JONGEN DOOD IN BRAND OP CAMPING Israël wil vredesgesprek niet langer meer ophouden „DIENSTPLICHT UIT DE TUD" Vader laat zoontje (14) huis in brand steken Centrumbank N.V. Etna-groep en Dru Honeywell-Bull GE Bonden in conflict met: Lang demonstrantenhaar: houvast In Den Bosch VERDACHTE OP DE VUIST MET GETUIGE Telefoon KV P-voorzitter verwijt Den Uyl irreële dromen Slaalssecreiïiris Haex: Van Werkspoor (Rolma) willen 250 man bij NS GIFTIGE LUIS IN SIN AI-WOESTIJN HILDO KROP (86) OVERLEDEN Kamerverhuurder moet Spanjaarden weer toelaten Kernproefterrein in Nevada besmet DirecteurDr. W. A, J. M. Haxkx. Hoofdredacteur: L, Leijendekker. Redactie- en Administratie-adres Nieuwstraat 9, Temeuzen, tel. (01150)—7920. Abonnementsprijs m.i.v. 1 juli 1970: f 9,20 per kwartaal; per maand t 3,25. losse nummers 15 cent, inclusief 4% B.T.W. Gironummer 1945433 DE VRIJE ZEEUW VRIJDAG 21 AUGUSTUS 1970 25e Jaargang No. 6325 Advertentieprijsper mm 16 cent; minimum per advertentie 2,40, exclusief 4% B.T.W. Rubriek „Kleine Advertenties" (geen handels advertenties) 5 regels S 1,15. Iedere regel méér 23 cent. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. VermeldingBrieven onder nummer, of Adres bureau van dit blad, 50 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot v.m. 11 uur. Voor het maandagnummervrijdag tot v.m. 11 uur. m—u— Uitgeefster N.V. Uitgevers Maatschappij De Stem v De.her®n j'.r'' Hecht, lid van de raad van bestuur van Gerzon, mr. Tijdens de hoorzitting: de vakbondsvertegenwoordigers (v.l.n.r.) Niemands- ii.,™ ^en j®^?.!t_„^_"5;.Centruln"bank en De Kuiter> vlak voor de hoor- verdriet (H.B.V), Maltha (Kath. Verbond voor Personeel in de Handel), zitting" van de fusiecommissie. Franssen (Mercurius) en De Wit (H.B.V.) STROOM KLACHTEN OYER FUSIEBELEIB (Van onze correspondent) DEN BOSCH In de zittingszaal van de Bossche rechtbank heeft zich gisteren een incident voorge daan, toen een verdachte, de 20-ja- rige Eindhovense student E. van de B., een getuige te lijf ging. Boven dien sloeg Van de B., een parket wachter, die tussenbeide wilde ko komen. Van de B., stond terecht omdat hij op 30 mei, tijdens de Eindhovense taxistaking, publiek zou hebben op geruid om een paar agenten uit hun auto te trekken en zelf politieauto's zou hebben beschadigd. Van de B„ heeft steeds ontkend. Voor de recht bank legden gisteren echter twee getuigen, taxi-chauffeurs, belastende «verklaringen af. Toen de tweede, de 27-jarige J. Y., aan het woord was verloor de stu dent zijn beheersing. Het duurde vrij geruime tijd voor de rust terug in de rechtzaal, mede omdat zich een vriend en vriendin van de verdachte met de rel waren komen bemoeien. Hoewel de rechtbank het geval hoog op nam, wilde de officier van justitie mr. Smits van Oijen, het incident niet laten meetellen bij de bepaling van de strafmaat. Hij eiste een gevangenisstraf van zes maan den, waarvan drie voorwaardelijk met een proeftijd van twee jaar. (Van een onzer verslaggevers) WERNHOUT Bij een brand in het receptiegebouw van de camping „Patersven" is gistermorgen vroeg de 19-jarige Jos Vissers uit Zundert om gekomen. De jongeman, werkzaam op de camping, bracht de nacht door in de zogenaamde dokterskamer en moet door liet snel om zich heen grijpende vuur zijn verrast. De technische recherche heeft gis termorgen in samenwerking met de rijkspolitie van Zundert een onder zoek ingesteld. Tot nog toe is niet komen vast te staan op welke wijze de brand is ontstaan. De Zundertse brandweer, die snel ter plaatse was, had de brand direct onder controle. Er bleef echter niet veel meer van het receptiegebouw over. Slechts de vier muren bleven overeind staan. De schade wordt geschat op 30.000, Het vuur werd omstreeks half vier door een kampeerder ontdekt. Het personeel van de camping kon nog de politie en de brandweer waar schuwen, waarna de telefooncentrale in het receptiegebouw het begaf. In eerste instantie wist niemand te ver tellen of de heer Vissers, sinds drie jaar op de camping werkzaam, in het hevig brandende gebouw aanwezig was. De beheerder van de Patersven, de heer F. Leentjes, had hem, toen hij woensdagavond naar een fami liebijeenkomst ging, gezegd thuis te gaan slapen. De heer Leentjes: „Naar de oor zaak van de brand kunnen we slechts gissen. Alles stond zo snel in lichter laaie, dat er niets meer viel te red den. Twee personen wilden het bran dende gebouw ingaan om naar Jos te zoeken. We hebben ze moeten te genhouden, want het dak stortte brandend naar beneden". (Van onze verslaggevers en correspondenten) DEN HAAG - UTRECHT Terwijl de fusie-commissie van de SER gisteravond vergaderde over een klacht betref fende het optreden van de Centrumbank en een reeks textiel zaken, was er een nieuwe klacht onderweg over de handel wijze bij de fusie tussen Etna-Daalderop en Dru. Een nieuw conflict over een andere, gisteren bekend geworden, fusie, namelijk tussen Honeywell en Buil General Electric, zal, zo verwacht men, ook spoedig tot een klacht van de metaalbonden bij de genoem de fusiecommissie leiden. Evenals in het geval van de Etnagroep Dru-fusie hebben de bonden een uitnodiging voor een gesprek met de directies van Honeywell en Buil General Electric gisteren afgesla gen, omdat de zaak zonder hen al zou zijn beklonken. Zij willen eerst met de werknemers praten. Op een door de vakbonden beleg de bijeenkomst hebben gister avond een honderdtal werkne mers van de Etna in Breda het gevoerde fusiebeleid veroordeeld. De mensen drongen er bij de vak beweging sterk op aan bij de di rectie waarborgen te eisen op korte en op langere termijn. Inmiddels is gisteren ook bekend geworden dat de Koninklijke Ne derlandse Textiel Unie (Hengelo) fusiebesprekingen voert met het Belgische bedrijf „Tissa-ge et Ap- pret de socieries" n.v. in Seneffe. Volgens de voorzitter van de Alg. Bedrijfsbond voor de textiel en kleding, de heer Th. de Jong, handelt de KNTU hierbij volgens de fusiecode van de SER. Onder voorzitterschap van prof. dr. P. Kuin heeft de fusiecommissie van de Sociaal-Economische Raad giste ren in Den Haag een hoorzitting ge houden o-ver een klacht vam de werk nemersorganisaties bij de gang van zaken bij het overnemen van een aantal textielzaken door de Centrum Bank (G.B.S.-beheer). De heer De Ruiter zei na afloop van de besloten hoorzitting, te ver wachten dat de kennisgeving van de commissie voor alle betrokken par tijen gunstig zou zijn. Hij deelde te vens mee dat volgende week een be richt van Gerzon aan aandeelhouders over het uitgebrachte bod is te ver wachten. De heer De Ruiter, die het verloop in de commissie zeer vruchtbaar noemde, „in goede harmonie, soms op het scherp van de snede, maar naar mijn gevoel bevredigend", zei voorts dat opdracht is gegeven voor een re organisatie- en coördinatierapport over de overnemingen. Hij zei verder onder meer dat er geen sprake is van ontslagen voorlo pig. Mogelijk is het, zo voegde hij daaraan toe, dat het reorganisatie- en coördinatierapport aanleiding geeft tot ontslagen. Van de kant van de werknemers organisaties deelde men over het verloop van de hoorzitting onder meer mee, diat men alle gelegenheid heeft gehad zijn bezwaren tot uiting te brengen. In de twee maanden dat de fusie code van de SER bestaat, zijn er nu in totaal drie klachten bij de fusie commissie van de SER ingediend. Een vierde wordt, zoals gezegd, ver wacht. Er valt noig een fusie te mel den. De directies van de Rotterdam- sche Droogdok Maatschappij n.v. en het metaalbedrijf Rademakers heb ben volledige overeenstemming be reikt over een bundeling van activi teiten van de gieterijen van beide bedrijven in Rotterdam. Het is de bedoeling dat het zestig man sterke personeel van de gieterij Rademakers (Rotterdam) in dienst zal treden van de R.D.M., die deel uitmaakt van de Rijn-ScheMegroep. (Van onze parl.-redactie) DEN HAAG KVP-partijvoorzit- ter mr. A. van der Stee vindt, dat P.v.d.A.-fractieleider drs. Den Uyl zich overgeeft aan irreële wensdro men door de KVP uit de regering te willen stoten en te blijven streven naar een linkse concentratie. Den Uyl leidt de P.v.d.A. verder naar een isolement, zo meent mr. Van der Stee in een commentaar op Den Uyls jongste politieke besehou wing in het blad „Socialisme en democratie", waaraan wij elders in dit blad aandacht besteden. Mr. Van der Stee zegt o.m.: „Hoe irreëel .'doze wensdroom van de P.v.d.A-leider is, ziet hij overigens zelf wel door te constateren, dat er nog geen begin van een politiek alternatief iè". De KVP-voorzitter zegt verder: „Wij laten ons noch politieke leiders noch een program door anderen op dringen. De KVP heeft met de AR en de CHU duidelijk gekozen voor een hechte christen-democratische samenwerking. Vanuit die politieke visie bepaalt zij haar koers voor de komend» jaren. Niet de KVP heeft de P.v.d.A. uitgesloten van samen werking, het is precies andersom". (Zie ook pagina 7) DE „BADAN PERSATUAN" heeft president De Jong telegrafisch ver zocht zijn invloed aan te wenden, opdat een gesprek tussen het Indone sische staatshoofd en ir. Manusa- ma tot stand komt. (Van onze redactie buitenland) TEL AVIV/CAIRO Israël heeft zijn opvattingen over het voorgenomen overleg met de Arabische landen officieel ter kennis van de VN-bemiddelaar Gunnar Jarring gebracht. Het heeft daarmee te kennen gege ven, dat het de voorbereidingen niet langer wil ophouden door zijn klachten over bestands schendingen door Egypte. Slechts meningsverschillen tussen de twee partijen over de plaats van samenkomst kunnen nu nog vertra ging opleveren. „i- De Israëlische regering heeft n.l. ook formeel aanvaard dat de vre desbesprekingen onder auspiciën van de V.N. worden gehouden op ambassadeursniveau. Minister Eban beveelt aan dat die besprekingen niet ver van het „Na bije Oosten" worden gehouden, maar dit was geen „absolute voor waarde". Egypte en Jordanië waren er steeds voor geweest dat de bespre kingen door ambassadeurs werden geopend en niet. zoals Israël eerst wilde, door ministers (van buiten landse zaken). De gevechtsacties in het Midden- Oosten beperken zich intussen tot enkele schietpartijen an de grenzen van Israël met Jordanië en Libanon. Volgens berichten uit Beiroet zou de Syrische regering een Iraaks complot tegen haar hebben ver ijdeld. i Een stafofficier van het Isra ëlische leger tijdens het aan wijzen van luchtfoto's, die res pectievelijk op 7, 13 en 16 augustus gemaakt zijn. De fo to's zouden aangeven hoe de Egyptenaren de Sam-2-raket- installaties in de centrale sec tor van het Suezkanaal ge ïnstalleerd hadden voor en. na het bestand tussen Israël en Egypte. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Staatssecretaris Haex van defensie vindt dat de dienstplicht, zoals die op dit moment in Nederland bestaat volledig uit de tijd is. De dienstplicht is volgens de staatssecretaris te vergelijken met andere gemeenschapsverplichtingen Een politieman van de mobiele eenheid in San Francisco ge bruikt het lange haar van een demonstrant als houvast om hem weg te geleiden, terwijl hij met de andere hand de knuppel han teert. De politie maakte een ein de aan een demonstratie van ca. 300 jongeren, die een betoging hielden ten gunste van o.a. ne gers, die een cipier omgebracht zouden hebben. WOMMELS (ANP) Te genover de rijkspolitie van Wommels heeft de 42-jarige J. L. uit Boer (Fï.) be kend, dat hij maandag zijn 14-jarig zoontje Klaas heeft opgedragen met petroleum en brandspiritus hun huis in Boer in brand te steken. Het jongetje voerde de op dracht, naar achteraf blijkt, stipt uit. Het huis brandde maandagavond om half twaalf volledig uit. L., die op een blikfabriek in Leeuwarden werkt en wiens vrouw sinds zes jaar in Bolsward wordt ver pleegd, is door de politie in Wommels ingesloten. Na de brand verklaarde Klaas tegenover de politie, dat een van de twee honden tegen het petroleumstelle tje, waarop koffie stond te pruttelen, was gelopen, waardoor dit was omgeval len. Althans dat vermoedde liij. Hij was gewekt, zei hij, hond, waarna hij poolshoog- door het geblaf van de te ging nemen. Toen liij be merkte, zo luidde zijn ver klaring verder, dat de keu ken en de kamer in brand stonden, wekte hij zijn acht jarig broertje Piet, waar na het tweetal naar een buurman holde. De politie kreeg argwaan, toen L. aan dorpsgenoten enkele malen had verteld, dat het petroleumstelletje weieens omviel. Later bleek, dat hij de week tevoren zes liter petroleum had gekocht. Zoon Klaas werd nader aan de tand ge voeld en nu kwam er een heel ander verhaal uit de bus. Hij had op last van zijn va der de gehele kamer met petroleum besprenkeld en van bovenaf had hij de trap met spiritus overgoten. Nadat hij zijn broertje van bed had gehaald, heeft hij een brandende lucifer in 't trapgat gegooid. Vader L. is door de poli tie aangehouden. Hij heeft bekend de intellectuele da der van de brandstichting ta zijn. Die maandag had hij avonddienst van vier uur 's middags tot ongeveer half twee 's nachts. Over het mo tief van de brandstichting lieeft L. zich nog niet uitge laten. uit het grijze verleden zoals de kan- tonniers- en douaniersdiensten. Vol gens de bewindsman is het logisch en volkomen te begrijpen dat de mili taire dienst als verplichting in de huidige maatschappelijke situatie niet meer wordt aanvaard. Staatssecreta ris Haex meent dat het volgende ka binet serieus moet proberen om van de dienstplicht af te komen. De staatssecretaris is de laatste maanden intensief met het probleem bezig geweest. Hij is van oordeel dat het stelsel van de dienstplicht ver vangen moet worden door een vorm van dienstbereidheid. Het Nederland se volk is zijn inziens mentaal echter nog niet toe aan een dergelijke over gang. De Nederlandse regering zal volgens staatssecretaris Haex moeten proberen de gewenste mentaliteits verandering te bespoedigen. De heer Haex zou de dienstplicht vervangen willen zien door vrijwil lige dienstname voor een aantal ja ren naar het voorbeeld van de hui dige technische specialisten van de landmacht. Volgens dit vier jaar oude systeem, dat een idee is geweest van staatssecretaris Haex, sluiten jonge mannen een overeenkomst met de landmacht voor minimaal vier en maximaal acht jaar. Als tegenpresta tie zorgt de landmacht er voor dat de militair in die periode een burger- vakdiploma kan halen. De landmacht heeft op het ogen blik meer dan 5000 technische spe cialisten in dienst. UTRECHT (ANP) —"Ongeveer 250 werknemers van de in oktober 1971 te sluiten afdeling rollend materieel van Werkspoor Utrecht hebben de wens te kennen gegeven tot een individueel gesprek met NS-functio- narissen over een baan bij de spoor wegen. De gesprekken zullen volgende week beginnen. Er werken bij Rol ma bijna 900 mensen. JERUZALEM (AFP) Entomolo gen van de Hebreeuwse universiteit in Jeruzalem hebben verklaard, dat zij het vergiftigste insekt van het Midden-Oosten hebben ontdekt. Het is een luis van twee centime ter, waarvan men enkele exempla ren in de Sinai-woestijn heeft ge vonden. De beet van het dier kan in enige seconden een rat doden. AMSTERDAM (A.N.P.) De stadsbeeldhouwer van Amsterdam. Hildo Krop, is gistermiddag in zijn atelier aan de Plantage Muider- gracht in de hoofdstad op 86-jarige leeftijd overleden. Hildo Krop, wiens gezondheid de laatste tijd te wensen overliet, werkte daar af en toe nog wel eens voor zichzelf. Als stadsbeeldlhouwer heeft Krop sedert 1916 het beeldhouwwerk ge maakt voor vele bruggen in Amster dam en voor verschillende openbare gebouwen (o.a. het hoofdbureau van politie). Hij versierde o.a. de Rotterdamse Bank in Den Haag en een brug in Den Bosch. Hij maakte het reliëf aan het monument op de Afsluitdijk en het kleine monument voor Van Gogh te Nuenen. UTRECHT (A.N.P.) Een Utrechtse kamerverhuurder moet het Spaanse echtpaar Sanchez en de eveneens uit Spanje afkomstige me juffrouw Maria Canovas in hun ka mers toelaten. Dit heeft gistermorgen de vice-president van de Utrechtse rechtbank bepaald in zijn uitspraak in het kort geding dat de heer San chez en mejuffrouw Canovas tegen de verhuurder hebben aangespannen. De Utrechter moet krachtens de uitspraak het echtpaar Sanchez en mej. Canovas de vrije toegang tot de verhuurde kamers geven en hen daartoe de sleutels geven van het nieuwe slot, dat hij eind juli op de deur zette om zijn huurders de toe gang te beletten. WASHINGTON (AFP) Onge veer een vijfde van het kernproef terrein in de Amerikaanse staat Ne vada is radioactief besmet en de uitwerking hiervan kan nog duizen den jaren merkbaar blijven. Dit valt te lezen in een rapport van de Amerikaanse commissie voor kernenergie, 3.000 ha. van dit be smette gebied, rond 100 km. van Las Vegas, is afgegrendeld. TOT AMBASSADEUR in Praag is benoemd mr. R. Froger, chef directie perszaken en nieuwsvoorziening vam het ministerie van buitenlandss za ken.

de Vrije Zeeuw | 1970 | | pagina 1