Tupamaros prediken revolutie in Uruguay waag bel33329 (01600) KANS OP PROTEST IN PRAAG KLEIN PARIS ACTIES LANG GEZIEN ALS GRAPPEN RAAD EN DAAD Prof. Van Hattum en reclassering blijven bij hun standpunten ZONDERVAN: FUSIECODE EEN FLOP hij belegt in unifonds c'est BVA heeft bezwaar tegen wijze van pensioenberekening Het leger van Uruguay doet wanhopige pogingen om leden van de Tupamaros-beweging te vinden. Sinds de dood van een ontvoerde Amerikaan zijn de controlemaatregelen op het ver keer verscherpt. Lachen "lk wil wel weer werkenmaar m'n man begint steeds over belasting Hoe zit dat nou?" Mevrouw de Ruyter weet antwoord op al uw vragen oudste uitzendbureau van Nederland Heuvelbrink 31- Breda Doelpunt Onjuist Frustrerend Rustig bespreken DONDERDAG 20 AUGUSTUS 1970 (Door Richard Gott) MONTEVIDEO. Tot vorige week hadden de Tupamaros uit Uruguay de reputatie de knapste en meest geniale guerrilla-groe pering in Latijns-Amerika te zijn. Zij wijdden zich uitsluitend aan stedelijke guerrilla-acties en kwamen voor het eerst in 1968 in het nieuws, het jaar nadat de mislukking van Ché Guevara voor eens en altijd had laten zien dat de guerrilla-strategie op het platteland zijn beperkingen kent. Op het eerste gezicht schijnt het kleine verstedelijkte Uruguay de meest ongeschikte plaats voor re volutionaire oorlogsvoering. Castro zelf meldde in zijn toespraken, waarin hij sprak over een op han den zijnde continentale revolutie, altijd Uruguay: samen met Chili als een land dat zou kunnen ont komen aan het geweld van een ex plosie. Rijk, ontwikkeld, en met een geringe bevolkingsaanwas, zou de bevolking model hebben kunnen staan voor wat men aan vooruit gang hoopte te bereiken. Maar als men de zaak wat nader beschouwt, blijkt er iets radicaal verkeerd in Uruguay te gaan. Het is een ont wikkeld land dat zich met hoge snelheid aan het onderontwikke len is. De arbeiders in Uruguay, waar van meer dan een kwart in dienst is van de regering, hebben minder te lijden van de inflatie dan van de maatregelen die president Jorge Pa- checo Areco getroffen heeft om de inflatie te bestrijden. Sinds 1967, toen hij onverwacht de macht in handen nam, nadat zijn voorganger een hartaanval had ge had, heeft president Pacheco zich een van de meest impopulaire pre sidenten van Uruguay gemaakt, door troepen naar de dokken te zenden, bankbedienden voor dienst op te roepen en censuur op kran ten in te stellen. Hij heeft een dictatoriale macht aan zich getrokken en trekt zich vaak niets van het congres aan. Verleden jaar heeft het congres hem gevraagd de bankbedienden niet op te roepen. Gesteund door het leger heeft bij dit verzoek genegeerd en het congres moest zich gewonnen geven. Dit jaar kwam een commis sie uit de senaat tevoorschijn met een rapport over martelingen in gevangenissen. Pacheco heeft het naast zich neer gelegd. In de meeste Latijns-Ameri kaanse landen heeft onderdrukking uitwerking. Methoden waarbij de sterke arm wordt gebruikt hebben van tijd tot tijd in Argentinië, Me xico en Brazilië hun doeltreffend heid bewezen. Maar Uruguay is een bijzonder geval Het is het eni ge land waar de ontevredenheid onder de arbeiders zowel duidelijk hoorbaar als georganiseerd is. En er is geen tekort aan leiders die tot de middenklasse behoren. Met deze achtergrond zijn de Tu pamaros tevoorschijn gekomen. Ze zouden in Uruguay een revolutie zoals die op Cuba willen grote delen van de bevolking hebben sym pathie voor Castro en steunen hem maar zij blijven onafhankelijk van ideologische druk van buitenaf. Tupac Amaru, naar wie zij zich ge noemd hebben, was de laatste Imca in de zestiende eeuw, die zich nog tegen de Spaanse overheersers ver zette. Zijn latere naamgenoot leidde het verzet van de Indianen in de achttiende eeuw. Het is een naam met bijzondere nationalistische ante cedenten. Twee jaar lang hebben de Tupa maros de cynische bevolking van Montevideo laten lachen om hun daden. Ze hebben hun slachtoffers zeer zorgvuldig uitgekozen. Een voor hen kenmerkende actie was het kidnappen van de eigenaar van een fabriek waarvan de arbeiders staakten en hem toen dwongen geld te schenken aan een plaatselijk zie kenhuis. Een van de geheimen van hun succes is' dat ze zijn doorgedrongen tot alle bestuursfuncties. Letterlijk overal vindt men Tupamaros. Nadat de guerrilla's 14 vrouwelijke gevan genen hadden weten te bevrijden, die de gevangenis hadden mogen verlaten om een kerkdienst bij te wonen, moesten zowel de inspec teur van politie in Montevideo als de minister van binnenlandse zaken hun functie neerleggen. Maar dit jaar is de zaak wat ern stiger geworden. Een groot aantal Tupamaros is gevangen genomen en de mensen in Uruguay zjjn ge- scsokt door de verhalen over mar telingen in de gevangenissen, ver halen die voor Brazilië gewoon zijn, maar heel ongewoon zijn voor Uruguay. De man die hiervoor ver antwoordelijk gesteld werd, het hoofd van de anti-oproer afdeling van de politie, is in april in zijn auto doodgeschoten een herinne ring aan de wrede guerrilla's van Guatemala. (ADVERTENTIE) (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG. Naar aanleiding van enige uitspraken van de vice- president van de Haagse rechtbank, prof. W. F. C. van Hattum, hebben zowel prof. Van Hattum als de reclassering te kennen ge geven, dat zq op hun al eerder ingenomen standpunten blijven staan. Het kwam niet als een verrassing dat Dan Mitrione, een adviseur van het Amerikaanse „agentschap voor internationale ontwikkeling", die naar Uruguay gezonden was om de politie te helpen veiligheidsmaat regelen te treffen, ontvoerd en ge dood werd. Dat Amerika Latijns- Amerikaanse politiemachten helpt is geen geheim, maar er wordt niet zoveel bekendheid aan gegeven als aan militaire hulp. De Tupamaros hebben duidelijk een politiek doelpunt gescoord door hier de aandacht op te vestigen (tussen 1962 en 1970 heeft het „agentschap voor internationale ontwikkeling" 869.000 dollar besteed aan het „openbaar veiligheidspro gramma" in Uruguay). De ontvoering van de Brazilaan- se consul heeft ook te maken met de politie- en. martelingenkwestie. Een communiqué van de Tupamaros beschuldigde Dias Gomides ervan „de vertegenwoordiger te zijn in Uruguay van een dictatuur die hon derden Braziliaanse staatsburgers gemarteld en gedood heeft." Normaliter worden de inwoners van Latijns-Amerika minder opge schrikt door ontvoeringen en moor den dan de outsiders. Maar de inwoners van Uruguay z(jn deze keer geschokt, deels om dat, wat zo lang een amusante stu dentikoze grap scheen, nu een kei harde revolutionaire organisatie blijkt te zijn, die vast besloten is geen duimbreed te wijken. (Copyright De Stem/The Guardian) Prof. Van Hattum sprak vorige week dinsdag tijdens de beëdiging van een reclasseringsambtenares enige flinke beschuldigingen uit aan het adres van de reclassering. Hij uitte met betrekking tot het optre den van de ambtenaren de term „provo-achtig". In feite stellen zij zich op tegenover de rechterlijke macht", aldus prof Van Hattum. „Er mag natuurlijk kritiek geleverd worden, maar het gaat niet aan lak te hebben aan de instelling waaraan zij benoemd zijn (d.i. de rechterlij ke macht). Voorts zouden de uitgebrachte rapporten niet neutraal zijn. „Er kunnen zware eisen aan gesteld worden en het is gewenst, dat de reclasseringsambtenaar zich inleeft in de situatie van de delinquent, maar hij moet zich daarmee niet identificeren". Prof. Van Hattum waarschuwde de reclasseringsambte- naren niet „dol te draaien" in hun werk. Na deze uitspraken gaf de direc teur van het bureau van de katho lieke reclassering in Den Haag, de heer C. Poels, zijn reactie op de zijn inziens onjuiste beschuldigingen van prof. Van Hattum. „In eerste instan tie", zo zei de heer Poels, „waren wij een soort verlengstuk van de rechterlijke macht. De rapporten over de delinquenten, die voor de rechtszitting werden uitgebracht, la gen al een heel stuk in de oordelen de sfeer. Wij adviseerden welke straf het beste zou zijn. Kortom, vroeger hielpen we de mensen om kapot te gaan zonder dat ze het (Van onze correspondent) PRAAG. De tweede verjaar dag van de inval in Tsjechoslo- wakije door de landen van het Warschau-pact nadert. Het Tsjechoslowaakse volk vraagt zich daarom opnieuw af of enig openlijk protest mogelijk of wen selijk is. De gewelddadige demon straties van vorig jaar leverden de honderden westerse journalisten sen sationele verhalen op. Ook maakten zij de Tsjechen in Praag en Brno en de Slowaken in Bratislawa fier, doordat deze zo een emotionele ma nier van uiten hadden. Het waren de laatste restanten van het enthousiasme van 1968. Hoewel ze politiek gezien van een bijzondere naïveteit getuigden, lieten de demon straties de wereld weten, wat de meeste Tsjechoslowaken voelden. De lessen van 21 augustus 1969 lieten echter niets te raden over. De demonstranten speelden het nieuwe regime regelrecht in de kaart. Bij veel incidenten lieten ze zich provoceren tot zinloos geweld. In 1969 hoopten sommige demonstran ten misschien nog dat Dubceck zijn plaats binnen de partij zou kunnen behouden en dat bepaalde aspekten van de hervormingsbeweging van 1968 gered konden worden. Die hoop moet nu vervlogen zijn. En daarom kan men moeilijk aannamen dat er nog veel gedemonstreerd zal wor den. Georganiseerd verzet tegen de „consolidatie" is onmogelijk gewor den door de zuiveringen. Dit kan alleen trotse frustatie en kwaadheid, samen met een behoorlijke dosis roe- ke.-rsneid, kunnen de mensen ver leiden vrijdag de straat op te gaan. Voor de meerderheid is een zich voortdurend onthouden van elke di recte politieke activiteit een gemak kelijker oplossing. In Praag heerst ee*> alme en gelaten sfeer De mensen praten weinig over de ver jaardag en dit bewijst dat ze weinig meer met de politiek te maken wil len hebben. Openlijke activiteiten, zo weten ze, zullen een reactie van de politie en de regering uitlokken. Dat kan zelfs een kind voorspellen. Ondanks deze duidelijke passiviteit, worden er voorzorgsmaatregelen ge nomen. Er is meer politie op straat dan gewoonlijk en bij strategische gebouwen zijn speciale veiligheids maatregelen van kracht. Ook mogen studenten en journa listen niet over de Tsjechoslowaakse grens. Volgens berichten circuleren er pamfletten, die verschillende vor men van protest suggereren. Zoals gewoonlijk wordt er echter meer over gepraat dan je ze kunt krijgen. De ondervragingen door de partij van haar leden zijn bijna voltooid, aldus het partij-orgaan, Rude Pravo. „De partij heeft zichzelf van rechts opportunisme, en luie parasieten ont daan", mensen die elders als „klein burgerlijk" beschreven zijn. Op een school in Louny, een plaats je in de buurt van Karlovy Vary blyven er maar twee van de oor spronkelijk dertien leden van de par- tijgroep over. Op andere scholen wordt een soort uitwisselingssysteem gehanteerd: leraren worden naar nieuwe scholen gestuurd om pro- Dubceckisten op te rollen. „De mensen beginnen ervan over tuigd te raken", aldus de Tsjechische premier Josef Korcak afgelopen zon dag, „dat de nieuwe partijleiding er in geslaagd is ons land voor een po litieke en economische catastrofe te behoeden". Andere gronden voor het enthou siasme van het publiek zyn de ge zamenlijke oefeningen van het Tsje choslowaakse en het Russische leger. Zij worden bij Karlovy Vary bij de Westduitse grens gehouden en moe ten volgens de plannen vandaag ein digen. President Svoboda heeft agelopen vrijdag Russische soldaten toegespro ken. Hy dankte voor „het voortzetten Praag, 21 augustus 1968 van de beroemde gevechtstraditie van het Russische leger door in ons land een internationale missie ter verde diging van het socialisme te ver vullen", In de pers kan men dezer dagen artikelen lezen over de „consolidatie op het culturele front" en „tegen de leugens van de contra-revolutionaire underground". Er wordt in beloofd dat de positie van de consument in Tsjechoslowakije versterkt zal wor den en de Sovjet-Unie wordt gefeli citeerd met het nemen van het initia tief tot het Russisch-Westduitse ver drag. Vorige week kondigde de Slowaak se vakbondskrant „Praca" aan dat ,de arbeidersklasse in Tsjechoslowa- kye die nu januari 1968 beledigd en verwyderd was, opnieuw heeft laten zien dat zy in staat is de re publiek uit een moeiiyke situatie te halen". (Copyright Guardian/De Stem) DEN HAAG (ANP). De fusie code van de Sociaal-Economische Raad, die werknemers moet bescher men tegen de kwalijke gevolgen van fusies, was gisteren twee maanden oud. De code schrijft voor dat perso- neelsvertegenwoordigers worden ge raadpleegd voordat een fusie tot stand komt. In ae afgelopen week is tegen deze fusiecode, waarover donderdag een hoorzitting wordt gehouden, nogal eens gezondigd. Te denken valt aan de affaires Centrumbank, Etna-Daal- derop-DRU en SVH-Geveke Groen- pol. De voorzitter M. Zondervan van de metaalnijverheidsbond (NW) was dit gisteren aanleiding te verklaren dat hy maar tot een conclusie kan komen: deze fusiecode is een flop en moet veranderen. „Er zqn mogeiykheden voor een landeiyke regeling. In het kader van het opschorten van de beursnoterin gen san een zodanig tijdstip worden gecreëerd dat de bonden niet alleen gehoord kunnen worden en mede delingen in ontvangst kunnen nemen, maar ook tot een duideiyke oordeels vorming kunnen komen. Daar moe ten structuren voor te vinden zijn," aldus de heer Zondervan. voelden. Onze taak is tegenwoordig heel anders en veel uitgebreider. Wij bewegen ons veel meer op het sociale vlak. De rapporten betreffen nu de omstandigheden waardoor de delinquenten tot hun daden zijn ge komen.. Ook wordt vermeld wat de gevolgen zijn van bepaalde straf fen". Natuurlijk is het dan mogelijk dat er kritiek komt op overheidsin stellingen. De vereniging van reclasseringsln- stellingen is van mening, dat de uitspraken van prof. Van Hattum frustrerend werken voor een open gesprek, dat zal moeten plaatsvin den tussen de magistratuur en de reclassering in het kadèr van de volop in beweging zijnde strafrecht pleging. Deze week werd opnieuw een re classeringsambtenaar beëdigd door prof. Van Hattum. Daarbij zei hij „Ik heb vorige week uiting gegeven aan mijn bezorgdheid over de ont wikkeling van de reclassering en enige kritiek uitgeoefend op de in houd van de voorlichtingsrapporten. Het lijkt mij na alle reacties niet juist nu geheel te zwijgen. De gepu bliceerde reacties geven mij echter geen aanleiding om iets terug te nemen van wat ik gezegd heb". „Ter verduidelijking wil ik er echter aan toevoegen, dat mijn be zorgdheid gedeeld wordt door alle rechters die in de afgelopen jaren in deze strafkamer zitting hadden en dat ook zij de door mij geuite kri tiek onderschrijven". Hierna had prof. Van Hattum nog een kort gesprek in besloten kring met enkele aanwezige reclasserings- ambtenaren. De heer Poels deelde ons naar aanleiding van de woorden van prof. Van Hattum mede, dat hij niets anders verwacht had. Langs normale wegen wil men nu komen tot een gesprek over deze moeilijke aange legenheid. „Er zijn", zo zei de heer Poels, „vaste bijeenkomsten tussen reclassering en rechterlijke macht, waarbij dit allemaal rustig bespro ken kan worden". Hij zelf vond wel dat prof. Van Hattum met zijn be schuldigingen beslist geen gelijk had. „Misschien zijn er enige inci dentele gevallen geweest, maar in het algemeen heeft hij echt geen gelijk", aldus de heer Poels. (Van onze redactie binnenland) UTRECHT. De Vereniging van werknemers in Bank- en Verzeke- ringsbedryf en Administratieve kan toren, heeft ernstige bezwaren tegen de wyze, waarop een aantal onder nemingen het pensioenpremieverhaal berekenen. Het is n.l. gebleken dat een aantal ondernemingen de werk nemersbijdrage voor de pensioenvoor ziening uitdrukken in een percentage van het salaris. Die algemene uitkeringen krijgen echter een steeds grotere omvang, terwyi het gebruikelijk is dat deze in mindering worden gebracht op de pensioenuitkering van de onder neming. Het gaat volgens de B.V.A. nu nie meer op de pensioenpremie te rela teren aan het salaris. Men dient die premie te berekenen over het sala risbestanddeel, dat boven de A.O.W. A.W.W.-uitkering uitgaat en dat voor de pensioenvoorziening nog te verzekeren overbluft. (Van onze Parijse correspondent Lucas Kleyn) Juliën Doriaot was een man van 70 juar. Hij moest zien rond te ko- men van 10 franc per dag. Dat was niet veel, maar in het gebouw waar hij een klein kamertje had en waar hij was blijven wonen na de dood van zijn vrouw, werd hij dan ook door de een en ander uitgenodigd om een warme hap aan tafel mee te eten. Van de paar centen die hij over had kocht hij wat bloemen voor de mensen die hem hadden genodigd of een stukje chocolade voor de kin- deren. Met lege handen kwam hij nooit. Kwam hij 's avonds in een café, dan was er altijd wel een gulle gast die voor hem betaalde. Juliën had op die manier nog best een paar jaar door kunnen leven, als hij op een dag niet bezweken was voor de verleiding in een warenhuis van zijn buurt. Hij was uitgenodigd om bij buren te komen eten. Veel geld op zak om iets te kopen had hij niet meer. Hij ging naar een warenhuis en bekeek de afdeling levensmiddelen. Hij zag een blikje geconserveerde visjes lig- gen en een paar repen chocolade. Hij keek om zich heen en meende door niemand te worden gezien. Met bevende handen pakte hij het blikje en de paar repen en liet ze in zijn zak glijden. Wie steelt, moet dat goed doen en zeker niet met bevende handen, want dan trekt hij des te meer aandacht. Een der controleurs in het warenhuis zag het voor zijn ogen gebeuren en diende een klacht in. Na een paar uur verschenen gendarmes in de too ning van Juliën en hielden tegen hun zin een huiszoeking. Want ook bij hen stond de oude baas goed aan geschreven. Met de politie had hij nog nooit iets te maken gehad. De huiszoeking was voor Juliën de druppel die de emmer deed over lopen. Hij kon het niet verkroppen dat de buren hem voor dief zouden aanzien en dat de kinderen hem met de vinger zouden nawijzen. Het werd voor hem een obcessie dat zijn vroe gere klanten de man was slager geweest hem niet meer zouden vertrouwen, dat het stil zou worden in het café als hij er 's avonds bin nenkwam. Zaterdag heeft hij stilletjes de deur van zijn woning achter zich dicht getrokken. Op de tenen is hij het ge bouw uitgeslopen zonder dat de con cierge hem kon horen. De Seine lag op een afstand van 3 kilometer. Hij liep 'in hemdsmouwen ondanks de koude wind. De 3 kilometer was voor Juliën eigenlijk teveel, maar hij wil de die snel en te voet afleggen om, bij de kade van de Seine geen kracht meer over te hebben. Blindelings liep hij rechtuit. Toen hij bij de leuning was sprong hij met de krachten die hij nog over had te water en ver- dween voorgoed. Niemand zal hem meer met de vinger nawijzen. De deuren van de gevangenis zullen niet voor hem open gaan. Hij zal begraven worden op een stille plek en over zijn graf zal het zand des tijds worden ge- strooid. Nog een paar weken en dan zal Juliën een naam zijn geworden die nooit meer iemand noemt. (ADVERTENTIE) Daardoor heeft hij zich met weinig geld verzekerd van deelname in vrijwel alle be langrijke, dynamische Duit se wereldconcerns. Dat kunt u ook! Vraagt u eens inlichtingen. TESSELSCHADESTRAAT 12 AMSTERDAM TEL. 020-IS 00 11 ttl. 241

de Vrije Zeeuw | 1970 | | pagina 7