Feest zonder franje bij 60-jarig Sparta Prijzenschema CHIO Rotterdam trek ruitertop MOTORCROSS IN AXEL OP PROVINCIAAL NIVEAU Permanente baan in Amsterdam Esso service gaat steeds verder Van 26 naar 225 leden Onverwacht ingelast KRABBENDIJKSE GYMNASTIEK VERENIGING VIERT JUBILEUM larry laar Italië lavenwedstrijd 3reskens in ïieuwe stijl Voetbaltoernooi Heinkenszand Kans op tweede Westerschelde-rit is groot VRIJDAG 21 AUGUSTUS 1970 (Van onze sportmedewerker) KKABBENDIJKE Eén van de oudste gymnastiekverenigingen in Zeeland, Sparta uit Krabbendijke, herdenkt dit jaar het 60-jarig be staan. Op 25 augustus 1910 staken enkele actieve Krabbendijkenaars de koppen bij elkaar en besloten unaniem over te gaan tot oprichting van een gymnastiekvereniging, na dat zij links en rechts eens hadden geïnformeerd of hiervoor animo be stond. Er werd gestart met 26 leden, allen heren. Pessimisten schudden met het hoofd en zagen weinig heil in dit nieuwerwetse gedoe op het vredige stille plattelandsdorp. Maar de durvetrs van het eerste uur gingen onversaagd door. In de loop der jaren bleek vrij spoedig dat er ook in Krabbendijke werkelijk behoefte bestond aan een gymnas tiekvereniging, want steeds meer nieuwe leden meldden zich aan en 15 jaar na de oprichtingsdatum kreeg men er ook een damesafdeling bij. Sparta was voorgoed ingebur gerd op Krabbendijke en is nu, 60 jaar na de oprichtingsdatum, één van de meest bloeiende verenigin gen op het dorp met een ledental van 225. Eén van de mannen, die de eerste stoot gaf aan de oprichting van Sparta, al nam hij dan ook geen zitting in het eerste bestuur, was Jan Vergouwe, nu 80 jaar. Het eer ste bestuur werd gevormd door de heren C. J. Bergs, voorzitter, J. J. Wabeke, secretaris-penningmeester en M. Haverhoek, A. Tolhoek en J. C. Bergs, commissarissen. Als eerste leider fungeerde de heer J. J. de Dreu. Men sloot zich direct aan bij (Van onze zwemmedewerker). BRESKENS Zaterdagmiddag zal in Breskens de traditionele ha venwedstrijd worden gehouden over een afstand van ongeveer 2 kilome ter. Deze wedstrijd, die meetelt voor het klassement voor de Zeelandbe kers, heeft dit jaar een ingrijpende wijziging ondergaan doordat de or ganiserende vereniging Schelde- stroom het principe dm alleen de afstand in de categorie vrije slag te laten zwemmen, heeft losgelaten. Nu zal deze wedstrijd ook gelden voor de schoolzwemmers. Wel zullen uitsluitend deelnemers van Zeeuwse zwemclubs aan de start worden toegelaten. Bij de vrije slag heren is Sjaak van der Hooft van de Schelde uit Temeuzen de grote fa voriet terwijl Martha Wolff van S.Z.V. uit Souburg moeilijk te klop pen zal zijn. Op de schoolslag heren heeft de S.Z.V.'er Theo Vis de beste papieren. Of Marlies Vercruijsse van de Braakman haar zegereeks op de schoolslag dames zal kunnen voort zetten zal afhangen van de vorm waarin de voor het eerst op lange- baanwedstrijden uitkomende Anita Bracke van de Zeehond uit Vlissin- gen momenteel verkeert. Het kan daarom een zeer spannende wed strijd worden tussen deze meisjes. In het klassement voor de Zeeland- bekers staan bij de dames Martha Wolff en bij de heren Sjaak van der Hooft stevig aan de leiding. (Van onze sportredactie) AXEL Harry Goossens, de pro motor van de Axelse motorcross, is door het Koninklijke Nederlands Motorrijders Verbond aangewezen als coach voor de afvaardiging naar de Motorcross des Nations, die op 20 september in hét Italiaanse Maggio- ra wordt verreden. Goossens gaat naar Italië met Pierre Pieterse, Frans Karsmakers, Gerrit Wolsink, Frans Sigmans, Peter Willems en Jan Keizer. Mecanicien voor deze ploeg is Jo van Dijk. Het KNMV heeft ook voor de Trophée des Nations, die dit jaar cp dertien september in het Zweedse Knutsdorp wordt georganiseerd een 'terke ploeg afgevaardigd. Onder aiding van de heer Bielderman zul- 'n Stef van der Sluis, Jan Roes- ink, Gerrit Wolsink, Pierre Pieter- Frans Karsmakers en Jo Lam- ïers daar starten. Mecanicien is de ekende Benny Hartelman. het NGV (later KNGV). Het oefen lokaal in het beginstadium was het oude veilinggebouw aan de Stations straat en men heeft daar lange tijd gebruik van gemaakt. Het entreegeld in die beginjaren was zeer miniem (25 cent), de con tributie (5 cent per week) eveneens. In de dertiger jaren werd er ook een adspirantenafdeling opgericht en dit was een duidelijk bewijs dat Sparta ook op de jeugd een grote aantrekkingskracht kreeg. Kwantita tief groeide Sparta steeds, maar ook kwalitatief bracht men enkele goede turners naar voren, zoals J. J. de Dreu en A. Leijs, van wie laatstge noemde eenmaal Zeeuws kampioen is geweest. Bij de dames was Corrie Fraanje, nu mevrouw Dees-Fraanje, een turnster van formaat. Zij maak te dan ook enkele jaren deel uit van de keurploeg van de Zeeuws-Bra bantse Turnkring (Zebra). Maar één van de grootste steunpi laren van Sparta was en is nog steeds Cees van Weele. De nu 54- jarige Van Weele kwam reeds op zijn 9e jaar bij Sparta. Hij was een uitstekend turner en kwam ook op bestuurlijk niveau en als leider op de eerste rij te staan. Van Weele ambieert nu reeds vanaf 1940 het moeilijke baantje van secretaris bij Sparta, maar was tussen de bedrij ven door ook leider (25 jaar) en geeft nu nog les aan zijn jeugdige dorpsgenoten. Cees van Weele, die ook T.C.-lid is van de Zebra en de afdeling vaardigheidsproeven onder zijn beheer heeft, wist zich in de loop der jaren een plaats te verwer ven in de Zeeuwse turnwbreld die uniek is. Van Weele is een man, die zich met hart en ziel voor de beoe fening van de gymnastieksport in zet, maar er bij voorbaat niet op is gebrand in het zonnetje te worden gezet. Van Weele vindt het dan ook wel goed dat het 60-jarig bestaan van zijn vereniging niet groots wordt gevierd. De Sparta-secretaris daaro ver: „Je moet niet te dikwijls met een jubileumviering in grootse stijl terugkomen. Iets dergelijks hebben we gehad bij het 50-jarig bestaan, toen het keurkorps van het KNGV (dames en heren) bij ons op bezoek is geweest. Dit was een evenement voor ons, maar ditmaal doen we het zonder franje. We zijn al heel blij dat we in dit jubileumjaar de nieu we turnzaal in gebruik hebben kun nen nemen op het sportterrein en tevens de beschikking kregen over nieuwe toestellen. Bij de officiële opening van de turnzaal hebben we daar een oudermiddag en -avond aan gekoppeld. Dit was dan al in het kader van ons jubileum. In juni hielden we openluchtdemonstraties met medewerking van diverse zus terverenigingen en als sluitstuk van de festiviteiten organiseren wij dan in december aanstaande de kampi oenschappen van de Zebra jeugd- turnsters en jeugd turners en voor turnsters en turners. Dat kan zeker iets moois worden". Sparta, dat geruime tijd Benny Weststrate als leider in dienst had, maar die door drukke werkzaamhe den zijn taak moest neerleggen, hoopt nu Jan de Wee uit Yerseke als plaatsvervanger voor Weststrate te kunnen aantrekken. Verder be schikt men nog over drie leidsters en drie hulpleiders en dit is beslist nodig voor zo'n kwantitatief grote groep van actieve leden. Het bestuur van Sparta is als volgt geformeerd: de heer M. Griep, voorzitter, de heer C. van Weele, secretaris, me vrouw Lobbezoo-Markusse, penning- meesteresse, de heren W. van Strien en P. Engelse en de dames Zwarts en Maas, leden. Cees van Weele: „Je moet niet te dikwijls met een jubileumviering in groot se stijl terugkomen" (ADVERTENTIE) ROTTERDAM (ANP) „We zijn zowel aan de wensen van het pu bliek als aan die van de topruiters tegemoet gekomen", aldus de heer Schoufour, vice-president van het organisatie comité van h l 23e con- cours-hippique uit het Kralingse bos te Rotterdam, dat van 2 tot en met 6 september wordt gehouden. „De toe schouwers willen topruiters zien en die komen slechts als het prijzen geld wordt verhoogd. Welnu, in het springconcours om de grote prijs van de stad Rotterdam op zondag staat dit keer 15.000 gulden op het spel tegen 4800 gulden vorig jaar". Inderdaad stond de internationale ruitertop niet onwelwillend tegeno ver de te veroveren pecunia en het belooft dan ook een bijzondei sterk veld te worden op de terreinen van de Rotterdamse manege, waar het befaamde strodorp al gestalte begint te krijgen. Niet minder dan vijftien naties zullen in Rotterdam vertegenwoor digd zijn. Vooral West-Duitsland heeft een sterke ploeg afgevaardigd, gedachtig aan de grote prijs der naties, die meetelt voor het interna tionale klassement om de president's cup. Hans Guenter Winkler, Hartwig Steenken, Gerd Wiltfang, Hauke Schmidt, Willibert Mehlkopf, Hugo Simon en naar alle waarschijnlijk heid Alwin Schockemoehle maken hun opwachting. Engeland stelt daar onder meer tegenover: wereldkam pioen David Broome, Anneli Drum- mond-Hay en voor 99 procent zeker Harvey Smith. Voor spektakel kun nen verder zorgen: Nelson Pessoa en Lucai Faria (beiden Brazilië), Barba ra Simpson (Canada), Bernard Ge neste en Guv Lefrant (beiden Frankrijk). Italië verschijnt ditmaal niet met een bijzonder sterke equi pe. De gebroeders D'Inzeo ontbre ken, dr. Orlandi is geblesseerd en Graziano Mancinelli, tweede bij het wereldkampioenschap, voelde niet veel voor deelneming. Voorts komen nog ploegen uit: Spanje, Polen, Mexico, België en Nederland. Bij de grote landenprijs komen tien equ:- pes één meer dan in 1967 bij het Europees kampioenschap in d( ring. Voor Nederland zijn de groot-; ste kanshebbers, J. Maathuis, Hans Brugman en Anton Ebben. „Wij hebben het programma iit twee lijnen verdeeld", verklaarde de heer Schoufour. „Enkele zware on derdelen met de grote prijs van de stad Rotterdam als hoogtepunt: Hiervoor zijn twee selectiewedstrijd den nodig zodat we uitsluitend de top overhouden voor de finalei Voorts hebben we het gedeelte voor de meer sportieve ruiters, die de mogelijkheid hebben om zich verder te ontplooien". Op het onderdeel dressuur, dat woensdag tot en met zaterdag wordt afgewerkt, zullen deelnemers ui( Argentinië, Australië, Verenigde Sta ten, eBlgië, West-Duitsland, Enge-" land, Frankrijk, Zweden en Neder-i land uitkomen. Tot de favorieten behoren: de Europese kampioene Li-, selott Linsenhoff, Kurt Capellmann,- het echtpaar Theodorescu (allen W.' Did), Lorna Johnstone (Eng) en me-; vrouw Benedictus-Lieftinck (Ned.) Van onze sportredactie) AXEL De Motorcross Club Axel organiseert ter gelegenheid Jan Goossens, een van de coureurs van motorcrossclub Axel, die op 5 september in Axel in actie zullen komen. van de Expo'70 (de jaarlijkse feestweek van de middenstand) op 5 september een motorcross op provinciaal niveau. De Axelse club heeft namelijk drie Zeeuw se verenigingen uitgenodigd deel te nemen aan deze wedstrijd. Het zijn De Uitlaat Vlissingen)De Bougie (Krabbendijke) en De Sproeier (Wemeldinge). Ondanks het feit dat de inschrij ving nog volop aan de gang is, kon secretaris A. Verwilligen van de mo torcrossclub ons gisteren vertellen dat de belangstelling erg groot zal zijn. Verwilligen: „Ik denk dat er meer dan vijfentwintig coureurs zul len komen, en dat is voor Zeeuwse begrippen niet weinig. We rijden za terdag 5 september in twee catego rieën, fabrieksmotoren en wegmoto- ren. De eerste categorie is speciaal voor machines die echt voor het crosswerk zijn gebouwd." De Motorcross Club Axel heeft na tuurlijk een bedoeling met deze cross, die onverwacht werd ingelast. „Het gaat ons er om de clubkas te spek ken", stelde secretaris Verwilligen. „Die is nog niet leeg, maar we geven de leden de laatste tijd een bepaalde tegemoetkoming in de kosten. Een soort startvergoeding. Daarvoor is geld nodig. De opbrengst van deze cross zal dan ook druppelsgewijs bij de jongens terechtkomen, zodat zij de vele kosten die crossen met zich meebrengt, niet alleen hoeven te dra gen. Verder vinden we het fijn onze leden eens in contact te brengen met de crossers van de overkant. De Uit laat en De Sproeier organiseren al elk jaar zo'n cross. Als er nu nog een paar bijkomen dan kunnen we het volgend seizoen toch zes mooie wedstrijden in Zeeland hebben." De cross op 5 september wordt ver reden op het internationale parcours op het opgespoten land achter de wa tertoren in Axel. Het bestuur van de Motorcross Club is erin geslaagd vele mooie prijzen bijeen te „scharrelen", maar bijzonder trots is men op de twee hoofdprijzen, geschonken door de rijkspolitie Axel. Verwilligen: „Je hoort veel dat verenigingen moeilijk heden hebben met de politie van wege het lawaai. In Axel is dat ge lukkig' niet het geval. Wij hebben van de gemeente en van de politie alle medewerking. Adjudant de Jon ge hebben we zelfs bereid gevonden de hoofdprijzen uit te reiken. Zaterdag wordt de zesde wedstrijd in het clubkampioenschap van de Motorcross Club Axel verreden. De stand na vijf wedstrijden is: 1 C. Ha melink, Axel, 95 punten; 2 H. Kolijn, Terneuzen, 91 p.; 3 J. Scheele, Axel, 84 p.; 4 J. Goossens, Axel, 56 p.; 5 J. Schelleman, Axel, 53 p.; 6 W. van Bruggen, Axel, 39 punten. (Van onze sportmedewerker) HEINKENSZAND Zondag 23 augustus wordt in Heinkenszand weer het bekende Mr. Dr. Mestoer- nooi gehouden. De wedstrijden be ginnen om 13.00 uur. Bekerhouder Lewedorpse Boys zal het erg lastig krijgen om de prijs te verdedigen want als deelnemende ploegen heb ben enkele sterke tegenstanders in geschreven. Daaronder is het Middelburgse „Zeelandia",(pas gepromoveerd naar de K.N.V.B.), Hansweertse Boys, Patrijzen, Jong Ambon (met de be kende oud-Middelburgspelei Bert Pentury), Clinge, S.V.W. uit St. Wil- lebrord en uiteraard ook Luctor. 4 4 (Van onze wielermedewerker) Er is een goede kans dat de „Wes-] terscheiderit", een wieleromloop voor nieuwelingen door de zak van- Zuid-Beveland, die in 1968 voor de eerste maal werd verreden, maai] vorig jaar geen doorgang vond, dit jaar zijn tweede editie beleeft. Als streefdatum is zaterdag 27 september gepland. In het komende; weekend zullen waarschijnlijk spij-, kers met koppen worden geslagen, door de wielercomités van Middel-" burg, Kwadendamme en Kapelle erf de Zeeuwse wielerfederatie die de, organisatie ter hand willen nemen samen met enkele mensen uit 's- Gravenpolder van wie het bekendd jurylid Jan Moerdijk de stimuleren-; de figuur is. In 's-Gravenpolder is de start en finish van de ongeveer 90 kilometer lange rit, die door bij-; na alle dorpen voert die in de zak; van Zuid-Beveland liggen. In 's-. Gravenpolder wordt dan tevens een- afwachtingswedstrijd voor adspiran-" ten gehouden. De eerste Wester-] sehelderit in 1968 met start en aan-, komst in Goes werd verrassend ge wonnen door Cees Bal na een fraaie solo. Vorig jaar kreeg deze omloop; te weinig animo van de zijde der; renners, zodat men tot afgelasting, moest besluiten. (ADVERTENTIE) AMSTERDAM (ANP). B. en De kosten worden geraamd op lopig zal met een tijdelijk kleed- delijk juryhuisje worden ge- W. van Amsterdam hebben de 1,2 miljoen. Hierbij is geen reke- gebouw worden volstaan. Bij plaatst. raad voorgesteld rond het sport- ning gehouden met bijkomende evenementen voor publiek kun- Het nieuwe circuit zal in de park Sloten in west een perma- voorzieningen als kleedgebouw, nen, aldus het gemeentebestuur, plaats komen van de tijdelijke nent wielercircuit aan te leggen, tribunes, verlichting, enz. Voor- demontabele tribunes en een tij- wielerbaan ten westen van het sportpark De Eendracht. (ADVERTENTIE) A. Verwilligen, secretaris van motorcrossclub Axel (links) met voorzitter A. Zaman, die vandaag in bet huwelijk zal treden.

de Vrije Zeeuw | 1970 | | pagina 7