MAXI, MIDI OF MINI? ARBEIDERS WIJZEN AKKOORD VAN DE HAND Stakingen breiden zich uit DE SCHELDE ZOEKT 500 MENSEN KANS OP WARME NAZOMER WANDELEN OP CAPRI Giro duurder voor niet-rekeninghouders Zendapparatuur eigenaar Radio Nordsee in beslag genomen WSW-werknemers krijgen nog 2.78 procent BOGAERS NIET TERUG NAAR DE KVP Uitgeweken voor hond: dode, twee gewonden FEIJENOORD VANDAAG AL WEER AAN DE SLAG VOOR DE COMPETITIE Jongeren vrezen: Tweejarig meisje in Bredase vijver verdronken DirecteurDr, W. A. J. M. Harkx. HoofdredacteurL. Leijendekker. Redactie- en Administratie-adres Nieuwstraat 9, Terneuzen, tel. (01150)7920. Abonnementsprijs m.i.v. 1 juli 1970: 9,20 per kwartaal; per maand 3,25. Losse nummers 15 cent, inclusief 4% B.T.W. Gironummer 1945433 )E VRUE ZEEUW VRIJDAG 28 AUGUSTUS 1970 25e Jaargang No. 6331 Advertentieprijsper mm 16 cenit; minimum per advertentie 2,40, exclusief 4% B.T.W. Rubriek „Kleine Advertenties" (geen handels advertenties) 5 regels 1,15. Iedere regel meer 23 cent. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. VermeldingBrieven onder nummer, of Adres bureau vam dit blad, 50 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot v.m. 11 uur. Voor het maandagnummervrijdag tot v.m. 11 uur. Uitgeefster N.V. Uitgevers Maatschappij De Stem (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM/VINKEVEEN/ BLARICUM Midi, maxi of mini? Dat is de vraag waar de Nederland se vrouwen en wellicht de man nen ook zich op het ogenblik mee bezighouden. Parijs, Rome en waar de mode ook maar wordt be paald, hebben de mini afgezworen. En de modemagazijnen doen mee; een van de grotere adverteert pa ginagroot met de slogan „de knie is fini". De Nederlandse vrouw zal er aan moeten, want al duurt het misschien nog wel een jaartje de rekken hangen vol met halflang tot lang. Wij vroegen een aantal bekende Nederlandse vrouwen naar hun me ning over de nieuwe mode. Als eerste kregen wij Danny Cruyff, de vrouw van Johan, aan de lijn. „Ik geloof dat het tijd werd dat er eens wat anders kwam. We hebben nu al een jaar of vijf tegen die mini aan gekeken en dan krijg je er genoeg van. Ik geloof niet dat deze win ter nu iedereen al in midi of maxi loopt, maar over een jaar of twee MIES BOUWMAN midi verschrikkelijk moet je maar.eens zien. Dan loopt ieedereen er in". Danny Cruyff is een autoriteit op modegebied, want voor haar huwe lijk met de Ajaxvoetbailer was zij mannequin en fotomodel. Heel be slist zegt ze dan ook: „Je moet voor een maxi of midi een type zijn, je moet beslist slank zijn. Hoogstens maat 38 of zo. Het is geen gezicht als je een vrouw met brede heupen in zo'n jurk ziet. Wat dat betreft zijn die er echt niet op vooruit ge gaan, al denken ze dat dan wel eens". CONNY STUART mini koude bedoening Conny Stuart, de al niet meer zo Jonge cabaretière, loopt zelf het liefst in een lange broek, met daar over een lange jas. „Maar", zegt zij, „je moet eigenlijk dragen waar je zelf zin in hebt. En daar heb je met deze mode alle, kans voor. Er is een ontzettende variatie en ieder een kan daarin iets van zijn gading vinden. Het is eigenlijk een heel logisch verloop. Je hebt het door de hele geschiedenis heen kunnen zien. Dan kort, dan lang. Ik denk dat het voor de winter wel zal door breken, want mini blijft een koude LIESBETH LIST zeer tevreden bedoening, ai vond ik mini ook erg leuk. Die midi of maxi is ook gek, maar het hangt er wel een beetje van af hoe de stof wordt verwerkt". Conny vindt het maar een bela chelijke zaak dat een paar mensen „het zijn meestal nog mannen ook"even voorschrijven wat de vrouw moet dragen. „Maar ja, ze krijgen toch iedereen elke keer weer zo gek. En ik doe ook mee hoor". Mies Bouwman bekijkt het min der enthousiast. „Ik vind midi ver schrikkelijk, maxi is nog wel een beetje aardig. Ik vind het ontstel lend onflatteus, het maakt een vrouw ouder. En het is hartstikke onpraktisch. Het is voor een man misschien een beetje moeilijk voor te stellen, maar wat is het niet voor een gedoe. Als je even op de fiets wat boodschappen wilt gaan doen, of als je in 'n auto wilt sprin gen. Ik zie meal door het dorp lopen. Nee, het is niks voor mij. Al zal ik er toch ook wel aan moeten. Ik zal het alleen zo lang mogelijk proberen uit te stellen. Het is toch eigenlijk te gek. Die mannen bepalen zo langzamerhand alles. We zouden gewoon in opstand moeten komen. Ik vond mini heel erg fijn. Het maakte je een beetje pittiger. Nou word je in zo'n ding weer een „mevrooi". Nee, ik zie het niet allemaal zo rooskleurig. En dat terwijl er eigenlijk niemand om zit te springen". „Zalig. Ik ben er zeer tevreden over", zegt Liesheth l ist, de chan- sonnière. „Het fleurt het hele straat beeld op. Als die mode maar door zet. Ik zou het machtig vinden. Je hebt natuurlijk met die lange lap pen wel kans dat het er duurder op wordt. Je kan het natuurlijk nog zefl gaan maken. Dat scheelt een stuk. Het gekke is dat je nu eigen lijk alles kunt dragen. Niemand kijkt gek op van mini, en zo lang zamerhand ook al niet meer van maxi. Een heerlijke tijd waarin al les mag. Wat wil je nog meer??". Ook Liesheth heeft het wel een beetje moeilijk met de mannendic- tatuur op modegebied. „De geschie denis heeft het al zo vaak geleerd. Vrouwen zijn, geloof ik, niet inven tief genoeg. De mannetjes willen centjes verdienen en de vrouwtjes trappen er in. En eerlijk is eerlijk, ik ben ook zo'n vrouwtje". Eén vrouw wilden we heslist niet over slaan. Zij moest toch zeker beden kingen hebben tegen de nieuwe mode de eeuwenoude dwinge land van de vrouw. De Mina die wij op het Amsterdamse hoofdkan toor aan de lijn kregen beschaamde dit niet. „Ik trek er me niets van aan wat ze daar in Parijs doen. „Ik vind een lange broek of een spijker broek lekker en dus trek ik die aan. Het is gewoon een uitvloeisel van de mannenmaatschappij. Vrouwen zijn er om te pronken, om te ver leiden. Mode is iets voor vrouwen met veel geld en weinig om het lijf". Wie na deze ontnuchterende woorden toch nog Interesse heeft in de modellen van de Parijse cou turiers, mogen wij wellicht verwij zen naar pagina 15. (Van onze weerkundige medewerker) DE BILTGaat het zomerse slot van augustus een aanloop voor een mooie nazomer bete kenen? Dit vermoeden wordt ge sterkt door een gunstige prog nose van de Engelse weerdienst die in ieder geval tot half sep tember een overheersing van de hogedrukgebieden verwacht. Dat iou dan betekenen een gemid deld boven normale temperatuur, veel zon en weinig regen, ideaal weer voor de oogstwerkzaamhe- den. Niet alleen hiervoor, ook voor de latere vakantiegangers fraaie dagen plus voor een ieder die nog wat heeft te „snipperen". Op de weerkaart treffen wij een zeer gezond hogedrukgebied aan, dat in het grootste deel van Europa fraai nazomerweer brengt. Het karakter van de laatste weken «ou volgens Engeland veel over eenkomen met 1929 en 1934, toen ook ons land een mooie en war me septembermaand kreeg. Het zou qen verlengstuk van deze in zijn geheel genomen toch geen slechte zomer gaan beteke nen. (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG Ambtenaren van de bijzondere radiodienst van de PTT hebben in samenwerking met de Haagse politie ontvang- en zend apparatuur in beslag genomen op de kamer van de eigenaars van Radio Nordsee International in het Grand Hotel in Scheveningen. Het waren vijf draadloze afluisterapparaatjes, waar zendertjes in zitten, alsmede twee zendontvangers. Een van de zendlontvaogers stond „stand by", klaar voor gebruik. Deze was bestemd voor het onder houden van een verbinding met het sendschip van Radio Nordsee Inter national, dat voor de kust ligt tussen Scheveningen en Noordwijk. Er was op het moment van inbe- ilagneming niemand van Radio Nord see International in de kamer van tiet Grand Hotel aanwezig. De eige naars van Radio Nordsee Internatio nal, Erwin Bollier en Edwin Meister, hebben de kamer al maanden m huur, maar zij waren „afgereisd". Inmiddels heeft de PTT Radio Nordsee verzocht maatregelen te (reffen oth de sterke storing op te heffen die de zender nu teweeg brengt voor de noodfrequentie van de visserij. Over deze affaire zijn m de Tweede Kamer vraagen gesteld. Van 1 september af gaat een nieu we piratenzender (Radio Capital) leclameboodschappen uitzenden. Het station (op 270 m) zal hoofdzakelijk achtergrondmuziek uitzenden. Het schip wordt bemand door vijf man nen en vijf vrouwen (Van onze correspondent) ROTTERDAM De golf van stakingen in de Rotterdam se scheepsbouw wereld breidt zich steeds verder uit. Waren het woensdag nog 6000 man, nu hebben al een kleine 10.000 arbeiders het werk neergelegd tot aan hun eisen om loonsverhoging en oplossing van het probleem van de koppel bazen tegemoet zal zijn gekomen. De staking bij de werven Wilton-Feijenoord, de Rotterdamse Droog dok Maatschappij en De Nieuwe Water f.',. drie loten van het Rjjn- Schelde-Concern, werd gistermorgen opkomen van de ochtend ploegen voortgezet. Later in de middag sloeg de staking over naar de Schiedamse Gusto-werf, onderdeel van de .IHC-groep, en A. de Jong, eveneens in Schiedam, waar in totaal een kleine duizend man werken. Kort daarop volgden Swarttouw's Constructiewerkplaatsen en Ma chinefabrieken, met ongeveer vierhonderd werknemers, en het Ha venbedrijf Vlaardingen-Oost, met rond de duizend arbeiders. zijn, want ondanks urenlang vergade ren zijn gistermiddag bijvoorbeeld bij Wilton-Feijenoord directie en on dernemingsraad met kwaaie koppen uit elkaar gegaan. Gebleken is, dat de werknemers onverkort blijven vasthouden aan hun eerder gestelde eis, dat zij evenveel willen verdie nen als de koppelbaas, een eis die vakbondsbestuurders noch directies reëel vinden omdat de koppelbazen nu eenmaal minder sociale voorzie ningen hebben dan het eigen vaste personeel. De hoop op een oplossing van het conflict is overigens nog kleiner ge worden nu de stakingen, die aanvan kelijk beperkt bleven tot het Rijn- Schélde Concern, zich ook buiten deze groep hebben uitgebreid. Het is nu immers niet langer mogelijk recht streeks met de ondernemingsraad te onderhandelen. Het enige lichtpuntje is op het ogenblik nog de houding van het personeel van de R.D.M. en de Nieuwe Waterweg dat te kennen heeft gegeven de voorstellen van de directie in overweging te willen ne men. Deze voorstellen houden een algehele gelijkschakeling in van eigen personeel en koppelbazen, behoudens het verschil van 10%, en een voor schot van 150,in plaats van de gevraagde 400, De enige werven waar op het ogen blik nog normaal wordt doorgewerkt zijn die van Verolme en Van Piet Smit. Overal elders ligt het werk vol komen stil, ook op de kantoren. Dit ondanks de inspanningen van de di recties van Wilton-Feijenoord en R.D.M., die de wedstrijd Estudiantes Feijenoord hebben moeten laten voor wat hij was omdat ze sinds half een woensdagnacht onafgebroken tot zes uur donderdagmorgen met de vak bondsbestuurders hebben vergaderd over een nieuwe beloningsstructuur voor het werfpersoneel. Aan deze moeizame, maar tenslotte toch succesvolle vergadering was een spoedbijeenkomst voorafgegaan van de Raad van Overleg in de Metaal industrie. De conclusie van de Raad van Overleg was, dat de c.a.o., evenals in 1963 is gebeurd, ook in verband met moeilijkheden rond de koppelbazen, tussentijds moet worden opengebro ken. Men is van mening dat de be palingen over „vreemde werkne mers" zullen moeten worden gewij zigd. De wernemersorganisaties werd op basis van deze conclusie geadvi seerd een beroep te doen op de bepa ling in de c.a.o., volgens welke tussen-, tijdse wijzigingen in de c.a.o. in uiter ste noodzaak kunnen worden aange bracht. Het heeft er voorlopig alle schijn van, dat de hoop van de verschil lende directies op spoedige beëindi ging van de stakingen ijdel zal zijn. Vakbondsvertegenwoordigers en werkgevers hebben immers een ak koord gesloten op basis van een zij het danig afgezwakte handhaving van de verschillen in beloning tus sen vaste werknemers en koppel bazen van 10%, terwijl daarnaast een werknemer voortaan maar negen maanden als „vreemde" in het bedrijf zal mogen werken in plaats van de huidige termijn van een jaar. Na beëindiging van de besprekin gen woensdagnacht bleek men zowel aan werkgevers- als aan vakbonds zijde optimistische verwachtingen te koesteren over de reacties van de on dernemingsraden op het bereikte ak koord. Deze verwachtingen zullen echter te hoog gespannen blijken te DEN HAAG (ANP) Ook de werknemers in de sociale werkvoor ziening krijgen over 1970 een aanvul lende loonuitkering van 2,78 pet. uit betaald, de z.g. nacalculatie op de „trend" zoals die eveneens aan het overheidspersoneel en de onderwijs krachten is toegekend. DRIE MENSEN werden vermist na dat een Franse treiler voor de kust van St.-Nazaire in Frankrijk in aan varing was gekomen met het Britse jacht „Nicolette". GISTEREN heeft de Franse staats bank het bankdisconto verlaagd met 8 tot 7,5 procent. De rentevoet ver schuldigd door fabrieken en bedrii- ven, werd verlaagd met 9.5 tot 9 procent. (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG. De kos ten van het giroverkeer worden hoger vooral voor die helft van de Neder landse gezinnen die nog geen girorekening hebben. Mensen zonder giro zullen voortaan vijftig cent in plaats van een kwartje moeten betalen als ze geld willen overmaken naar iemand met wel een giro rekening. Giro-overschrijvingen tussen rekeninghouders onderling blijven gratis, maar wie als rekening houder een cheque uit schrijft voor iemand zon der rekening wordt van 1 september af drie inplaats van twee kwartjes als vergoeding berekend. Dc voornamelijk voor het bedrijfsleven van belang zijnde zichtcheques gaan zestig in plaats van 35 cent kosten. De kascheques waarmee de meeste men sen tegenwoordig hun sa laris opnemen blijven ech ter gratis. PTT vindt de verhoging van deze rechten nodig om de stijgende perso neelskosten, welke met deze vorm van geldver keer zijn gemoeid op te vangen. Tegelijkertijd hoopt men dat degenen die nog geen giro hebben de gevolg trekking maken dat zij zich veel kosten kunnen besparen als ze zich in de rij der twee miljoen reke ninghouders bij de giro dienst scharen. Mevrouw Jacqueline Onassis heeft een bezoek gebracht aan het eiland Capri. Blootvoets maakte zij een wan deling door de haven. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Bij de KVP-,jonge ren wordt vandaag het schriftelijke antwoord verwacht van drs. P. Bo- gaers op het jongerenverzoek zich weer voor de KVP beschikbaar te willen stellen. Zoals bekend verliet drs. Bogaers destijds de KVP om toe te treden tot de PPR, waarvan hij korte tijd voorzitter is geweest. Drs. Bogaers heeft de KVP-jongeren telefonisch gezegd dat zijn antwoord vandaag verwacht kon worden. Hij wilde over de inhoud van zijn brief geen enkele mededeling doen. Bij de KVP-jongeren had men niettemin de indruk gekregen dat drs. Bogaers niet op het verzoek zal ingaan om zich weer bij de KVP aan te sluiten. (Van een onzer verslaggevers) BREDA In de vijver aan de Oc tave van Rijsselberghestraat in Brc- da-Noord is gistermiddag omstreeks twaalf uur het twee-jarig- meisje Irene Kuttschreutter verdronken De moeder, die haar dochterje ongeveer een half uur lang heeft gezocht, trof het kind levenloos in de vijver aan. Rond de vijver is geen afrastering aangebracht en de taludkanten lopen nogal Steil af, zodat mag worden aangenomen dat het kind spelender wijs in het water terecht is gekomen. Een visser die aan de overkant van de vijver zat had niets van het on geluk gemerkt. Hij heeft nog gepro beerd het kind te redden door toe passing van mond-op-mondbeade- ming. Vorig jaar is in een vijver, aan de Lelystraat in deze wijk eveneens een kind verdronken. ZWAAG (A.N.P.) De 20-jarige N. Kuin uit Wervershoof is in de nacht van woensdag op donderdag om het leven gekomen, toen de auto waarin hij ais mede-inzittende zat, frontaal tegen een boom botste. Het ongeluk gebeurde toen de bestuur der van de auto uitweek voor een hond. Twee andere inzittenden wei den gewond, van wie een ernstig. Een achter deze auto rijdende auto die wilde uitwijken voor de eerste wagen, kwam in een sloot terecht. ROTTERDAM - BUENOS AIRES De Feijenoordploeg keert vandaag om 16.15 uur op Schiphol terug. Van daar zullen de Rotterdammers direct doorreizen naar het KNVB-sportcen- trum in Zeist, waar zij zich zullen voorbereiden op de competitiewed strijd tegen AZ '67, die zondag AZ '67 wilde het duel niet uitstel len, waar Feijenoord om had ver zocht ir Alkmaar wordt gespeeld. Huldigingen zijn niet in het pro gramma opgenomen, „omdat", aldus administrateur phida Wolff, „Feij= noord zich volledig wil concentreren op die loodzware competitiewedstrijd. In de nacht van woensdag hebben zich geen wilde taferelen voorgedaan, zoals na afloop van de Europacup finale. Tijdens de uitzending waren de straten zo goed als uitgestorven. Een uitzondering daarop vormde het Stadhuisplein, waar een vrij omvang rijke menigte de wedstrijd in het Feijenoordpaviljoen, de plaats waar men zich nog steeds kan laten foto graferen met de Europacup, op het scherm volgde. Feijenoord is woensdagavond in de wedstrijd tegen Estudiantes in de strijd om de wereldbeker niet alleen op het hobbelige veld van het Boca Juniors overeind gebleven, maar ook in de Argentijnse ochtendbladen. Over het algemeen heeft de Argen tijnse pers grote bewondering voor de Rotterdammers, van wie men dan ook aanneemt dat zij in de thuiswed strijd beslag zullen leggen op de we reldbeker. De ochtendbladen vonden de sportieve sfeer waarin de wed strijd werd gespeeld het grote winst punt van de eerste ontmoeting. „La Nacion" schrijft: „Feijenoord heeft door eigen verdiensten een zeer waardevol gelijk spel behaald, dat vermoedelijk zeer goede vooruitzich ten biedt op het veroveren van de we reldbeker". (Van een onzer verslaggevers) VLISSINGEN De scheepswerf en machinefabriek De Schelde te Vlissingen start op korte termijn met een intensieve actie om het personeelsbestand met ongeveer 500 man uit te breiden. Dit gebeurt in het kader van een wervingsactie van de gehele Riin- gr?ep' waartoe het bedrijf in Vlissingen behoort. 3i.i deze groep zijn 17.000 werknemers in dienst. De zaken gaan dc laatste tijd zo goed dat er over de hele linie enkelé duizenden mannen bü moeten om alle orders op tijd te kunnen afleveren. De Schelde in Vlissingen heeft voor zijn scheepsnieuwbouw, scheepsrepa- ratie, machinebouw en ketelpijpen- fabriek alleen al 40 lassers, 90 bank werkers, 20 pijpenbewerkers en 60 izerwerkers nodig. Allés bij elkaar wel een heel ander -eeld dan enkele jaren geleden toen Je Schelde enkele honderden mensen lan andere bedrijven moest uitlenen imdat er geen werk voor hen was. Vu heeft De Schelde zelf een groot rantal vaklieden geleend om het per- ioneelstekort op te vullen. Ze zijn ifkomstig uit Joegoslavië en staan inder 'n éénjarig contract. Begin 1969 had De Schelde nog een „gat" in de personeelssector van 750 man. Het tekort is in de laatste an derhalf jaar met ongeveer 250 terug gelopen. De alsmaar dikker wor dende orderportefeuille heeft het te kort aan mankracht echter bijzonder nijpend gemaakt. Twee nieuwbouw- schepen zijn in behandeling. Onlangs is de opdracht voor de bouw van twee mijnenvegers afgekomen. De scheeps- reparatie heeft zo'n vlucht genomen dat drijvende dokken moesten wor den geleend van zusterbedrijven in Rotterdam. De Schelde zal de 500 man niet uit Zeeland zelf kunnen halen. Op de Zeeuwse arbeidsmarkt is de vraag naar metaalbewerkers groter dan het aanbod. De Schelde zal zijn wervings actie voornamelijk op West-Brabant en Oost-Nederland afstemmen.

de Vrije Zeeuw | 1970 | | pagina 1