Belgen krijgen slechte naam in het Z.-Vlaamse verkeer Veel Z.-Molukse jongeren gaan naar Den Haag Ganz neu Mat rosen -Trick Péchiney Stroom storing op Beveland „Kees de jongen" op de planken in Middelburg Illegale horloge verkoop in Duitsland Laatste „Driemaal andermaal" in Middelburg LEDENVERGADERING PRO .IUVENTUTE OUD-SASSENAAR SCHILDERT IKONEN P.P.R.-V00RZIÏTER TONNAER BESPREEKT ZEEUWSE ORGANISATIE Lokale bui Mening Ruim vijf ton subsidie voor eilanden Veer se Meer Zeeuwse culturele agenda 31# Tourkt#ri gisubton, aio hMtOh roH flor» MTïfjofr Mn sin blflnÉsnda# (MtMphMH t<> if Ifiwm a» Nar #1® Mail m-J fj"ifl Pfiiti lifit - (i'l iyiit Weg verbetering nabij Driesprong Plannen voor Brabantse letterenf acnltei t Expositie in J)e Speye' WOENSDAG 2 SEPTEMBER 1970 (Vervolg van pagina 1) (hier worden de nummers op de bouwtekening van Péchiney be doeld), de opgaven over de water verontreiniging door de bedrijfson derdelen en gegevens over de fre quentie en het volume van geluid op de eigendomsgrens. De heer De Jager had naar hij zei de ontbrekende bijzonderheden zelf binnen een dag verkregen, waaruit bleek, dat er in het afvalwater van de bedrijfsonderdelen waarop de binderwetaanvrage betrekking heeft, 90 miligram teer-harsen per liter en 35 miligram antracietstof per liter zullen voorkomen. Wat de geluidshinder betreft deze zal - zo werd de heer De Jager door Péchiney meegedeeld op de eigen domsgrens minder dan 40 decibel bedragen. Bijzonderheden over de isolatie van het gebouw waarin een luidruchtige kegelmolen wordt ge plaatst, ontbraken ook in de hinder- wetaanvrage. De heer De Jager meende, dat er rondom Péchiney speciaal aan de Nieuwburgse kant, een meetnet voor geluidshinder moet worden opgericht, terwijl de eis van regelmatige bemonstering van het afvalwater in de aan Péchi ney te stellen voorwaarden moet worden opgenomen. Mevrouw Tina Kannegieter, even eens van de VMZ, wees op de aanwezigheid van een met gas ge stookte smeltoven in een van de twee bedrijfselementen waarover de hinderwetaanvrage gaat. „Hier is het ontstaan van stikstofverbindin gen mogelijk" zo merkte zij op. Z'ij pleitte voor een controle door amb telijke diensten op de metingen naar luchtverontreiniging en dergelijk welke Péchiney op haar eigen ter rein zal gaan verrichten. „Controle is nodig, want het gaat er een beetje slordig toe", vond zij. Mevrouw Kannegieter waarschuwde voor het gevaar, dat Péchiney zijn hele be drijf stukje bij beetje voor hinder wetvergunningen voordraagt, waar bij elk afzonderlijk onderdeel geen groot bezwaar ontmoet, terwijl het gehele bedrijf in zijn totaliteit, wel degelijk milieugevaren oplevert. Zij wees er bovendien op, dat de technische convenantscommissie het rapport over de aan Péchiney te stellen eisen nog niet heeft uitge bracht. „B. en w. van Vlissingen spelen ten opzichte van Péchiney de rol van een verkeersagent, die een stoplicht met de hand bijregelt. Een moeilijk onderhandelingspositie lijkt me", vond mevrouw Kannegieter. „Péchiney zou wel eens met een schadeclaim kunnen komen, als de eisen van de convenantscommissie straks te hoog zouden liggen". Vooruitzichten voor donderdag en vrijdag, opgesteld door het K.NJV1.I. cp dinsdag om 18.00 uur: Aanvankelijk nog regen, later zonnige perioden met plaatse lijk een bui. Temperaturen overdag iets beneden normaal. Weersvooruitzichten in cijfers ge middeld over Nederland. Voor donderdag: aantal uren zon: 1 tot 7; min.-temp.: van ongeveer normaal tot 3 graden boven normaal: max.-temp.: 0 tot 4 graden onder normaal; kans op een droge periode van minstens 12 uur: 70 procent; kans op een geheel droog etmaal: 30 procent. Voor vrijdag: aantal uren zon: 3 tot 9; min.-temp.: omstreeks nor maal; max.-temp.: 0 tot 4 graden on der normaal; kans op een droge pe riode van minstens 12 uur: 90 pro cent.; kans op een geheel droog et maal: 70 procent. Na zonnige periodes neemt de be wolking snel toe in de late middag of avond gevolgd door wat regen. Mati ge zuideijke wind. Temperatuur on geveer 19 a 20 graden, zeewater 17 graden. Vooruitzichtentoenemende depressie-activiteit met tijdelijk wat regen, later opklaringen. Fons Jansen in „Driemaal an dermaal". (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG De bekende cabaretier Fons Jansen besluit zijn toernee met het programma „Driemaal andermaal" in Mid delburg. Op dinsdag 8 september zal men hem nog éénmaal kun nen zien en wel in de stads schouwburg. Ook in „Driemaal andermaal" streeft Jansen naar een juist evenwicht tussen kolder en satire. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG Op donderdag 10 september wordt in „Het Zuider baken" aan de M. de la Palmastraat de jaarlijkse ledenvergadering van de vereniging „Pro Juventute" Mid delburg gehouden- Op deze vergadering zal door het bestuur aan de leden machtiging worden gevraagd de besprekingen over samenwerking (eventueel een fusie) met de stichting katholieke kinderbescherming af te ronden. De samenwerking zoals men zich die voorstelt zal 'direct vrij ingrijpende consequenties hebben. Voor 1 janua ri a.s. zal er een gemeenschappelijk bureau moeten zijn, terwijl op 1 juli 1971 één instelling werkgever moet zijn van alle functionarissen. De directe aanleiding tot de fusie besprekingen is het gewijzigde sub sidiesysteem van het ministerie van Justitie, waardoor het voor kleine instellingen vrijwel onmogelijk wordj zelfstandig en toch bevredi gend te blijven werken. Bij de be trokken instellingen voor de kinder bescherming leefde de gedachte aan schaalvergroting, waardoor meer mogelijkheden tot specialisatie wor den geschapen, al lange tijd. Op de vergadering van 10 septem ber zal een inleiding worden gehou den door prof. dr. G. P. Hoefnagels, een autoriteit op het gebied van de kinderbescherming. (Van een onzer verslaggevers) HULST - AXEL - KLOOSTERZANDE Er valt bij de Nederlandse weggebruikers op de Zeeuwsch-Vlaamse wegen een toenemende in-tolerantie te bespeuren ten aanzien van Belgische automobilisten. Onze zuiderburen hebben als autobestuurders een slechte naam. Er wordt dikwijls op ze ge kankerd .vanwege hun onbeholpen gedrag op de weg. Als er ongelukken gebeuren wordt veelal met verholpen woede geconstateerd, dat „het weer een Belg is". Afgelopen weekend vielen in Hulst bij een botsing tussen twee 'personenauto's drie slachtoffers: een dode, twee zwaar gewonden. Oorzaak: een Brusselse mevrouw van middelbare leeftijd negeerde het stopbord. Toen de dame even lates van de politie te horen kreeg, dat door haar schuld een dode viel te betreuren barste ze in snikken uit. Een gerou tineerd politieman adviseerde de vrouw om zich naar huis te laten brengen. „U bent veel te geëmotio neerd om nu nog een auto te bestu ren", luidde het advies. De Belgi sche knikte instemmend. Nauwelijks een uur na de afwikkeling van het dodelijke ongeval werd ze weer ge confronteerd met de politie. Nu in St.-Jansteen, waar ze voor de twee de keer bij een ongeluk betrokken wasdeze recente gebeurtenis heeft in politiekringen nogal verba zing gewekt. Hoewel dit extreme geval niet representatief is voor de Belgische mentaliteit', heeft deze zaak de image van de Belgen in Hulst geen goed gedaan. Er kwam nog iets anders bij- De Brusselse dame, die de schuld was van het zware ongeluk op rijksweg 60 onder Hulst, verliet na de aanrijding niet eens de auto. Ze bekommerde zich zelfs niet over de toestand van de gewonden. „Ik zou niet graag willen stellen dat deze houding algemeen tekenend is voor de Belgen", vertelt adjudant A. van Hoven van de politie van Hulst. „Maar dat ze het niet zo nauw nemen met de verkeers-ethiek staat als een paai boven water". De Hulster adjudant heeft weinig goede woorden voor de kwaliteiten van de Belgische automobilisten. Van alle ongelukken waarmee de Hulster po litie wordt geconfronteerd, wordt meer dan de helft door Belgische automobilisten veroorzaakt. Niet zo verwonderlijk. Met voor- rangsregels weten onze zuiderburen geen raad en op topdagen is tachtig procent van het aantal auto's dat zich via Hulst en Rijksweg 60 zuid waarts spoedt van Belgische her komst. Geen wonder dat de Belgen oorzaak zijn van veel ellende. „Vooral wat de voorrangsregels be treft zijn die Belgen onachtzaam", aldus de adjudant. „Ze hebben er geen flauw benul van hoe en wan neer ze voorrang moeten verlenen". Het gebeurt talloze keren, dat Bel gen zonder blikken en blozen een voorrangskruising of weg opschie ten, alle stopgeboden negerend. Hun excuus: „We komen toch van rechts". De meningen, die de Zeeuwsch- Vlamingen er over de rijkwaiiteiten van de Belgen op na houden blijken volgens de uitlatingen van de politie wel juist te zijn. Er is slechts één remedie tegen. „Wees zelf voorzich tig bij het naderen van een zuider buur tussen vier wielen"- Vooral de groep Hulst van de politie heeft trieste ervaringen. Van adjudant J. de Jong van de groep Axel zijn wat optimistischere gelui den te horen. Een opperwachtmees ter van de groep Kloosterzande daarentegen onderschrijft de erva ringen van zijn Hulster collega's. Adjudant Van Hoven geeft volmon dig toe, dat vele Belgen met hun onbeholpen gedrag de oorzaak zijn van vele ongelukken. Meestal aan rijdingen van onschuldige aard met alleen wat blikschade. Soms ook on gelukken met verstrekkende gevol gen, zoals afgelopen weekend op Rijksweg 60. Ér is nauwelijks des kundig politie-commentaar voor no dig om te kunnen constateren, dat de rijkwaiiteiten van de Belgen weinig w-aardering kunnen wegdra gen. Adjudant De Jong deelt de visie van zijn collega's niet. „Het is ge makkelijk om de schuld van alle aanrijdingen in de schoenen van on ze zuiderburen te schuiven", is zijn commentaar. „Het is wel duidelijk, dat een buitenlander zich in een ander land wat vrijmoediger ge draagt. Dat is met de Nederlanders in Belgie even zo. Maar veronder stellen dat de Belgen de oorzaak zijn van alle verkeersellende is mijns inziens onjuist". Zowel adju dant Van Hoven van Hulst als zijn Kloosterzandese collega's denken daar duidelijk anders over. Adju dant De Jong: „Het zijn de op details afwijkende verkeersregels, die aanleiding geven tot verwar ring". Over de rijkwaiiteiten van onze zuiderburen zegt deze politie man: „Die rijkwaiiteiten zijn even goed als die van de Nederlanders. Behoudens dan de groep zondagsrij ders, maar deze categorie wordt steeds kleiner"- De opvatting dat juist de Belgen oorzaak zijn van ongevallen vindt adjudant De Jong onjuist. „Er be vinden zich op topdagen veel Belgi sche automobilisten op de wegen. Logisch dat bij ongelukken de kans groot is, dat er een Belg bijzit". En verder: „Naar mijn mening valt op het gedrag van de Belgen in Neder land weinig meer op te merken, dan dat van de Nederlanders in Belgie. (Van een onzerverslagg evers). MIDDELBURG De staatssecre taris van cultuur, recreatie en maat schappelijk werk heeft een subsidie van ruim een half miljoen gulden toegezegd voor de aanleg van enkele eilanden in het Veerse Meer een onderdeel van het zogenaamde „Bagger- en Eilandenplan". De nieuwe eilanden die zullen worden aangelegd zijn de Schutte- plaat en de Mosselplaat, waarvoor een bedrag van vierhonderd duizend gulden beschikbaar Wordt gesteld, alsmede de Arneplaat, waarvoor f. 119.000 is toegezegd. Beide subsidies bedragen honderd procent van de noodzakelij ke investeringskosten. De totale subsidie die in 1970 door het departement van CRM voor ze ven projecten ten behoeve van de openluchtrecreatie is toegekend is nu op ruim 1,2 miljoen gekomen. (Van een onzer verslaggevers) GOES Door een storing in het stroomverdeeistation van de PZEM in Goes hebben Noord- en Zuid- Beveland en Schouwen-Duiveland gisterochtend een uur zonder stroom gezeten. Het was de eerste keer sinds de brand in de Vlissingse centrale, december vorig jaar, dat een zo groot gebied in Zeeland stroomloos was. Daarvoor was het pas zes jaar geleden voor het laatst voorgekomen. Om vijf minuten voor half elf viel in de gebieden, die voor hun stroom voorziening afhankelijk zijn van het verdeelstation en van de voeding naar Schouwen-Duiveland, de elektriciteit uit. Industrieën werden ontregeld, bakkerijen moesten hun produktie staken en ziekenhuizen schakelden over op het noodaggregaat. In Goes-Zuid hebben een vrouw en enkele kinderen drie kwartier in de lift van de torenflat „Boszicht" vastgezeten. Door het wegvallen van de stroom was de lift in zijn vaart gestuit en tussen twee verdiepingen blijven hangen. De gedupeerde „lift ster", die (onwetend van de stroom storing) tevergeefs probeerde de alarmschei te laten luiden, wist door luid gebonk op de wanden van de liftkoker een andere flatbewoonster te waarschuwen.' (Van een onzer verslaggevers) SOUBURG/MIDDELBURG „Op de dag van het bezoek van Soehar- to aan Nederland, zal in ieder ge val in Den Haag een grootscheepse demonstratie van Zuidmolukse jon geren worden gehouden. Er gaan vele jongeren uit Zeeland, ik schat toch zeker wel een stuk of hon derd uit Oost-Souburg en Middel burg alleen al, naar toe", aldus gis teravond de heer P. F. Soumokil, secretaris van de politieke jonge renorganisatie voor Zuidmolukkers in Zeeland, „Sou '66" (een afkor ting van „Soumokil 1966") en be stuurslid van de stichting „sociaal- cultureel centrum voor Zuidmoluk- kers dr. mr. Soumokil". een Wal- chers centrum dat in Middelburg is gevestigd. De Ambonezen ziin voornamelijk geconcentreerd in een aparte nieuwbouwwijk —in Oost- Souburg. De heer Soumokil (40) is een ver familielid van de dr. Soumokil die in de ogen van vele Ambone zen een bevrijdingsheld is gewor den. Soumokil sr. is dood, maar zijn verre neef is nog zeer actief voor zijn zaak in Nederland. „In het begin hadden wij gedacht aan spandoeken die buiten de normen zouden vallen, maar nu. na die gebeurtenissen van maandag' in Wassenaar, hebben wij besloten dit niet te doen. Als wij nu binnen de normen blijven demonstreren, ho pen wij te bereiken, dat de Ne derlandse bevolking een klein beetje positievere klanken Iaat ho ren over onze zaak". De heer Sou mokil, die woont in de Irenestraal in Oost-Souburg en getrouwd is met een Nederlandse, is te be schouwen als de leider van de Ambonese jongeren in Souburg. „Ik betreur voor beide partijen de gebeurtenissen van maandag, maar het is aan de ene kant wel begrijpelijk. Aan beide kanten zijn er grote fouten gemaakt. Toch ben ik trots dat de jongens naar hun leiders luisteren. Ze hebben zich maandag niet koppig betoond. Ze hebben hun dreigementen niet uit gevoerd, maar zij hebben naar hun leider geluisterd. Daar ben ik trots op, ondanks de ellende van de doodgeschoten agent. Dat betreu ren wij echt". Volgens de heer Soumokil (en zijn vrouw) voert de Nederlandse regering geen politiek van discrimineren, maar van ne- voor onze vrijheid en de vrijheid van onze familieleden die nog op de Zuid-Molukken zitten". Zijn vrouw: „Er is hier door de Nederlandse regering nooit iets ge daan voor de Zuidmolukkers, waar om niet?". „Na de uitzending van „Hier en Nu" maandagavond heb ik de NCRV-studio opgeheld. Ik wilde een reactie geven op de uit latingen van prof. Verkuyl. Prof. Verkuyl praat over de verzoening van twee volken. Als Christen vraag ik mij af, waar blijft de ge rechtigheid in de persoon van prof. Verkuyl? Ik wil eens met hem pra ten. Als christen met christen 4en dan zonder al die titels en functies van professor en zo. Als christen wil ik hem dan vragen of verzoe ning niet uit het diepst van de bij belse gedachte moet komen en niet moet uitgaan van twee landen. Als lid van de NCRV en als kijker, bo vendien als vertegenwoordiger van Zuidmolukse jongeren met idealen, wil ik mijn reactie laten horen. Moet er geen gerechtigheid komen voor ons?". gereh, „en dat is nog veel erger". „De vraag rijst bij mij: wat heeft de Nederlandse regering tot nu toe van haar beloften aan ons waarge maakt? Wat heeft zij eigenlijk voor onze zaak gedaan? Zo trouw als de Zuidmolukkers vroeger ten opzich- „Dat gesprek, dat moet toch ge- te van de regering waren, zo „on- realiseerd kunnen worden. We trouw" zijn zij nu. Wij hopen nu hebben helemaal geen zware eisen door demonstreren alsnog iets te aan de Nederlandse regering ge- bereiken van de Nederlandse over- steld. Het is te begrijpen dat jon- heid. Hoe Is het mogelijk dat prins geren, die al twintig jaar hier Bernhard in Indonesië met bazuin- zitten en alleen maar vooruitzich- geschai wordt ontvangen, terwijl ten van een langdurig verblijf in hij toch eigenlijk een vijand was Nederland hebben, gaan ageren", van Indonesië? We vinden het wel aldus de heer D. Lilipaly in_ zijn goed als landen na verloop van tijd woning in de Krommewegesingel weer banden aanknopen, maar dat in Oost-Souburg, gaat toch te ver? En die kransleg- ging van Soeharto op de Dam? Dat De heer Lilipaly was tot een is toch een bezopen situatie? Door maand geleden nog secretaris van dit soort dingen hebben wij het landelijk hoofdbestuur van de geestelijk een knak gekregen. Als wij toch zoiets eenvoudigs als een gesprek tussen onze leider Manu- sama en Soeharto vragen, dan kan dat niet". Mevrouw J. C. Sou- mokil-de Wolff: „Dat is toch zo simpel als iets? Een onderhoud. Zelfs al komt er geen resultaat uit de bus, dan heeft de regreing ten minste laten zien, dat zij iets voor de Zuidmolukkers doet". De heer Soumokil (die op het la boratorium van de werf „De Schel de" werkt en gisteren thuis was in verband met de staking zegt: „U hebt ons nog nooit zien proteste ren om twee kwartjes loonsverho ging. We zijn dankbaar voor wat wc hier hebben. Wij vechten echter niet zo gauw". Nederlandse vereniging van Zuid molukkers, „Bad an Persuatan", maar heeft zijn zetel ter beschik king gesteld om zich volledig te kunnen wijden aan het classikaal bestuur van zijn kerk. „De bezet ters van de ambassadeurswoning in Wasenaar kwamen volgens mij geen van allen uit Zeeland, of het zou Zeeuwsch-VIaanderen moeten zijn. Maar in elk geval niet uit Oost-Souburg of Middelburg. In Oost-Souburg zijn de Ambonese jongeren trouwens erg rustig, want hier woedt onze kerkstrijd. Dus hebben de Zuidmolukkers hier al zoveel aan hun hoofd en zijn zij met andere gedachten bezig. Bo vendien vinden de mensen elkaar (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN Op dinsdag 29 september brengt de toneelgroep Centrum in de Middelburgse schouwburg een nieuw toneelstuk: „Kees de jongen" van Gerben Hel- linga naar het gelijknamige boek van Theo Thijssen. Dat hoek werd in de jaren twintig geschreven. De jongens in de Amsterdamse Jordaan stonden als voorbeeld. Theo Thijssen kende zijn Kees en hield van die jongens. Nu is een halve eeuw ver streken. Vele generaties, die net als Kees hun dromen hadden, bewaren een dierbare herinnering aan het verhaal. Wat Centrum er van heeft ge maakt is een kwestie van afwach ten. Eveneens in Middelburg komen Johan Kaart en Johan Boskamp met hun onverbeterlijke versie van Po- tasch en Perlemoer in .textiel. Nog altijd weet dit stuk en niet in de laatste plaats om de hoofdrolspelers volle zalen te trekken. Hamlet, gespeeld door de Open- luchtspelêrs is op vrijdag 11 septem ber te zien in de Middelburgse Schouwburg. Dit om de velen, die teleurgesteld werden door de afge lastingen van de voorstellingen in de openlucht in de gelegenheid te stellen het stuk alsnog te zien. De cabaretier Henk Elsink geeft op dinsdag 22 en woensdag 23 sep tember in het Zuidlandtheater Terneuzen samen met Ronny Huur- deman twee voorstellingen. AXEL De Halle: zaterdag 12 september, acht uur: Tête a Ted met Ted de Braak en José den Burger. GOES Maria Magdalena kerk: dinsdag 15 september 19.30 uur: na jaarsconcert door het Rotterdams Philharmonisch Orkest: Solisten: Werner Haas. piano en Arie Keiizer, orgel. 1 fi:hi«i»BI it iilrt# wurti'-ii BirtWf- lil! flfli' Aftli» WH' «M''i fliTi cards»» van Wsgwtt Mgfif liiirrfï ÖJiiiJf'D Ktirn Uü'ltm l.irttyugt, MöitnM', rfi« «lm «ijWBdöf Slis (i'ilMfvfc Mil Rijs» n offfiF Mi.Om M11pUii- ji'<!iitj-rt-i. «ssitfin hijfijffei! uj.i •- s i u,O' i-it |tïf fiflfl 'Amty, Wilt -(i' IIH'S f It i WI.'K:s<ii«"'ï V (Van een onzer verslaggevers) HULST Ook in Duitsland zijn blijkbaar steden waar men gebukt gaat onder de problemen van illegale horlogeverkoop. Het Duitse weekblad „Stern" maakt daarvan in een van zijn edities melding onder de kop „Geheel nieuw; de matrozentruc". Uit het artikel blijkt dat bij de straat verkoop van horloges in verschillen de Duitse steden hetzelfde smoesje wordt gehanteerd als in Zeeuwsch- VIaanderen; zeelui, die in geldnood zitten. Het blad heeft de proef op de som genomen. Een partij horloges en arm banden (foto) die door de horloge handelaars voor „slechts" driehonderd mark werd verkocht, bleek nog geen 130 mark waard te zijn. Hetzelfde probleem speelt ook in Hulst, Philip- i I pine en Sluis, waar horlogeverhan- delende woonwagenbewoners inmid dels al tweemaal een potentiële krant hebben afgetuigd in plaats van er iets aan te verkopen. MIDDELBURG Schouwburg: dinsdag 8 september 8 uur: Fons Jansen met zijn programma „Drip- maal Andermaal'' Schouwburg: vrijdag II september, 8 uur: Hamlet door de Ocenlucht- spelers. Schouwburg: zaterdag 12 septem ber van vier tot twaalf uur 's a- vonds: permanent progressief con cert. Schouwburg: dinsdag 15 septem ber 8 uur: Potasch en Perlemoer in textiel. Concert en gehoorzaal: vrijdag 25 september 8 uur: recital door de Hongaarse fluitist Ferenc Hutyra. Schouwburg: dinsdag 29 septem ber 8 uur: toneelgroep Centrum met. „Kees de Jongen" van Gerben Hel- linga. OOSTBURG Raadhuis: vrijdag 11 september 8 uur: permanent pro gressief concert TERNEUZEN Zuidlandtheater: vrijdag 18 september 8 uur: Tsïp- ehiseh folkloristisch ensemble Hra distan. Zuidlandtheater: dinsdag 22 en woensdag 23 september cabaret Henk Elsink. VLISSINGEN Het Anker: vrij dag 18 september 8 uur: de stichting Filmkring Vlissingen brengt de film „If". (Van onze correspondent) TERHOLE Deze week zal een aanvang worden gemaakt met het verbreden en verbeteren van het weggedeelte nabij de Driesprong. Reeds zijn voorbereidende werk zaamheden begonnen, onder meer door het rooien van bomen. Ook zullen nog enkele lichtmasten wor den verplaatst. Indien het maar enigszins mogelijk is zullen geen verkeerslichten worden geplaatst en geen wegomleggingen plaatsvinden. Het verkeer zal rekening dienen te houden met enige vertragingen. (Van een onzer verslaggevers) TILBURG Er wordt gedokterd aan een Brabantse letterenfaculteit, die zal moeten worden verbonden aan de Katholieke Hogeschool Til burg. Een commissie van 17 heeft zich reeds geruime tijd gebogen over de vraagstukken, die bij de stichting van zulk een faculteit moeten wor den opgelost. Leden van die com missie komen uit de kring van de Hogeschool en de Katholieke Leer gangen in Tilburg. De commissie wordt voorgezeten door de gedelegeerd curator van de Hogeschool, drs. H. Loevendi. De commissie is thans zover met haar studie gevorderd, dat aangenomen mag worden, dat zij over twee maan den haar rapport gereed heeft. Dat zal aan de minister van Onderwijs en Wetenschappen worden aangebo den. In het rapport, dat te zijner tijd openbaar gemaakt zal worden, wordt de betekenis van een letterenfacul teit voor Brabant uitvoerig uitge werkt. (ADVERTENTIE) e „harde" matras met prt. van een, „zachte" .-r J*..- (Van een onzer verslaggevers) SAS VAN GENT Van 11 tot en met 13 september wordt in het cul tureel centrum in Sas van Gent een tentoonstelling gehouden van ikonen geschilderd door de oud-Sassenaar en priester Rob. de Caluwé, die in Finland werkzaam is. De expositie wordt vrijdag 11 sep tember door de schilder ingeleid met een lezing over de oorsprong van ikonen. R. de Caluwé werd in 1913 in Sas van Gent geboren. In 1931 behaalde hij de akte voor onderwijzer in Oudenbosch. Daarna was hij twee jaar verbonden aan de St.-Michael- schöol in Sas van Gent. Op 25 mei 1939 werd hij in Rome priester ge wijd. Eind 1940 vertrok hij naar Finland waar hij sinds 1961 aan het hoofd staat van de school voor iko- nenschilderen in Kunnurla. De heer De Caluwé leerde het schilderen van ikonen van vader Rafadl, een Oekrainische monnik en van een andere kunstenaar, Pimen Sofpro- nof, uit het dorpengebied ten zuiden van het Peipusmeer. Ikonen van Rob. de Caluwé werden eerder ten toongesteld te Helsinki, Turku (Fin land) en in Holthausen en Koblenz in Duitsland. De tentoonstelling in het cultureel centrum „De Speye" in Sas van Gent omvat ongeveer 25 ikonen. De expositie wordt vrijdag 11 september om 20 uur geopend. (Van een onzer verslaggevers) OOST-SOUBURG De heer J. Tonnaer, landelijk voorzitter van de PPR en tevens burgemeester van Schinveld (L.), heeft op vrijdag 1 september een bespreking met liet provinciaal Zeeuws PPR-bestuur. De heer Tonnaer, die zich wil oriën teren over de opbouw van de partij, zal in dit kader een aantal organisa torische kwesties bespreken. Dit met liet oog op de vele werkzaamheden die de komende jaren op organisato risch terrein moeten worden verricht. Daarnaast heeft het provinciaal be stuur de wens naar voren gebracht om ook het zgn. röntgenrapport te bespreken. Zoals bekend wordt hier in voorgesteld te streven naar een gezamenlijk minimum-programma met de PvdA, PSP en D'66. Ook de recente voorstellen van drs. Bogaers aan de KVP-jongeren zullen op deze bijeenkomst ter sprake komen. De vergadering wordt gehouden in het Wit-Gele Kruisgebouw aan de Le- liënlaan in Vlissingen. Aanvang 19.30 uur.

de Vrije Zeeuw | 1970 | | pagina 3