BREJAART LINDER: „JENSEN SPEELDE STERK" Ajax zonder Cruyff weinig imponerend Israël Madrid mogelijk' LEEDS UNITED AAN LEIDING „onbespeelbaar" Estudiantes-veld MANAGER BROX: „We hoeven maar een kik te geven en alles is er Sporthuis Vierde kant De europa-cup en het nederlands top-voetbal worden voor 80% gespeeld met ADIDAS. O.a. topploegen als Ado, Ajax, Feyenoord. Sparta, P.S.V., GoAhead. F.C. Twente, M.V.V. en nog vele andere clubs, (misschien zijn ze daarom wel de besten) Ook voor uw trainingspakke sportbroekjes, ballen, tasse: zaal- en trainingsschoenen, spikes. Alleen echt met de drie strepe. /EEMARKTSTRAAT 30-21 BREDA - TEL. 33975 DERDE SPORTPAGINA VAN MAANDAG 24 AUGUSTUS 1970 (Van onze sportredactie) NIJMEGEN Johan Cruyff, de Ajax-ster die zondagmiddag in het Goffert-stadion te Nijmegen vanaf de tribune het duel NEC-Ajax (O0) tengevolge van een liesbles sure moest volgen, was tevreden over het resultaat van zijn ploeg. „Tegenover het verrassend goed spelende NEC hebben we een bij zonder uitgekookt spelletje voetbal laten zien. Vooral het positiespel van onze jongens was goed". Johan Cruyff had evenwel toch een aan tal angstige minuten beleefd. „Vooral als die nieuweling in de eredivisie, Cas Janssens, aan de bal was. Deze spitsspeler heeft het bijzonder goed gedaan en vormde het grootste gevaar voor onze de fensie". Johan Cruyff moet het overigens toch ook wel zijn opgevallen dat zijn ploeg momenteel nog lang niet in de vertrouwde vorm speelt. Dat tussen verdediging en aanval de aansluiting volkomen zoek is en dat de taktiek van de angst, welke de landskampioenen ditmaal lieten zien, door NEC met veel bravour en met dikwijls grote koelbloedig heid omver werd gelopen. Zodoen de was het ook niet vreemd dat Vasovic en de dikwijls heel erg ver teruggetrokken spelende Piet Keizer, alle middelen moesten aan grijpen om NEC van een (verdien de) overwinning af te houden. Ajax was in het Goffert-stadion beslist de meest gelukkige ploeg. En Ajax-trainer Rinus Michels was ook de laatste om dat te ontken nen. „Onze spelers hebben het op dit moment moeilijk. Zij moeten mentaal groeien. Zij zullen ook goed voetbal moeten spelen als Cruyff er niet bij is. De verhou dingen in het elftal liggen zonder Cruyff ook totaal anders. De rol van Dick van Dijk, die het samen met Johan zo goed doet, wordt in de huidige situatie geheel anders. Ook een speler als Sjaak Swart, die nu alles alleen moet opknap pen in de spits, moet zich mentaal omschakelen". En daar slaagden de Ajax-spe- lers gisteren niet in. Ajax was een flauw aftreksel van de ploeg die vorig seizoen landskampioen werd. Maar dat de Amsterdammers in Nijmegen niet op toeren konden komen, was beslist niet alleen te wijten aan eigen onmacht. NEC trad de landskampioenen namelijk met een bijzonder constructief spelletje voetbal tegemoet. NEC zag, toen in het eerste kwartier spelers als Keizer, Swart, Van Dijk, Rijnders en onder andere Suurbier met te weinig zelfver trouwen hun zondagse arbeid ver richtten, dat er mogelijkheden wa ren. En dit ondanks het feit dat de Nijmegenaren juist op het midden veld in deze wedstrijd hun sterk ste troeven moesten missen. Was Theo de Jong door een gebroken teen al uit de basisopstelling gela ten, na ruim een half uur moest ook Bonnen zich laten vervangen. Maar dit gemis aan sterke krach ten op het middenveld werd de NEC.ers niet fataal. NEC-trainer Coerver: „De jongens hebben de zaken zo energiek aangepakt dat zelfs onder deze omstandigheden Ajax te verslaan was geweest". (Van onze sportredactie) AMSTERDAM Onderweg na een met 30 gewonnen hekerwed strijd tegen HVC spraken de PSV'ers reeds als hun mer.ing uit dat zij ook in de competitie wel vaak met sterk defensief ingestel de tegenstanders zouden worden geconfronteerd, evenals toen in Amersfoort. Het was gisteren in de wedstrijd tegen DWS in het met ongeveer 20.000 toeschouwers ge vulde Olympische Stadion al me teen raak. De Amsterdammers leg den een dicht cordon voor het doel van Jan Jongbloed en pasten een scherpe mandekking toe. DWS ging knap en met overleg te werk en meende tot een kwartier voor het einde dat het de helft van de winst op het gerenommeerde PSV zou veroveren. Toen echter liet Veenstra na een pass van L. van den Dungen een laag schot los en dat bezorgde de Eindhovenaren de verdiende zege, want Jongbloed kon de bal niet stoppen, 0I. De Amsterdammers moesten het aanvallen voornamelijk hebben van een Gerry Deykers en in iets mindere mate van Ad Vermolen, de twee Bredase elementen. Dey kers werd constant geschaduwd door Henning Munk Jensen, die binnen het kwartier enkele over tredingen tegen de Bredanaar be ging. Deykers mopperde er na de wedstrijd nog wel over, maar scheidsrechter Van Gemert zei: ,,Wat is hard? Ik heb Jensen kort na het begin gezegd dat hij anders moest gaan optreden en dat hij op deze manier verder gaande zou kunnen vertrekken. Nou, ik vind dat het geholpen heeft, en dat Jensen nadien correct heeft ge speeld". Zo oordeelde ook PSV-trainer Kurt Linder er over. Hij was na de wedstrijd de schare verslagge vers tegemoet getreden met de vraag of zij misschien teleurge steld waren, hieraan toevoegend dat hij het in elk geval niet was. En over Jensen: „Hij heeft zeer goed gespeeld, nam na de rust nagenoeg de hele verdediging voor zijn rekening, want Radovic ging ook al naar voren". De taktiek van DWS leidde er toe dat PSV voor rust nog nauwe lijks een kans kreeg, in elk geval niet zo'n grote als Deykers in de 35ste minuut. Hij kon in zijn eent je in de richting van Van Beveren oprukken, maar rondde zijn solisti sche optreden met een foutief ge richt schot af. In de tweede helft is PSV aanzienlijk sterker ge- Gerrie Deykers (rechts) in een van de vele duels met PSV-ver- dedigr Munk Jensen, over wiens spel trainer Kurt Linder bijzon der tevreden was. weest, zeker nadat Van Tilburg door Hiddink was vervangen. Nadat Veenstra uit een pass van Hiddink een fraaie scoringsmoge- iijkheid onbenut had gelaten, her stelde hij een kwartier voor het einde deze fout met een raak schot, na een voorzet van Van den Dungen. Daarna „vergaten" Strik en Van der Kuylen de marge gro ter te maken, maar PSV bofte ook dat een kogel van Overweg niet de gelijkmaker opleverde. DWS-trai- ner Joop Brand na de wedstrijd: ,We hadden dat ene punt nooit uit handen mogen geven. Mijn pro bleem is dat er drie militairen in de ploeg zijn: Vrauwedeunt, over wiens arm grote rode strepen lo pen tengevolge van inentingen; Kaminga, die bovendien gebles seerd is en Bonsink, die zes weken niet heeft getraind. Het tweede probleem is dat Deykers en Ver molen elke keer van Breda naar Amsterdam moeten reizen. Enfin, woensdag spelen we een wedstrijd in België en zondag in Breda tegen NAC". NAC moet zich intussen wel in prenten dat dit DWS niet het DWS is van vorig jaar toen het ternau wernood het vege lijf kon redden. Score: 75. Veenstra 01, scheidsrechter: Van Gemert. Toe schouwers: 20.000. NEC-doelman Nico de Bree en Ajacied Barry Hulshoff in duel voor het Nijmeegse doel, terwijl Van Dijk en Comelissen ge spannen afwachten. Vooral het optreden van Ajax- keeper Stuy is een van de aller zwakste plekken in de Amster damse ploeg. De meest eenvoudige ballen weet Stuy dikwijls niet on der controle te krijgen en zijn onzeker optreden sloeg ook dit maal naar de hele ploeg over. De enige spelers die enigszins hun normale vorm benaderden waren de nieuwe aanwinst Neeskens, middenvelder Rijnders en vleugel verdediger Krol. De andere zajax- spelers werden door de NEC'ers niet alleen in persoonlijke duels, maar zeker ook op het conditionele vlak duidelijk overtroefd. Er zal bij Ajax nog heel veel moeten veranderen eer men met enig ver trouwen het verdere competitie verloop tegemoet mag zien. Score: 00. Scheidsrechter: Dorpmans. Toeschouwers: 28.500 (uitverkocht). wt w8 (Van onze speciale verslaggever) BUENOS AIRES Feijenoord- verzorger Gerard Meijer kwam de trap af die van het veld van Boca Juniors naar de kleedruimten leidt. Er rolde een hartgrondige verwensing over zijn lippen, ge volgd door: „Wat een veld is dat". Manager Guus Brox deed er la ter nog een schepje bovenop door te zeggen: „Dit is toch geen ter rein waarop je een wedstrijd kunt spelen voor de wereldbeker". Ze doelden beiden op iets anders. (Meijer beoordeelde de grasmat, Brox het geheel. Onder het gras zit het vol stoppels en omdat de Argentijnen graag de bal oppom pen tot het een steen is maakt het ding nogal eens vreemde caprio len. Wie valt, laat een wolkje stof achter want in het winterse Buenos Aires, dat toch altijd nog temperatu ren tussen de negen en twintig gra den oplevert hoewel dat van de ene dag op de andere kan wisselen tot twee graden, is het kurkdroog. Guus Brox keek in de avonduren van zaterdag, toen trainer Happel en zijn mannen met grote moeite uit een verkwikkende slaap na een reis van negentien uren waren gewekt, met toegeknepen ogen om zich heen. Zijn gezicht verraadde „het kan er mee door" Maar geïmponeerd door het bouwsel dat de troetelnaam La Bombonera is toe bedacht en met enige fantasie is er ook wel een bonbondoos uit te halen was hij niet. Wel door de hulp en de gast vrijheid die de ploeg en begeleiding genieten in het trainingscentrum (Van onze speciale verslaggever) BUENOS AIRES De politie van Buenos Aires heeft speciale veiligheidsmaatregelen getroffen om Feijenoord tegen eventuele ontvoeringspogingen te bescher men. De Rotterdammers hebben nog geen strategie voor de wed strijd van woensdagnacht opge steld. Maar zjj willen in ieder ge val proberen een doelpunt te ma ken tegen Estudiantes. Henk Wery gaf als zijn mening te kennen: „Wij spelen typisch Euro pees voetbal, snel en in de diepte. Ik geloof dat dit voor ons ook hier het beste zal zijn". De spelers ver klaarden vermoeid te zijn door de lange luchtreis van vrijdag maar zeiden blij te zijn dat zij in Argen tinië waren gearriveerd. „Argentinië is bij de Nederlanders niet erg be kend", aldus Rinus Israël. „Maar de paar spelers onder ons die er al eens eerder zijn geweest lijkt het een zeer energiek land". Na de wed strijd woensdag zullen de beide ploegen elkaar op 9 september In Rotterdam opnieuw ontmoeten. Als er dan nog geen winnaar is, zal er op 11 september in Madrid een be slissingswedstrijd worden gespeeld. „Ik acht het heel goed mogelijk dat er in Madrid voor de derde keer gespeeld zal moeten worden", aldus Israël. De Feijenoord-spelers klaagden zaterdagavond na de training op het veld van Boca Juniors over de grote hardheid van het terrein en over het enorme stuiten van de bal. „Dit is een erg slecht veld. Het oppervlak is erg hard en zit vol gaten", aldus trainer Ernst Happel. Enkele dagen geleden had Estudiantes over het zelfde geklaagd De Rotterdammers waren ook niet erg blij met het gewicht van de Argentijnse bal die zij bij de training van zaterdag ge bruikten. „Deze bal is te zwaar ver geleken met die welke normaal in Europa worden gebruikt", aldus aanvoerder Rinus Israël. Het enige waar de Rotterdammers tevreden over schenen te zijn was de verlich ting van het veld. De Rotterdam mers leken na zes uur trainen ver moeid. Zij werden in de biddag naar het veld gebracht, nad j per bus van het vliegveld naar stad waren gereden. Zondagmiddag werd er opnieuw getraind. Daarvoor bood de leiding van Boca Juniors, eige naar van het veld, de Europese kampioenen een speciale lunch aan. Henk Wery: „We spelen typisch Europees voetbal". vorige seizoen op de tweede plaats eindigde heeft zes punten uit drie wedstrijden. Met vier punten volgen Derby County, Manchester City en FC Chelsea. Bij rust had Everton bij een voorsprong van 21 goede uit zichten op de volle winst. Twee doelpunten van aanvoerder Billy Bremner gaven de wedstrijd echter een geheel ander aanzicht. Arsenal, de roemrijke Londense vereniging uit de dertiger jaren, ac centueerde de in het runners-up toernooi gebleken vorm terugkeer met een 40 overwinning op Man chester United. John Radford scoor de een hattrick, George Graham was de maker van het vierde doelpunt. De bikkelharde wedstrijd, waarbij United-doelman Stepney met een zware schouderblessure naar het ziekenhuis moest worden vervoerd, wond de gemoederen van de toe schouwers danig op. De politie ar resteerde tien jongelui. Sir Alf Ramsey, manager van het Engelse elftal was aanwezig bij de wedstrijd Liverpool-Huddersfield Town, waar in de thuisclub de voortreffelijk ge starte, pas gepromoveerde tegen stander een 40 nederlaag toebracht twee doelpunten werden gescoord door de 18-jarige John Mclaughlin, die voor het eerst in een thuiswed strijd stond opgesteld. De andere twee waren afkomstig van Alan Evans, de 100.000 pond kostende nieuwe aanwinst. Wolverhampton Wanderers conti nueerde de reeks slechte prestaties me een thuis-nederlaag van 30 tegen Tottenham Hotspur. De Wol ves hebben in hun laatste vijftien wedstrijden geen enkele overwin ning geboekt. Twee eerste divisiespelers werden genoteerd door de scheidsrechters: Neweastle-verdediger John McName na een grove onvertreding tegen A. Birchenall de 100.000 pond sterling speler van Crystal Palace en voorts Peter Dobing, de binnenspelers van Stoke City na een tackle tegen Der by County-aanvoerder Dave Mackay. De spelers van Feijenoord tijdens een volleybalpartijtje in het trainingskamp van Boca Juniors op 30 ki lometer afstand van Buenos Aires. ses nogmaals met duidelijke cijfers: 105 x 76 meter. Hij gelooft er zelf heilig In. Een en al vriendelijkheid en voor komendheid had de heer Mangano zaterdagmiddag aan het hoofd van zijn bestuurders het gezelschap ont vangen op het vliegveld Ezeiza. Als een volleerde goochelaar had Feije noord eerste man, Guus Couwen- berg, ergens bossen anjers in de kleuren rood en wit vandaan geto verd en daarmee daalden de spelers de vliegtuigtrap af. De aanvoerder van Estudiantes, Malbernat en mid denvoor Conigliaro, en trainer Zu- beldia waren eveneens ter verwel koming aanwezig. De bloemen wer den aan toevallig aanwezige dames gesleten en toen zag het vijfenveer tig man sterke gezelschap zestien spelers, zeven begeleiders, zes sup porters en voor de rest vertegen woordigers van de vaderlandse schrijvende, fotograferende en „pra tende" pers eensklaps een groot spandoek met in king size letters het woord „welkom". In kleinere letters stond de naam van een oer- vaderlands produkt vermeld, want men wilde er best voor uitkomen dat deze fima een vestiging in Bue nos Aires heeft en men zijn borrel tje voor het eten ook in Argentinië niet hoeft te missen. De forse Ne derlandse kolonie was au grand complet verschenen en hief harts tochtelijk het strijdlied „hand in hand kameraden" aan. Later werd nog een diepe duik gedaan in de liederenschat van enige tientallen jaren her en werden mannen als Piet Hein ten tonele gevoerd. Dat alles onder de nietbegrijpende blikken van Argentijnen, die dan wel op de hoogte zijn van „het grote voetbalgebeuren" maar zich nauwe lijks kunnen voorstellen dat je daar voor met vlaggetjes moet zwaaien en zo hard moet zingein. Er zullen dus toch roodwitte vlag gen zijn en spandoeken als het groepje Nederlanders woensdag avond zo ongeveer zal verdrinken tussen de aanhangers van Estudian tes dat in „groot Buenos Aires" met Boca Juniors, River Plate, Indepen- diente, Racing, Huracan en Velez Sarsfieid de elite van de voetbalge meenschap vormt. Toch moest Estu diantes verhuizen voor deze wed strijd, want het eigen stadion in La Plata is te klein. Het immense bouwwerk van Boca Juniors werd de uitwijkplaats. Aan drie zijden torenen drie, „ringen" in de lucht, een meer dus als bij Feijenoord. Aan de vierde kant zijn de loges, vier hoog. Negen lichtmasten moe ten voor de nodige helderheid zor gen, maar de Nederlanders zijn er niet kapot van. Er is redelijk licht maar „volmaakt daglicht" is het bij lange niet. Waarover Feijenoord zich echter de meeste zorgen maakt, is de uitloop aan de zijde van de loges, nog geen anderhalve meter. „Wie een flinke optater krijgt, kan wel eens tegen het hek terecht komen", is de met een ondergrond van zorg uitgesproken klacht. De zijde van de loges is ook de enige kant waar het mogelijk zou kunnen zijn dat het publiek het veld opkomt. Aan de andere drie ^zijden is dat toaal on mogelijk omdat een drie meter die pe betonnen goot de tribunes scheidt van het veld dat ook nog eens, tegen de steile wand van de goot aan, is afgezet met een hek van drie meter hoog. Wie daarover kan klimmen wacht gegarandeerd een engagement bij „the greatest Show on earth". Er is wat die vierde kant betreft evenwel met de grootste klem ver zekerd dat geen onverlaten hun te sterk aangewakkerde vuur op het veld kunnen laten branden. De nuchtere Rotterdammers, die na de lange reis onder de wol doken maar wel moesten opstaan omdat Boca Juniors zo vriendelijk was geweest het licht aan te steken en de kleed kamers te ontsluiten zodat Feije noord zaterdagavond een oefenpar tijtje kon spelen, waarvoor de trai ner van Estudiantes, Zubeldia, ken nelijk geen belangstelling had, want hij was in geen velden of wegen te bekennen. LONDEN (ANP) Met een krappe maar verdiende zege (32) over kampioen FC Everton heeft Leeds United alleen de leiding geno men op de derde wedstrijddag van de Engelse league. Everton dat het (ADVERTENTIE) van Boca: Juniors „La Candela", dat een dertig kilometer verwijderd is van het stadion van Boca, waar ondanks alle geruchten, woensdaga vond wordt gespeeld. Brox: „We hoeven maar te knikken en het is er. Ik heb de sleutel van het kan toor, dokter Abarbanel heeft er een van de fantastische dokterskamers en ze doen alles om het ons naar de zin te maken. Het is een complete Vriendelijkheidsactie, want na de elende die ze hebben gehad met de wedstrijden tegen Celtic en AC Mi lan is het geen zaak meer van Boca of Estudiantes maar van Argentinië. Ze zijn als de dood dat we straks teruggaan en zullen vertellen dat we het niet naar ons zin hebben gehad en dat het allemaal bar is tegenge vallen. Moet je nagaan, het trainingscen trum wordt dag en nacht bewaakt door twintig agenten. Er is een com missaris van politie op bezoek ge weest die ons de stellige verzeke ring heeft gegeven, en nu komt het, dat de spelers zeker tot op het veld niets zal gebueren". Dat is dan ten minste een toezegging die rust en zekerheid garandeert tot woensdaga vond negen uur plaatselijke tijd als het eerste fluitsignaal wordt gege ven". Er wordt achter de schermen toch een koud oorlogje gevoerd. Van de zijde van Feijenoord is aanmer kingen gemaakt op het te hard op pompen van de ballen en op de outillage van het stadion dat tussen een grauwe huizenmassa ligt. Estudiantes blijkt alle mogelijke moeite te doen om eerder dan vlak voor de wedstrijd de scheidsrechter te laten aanwijzen. Om te voorko men, zo luidt de officiële verklaring van de Zuidamerikaanse Voetbal bond, dat invloed kan worden uitge oefend op de scheidsrechter en er wordt minzaam aan toegevoegd: van welke zijde ook zal pas vlak voor het duel worden geloot tussen de Westduitser Tschenscher, de Oost duitser Glöckner en de Italiaan Sbardella wie als leider en wie als grensrechter zal fungeren. Maar al deze zaken horen nu eenmaal bij een duel van importantie en er wordt dan ook niet zwaar aan getild. De leiders van Feijenoord maken zich wel enigszins bezorgd over het veld in het bakbeest van een stadion dat de hele dag is gevuld met lieden die in de Catacomben schermen, boksen, judoën, aan ringen of rekstok hangen of een van de andere sporten beoe fenen waarover Boca Juniors zich, behalve voetbal, heeft ontfermd. Dat veld, zo stelde de voorzittei van Estudiantes, Mangano, is 105 x 76 meter. Dat deed trainer Happel de wenkbrauwen fronsen. Hij liet iemand met forse passen van doel paal tot hoekvlag lopen en schudde zijn hoofd. Het is zeker tien meter smaller. Niettemin schreef de prae- I

de Vrije Zeeuw | 1970 | | pagina 9