„Verschil zeer groot" Je kunt er echt niets van zeggen Westduitsers kansloos in Cleveland DAVISCUP VOOR AMERIKA NEDERLANDSE HEREN BAAS OVER ENGELAND Quid; Krappe 1-0 hockeyzege Margaret Court verslagen Nog mooier Laatste proef theo laseroms theovanduivenbode henkwery spelen al hun wedstrijden op OVERDUIDELIJK HOOGTEPUNT VERRASSEND BERDE SPORTPAGINA VAN MAANDAG 31 AUGUSTUS 197© SPANJE OP ALLE FRONTEN EERSTE (Van onze sportredactie) BREDA Ze kwamen in het rood. Blauwe broek en rood shirt. Vuurrood vlammende trainings pakken. Gebruinde gezichten en gitzwarte haren. Als grandes met het hoofd trots omhoog. De hom bres uit het zonnige zuiden, het land van el toro en Franco. On danks het warme weer was er een air van koelheid, een soort hautain fatsoen. De Spaanse fury immers ontlaadde zich nauwe lijks langs de lijn, waar de heren enkci een goedkeurend buenos in de arena fluisterden. Voor de rest verscholen hun blikken zich doorgaans achter diepbruine zon neglazen. In het veld en op de sintélbaan waren zij ongetwijfeld heer en mees ter. Zowel Nederland als België wer den gedegradeerd tot een onderlinge strijd om de tweede en derde plaats. Want dé EERSTE was aan hen, aan de atleten in het rood. En aan hen, de mannen achter de donkere glazen, die het bevel voerden over het Spaan se galjoen, dat gisteren in de buurt van het hun zo bekende Bredase Turf schip aanlegde ten einde strijd te le veren met de Belgen en Ollanders. Strijd, die gedurende de 4 uur duren de wedstrijd koel en vriendschap pelijk bleef, strijd, waarin ze met vlag en wimpel wonnen, een strijd echter, die na afloop pas gekruid ■werd met enkele Spaanse pepers. Toen immers, nadat de atleten al len het veld reeds hadden verlaten, de medailles waren verdeeld, verhie. ven zich de grandes achter de lijn. De Nederlandse bond (KNAU) im mers had de heren beloofd de bus reis en een diner in Bouvigne te be talen. Maar de heren waren van plan veranderd, bedankten hun gastheren voor de voortreffelijke ontvangst en organisatie en zeiden dat ze in Den Haag wilden eten. Of de bond ook dat maar even wilde betalen. Niemand van de aanwezigen, die daar een zinnig woord over kon zeg gen. Tegenover het Spaanse tempera ment, dat zich in een overvloed van gebaren en Spaanse woordenvloed uitte, stond het koele schouderopha len van de organisators en van de vertegenwoordigers van de KNAU. Daartussen de tolk, die over en weer trachtte beide partijen tot een com promis te brengen, maar daar niet in slaagde. Nog mooier werd het, toen men ontdekte de Spanje met 34 deelne mers had willen inschrijven, maar dat er 54 zuidelijke eters aanwezig waren. Hoe dat dan wel mogelijk Nico Lemmens, een der schrijvers wan het officiële orgaan Van de KNAU „De Atletiekwereld", die van daag de Benelux-seniorenploeg zal leiden in de strijd tegen Engeland in Londen: „Je kunt op die jeugd geen peil trekken. Zowel nationaal als in ternationaal. Nationaal meten de senioren zich in onderlinge wedstrij den, terwijl de junioren grotendeels in hun eigen streek uitkomen. Op internationaal gebied bestaat er voor de jeugd geen prestatielijst. Dat is ook bijna niet te doen omdat elk land andere maatstaven aanlegt. Zo heb- was? Reken maar uit: 38 atleten en liefst 16 officials Geen wonder dat men zich bezorgd maakte om de kosten van het eten- Natuurlijk, dit deed geen afbreuk aan de grandioze prestaties, die de Spaan se ploeg had geleverd, maar toch.... Wel afbreuk aan deze prestatie deed de twijfel, die er rees over de leeftijd van de Spaanse deelnemers. De heer Koppelaar, een van de trainers van de Nederlandse jeugdploeg: „We we ten er geen barst van. We zijn er niet in geslaagd achter hun leeftijd te ko men. Hun prestaties vallen wel uit de toon in vergelijking met België en Nederland, maar je hebt geen fei ten en dus kun je er niets over zeg gen". Opmerkelijk was toch wel het grote verschil in punten. Eindstand: Spanje 166,5, Nederland 118 en België 107,5. Opmerkelijk waren zeer zeker de grote verschillen in het kogelslinge ren, waarop de Spanjaarden de twee eerste plaatsen bezetten met een ver schil van zo'n slordige vijftien meter op de Belgische en Nederlandse deel nemers. „Ik geloof dat ik een van hen op de Europese kampioenschap pen heb gezien", meende de heer Koppelaar. Maar ook dat was een vage uitspraak, die de Spaanse over macht niet kon verklaren. oen de Belgen op het laatste mo ment de ploeg moeten veranderen omdat hun deelnemers naar onze nor men niet allemaal junioren waren. In België word je na een jaar senior ook nog als junior beschouwd, het geen bij ons niet het geval is. Ook de gewichten van kogel en discus bij voorbeeld zijn niet in elk land het zelfde. Tenminste niet voor de ju nioren". Op deze atletiekinterland, die voor de Nederlandse jeugd een laatste proef was voor de Europese jeugd kampioenschappen, die op 11, 13 en 13 september in Parijs zullen wor den gehouden, legde Nederland be slag op vijf eerste plaatsen, name lijk het discuswerpen, waarbij De Jong van Metro zijn persoonlijk re cord verbeterde en 45,79 meter wierp, het speerwerpen (Benders van HAC 61.16 m), 110 m horden,, die Tion. atleet Hehl in 15,2 afraasde; de 400 meter, waarop Fransen van de Keien met 48,3 veruit de snelste was en het nationaal jeugdrecord (Jan van üden) evenaarde; en de 100 m, die zoals Arthur Ashe: klasse beter dan tegenstander Bungert. AMSTELVEEN (ANP). Het Nederlandse hockeyelftal, met twee debutanten in zijn gelede ren: Donald Kalff als spil en Paul Litjens als linksbuiten, heeft in het zonnige Wagener-stadion in Amstelveen de vijftiende inter land tegen Engeland als winnaar afgesloten. Onze landgenoten ze gevierden met 10 door een doel punt in de voorlaatste minuut van de eerste helft van Nico Spits, die een door zijn broer Frans geno men en door Tippy de Lanoy Meijer gestopte straf corner met een zuiver gericht schot afrondde. Fel hebben de Engelsen na de'rust gestreden om de achterstand weg te werken, waarbij zij menigmaal drei gend oprukten. Een unieke kans op de gelijkmaker kreeg in de twaalfde minuut Michael Coirbey, toen hij een sbrafbal mocht nemen, toegekend om- dat Frans Spits op de doellijn de door Paul Svelik uilt een strafcorner inge slagen bal niet volgens het boekje had gestopt. Vds-a-vds met Maarten Sikking richtte Corbey zuiver op de hoek. De Nederlandse goalie was ech ter razendsnel in zijn reactie en hield met de rechterband de bal uit zijn doel. Een daverend applaus was het verdiende eerbetoon voor dteze prach tige iredidiing. Dat de vorm er hij verscheidene Nederlandse spelers is, bleek over duidelijk, De gebroeders Nico en Frans Spite, Tippy de Lanoy Meijer, Maarten Sikking, Coen Kranenburg en Andre Bolhuis speelden een excel lente partij, vooral individueel. In de combinaties viel er nog wel eens een steekje, mede doordat de debuteren de spil Donald Kalff zich moeilijk bij hen kon aanpassen. Voorgangers als Jan Piet Fokker en Sebo Ebbens om niet nog verder in de geschiede nis terug te gaan kon hij niet doen vergeten. De eerste gevaarlij ke Nederlandse aamval viel in de 21e minuut, toen Frans Spilts, gelan ceerd door Jeroen Zweerts, een rush op het Engelse doel ondernam. Dicht zijn doel genaderd werd hij echter dermate gehinderd, dat hij geen vol doende kracht meer in zijn slag kon legigen en tergend langzaam ralde de bal voor het doel langs. Nederlands eerste Strafcorner in de 25e minuut werd een „niet", maar toen in de 34e minuut, nadat Sikkinig nog een schot van French met het been had ge venvacht werd gewonnen door de Antilliaan Fernandes Mendes. Deze beloftevolle sprinter had Ne derland ook aan een zege op de 200 meter moeten helpen en eventueel op de 4 x 100 meter estafette. Maar in deze nummer verscheen hij niet aan de rtart. Nico Lemmens: „Och, die tijd van 10,7 op de 100 m was natuurlijk een grote teleurstelling voor iemand, die regelmatig 10,5 loopt. Ja, hij heeft zelfs nog 10,0 ge lopen. Maar dat was dan wel met een storm in de rug Dokter Van Bakel, die de Neder landse jeugdploeg medisch begeleidt: „Fernandes Mendes had een spier blessure, maar die was gelukkig niet ernstig. In Parijs zal hij er geen last meer van ondervinden. Trouwens de hele ploeg, die meegaat naar Parijs wat betreft de jongens Fernandes Mendes (100 m en 200 m), Franssen (400 m), Vos en Visschers-(3000 m), Nusse en De Bruin (tienkamp) is alles in orde. Goede conditie, prima sfeer en goede mentaliteit. Ik vind de prestaties niet tegenvallen. Dié me ning was ook trainer Koppelaar toe gedaan: „De organisatie hier was pri ma. Alles mooi op tijd en strak ge leid. De sintélbaan was door het war me weer misschien een beetje rul, maar voor de rest zijn er redelijke prestaties geleverd. Wat je aan die Spanjaarden hebt weet je niet van tevoren, want je kent van hen geen prestaties. En zelfs geen leeftijden..." Een voor het publiek bijzonder in teressante race liep wel de Helmon der Van Stiphout op de 2000 steeple. De man, die de Nederlandse jeugdti- tel op de 1500 meter steeple moest laten aan Tion-atleet Hillen, zorgde nu voor een verrassing door als twee de te finishen nadat hij lang in de achterste gelederen had gestreden. Dillen, die twee ronden lang afge tekend aan kop had gelegen, moest genoegen nemen met de laatste plaats. Koppelaar: Van Stiphout liep een be keken, uitgekookte wedstrijd. Dillen had moeten afwachten in plaats van zo te keer te gaan aan het begin". Bekeken was de jeugdinterland in Breda zeker wel. Bekeken qua orga nisatie, en bekeken qua prestatie. Zeer zeker wat de Spanjaarden be treft. Zij oogstten de meeste medail les en hadden de meeste etera JO SIMONS Voor uitslagen zie pagina 5. Winnaar van het nummer hoog- springen tijdens de jeugdinterland in Breda, de Spanjaard Bolanos in aeti». CLEVELAND (ANP) Met ser vice-aces, scherp geplaatste returns en knallende volleys sloegen de Amerikaanse tennissers reeds op de eerste dag van de challenge round in Cleveland de Duitse hoop vrijwel de bodem in voor het eerst in de zeventig-jarige geschiedenis van de Davis-cup de begeerde 18.1 kg zware bokaal te winnen. De 10.500 toeschou wers in het volledig bezette Harold T. Clarkstadion van Cleveland zagen hoe Amerika in de 61ste challenge- round, de eerste twee enkelspelen gladjes won. Wilhelm Bungert werd door Arthur Ashe binnen zeventig minuten met de score 26, 810, 26 aan de kant gezet, waaraan uitsluitend Cliff Richey met 63, 64, 62, Christian Kuhnke nog een minuut minder tijd gunde. „Wat kan ik doen, tegen deze service was niets uit te richten", Maagdje Bumigeirit achteraf. De 31- jarige sportartikelen-groothandelaar uit Diisseddbrf boo:d ailileen is de tweede set respectabele tegenstand. Doch na drie kwartier waarin hij bij 76 en 4040 eenmaal de kans op een doorbraak had, ging ook deze set verloren. In de derde set was het met de Duitser gedaan. Opval lend was het verschil in serveren. Bungert sloeg 18 aces, vijf meer dan zijn tegenstander, maar was bijzon der zwak met de tweede bal. Hij maakte twaalf dubbele fouten tegen Ashe niet een. In tegenstelling tot Bungert werk te Kuhnke zich gedurende lange tijd op tot vrijwel gelijkwaardig aan zijn tegenstander. Hij forceerde twee doorbraken, maar moest daar entegen zijn eigen service zesmaal afgeven. Een wending scheen in de derde set mogelijk, toen de Keulse jurist met 20 leidde. Maar vanaf dat moment speelde de kleine 23- jartige Gldff Richey zijn beste spel. Hij maakte zes games achtereen en greep de partij op het eerste match point met een ace. Vijf jaar lang heeft Richey op deze dag gewacht. Ondanks zijn overduidelijke capaci teiten en de ln elke partij opnieuw gedemonstreerde vechtlust, was hij tot dusverre bij het verdedigen van het bezit van de Daviscup steeds door de selectie-commissie over het hoofd gezien. Richey maakte zijn uitverkiezing op grandioze wijze waar en werd door de duizenden op de stalen bijzettribunes rond de as- faltbaan op ovationele wijze gehul digd. Bob Lutz en Stan Smith hebben ook in het dubbelspel hun Duitse tegenstanders geen kans gegeven. De Westduitsers die dit seizoen in een Daviscupwedstrijd nog geen en kele keer verloren hebben, konden zelfs geen set veroveren op de ge routineerde Amerikanen. Het ver schil tussen de beide dubbels was hoofdzakelijk gelegen in serveer (ADVERTENTIE) keerd, bij een hoge voomzet van Prams Spits dioor de Engelsen sticks werd ge maakt en Frans Spite voor de tweede maal een strafcorner mocht nemen, werd het „prijs". Nico Spiits was de prijsschieten „Het onbetwistbare hoogtepunt in de tweede helft was de redding van Sikking op de strafbal van Corbey. Nederland kreeg,"nadat de twee En gelse strafcorners geen resultaat had den opgeleverd, steeds meer vat op het spel van de tegenstander, die wel onstuimig bleef komen, doch het meer moest hebben van verdwaalde Nederlandse passes, vooral een ge volg van een zeker nonchalance, dan van eigen superioriteit. Nog eenmaal moesit Sikkinig reddend optreden bij een schot van. Wh alley in de voorlaatste minuut, maar toen had Nederland in feite die weidsltnjjid geheel onider conltrole. Spelmoment uit de hockey-interland Nederland - Engeland. Op de foto een Nederlandse aanvaller, André Bolhuis (links), wordt in zijn vaart gestuit door Anthony Ekins van de Britse ploeg. gen Bungert-Kuhnke een kans de opslag van Lutz te doorbreken. Zij kwamen op 4015, maar konden niet doordrukken. Drie maal servi- ceverlies (twee keer van Kuhnke), telkens wanneer de set in de buurt van de zes was, bezegelde tenslotte het lot van de Westduitsers, die zeer teleurgesteld waren over het debuut in de laatste fase van het toernooi om de Daviscup. Wimbledon-kampioene Margaret Court en Wimbledon-finalist Ken kracht en verplaatsingssnelheid. Rosewall werden zaterdag op ver- Was de bal eenmaal geruime tijd rassende wijze kitgesehakeld in de in het spel, dan trokken de Duitsers halve finales van het met 25.000 niet zelden aan het langste eind. dollar aan prijzen gevoteerde Marl- maar allengs manifesteerde het klas- boro-tenniskampioenschap van South severschil zich toch onmiskenbaar. Orange. Margaret Court verloor met Lutz en Smith, die voor het derde 6—1, 6—7, 4—6 van de niet geplaat- achtereenvolgende jaar met Amerika ste Amerikaanse Patty Hogan. het toernooi om de Daviscup hebben Bob Carmichael, de verrassende gewonnen, stonden immers tegen de kwartfinalist van Wimbledon ver- ijzersterke Roemenen Nastase-Tiriac sloeg de als tweede geplaatste Ken ook geen set af. Wilhelm Bungert Rosewall: 4—6, 6—3, 6—4, 6—2. In sloeg zondag, evenals de dag tevoren de finale (inzet 4000 dollar) komt in zijn partij tegen Ashe, weer te- hij uit tegen Rod Laver. Deze won veel dubbele fouten. Dit gevoegd bij met 6—3, 7—6, 6—3 van Alex Me de zwakke servicereturns van treveli, die weinig ervaring heeft op Kuhnke en het is duidelijk hoe de gras, maar er desondanks in slaagde felle Amerikanen aan de punten Laver twee service-games af te kwamen. Voor een groot deel was snoepen. De finale van het dames het toch echter wel .hun eigen ver- enkelspel gaat tussen Patty Hogan dienste,^ want hum mizet wias enorm en Kerry Melville. Deze versloeg in en zij liepen op elke bal. Alleen bij een geheel Australische ontmoeting de stand 1—4 m de eerste set kre- Judy Dalton met 6—3, 6—2. Margaret Court: verrassend uit geschakeld. De Britse tennister Ann Jones is gisteren winnares geworden van het damesenkelspel van een internatio naal toernooi in Istanbul. In de fina le versloeg zij haar landgenote Win nie Shaw met 64 en 6—1. Helga Hösl-Scfauilze uit Miimohen is de nieuwe tenniskampioene van West-Duitsland. Zaterdagmiddag versloeg zij in de finale van de Westduitse kampioenschappen die worden gehouden in Braunschweig, de nu oud-kampioene Helga Nies- sen, die de titel reeds eerder vero verde in 1965, 1966 en 1968. De setstanden waren 6—3, 26 en 62.

de Vrije Zeeuw | 1970 | | pagina 11