Bouwvakkers en industrie willen ook f 400 Jekker lui Sa Treffer Gewapende controle op PROGRAM VOOR EENDAAGS BEZOEK Soeharto negeert adviseurs Dit jaar minder kinderbijslag voor velen Risico's GRIEVENLIJST DE SCHELDE Demonstra tieverbod ......en eer het zover was DONDERDAG 3 SEPTEMBER 1970 25e Jaargang No. 6336 Uitgeefster N.V. Uitgevers Maatschappij De Stem Commentaar Politiegetuigen kwamen niet dienst in Den Haag DirecteurDr. W. A. J. M. Harkx. HoofdredacteurL. Leijendekker. Redactie- en Administratie-adres Nieuwstraaf 9, Terneuzen, tel. (01150)7920, Abonnementsprijs m.i.v. 1 juli' 1970: 9.20 per kwartaal; per maand 3,25. Losse nummers 15 cent, inclusief 4% B.T.W. Gironummer 1945433 DE VRU Advertentieprijs per mm 1'f cent; minimum per advertentie 2,40, èselusief 4% B.T.W. Rubriek „Kleine Advertenties" (geen handels advertenties) 5 regels 1,15. Iedere regel méér 23 cent. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. VermeldingBrieven onder nummer, of Adres bureau van' dit blad, 50 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot v.m. 11 uur. Voor het maandagnummervrijdag tot v.m. 11 uur. 'Van onze redactie binnenland) President Soeharto DEN HAAG Het gewijzigde programma van het eendaagse bezoek van president Soeharto van Indonesië aan Nederland ziet er als volgt uit De president en mevrouw Soeharto komen vanmorgen om tien uur aan op 4e vliegbasis Ypenburg bij Den Haag, waar zij zullen worden begroet door koningin Juliana en prins Bernhard. Na een inspectie van de erewacht maakt de president kennis met de voorzitters van de Eerste en Tweede Kamer, met de leden van de regering, met andere Nederlandse autoriteiten en met de leden van het corps diplomatique. Hierna vertrekt het presidentiële paar met koningin en prins naar het paleis Huis Ten Bosch waar de president en zijn gezelschap logeert. Diezelfde morgen vindt op Huis Ten Bosch een gesprek plaats tussen president Soeharto en de Indonesische minister van buitenlandse zaken Malik, met minister president De Jong en de ministers Luns en Udink. Na afloop van dit gesprek zal de burgemeester van Den Haag, mr. V. Marijnen zijn opwachting maken bij president Soeharto. Omstreeks 13.00 uur vindt in familiekring de lunch plaats. Des middags gaat de president naar het Binnenhof, waar hij de leden van de vaste com missies van Buitenlandse Zaken en ontwikkelingssamenwerking van de Eerste en Tweede Kamer zal ontmoeten. Na afloop hiervan gaat de president terug naar paleis Huis Ten Bosch, waar des avonds om 20.00 uur door de koningin en de prins een gala-diner zal worden gegeven ter ere van hun Indonesische gasten. Het vertrek van president Soeharto blijft zoals oorspronkelijk was vast gesteld gehandhaafd op vrijdagmorgen van de vliegbasis Ypenburg. Mevrouw Soeharto (Van onze verslaggevers en correspondenten) DJAKARTA DEN HAAG BONN President Soeharto is gis teravond vanuit Djakarta naar Ne derland vertrokken voor een histo risch staatsbezoek, dat tot één dag werd bekort na de dramatische over val op de residentie van de Indone sische ambassadeur in Wassenaar. I Soeharto heeft zijn vertrek twee-1 maal uitgesteld nadat een groep ge wapende Ambonezen de woning van de ambassadeur had bestormd, een Nederlandse politieman gedood en de echtgenote van de ambassadeur, twee kinderen en enkele leden van het personeel als gijzelaars gevan gen had genomen. Ten gevolge van deze incidenten heeft president Soeharto zijn be zoek, dat oorspronkelijk drie dagen zou duren, ingekort tot een dag, en de raad van zijn adviseurs en de be langrijkste persorganen in Indone sië, die voor zijn veiligheid vrees den en hadden voorgesteld het be zoek af te gelasten, naast zich neer gelegd. Vergezeld van zijn vrouw, me vrouw Tien Soeharto en de minister van buitenlandse zaken, Adam Ma- lik, ging Soeharto aan boord van het gecharterde DC-8-straalvliegtuig waarmee hij de 24 uur durende reis naar Nederland zal maken. Soeharto, die gekleed was in een donker pak en breed glimlachte toen hij aan boord van de DC-8 stapte, werd op het vliegveld uitge leide gedaan door de leden van het corps diplomatique en een aantal hoge Indonesische functionarissen. Zoals gebruikelijk wanneer staats hoofden per vliegtuig voor een offi cieel bezoek aan ons land aankomen, of na zo'n bezoek vertrekken, zal ook het vliegtuig waarmee de pre sident van Indonesië en zijn gezel schap donderdag naar Nederland vliegen hij de Nederlandse grens een ceremonieel escorte van vlieg tuigen van de koninklijke lucht macht krijgen. Het escorte zal hem vrijdag ook uitgeleide doen. Acht „Starfighters" van de squa drons 306, 311 en 312 van de vlieg basis Volkel zullen het vliegtuig van de president begeleiden op zijn vlucht van de Nederlandse grens naar de viegbasis Ypenburg. Na de bezetting van de ambtswo ning van de Indonesische ambassa deur in Wassenaar heeft ook de Westduitse regering en de politie van Bonn uitgebreide veiligheids maatregelen getroffen voor het be zoek van president Soeharto. De ambassade in Bonn, waar Soeharto vrijdag aankomt, wordt sinds twee dagen bewaakt, ook het hotel waar bij zal logeren, hoewel deze bewa king minder opvallend gebeurt. Waarschijnlijk zal de president zich vanaf het vliegveld in een he likopter naar het hotel begeven. Het toestel zal op slechts enkele honderden meters afstand van het hotel landen. Enkele links-radicale groepen hebben betogingen en bijeenkom sten aangekondigd om „tegen het faseisme" in Indonesië te proteste ren. De betogers willen zich o.a. in zetten voor de vrijlating van poli tieke gevangenen, tegen discrimi natie van de Chinese minderheid en tegen elke economische en politieke steun aan de militaire dictatuur. Ook de studentenraad van de technische hogeschool te Darmstad, de universiteiten van Aken, Hei delberg en Bonn en nog veertien andere studenten- en jongerengroe pen in West-Duitsland hebben gis teren in Frankfort in een resolutie geprotesteerd tegen de komst Van Soeharto. In een resolutie wordt Soeharto een „fascistenhoofdman" genoemd, die „in zijn land een bloedbad heeft aangericht waaraan een miljoen mensen ten slachtoffer gevallen zou den zijn." De „angst voor de revolutionaire volkswil" dwingt Soeharto, tot steeds grotere „onderworpenheid aan zijn imperialistische monopoliebazen en tot de reis naar Nederland en de Duitse Bondsrepubliek om meer kredieten te bedelen". De studenten zuilen vrijdag in Frankfort een protestdemonstratie houden. Zoals bekend is vanmorgen een massale demonstratie van duizenden Zuidmolukkers gepland. Ze moet om negen uur beginnen in de wijk Ma- riahoeve, niet ver van Huis ten Bosch, waar Soeharto het grootste deel van zijn officiële bezoek zal doorbrengen. Den Haag heeft er re kening mee gehouden dat, ondanks A/andaag arriveert dan president Soeharto. Voor een bezoek van slechts één dag. Hij komt niet ver der dan Paleis Huis ten Bosch in Den Haag, dat voor deze gelegen heid in een complete vesting is ver anderd. Na de les van „Wassenaar" zullen de veiligheidsmaatregelen nu wel optimaal zijn- Maar dan nog blijft altijd het risico, dat een heethoofd erin slaagt door het kordon van po litiemensen heen te breken. De aan slagen op president Kennedy en zijn broer Robert staan iedereen nog le vendig voor de geest. in de gegeven omstandigheden kan natuurlijk van dit bezoek heel weinig effect uitgaan op de Neder lands-Indonesische betrekkingen. Uitstel van het bezoek ware ver standiger geweest. De beide rege ringen hebben echter toch willen doorzetten. Laten we hopen, dat zij over en weer de risico's goed bere kend hebben. de niet verkregen toestemming, toch vele demonstranten naar Den Haag zullen komen. Dit vermoeden werd versterikt door het feit dat honderden Ambone zen voor vandaag bij hun werkgever een vrije dag hebben gevraagd. Dat de Ambonrazen tégen het demanstoa- tieerboid in toch de straat zuillen op gaan kon oak worden afgeleid uit de verklaring van de heer SÖémokiïl, een van de Ambonezenleiders op Walche ren. Hjj zei, vastbesloten: „De amti- Soehartodemanstoaltie gaat -gswoom. door". De Badan Persatuan, een Zuidmo- lukse politieke groepering en de Vrij Molukse Jongeren waren gis teravond laat, bij het afsluiten van deze editie, nag steeds in beraad over de strategie die zij vandaag zouden volgen. (Van een onzer verslaggevers) BREDA De officier van jus titie mr. J. Huijgen te Breda, zat gisteren tijdens de zaak van de heer H. B. die voor de politie rechter moest verschijnen, om dat hij onder invloed zou heb ben gereden, zonder getuigen. Opperwachtmeester A. Boer, uit Oisterwijk die als getuige was opgeroepen had de officier van justitie moeten berichten, dat hij niet ter zitting kon ver schijnen wegens zijn detachering in het rumoerige Den Haag. Ook zijn medeverbalisant bleek dienst te doen in de residentie. Moerdijkbrug, woensdagavondzwaar bewapende rijkspolitiemensen controleren een auto, waarin zich een Ambonees gezin bevindt. (Van een onzer verslaggevers) VLISSINGEN Binnen veertien dagen zal door de georganiseerde werknemers bij de maatschappij De Schelde in Vlissingen, waar intussen niet meer gestaakt wordt, een grie- venlijst worden opgesteld en door de vakbonden naar voren worden ge bracht hij de directie. Dit werd bij acclamatie beslot-en door de circa tweeduizend leden van de drie metaalbonden diie gisteravond de grote zaal van het Scheldekwar- tier in Vlisskigen tot in alle hoeken en gaten tot op de gang en de garde robe, toe, vuM-en. Men was bijna unaniem van me ning dat de ondernemingsraad zich fout had opgesteld en dat de stakers zich voorbeeldig, ordelijk hadden -ge dragen. Duidelijk werd gesteld dat de staking in de eerste plaats een uit laatklep was voor de onlustgevoelens die al jaren iin de Vlissinigse Schelde- bedrijven heersen, en pas in de twee de plaats een kwestie was van solida riteit met de Rotterdammers. ZAAMSLAG Op de rijksweg Terneuzen - Sas van Gent, nabij Sluiskil botsten woensdagmiddag de auto's van L. K. uit Elburg en V. de R. uit Westdorpe. Eerstgenoemde stopte en ging ver volgens achteruit rijden. Er ontstond materiële schade aan beide voertui gen. <Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Voor tienduizen den Nederlanders, die elk kwartaal kinderbijslag krijgen, zal 1970 wel eens een tegenvaller kunnen zijn. De Raden van Arbeid in ons land zijn er namelijk dit jaar voor het eerst toe overgegaan de aanvraag- lijsten voor de kinderbijslag uit te breiden met de vraag of de vrouw, naast de man, ook een inkomen heeft. Hierdoor wordt voorkomen, dat teveel aan kinderbijslag wordt uitbetaald. Volgens de kinderbijslagwet moet de kinderbijslag van de man, als hij daar recht op heeft, worden verlaagd, indien zijn vrouw ook wat geld in het laatje brengt. De wet gaat er van uit, dat in dat geval ook de vrouw haar steentje moet bijdragen in het onderhoud van de kinderen. Aangezien op de aanvraaglijsten voorheen- nooit behoefde te worden ingevuld of de vrouw ook een in komen had, was deze bepaling bij de bevolking nauwelijks bekend. Bovendien waren de Raden van Arbeid doorgaans niet op de hoogte met het doen en laten van de vrouw. Dat in de afgelopen jaren tien duizenden Nederlanders in feite te veel kinderbijslag hebben ontvan gen, ligt dus voor de hand. Daar zal dan nu verandering in komen. Overigens zijn de Raden van Ar beid helemaal niet tevreden met de regeling, dat de kinderbijslag wordt verminderd, wanneer de vrouw ook eens de gelegenheid krijgt wat bij te verdienen. Bij de Vereniging van de Raden van Ar beid, het overkoepelend orgaan van de 22 raden, die ons land telt, wordt constant overleg gepleegd om hier iets aan te doen. De raden zouden graag zien, dat de wet ge wijzigd wordt, zodat het ook voor de vrouw aantrekkelijker wordt te werken. Bovendien zijn zij van oor deel, dat de voorlichting van hun kant veel intensiever moet worden, opdat nare verrassingen in de toe komst uitblijven. (Van onz>e redactie biranenl-atid) UTRECHT De bouwvakkers en de werknemers in de industriële be drijven willen oo-k profiteren van de inkomensverbetering van maximaal 400,bruto over 1970, die in de Stichting v.d. Arbeid is overeengeko men voor bedrijven die met koppel bazen werken. De in de centrale commissie bouw nijverheid samenwerkende vakbon den van bouwarbeiders (ANB, St.- Joseph en NCB) hebben de werkge vers in de bouwnijverheid gevraagd om een gesprek op korte termijn over de in verband met het in de stichting gevoerde overleg over deze 400, ontstane situatie. De drie bonden zijn van mening -dat dit bedrag in de een of andere vorm ook voor de werkne mers in de bouwnijverheid moet wor den gerealiseerd. De Algemene Bedrijfsgroepen Cen trale (NVV), de katholieke bond St.- WillibrordU'S (NKV) en de chriaielij- ke bedrijfsgroepen centrale '(CNV) hebben gisteren aam alle werkgevers met wie zij c.a.o.'s hebben afgesloten een brief gezonden, waarin wordt verwezen naar de beslissing van de Stichting en wordt verzocht de extra inkomensverbetering 400,aan alle werkgevers in de industriële be drijven toe te kennen. De drie bonden stellen voorts, dat de arbeidsonrust ten zeerste zal wor den bevorderd als aan het verzoek wordt voldaan. ,De centrale werkgeversverbonden, het Verbond van Nederlandse Onder nemingen (VNO) «n het Nederlands Christelijk Werkgeversverbond NCW, hebben er op hun beurt uitdrukkelijk de aandacht op gevestigd, dat in de verklaring die ze dinsdagavond sa men met de drie vakcentrales hebben uitgegeven naar aanleiding vam het koppelbazenvraagstuk, niet wordt ge sproken over een algemene loonron- de. (Van onze parlementair» redactie) DEN HAAG Voor Den Haag en de omliggende gemeen ten Wassenaar, Rijswijk en Voorburg bestaat vandaag een demonstratieverbod vanwege het bezoek van president Soeharto. De betrokken burgemeesters hebben hiertoe besloten na een verzoek hieromtrent van minis ter Beernink (Binnenlandse Za ken). Een al toegezegde toe stemming aan de jongerenorga nisatie van de stichting „Door de eeuwen trouw" om op het Bin nenhof te mogen demonstreren wanneer de Indonesiscne presi dent daar aankomt om met ka merleden te spreken, is door de gemeente Den Haag weer inge trokken. De jongerenorganisatie heeft zich daarbij neergelegd, zi| het onder nroteei. Over het al of niet doorgaan van demonstraties vandaag in Den Haag was gistermiddag lang onduidelijkheid. Aan het begin van het kamerdebat over Amsterdam gistermiddag ver klaarde minister Polak (Justitie) op vragen van Van Mierlo (D'66) dat de regering zelf het demonstratieverbod had uitge vaardigd. Op het gemeentehuis in Den Haag wist men hier ech ter niets van. Er werd zelfs nor maal doorgegaan met overleg tussen nolitie en aanvragers van protestmarsen. Van de zijde van het ministe rie van Binnenlandse Zaken werd later medegedeeld dat de regering niet bevoegd is een de- monstratieverbod uit te vaardi gen. Deze bevoegdheid berust uitsluitend bii de burgemeesters voor het grondgebied van hun gemeente. Wel had de regering tegenover de burgemeesters van Den Haag, Rijswijk, Voorburg en Wassenaar de uitdrukkelijke wens te kennen gegeven geen toestemming voor demonstraties te geven. Deze lezing werd later ook van de zijde van burgemeester Marijnen van Den Haag beves tigd. In de Tweede Kamer bracht de socialistische fractie leider Den Uyl later opnieuw de zaak ter sprake. Minister Polak herstelde daar op zijn eerder gedane medede lingen. Den Uyl maakte zich hoos over „dit toppunt van on zorgvuldig handelen in een si tuatie, die alle zorgvuldigheid eist", zoals hij het tegenover Polak uitdrukte. (ADVERTENTIE) pyjama s en nachtmodi j DEN HAAG BOL DEN HAAG - VLISSINGEN - BREDA Terwijl het zwaar bewaakte Den Haag vlak voor het bezoek van president Soe harto opgeblazen van de zenuwen was werden gisteravond alle auto's, die vanuit het zuiden, oosten en noorden van ons land de randstand binnen reden, aangehouden door politie-eenhe- den van telkens tien man, die onderling met elkaar in verbin ding stonden. (Van een onzer verslaggevers) Wanneer Ambonezen in de auto's zaten werden ze uitvoerig gecon troleerd op wapenbezit. Bovendien werden auto's met Ambonezen op technische gebreken gecontroleerd. Deze politie-actie aan de invals wegen van de Randstad had het doel om zoveel mogelijk Ambonezen uit de omgeving van Den Haag te weren. Ambonezen, die géén wapens bij zich hadden en wier vervoermiddelen aan de eisen voldeden kon den uiteraard niet worden tegengehouden.

de Vrije Zeeuw | 1970 | | pagina 1