Weekend-experiment VVV Appel sap WIE HIELP IN 1940 FRANSMAN Vier Duitse jongens peddelden vijfhonderd kilometer in vier dagen BUNGALOWS VOOR VISSERS Soldaat Leelercq zoekt redders KLEINE VERGISSING BIJ „DE RIJN AF' Hinderwetaanvrage voor twee onderdelen concern Péchiney TOTO WINNEN STllDIEKWESTIE Amateurkoers in Sluis W.-Brabantse kunstenaars protesteren bij Veringa B3 puur uitgeperst fruit nu voor een proefprijs Enkele buien Weer aan zee - Pensiongast in Sas van Gent bestolen Geschut Bromfietser liep gebroken been op bij aanrijding Concours voor vocalisten in Den Bosch Kerncentrale 3 DONDERDAG 20 AUGUSTUS 1970 (ADVERTENTIE) Geniet van alle B3 fruitsappen- puur geperst uit appels, tomaten, druiven, sinaasappelen, abrikozen peren en perziken. (Vervolg van pagina 1) Voor Dré van Aert bestaat er geen systeem om de kruisjes in dé winst gevende hokjes te pennen. „Al die verhaaltjes over bepaalde systemen moet je niet geloven. Het is een stu diekwestie. Per avond besteed ik na melijk toch wel ettelijke uurtjes aan het invullen van de formulieren. Ik moet er nu 12 invullen. Allemaal van familieleden. Mocht u soms denken dat ik een totogek ben, dan hebt u het mis. Mijn vrouw vertelde me wei laatst, dat ik het ,'s nachts in mijn droom over Ernst Happel had. Maar hoe ik de kruisjes zet hoort ze niet. Dat ziet ze wel. Overdag denk ik ook aan die toto. Nu is het een gelukkige omstandigheid, dat ik nogal rustig werk heb. Ik lijd aan langdurige ziek ten en maak me gauw zenuwachtig. Maar als ik eenmaal de totoformulie ren voor me heb, gaat het uitstekend, lik moet straks Wel voorzichtig gaan worden", gooit de heer Van Aert er nog even tussendoor, „want vele clubs hebben aardige aankopen gedaan. Van NAC verwacht ik niet zoveel." Ondanks zijn wekelijkse toto-ronde en zijn 47 prijzen ziet de heer Van Aert toch wel de werkelijkheid. „Ze moeten nou niet gaan denken, dat ik een allesweter ben. Echt niet. Ik be steed aan het invullen van het formu lier net iets meer aandacht dan dc ge middelde boer. In Wernhout hebben er al zovelen gevraagd of ik hun for mulieren wilde invullen. Maar daar begin ik niet aan. En ais ik die men sen in Antwerpen met de toto ga hel pen heb ik- in de kortste keren een hele schare achter me aan." Vooruitzichten voor vrijdag en zaterdag opgesteld door het KNMI: Enkele buien, sommige met onweer, en gematigde temperaturen. Weersvooruitzichten in cijfers ge middeld over Nederland. Voor vrijdag: aantal uren zon: 2 tot 8. Min. temp.: van ongeveer nor- maai tot 3 graden boven normaal. Max. temp.van ongeveer normaal tot 4 graden onder normaal. Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 60 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 30 procent. Voor zaterdag: aantal uren zon: 3 tot 9. Min. temp.: omstreeks nor maal. Max. temp.: van ongeveer nor maal tot 4 graden onder normaal Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 70 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 40 procent. De kleine depressiekern die gister avond de Belgische kust naderde, trekt vandaag langs onze kust ver der naar het noorden. Op enkele plaatsen een verspreide bui, afge wisseld door opklaringen. Matige wind tussen zuid en zuidwest. Tem peratuur 19 a 20 graden, zeewater 18 graden. Vooruitzichten: storingen geven nog onstabiele lucht met een buien kans, maar tegen het weekeinde krijgt een gebied van hoge druk bo ven de oceaan langzaam meer invloed in onze richting. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG De provinciale Zeeuwse VVV begint in september met een experiment dat ten doel heeft: de exploitatie van het toeristische^ na seizoen in Zeeland. De provinciale VVV beschikt voor haar experiment over een aantal bungalows in Kamperland (gelegen in het bungalowpark Rancho Grande), die door de eigenaars voorlopig voor de duur van dit jaar aan de provinciale Zeeuwse VVV ter beschikking zijn gesteld. Het is waarschijnlijk dat de provinciale VVV ook in 1971 over de bungalows zal kunnen beschik ken. Op de komende najaarsvergadering van deze organisatie komt althans een voorstel in die geest aan de orde. Het experimentele in de campag ne waarmee volgende maand wordt begonnen, schuilt in een bijzondere tariefstelling en in de omstandigheid dat de VVV is gaan mikken op belangengroepen onder de toeristen. Wat dit laatste betreft: de arrange- (Van onze sportredactie) SLUIS Zaterdagmiddag wordt er in het Zeenwsch-Vlaamse Sluis een koers gehouden voor amateurs en adspiranten. Het wielercomité van Sluis had gisteren in totaal 47 inschrijvingen voor de wedstrijd van de amateurs. Bij de inschrijvin gen die van Henny Gijzel, Toine van de Bunder, Cees Bal, Charles Desmit, Han Westerweel, die zijn eerste koers rijdt na de sleutelbeen breuk, Sjaak Riemens. Guido Pari- daen, Wlm Evertse en Peter Remijn. Of Wim de Waal zal starten is nog niet bekend, maar de kans is niet groot, daar de Axelse coureur dins dag in het Belgische Klinge ten val kwam. Theo van Poecke schreef niet in. De adspiranten vertrekken om half twee. Daarna zullen er door de jeugdcommissie Wielerbelangen Zeeland in samenwerking met het wielercomité Sluis school wedstrijden worden gehouden. Inschrijving hier voor ook individueel kan tele fonisch gebeuren bij M. Platschorre, Lange Ville 7, EUewoutsdijk. Na de schooljeugd gaan de amateurs om ongeveer drie uur van start. De amateurs rijden een afstand van negentig kilometer en de adspi ranten dertig. Het parkoers van elf honderd meter lang loopt door de volgende straten: start Klooster straat, Handboogstraat. Zuiddijk- straat, Ridderstraat en finish Kloos terstraat. menten die in september aanstaande worden aangeboden zijn speciaal be doeld voor de sportvissers die in de Deltawateren op een steenworp af stand van Rancho Grande voldoende gelegenheid vinden verschillende soorten vis te verschalken. Om hen de nodige formaliteiten te besparen wordt hen bij het huurcontract een vergunning voor vissen in het Veer- se Meer met een geldigheidsduur van dertig dagen verstrekt. Bij de prijsstelling, zo deelt de directeur van de provinciale Zeeuw se VVV de heer J. de Regt mee, geldt als bijzonderheid, dat men bij het aangaan van een arrangement voor verschillende weekends achter elkaar, steeds minder per weekend gaat betalen. Uiteraard geldt vöor het eerste weekend ook het voorde lige naseizoen-tarief. „Wij willen wat ervaring met de ze najaarsvakanties voor belangen groepen opdoen", zegt directeur De Regt. „Zo is het denkbaar dat er ook arrangementen komen voor mensen die graag fietsen. In zulke arrangementen moet dan een fiets kunnen worden aangeboden. Een an dere belangengroep waarop wij onze aandacht zouden kunnen richten is die van de vogelliefhebbers. Er zijn in Zeeland prachtige vogelreserva ten. De velen onder ons die daarvan rustig willen genieten zijn niet per se op het hoogseizoen aangewezen". De provinciale VVV heeft voor haar experimenten in Zeeland twaalf bungalows ter beschikking. De weekends in het naseizoen- gaan als regel in op vrijdagmiddag twaalf uur en ze eindigen op maandagmid dag twaalf uur. UTRECHT (ANP) Leden van de Westbrabantse Vereniging van Kunstenaars hebben in een telegram aan minister Veringa van onderwijs en wetenschappen geprotesteerd te gen het ontslag van zeven tijdelijke leerkrachten aan de Utrechtse aka- demie voor beeldende kunsten „Ar- tibus". Zoals gemeld kregen de be trokken docenten vijf dageii voor de aanvang van de cursus I970-'71 van het akademiebestuur te horen dat hen wegens het teruglopen van het aantal studenten op „Artibus" liet dienstverband was opgezegd. De kunstenaars stellen in het tele gram dat het akademiebestuur „zijn macht misbruikt en rancuneuze ge voelens laat prevaleren, daarbij pro fiterend van de slechte rechtspositie van tijdelijk aangestelde docenten in het kunstonderwijs". De kunstenaars verzoeken de mi nister het ontslag van de docenten ongedaan te maken. Voorts delen zij mee dat uit solidariteit met de ze ven ontslagenen de leden van hun vereniging zullen weigeren naar de thans op de akademie ontstane vaca tures te solliciteren. - (Van onze correspondent) SAS VAN GENT In de Amstel- bar aan de Ooststraat in Sas van Gent is van de Haarlemse pension gast H. J. S. een portemonnee met 700 gulden gestolen. In Amsterdam is inmiddels een andere pensiongast van het hotel, P. van de W. uit Am sterdam, op verdenking van deze dief stal aangehouden, en aan de politie in Sas van Gent overgeleverd. (Van een onzer verslaggevers) IIONTENISSE De heer Jules Leelercq uit Flines-Ies-Kaches in Noord-Frankrijk heeft ons twee fo to's gestuurd waarop hij, met onge veer veertig jaar verschil, staat af gebeeld. Hij hoopt dat de puhlikatie ervan ertoe bijdraagt., dat hij dege nen nog eens kan ontmoeten die hem in de laatste dagen van juni 1940 hebben geholpen bij zijn ont vluchting uit een Frans krijgsge- vangenentransport, dat in de haven van Walsoorden werd ingescheept in Rijnaken. De heer Leelercq, die loen 43 en nu 73 ja-ar oud is, vermeldt in een uitvoerige brief aan onze redactie, dat hij zo op die ontsnapping was gebrand, omdat hij al eens in de Eerste Wereldoorlog gedurende der tig maanden in Duitse krijgsgevan gen-schap had doorgebracht. Hij her- Leelercq nu haalt nog eens zijn eerdere verkla ringen, dat hij zich in 1940 op een ïogstveld had schuilgehouden en dat hij op 29 juni 's morgens om half zeven naar het eerste huis was ge gaan dat hij opmerkte. De mensen daa-r toonden veel be grip ze waren ongeveer dertig tot vijfendertig jaar en gaven hem gelegenheid tot wassen en kle den (hij had zijn militaire kleren voor werkkleren verwisseld) en zorgden tevens dat hij met een goedgevulde maag verder ko,n trek ken. Niet te voet, want Jules Le elercq haid al gauw door dat voet gangers hier te zeldzaam zijin om niet op te vallen. Hij kocht een tweedehands fiets, „die ik ,ais re liek heb bewaard", waarmee hij op 1 juli omstreeks elf uur weer in Flines arriveerde. De heer Leelercq betreurt het, dat zijn drukke leven hem heeft verhinderd degenen die hem hebben geholpen eerder te bedanken, want hij bewaart de beste herinneringen aan de ontvangst die zijn helpers hem hebben bereid. Over de hulp zegt lijj: „Dat was erg belangrijk want we hadden erge honger en voelden ons zeer ongelukkig. Dat zijn dingen die men niet vergeet". Als verdere beschrijving van de plek waar hij is geholpen deelt de heer Leelercq mee dat op de bin nenplaats van de al oude woning Leelercq toen een pomp tegen een soort pilaar stond. Wellicht dat deze herhaalde ge gevens tot de opsporing vain de be trokken inwotnetrs van Walsoorden kunnen leidenalls ze nog in leven zijn. DE NEDERLANDSE Vereniging van Journalisten heeft in een brief aan de Ts.jechoslowaakse legatie de nieuwe maatregelen, waarbij onder meer aan journalisten de toegang tot liet land geweigerd wordt, een ernsti ge aantasting van de beginselen van de vrijheid van de nieuwsgaring ge noemd. (Van een onzer verslaggevers) AXEL - Vier Duitse jongens hebben een haast onmogebjk lij kende reis achter de rug. Met vier kano's peddelden zij de Rijn af, staken de Ooster- en Wester- schelde over om uiteindelijk in Axel terecht te komen. Een reis van ongeveer vijfhonderd kilome ter. De jongens vertrokken vrij dag 14 augustus om vijf uur uit Keulen. Zij zakten de Rijn af tot in de buurt van Duisburg, waar zij hun kamp opsloegen. De tent vervoerden zij eveneens in de ranke kleine bootjes. De tweede dag kwamen zij tot Nijmegen en de derde avond bleven zij in Go- rinchem slapen. De vitr pedldelaars Dieter Sehön- berger (16 jaar) uit Keulen, Peter Prien (12 jaar), zijn zeventienjarige broer Reinhart en Hans Horscfa (eveneens 17 jaar), allen uit Lever- küsen, hadden het plan om naar Rotterdam door te varen. Het liep echter anders dan zij hadden ge wild. Terwijl zij rustig in het kiel zog van grote schepen voeren, dach ten zij op de vaarroute naar Rotter dam te zitten. De vier Duitsers had den vergeten dat de grotere schepen niet alleen naar Rotterdam gaan, maar dat zij ook wel eens een andere bestemming zouden kunnen hebben. Zij kwamen op de Ooster- schelde terecht. Niets vermoedend gingen zij rustig door, tot op een gegeven ogenblik een lichtje bij hen ging branden en zij in de gaten kregen niet op de geplande route te zitten. Ze voelden er weinig voor om rechtsomkeert te maken en be sloten maar door te gaan. Via het kanaal door Zuid-Beveland kwamen zij op de Westerschelde. Hier begon- ■nen de moeilijkheden. Met wind kracht zeven staken zij de gevaarlij ke Westerschelde over. Reinhart vertelde later dat de vier „zeehel den" voor de eerste maal tijdens hun reis bang waren. „Wij hebben gebeden om toch vooral maar heel huids de overkant te kunnen halen". Eenmaal aan de overkant gekomen belandden zij in de Terneuzense sluizen. De .vier enthousiaste kanoërs lie ten zich naast de grote zeeschepen schutten om vervolgens een stuk van het Kanaal van Gent naar Ter- neuzen af te varen. Uiteindelijk kwamen zij maandagavond, via al lerlei binnenwatertjes. in Axel te recht, waar zij dodelijk vermoeid op camping „De Boshoek" aankwamen. Pas dinsdagavond telefoneerden de jongens naar huis om hun ouders in te lichten waar zij verzeild waren geraakt. Woensdagmorgen zaten de jongens, met de inmiddels overgeko men ouders van Reinhart en Peter Prien, na te kaarten over het soms wat hachelijke avontuur. Reinhart vond de reis op zich niet zo vermoeiend. „Op de Rijn ging het allemaal lekker snel. We voeren im mers met de stroom mee? Alleen op de Westerschelde hebben wij hem goed geknepen. We hadden nog ge luk dat er een lange golfslag was, anders waren wij zonder meer om geslagen en hadden wij hier niet meer gezeten". De heer Prien is het roerend met zijn zoon eens. „Overi gens begrijp ik niet hoe ze het in hun hoofd hebben gehaald dit waag stuk uit te halen. Ik heb zelf vroe ger gevaren en ik weet dat de Westerschelde bijzonder gevaarlijk is. De jongens hebben gelukkig het tij meegehad. Als het vloed was geweest, hadden zij of in Antwer pen terecht gekomen, of we hadden ze nooit meer gezien". De ouders van de jongens hebben vier dagen in onzekerheid gezeten. „Ze hadden beloofd elke avond te bellen. Pas dinsdag kregen wij be richt dat ze hier in Axel zaten. Inmiddels hadden wij tal van posten van dewaterpolitie gebeld om te informeren of ze vier kano's hadden gezien. Niemand kon ons helpen". 'Waarom de jongens niet even een telefoontje hadden gepleegd? Dieter vretelde d'at het onmogelijk was hun ouders over het verloop van de reis in te lichten. „We sliepen in een tent ergens aan de waterkant. Er was in de hele omtrek geen telefoon te vinden". In een kano vijfhonderd kilometer in vier dagen afleggen, lijkt een onmogelijke opgave. Toch deden Dieter, Peter, Reinhart en Hans dit. Hoe zijn de jongens op het idee gekomen om een dergelijke reis te ondernemen? „Ongeveer een week geleden ont moetten wij een vriend en een vrien din van ons. Zij hadden ook een grote tocht op de Rijn gemaakt. Toen wij dat verhaal hoorden, dach ten wij: nou, dat kunnen wij toch ook. Een stukje de Rijn af kanoën is niet zo moeilijk. Het „stukje Rijn" werd echter vijfhonderd kilometer". De jongens zijn, uiteraard, lid van een kanovereniging. Anders zouden ze er niet over hebben geprakki- zeerd dit huzaren stukje uit te ha- Ie". Die paar dagen die de jongens in Axel hebben doorgebracht, zijn Met idee hun overigens best bevallen. Ook de ouders van de beide jongens Prien vonden het een leuke omgeving. Mevrouw Prien: „Wij komen hier beslist het volgend jaar met vakan tie. Maar niet in een kano hoor. (Van onze correspondent) SEROOSKERKE Op de Gaping- seweg is woensdagochtend een aan rijding ontstaan tussen een Duitse personenauto, bestuurd door K. S. uit B ad-Homburg, en een bromfiet ser, G. de V. uit Capingen. De V. moest met een gebroken been over gebracht worden naar het Gasthuis ziekenhuis te Middelburg. Het ongeluk gebeurde, doordat de bromfietsbestuurder plotseling linksaf een inrit wilde inslaan en daarbij de achteropkomende auto niet had op gemerkt. De uitgifte van 8 1/4 pet vijfjarige guldens-„notes" ten laste van N.V. Nederlandse Staatsmijnen was op de dag van openstelling reeds voltekend voor het volle bedrag van 60 min. waarop de inschrijving is gesloten. IN DE maand juli is bij de organi saties van Boernieenbanken en Raif- feisenbanken te Eindhoven en Utrecht een spaaroverschot geboekt van j 186 min. Dit is het hoogste spaarverschil dat tot nu toe in een maand werd behaald. (Van onze kunstredactie). DEN BOSCH Van 29 augustus tot en met 5 september wordt in de Stadsschouwburg Casino te 's-Herto- genboscli het 17e Internationaal Vo calisten Concours gehouden. Voor deelname hebben zich 117 zangeres sen en zangers aangemeld, t.w. 47 sopranen, 25 alten-mezzosopranen, 13 tenoren en 32 bassen-baritons. Deze 117 deelnemers vertegen woordigen een record-aantal natio naliteiten namelijk 30. De deelname per land is als volgt: Amerika 17, Australië 1, België 4, Brazilië 1, Bulgarije 2, Canada 2, China 1, De nemarken 3, Duitsland 18, Engeland 11, Finland 1, Frankrijk 5, Grieken land 1. Haïti 1, Hongarije 1, Italië 2, Japan 6, Libanon 1, Nederland 13, Noorwegen 2, Oostenrijk 5, Polen 3, Portugal 1, Roemenië 7, Schotland 1, Tsjechoslowakije 2, Uruguay 1, Ve nezuela 1, Zuid-Afrika 1 en Zwitser land 2. (Van een onzer verslaggevers) VLISSINGEN Op één sep tember aanstaande zal in het ge meentehuis van Vlissingen een hoorzitting worden gehouden be treffende een hinderwetaanvraag van het aluminiumconcern P-- chiney. Dit bedrijf hoopt over enkele maanden twee bedrijfsaf delingen in produktie te kunnen brengen. Deze afdelingen zijn de technische voorlopers van het eigenlijke smeltproces, waarmee 'Péchiney in het voorjaar van 1971 wil beginnen. Péchiney vraagt een vergunning volgens de hinderwet voor het op gang bren gen van een kathodewerkplaats en een kathodepastafabriek. De ze secties vervaardigen onderde len en materialen voor de smelt ovens. Naar hét zich laat aanzien zal het in bedrijf brengen van de beide fabrieksonderdelen nauwelijks op bezwaren van omwonenden stuiten. Overigens is de tervisielegging van de aanvraag voor twee onderge schikte bedrijfsonderdelen, nauwe lijks meer dan een formaliteit. Voor het ogenblik waarop het bedrijf werkelijk gaat draaien moet name lijk opnieuw een aanvraag voor de hinderwetvergunning ter inzage worden gelegd. Deze betreft dan het gehele bedrijf, inclusief de kathode werkplaats en de kathode-pastafa- briek. De hoorzitting op één september zal dan ook, naar verwacht wordt, minder belangstellenden trekken dan die betreffende de aanvraag voor het in bedrijf brengen van de tweede fosforoven van Hoechst, en kele maanden geleden. De Vereni ging Milieuhygiëne Zeeland, die zich tijdens de episode-Hoechst geducht heeft geweerd, zal zich naar voorzitster mevrouw T. Kannegieter ons meedeelde wel op de hoogte stellen van de Péchiney-aanvraag. Beide bedrijfsonderdelen waarom het gaat zijn echter uit een oogpunt van milieubescherming van weinig betekenis. „Het enige bezwaar d>at we eventueel zouden kunnen formu leren", aldus de voorzitster van de vereniging, „zou betrekking kunnen hebben op de kogelmolen die deel uitmaakt van de kathodepastafa briek. Het is denkbaar dat deze molen geluidshinder veroorzaakt waarvan men bij voorbeeld in Nieuwdorp last kan ondervinden". De kogelmolen wordt gebruikt voor het vermalen van anthraciet, dat vermengd moet worden met de vette koolteer. Dit materiaal wordt gebruikt voor het aan elkaar hech ten van de blokken stroomgeleidend materiaal waaruit de ovenbakken van de smeltinstallatie worden opge bouwd. Tegelijk met de aanvraag van Pé chiney ligt in de gemeenten binnen een straal van tien kilometer rond om Borsele, een aanvrage van de n.v. P.Z.E.M. voor het in bedrijf bren gen van de kernenergiecentrale ter inzage. De hierop betrekking heb bende procedure is een gevolg van de eisen die in de kernenergiewet worden gesteld. Het aantal belang hebbenden, dat zich over de aan vraag van de PZEM wil laten infor meren, is gering. Degenen die zich wel oriënteren worden afgeschrikt door de enorme hoeveelheid technische informatie die zij moeten verwerken om te kunnen begrijpen Waar het precies om gaat. Het volledige materiaal betreffende de PZEM-aanvraag ligt op het gemeentehuis van Borsele, te Heinkenszand en Borsele, ter inzage. Op de omringende gemeentehuizen ligt een uittreksel. De eigenlijke aanvraag bestaat uit twee boekwer ken, waarvan er een niet minder dan elfhonderd pagina's technieehe informatie bevat.

de Vrije Zeeuw | 1970 | | pagina 3