Zware kritiek van deel Kamer op beleid regering rond bezetting in Wassenaar: Lonen omhoog met 400 gulden STAKING DUURDE VOORT Bonden vrezen botsingen tussen stakers onderling Bavel: Estudiantes beslist, niet KNVB CABALLERO WEG „Péchiney hield gegevens achter" ZESDAAGSE AMSTERDAM VERDWIJNT Stichting v. d. Arbeid over koppelbaas-bedrijven KAMER HOM DAM- DEBAT VANDAAG „Zwarte Panters" schieten op politie RADIO DE K0CK Uitgeefster N.V. Uitgevers Maatschappij De Stem Ver. Milieuhygiëne Zeeland WAARSCHUWING OEFENING LSD OP ZWARTE MARKT ONZUIVER Akkoord Politie verwijdert vijf ex-studenten Artibus Ook bejaardenpartij in Rotterdam Ongeluk met Grieks militair vliegtuig Extra drinkwater voor Apollo-14 Jubileum Verbrugge DirecteurDr. W. A. J. M. Harkx. Hoofdredacteur: L. Leijendekker. Redactie- en Administratie-adres Nieuwstraat 9, Terneuzen, tel. (01150)7920. Abonnementsprijs m.i.v. 1 juli 1970: i 9,20 per kwartaal; per maand 1 8,25. Losse nummers 15 cent, inclusief 4% B.T.W. Gironummer 1945433 VRUE ZEEUW WOENSDAG 2 SEPTEMBER 1970 25e Jaargang No. 6335 Advertentieprijsper mm 16 cent; minimum pear advertentie 2,40, exclusief 4% B.T.W. Rubriek „Kleine Advertenties" (geen handels advertenties) 5 regels S 1,15. Iedere regel meer 23 cent. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. VermeldingBrieven onder nummer, of Adres bureau van dit blad, 50 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot v.m. 11 uur. Voor het maandagnummervrijdag tot v.m. 11 uur. (Van onze sportredactie) ROTTERDAM/DEN HAAG/ BAVEL. De plannen van de voetbalvereniging Bavel om in een oefenwedstrijd van Estu diantes de la Plata als tegenstan der te fungeren, blijken van Ba- velse zijde serieus te zijn, maar worden door Feijenoord ont kend. De Eurapacup'houders en de KNVB Mijtoen trouwens bezwaren te hebben tegen een oefenwedstrijd vain Estudiantes op Nederlands grondgebied. Bavel blijft echter op timistisch en ziet het hele plan slechts vallen of staan meit de be slissing van de Argentijnen zeflf op de dag dat zij in Nederland zullen arriveren. „Als zij geen zin hebben", voorzitter Van Gils van de v.v. Ba vel, „gaat het natuurlijk niet door". „Maar", aldus secretaris P. Jansen, „Als ze spelen, spelen ze tegen ons". BREDA De Nederlandse wie lersport heeft opnieuw een harde slag moeiten incasseren. Kreeg de wielersport vorigle week al een ge weldige opdoffer door het stoppen van de activiteiten door Willem II/ Gazelle, thans heeft oofc de tweede Nederlandse profsponsor Cabaille- ro er de brui aan gegeven. De negentien renners van de for matie werden gisteren van het be sluit van die directie op de hoogte Een van de belangrijkste factoren voor het besluit van Cabal- leno is dlat tegenover de steeds stij gende kosten een belangrijke ver mindering van de wedistrijidlmoge- lijfcheden in eigen land staan. Steeds minder profkoersen in Ne derland, waardoor het werkterrein gaandeweg verlegd wordt naar het buitenland. Hierdoor zouden het publici/teitsrienidement en de bevor dering van de beroepswielrennerij in eigen land volledig teniet ge daan worden. (Van onze sportredactie) AMSTERDAM. De Amster damse Zesdaagse, die van II tot en met 17 december zou worden gehouden, zal na een periode van vier jaar, uit de Nederlandse wielersport verdwijnen. Accufa brikant Kurt Vyth, organisator van het evenement, deelde dit gisteren op een persconferentie mede. H(j was tot dit besluit gekomen omdat de organisatie financieel geen haalbare kaart meer was en weet dit aan „vergrijzing in de wie lersport", waardoor de publieke be langstelling sterk was verminderd. Na de zesdaagsen van Berlijn en Essen is dit de derde, die dit jaar is geschrapt. (Zie verder onze sportpagina's) Kurt Vith „B.V.D. WIST VAN NIETS" (Van een onzer verslaggevers) VLISSINGEN Een twintigtal personen heeft bezwaar gemaakt te gen het verlenen van een hinder wetvergunning aan twee bedrijfson derdelen van de Franse aluminium- fabriek Péchiney in het Zuld-SIoe. Een van de bezwaarschriften droeg de handtekening van enkele dozij nen mensen in casu invaliden, die na een gespreksdag over de luchtveront reiniging in het Van Eeghenhuis te Aardenburg, spontaan een klacht in dienden. In een hoorzitting welke gisteren onder voorzitterschap van het hoofd algemene zaken van de gemeente Vhssingen in het stadhuis van deze stad plaatsvond, werden door twee personen de bezwaren mondeling toegelicht. Beiden waren woordvoerders van de vereniging Milieuhygiëne Zee land. De eerste spreker, de heer A. de Jager, die tevens raadslid van de gemeente Borsele is, stelde vast, dat de aanvrage voor een hinderwetver gunning voor twee bedrijfsonderde len van Péchiney, niet van volledige gegevens vergezeld is gegaan. „De overheid had, voor de ter vi sie-legging van de aanvrage, aanvul ling van de ontbrekende gegevens moeten eisen", meent de heer De Ja ger. „Nu dit niet is gebeurd, zal Pé chiney verplicht moeten worden om een nieuwe, maar dan volledige aan vraag voor het in bedrijf brengen van zijn kathodewerkplaats en zijn kat-hodepastafabriek in te dienen". De heer De Jager somde op, welke gegevens in de aanvrage ontbraken en vertelde er meteen maar bij hoe eenvoudig het voor hem was geweest om bij Péchiney de ontbrekende fei ten te krijgen. Zijn verwijt gold dan ook niet dit Franse bedrijf maar eer der de gemeentelijke overheid die met een onvolledige aanvrage genoe gen heeft genomen. Volgens de heer De Jager ontbraken in de aanvrage de opgaven van de uitstoot van gas sen op de punten vier en zeven (Vervolg op pagina 3) (Van onze pari. red.) DÉN HAAG Een deel van de Tweede Kamer is in tegen stelling tot de regering van oordeel dat de binnenlandse vei ligheidsdienst (B.V.D.) gefaald heeft hij het vroegtijdig sig naleren van acties van Zuid-Molukkers rond het bezoek van president Soeharto. Het feit dat de B.V.D. volstrekt geen voor kennis hnl van de aanval op de ambassadeurswoning in Was senaar zou daarvan het bewijs volmen. Volgens de voor de B.V.D. verantwoordelijke minister Beernink (binnenlandse zaken) is de B.V.D. echter „bijzonder actief" geweest rond dit bezoek. Maar de B.V.D. is niet-alwetend, aldus bet verweer van de minister. (Van onzze parlementaire redactie) DEN HAAG Om de ongelijke be loning in bedrijven met koppelbazen te nivelleren stemmen de drie vak centrales en de twee centrale werk geversorganisaties in de Stichting van de Arbeid ermee in, dat over 1970 extra-inkomensverbeteringen kun nen worden overeengekomen tot een bedrag van 400,bruto. Dit bedrag zal bij de eerstkomende wijziging van de c.a.o. kunnen worden verwerkt. De vijf organisaties wijzen acties voor inkomensverbeteringen, die het bedrag van 400,overschrijden af. De landbouworganisaties en de mid denstandsorganisaties staan niet ach ter dit aklkoord. In verband met de huidige moei lijkheden rdndom de koppelbazen zal de Stichting van de Arbeid de minis ter van Sociale Zaken bovendien ad viseren op korte term:n maatregelen te nemen die het beschikbaar stellen van arbeidskrachten aan een vergun ning binden. Verder zal ze een nader advies uitbrengèn over wijziging van de betreffenend 'ewet. Rekening houdend met de verwach ting dat de nu mogelijk 'geworden in komensverbeteringen invloed hebben op niet bij het probleem van de kop pelbazen betrokken bedrijfstakken of ondernemingen, achten de drie vak centrales en de twee werkgeversver bonden georganiseerd overleg over Intussen is bekend geworden dat het vertrek van president Soeharto naar Nederland opnieuw 24 uur is uitgesteld. Dit heeft de Indonesische minister van buitenlandse zaken, Adam Ma- lik, na afloop van een conferentie meegedeeld. Het uitstel is gedaan om veiligheidsredenen. Premier De Jong bevestigde gis termiddag in de Tweede Kamer dat het staatsbezoek van Soeharto thans is teruggebracht tot slechts één dag, namelijk donderdag. President Soe harto zal nu van donderdagmorgen tot vrijdagmorgen in ons land ver blijven. Kritiek hadden oppositie en rege ringspartijen in de Kamer ook op het feit dat slechts 1 politieman met de bewaking van de ambassadeurs woning was belast. Volgens minister Beernink was dit zo overeengeko men met burgemeester Geertsema als hoofd van de Wassenaarse poli tie en in overleg met de militaire attaché van de Indonesische ambas sade. Minister Beernink moest de Ka mer beloven nog nader te zullen onderzoeken wat er gedaan is met een waarschuwing die de Indonesië- kenner prof. Verkuyl over dreigende acties zou hebben doorgegeven aan de commissie van voorbereiding voor het bezoek van Soeharto. De voor zitter van die commissie weet niets van een waarschuwing af. Ook zal onderzocht worden of het juist is dat bewoners van omliggende villa' de politie geattendeerd hebben op de aanwezigheid van Zuidmoluk- kers rond de ambassadeurswoning enkele dagen voor de bezetting. Ook daarvan was de vergadering niet op de hoogte. Minister Polak (Justitie) onthulde dat de politie vorige week in 13 Am- bonese woonoorden en woonwijken naar wapens heeft gezocht, maar dat niets gevonden werd. Hij wist niets af van illegale schietoefeningen door Ambonezen, maar gaf wel toe dat in sommige woonoorden „op exercities lijkende sportoefeningen" werden gehouden. De Ambonese bezetters beschikten over vele soorten wapens, patronen en (traangas)granaten. Een aange troffen Uzi-mitrailleur was op 1 juli j.l. in Nijverdal gestolen uit een mi litaire jeep. Onder de bezetters wa ren 3 minderjarigen. De jongste was 16, de oudste 46 jaar. 32 zijn er staat loos, 1 is Nederlander. DEN HAAG (ANP) De nota van minister-president De Jong over de gebeurtenissen in Amsterdam, die gisteren bij de Tweede Kamer werd ingediend, zal vandaag in de Kamer onderwerp van discussie zijn. (Zie over de nota zelf elders in dit blad). GENèVE (AP) De ontdekker van de lsd heeft de gebruikers van het middel gewaarschuwd dat zij op de zwarte markt slechts onzuivere lsd kunnen krijgen. Dtr. Albert Hofmanin, de Zwitserse scheikundige, die in 1943 tod ontdek te, zei op een conferentie dat „Lsd reeds hij geringe warmte snel van samenatellhiig verandert, zodlat de zwarte markt geen zuiver produkt kaïn leveren". a Na de extra zitting van de Twee de Kamer over de gebeurtenissen in de residentie van de Indonesische am bassadeur, plaatsten minister Luns (r.), premier De Jong (midden) en KVP-fractievoorzitter Schmelzer nog enige kanttekeningen. Stakers op een openlucht-bijeenkomst in Rotterdam, georganiseerd door de (niet-erkende) FHV. (Van onze verslaggevers en correspondenten) ROTTERDAM/AMSTERDAM/VLISSINGEN. 's Werelds groot ste haven Rotterdam heeft ook gisteren stilgelegen. Terwijl bij Hoek van Holland al meer dan honderd schepen lagen te wachten, duurde de staking zowel onder de havenarbeiders als bij de werven en machinefabrieken onverminderd voort. Zelfs bij Verolme is gisteren niet gewerkt. De staking onder de Amsterdamse havenarbeiders zal, naar wordt ver wacht, nog wel tot vrijdag duren. Ondanks de arbeidsrust die gisterochtend in de Drechtsteden was teruggekeerd, legden 's middags in Dordrecht 700 man bij Aviolanda, 500 bij Fokker en 600 bij Boele's in Bolnes het werk neer. De voortdurende staking bij De Schelde in Vlissingen wordt niet door de vakbonden gesteund. De directie heeft een afkoelingsperiode van 24 uur ingesteld. De opmerkelijke situatie doet zich echter voor dat, volgens de metaal- bonden naar schatting tachtig procent van de stakers in Rotterdam bereid is weer te gaan werken. De verhou ding tussen hen en degenen die wil len doorstaken en fel posten bij de poorten van de bedrijven, wordt steeds meer gespannen. Men vreest zelfs voor ongeregeldheden als de stakingen nog langer duren. Twee vergaderingen van de vakbon den zijn gisteravond in Rotterdam uitgesteld omdat men bang was dat ze verstoord zouden worden door de (niet-erkende) FHV (de Federatieve Haven Vakvereniging). Men zal van daag overal in de stad kleine verga deringen van 15 tot 20 man beleggen. Namens een groot aantal leden en ongeorganiseerden in de Rotterdamse havenbedrijven heeft de categorale FHV gisteren na afloop van een door circa duizend werknemers bezochte bijeenkomst op het Doelenplein in Rotterdam besloten telegrafisch een petitie naar de Stichting van de Ar beid te sturen, waarin een groot aan tal eisen van de FHV en de ongeor ganiseerden zijn vervat. De in de petitie gestelde eisen gaan verder dan die van de drie erkende vervoersbonden. Behalve uitbanning van de koppelbazen wordt onder meer geëist toeslag op het loon van mini maal 50,bruto per week, premie- vrij bedrijfspensioen, overneming van de AOW-premie door de werkgevers, een compensatie-uitkering ineens van 500,vanaf januari 1970 en ver laging van de pensioengerechtigde leeftijd tot zestig jaar. De voorzitter van de FHV, de heer W. F. van der Velden, zei dat de on geveer tweeduizend leden van zijn organisatie en ook veel ongeorgani seerden weinig content zijn mét de rol die de drie betrokken erkende bonden bij de kwestie van de haven bedrijven hebben gespeeld. „De vak bonden, die toch uiteindelijk worden betaald door hun stakende leden, zijn bijvoorbeeld volkomen tekort ge schoten op het punt van voorlichting aan hun leden". Verwijzend naar de in de petitie gestelde eisen merkte hij op dat de erkende bonden slechts de uitbanning van de koppelbazen en een nominale toeslag op het loon van minimaal 2%per week op hun verlanglijstje hebben staan. ,,Op een bijeenkomst als deze is toch duidelijk gebleken dat de mensen veel meer noten op hun zang hebben", aldus de heer Van der Velden. Gistermiddag werd bekend en door de voorzitter van de Scheepvaartver eniging Zuid, dr. J, Ph. Backx, be vestigd, dat er tussen de SVZ en de vervoersbonden een akkoord was be reikt. De scheepvaartvereniging heeft daarbij op üe belangrijkste punten ingestemd met de eisen van de ver voersbonden. Wat dit akkoord voor gevolgen zal hebben op het al of -liet voortduren van de staking, was gis teravond nog onduidelijk. (Van onze redactie buitenland) PHILADELPHIA. Drie politie mannen zijn lichtgewond geraakt toen zij invallen deden in drie kan toren van de Zwarte Panters in de Amerikaanse stad Philadelphia. Bij twee kantoren werd de politie met geweerschoten ontvangen. De gebouwen werden met traangas ont- r.uimd. Bij de invallen zijn tien man nen en vijf vrouwen gearresteerd. Er was tot de overvallen besloten op grond van inlichtingen, aldus een woordvoerder van de politie, die zij ontvangen hadden tijdens het onder zoek naar de moord op sergeant Von Colin, die zaterdagnacht in een poli tiebureau werd doodgeschoten. loonsverhoging in die bedrijfstaikiken eveneens op zijn plaats, waarbij het bovenvermelde maximum eveneens geldt. UTRECHT (ANP) Op de reeds herhaaldelijk door conflicten geteis terde Utrechtse academie voor beel dende kunsten Artibus is gisteroch tend het nieuwe cursusjaar bijzonder roerig begonnen. Maar liefst vijftien politieagenten met vijf surveillanceauto's en twee overvalwagens moesten er aan te pas komen om vijf ex-studenten te ver wijderen, die ondanks een verbod van het academiebestuur, toch het acade miegebouw waren binnengegaan om de lessen te volgen. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM In Rotterdam is opgericht de Stichting Bejaardenpar tij 65 Het is een algemene stichting, die de behartiging van alle belangen van bejaarden, invaliden, alleenstaanden en kleine zelfstandi gen als haar doelstelling heeft. Onder de naam Bejaardenpartij 65+ wil de partij volgeud jaar over het gehele land deelnemen aan de Tweede Kamerverkiezingen. De stichting heeft geen leden. JANNINA- (Reuter) Acht men sen zijn gisteren om het leven geko men bij een vliegramp in het noord westen van Griekenland. Een Dakota van de Griekse lucht macht, die een vlucht maakte van het eiland Corfoe naar Saloniki, vloog tijdens zwaar regenweer tegen de hellingen van de berg Mitsikeli, 20 kilometer van de stad Jannina. WASHINGTON (AP) De astro nauten van de Apollo-14 zullen op hun tocht naar de maan, die op 31 januari 1971 zal beginnen, 9 kg ex tra drinkwater met zich meenemen. Dit heeft het Amerikaanse bureau voor lucht- en ruimtevaart (NASA) meegedeeld. TERNEUZEN De heer A. J. Ver- brugge herdenkt zaterdag 12 septem ber het feit dat hij twaalf en een half jaar geleden de grondslag heeft gelegd van het bedrijf Verbruge en de Meijer Internationale Wegtrans porten N.V.. Bij dit jubileum zal een défilé van het gehele wagenpark worden gehouden. (ADVERTENTIES) Voorstellingen: 183O(beb.zo.)-12.3O-133O-15.OO-163O-1730BM UEUVEHAVEN (bij Metro-station Beurs) Tel.: f010) 114287 Noordstraat 107. Tel. 01150-4255 TERNEUZEN

de Vrije Zeeuw | 1970 | | pagina 1