Zeven doden in Zuid- west-N ederland mm DRIE EN EEN HOND VIJF DAGEN AAN DE ZWERF NACHTKLUISAFSLUITERS NIET SAFE LOODS STORT IN IN BREDA: VROUW GEDOOD, TWEE MANNEN GEWOND RUMOER OP EERSTE VOETBALDAG Septuagintna gesprek met kardinaal zet aetie gehuwde priester voort MAANDAG 24 AUGUSTUS 1970 25e Jaargang No. 6327 „Nu doen" Sportieve sprong naar vrijheid Brand op treiler: Acht doden NAAKTE MAN WERD AUTO UITGETRAPT Beer bijt boer Gastarbeiders (op weg naar Nederland) gegrepen met 24 kilo hasjiesj DirecteurDr. W. A. J. M. Harkx. HoofdredacteurL. Leijendekker. Redactie- en Administratie-adres Nieuwstraat 9, Terneuzen, tel. (01150)—7920. Abonnementsprijs m.i.v. 1 juli 1970: 9,20 per kwartaal; per maand 3,25. Losse nummers 15 cent, inclusief 4% B.T.W. Gironummer 1945433 Advertentieprijs per advertentie it»*»: io oent, iiumoub. 10 exclusief 4% B.T.W Rubriek „Kle.ne Advertenties" (geen handels advertenties) 5 :s S 1,15. Iedere regel mee; 23 cent. Kleine advertenties bij vooruitbetaling Vermelding Brieven onder nummer, of Adre bureau van dit blad, 50 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot v.m. 11 uui Voor het maandagnummervrijdag tot v.n 11 uur. Uitgeefster N.V. Uitgevers Maatschappij De Stem (Van onze redactie binnenland) AMSTERDAM Septuagint, een groep van vooruitstrevende priesters, heeft gisteravond laten weten, dat zij, na een gesprek met kardinaal Alfrink, haar actie voor de gehuwde priester voortzet. Septuagint doet dit, „omdat" zo zegt de groep in een communiqué „nu eens te meer blijkt, dat de oplossing van het ceii- baatsprobleem een doorbraak kan be werken naar veel wezenlijke veran deringen". Het communiqué vervolgt: „Septuagint ziet het in deze als haar laak de communicatie op gang te brengen tussen gemeenten en gehuw de priesters. Het zal do taak zijn van de plaatselijke gemeente die de pries ter na zijn huwelijk wil handhaven, om haar keuze ook praktisch te ef fectueren en vol te houden, ook te gen eventuele uitspraken van kerke lijke instanties in". Op donderdag 20 augustus j.l. heeft kardinaal Alfrink namens het Neder lands episcopaat Jan Ruiter en Joost Reuten van de stuurgroep van Sep tuagint bij zich ontboden. De directe aanleiding tot dit gesprek was de brief, die Septuagint op 23 juli aan haar sympatisanten gestuurd heeft. Deze brief vroeg, welke gemeenten een gehuwde priester in volledig ambtsuitoefening willen aanvaarden of handhaven, vervolgens -welke ge huwde priesters naast de reeds be kenden in dergelijke gemeenten wil len functioneren. Tenslotte vroeg de ze brief welke oorsprong reformato rische gemeenten een r.-k.-priester, die vanwege een huwelijk niet vol ledig meer kan functioneren, als voorganger willen beroepen. Ten aanzien van het functioneren van de gehuwde priester gaf kardi naal Alfrink het standpunt van het Nederlandse episcopaat weer: Een ge huwde priester die voorgaat in de eucharistie en een gemeente, die dit aanvaardt, plaatsen zich door dit feit buiten de gemeenschap van de kerk. De woordvoerders van Septuagint benadrukten dat de veranderingen in de kerk altijd tot stand gekomen zijn, doordat nu gedaan wordt, wat mor gen mag, zoals in de volkstaallitur gie en huwelijksopvatting". De tolerantie die de bisschoppen op 'deze veel belangrijker gebieden steeds hebben getoond, zou Septuagint ook graag van toepassing zien op de kwestie van de gehuwde priester. In de stuurgroep van Septuagint ver baast men zich erover, dat de bis schoppen in deze diciplinaire kwestie de geloofsgemeenschap in het geding brengen. Zij achten deze stellingname buiten iedere proportie in een kerk, waarin fundamentele afwijkingen van het evangelie wel getolereerd worden. (Van onze redactie binnenland) DORDRECHT De 21-jarige ge detineerde A. J. de Munck ontsnap te, door een sprong over een muur van de binnenplaats onder het oog van stomverbaasde bewakers, uit het huis van bewaring te oDrdrecht. De man was kort geleden veroordeeld tot negen maanden wegens diefstal. De uitbreker trapte tijdens een voet balwedstrijd de bal in de richting van de muur, rende er achter aan, sprong over de muur heen, klauwde zich langs het gaaswerk voor de be planting omhoog en verdween over de muur. Er is direct alarm geslagen, maar van de uitbreker is tot nu toe geen spoor gevonden. (Van onze verslaggevers en correspondenten) TERNEUZEN/ETTEN-LEUR Ondanks een niet al te grote drukte op de Nederlandse wegen zijn er dit weekeinde toch minstens zeventien mensen bij verkeersongevallen om het leven gekomen. Alleen al in Zuidwest-Nederland vielen zeven slachtoffers. Het plotseling instorten van een opslagplaats van de firma Bouw meester in Breda heeft zaterdagmorgen het leven gekost aan de 62- jarige mevr. H. de Klerck-Bouwmeester uit Breda. De heren P. en H. Bouwmeester werden zwaar gewond. Het ongeluk gebeurde, toen een container-lader de loods binnenreed. Het vermoeden bestaat dat de hefarm van de lader niet in zijn laagste stand stond. Daardoor zou de arm (die in laagste stand nog 30 centimeter „over" heeft) de draagbalk boven de inrijpoort hebben geraakt. Het gevolg was dat het grootste gedeelte van de dunne stenen voorgevel scheurde en instortte. Een deel van het golfpiaten dak kwam ook naar beneden. De drie familieleden Bouwmeester bevonden zich op dat moment vlak bij de inrijpoort. Mevr. De Klerek werd zo ernstig gewond dat zij korte tijd later ter plaatste overleed. Politie en bouwinspectie stellen een onderzoek in. Politie, brandweer, recherche en bouwinspectie op onderzoek tussen de resten van de ingestorte loods in E. In de Dorpsstraat in St.-Wiilebrord is gistermiddag de 73-jarige mevr. C. Heynen-Jaspers bij het oversteken van de weg voor haar woning door een auto gegrepen. Zij werd naar het St.-Franciscusziekenhuis in Roosen daal overgebracht, waar zij enkele uren later overleed. In hetzelfde ziekenhuis overleed ook de 37-jarige M. de Visser uit Moerdijk, die zaterdagavond met zijn bromfiets tégen een bermpaaltje reed dat rechts van de weg stond. Hij schoot vervolgens tegen een boom en belandde daarna in een sloot naast de weg. Het 4-jarig meisje A. Chanü -I ojt Etten-Leur is zaterdagmiddag ge dood, toen ze in de Lange Brugstraat plotseling de weg overstak en door een auto werd geschept. De automo bilist kon het meisje, dat achter een geparkeerde wagen overstak, niet meer ontwijken. De 3-jarige Petrus de Putter uit Borsele kwam zaterdagmiddag in zijn woonplaats onder de wielen van een „rijdende winkel" terecht. Het' jongetje overleed kort na het ongeval. Het kind stond tegen de wagen geleund. Toen de bestuurder zijn auto wilde verplaatsen kwam het onder de wielen terecht. Bij Sprang-Capelle is zondagavond op de spiegelgladde Waspikkerdijk een personenauto aan het slippen geraakt. De auto kwam na van een dijk te zijn gevallen tegen een huis terecht. Een van de inzittenden, de 23-jarige mevr. C. M. van Papen hoven uit Waalwijk kwam om het leven. Haar man en zoontje werden gewond. De bestuurder van de wa gen zegt even licht geremd te heb ben en in een slip te zijn geraakt. Zaterdagmorgen is in het Juliana- ziekenhuis in Terneuzen de 21-jarige M. Dieleman uit Terneuzen overle den. Hij was maandagnacht na een taxi en een trottoirband te hebben geraakt met zijn motor over de kop geslagen en ongeveer twintig meter rveggeslingerd. Op het moment van het ongeluk zou hij volgens getuigen vermoedelijk veel te hard hebben gereden. Op de met automatische knipper lichten beveiligde overweg tussen Deurne en Horst/Sevenum is gister middag een auto onder de trein ge komen. De enige inzittende (de 27- jarige ongehuwde J. Manders uit Zweilberg) kwam om het leven. De bestuurder had voor de overweg gewacht om de trein van Venlo naar Eindhoven te laten passeren. Toen hij daarna de overweg opreed werd zijn auto gegrepen door een trein die uit de tegenovergestelde richting kwam. De 52-jarige R. Zonneveld uit Marum is slachtoffer geworden van een dronkemansrit in zijn woon plaats. De heer Zonneveld werd met zijn wagen aangereden door een te genligger, waarvan de 25-ja.rige be stuurder volgens de politie onder in vloed verkeerde. De heer Zonneveld overleed ter plaatse. Na de botsing vluchtten de inzittenden van de auto die het ongeval veroorzaakten. Zij werden later in een café aange houden. Elders in het land kwamen vier bromfietsers bij verkeersongevallen om. Eén jongetje van zeven jaar werd op zijn fiets aangereden. Eén jongetje van vijf jaar werd (in Mil- heeze) gedood nadat het plotseling de weg was overgestoken. BREMERHAVEN (AP). Bij een brand op een Westduitse visserstrei- ler op de Weser zijn acht mensen om gekomen. De slachtoffers zijn bene- dendeks opgesloten geraakt toen de brand zaterdagmiddag in de machi nekamer uitbrak De oorzaak van de brand is niet bekend. (Van onze correspondent) EINDHOVEN. Geschrokken en verbaasde bewoners van de Aalster- weg in Eindhoven werden zaterdag nacht om drie uur uit hun bed ge beld door een slechts in slip geklede heer, die duidelijk sporen van kwet suren vertoonde. In het Binnenziekenhuis op zijn verhaal gekomen vertelde deze 32- jarige inwoner van Helmond dat twee uur tevoren op de Vestdijk in het centrum van Eindhoven door een passerende automobilist de weg naar het Evoluon werd gevraagd. De Hel mondenaar is met de auto meegere den op een kriskrastocht door de stad. Óp een landweg bij de E3 ge komen dook plotseling een tweede man op, die zich tussen voor- en achterbank had verstopt. Er werd een soort „je-geld-of-je- levari" opgevoerd en toen dat weinig indruk op de Helmondenaar maakte, werd hij door het tweetal vrijwel geheel uitgekleed en de wagen uit getrapt. Behalve zijn kleding raakte het slachtoffer ook zijn portemonnee met twaalf gulden en zijn polshor loge kwijt. HELDEN (ANP). De 38-jarige landbouwer H. Lenders is op het-erf van zijn boerderij aangevallen door een mannetjesvarken (beer). De landbouwer dreef de beer, die op het erf kuierde naar de stal, blijkbaar tegen de zin van het dier, dat de landbouwer aanviel en met een flin ke hap een stuk uit zijn dijbeen beet. De landbouwer is ernstig gewond naar het ziekenhuis te Venlo over gebracht. HENDATE (AFP). In Hendaye aan de Frans-Spaanse grens is zater dag bijna 24 kilo hasjiesj gevonden in de spatborden van een auto met een Nederlands kenteken. Het voertuig behoort aan de Marokkaan R. T„ die volgens de politie werkt in een meu belfabriek in Utrecht. Hij was met zijn gezin op weg naar Nederland, na een vakantie in Ma rokko. Taher is naar de gevangenis van Bordeaux gebracht. Zijn gezin is voorlopig in Hendaye gehuisvest. LAGOS (Reuter). Drie mannen zijn in Oemoeahia in Oost-Nigeria in het openbaar terechtgesteld. Volgèns het officiële blad „Ochtendpost" zijn de drie voormalige Biafraanse solda ten door een militair tribunaal schul dig bevonden aan samenzwering en roof met gebruik van geweld. Het is de vijfde openbare executie sedert half mei. o Clubmakkers probeerden Joop Burgers (Haarlem) weg te trekken, nadat scheidsrechter Lou van Ravens hem uit het veld had gestuurd. (Van onze sportredactie) DEVENTER De start van de be taalde voetbalcompetitie is niet zon der rumoer verlopen. Er vielen links en rechts wat gewonden o.a. (De Schoenmaker van ADO ernstig ge kneusd linker kuitbeen. De Groot van Blauw Wit lichte hersenschud ding) en er werd iemand van het veld gestuurd. Dat gebeurde bij Go Ahead - Haarlem, de meest romme lige wedstrijd van de openingsdag. Scheidsrechter Lau van Ravens maakte namelijk 5 zoals dat tegen woordig heet „boekingen" en zond Joop Burgers naar de kleedkamer. De Haarlemspeler zou Van Ravens uitgescholden hebben voor „vuile flikker",toen Go Ahead een straf schop kreeg toegewezen. Van Ra vens: „Ik hoorde het duidelijk. Ik ben er honderd procent zeker van". Maar Joop Burgers: „Dat heb ik niet gezegd. Van Ravens stond met zijn rug naar me toe en pakte me ineens. Dat was stijlloos". Hoé de eerste voelbaldag verliep, leest men in onze sportbijlage even als o.a. een verslag van Feijenoords aankomst in Buenos Aires. (Van onze correspondent) EINDHOVEN Zondagmiddag omstreeks twaalf uur zijn ze ein delijk gevonden: de twaalfjarige Sjeng, de negenjarige Jan, de zes jarige Pieter en hun langharige spaniel Sjimmy. De Eindhovettss politie vond ze, vervuild, verwil derd, uitgehongerd, onder een vrachtwagen bij de Profiiuarkt aan de Strijpsestraat. Het viertal was dinsdagochtend om acht uur van huis gegaan op weg naar school. Maar de oudste van het stel heeft een hekel aan zijn school. Het is een blo-schooi, waar hij zich niet thuis voelt. Met zijn twee broertjes en de hond is hij aan het zwerven gegaan De ouders, die een gezin van veer tien kinderen hebben van wie er nog twaalf thuis zijn, maakten zich niet ongerust toen de jon gens 's avonds nog niet thuis wa ren. In den huize Lutgens, aan de Bernard-Zweerslaan, was 't niet de eerste keer dat er eens eentje spijbelde. Maar toen donderdagochtend neg niets van de gedroste jongens was gehoord, schakelde vader Lutgens toch maar de politie in. Ondanks een telexbericht leverde dat niets op tot zondagmiddag toen de ongeruste ouders juist met een 'journalist overlegden hoe ze de nasporingen zouden kunnen verscherpen. De kinderen hebben al die tijd geleefd van wat ze aan eetbaars in vuilnisbakken vonden en van üe appels en peren die ze in tui nen van de bomen plukten. De heer Lutgens is een invalide gewezen mijnwerker. Het gezin moet van 499,17 plus de kinder bijslag per maand rondkomen, waarvan 94.70 aan huur afgaat. De weerzin van Sjeng tegen de blo-school is ook het gevolg van het feit dat hij eens wegens dief stal voor de kinderrechter is ge weest. Hij was toen op sleeptouw genomen door een oudere jongen op die school. DEN HAAG (ANP) Gebleken is dat er een mo gelijkheid bestaat om te manipuleren met nachtkluis afsluiters van het cilinder model. Deze afsluiters zijn door de Lips' Brandkasten- fabriek te Dordrecht bij vele banken aangebracht om na sluitingstijd van de banken geld of waardevolle goede ren te deponeren in de nachtkluis. Lips heeft inmiddels alle banken een brief gezonden, waarin gewezen wordt op de mogelijkheid van fraude. Het zou namelijk mogelijk zijn om aan de cilinder frau duleuze voorzieningen te treffen, waardoor de cassette na deponering en na nor male sluiting van de afslui ter, niet in de daaronder ge plaatste eigenlijke nacht kluis terechtkomt. Lips ver zekert de banken in de brief dat op korte termijn maatregelen zullen worden getroffen, waardoor deze wijze van manipuleren on mogelijk wordt gemaakt. De banken wordt geadvi seerd de gebruikers van de nachtkluis te vragen voort aan naast het verrichten van de normale handelingen de afsluiter opnieuw te ope nen en te controleren of de cassette naar beneden is ge vallen, of dat deze zich nog in de afsluiter bevindt. In dien dit niet het geval mocht zijn, zal de cliënt de cassette weer uit de afsluiter moeten verwijderen en zich onmid dellijk naar het dichtstbij zijnde politiebureau moeten hegeven, om aldaar aangifte te doen, aldus Lips aan de banken. Naar wij van de heer J. B. G. Zandee, secretaris van de directie van Lips in Dor-, drecht, vernemen, zal slechts een bepaalde constructie aan de afsluiters aangebracht moeten worden om manipu leren te voork n. ,.?>it hebben wij aan de banken meegedeeld en het is slechts een kwestie van tijd en mankracht, dat dit gereali seerd wordt", aldus de heer Zandee. Overigens was hij van mening dat alleen ge manipuleerd zou kunnen worden door diegenen die in het bezit zöuden zijn van een sleutel. Dit zijn dus bij de bank bekende personen. Voor buitenstaanders achtte de heer Zandee het ten enen- ms'c onmogelijk om mani pulaties te verrichten.

de Vrije Zeeuw | 1970 | | pagina 1