Zware strijd rond Pnom Penh Ik dacht dat ik er twee jaar aan vast zou zitten" Actiegroep GBS wil goochelen met bedrijven I )e^e|yci PASTOOR HELPT TROUWLUSTIGE BEJAARDEN Waar liefde een misdaad is! In zes jaar 716 fusies SEDNEY OP SCHIPHOL Vietcong probeert verdedigingslinie Cambodjaanse hoofdstad te doorbreken Mim-midi-via Vloedgolf BONDEN UIT STICHTING VERLETBESTRIJDING Dick Verkijkna drie en een halve dag cel in Tsjechoslowakije ei \9 Commentaar WINST PHILIPS BLIJFT STIJGEN Zeehavengeld in Rotterdam hoger Wellicht verbod slapen op de Dam Vietnam Parijs Vermist Russisch vliegtuig in oceaan gestort Oosteuropese top duurde vijf uur Nasleep Auschwitz Twijfel Leuk Engelbertink uit Kamer Uitverkoop een open blad Overal te VRIJDAG 21 AUGUSTUS 1970 C& A heeft gesproken: „De knie is ffni". Parijs had eerder al iets dergelijks gedecreteerd maar als C A, die grabbelton van voor deelkoopjes, zo onvoorwaardelijk volgt dan krijgen vele vrouwen die peinzende blik in de ogen die de man waarschuwt dat de post kle- dinggeld aanzienlijk zal moeten worden opgevoerd. Tenslotte is een mini niet tot een midi te vermaken. Tot dusverre heeft de vrouw ge laten ondergaan dat er ieder jaar aan haar lijn gefrutseld wordt. Op basis van die volgzaamheid is nu de mini „out" en de midi „in" ver klaard. Als de vrouw opnieuw ge hoorzaamt is de textiel „binnen". Maar zal de vrouw ook dit jaar weer de mode volgen? Knoestige knieën zullen wel spoedig verdwij nen onder het hansopje van de midi. Maar wat gebeurt er met die benen, die zo aardig in mini tot hun recht komen? Het zou wel zo aardig zijn voor het Nederlandse straatbeeld als de vrouw zich nu eens geen keuze zou laten opdringen maar neemt wat haar het beste staat. Dan kan ze zeggen: mini, midi, vici! Het zal niemand ontgaan zijn, dat er een nieuwe vloedgolf van fusies over ons land trekt. Ingewij den voorspellen: dit is nog maar een begin. In bijna alle bedrijfstak ken maakt men zich zorgen over als maar stijgende kosten die niet gelijkelijk door stijgende inkomsten gecompenseerd worden. Zelfs een industriële gigant als Unilever is aan het bezuinigen. Die kostenstijgingen dwingen in vele gevallen tot fusies. Uiteindelijk kan dat leiden tot een sanering van de Nederlandse economie. Dergelij ke ontwikkelingen gaan echter met pijn gepaard, soms onnodig. Soms is dat bijna onvermijdelijk. Miljoe nentransacties laten zich moeilijk op het marktplein voltrekken. Dat is dan de keerzijde van die loonkos tenstijging die voor een belangrijk deel de oorzaak is van de huidige situatie. EINDHOVEN (ANP) De winst van de N.V. Philips' Gloeilampenfa brieken heeft in het tweede kwar taal 1970 f 125 miljoen bedragen tegen f 107 miljoen in de overeen komstige periode van 1969, zo blijkt uit een gisteren verschenen kwar taalbericht. De winst over het eerste halfjaar steeg hierdoor van f 213 miljoen tot f 253 miljoen. ROTTERDAM (ANP) De Rot terdamse gemeenteraad heeft gister middag zonder één tegenstem beslo ten met ingang van 1 oktober het zeehavengeld (tarief voor zeesche pen) met 25 procent te verhogen. Deze verhoging moet een dreigend verlies in de exploitatie van de Rot terdamse haven van ongeveer 22 miljoen gulden in 1971 voorkomen. AMSTERDAM (A.N.P.) Het gemeentebestuur van Amsterdam overweegt een verbod in te stellen voor het slapen op de Dam en an dere punten in het centrum van de hoofdstad, waar jeugdige toeristen des nachts hun bedje spreiden. Er is echter nog geen besluit genomen, zo deelde een woordvoerder van de ge meente mee. De laatste tijd waren er meldingen binnengekomen, die er op zouden duiden dat hier en daar de zaak uit de hand zou lopen. (Van onze redactie buitenland) PNOM PENH Voor de tweede maal binnen 24 uur zijn in de nacht van woensdag op donderdag bij Pnom Penh zware gevechten uitge broken. Drie bataljons Noordvietname- se troepen en eenheden van de Vietcong trachten bij Prek Ta- meak, op ongeveer 15 kilometer van de hoofdstad, door de verde digingslinie rondom de hoofdstad door te breken. Dit is door een militaire woordvoerder in Pnom Penh meegedeeld. Ten zuiden van de gedemilita riseerde zone van Vietnam en aan de grens met Laos, dat al tien da gen het toneel is van voortdurende Noordvietnamese aanvallen, zijn gis termorgen nieuwe glevechten ont. posten. Amerikaanse B-52-bommen- b'rand bij Amerikaanse artillerie- werpers hebben aanvallen gedaan op Noordvietnamese stellingen. Een militaire woordvoerder in Sai gon heeft meegedeeld, dat maandag zes Amerikanen zijn omgekomen bij een ongeluk met een helikopter bij het leger in de provincie Binh Dinh. De onderhandelaars bij het Pa- rijse vredesoverleg over Vietnam marcheerden gisteren, op de tachtig ste bijeenkomst op de plaats. De vorige week gearriveerde nieuwe Amerikaanse delegatieleider David Bruce liet namelijk verstek gaan, naar wordt vermoed, omdat de Noordvietnamese delegatieleider Xoean Thoey nog niet is terugge keerd uit Hanoi. Thoey vertrok uit Parijs na be schuldigingen dat president Nixon 't niveau van de onderhandelingen ver laagde, toen hij in december Hen ry Cabot Lodge niet verving, nadat deze ontslag ha'd genomen. Hanoi heeft vorige week laten we ten dat Thoey spoedig naar Parijs zal terugkeren nu de Amerikanen weer een officiële delegatieleider hebben gezonden. Het ontruimde dorp Pnek Tameak ligt op de oostelijke oever van de rivier de Mekong tegenover Pnom Penh. De Noordvietnamezen maken Mj hun aanvallen gebruik Van zwa re wapens, waaronder granaatwer pers. De Cambodjaanse troepen wor den door de luchtmacht en de marine gesteund. Volgens de woordvoerder hebben beide partij-en zware verlie zen geleden. DE V.N.-COMMISSIE voor het vreedzaam gebruik van de zeebodem verzoekt alle regeringen de bodem van de oceanen niet te gebruiken als stortplaats voor giftige, radio-actieve en andere schadelijke stoffen. MOSKOU (Reuter) De Sovjet- Unie heeft gisteren meegedeeld dat het vliegtuig dat sinds ruim een maand vermist wordt in de Atlan tische Oceaan is gestort en dat 22 mensen het leven hebben verloren. Het was een viermotorige Antonow, een van de grootste vliegtuigen ter wereld. Het was met goederen voor aardbevingsslachtoffers op weg naar Peru. De Sovjet-regering dankt Ame rika, Canada, IJsland, Denemarken en Noorwegen voor de hulp bij het zoeken. Er zijn wrakstukken van het toestel gevonden en dingen die het aan boord had. MOSKOU (AP) Uit niet-offi- ciële bron wordt vernomen dat de topconferentie van de leiders van de zeven landen van het Pact van War schau gisteren slechts vijf uur heeft geduurd. De Roemeense delegatie, onder lei ding van partijleider en president Ceausescu, is al naar huis vertrok ken. Het voornaamste onderwerp dat behandeld is, was het kortgeleden in Moskou getekende verdrag tussen de Sovjet-Unie en West-Duitsland. ter wijl ook de kansen op het houden van een conferentie over de Europese vei ligheid ter sprake zijn gekomen. De grootste delegatie die te Mos kou aanwezig was, was die van Oost- Duitsland met Walter Ulbricht aan het hoofd. (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG In de zes jaar van 1963 tot en met 1968 zijn 716 fusies tussen Nederlandse onder nemingen tot stand gekomen en 144 tussen Nederlandse en bui tenlandse. Dit blijkt uit een ter reinverkenning over fusies die de in 1968 opgerichte stichting Maatschappij en Onderneming als eerste werkstuk het licht heeft doen zien. De stichting is opgericht door een aantal onder nemingen met het Verbond van Nederlandse Ondernemingen en het Nederlands Christelijke Werkgeversverbond. De studie is, naar de directeur van het wetenschappelijk bureau der stichting, dr. J. Knoester, meedeelt het resultaat van een enquête die medio 1969 werd be gonnen en begin 1970 afgerond. In slechts zes der hij de en quête betrokken 55 fusies werd de vakbond ingelicht voor het bereiken van de overeenstem ming. Bij de 55 geënquêteerde ondernemingen waren op de fu siedata in totaal 310.572 werkne mers werkzaam. Van de genoem de 310.572 werknemers zijn 2735 (0,9 procent) onvrijwillig ontsla gen als min of meer rechtstreeks gevolg van de fusies. Twee van de fusies hadden als min of meer rechtstreeks gevolg het ont slag van 2150 ptrsonen. In het rapport wordt geconsta teerd dat het aantal fusies per jaar blijkt toe te nemen. Verdere benaderingen wettigen volgens het rapport de stelling dat uit na tionaal economisch oogpunt, het fusie-verschijnsel mede bezien tegen internationale achtergrond eerder stimulering dan afrem ming behoeft. UTRECHT (A.N.P.) De drie vakbonden in de bouwnijverheid hebben besloten hun functionarissen die zitting hebben in de stichting verletbestrijding bouwnijverheid te rug te trekken, zolang ir. A. Lekker- kerker en mr. W. G. Koppelaars, voorzitter respectievelijk directeur van deze stichting blijven. Dit naar aanleiding van voor de bouwvakkers kwetsende uitlatingen over hun men taliteit bij vorst en regen. FRANKFORT (D.P.A.) In Frankfort is gisteren in hoger be roep een proces begonnen tegen de voormalige SS-arts Franz Bernhard Lucas, die precies vijf jaar geleden wegens zijn optreden in het vernieti gingskamp Auschwitz tot 39 maan den gevangenisstraf werd veroor deeld. De nu 58-jairige Lucas was toen schuldig bevonden aan mede plichtigheid aan moord. Zowel de verdediging als de openbare aankla ger tekenden toen beroep aan. De drie bonden zullen alleen dan op hun besluit terugkomen als ir. Lakkerkerker en mr. Koppelaars hun uitlatingen in het openbaar herroe pen. Ir. Lekkerkerker zou hebben ge zegd dat er maar eén spetje regen hoeft te vallen of de arbeiders zitten in de keet. De aannemers zouden hier weinig tegen kunnen doen, om dat zij kampen met een groot ge brek aan personeel. (Van een onzer verslaggevers) HAARLEM De zandkleurige Volvo station-car van NOS-reporter Dick Verkijk staat nog geen half uur voor zijn huis in Haarlem, als zijn vrouw de sleuteltjes vraagt om de kinderen ermee naar het zwembad te brengen. Het is inmiddels vijf uur donderdagmid dag. Die auto is nog maar enkele dagen geleden door de Tsjechische contra-spionage uit elkaar gehaald bij een speurtocht naar staats- vijandige voorwerpen. maar gearresteerd en iedereen wordt maar gearresteerd en ieder een wordt bang gemaakt. Men is bovendien bezig grote processen in het najaar voor te bereiden. 2ijn verhoor leek er dan ook op dat ze iets aan het construeren waren, waarbij Verkijk als schakel nodig was in een gefingeerd komplot. „Ik heb ze nog mijn looplamp gegeven om te kunnen zoeken", zegt Dick Verkijk nu met een lach, maar de schrik zit hem nog wel in de benen. Zes dagen heeft hij in Praag vastgezeten op de voor ons vage beschuldiging van spionage. ,Ik zou in een in Praag gehuurd appartement geheime bijeenkom sten hebben gehouden. Je reinste flauwekul". Dick Verkijk met een toeristen visum in Tsjechoslowakije, omdat hij de 21e augustus (twee jaar te rug de dag van de Russische inval) van nabij wilde herbeleven zegt: „Ik heb er veel vrienden zitten, Dubcek-vrienden natuurlijk, en ik leef erg met ze mee." Voor de NOS zou hij indrukken gaan verzamelen voor een soort herdenkingspro gramma. Hij heeft de 21e augustus echter niet meer in Tsjechoslowakije kun nen doorbrengen. „Achteraf is het toch meegevallen, maar ik dacht dat ik er voor minstens twee jaar aan vast zou zitten." De verhoren door de contra-spionage (in burger gekleed) waren correct al duurden ze velen uren achtereen. „Het ging Via een tolk-Duits. Dat had het voordeel dat ze me niet rechtstreeks konden toebrullen. Het verhoor begon pas drie en een hal ve dag na de arrestatie, vorige week donderdag, een arrestatie die de Tsjechen zelf op juridische gronden aanhouding plegen te noemen." „Die drie en een halve dag (al leen een krukje om op te zitten In een kale cel en dag en nacht het felle licht aan) waren het ergste. Niemand zei wat tegen mij. Ik kreeg dóór een luik nu en dan Wat soep toegediend. Het enige wat ik kon doen was heen en weer lopen, zeven passen heen en zeven passen terug. De verhoren bleken zich toege spitst op een vraag: ze wilden zwart op wit de namen van de men sen met wie ik daar contact heb. Dat is natuurlijk omdat ze dan die namen kunnen gebruiken bij een proces zonder op getuigenissen van de (partijdige) geheime politie te moeten steunen. Ik heb echter geen naam ge noemd, ook niet toen ze dreigden met een „hogere kwaliteit van ver horen". Fysiek geweld bedoelt u?, vroeg ik, maar dat werd ontkend. Zij het met een blik van verstand houding." Waarom heeft men Dick Verkijk, die toch al vaker reportagereizen maakte in dat land, überhaupt aan gehouden „Het zal wel zijn op mijn gezind heid, ze weten mijn instelling tegen het huidige bewind." Dat bewind is inmiddels volgens Dlck Verkijk ronduit gestaliniseerd, overal wordt Dick Verkijk, die vindt dat dit bewind zich onmogelijk zal kunnen handhaven in Tsjechoslowakije, heeft gemerkt dat intellectuelen „nu pas en wel met gevaar dingen durven te zeggen die ze voor 1968 met gemak hadden kunnen veroor loven". De communisten die tijdens Stalin niet verder kwamen dan een bepaalde twijfel aan het ideaal, zijn nu echter volkomen gedeSillusio neerd. De geheime politie werd hard en wat het ergste is men kan met te rugwerkende kracht beschuldigd worden voor iets dat men een paar jaar geleden (toen het nog wel mocht) gedaan heeft. „Zo hebben ze ook mij bedreigd. Ik had genoeg wetten overtreden om met elkaar wel 15 jaar te krijgen, zo probeerde men mij te intimideren." „Toen ik gisteren even over de Duits-Tsjechische grens mijn vrouw belde, wist die niet eens dat ik vastgezeten had." Ze hebben overi gens op twee bandjes na niets afgepakt. Overigens bleken de Tsjechen bij alles nog wel gevoel voor humor te hebben. Toen hij werd losgela ten, werd hij opgehaald door een bewaker die hem toevoegde: „Komt u maar mee voor dê terechtstel ling". Je weet dat zoiets net te gek is. Zelfs in zo'n land. Maar je kunt op zo'n moment toch maar weinig hebben." SCHIPHOL Premier dr. J. Sedney van Suriname is gisteren op Schiphol aangekomen voor een verblijf van een week in Nederland. Hij zal bespre kingen voeren met minister Bakker en premier Petronia van de Nederlandse Antillen over de samenwerking binnen het Koninkrijk. Tijdens de pers conferentie bij z(jn aankomst werden hem echter alleen vragen gesteld over de opstandige Surinaamse studenten in Nederland. Premier Sedney hoopt dat zij bereid zullen zijn met hem in een persoonlijk gesprek hun grieven te bespreken. „Ik heb hier vroeger ook gestudeerd," zo zei hij, „en toen schreef ik zelf ook pamfletten tegen de toenmalige regering. Ik heb dus een open oog voor hen." Op de foto wordt premier Sedney begroet door dr. J. D. van Polanen, gevolmachtigd minister van Suriname. (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM In Amsterdam is de Actiegroep GR.S. opgericht, die zich wil verzetten „tegen het goochelen met bedrijven", zoals dat thans door de Centrum Bank geschiedt. De personeelsbelangen tellen bij zo'n zakenspel immers helemaal niet mee. zo vindt de 33-jarige initiatief nemer W. A. van Veldhuyzen. Een mening die gedeeld wordt door ad- hesiebetuiigers als het Amsterdamse raadslid Ham Lammens (PvdA-vleu- igel Nieuw Links) en mr. E. Jurgens (ex-voorzitter PPR); Van Veldhuyzen kreeg echter ook van vele andieren al bij-vallende tele foontjes. Verwacht hij echter resul taten van zijn acties, zo vroegen wij hem in zijn pas betrokken nog kale woning, driehoog in Amsterdam. „Zeker wel. Het is geen slag in de lucht", is zijn commentaar. „Men moet niet denken dat wij strijden te gen het kapitalisme, of tegen het grootbedrijf in het algemeen. Het gaat maar om die drié heren, De Ruiter, Kroonenberg en Van den Oever. De bonafide zakenwereld is ook allerminst gelukkig met wat die onderhands allemaal regelen. Je kunt het vergelijken met zo'n affaire ais die van Van Heyst indertijd in Den Haag, die is ook door zijn collega- werkgevers gedesavoueerd". In de wereld van de actiegroep is de naam W. A. van Veldhuyzen nog niet zo ingevoerd. Zijn dagelijks werk doet hij (kandidaats wijsbegeerte) als directeur van het Humanistisch Op leidingsinstituut, waar hij belast is met de opleiding van geestelijke raadslieden voor leger en gevangenis. Vindt het Humanistisch Verbond het leuk dat hij nu op deze wijze In de openbaarheid treedt? „Ach-, het Humanistisch Verbond heeft zelf toch ooik een ontwikkeling doorgemaakt, het hoofdbestuur heeft zich openlijk gedistantieerd van de Maagdenhuisprocessen, zoals die in Amsterdam werden gevoerd. Heit is goed dat men te weten komt dat het verbond geen praatgroep is, zolang ik mijn gewone werk maar blijft (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Het Tweede-Ka merlid voor de K.V.P., de heer B. A. A. Engelbertink, uit Oldenzaal, zal de kamer met ingang van 1 sep tember wegens gezondheidsredenen verlaten. Voor zijn opvolging komt als eerste in aanmerking mej. mr. Balfoort, studentendecane aan de r.-k. universiteit te Nijmegen. döen, vinden ze het best. Het hoort trouwens hij de doelstellingen van de bond: humaniseren van de samenle ving", zo verklaart Van Veldhuyzen. Maar meer concreet: wait gaat de actiegroep nu doen? „Wij hebben in het communiqué gezet desnoods on gebruikelijke methoden te zuiden ge bruiken. Wij willen hier nog niets over zeggen. Eerst moet er contact zijn met de betrokken werknemers. Wij willen niet optreden buiten hen om, zoals de werkgevers meestal doen". Hij vindt wel dat men aan het pu bliek zou kuninen vertellen dat die zogenaamde uitverkopen in wezen bestaan uit dienderanigsartikelen. Die artikelen dragen ten onrechte de naam van bijvoorbeeld Gerzo-n. Ka merleden zouden volgens hem best eens kunnen vragen hoe het zit met die uitverkopen: „Mag dat zomaar?" Zij zoudien, aldus Van Veldhuyzen, ook eens moeten vragen hoe het komt dat personeelsleden van een be drijf met de nieuwe eigenaar een ar beidscontract aaingaain zander te we ten wat hen boven het hoofd hangt". J Gistermorgen, geachte dames en heren, kreeg de dag een gouden "be ginnetje. Het bezoek gold een horeca bedrijf voor een kopje koffie. Aan wezig waren ook een aantal in de horeca-sector werkzame lieden, die hoe kan het anders ouer hun vak spraken. Op een bepaald moment ging het gesprek, dat ik slinks af luisterde, over het meubilair. Sprak een horeca-er: „In.... (geen reclame, AL), daar staat me toch een meubi- lairtje." Antwoordde een ander: „Je klan ten, dat is altijd je mooiste meubi lair". Die man verdient een rondje. Heeft u het ook gelezen, van die meneer Van Aert uit Wernhout, die al zo dikwijls in de toto-prijzen is gevallen? Voor mij een compleet raadsel. Want slechts éénmaal vielen mij IS guldens ten deel. Meneer Van Aert niet, die heeft gisteren nog eens im'zijn archief ge snuffeld en is tot de ontdekking ge komen dat hij niet (zoals hij eerst dacht) 47 maal in de prijzen is ge vallen, maar 65 maal. Hij had zich vergist. De Aarts-winnaar. De Griekse regering heeft eigenlijk gelijk. Niet het (uit te voeren) fruit is vergiftigd. De ideeën! Overigens is de zonnebloem van de heer Woestenberg uit Chaam inmid dels opgeklommen tot 4 meter 50. Het briefje van mevrouw Zeeders uit Oosterhout heeft ons echter doen verbleken. Want zij leest als geboren Friezin óók de Harlinger Courant en knipte daar voor u een stukje uit, waarin staat dat Hielke van der Heide een zonnebloem heeft van 4 meter 98! Daar moet het zuiden toch zeker iets tegen doen, schrijft mevrouw terecht. NOS: te (Ver)kijk staan. Het kan geen kwaad u mee te delen dat het Oostenrijkse ministerie van binnenlandse zaken een culinaire strijd tussen het kalf en het varken ten gunste van het kalf heeft beslist Voortaan mag alleen van een „Wiener Schnitzel" worden gesproken, als het om gebakken kalfsvlees gaat Centrum-bank: een gekocht pand moet je niet in de (paarde) bek kijken. Hoewel mijn gedachten vandaag even naar Tsjechoslowakije springen, moet ik toch eigenlijk ook aan Viet nam denken. Begrijpt u wék Generaal Brederode: (La) Court (ine) de mémoire. Is er morgen niet weer een dag? MERIJN (ADVERTENTIE) (Van een onzer verslaggevers) MAASTRICHT Pastoor Jean Slots (57) uit het Noordlhnburgse Wans sum is met de justitie in aanraking gekomen, omdat hij huwelijken inzegent van mensen die niet voor de wet willen trouwen. H(j helpt op deze wijze bejaarden hun pensioen te behouden, zonder dat zij moeten samenwonen, Wat hen moreel tegen de borst stuit. Als namelijk twee AOW'ers voor de wet trouwen, verliest de vrouw in de meeste gevallen haar pensioenrecht geheel of gedeeltelijk. Nu pastoor Slots hen wel kerkelijk rouwt, hebben ze toch ndet het idee dat ze „in overtre ding" zjjn. In Limburg zouden tal van bejaarden op dezè manier geholpen zijn. De Roermondse officier van justitie, heeft een vervolging tegen de Wans- sumse pastoor ingesteld, omdat hij handelt in strijd met arikel 68 van het Burgerlijk Wetboek. Dit artikel bepaalt dat een dienaar van een godsdienst een huwelijk niet mag inzegenen, voordat de partners hebben doen blijken dat het burgerlijk huwelijk is gesloten. DezeweekinEva: Over de Berlijnse kok Rüdiger Krebs en anderen die zo misdadig waren om in Zuid-Afrika van een 'nie-blanke'te gaan houden.Een verhelderend artikel over plastische chirurgie en liefst 30 pagina's Eva Praktisch met o.a.: ideeën om uw woning te moderniseren, modereportage Paars voor herfst en winter, recepten uit Griekenland, variëren met ovérgooier en tuniek en fijne kinderpatronen. En vele andere aantrekkelijke onderwerpen. t

de Vrije Zeeuw | 1970 | | pagina 5