Centrumbank n.v. werkt met geld uit paardentoto Vier schoten uit wraak KIND VAN DRIE SCHIET ZICH DOOR T HOOFD Zondag als vanouds voetbal op televisie bont W ERMIOI TER WON AL 47 MAAL IN DE TOTO lekker lui M Treffer rs™* BARON VAN TUYLL VAN SEROOSKERKENMINIEM BEDRAG Automobilist dood in sloot gevonden Staking tegen staking zomer prijzen tlmtïlaufj Achterstand in woning bouw wordt even groot als in 1969 Revolver van zijn vader lag onder hoofdkussen KNVB en NOS sluiten voorlopig compromis Verkeer in EEG kostte in 1967 44.348 doden FIETS IN TREK PSP komt niet op één lijst van progressieven Helemaal alleen de Ierse vloot NOS-man uit T s j echoslowakije gezet r<?„ VERWACHTING: Volgend jaar DirecteurDr. W. A. J. M. Harkx. HoofdredacteurL. Ley endekker. Redactie- en Administratie-adres Nieuwstraat 9, Temeuzen, tel. (01150)—7920. Abonnementsprijs mi.v. 1 juli 1970: f 9,20 per kwartaal; per maand 3,25. Losse nummer» 15 cent, inclusief 4% B.T.W. Gironummer 1945433 DE VRIJE ZEEUW DONDERDAG 20 AUGUSTUS 1970 25e Jaargang No. 6324 Advertentieprijsper mm 16 cent; minimum per advertentie 2,40, exclusief 4% B.T.W. Rubriek „Kleine Advertenties" (geen handels- advertenties) 5 regels f 1,15. Iedere regel méér 23 cent. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. VermeldingBrieven onder nummer, of Adres bureau van dit blad, 50 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot v.m. 11 uur. Voor het maandagnummervrijdag tot v.m. 11 uur. Uitgeefster N.V. Uitgevers Maatschappij De Stem (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG In Haagse financiële kringen doen hardnekkige geruchten de ronde dat het bankiershuis Landry van Till een veel grotere rol heeft gespeeld bij de financiering van alle aankopen van de Centrumbank N.V, dan tot nu werd aangenomen. Het is een publiek ge heim dat deze bank als een van de weinige banken in Nederland kan beschikken over grote sommen contant geld, afkomstig uit de niet onaanzienlijke en risicoloze opbrengsten van de paardentotalisator. Gevraagd naar de mate van deelneming van de bank in de finan ciering van de aankopen van de Centrum Bank N.V., zegt firmant Van Tuyll van Serooskerken daarover, in het belang van zijn cliënt geen mededelingen te kunnen doen. Hij geeft echter toe bij de finan ciering van de aankopen betrokken te zijn. „Het gaat echter slechts om een miniem bedrag. Zeker gezien de bedragen die in de pers de ronde doen", aldus baron Van Tuyll van Serooskerken. Landry van Till krijgt wekelijks grote bedragen aan contant geld bin nen uit de exploitatie van de paardentoto's van de Nederlandse renbanen. Men neemt aan dat dit wekelijks zo'n 100.000 a 200.000 gulden is, die voor langere tijd onder beheer van de bank blijft. De bank heeft dit recht tot exploitatie voor 99 jaar in handen gekregen, toen niemand nog in Neder land geloofde in het succes van de totalisator. Zij kon het beheer afkopen van een Belgische bookmaker voor het luttele bedrag van 150.000,De omzet is sindsdien ongeveer vertwintigvoudigd. (Van onze correspondent) NOORDWELLE De 40-jarige manufacturier L. W. Bakker uit Burgh is in de nacht van dinsdag op woensdag om 3.00 uur door een pas serende onbekend gebleven automo bilist dood aangetroffen in zijn auto, die in een sloot te Noordwelle was gereden. De auto was geheel vernield. Op de T-kruising Stoofweg-Weelweg is de heer Bakkers kennelijk recht door gereden in plaats van linksaf te slaan. Volgens de plaatselijke arts moet het slachtoffer reeds enkele uren dood geweest zijn. Hij was gehuwd en va der van drie kinderen. DEN HAAG (ANP) Verkeers ongelukken in de zes landen van de .emeenschap hebben in '67, 1.187.670 lachtoffers geëist, van wie 44.348 do len. Dit blijkt uit een vervoerssta- .istiek van de gemeenschap. Het grootste aantal slachtoffers viel in West-Duitsland (17.084 doden m 462.048 gewonden), gevolgd door Frankrijk en Italië (resp. 13.585 do den en 301.356 gewonden, en 9.381 loden en 221.601 gewonden). In Ne- ierland werden 2.859 doden en 61.082 (ewonden geregistreerd, en in Bel ie 1.359 doden en 94.772 gewonden, n Luxemburg 106 doden en 2.160 ge vonden. Vorig jaar kwamen in Nederland 190 personen bij verkeersongelukken m. en werden 62.087 personen ge- vond. DEN HAAG (ANP) De afzet van fietsen in Nederland is in het eerste '.wartaal van dit jaar gestegen tot 149.400 stuks tegenover 126.600 in de zelfde periode van 1969. De stijging was het grootst in de ïaand maart. Aldus een bericht van s „Stichting fiets". AMSTERDAM (ANP) De PSP heeft gisteren verklaard niet in te linnen gaan op het verzoek van de ctie „Progressief alternatief" om te komen tot één lijst van progressieve partijen voor de komende verkiezin gen op zeer korte termijn. Het bestuur van de H3P heeft, ge zien de uitspraak van de algemene oartijvergadering in oktober 1969 ïiertoe niet de vrijheid, aldus de politieke vice-voorzitter van de PSP, Paul Hoogerwerf. In het communiqué wordt niet ge sproken over de mogelijkheid van verbinding van zelfstandige lijsten, die eveneens door de groep van het progressief alternatief' is geopperd. DUBLIN (Reuter) De Ierse ma rine staat op het punt twee derde van haar vloot kwijt te raken. Van de drie korvetten waaruit de vloot be staat, zullen er twee de „Cllona" en de „Mocha" eind deze maand worden opgelegd in de haven van Cork. Ze zijn te oud geworden. Nog één corvet de „Mave", zal vanaf volgen de maand de Ierse vlag hoog houden, maar ook dit schip heeft vele gebre ken en de radioinstallatie is zo slecht dat zij buiten de haven nauwelijks wordt gehoord. Volgens een wettelijke verdeling van de omzet van de totalisator is bij het instellen van de toto bepaald dat 80 procent van de omzet ten goede moest komen aan de deelne mers in de vorm van prijzen. De overige 20 procent was bestemd voor de exploitatie van de toto en voor faciliteiten ten behoeve van de paardensport. Deze verdeling was ge baseerd op een verwachte wekelijkse omzet van 45.000 gulden. Hiermee zou de gehele organisatie rendabel zijn. In die tussentijd echter heeft de toto een ongekende vlucht genomen. Er werd uiterst geheimzinnig gedaan over de resultaten. Een verslag van de Stichting Totalisator Nederland kwam nooit in de publiciteit. Dit was voor dr. A. Vondeling, kamerlid voor de PvdA, in december van het vorig jaar, aanleiding om aan de ministers van Justitie, Landbouw en Visserij te vragen om opening van zaken te geven. Uit de antwoorden bleek dat de totalisator in 1968 een omzet had van bijna 44,5 miljoen gulden, ofte wel ruim 800.000 gulden per week. De verdeling van die omzet is ech ter nooit gewijzigd. De paardensport, de Stichting Totalisator Nederland en. Landry van Till varen er wel bij. Afgelopen maandag noemde mr. D. A. I. van der Oever, één van de di recteuren van de Centrumbank, Lan-' dry van Till - naast de Neder landse Credietbank en enige parti culiere financiers - als een van de geldschieters. Dit gebeurde na lang aandringen door de op de perscon ferentie aanwezige journalisten. Als belangrijke man achter de financie- ringsschermen van de Centrumbank komt dan tevoorschijn baron Fred. W. W. van Tuyll van Serooskerken, vennoot van Landry van Till, pen ningmeester van de Koninklijke Ne derlandse Harddraverij- en Renvere- niging en afgevaardigde van die in stantie in het bestuur van de Stich ting Totalisator Nederland, aldus een woordvoerder van de vereniging. Een van de vele mysteries rond de affaire Centrumbank - zo mag het zo langzamerhand wel genoemd worden -is waar het geld vandaan komt. De wildste veronderstellingen zijn al geuit. Zo zou Cornelis de Rui ter, de andere directeur van de Cen trumbank goede contacten hebben met de onderwereld. Het ochtend blad Trouw kwam gastermorgen met de veronderstelling dat de vele mil joenen gefourneerd zouden zijn van uit. de Verenigde Staten, Het baseert dit op de berichten dat de heer Kro nenberg van „Prijsbreker", de man die via Centrumba-nk de zaak van Van Veen kocht, op het ogenblik in Zwitserland zou verblijven om daar de nodige miljoenen voor een vol gende transactie van de „bank" te vergaren. Ook de heer De Ruiter zou daar verblijven. Bij de oprichting van de Stichting Totalisator Nederland zijn vier ver tegenwoordigers van de overheid be noemd in het bestuur. De voorzitter is aangewezen door de minister van Landbouw en Visserij. Daarnaast zit ten er in het bestuur een financieel deskundige op het gebied van de paardenfokkerij namens hetzelfde ministerie en een juridisch deskun dige van het ministerie van Justitie. De respectievelijke ministers hebben hun vertegenwoordigers naar aan leiding van de vragen van Vonde ling opgedragen te zorgen voor een behoorlijke verslaggeving. De 76-jarige Leon Zelewaski, die hier wordt weggeleid, heeft dinsdag vier schoten gelost op twee ambtenaren van het Westduitse consulaat in New York, die echter ongedeerd bleven. Hij schoot op hen om zich te weken voor de dood van 250 familieleden tijdens de Tweede Wereldoorlog. (Van een onzer verslaggevers) OSS Met een revolver die zijn vader klandestien in bezit had, heeft de 3-jarige Gijsje Kraus uit Oss zich gistermorgen door het hoofd geschoten. Levens gevaarlijk gewond werd het kind in allerijl vervoerd naar het Nij meegse St. Radboudziekenhuis. Tegen de vader, de 30-jarige H. Kraus is wegens verboden wa penbezit procesverbaal opge maakt. De heer Kraus, die zich heeft gevestigd op het woonwagenkamp in Oss had, voordat hij voor zijn handel enkele dagen op pad zou gaan, de revolver onder het bed- dekussen neergelegd. Het vuur wapen werd daar gevonden door de driejarige Gijs, die met zijn broertje tijdens de afwezigheid van vader bij moeder in bed mocht slapen. Terwijl moeder en broertje nog sliepen, is Gijs met de revolver aan het spelen geslagen, en schoot zich door het hoofd. Mevrouw Kraus was ervan op de hoogte dat haar man, die gis termiddag over het gebeurde kon worden ingelicht, toen hij bij zijn in Arnhem woonachtige vader was, klandestien in het bezit was van een vuurwapen. Maar zij ver keerde in de veronderstelling dat de revolver lag opgeborgen in een afgesloten kast. De heer Kraus echter had zijn revolver enkele dagen geleden uit die kast gehaald om te beproeven of het wapen nog wel naar beho ren werkte. Daarna heeft hij het voorwerp weer geladen en liep er enkele dagen mee in zijn zak rond. Toen hij dinsdag op stap moest vond hij het niet wenselijk het wapen bij zich te houden. Aange zien de kast afgesloten was, en zijn echtgenote op dat moment afwezig, borg hij de revolver zo lang op onder zijn hoofdkussen. Volgens de heer Roebroeks van de Osse recherche wemelt het in het plaatselijke woonwagenkamp van de wapens. Een .razzia' acht te hij echter niet gewenst, temeer omdat de ervaring heeft uitge wezen dat de wapens, „die er ge heid zijn", bij een dergelijke ac tie zelden boven water komen. „Mogelijk en hopelijk", zei de heer Roebroeks, „heeft het ge beurde in zoverre invloed dat de mensen hun klandestiene wapens wegdoen". Overigens achtte de heer Roe broeks het niet erg waarschijnlijk dat het proces-verbaal wegens verboden wapenbezit tegen de heer Kraus konsekwenties zou hebben. Zonder in de plaats van de officier van justitie te willen treden, zei hij het „zeer wel mo gelijk" te achten dat de officier he fatale schot als straf-effect voldoende zal vinden. (Van onze correspondent) HILVERSUM De heer Dick Ver kijk, radiomedewerker van de NOS is gisteren door de Tsjechoslowaakse autoriteiten het land uitgezet. Op 8 augustus j.l. reisde de heer Verkijk naar Tsjechoslowakije om voor de NOS enige klankbeelden te maken over de situatie in dit land twee jaar na de Russische inval. Vorige weak domdierd'aig werd hij tijdens een vraaggesprek met een Tsjech gearresteerd, terwijl zijn cas sette-recorder iin beslag werd geno men. Gdstterooh/tenid heeft men hem vrijgelaten en aver de Wesbduifce grens gezet. Een groot deel van zijn geluidsbandjes zijn in Tsjechoslowa kije achtergebleven. Praag biedt op het ogenblik een ontspannen inidiruk. Het vorig jaar was dit omstreeks deze tijd aniders. Toen werden er demonstraties gehou den in verband met de herdenking op 21 aiugustus van de inval van de troepen van de Warschaupactlanden. CONVENTRY (Reuter) Bijna 6.000 arbeiders van de „Triumph" automobielfabrieken in Coventry in Engeland zijn gisteren voor vieren twintig uur in staking gegaan uit pro test tegen stakingen. De werknemers zijn boos, omdat hun weeklonen in het geding komen als gevolg van stakingen elders. (Van een onzer verslaggevers) HILVERSUM/DEN HAAG De KNVB en de NOS zijn het op een compromis eens geworden. Beide partijen zijn gisteren overeengekomen, dat de KNVB met directe ingang en uiterlijk tot 1 januari 1971 „aan de voor bereidingen en uitvoering van de door de NOS zondags uit te zenden korte voetbalreportages de normale medewerking zal verlenen op voorwaarde, dat een voor 1 januari 1971 te sluiten overeenkomst zal ingaan met terug werkende kracht tot heden". Indien dan weer geen overeensttmming wordt bereikt, zullen KNVB en NOS zich opnieuw over hun houding beraden. De sectie betaald voetbal vam de KNVB zal de aangesloten clubs schriftelijk verzoeken de NOS weer de gebruikelijke medewerking te ver lenen. De heer Enkelaar (NOS) verklaar de dat met de KNVB verschillende financiële mogelijkheden waren be sproken. Maar omdait beide partijen op hun standpunt bleven staan, be sloot men de geldelijke vergoeding voor de t.v.-flitsen op zondagavond voorlopig te laten rusten en een tij delijke interim-regeling te sluiten tot 1 januari as. De KNVB, verklaarde zich bij monde van zijn secretaris-penning meester, de heer H. Burgwal," bijzon der content met de „wapenstilstand". De heer Burgwal: „Ik ben er nu een paar dagen mee bezig. Ik geloof dat er een sfeer is geschapen om in een meer rustige omgeving de zaak tot een oplossing te brengen". De heer Burgwal is overigens de mening toegedaan, dat het naderen van de start van de competitie in het betaalde voetbal (zondag a.s.) het conflict tussen de NOS en de KNVB op de spits heeft gedreven. „We moeten nu met de werkgroep snel aan het werk, cijfers verzame len, vergelijkingen met het buiten land maken enz. Beide partijen moe ten er zorg voor dragen dat er een meerjarig contract komt, zodat we niet elk jaar om de tafel hoeven te gaan zitten. Ik hoop dat we de pe riode tot 1 januari niet helemaal no dig hebben en ik verwacht dat ook wel een beetje". (ADVERTENTIES) (Vraag onze nieuwe bontfolder) I Grote markt 25. Breda,Tel.01600-30650 DRé VAN AERT (Van een onzer verslaggevers) WERNHOUT De roem van de 54-jarige Dré van Aert, de ex-krui denier van het grensplaatsje Wern- hout, is hem al vooruitgesneld tot in Antwerpen, waar zeer veel lie den naar het adres van de ver maarde „toto-man" in Wernhout vragen. Dré van Aert schuift deze belangstelling voor zijn hobby - de wekelijkse voetbaltoto - in de nim mer door hem opengeslagen blad zijde van ongezonde belangstelling want de man, die in twee voetbal seizoenen maar liefst 47 prijzen uit de totopot sleepte, denkt er niet aan om tegen betaling of op fifty- fifiy-basis totoformulieren voor on bekenden in te gaan vullen. In Wernhout zegt men, dat de 54- jarige Van Aert een gouden pen bezit, waarmee hij zijn totoformu- lier van de welbekende kruisjes voorziet. „Als men mocht denken dat ik van die 47 prijzen rijk ben geworden, heeft man het toch wel goed mis. De vetste prijs ooit door mij behaald is f 600.De overige prijzen haalden dat bedrag niet. Met de toto van 11 januari j.l. boekte ik mijn grootste succes. Op een formulier vielen maar liefst acht prijzen: een van 13 goed, drie van 12 en vier van 11. Maar de spoeling was dun. De gouden totokip moest voor Dré van Aert met zeer velen worden ge slacht. „Er bleef niet veel van over", vertelt hij in zijn woning aan de Diepstraat. Twee jaar geleden kreeg de Wernhouter pas belangstelling voor de toto. Het spel met de kruisjes boeide hem daarna zozeer, dat hij een compleet archief van de voet baluitslagen samenstelde. „Ik noteer alle uitslagen op kaar ten en vermeld daarbij tevens de nummers van de wedstrijden. Ik kan precies nagaan of een bepaal de club met een inzinking wor stelt. Bovendien ben ik geabon neerd op diverse sportbladen: Neerlands voetbal van de KNVB, Sport-Express en ik koop bij tyd en wijle Voetbal Internationaal". (Hij vergeet nog te vermelden dat hij jaarlijks het verslag over het afgesloten boekjaar van de stich ting Nationale Sporttotalisator Dntvangt). „De aan- en verkopen van de clubs knip ik uit en bestudeer de ze gegevens, die je aan de hand van de wekelijkse voetbalverslagen in de diverse kranten wel kan gaan analyseren. Zo vorm ik me een be paald beeld van een club", vertelt de heer Van Aert. Hij bezit eveneens lijsten van ge blesseerde en geschorste spelers, die natuurlijk door hem stipt wor den bijgehouden. „Ook de reserve- spelers heb ik genoteerd, zodat ik aan alle kanten gedekt ben om te weten of een club over voldoen de reservemateriaal beschikt. Maar desondanks kom je voor rare uit slagen te staan. De bal is rond, zeg ik maar, maar het totoformulier is vierkant" brengt hij ernstig naar voren. (Vervolg op pagina 3) (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Ook dit jaar zal het bouwprogram van 125.000 wo ningen niet worden gehaald. De kans is, zo wordt verwacht, zelfs zeer groot dat ook dit jaar, evenals in 1969, de achterstand op het pro gram ongeveer 5000 woningen zal bedragen. In de eerste zeven maanden van dit jaar zijn 5664 woningen minder voltooid dan in dezelfde periode van 1969. Voltooid werden 61595 wonin gen tegen 67259 in 1969. Daarentegen zijn in de eerste ze ven maanden van dit jaar meer woningen in aanbouw genomen. Be gonnen werd met de bouw van 71130 woningen tegen 67594 in de eerste zeven maanden van 1969. In juli kwamen volgens voorlopige cij fers van het C.B.S. 10800 woningen gereed tegen 11635 in juli 1969. In die maand werd begonnen met de bouw van 8600 woningen tegen 7900 in juli 1969. De feitelijke produktie blijft nog steeds achter. De cijfers van de in aanbouw genomen woningen zouden er echter wel op kunnen wijzen dat het dieptepunt in de woningbouw- produktie eigenlijk al gepasseerd is. De cijfers van de in aanbouw geno men woningen zijn aanmerkelijk gunstiger dan die van de overeen komstige periode in het vorige jaar. De gunstige weerslag hiervan zal dan tot uiting moeten komen in de woningproduktie van het volgende jaar. In de loop van dat jaar zal, zo verwacht het ministerie van Volks huisvesting, de produktie aan wo ningen geleidelijk aan stijgen, waar door in 1971 vermoedelijk wel een jaartotaal van 125.000 woningen zal worden gehaald. Dit temeer, omdat pogingen zullen worden aangewend in de komende jaren het program op te voeren boven 125.000 woningen per jaar.

de Vrije Zeeuw | 1970 | | pagina 1