l TELEFONEREN MET VS VIA SATELLIET EN EEN GRONDSTATION IN FRIESLAND Een Nederlander leest gemiddeld drie kwartier per dag in zijn krant, netalsu. B. en w. Sas van Gent stellen raad voor niet deel te nemen Voorstellen in raad Sas IISIF, REAL ESTATE RECREATIEGEBIED BRAAKMAN ZATERDAG 29 AUGUSTUS 1970 (Van onze correspondent) SAS VAN GENT B. en w. van Sas van Gent hebben de raad voor gesteld te besluiten niet deel 'te ne men aan de gemeenschappelijke re geling recreatiegebied Braakman. Het college meent dat de samenstel ling van het algemeen bestuur, t.w. 5 leden uit de gemeente Terneuzen en 3 leden uit de gemeente Sas van Gent, geen waarborg biedt voor een goede samenwerking en efficiënt be. stuur. Voor de gemeentelijke herindeling bestond een beheerschaip Recreatie gebied Braakman. Het algemeen be stuur werd gevormd uit twee verte genwoordigers Van Biervliet. Hoek en Philippine en een extrazetel van de gemeente Hoek. omdat het recrea tiegebied op het grondgebied van de ze gemeente lag. Op grond van de herindeliragswet dienen de gemeenten Terneuzen en Sas van Gent te besluiten of zij aan het beheer van het recreatiegebied willen blijven meewerken op grond van een gemeenschappelijke rege ling, welke aan de gewijzigde om standigheden zou moeten worden aangepast. Deze aanpassing gaf reeds direct strubbelingen daar de gemeente Sas van Gent haar deelname afhankelijk stelde van zoveel mogelijk gelijke rechten en verplichtingen voor beide partners. (ADVERTENTIE) Dit snelgroeiende Fund belegt uitsluitend in inkomsten- opleverend onroerend goed in de welvarende zakencentra van de V.S. Deze investering in zorgvuldig geselecteerd, professioneel beheerd, inkomsten-opleverend onroerend goed heeft de aandelen van USIF, Real Estate in nog geen 372 jaar na de stichting van het Fund een gemiddelde waardetoename opgeleverd van meer dan 13% per jaar. Als u meer wilt weten over deze solide, rustige beleggingsvorm, neem dan contact op met Gramco. Intrinsieke waarde per aandeel USIF, Real Estate 6.1.67 5.- 26.8.70 7.56 !k ben geïnteresseerd In het unieke USIF, Reel Estate concept. Naam;. Adres;. Plaats Tel.:_ Inzenden aan; Gramco Information (Nederland) N.V. USIE REAL ESTATE Leldsestnst 74 Amsterdam Tal. 234323-234324 De gemeenteraad van Terneuzen verklaarde zich onlangs akkoord met de verdeelsleutel: vijf vertegenwoor digers van Terneuzen en drie van Sas van Gent, terwijl Sas van Gent een verhouding van 4 3 voorstond. (Van onze correspondente) SAS VAN GENT Tijdens de raadsvergadering van dinsdagavond aanstaande te Sas van Gent, komt een voorstel aan de orde om de over het jaar 1970 toegekende algemene salarisverhoging voor het overheids personeel, dat is achtergebleven bij dè loonontwikkeling in het particu liere bedrijfsleven, in de periode van 1 juli 1969 tot en met 30 juni 1970 aan te vullen met een bedrag van 2,78 procent van het huidige salarisniveau. Tevens geldt deze maatregel voor het eventueel in aan merking komend gemeentepersoneel. Voorts heeft de N.V. Bank voor Nederlandse Gemeenten meege deeld, dat zij een geldlening zal verstrekken tot een bedrag van 208.000 ten behoeve van de uitbrei ding van de bijzondere r.-k. lagere school St.-Jozef te Westdorpe. Ver der is er een verzoek van het be stuur van de r.-k. Theresiakleuter- achool te Westdorpe voor uitbreiding van de bestaande kleuterschool. Ge zien de uitbreiding van Westdorpe en vooral de vele jonge gezinnen die hier woonachtig zijn, en mede door dat hier nog 44 woningen gebouwd zullen worden, zal er binnen zeer korte tijd gebrek aan ruimte ont staan. De kosten voor een nieuw les- en speellokaal, dat op een naast de school gelegen terrein zal worden gebouwd, wordt volgens het school bestuur geraamd op ca. f 190.000 Inclusief BTW. Verder is er een voorstel tot het verlenen van mede werking ten behoeve van de fusie van N.V. Waterleidingmaatschappij Watermaatschappij Zeeland. Met om wisseling van de aandelen in de N.V. Waterleidingmaatschappij Zeeuwsch- Vlaanderen tegen aandelen in de Watermaatschappij Zeeland en het verlenen yan de gebruikelijke concessie aan de N.V. Wa termaatschappij Zeeland. Tevens zal het voorstel behandeld worden van de N.V. Provinciale Z.eeuwse Ener giemaatschappij om binnen korte tijd een gedeelte bovengronds net aan de Graaf Jansdijk te vervangen door een kabel, wat op f 5372,16 komt. Ditzelfde wil men in de Zandstraat ook toepassen, waarvoor een bedrag van f 6.668,13 nodig is. Tevens is er nog een goedkeuring nodig voor het beschikbaar stellen van f 8.750 voor het aanleggen van centrale verwarming in de ambtswo ning van de burgemeester. Tenslotte is er nog een voorstel om de nieuwe ontstane kruising Bolwerk-Oranje- straat-Watermolenstraat aan te wij zen als voorrangskruising, wat in houdt dat het verkeer op de weg Bolwerk voorrang heeft. Met ingang' van 1 oktober zal een volambtelijke vleeskeuringsdienst in werking treden. Dit ontwerpbesluit werd vastgesteld in de radsvergade- ring te Sas vatn Gent van 28 juli jj. Zodoende moet aan al het personeel voor 1 oktober a.s. ontslag worden, verleend. Zo zal tijdens de raadsver gadering op dinsdagavond a.s. voor gesteld worden om de heer Cysouw, directeur-veearts van de Vleeskeu ringsdienst, per 1 december 1970 eer vol ontslag te verlenen. De heer De Jonge: Mijnheer de voorzitter, nu dit punt al van verschillende kanten bena derd is. zou ik nog wel op een punt willen wij zen wat meer met de Draktiik te maken heeft. Het is mij al opgevallen, dat in de ruimten waar het toegestaan is, deze automaten toch niet voor iedereen open en bloot hangen. Het lijkt mij, dat het publiek er dus niet direct zo veel gebruik van zou maken wanneer ze aan de openbare weg hangen. Ik geloof niet, dat het publiek ze nu even tussen de boodschappen door koopt De Voorzitter: Mijnheer De Vriend, U hebt er tóch een voorstel van gemaakt? Dan moet het door drie leden worden ondertekend. De heer De Vriend: Ik verzoek hierbij die genen, die dit voorstel om punt 5 af te voeren van de agenda, mee willen ondertekenen, dit kenbaar te maken De Voorzitter: Ik constateer dat niemand het voorstel wil mede-ondertekenen. Het mackt dus géén onderwerp van bespreking uit. Ik wil nog graag even ingaan op enkele opmerkingen die gemaakt zijn. Ik heb eerst de nadruk gelegd op de eigen verantwoordelijkheid. Daarbij wil ik nog een kanttekening maken. Men denkt bij deze dingen, dat is ook duidelijk uit de discus sies gebleken in de eerste plaats aan de jonge ren. maar die verantwoordelijkheid :eldt na tuurlijk ook voor ouderen. Ik heb straks dui delijk gesteld, dat wij hopen dat over deze kwesties in de gezinnen in alle openheid en eerlijkheid wordt gesproken en dat daar de conclusies worden getrokken. Behoudens een nuanceverschil zijn wij het hierover in het college allemaal eens. De heer Huijbrecht heeft gezegd, dat er op de scholen niet al te veel aan voorlichting wordt gedaan. Dat is natuur lijk ook een punt van discussie. Moet het al of niet. of hoever moet dit gaan? Het is een on derwerp wat op grote schaal aan de orde wordt gesteld. Hier en daar in den lande gebeurt het zeker, maar ook daar is het nog niet een uit gemaakte zaak. En zeker niet in Terneuzen. Dat wil niet zeggen, dat er op geen enkele school over gesproken wordt, maar als vak is het hier op dit moment nog niet ingevoerd. Nu zegt mijnheer Huijbrecht en ik vind het een principiële opmerking van de heer Huij brecht: Als dit voorstel aangenomen wordt, neemt de overheid een stuk van de verant woordelijkheid van de mensen af. Dat moet ik echter ontkennen. Daar zou ik ook tegen ziin want het probleem wordt daardoor natuurlijk niet opgelost. De verantwoordelijkheid blijft gelden en dat moet ook. Zoals ik straks geschetst heb, móet door de ouderen en de jongeren zelf uitgemaakt wor den of zij gebruik van voorbehoedmiddelen willen maken. Ik geloof dus niet, dat er tekort wordt gedaan aan de eigen verantwoordelijk heid en de overheid neemt zeker die verant woordelijkheid niet over. Nu heeft de heer Huijbrecht gezegd: Ja, maar als je dan die voorbehoedmiddelen wilt kopen, moet je een oafé ingaan en dat heeft bepaalde vervelende consequenties. Dat kan zo zijn, maar het hoeft natuurlijk niet. Deze middelen kunnen in aller lei soorten winkels worden verkocht en zeker niet alleen in café's. We moeten dus niet de indruk wekken, dat de mensen hiervoor heel geheimzinnig een café in moeten schuiven en net moeten doen of ze alleen maar naar een toilet gaan of iets dergelijks. Dan maakte de heer Huijbrecht nog een opmerking die ik van gewicht vind. Hij zei: De meerderheid van de kiezers is er voor. dat die automaten worden opgehangen. Dan zeg ik: Dat weet ik niet en dat kan ik ook niet peilen. Ik kan wel peilen, wat de gemeenteraad ervan vindt. U vertegen woordigt samen de bevolking en bi.i H kunnen wü dus alleen maar aan de weet komen, hóe de bevolking van Terneuzen erover denkt. Mijnheer De Vriend, ik wil toch nog wel een opmetking maken aan Uw adres. Uw voorstel is niet ondersteunden er wordt dus niet over gediscussieerd, maar ik vind toch wel dat U recht heb op een antwoord. U hebt gezegd.' La ten we het voorstel aanhouden. Ik vind echter niet dat we dat moeten doen en ik ben blij dat de raad er ook zo over denkt. Laen we toch deze dingen met elkaar bepraten en laten wij straks gewoon eerlijk uitspreken of we er voor of er tegen zijn. Je kunt natuurlijk wel een maand of twee maanden wachten en nog eens een advies vragen aan een vereniging, of weet ik aan wie, maar ik zeg dan tegen U, dames en heren en mijnheer De Vriend, dat U Uw eigen verantwoordelijkheid hebt. Zoals de men sen die deze voorbehoedmiddelen al of niet gebruiken hun verantwoordelijkheid hebben, zo hebt U dat ook. U hebt er een hele poos over na kunnen denken, in de commissies is er over gesproken en het voorstelis rondgestuurd zo dat het niet zo is, dat U er een beetje door over vallen bent. Bovendien is het ook helemaal geen nieuwe kost. Het is een onderwerp, dat in het brandpunt van de belangstelling staat. Ik geloof derhalve niet dat het goed zou zijn om nog maar eens aan anderen te vragen hoe die er over denken en dan over een of over twee maanden te beslissen. Brengt U allemaal naar eer en geweten Uw stem uit. U bent de vertegenwoordigers van de bevolking; U maakt het uit. Ik stel dus voor, dat wij het voortel van burgemeester en wethouders nu in stem ming brengen, dan weten wij hoe U er over denkt. De beslissing die U neemt is rechtsgel dig en zal uiteraard worden uitgevoerd. De heer Huijbrecht: Mijnheer de voorzitter, U hebt mij nog toegezegd, dat U er geen be zwaar tegen hebt om Uw'eigen voorstel zoda nig te amenderen, dat het artikel ergens anders in de politieverordening komt te staan. De Voorzitter: Nou, zo heb ik het niet hele-, mahl gezegd. Ik heb gezegd,'ik wil het wel her halen: Mij doet het niets waar het staat. Het maakt de bevolking ook niets uit, want die weet niet eens waar het staat en dat hoeven ze ook niet allemaal te weten. Ze weten wel of er al of niet automaten hangen. Het hoort dacht ik, technisch gezien, het best onder dit hoofd stuk thuis. En hoewel ik er persoonlijk hele maal geen bezwaar tegen zou hebben als het ergens anders stond, vind ik het niet zó be langrijk dat ik nu die hele politieverordening nog eens na ga zitten kijken om- een andere plaats te vinden, en om daar nu bepaalde sug gesties voor te doen. De piaterie verandert er natuurlijk niets door. De beslissing en ook het resultaat blijft hetzelfde. Ik geloof dus niet, dat we ons daarover al te veel zorgen behoeven te maken. De heer Huijbrecht: Mijnheer de. voorzitter, we zullen het voorstel niet amenderen, maar ik neem aan dat bij de herziening van de A.P.V. zal worden bekeken of het artikel niet onder een ander hoofdstuk moet. De Voorzitter: Dat vind ik een praktische oplossing. Gezien mijn eerste opmerking be grijpt U. dat. ik daar geen enkel, bezwaar tegen heb. Ik zeg U dit'toe. Ik breng nu'het voorstel in stemming. Het voorstel van burgemeester en wethou ders is aangenomen met 11 stemmen vóór en 10 stemmen tegen. Vóór stemmen: Mevr. v. d. PlasTanis en de heren Ramondt, De Jong, Van Breda Vries man, J. de Putter, Pladdet, Dieleman, Verlinde, Van Cadsand, Van Nispen en Lindenbergh. Tegen stemmen: Mevr. KesSpruijt en de heren Hamelink, Huijbrecht, M. de Putter, v. d. Velde, Balk, Strijbos, Vlieger, Barbé en Hol. De heer De Vriend heeft zich vóór de stem ming verwijderd. 6. Idem tot het verbieden van verkoop van voorbehoedmiddelen ln gemeentegebou wen. De heer Vlieger: Ja, mijnheer de voorzitter, ik ben tegen dit voorstel in deze vorm. Ik vind namelijk dat de beslissing aan de gebruiker moet wórden overgelaten. Ik zal dus tegen dit voorstel stemmen. De heer Van Breda Vriesman: Mijnheer de voorzitter, ik vind het onwaardig om in open bare gebouwen van de gemeente dergelijke dingen neer te zetten. De heer Huijbrecht: Mijnheer de voorzitter, ik zal tegen dit voorstel stemmen omdat ik vind, dat de gebruiker zelf moet uitmaken of hij een condoomautomaat binnen dat gebouw wil heb ben. Dan wou ik nog graag een inlichting van U hebben. Is het schouwburgbestuur zo'n ge bruiker of blijft de schouwburg altijd een ge meentegebouw De heer Dieleman: Mijnheer de voorzit (er, ik wil om dezelfde zoeven genoemde reden eveneens instemmen met het voorstel, dat voor ons ligt. De Voorzitter: Er zijn maar enkele korte op merkingen gemaakt, die eigenlijk in het ver lengde liggen van onze vorige discussie. Het college staat op het standpunt, als consequentie van het vorige voorstel, dat in gebouwen die van de gemeente zijn geen automaten moeten worden opgehangen. Daar komt -dan weer bij, dat het in allerlei andere gebouwen natuurlijk wel mag. Mijnheer Huijbrecht heeft een concrete vraag gesteld over de schouwburg. De schouwburg is een gemeentegebouw, dat door het schouw, burgbestuur beheerd wordt. De schouwburg valt dus onder deze beperking. De heer Balk: Mijnheer de voorzitter, ik wen» ook geacht te worden tegen dit voorstel te heb ben gestemd, omdat ik me voor kan stellen, dat een instelling een ruimte van de gemeente huurt en daar dan dergelijke medische spullen ten verkoop aan wil bieden. Om die reden wens ik tegen dit voorstel te stemmen. De Voorzitter: Ik breng nu het voorstel in stemming. Het voorstel is aangenomen met 15 tegen 7 stemmen. Vóór stemmen: Mevr. v. d. PlasTanis en de heren Ramondt, Hamelink, De Jong, Van Bre da Vriesman, De Vriend, J. de Putter, Pladdet, Dieleman, Verlinde, Van Cadsand, Van Nispen, Barbé, Lindenbergh en Hol. Tegen stemmen: Mevr. KesSpruijt en de heren Huijbrecht, M. de Putter, v. d. Velde, Balk, Strijbos en Vlieger. 7. Idem tot vaststelling van de krotontrul- mings- en doorstromingsverordenlng. Zonder bespreking en hoofdelijke stemming wordt conform het voorstel besloten. 7a. Idem tot verkoop van de woningen Axelse- straat 243 en 245. Zonder bespreking en hoofdelijke stemming wordt conform het voorstel besloten. 8. Idem tot verkoop van een perceel grond in het exploitatieplan „Noord" aan J. Bertram te Terneuzen. Zonder bespreking en hoofdelijke stemming wordt conform het voorstel besloten. 9. Idem tot verkoop van een perceel gond in het exploitatieplan „Industrieterrein Drie wegenMr. F. J. Haarmanweg" aan Gebr. A. W. Dieleman te Hoek. Zonder bespreking en hoofdelijke stemming wordt conform het voorstel besloten. ID. Idem tot verkoop van een perceel gTond in het exploitatieplan „DriewegenMr. F. J. Haarmanweg" aan M. van Ham te Axel. Zonder bespreking en hoofdelijke stemming wordt conform het voorstel besloten. (Wordt vervolgd.) BURUM Met het oog op de belangen van de Nederlandse indus trie is de P.T.T. overgegaan tot de bouw van een grondstation voor te- le-communicatie via satellieten. In de nabijheid van het Friese Burum zal het 15 miljoen gulden vergende project worden gerealiseerd. In 1971 zal de satelliet „Intelsat 4" worden gelanceerd en via deze kunstmaan zullen in de tweede helft van 1973 6000 telefoongesprekken of 12 t.v.- uitzendingen kunnen worden over gebracht. Het grondstation in Burum met de 22 ton zware schotelantenne met een diameter van 27,5 meter is daarin een onmisbare schakel. De bouw van het Friese grondsta tion betekent dat de PTT definitief de weg is ingeslagen naar telefoon verbindingen door middel van com municatiesatellieten. Mombnteel maakt men naast de traditionele ra dio- en kabelverbindingen ook al gebruik van buitenlandse grondstati ons. De explosieve vraag naar com municatiemiddelen is echter de oor zaak van een eigen Nederlands grondstation. Philips levert de elektronische ap- partuur en het bureau Telescoops en Antennes in Amsterdam een acti viteit van de VMF ontwierp de antenne die overeenkomt met die van de radiotelescoop in Wester- bork. Om de Nederlandse industrie zq volledig mogelijk aan haar trekken te laten komen, heeft het ministerie vam Economische Zaken een aantal .miljoenen op tafel gelegd voor rese arch en ontwikkeling van dit pro ject. De satelliet Intelsat 4 zal op een afstand van 35.800 km boven de evenaar „staan" en gebruikt worden voor telefoonverkeer vanuit Neder land naar de Verenigde Staten en Canada. Een tweede satelliet zal „boven" de Indische oceaan worden gestationeerd, terwijl de PTT ook nog rekent op intereuropees tele foonverkeer via de kunstmanen. De antenne-eenheid in Burum zal dan ook zeker uitgebreid worden en wellicht dat ook het personeelsbe stand van 30 man in de toekomst groter gaat worden. De nieuwe commissaris van de koningin in Friesland, mr. H. Rijp- stra, verrichtte onlangs in deze pro vincie zijn eerste officiële daad door de eerste paal te slaan voor het grondstation in Burum. Medio 1972 begint men met proefmetingen. Een publikatie van het Centraal Bureau voor Courantenpubliciteit

de Vrije Zeeuw | 1970 | | pagina 9