebe stuur heeft terecht een uitzondering voor Hoechst gemaakt. Door redenen buiten de schuld van het bedrijf is de termijn van vergunningloosheid Vooruitzichten voor zaterdag cn zondag, opgesteld door het KNMI op donderdag om 18 uur Opklaringen, maar waar schijnlijk ook enige regen en onge veer normale temperaturen. Weersvooruitzichten in cijfers ge middeld over Nederland. Voor za terdag: aantal uren zon: 2 tot 8. Min. temp.: omstreeks normaal. Max. temp. vam ongeveer normaal tot 3 graden onder normaal. Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 90 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 60 procent. Voor zondag: aantal uren zon: 2 tot 8. Mie. temp. van ongeveer nor maal tot 4 graden boven normaal. Max. temp.: omstreeks normaal. Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 90 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 60 procent. Vandaag zonnig en droog mei een matige later zwakke zeewind. Tem peratuur ongeveer 18 graden, zeewa ter 17 graden. Vooruitzichten: tegen zaterdagochtend bereikt ons een zwak warmtefront. Tijdens het week einde een iets warmere en vochtige Incht, waarbij nog een kleine regen kans. verlengd. Voordat Hoechst tot uit breiding overging is intensief over leg gepleegd met de arbeidsinspectie, de Inspectie Milieu Hygiëne, het RIZA, de provincie en de gemeente". Dit laatste wordt door dr. ir. Nij man bevestigd. Hij voegde er nog aan toe, dat binnenkort het aan TNO ge vraagde rapport over in Nieuwdorp geconstateerde geluidshinder die af komstig zou zijn van een der fa- brieksonderdelen, gereed zal komen. Indien het rapport daartoe aanlei ding geeft, zal zonder mankeren tot liet isoleren van storende geluids bronnen worden overgegaan. „Wij werken zorgvuldig binnen de wet", aldus de Hoechst-directie. (Van een onzer verslagegvers) BRESKENS Rijkswaterstaart, heeft de verbetering van de Veerha- ven in Breskens aanbesteed. Van de acht bedrijven die voor dit wenk in schreven. is de combinatie N.V. Aan nemingsbedrijf B, M. van Noorden- ne (UithoornHardinxveldGies- sendam) het laagst met 11 miljoen. Het hoogst is de N.V. Aannemings- maatschappij De Branding v.h. J. Stolk in IJmuiden met 11.940.000.-. DE MIJNSTAKING in de Belgische Kempen, die in de nacht van dinsdag op woensdag begon in Zolder en la ter oversloeg naar Waterschei, begint te verlopen. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG. Wanneer het aan het Nationaal Bureau voor Toerisme ligt, gaat iedere Neder lander de komende winter- en lentemaanden toch minstens één geheel verzorgd weekend in eigen land doorbrengen. Het streven in die richting onderstreept het NBT heel dik met een groots opgezette actie onder de naam „Vaderland se trippertjes". De actie begint op 18 september en eindigt op 23 mei 1971. Met de ervaringen van die periode wordt de campagne bij geschaafd voortgezet op 1 sep tember. De sluitingsdatum wordt dan 1 ju ni 1972. Onder de vriendelijke uitno digende slogan „trippertjes" schuilt een keihard nationaal economisch be lang. Ongeveer 54 procent van de Ne derlanders viert de grote vakantie in eigen land. Niettemin is de reis-ver- keersbalans duidelijk negatief. Tegen 1300 miljoen gulden inkomsten af- kornsitg van buitenlandse toeristen, staat een bedrag van rond de 2 mil jard gulden aan uitgaven van Neder landers tijdens hun vakantie in ande re landen. Een negatief beeld van on geveer 700 miljoen gulden. Via het propageren van de tweede vakantie in eigen land en van geheel verzorgde weekend-uitstapjes naar 44 bestemmingen in alle provincies van ons land probeert het NBT in samen werking met de ministeries van Eco nomische Zaken en Cultuur, Recrea tie en Maatschappelijk Werk die ne gatieve lijn om te buigen naar een positieve. Bij die beleidsbepaling heeft ook de geringe rentabiliteit van de horecabedrijven buiten het seizoen een rol gespeeld. De campagne met betrekking tot de „trippertjes" zal een kleine ander half miljoen gulden kosten. Daarbij neemt het bedrijfsleven 40 pot. voor haar rekening en de overheid 60 pet. Medewerking is verkregen van o.a. Albert Heijn, diverse reisbureaus, die de arrangementen te koop aanbieden, de VW's en de Nederlandse Spoor wegen. Wat bieden die „trippertjes"? Twee dagen flaneren in Amsterdam, Rotter dam. Den Haag, Groningen en Breda. Speciaal iets voor mensen die buiten wonen, vindt het NBT. Dat flaneren houdt bezoeken in aan daginarkten, shops, boetiekjes, eethuisjes, koffie shops, musea, uitgaanscentra, stads- rondwandelingen of rondvaarten en wat er al zo meer mogelijk is in grote steden. De stadsmensen zullen zeker be langstelling hebben voor de zwerf- trippertjes vanuit Almelo en Dene kamp, Alkmaar, Vlissingen, Haamste de, Eemnes, Lochem en Beek (Limb.) Liefhebbers van antiek en oude spullen kunnen in Den Bosch en Ois- terwijk terecht. Zeehengelaars kun nen in Zierikzee, Harlingen, Haamste de en Scheveningen aan hun trekken komen. Hengelaars krijgen een heel verzorgd weekend in Venlo en Arcen. Hotel Gaasterland in Rijs in Friesland is de komende maanden het centrale punt voor vogelliefhebbers, die ont dekkingstochten willen houden. Tuinieren in samenwerking met de Heidemaatschappij kan men in Gro ningen, Venlo en Dalfsen, terwijl rui ters en amazones welkom zijn in Ber gen (N.-H.), Eist, Haamstede en Hoogerheide. Wandelen en fietsen in de weekend-arrangementen is moge lijk vanuit hotels in Groesbeek, Ois- terwijk, Bloemend-aal, Borger en Dwingeloo. In het Groningse Akkrum ligt een klipper klaar voor liefheb bers van de watersport. Creatief bezigzijn in de vorm van knutselen biedt Dordrecht, waar het oude stadhuis knutselcentrum is. In Arnhem en Beekbergen kan men en kele weekenden terecht om zich spor tief te uiten en de instructies over le ven te krijgen. Huifkartochten wor den georganiseerd in herfst en lente vanuit Zorgvliet en Westerhork. Lek kerbekken die ook nog willen weten wat ze eten en hoe het bereid wordt, worden verwacht in Heelsum en Maastricht. Autosleutelaars kunnen terecht in Driebergen en genieters van wat oud en mooi worden verwacht in Maas tricht en Assen. De hippe toer kan na tuurlijk nergens beter worden gehou den dan in Amsterdam. Om tot bovenstaande keuze tot trip pertjes te komen heeft vorig jaar een onderzoek plaatsgevonden door het Nederlands Wetenschappelijk In stituut voor Toerisme en door de Stichting voor Statistiek. Daaruit bleek, dat de Nederlander graag een bepaald doel voor ogen heeft, een ge heel verzorgd weekeinde prefereert en graag tevoren weet hoeveel hem dat zal kosten. De prijzen van de trippertjes vari eren tussen de 24 en 90 gulden, af hankelijk ook van de duur. (Van een onzer verslaggevers) AXEL Loco-burgemeester D. Og- gel van Axel heeft aan de opening van de nieuwe winkelpassage, gister middag in Axel, een straatnaambord je met de naam van de „Schoolstraat" daarop overgehouden. De wethouder kreeg het afgedankte bord als curio sum van passage-voorzitter C. Klaas- sen, „omdat", aldus de voorzitter, „n zoveel van oud houdt". Zoals bekend is de passage over de voormalige Schoolstraat heen gebouwd. De opening van de Axelse winkel passage gebeurde donderdagmiddag om drie uur op de eerste verdieping van het complex in de nog leegstaan de showroom. Drs. P. M. Spriks, di rectielid van initiatiefnemer N.V. Bredero Vastgoed, verrichtte er de symbolische overdracht van het com plex aan voorzitter C. Klaassen. De heer Spriks vond het een belangrijke dag voor Axel. dat zijn winkelareaal met de opening van dit centrum aan zienlijk ziet uitgebreid. „Het is dui delijk", aldus het directielid, „dat er dit centrum met vereende kracht is gekomen". Passagevoorzitter C. Klaas sen sprak tijdens de opening waarde rende woorden over de samenwerking bij de realisatie van het complex en onthulde iets over de toekomstplan nen. „We zijn niet van plan individu eel te igaan' werken, maar ons geza menlijk te presenteren. Die presenta tie zal na de opening nog aanzienlijk verbeterd worden". De heer Klaassen nam de gelegenheid te baat nogmaals de wensen van de middenstand ten aanzien van parkeergelegenheid in de drukste winkelstraten van de stad kenbaar te maken. .eze (Van een onzer verslaggevers) GOES In de vergadering van het dagelijks bestuur van de ZLM te Goes - waaromtrent wat betreft de oogstveranderingen elders meer - heeft de voorzitter, ir. J. Prins, het overleden erelid van de ZLM J. W. A. G. baron Collot d'Escury herdacht. Ir. Prins deelde mee, dat in een algemene vergadering nog nader terug gekomen zal worden op het zilveren jubileum van secretaris A. Korteweg, die 25 jaar geleden zijn werkzaamheden bij de voorma lige Noord-Brabantse Maatschappij van Landbouw aanving. Ook de heer L. Anderson, hoofd van de afdeling onderwijs en financiën, mocht intus sen zijn 25-jarig dienstverband bij de ZLM herdenken. De heer M. C. J. Kosten uit Tholen werd benoemd tot lid van de raad van afgevaardigden van de B.V.A.B. en het bedrijfspensioenfonds voor de landbouw, dit in plaats van de heer A. J. van Nieuwenhuijzen uit De Heen. De heer A. Korteweg werd in dezelfde organen tot plaatsvervan gend lid herbenoemd. De heer J. B. Becu uit Groede werd benoemd tot plaatsvervangend lid van het hoofd bestuur van het KNLC, dit in plaats van mr. E. Wage. De algemene vergadering van de ZLM werd voorlopig bepaald op 7 december a.s. „We staan hier op historische bo dem. Bij de bouw van deze passage zijn in de bouwput scherven uit de Karolingische tijd naar boven ge haald", wist loco-burgemeester D. Og- gel te vertellen. Hij haalde ook nog het een en ander aan uit de voorge schiedenis van liet nieuwe complex, waarvan Bredero Vastgoed in 1967 de voorkeur kreeg bij de koop van grond en opstallen van het perceel grond, waar nu de winkels staan. In 1967 stond er de lagere school en de on- derwijzerswoning nog en was de Schoolstraat niet voor het verkeer af gesloten. Nu is het een voertgamigers- straat geworden met de passage al overkoepeling. In 1968 viel het be- luit om de grond met opstallen aan de N.V. Bredero te verkopen. „De ont wikkelingen der tijden laten Axel gelukkig niet onberoerd", merkte de heer Oggel gistermiddag met voldoe ning op. „Axel wordt steeds meer hét koopcentrum van Zeeuwsch-Vlaande- ren". De stichting van het winkelcen trum beschouwde hij als het beste be wijs van de grote activiteiten die on der de plaatselijke middenstand le ven. „Misschien", aldus de wethouder tenslotte, „wordt een straat als de Kerkdreef nog eens een soort Kal- verstraat. Maar dan zullen de sane ringsplannen doorgang moeten vin den". Tenslotte stelde hij voor, vanuit de opendngsbijeerukomst, een telegram naar burgemeester M. K. van Dijke te sturen, die ter observatie in het zie kenhuis is opgenomen. Namens de Kamre van Koophandel sprak daarna J. van der Piasse. Hij merkte op, dat het winkelcentrum van Axel met de passage een nieuw hart heeft gekre gen. „Een hart, waarmee de stad sterk voor de dag kan komen". Voordat de genodigden door het winkelcenrtum werden rondgeleid overhandigde de voorzitter de wethouder het oude naamplaatje „Schoolstraat", dat geen dienst meer doet omdat de straat naam door „Passage" is vervangen. (Van een onzer verslaggevers) VLISSINGEN In het nieuwe college van b. en w. van Vlissingen zijn, naar gisteren is meegedeeld, de verschillende portefeuilles aldus ver deeld: Burgemeester Roemers: economi sche aangelegenheden, ruimtelijke ordening, politie en brandweer. Wethouder Ch. Gillissen Verscha- ge: onderwijs, culturele zaken, jeugd- en sportzaken en oudheidkun dige zaken. Wethouder F. Smit: openbare wer ken en volkshuisvesting. Wethouder G. Janse: sociale zaken, volksgezondheid, milieuhygiëne, per soneelszaken en woonruimteverde ling. Wethouder I. Filius: financiën, be drijven, toerisme, detailhandel en openbaar vervoer. De volgorde waarin de burgemees ter bij afwezigheid of ziekte zal wor den vervangen is als volgt vastge steld: Ch. Gillissen Verschage, F. Smit, G. aJnse, I. Filius. (V'an een onzer verslaggevers). GOES Hoewel het nog te vroeg is om de totale oogstbalaiis op te maken, heeft het dagelijks bestuur van de Maatschappij tot Bevordering van Landbouw, Tuin bouw en Veeteelt in Zeeland en Noord-Brabant (ZLM) vastgesteld, dat met name de opbrengsten van tarwe en gerst in Zuidwest-Ne derland zeer matig zijn. Veel per celen hadden ook te kampen met een aantasting door roest en meel dauw. De opbrengsten van erwten, zowel voor rijpwinning als voor conserven, vielen tegen. Het vlas bleef te kort, waardoor de kg- opbrengst tegenvalt. Voor brui ne bonen zijn de verwachtingen, dat op een normale opbrengst mag worden gerekend. De aardappel oogst laat zich, wat opbrengsten betreft, niet slecht aanzien. Er moet echter rekening worden ge houden met een aanzienlijk per centage uitval, zodat het een vraag Is of de netto-opbrengsten veel bo ven die van vorig jaar zullen lig gen. De suikerbieten ontwikkelen zich de laatste weken goed, dank zij dc gunstige weersomstandighe den. Daarbij moet nog worden af gewacht, of ook het suikerpercen tage het niveau van de laatste jaren zal kunnen bereiken. In de fruitteelt worden goede opbrengsten verwacht. De prijzen echter bewegen zich zowel voor appels als peren gelijk bekend op een dusdanig: niveau, dat ook dit jaar voor de fruittelers weer tot een zorgwekkend resultaat kan gaan leiden. De kwaliteit is bijzon der goed. Het zal dit jaar niet nodig zijn Golden Delicious uit Frankrijk in te voeren, omdat er in eigen land voldoende goede kwaliteit voorradig is. In de sector van de kleinfruitteelt worden dit seizoen financieel redelijke resul taten behaald door gunstige prijzen voor frambozen en vooral ook bra men. Wat de veehouderijsector betreft ziet de voederpositie er voor de komende winter niet rooskleurig uit. De hooiopbrengstcn van de eerste snede zijn ongeveer een derde lager dan normaal en de hooiprijzen zijn dan ook hoog. Hoewel de tweede snede goed is gegroeid, moet er toch rekening mee worden gehouden dat er be duidend minder voeder zal zijn dan vorig jaar en de prijzen van ruwvoer zijn dan ook belangrijk hoger. Tevens kon worden gecon stateerd, dat de kraclitvoerprijzen van de voorverkooporders ook be langrijk hoger zijn. Men moet dan ook verwachten, dat er dit najaar nogal veel aanbod zal zijn wegens uitstoot van vee, dat in normale omstandigheden op stal nog- verder gemest zou worden. Met het oog hierop verwacht men algemeen dit najaar een sterke prijsdaling van rundvee. De prijzen voor goede melkkoeien blijven, mede omdat de nuchtere klaveren duur zijn, hoog. De varkensprijzen blijven met moeite op peil en het aanbod is zeer groot. In de pluimveehou derij is de situatie zeer moeilijk. (Vervolg van pagina 1) Niet zo zeer het gesprek zelf maar de de simultaanvertaling. De Indo nesische president sprak namelijk Maleis, terwijl enige tolken via oor microfoons de vertaling doorgaven. Er ging echter nogal veel tijd inzit ten, terwijl ook de duidelijkheid veel te wensen overliet. „De vertaling heeft ons in de steek gelaten", zei drs. Schmelzer na afloop op een pers conferentie, maar hij voegde er aan toe dat het gesprek op de band is opgenomen, zodat later een publiek verslag kan worden gemaakt. De heer Van Mierlo (D '66) ver klaarde president Soeharto te heb ben gevraagd of hij het mogelijk achtte om door kontakt, overreding en overleg het Zuidmolukse probleem tot een oplossing te brengen. Presi dent Soeharto had daarop geant woord dat 20 jaar geleden de een heidsstaat Indonesië was uitgeroepen. .Iedere daad in strijd daarmee is verraad daartegen en zal ook als zo danig door het Indonesische volk worden opgevat", zo zou de president geantwoord hebben. Drs. Den Uyl (PvdA) en mr. Mom- mersteeg (KVP) zeiden te hebben begrepen dat een verzoek tot regel matig bezoek van het Roode Kruis aan gevangenkampen en technische hulpverlening daarbij goed zou val len bij de Indonesische regering. De perschef van de ambassade vul de aan dat Soeharto had gezegd dit „iets nieuws te vinden, waarover nog nooit gesproken was. De regering zou dit moeten overwegen. Het Nederlandse Roode Kruis deel de gisteravond laat echter mee, dat een vertegenwoordiger van het Roo de Kruis twee maanden geleden reeds een bezoek had gebracht aan enige kampen en een gevangenis. De vraag waarom nog zovele tien duizenden door de regering-Soeharto worden gevangen gehouden, had de president beantwoord door te wijzen op de opstanden in 1948 en 1965. „Daai-uit vloeit de dwang voort om deze groep te isoleren", aldus de „vertaling" van de heer Den Uyl. Mr. Mommersteeg zei dat presi dent Soeharto ontkende dat rond de gegeven ontwikkelingshulp aan zijn land corruptie werd bedreven. Soe harto had verklaard dat er juist scherpe controle op werd uitgeoe fend, ook door de Indonesische volks vertegenwoordiging. De heer Schmelzer, die de bijeen komst had geleid, zei dat de sfeer zo was geweest, „dat iedereen be sefte dait het parlement alleen de eigen regering ter verantwoording kan roepen". De ondertoon van het geheel was „een uitwisseling van in formaties en niet het bemoeien met de zaken van de ander". Hij had aan het begin ook het „trieste inci dent in Wassenaar" ter sprake ge bracht en de president verzekerd dat het gehele parlement daar zijn scherpste afkeuring over had uitge sproken. De heer Den Uyl gaf na afloop als zijn conclusie van het gesprek: „Wij zullen ons als parlement moeten be zinnen op hoe het in de toekomst be ter kan. Zo hoeft het voor mij eigen lijk niet meer". Hij had wel een „be reidheid tot „openhartigheid" gecon stateerd bij de president. De heer Van Mierlo verklaarde gesterkt te zijn bij zijn opvatting dat het beter was geweest het bezoek uit te stel len. In totaal hebben zo'n negentig mensen het gesprek bijgewoond. De PSP. CPN en de heer Jongeling (GPV) waren uit principe wegge bleven. Minister Luns verklaarde gisteren avond voor de radio dat „het bezoek onder deze omstandigheden niet be ter had kunnen lopen en ik ben dus tevreden". Volgens hem was het be zoek ook in het persoonlke vlak ge slaagd, ondanks de korte tijdsduur. De minister had de indruk dat ook president Soeharto tevreden was over zijn bezoek. „Hij was verheugd dat de verschillende problemen op zulk een open wijze waren bespro ken". (Van een onzer verslaggevers) GOES Een -ecordaantal groe pen en „losse" deelnemers heeft zich tot nu toe opgegeven voor de 11e Fruitwandeltocht, die wandel sportvereniging „De Zeeuwen" za terdag aanstaande in Goes en omge ving houdt. De voorinschrijving is nu gesloten maar bij de start kan men zich ook nog opgeven. In totaal 1150 deelnemers (48 groepen) gaan zaterdag oin twee uur 's middags bij de ambachtschool aan de Bergweg in ieder geval van start.

de Vrije Zeeuw | 1970 | | pagina 3