GEEN SNIPPERNACHT VOOR FEIJENOORD SEIN TOT NIEUWE ONRUST IN HOOFDSTAD Mariniers slaan Dam leeg DE STEM ZINGEND BEZET Diplomaat keert niet terug naar Tsj.-Slowakije Tilburgs kindje - twee jaar - in drift doodgetrapt KRITIEK OP HOUDING PAUS *§0S!k* LANDMACHT GAAT WERVING AANPAKKEN t1 MAN LEGT BEKENTENIS AF Duitsland verliest 123ste Starfighter (Van onze redactie binnenland) AMSTERDAM - Gisteravond is het in Am sterdam opnieuw tot onlusten gekomen. Commentaar De Jantjes PAK SLAAG Olie in Nauw van Calais ■I Tegengestribbeld Attenties Met betrekking tot martelingen in Zuid-Amerika Baby viel in wespenest: met ruim 100 steken in ziekenhuis SADI0 DE KOCK DirecteurDr. W. A. J. M. Harkx. HoofdredacteurL. Leijendekker. Redactie- en Administratie-adres Nieuwstraait 9, Terneuzen, tel. (01150)- -7920. Abonnementsprijs m.i.v. 1 juli 1970: f 9.20 per kwartaal; per maand t 3,25. Losse nummers 15 cent, inclusief 4% B.T.W. Gironummer 1945433 ZEEUW WOENSDAG 26 AUGUSTUS 1970 25e Jaargang No. 6329 Advertentieprijsper mm 16 cent; minimum per advertentie 2,40, exclusief 4% B.T.W. Rubriek „Kleine Advertenties" (geen handels- advertenties) 5 regels 1,15. Iedere regel meer 23 cent. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. VermeldingBrieven onder nummer, of Adres bureau van dit blad, 50 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot v.m. 11 uur. Voor het maandagnummervrijdag tot v.m. 11 uur. Uitgeefster N.V. Uitgevers Maatschappij De Stem (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Grote fabrieken in Nederland, waar vannacht gewerkt moet worden, zullen geen voorzie ningen treffen oin hun werknemers in de gelegenheid te stellen naar de eerste wedstrijd om de officieuze wereldtitel tussen Estudiantes en Feijenoord te laten kijken. Wanneer er in groepsverband on derlinge afspraken worden ge maakt, waardoor het werk niet in gedrang komt, kunnen voetballief hebbers wei kijken. Bestaat die mo gelijkheid niet, dan zullen zij een snippernacht moeten nemen. Het ziet er echter niet naar uit dat veel werknemers dat zullen doen, omdat er morgenavond een herhaling van het belangrijke duel zal worden ge geven. Bij de politie in Utrecht gaat alles gewoon door. Er wordt met een normale bezetting gewerkt en de agenten worden niet in de gele genheid gesteld om tussen hun werk door even naar het bureau te gaan om daar een stuk van de wedstrijd te zien. „Alle bureaus zijn normaal op volle sterkte bezet", werd ons door de afdeling voorlichting van de Utrechtse politie verzekerd. De woordvoerder vond ook, dat bet bij een politiekorps niet mogelijk is met minder mensen 's nachts aanwezig te zijn. „Iedereen werkt normaal" Ooi bij Hoogovens waar in totaal toch ongeveer wel zo'n 3000 mensen nachtdienst doen, worden geen voorzieningen* getroffen door de werknemers om naar het duel te kijken. Mits de produktie er niet onder lijdt, mag men onderling iets organiseren. Is het op een afdeling niet mogelijk dat er verschillende werknemers naar de wedstrijd gaan kijken dan gaat het feest niet door. Ook bij de voorgaande voetbalwed strijden, die rechtstreeks op het scherm kwamen, zoals dat het geval was tijdens de wereldkampioen schappen voetba1 in Mexico, is er bij de Hoogovens normaal doorge werkt. Hetzelfde geldt voor AKU en Philips Bij de AKU zijn er dan wel niet zoveel mensen die hun arbeid verrichten in de nachtelijke uren het accent ligt in de chemische fa brieken maar wie graag wil kij ken, kan een snippernacht nemen. Kan dat niet, dan zullen zij naar de herhaling op donderdagavond moeten kijken, ,Het feit dat de wedstrijd dooi de NOS herhaald wordt op een dus danig tijdstipzes uur dat hij- na iedereen de kans heeft te kij ken, is er mogelijk de oorzaak van dat weinig werknemers er een snip pernacht voor overhebben, waarbij een kleine bijkomstigheid zou kun nen zijn, dat velen hun vrije dagen reeds bijna alle hebben opgenomen. Of er nog een paar in reserve wil len houden voor wellicht nog be langrijkere zaken als een wedstrijd om de officieuze wereldtitel. En dan nog wel het eerste duel. Immers, de Zuidamerikanen moeten ook nog naar de Rotetr- damse kuip. En daar zal de beslissing vallen. Juist voordat de politie, die versterkt was met 200 man marechaussee, zich opmaakte om een menigte rond het Dam- monument te verwijderen, verscheen daar een groep van on geveer tachtig mariniers en matrozen. Zij veegden met kop pelriemen het Dammonument schoon. Vanaf dat moment was liet onrustig in de binnenstad. Er circuleer den daarbij de wildste geruchten. Zo zou kort na het ingrijpen door de mariniers en matrozen door burgers in de Damstraat zijn geschoten en kreeg de politie ook de melding binnen dat er in de hal van Kras- napolsky een Engelsman met een mitrailleur zou staan. Het bleken onjuiste berichten te zijn. Om half negen hadden de politie en marechaussee de Dam en de naas te omgeving daarvan hermetisch afgesloten. Buiten de afzetting bleef het woelig. Op het Damrak werden trams gemolesteerd maar de politie kon onmiddellijk ingrijpen. Daar viel ook de eerste gewonde. Het was een man, die een steen naar een tram had willen gooien maar daarbij achter over viel, voor een juist passerende auto. De Amsterdamse politie deelde mee dat ongeveer 80 in hoofdzaak matro zen en mariniers omstreeks kwart voor acht van de richting van het Centraal Station over het Damrak naar de Dam kwamen. Zij hebben de jongeren die Hij het nationaal mo nument waren daar verdreven en zijn er enige tijd gebleven. De mo biele eenheid van de politie was er zeer snel bij. De mariniers en matrozen vertelden afkomstig te zijn uit Doorn, Den Helder en andere plaatsen in het land. Het commando van deze groep werd gevoerd door oudere mariners. Zij vertelden hun actie voorbereid te hebben in overleg met diverse ka zernes. Nadat zij de omgeving van het mo nument hadden „schoongeveegd" trokken zij door de Warmoesstraat in de richting van het Centraal sta tion, waar zij zich verzamelden. Daar was ook een detachement van de mobiele eenheid van de Amster damse politie aanwezig. Volgens on ze correspondent waren er onder de mariniers en matrozen geen officie ren. EEN paar jaar geleden vonden Helderse mariniers het gepast op eigen houtje „orde en rust" te herstellen in hef Amsterdamse Cen traal Station. Dat is toen disciplinair gestraft. Dinsdagavond herhaalde zich het zelfde schouwspel op de Dam, die prompt daarop opnieuw rumoerig werd. Ook nu is er sprake van een spontane, zij het wat late reactie, ledereen kan immers weten dat het Amsterdamse stadsbestuur politieel ingrijpen waar het dit nodig acht, niet uit de weg gaat. Het is te hopen dat de marine autoriteiten andermaal hun man schappen zullen- laten merken dat de handhaving van de openbare or de in Nederland aan andereidan mi litaire organen is toevertrouwd. (Van een onzer verslaggevers) UTRECHT/BREDA Het Regio nale Informatiecentrum voor de Landmacht in de Bredase Halstraat heeft zoveel succes dat de krijgs macht besloten heeft dit experiment voort te zetten en uit te breiden. Be gin volgend jaar zullen er in het ge hele land verspreid acht van deze centra zijn ingericht. De tweede is gister enopengesteld aan de Malie baan in Utrecht. Aan de beurt komen nog Amsterdam, Rotterdam, Gronin gen, Zwolle, Arnhem en Roermond. Het kantoor in Breda werd een halfjaar geleden bij wijze van proef geopend. Aan het tot nu toe toege paste systeem van de centrale wer ving vanuit Den Haag, kleefden nog al wat bezwaren. In de eerste plaats moesten geïnteresseerden helemdal naar Den Haag komen en dan nog eens zo'n eenorm complex van minis teries met duizenden kantoortjes binnengaan. Dit leided tot een drem pelvrees. Kort na half negen dinsdagavond verdwenen de matrozen en mari niers vanuit de hal van het C.S. naar de perrons. Zij gingen kennelijk te rug naar hun verschillende kazernes. Tijdens hun optreden in Amsterdam werd in de O.L. Vrouwe Steeg een jeugdige langharige jongen tegen de grond geslagen. Ook o-p andere plaat sen hebben de militairen jongeren een pak slaag gegeven. Overal waar jeugdige toeristen en hippies de op rukkende soms wat brooddronken marinemannen zagen naderen vluchtten zij weg in de steegjes van het Damrak. De gehele actie van de marine mannen heeft drie kwartier geduurd en riep herinneringen op aan een soortgelijke actie in 1966 toen zij de hal van hêt C.S. waar geregeld no zems het publiek hinderden, hebben ontruimd onder het motto dat zij hun meisjes, die lastig gevallen wer den, wilden beschermen. Behalve de extra-bijstand voor de Amsterdamse politie van 200 man marechaussee heeft de politie ook de beschikking gekregen over een Haags waterkanon. CALAIS (AFP) De Franse trai ler „Wringer" heeft in het Nauw van Calais een grote hoeveelheid olie ont dekt, die in noordoostelijke richting drijft. MET ACHT tegen twee stemmen heeft de gemeenteraad van Oostvoor- ne zich uitgesproken tegen de vesti ging van „Hoogovens" op de Maas vlakte. DE MINISTER-PRESIDENT van de Nederlandse Antillen, Petronia zal naar Nederland komen. (V-an onze parlementaire redactie) DEN HAAG De tweede secretaris van de Tsjechoslowaakse ambassade in Den Haag Vaclav Cihak (37), die met spoed terugge roepen was naar Praag, heeft de Nederlandse regering om politiek asiel gevraagd. De heer Cihak was vorige week dinsdag al met zijn vrouw per auto op weg naar Praag toen hij zich in Regenshurg (West-Duitsland) bedacht en terugkeerde. Zijn vrouw is wel naar Tsjecho- slowakije doorgereisd. Daar bevond zich reeds hun zoontje. De lieer Cihak verblijft momenteel op een geheime verblijfplaats in ons land in afwach ting van de beslissing van de Neder landse regering over zijn asielaan vrage. De sinds september 1968 aan de Tsjechische ambassade in Den Haag verbonden diplomaat Cihak vreesde voor hetgeen hem bij terugkeer in Praag te wachten zou staan. Hij had er namelijk nimmer een geheim van gemaakt dat hij voorstander was van „een socialisme met een menselijk gezicht" in zijn vaderland, waarvan de bekende voormalige partijleider Dubcek de grote promotor is geweest tot het moment dat men hem ten val bracht na de Russische invasie. De heer Cihak heeft verklaard dat andere ambassadeleden zijn denk beelden kenden en daarvan waar schijnlijk het nodige aan de macht hebbers in Praag hebben doorgege ven. De heer Cihak vernam reeds in april min of meer toevallig dat hij wellicht zou worden teruggeroepen, ondanks dat hij hier nog geen twee jaar zat, terwijl drie a vier jaar nor maal is. Enkele weken geleden kwam er plotseling een telegram uit Praag.dat de heer Cihak op 15 augustus terug moest zijn. Men wilde zelfs weten op welke plaats hij Tsjechoslowakije zou binnenkomen. Een verzoek om uitstel van ambassadeur Maly we gens onderbezetting van de ambas sade werd afgewezen. De heer Cihak vermoedde toen al dat er iets dreig de. Niettemin ging hij zaterdag 15 augustus op reis, vooral op aandrang van zijn echtgenote die het allemaal minder somber inzag en bovendien erg naar haar al enkele maanden eerder vertrokken zoontje verlangde. Op reis door Duitsland groeide de angst bij de heer Cihak en in Re gensburg nabij de Tsjechische grens besloot hij rechtsomkeert te maken. Zijn vrouw verweet hem overspan nen te zijn en reisde alleen door naar Praag. (Van een onzer verslaggeefsters) BREDA Sinds dinsdagmiddag 25 augustus 1970 behoort ook het hoofdkantoor van DE STEM tot de gebouwen die door een schare pro testerenden bezet zijn geworden. Omstreeks twaalf uur drongen enige honderden studenten van de Sociale Academie Markendael het ge bouw aan de Bredase Reigerstraat even ordelijk als rumoerig binnen. De tekst van de liederen welke bij deze intrede ten gehore werden gebracht lieten de verbaasde meiskes van de administratie niet in het on gewisse. Het in force majeure ge zongen „Wat een leuter is die Stem" en „Dat die Stem ook goed liegen kan" duidden op enig onvrede met name de reacties van de studenten op het optraden van een bejaardenkoor. De aanwezige redactieleden keken boven uit de raam toe hoe een dele gatie der contestanten werd afge vaardigd naar de radactieburelen, waar zij werd ontvangen door de hoofdredacteur, de heer L. LeJjen- dekker. Deze aanvaardde een uitno diging om 's middags in de aula van Markendael de grieven van studen ten die overigens door de school leiding en de docenten werden ge deeld te bespreken. Met die toe zegging eindigde de bezetting een kwartier nadat ze begonnen was. SINDS ENKELE dagen wordt Tas- manië geteisterd door de zwaarste overstromingen die het eiland sinds veertig jaar heeft gekend. (Van een onzer verslaggevers) TILBURG De sjouwer W. H. (26) uit Tilburg heeft, volgens de politie, het twee-jarig dochtertje Sylvia van de vrouw, waarmee hjj samenwoont op een gruwelijke manier gedood. Aanvankelijk heeft hij geprobeerd de dood van het kind een ongeluk te doen lijken „ze is van de trap gevallen" maar de verwondingen waren dermate ernstig dat de geconsulteerde arts met die verklaring geen genoegen nam en de politie inschakelde. De sectie die dr. B. Makking, ge rechtelijk patholoog-anatoom, maan dag heeft uitgevoerd op het baby lijkje wees onder meer uit dat het buikje van het kind totaal vertrapt was. De lever was geheel vernietigd, ribben gebroken, evenals de sleutel- beentjes, enz. De verdachte die gisteren heeft be kend, beweerde eerst dat het kind zaterdagmiddag was gevallen en sindsdien „niet lekker" was. In de nacht van zondag op maandag is het overleden. Dit feit maakte de fabel van H. des te onaannemelijker. Het kind kon hooguit nog enkele minu ten hebben geleefd. De ware toedracht van deze kin dermoord is dat de man omstreexs één uur in de nacht van zaterdag op zondag aangeschoten is thuis geko men en het kindje uit haar bedje heeft gehaald. Aldus vertelde giste ren hoofdinspecteur J. Fennis van de Tilburgse recherche. De man wilde het kind aanhalen en probeerde het op zijn schoot te trekken. Het meisje stribbelde tegen. Op dat moment ontstak H. in grote woede en stootte het kind van zich af. Het kwam op de grond terecht, waar na H. buiten zichzelf op het kind heeft ingetrapt Op het kritieke moment was de moeder van Sylvia, Johanna V.-van der P., enige minuten buitenshuis, zo heeft ze de politie verklaard. Ze zou naar een fiets aan het zoeken zijn geweest. Overigens heeft ze de politie ook verteld dat de man met haar medeweten het kind uit haar bedje heeft gehaald. Zij heeft verder meegespeeld in de verklaring van verdachte dat het kind moest zijn overleden aan de ver wondingen die het bij haar val van de trap zou hebben opgelopen. Verdachte H. staat als zeer agres sief bekend. „Zodra hij enkele glazen bier heeft gedronken gaat het met hem fout", aldus hoofdinspecteur Fennis. Twee jaar geleden was hij één van de aanstokers van de rellen in de Textielbuurt, een oude volks wijk, waarin H. woont. In verband met die rellen is hij in 1968 door de rechtbank in Breda veroordeeld tot een jaar gevangenisstraf. H. is al op jeugdige leeftijd weduw naar geworden. Hij heeft uit zijn hu welijk een zoon van drie jaar. Jo hanna V. leeft gescheiden van haar man. Zij is met Sylvia ongeveer een half jaar geleden bij H. ingetrokken. Volgens verschillende verklaringen waren man en vrouw goed voor bei de kinderen. „Dat is het typische. H. bracht zelfs regelmatig attenties voor Sylvia mee naar huis", aldus de heer Fennis. Het onderzoek van de Tilburgse recherche is nog volop in gang. Hoofdinspecteur Fennis: „Er zijn nog een heleboel merkwaardige punten in deze zaak". CUERNAVACA (KNP) „Ik ben zwaar teleur gesteld over uw stilzwijgen inzake de martelingen, welke de regering van Bra zilië toepast. U veroordeelt de Tupamaros in Uruguay, maar tegenover de misda den van de militaire machthebbers bewaart u het stilzwijgen. U laat toe dat ze uw persoonlijke ver tegenwoordiger de nuntius met eerbewijzen overstel pen, maar uw antwoord op hun misdaden is aardse voorzichtigheid en persoon lijk stilzwijgen". Dat schrijft de vermaar de mgr. Illich, leider van het internationale docu mentatiecentrum van Cuer- navaca in een brief aan de paus. Illich, vroeger de grote man, die leken en priesters opleidde voor hun werk in Zuid-Ameri ka, is wegens vele conflic ten met Rome vrijwillig leek geworden. Hij heeft zijn werk moeten neerleg gen en arbeidt nu in niet- kerkelijk verband voor Zuid-Amerika. Illich zegt in zijn brief aan de paus, dat hij de laatste jaren samen met vele honderden trouwe katholieken de paus ge vraagd heeft openlijk de misdaden in Brazilië te veroordelen. Hij herhaalt dat hij voldoende bewijzen heeft voorgelegd. Bewijzen waarop iedere burgerlijke rechter zijn veroordeling zou hebben uitgesproken. Tegelijkertijd heeft de vlce-provinciaal van de Amerikaanse Oblaten in Noord-West-Brazilië, pater Kohmetcher, in het open baar geëist, dat de paus zijn nuntius in Brazilië moet terugtrekken van wege de martelingen, die worden uitgevoerd en van wege de vervolging van de protesterende bisschoppen en priesters. „Wij zijn ver schrikkelijk teleurgesteld in de slappe houding van de paus, die blijft zwijgen, zelfs nadat hij overtuigend materiaal in handen ge kregen heeft. Het lijkt wei of het Vatikaan moedwil lig deze misdaden toelaat, liever dan de bevoorrechte positie van de kerk eraan te wagen." Pater Kohmetcher is met uitzetting uit Brazilië bedreigd, maar aangezien hij Amerikaan is, moet de regering veel van hem dui den. Vorig jaar zijn twee Amerikaanse Oblaten het land uitgewezen. Dit is in alle stilte gebeurd. Nu zijn de Oblaten niet langer van plan te zwijgen. Zij willen desnoods op agressieve ma nier naar sociale verbete ringen streven. Vorig jaar reeds heeft de pauselijke commissie voor vrede en rechtvaardigheid bij de paus aangedrongen op veroordeling van de martelingen in Brazilië. Maar vooral Vatikaanse diplomaten hebben deze houding aan de paus afge raden, tot ongenoegen van de pauselijke commissie. (Van een onzer verslaggevers) GEERTRUIDENBERG Me vrouw Fens uit de Graaf Jan straat in Geertruidenberg kan weer lachen. Met haar veertien maanden oude zoontje Aadje gaat het nu weer goed. Vorige week donderdagavond kreeg dit kind ruim honderd wespenste- ken. Adje, die onder leiding van ouder broertje toen een speel weide opliep nadat mevrouw Fens er even niet was, viel met zijn gezicht midden in een wes pennest. „Ik heb hem er van daan gesleurd. Zijn hele gezichtje zat onder de wespen. Hij raakte bewusteloos en gelukkig kwam er een meneer aan die snel rea geerde en ons meteen naar de dokter bracht", vertelt mevrouw Fens. De dokter, die direct een spuitje gaf, oordeelde dat het kind zo snel mogelijk naar het ziekenhuis in Raamsdonksveer moest worden gebracht. Het kind is daar nu snel opgeknapt. „Er zijn nog wel veel rode stipjes op zijn gezichtje, maar de zwellin gen zijn weg", zegt mevrouw Fens. Het wespennest is in middels uitgebrand. BONN (AP) De Westduitse strijdkrachten hebben gisteren hun 123ste Starfighter straaljager verlo ren. Een F 104 G van de marine kreeg motorstoring kort nadat hij was op gestegen van het vliegveld Jagel in Noord-Duitsland. De twee bemanningsleden hebben zich met de schietstoel uit het vlieg tuig kunnen redden. Dit stortte neer en werd volledig vernield. (ADVERTENTIES) oordstraat 107. Tel. 01150-425» VFIJZEN Voorstellingen: >0(beh.zo.)-1230-1330-15.00-1630-1730«r LEUVEHAVEN (bij Metro-station Bests) TcL: 0)10) 114287 7 i

de Vrije Zeeuw | 1970 | | pagina 1