AMBONEZEN BETREUREN DOOD HOOFDAGENT WASSENAAR #SÉ morgen zacht gekruide varkensrollade Tweeduizend man staken in Vlissingen Ambonezen Ook renners Caballero brodeloos? WESTDUITSE RECHTER DOOD GESCHOTEN Commentaar Toestand Francois Mauriac achteruit DEN HAAG. - Komt Soehartoe naar Neder land of komt hij helemaal niet meer Een goed stuk vlees hoort erbij bij de sla of andijvie een morgen warm, overmorgen koud! Fotograaf V' DirecteurDr. W. A. J. M. Harkx. HoofdredacteurL. Ley endekker. Redactie- en Administratie-adres Nieuwstraat 9, Temeuzen, tel. (01150)—7920. Abonnementsprijs m.i.v. 1 juli 1970: 9,20 per kwartaal; per maand 3,25. Losse nummers 15 cent, inclusief 4% B.T.W. Gironummer 1945433 DE VRUE ZEEUW DINSDAG 1 SEPTEMBER 1970 25e Jaargang No. 6334 Advertentieprijsper mm 16 cent; minimum per advertentie 2,40, exclusief 4% B.T.W. Rubriek „Kleine Advertenties" (geen handels advertenties) 5 regels f 1,15. Iedere regel méér 23 cent. Kleine advertenties bü vooruitbetaling. Vermelding Brieven onder nummer, of Adres bureau van dit blad, 50 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot v.m. 11 uur. Voor het maandagnummervrijdag tot v.m. 11 uur. Uitgeefster N.V. Uitgevers Maatschappij De Stem 5 (Van een onzer verslaggevers) WASSENAAR Zowel ir. Ma- nusama, leider van de Zuidmoluk- kers in Nederland, als de vrije Zuidmolukse jongeren in Neder land betreuren de dood van de Wassenaarse hoofdagent J. Mool.e- naar, die gistermorgen vlak voor de bezetting van de Indonesische ambtswoning doodgeschoten is. Be zetters van de Indonesische residen tie hebben gistermiddag tegenover ir. Manusama hun spijt uitgespro ken over deze dood. Het is beslist niet hun bedoeling geweest deze politieman te doden, zei ir. Manusama gisteravond voor de televisie. De jonge Ambonezen hebben voor hun bezetting rekening ge houden met de mogelijkheid dat de bewoners van de Indonesische ambtswoning bewapend zouden zijn, meende de leider van de Zuid- molukkers. Gebleken is echter, zei hij verder, dat de Zuidmolukkers hun leiders gehoorzamen. „Toen wij in de loop van de middag de toe zegging hadden gekregen dat de Nederlandse regering met ons zou spreken over onze problemen, en hierover een nota aan de Indonesi sche regering zou overleggen, heb ben de bezetters na mijn bemidde ling liun wapens neergelegd en vrijwillig aan de politie overgege ven. Dit was", aldus ir. Manusama, „de enige concessie, in tegenstel ling tot de berichten dat het niet- vervolgen van de bezetters even eens tot de Nederlandse concessies behoorde." De Ambonezen in het kamp te Capelle aan de IJssel, waar de be zetters thuishoren, wisten naar hun zeggen niets van de plannen van hun 40 mede-kampgenoten. Ook ir. Manusama ontkende dat hier spra ke was van een georganiseerd op treden. Vandaag zou wel de grote mani festatie van 9000 Ambonezen te gen het niet-verlenen van hun vrij heid in de Zuid-Molukken door gaan. Ir. Manusama zou deze ver zekering van premier De Jong ver kregen hebben. De 28-jarige doodgeschoten hoofdagent van politie J. Moole- naar, geboren in Middelburg, kwam op 1 juli 1964 als adspi- rant bij de Wassenaarse politie in dienst. Op 1 juli 1965 werd hij agent en op 1 juli JJ. volgde de bevordering tot hoofdagent. De heer Moolenaar was gehuwd en had twee kinderen, een jon gen van twee jaar en een meisje van vijf jaar. Hij had maandag morgen omstreeks zes uur de wacht betrokken bij de residen tie van de Indonesische ambas sadeur generaal Taswin a Na- tadiningrat en zou omstreeks zeven uur afgelost worden. Komst Soeharto nog onzeker Grapjes over Zuidamerikaanse landen, die buitenlandse diplo maten geen bescherming kunnen bieden, kunnen wij hier in Neder land voortaan beter achterwege la ten. Nu staan wij zelf voor heel de wereld in ons hemd. Het is onbegrijpelijk dat de over val op de ambtswoning van de Indo nesische émbassadeur is kunnen sla gen. ledereen weet dat dit bezoek bij de Ambonezen kwaad bloed heeft gezet, ledereen weet ook, dat deze groep nogal licht geraakt is. Als hun leider, ir. Manusama, „bo vendien tevoren aankondigt, dat Soeharto hier een „warm" onthaal" wacht dan Ijjjct het verstandig voor zorgsmaatregelen tetreffen. Blijkbaar Heeft niemand voorzien dat dit kon gebeuren. Ook niet die diensten van wie verondersteld wordt, dat zij mogelijke haarden van onrust in de gaten houden. De overvallers hebben rustig hun coup kunnen voorbereiden en de wa pens kunnen verzamelen, die zij daarvoor nodig hebben. Er zal nu wel een diepgaand onderzoek wor den gelast maar daarmee wekt men geen dode meer ten leven. De betrokken Ambonezen hebben hun volk overigens wel een heel slechte dienst bewezen. Nu wordt het wel heel moeilijk om met In donesië te praten over een moge lijke terugkeer. En wat dan? In Ne derland leven bepaalde groepen Ambonezen ook al op gespannen voet met de plaatselijke bevolking. Natuurlijk is het onrechtvaardig de grote groep van Ambonezen in ons land verantwoordelijk te stellen voor de daden van enkelen, waar bij wel moer worden aangetekend dat de jongeren duidelijk meer sympathie hebben voor de bezetters dan hun ouders. Als we het er over eens zijn dat er geen sprake is van een collectie ve schuld kunnen we ons ook af vragen of Nederland de Ambonezen niet wat teveel aan hun lot heeft overgelaten. Een herbezinning op de problematiek rond de Ambonezen is nu dringend geboden. (Van onze redactie buitenland) PARIJS Vrienden van de 84- jarige schrijver Francois Mauriac hebben meegedeeld dat zyn toestand achterujt gaat. De Nobelprijswinnaar, die sinds 30 augustus in ernstige toestand in een ziekenhuis wordt verpleegd, heeft een rustige nacht gehad maar hij is verzwakt. (Van onze verslaggevers en correspondenten) Deze vraag beheerste gisteravond het Haagse politieke to neel, na een dramatische bezetting van de woning van de In donesische ambassadeur in Wassenaar door een dertigtal Am bonezen. De bezettingsactie, die het leven heeft gekost aan een op wacht staande agent van politie, eindigde als een anti-climax met de geweld loze overgave van de bezetters, die kort tevoren nog gedreigd hadden een gijzelaar te doden. De politie houdt sinds het gebeuren van gisteren in het hele land ver scherpt toezicht op concentraties, woonwijken en kampen van Ambonezen met het oog op het nu overigens onzekere bezoek van president Soe harto. Speciaal de jongeren die in groten getale de actie in Wassenaar blij ken te steunen worden in de gaten gehouden. Vanuit Djakarta werd gisteravond gemeld dat 't daar nog onzeker was of Soeharto zijn bezoek aanp Neder land dat naar premier De Jong gisteravond zei 24 uur zou zijn uit. gesteld inderdaad heeft uitgesteld en tot wanneer. De president zou, zoals bekend, aanvankelijk vandaag in ons land aankomen. Aansluitend zou hij .vrij dag, naar Bonn reizen voor een staatsbezoek. Daar wist men gister avond van geen uitstel. Tijdens een persconferentie heeft minister-president De Jong gister avond meegedeeld dat de zaak op de normale gerechtelijke wijze zal wor den afgedaan. Er is van de zijde van de Nederlandse regering geen enkele concessie aan de bezetters gedaan en deze hebben na him overgave geen eisen meer gesteld. Er zal een gesprek komen van de Nederlandse regering met ir. Manu sama over de gehele problematiek en dit gesprek zal in de vorm van een verslag ter kennis worden gebracht van de Indonesische regering. Er zal echter geen gesprek tussen ir. Manusama en president Soeharto plaatshebben, een van de belangrijk ste eisen der bezetters. Om vijf uur gistermiddag werden de pantserwagens, die voor en achter de residentie van de Indonesische ambassadeur waren geposteerd, terug getrokken. Op dat moment bleken de Ambonezen bereid hun bezetting op te geven. Ds. Metiary. voorzitter van de vereniging Badan Persnaton van Zuidmolukkers, die als bemiddelaar was opgetreden, liet toen weten dat er een akkoord was gesloten. Ds. Me tiary kon de wapens van de bezetters in ontvangst nemen nadat de politie mannen e.d. die de residentie om- ADVERTENTIES Begint Uw dag al dadelijk mis omdat Uw brood oudbakken is? Als U Bums niet was vergeten had U zeker mals ontbeten! >>rrTT'*^ DWARSGEBAKKEN Publicatie van de Stichting Voorlichtingsbureau Vlees, Vleeswaren en Vleeseonserven singelden, uit het gezicht waren ver dwenen. Om half zes verlieten de bezetters de residentie van de ambassadeur. Zij werden in klaarstaand# Faiitiewager - geleid. De bezetters waren volgens ooggetuigen niet erg onder de indruk van de gebeurtenissen. Enkele riepen kreten of staken hun vuist in de lucht. Op vragen van journalisten heeft premier De Jong nag gezegd, dat het niet duidelijk is wie het dodelijk schot op hoofdagent Moolenaar heeft gelost. De burgemeester van Wassenaar, mr. Geertsema, deelde mee dat het personeel van de ambassade dat gegij zeld was, bloot had gestaan aan mis handeling. Verscheidenen hadden een pak slaag gehad en waren stevig vast gebonden geweest. Voor de houding van de echtgenote van de Indonesi sche ambassadeur, die zich onder de gijzelaars bevond, had mr. Geertse ma niets dan lof. „Zij heeft zich bij zonder moedig gedragen". Over het neerschieten van hoofd agent Moolenaar deelde de burge meester nog mee dat het slachtoffer niet heeft geschoten. „Ik heb het pi stool bekeken en geconstateerd dat er geen kogels uit waren", aldus burge meester Geertsema. (Van een onzer verslaggevers) VLISSINGEN Ongeveer 2000 werknemers van de N.V. Koninklijke Maatschappij „De Schelde" te Vlissingen tweederde deel van het aantal in de metaalsectoren werkzamen heeft gisterochtend het werk neergelegd. De staking zou op touw zijn gezet door werknemers van de Rijn-Schel- degroep te Schiedam en Wilton Fije- noord uit Rotterdam, die met auto bussen naar Vlissingen kwamen om hun collega's van „De Schelde" tot staken aan te zetten. Het „Schelde" - personeel was wel van plan geweest om bij wijze van adhesiebetuiging een uur lang het werk neer te leggen, maar deze staking kwam toch voor de Vlissingers onverwacht. De oproep had vrijwel onmiddellijk effect. Na enkele uren verdween de helft van het aantal werknemers op de werven en in de werkplaatsen te Vlissingen van het toneel, terwijl de reparatiewerf De Scheldepoort nage noeg geheel plat ging. De directie van de KMS, heeft tot dusverre geen in druk over de duur van de solidari teitsactie. Bekend was, dat de eisen welke de stakers in het Waterwegge bied aan hun directies hebben gesteld, welke eisen intussen door de bonden zijn overgenomen, in Vlissingeil niet werdien gehoord. Het overleg over wat er nu verder moet gebeuren, vindt op het hoogste niveau plaats tussen de directeuren van de Rijn-Scheldebedrijven te Rot terdam. Ook de president-directeur van de KMS te Vlissingen, ir. J. Bout ia bij dit overleg betrokken. De Vlissingse politie hield gisteren bij de poorten van de stakende KMS- bedrijven een oogje in het zeil, maar zij behoefde niet in actie te komen. De 2000 stakers gedroegen zich cor rect. Er werd wel gepost. Overal op en om de terreinen van de KMS schoolden de stakers in groepjes sa men, maar alles ging en gaat daarbij vreedzaam en rustig -toe. Een Vlissinigse fotograaf moest het nabij gelegen ziekenhuis Sint-Jozef invluchten. De stakers wilden niet worden gefotografeerd, omdat zij bang waren te worden herkend. Hij werd achterna gezeten door de sta kers. Op de Vrouwenzaal is hij zijn achtervolgers kwijtgeraakt. Hij heeft zijn apparatuur kunnen redden door de toestellen onder de patiënten te verdelen. Toen zijn achtervolgers ver dwenen waren heeft de fotograaf op het dak van het ziekenhuis nog opna men van de stakers kunnen maken, waarbij hij weer werd ontdekt. De stakers drongen weer het ziekenhuis binnen, maar de fotograaf wist in de gang aan zijn achtervolgers te ont snappen. (Vervolg op pagina 3) (Zie ook elders in dit blad) De bezetters worden hier na hun overgave in arrestantenwagens geleid. (Van onze sportredactie) DEN HAAG Na de klap, die de Nederlandse wielerprofwereld kreeg door het besluit van Willem H-Ga- zelle te stoppen met de financiering van een wielerprofploeg; dreigt een tweede klap bijna alle Nederlandse profs brodeloos te maken. Ook Caballero overweegt namelijk met zijn ploeg te stoppen. Er is wel iswaar nog geen definitieve beslis sing gevallen maar wanneer die komt zijn nog slechts zes Nederlandse profs zeker van hun boterham. (Zie verder onze sportpagina's) r jOKt ->• De buitgemaakte wapens van de bezetters, waaronder bandgranaten. MüNCHEN (DPA) Bij de voog dijrechtbank in München is gisteren de 58-jarige rechter Hans Grosch door een 31-jarige man met zes tot acht schoten levensgevaarlijk ver wond. De rechter overleed later. Ooggetuigen vertelden dat de da der, tegen wie een proces liep, met een pistool in de hand achteruit lo pend uit de kamer van de rechter was gekomen en op de drempel het vuur had geopend. Daarna was hij kalm het gerechtsgebouw uitgewan deld. Op aanwijzing van mensen die hem achterna waren gegaan, werd hij buiten door de politie aangehou den.

de Vrije Zeeuw | 1970 | | pagina 1