President Soeharto tot parlementariërs: Situatie in haven Rotterdam nog uitzichtloos Spannend.. STOF iOEHAIÏTO NODIGT iONINGIN UIT STAKING BIJ BODDAERT Steeds meer liefhebbers voor f 400 extra 124e STARF1GHTER Gevaarlijke momenten, veel arrestaties VRIJDAG MEISJES Kinderen van agent Moolenaar krijgen studiebeurs van Indonesië Verolme ridder Nederl. Leeuw WERVEN WEER IN BEDRIJF, MAAR Oproep Slep ers DRONKEN DUITSE ZEEMAN RIJDT CONTAINER IN VERNIELING Meerderheid jonge Beken vindt leger niet noodzakelijk T DirecteurDr. W. A. J. M. Harkx. HoofdredacteurL, Leijendekker. Redactie- en Administratie-adres Nieuwstraat 9, Terneuzen, tel. (01150)7920. Abonnementsprijs m.i.v. 1 juli 1970: 9,20 per kwartaal; per maand 3,25. Losse nummers 15 cent, inclusiel 4% B.T.W. Gironummer 1945433 ZEEUW 4 SEPTEMBER 1970 25e Jaargang No. 6337 Uitgeefster N.V. Uitgevers Maatschappij De Stem Advertentieprijsper mm 16 cent; minimum per advertentie 2,40, exclusief 4% B.T.W. Rubriek „Kleine Advertenties" (geen handels advertenties) 5 regels 1,15. Iedere regel méér 23 cent. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. VermeldingBrieven onder nummer,of Adres bureau van dit blad, 50 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot v.m. 11 uur. Voor het maandagnummer: vrijdag tot v.m. 11 uur. De DC-8, derlandse Starfighters, die een escorte vormden. Gastvrouwe koningin het vliegveld Ypenb u Juliana en president Soeharto inspecteerden •g gezamenlijk de wacht. Een van de vele fortificaties gisteren in de Residentie: de hermetisch gesloten toegang van het Binnenhof. DEN HAAG (ANP) Ondanks de enorme bewaking rond president Soeharto was er gistermiddag in Den Haag even een echt spannend mo ment. Dat was toen de politie er op attent werd gemaakt, dat zich op 'n dak 'n jongen van een jaar of 12 be vond met een vuurwapen in de hand. Direct begaven agenten zich naar' enkele woningen, maar tot aanbel len kwam het niet. De moeder van de jongen had de vele gezichten, die van de straat af naar boven tuurden, opgemerkt en haalde geschrokken haar zoon van het dak af. De jon gen moest zijn zoals bleek waterpistooltje aan zijn moeder ge ven en mocht in de vensterbank ver der kijken. De politiefunctionarissen haalden zichtbaar verlicht adem... Z.-MOLUKKERS KRIJGEN GEEN EIGEN REPUBLIEK (Vau een onzer verslaggevers) DEN HAAG De in Nederland wonende Ambonezen behoeven niet te rekenen op een Republiek der Zuid- Molukken binnen de republiek Indonesië. Dit is duidelijk gebleken uit een gesprek dat een aantal parlemen tariërs gistermiddag had met president Soeharto in het gebouw van de Eerste Kamer. Meer kans lijkt te hebben een verzoek om het Internationale Roode Kruis toe te staan kampen met politieke gevangenen in Indonesië te bezoeken en te controleren. Het ingekrompen officiële staatsbezoek van de Indonesische president Soeharto aan ons land heeft ongekende politie- en legeractiviteiteii tot ge volg gehad. Alleen al in Den Haag en omstreken waren circa 5000 man schappen van gemeente- en rijkspolitie, marechaussee en luchtmacht inge schakeld. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Bij het landen van de helikopters gisterochtend op het plein voor Huis ten Bosch, is nogal wat stof opgewaaid. Nadat de eerste helikopter met vertegenwoordigers van de diplomatieke dienst geland was, vlogen zang, stof en bladeren van het Haagse Bos de wachtenden voor Huis ten Bosch om de oren. De rode loper was bezaaid met vuil en terwijl iedereen vol spanning uit keek naar de tweede helicopter, die het officiële bezoek (koningin, prins, president Soeharto en echtgenote) zou aanvoeren, kwamen drie huis houdelijke personeelsleden van Huis ten Bosch naar buiten. Onverstoor baar stofzuigen zij de trappen van het palcis. Tevergeefs, want nadat de of ficiële helikopter was geland, lag de loper opnieuw met vuil bezaaid. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Aan het slot van zijn toespraak aan het diner in Huis ten Bosch heeft president Soeharto koningin Juliana en prins Bernhard voor een bezoek aan Indonesië uit genodigd. „Het zal voor ons een gro te eer en genoegen zijn, wanneer het Indonesische volk uwe majesteit en zijne koninklijke hoogheid prins1 Bernhard in de nabije toekomst een hartelijk welkom zal kunnen toebe reiden". Ondanks al deze maatregelen die die residentie het karakter van een veste in oorlogstijd gaven hebben er zich toch nog enige gevaarlijke situaties voorgedaan. Er zijn nog heel wat arrestaties verricht. Rond het tijdstip van het bezoek van de presi dent aan het Binnenhof, vonden er op het Buitenhof en de Vijverberg charges plaats. Bij de arrestatie van een aantal daarbij betrokken Zuid- molukkers, werden twee geladen pis tolen in beslag genomen. Ook in de omgeving van het Haag se Bos, vlak bij het paleis waar de president en zijn gevolg verbleven, vonden ongeregeldheden plaats. Achttien personen werden om een uur of twee opgepakt op de Leidse Straatweg wegens wanordelijk ge drag. Op het politiebureau zaten toen reeds enige uren twee Ambonezen, die op het station Hollands Spoor werden aangetroffen in het bezit van uitbeenmessen. Kort na half twee werden op de Vijverberg drie man nen aangehouden, die in het bezit bleken van een Baretta-pistool. Eén had de Indonesische nationaliteit, de twee anderen waren afkomstig van het voormalig Nieuw-Guinea. Tegen drie uur ontstond rumoer op het Buitenhof. Enige Zuidmolukse meisjes hieven spreekkoren aan. Eni ge andere Ambonezen probeerden de zaak in de hand te houden, maar dat lukte niet helemaal. Ongeveer twin tig jongens rukten schreeuwend en zwaaiend met gebalde vuisten op naar de poort van het Binnenhof. Zij droegen spandoeken met zich mee. De politie voerde enige charges uit, waarbij een vrouw verwondin gen opliep. Vier Zuid-Molukse jonge ren werden hevig tegenspartelend in hechtenis genomen. Bij die strubbelingen viel een pistool uit een broekzak van één van de jongens. Tijdens deze demonstratie was he-t enige honderden meters verder bij het gesprek tussen Soeharto en de leden van de Eerste en Tweede Ka mer ook niet alles koek en ei. (Vervolg op pagina 3) (Zie ook pagina 5 en 9) DEN HAAG (ANP) De wedu we van de Wassenaarse hoofdagent Moolenaar, die maandag j.l., toen hij voor de ambtswoning voor de Indo nesische ambassadeur in Wassenaar op wacht stond, door Zuidmolukkers werd doodgeschoten, heeft een aan bod aanvaard van de Indonesische regering, die voor haar beide kinde ren een studieverzekering beschik baar heeft gesteld- Deze verzekering moet de studie van de kinderen tot en met een universitaire opleiding dekken. De Indonesische ambassadeur heeft me vrouw Moolenaar in een brief zijn innige deelneming betuigd met het verlies, dat zij heeft geleden. (Van een onzer verslaggevers) KOUDEKERKE De woensdag middag begonnen staking onder het personeel van de Koudekerkse afde ling van de ijzergieterij en machine fabriek N.V. „Boddaert en Co". Te Middelburg, dochteronderneming van Thomassen in de Steeg en lid van de Rijn-Scheldegroep, is giste ren tegen de verwachting in voort gezet Bij de staking zijn ongeveer 50 personeelsleden van de constructie werkplaats en machinefabriek in Koudekerke, waar ongeveer 60 men sen werken, betrokken. De Koude kerkse leden van de ondernemings raad van Boddaert stellen zich acn- ter de stakers op, die F 400,- netto extra per jaar, meer vakantie en vakantietoeslag," f 25,- extra per week met ingang van 1 januari en vooral optrekken van het loonniveau tot het peil van de rest van de Rijn- Scheldegroep eisen. Enkele politieagenten en een rechercheur (links) overmees teren een Zuidmolukker. Een situatie die zich gisteren in Den Haag verschillende malen her haalde. DEN HAAG (A.N.P.) Ter gele genheid van zijn zeventigste verjaar dag, vandaag, is de heer C. Verolme benoemd tot ridder in de orde van de Nederlandse Leeuw. De minister van Economische Za ken, mr, Nelissen, heeft de versier selen behorende bij deze onderschei ding, gistermiddag aan de heer Ver okne uitgereikt. BIJ GRAAFWERKZAAMHEDEN in Garderen is gistermorgen een hele lading munitie aan de oppervlakte gebracht. De politie van Bameveld werd gewaarschuwd, toen een gas maatschappij op enkele kisten muni tie stootte. In totaal werden tien kis ten patronen naar boven gehaald en ook dertien granaten. (Van onze correspondent) ROTTERDAM Na tien dagen schijnt er nu dan toch een eind gekomen te zijn aan de stakingen bij de werven in liet Waterweggebied. Langzamer hand zijn op alle bedrijven de stakers weer aan liet werk gegaan. Alleen, bij de Machinefabriek Hensen. onderdeel van het V.M.F.-concern, wordt nog doorgestaakt. Minder gunstig, eigenlijk nog uit- zichtloos, is de situatie in de rest van de Rotterdamse havens- vrijwel alle havenarbeiders zijn nog aan het sta ken, grotendeels onder druk van de groep „Arbeiders Macht Rotterdamse Havens". Wei zijn gistermorgen om half zes weer alle achthonderd sleep- hootbemanniugen aan het werk ge gaan. Aanvankelijk was de situatie gis teren niet helemaal duidelijk, vooral niet toen voor de tweede maal de groep „Arbeiders Macht. Rotterdamse Haven" een protestdemonstratie hield, ditmaal op het plein voor het Feije- noordstation, waaraan enkele dui zenden stakers deelnamen. Weer trok men dwars door de stad. via de Maas tunnel, waarbij een enorme verkeers chaos werd veroorzaakt. De alsmaar groeiende stoet had als einddoel het hoofdkantoor van de (werkgevers) Scheepvaart Vereniging Zuid Hier ging men massaal op straat zitten, waarna stakingsleider Wouter ter Braak door de megafoon het S.V.Z.-bestuur vroeg een pakket eisen te aanvaarden van een driehoofdige delegatie. In dit pakket (ondermeer fl. 75,- per week in plaats van de tot nu toe overeengekomen fl. 25,-) werd ook verwerkt, dat'in het vervolg ook de „Arbeiders Macht, Rotterdamse Havens" b;j het overleg zal worden betrokken. Later op de dag werd in vrfy'wel alle bedrijven in de metaalsector het werk weer hervat. Hiermee gaven de stakers gehoor aan de unanieme op roep van de verschillende directies, die hadden toegezegd de drie dagen wilde staking te zullen honoreren, wanneer men dezelfde dag nog het werk zou hervatten. De directie van de werf Wilton- Fijenoord heeft haar personeelsle den zelfs ieder persoonlijk per brief opgeroepen en hun de situatie uit eengezet. Na Wilton, waar de staking tien dagen geleden startte, is men ook op de andere werven weer aan het werk gegaan behalve bij de Machine fabriek Hensen (600 man). Bij de andere havenbedrijven, met name de stukgoed-overslagbedrijven, is nog altijd geen overeenstemming bereikt tussen stakers en werkge vers. Incidenteel wil men wel weer aan het werk gaan, met name bij Frans Swarttouw, het Havenbedrijf Vlaardingen Oost en Müller Pro- UTRECHT (ANP) Na de bouwvak- en de indu striële bonden gaat nu ook de katholieke bond van per soneel in agrarische en voe- dings- en genotmiddelenbe- drijven (AVG) de extra-uit kering van 400.bruto aan de orde stellen in alle twintig bedrijfstakken waarover de bond landelij ke cao's heeft afgesloten, of men er nu met het probleem van de koppelbazen kampt of niet. De zusterorganisa ties zullen vrijwel zeker eenzelfde gedragslijn vol gen. De AVG meent, dat er sprake is van een niet tegen te houden ontwikkeling en dat zijn leden niet achter mogen blijven als het alge mene loonpeil omhoog gaat. Pikant feit is, dat de bond moet onderhandelen met de werkgevers die zich juist hebben gedistantieerd van de extra-uitkering, namelijk de boeren en de midden standers. Deze laatsten (de „Ondernemersfederatie") hebben het Stichtingsadvies een paniekmaatregel ge noemd. De industriële bonden, de Algemene Bedrijfsgroepen Centrale, Sint-Willibrordus en de Christelijke Bedrijfs groepen Centrale, hebben net de directies van de Eer ste Nederlandse Coöperatie ve Kunstmestfabriek (EN CK) in Vlaardingen en van het Menebaconcern (Meel fabrieken der Nederlandse Bakkerij) overeenstemming bereikt over een uitkering ineens van 400.aan alle werknemers. De bonden voeren met tal van andere bedrijven nog onderhande lingen over een zelfde loons verhoging voor 1970. Ze zijn optimistisch gestemd over de resultaten. De raad van overleg in de metaalindustrie (werkg. en werkn.) heeft aan de on dernemingen geadviseerd de S 400,bruto integraal te betalen, tenzij op grond van (bovenvermelde redenen met de vakverenigingen en de ondernemingsraad over- f.eg wordt gepleegd om te bepalen of, en zo ja, in wel- ne mate van dit advies zal worden afgeweken. Dit ad vies gaat naar 1370 onder nemingen met rond 265.000 •werknemers. Over de verwerking van de inkomensverbetering (per 1 januari 1971 zal in de vaad van overleg nader be traad volgen. Ook de algemene (NVV) bedrijfsbond Mercurius (on der meer detail-, groothan del, bank-verzekeringsbe- bedrijf) wil met alle be drijfstakken waarvoor de bond landelijke cao's heeft afgesloten op korte termijn «amen met de zusterorgani saties gaan praten over de extra-uitkering van maxi maal 400 gulden bruto over 1970. Vanmiddag zal in Gro ningen een demonstratie van in die stad werkzame bouwvakarbeiders worden gehouden. De inzet is, zoals de heer F. Meis namens het actiecomité bouwvak zei: „Voor uitkering van 400 gulden en voor wegwerking van de achterstand in onze lonen". gress, maar postende stakers wisten dit steeds te voorkomen. De Rotterdamse haven ligt hier door in feite nog altijd plat want ook al brengen de wel weer werkende sleepbootbemanningen de tientallen schepen die voor Hoek van Holland lagen te wachten nu binnen, gelost kunnen ze in veel gevallen toch niet worden. Alleen de machinale stuk- goedbedrijven als containers - termi nals kunnen de schepen wel weer aan. Overal elders is de situatie nog uit zichtloos. Het comité „Arbeiders Macht, Rot terdamse Haven", in feite de motor van de nog altijd voortdurende sta king, samen met de categorale Fede ratieve Haven Vakvereniging, heeft inmiddels bekendgemaakt dat men steun krijgt van het thuisfront: in vele arbeiderswijken zouden door de vrouwen buurteomité's worden gevormd die rondgaan met stam lijsten en oproepen tot solidariteit met de stakers. (Van onze correspondent) TERNEUZEN De Duitse zee man H. J. S„ opvarende van de in het Noorderdok te Terneuzen liggen de Duitse coaster „Johann", vond het schijnbaar woensdagnacht om twee uur na een bezoek aan de wal, te vroeg om reeds aan boord te gaan. De in „kennelijke staat" verkerende zeeman vond op zijn pad een aan het Noorderdok geparkeerd staande container, in reparatie bij de Fa. L„ van de Fa. V. uit Terneuzen, waar hij instapte en er vervolgens mee ging rijden. Wat zijn capaciteiten als zeeman ook moge zijn, als chauffeur faalde hij, want hij veroorzaakte een schade aan de container van onge veer 15.000 gulden, de schade aan een vangrail van 300 gulden nog niet meegerekent. De Terneuzense poli tie heeft de man ingesloten en hij zal vandaag in Middelburg worden voorgeleid. BRUSSEL (ANP) Het Belgi sche instituut voor voorlichting en documentatie (Inbel) heeft de uit slag gepubliceerd van een enauête die het gehouden heeft onder jonge Belgen van 18 tot 24 jaar. Uit dit onderzoek is onder meer gebleken dat 55 procent van de ondervraagde jongelui onder de huidige omstandig heden een lescr niet meer noodza kelijk vindt. 31 procent acht het le ger wel noodzakelijk. BONN (DPA) Boven het mili taire oefenterrein in Bergen-Hohne in de Westduitse deelstaat Neder- Saksen is gisteren een Starfighter F 104 G door onbekende oorzaak neergestort. Het is de 124e in de Bondsrepubliek. De piloot kwam om het leven.

de Vrije Zeeuw | 1970 | | pagina 1