Zenuwgas buitengaats Israëli's houden 2 Algerijnen vast Noodklok over Zeeuwse visserij BRAND IN ZINDERT NOS-KNVB Lift verplicht voor vijf woonlagen-flats A. LOCKEFEER IN OOSTBURG: Amerikaans schip na juridische strijd' eindelijk naar stortplaatsop oceaan Meir heeft spijt van bestand Twee arrestaties inzake schietpartij Eersel Wisselvallig Weer aan zee Zaterdag in Seppe The Red Eagl es organiseren vliegmanifestatie Tienduizenden herdachten capitulatie van Japan Voor f 20.000 aan sigaretten gestolen Tilburgse spinnerij gaat samenwerken met Rijssens bedrijf Congres Getuigen van Jehovah afgesloten K 3 MAANDAG 17 AUGUSTUS 1970 3 EEN BOEDDHISTISCHE monnik heeft zich in het Zuidvietnamese Da Nang door zelfverbranding van het leven beroofd als offer voor de vre de. ZUID-VIETNAM heeft 1.127 (niet- politieke) gevangenen in vrijheid ge steld en 6 doodvonnissen gewijzigd in 20 jaar gevangenisstraf ter gele genheid van een boeddhistische feestdag. DE RUSSISCHE onderminister van buitenlandse zaken, Leonid ïljitsjev, de nieuwe hoofdonderhandelaar van het Kremlin bij het overleg met dc Chinezen over de grensproblemen, is in Peking aangekomen. Het Liberty-schip met de zenuw gasgranaten in de haven van Sun ny Point. EINDHOVEN-(ANP) Naar aan leiding van het onderzoek in de schietpartij in het woonwagenkamp van Eersel zijn alsnog de 41-jarige A. van H. uit Waalre en de 33-jarige C. van H. uit Bladel aangehouden. De drie verdachten die vrijdagmor gen reeds voor de officier van jus titie werden geleid, zijn ingesloten in het huis van bewaring in Den Bosch. i, (Vervolg van pagina 1) C. Herreygers: „Ik snap niet dat automobilisten dat ook niet gezien hebben. Op dat korte stuk vanaf De Roskam kwamen wij wel zes auto's tegen. Toen we nog een stuk door liepen, zagen we de rook uit enkele gaten boven de hoteldeur komen. Mijn zwager is toen direct terugge gaan naar De Roskam om de brand weer te bellen. Ik rende naar het hotel en probeerde de deur in te trappen. Dat lukte niet. Daarna pro beerde ik het achterlangs. Daar zag ik een ladder in een schuurtje. Het ding bleek veel te kort. Inmiddels schreeuwden wij om mensen binnen wakker te krijgen. In de corsotent van de Molenstraat vonden we een grote ladder. Die hebben we met z'n allen tegen de gevel kunnen zetten. Vooruitzichten oor dinsdag en woensdag, opgesteld door het K.N.M.I.: Wisselvallig met beneden normale temperaturen. Weersvooruitzichten in cijfers ge middeld over Nederland. Voor dinsdag: aantal uren zon: 3 tot 11; min.-temp.: 1 tot 5 graden on der normaal; max.-temp.: 1 tot 4 gra den onder normaal; kans op een dro ge periode, van minstens 12 uur: 90 procent; kans op een geheel droog etmaal: 60 procent. Voor woensdag: aantal uren zon: 0 tot 8; min.-temp.: van ongeveer nor. maal tot 4 graden onder normaal; max.-temp.: 0 tot 4 graden onder normaal; kans op een droge periode van minstens 12 uur: 60 procent; kans op een geheel droog etmaal: 30 procent. De stormdepressie verwijdert zich boven de Noordzee, waardoor een af nemende zuidwestenwind. Vandaag en kleine buienkans, maar ook flinke opklaringen. Iets aan de koele kant, 's middags 17 a 18 graden. Zeewater 18 graden. Vooruitzichten: Aanvankelijk iets te koel en licht onstabiel met na morgen weer een langzame verbete ring Intussen riepen we tegen die me vrouw, dat ze zich het best rustig kon houden. Dat heeft ze fantastisch goed gedaan". Het 16 kamers tellende hotel en de andere helft van het pand, waar de heer Van Hassel woonde, brand den volledig uit. Toen de brandweer kwam, moet het vuur al geruime tijd zijn vernietigend werk hebben ge daan. Alle bezittingen van de gezin nen Van Hassel en Kamphuis gingen in de vlammen verloren. Ook de hond van mevrouw Kamphuis kwam erin om. De schade is moeilijk te ramen, te meer daar de heer Van Hassel eige naar van het pand volgens zijn zeg gen onderverzekerd was. De schade beloopt tussen de 300.000 en 400.000 gulden. Burgemeester A. Kievits en enkele honderden dorpsbewoners volgden het blussingswerk. De vrijwillige brandweer van Zun- dert onder leiding van commandant J. van Weert en geassisteerd door de vrijwillige brandweer van Rucphen en de hoogwerker van de Bredase brandweer kan de dicht naast het hotel staande drukkerij Vorsselmans behouden. Dit mede dankzij de gun stige windrichting. De heer Vorssel mans: „Er is een speciale brandmuur tussen het hotel en ons. Dat ding heeft het fantastisch gedaan. Er is bij ons nog geen ruitje gesprongen'" Ook de aan de andere kant staande corsetterie Jorissen bleef geheel be houden. Buurtbewoners slaagden er in de corsowagen heelhuids uit de bouwtent weg te slepen en de brand weer van Rucphen kon de tent be houden. De gezamenlijke brandweerkorp sen zetten aan materiaal in: drie ho- ge-drukstralen, negen lage-drukstra- len en een waterkanon (van de hoog werker). Na ruim 2 uur waren de vlammen gedoofd. De rijkspolitie van Zundert moest het doorgaande verkeer omleiden. Die maatregel duurde tot in de loop van de ochtend. De zwartgeblakerde gevel van het voormalige hotel stond na de brand op instorten en het voor bijrijden van een zware vrachtwagen zou voldoende geweest zijn om de muur op straat terecht te laten ko men. Met behulp van gemeentelijke werklieden werd de voorgevel om getrokken. De rijkspolitie van Zundert stelt in samenwerking met de dictrictsre- cherche van de rijkspolitie een on derzoek in. „Geen eenvoudige zaak, want alles ligt onder het puin bedol ven", aldus 'kapitein K. de Maat van de districtsrecherche. hunDhaaenls (Van onze redactie buitenland) SUNNY POINT Het vrachtschip met 12.540 Amerikaan se raketten en een landmijn met een dodelijk zenuwgas aan boord is gisteravond uit de haven van Sunny Point in Noord- Carolina vertrokken om met lading en al in de Atlantische Oceaan tot zinken te worden gebracht. Verwacht wordt dat het Liberty schip uit de tweede wereldoorlog de „Baron Russell Briggs" door zeeslepers in ongeveer 40 uur op de plaats van bestemming zal zijn ge bracht. Aan het vertrek was een juridische strijd van enige dagen voorafgegaan. Gouverneur Claude Kirk van de staat Florida en het „Fonds voor Milieu bescherming" uit New York, die pro beerden het plan van het Amerikaan se leger te verijdelen, hadden al in twee instanties ongelijk gekregen, Gistermiddag verbood een hof van beroep in Washington het leger ech ter, het Liberty-schip vóór maandag 15 uur (Ned. tjjd) uit de haven te laten vertrekken, teneinde Kirk en het genoemde fonds de gelegenheid te geven, een uitspraak van hogere instantie te vragen. De gouverneur en het fonds lieten echter twee uur na deze uitspraak weten, dat zij hun verzet opgaven. Een andere reden tot uitstel had het weer kunnen zijn. Vrijdag werd het vertrek uitgesteld, omdat uit het Caribische gebied een orkaan nader de. Dat gevaar was gisteravond ge weken. Het gaat om 12.540 granaten, opge borgen in 418 blokken beton. Het leger wil het schip met lading en al tot zinken brengen op een punt dat 165 mijl ten noordoosten van de Ba- hama-eilanden ligt en op 245 mijl ten oosten van Cape Kennedy. Het water is daar vijfduizend meter diep. De federale rechter die in eerste instantie weigerde de uitvoering van dit plan te verbieden, mevrouw June Green, had wel sterke bedenkingen tegen de plaats van storting. Volgens haar vreesden deskundigen dat de betonnen blokken op een zo grote diepte uit elkaar zouden worden ge drukt, waardoor al het zenuwgas tegelijk zou kunnen vrijkomen. Dit zou, volgens andere getuigen- deskundigen, overigens niet gevaar lijker voor de mens zijn. In de directe omgeving zouden weliswaar organis men bloot staan aan een dodelijke hoeveelheid gas, doch het gas zou snel onschadelijk worden, zowel door verspreiding als doordat het door aan raking met water chemisch zou wor- BONDSKANSELIER BRANDT heeft de CDU-opposltie voorgesteld, vol gende maand in vertrouwelijke ge sprekken naar een vergelijk over de politiek ten aanzien van Oost-Euro pa te zoeken. In de toekomst beoogt de bondsregering verdragsovereen komsten te sluiten met Tsjechoslo- wakije, Polen en Oost-Duitsland. IN MONTEVIDEO heeft in een ge vangenis een onderhoud plaatsgevon den tussen de gearresteerde leider van de Tupamaros, Raul Sendic en de politie. Men neemt aan dat dit verband hield met de ontvoerde Bra ziliaan en Amerikaan, naar wie nog altijd wordt gezocht. TER HERDENKING van de inval van de troepen van het Warschau pact, sluit de Tsjechoslowaakse re gering voor waarschijnlijk 14 dagen de grens met West-Duitsland. EEN AMERIKAANSE marinier is in Da Nang (Z.-Vietnam) tot vijf jaar veroordeeld, op beschuldiging van doodslag op 15 Vietnamese vrouwen en kinderen. HET GERECHTSHOF in Bogota heeft de beslissing of de Britse voet baller Bobby Moore in vrijheid zal blijven of opnieuw moet worden ge arresteerd, tot vrijdag uitgesteld. den afgebroken. Desalniettemin pleit te mevrouw Green er vorige week vrijdag met kracht voor, dat het leger naar een andere stortingsplaats zou uitzien. ROOSENDAAL (ANP) Zater dag 22 augustus zal op het Westbra bantse vliegveld Seppe'een vliegma nifestatie w< :n gehouden, waar voor alle Nederlandse vliegclubs zijn uitgenodigd. De organisatie van het gebeuren is in handen van het enke le maanden geleden opgerichte stunt team The Red Eagles. Een speciale trofee, een 50 centimeter hoge cup zal de inzet zijn voor de prestaties van het beste Nederlandse team for- matievliegen. De vlucht naar het vliegveld Seppe zullen de sportvliegers in de ochtend maken in de vorm van een rally. In de middagpauze worden uit de ver schillende vliegtuigbemanningen teams geselecteerd en het is aan hen in een zo strak mogelijke formatie voort te vliegen. De winnaars zullen de Red Eagle-cup ontvangen. Na de wedstrijden zullen de Red Eagles een demonstratie geven. Dit nog jonge stuntteam, dat bestaat uit de Roosendaalers Jan Smits, Guy Dinnesen en captain Joop Verwijs uit Axel, maakt voor haar verrichtingen gebruik van drie Bölkows. De manifestatie op het vliegveld Seppe geschiedt in samenwerking met de Koninklijke Nederlandse Ver eniging voor Luchtvaart. (Vervolg van pagina 1) Ook enkele radioverslaggevers van de NOS hebben zondagmiddag bij hun werk moeilijkheden ondervon den. Er moesten telefoontjes aan te pas komen om clubbestuurders dui delijk te maken dat het verzoek van de KNVB aan de clubs alleen de te levisie en niet de radio gold. Het hoofdbestuur van de Politieke Partij Radicalen stelt zich achter de NOS inzake het conflict met de KNVB, zo heeft het zaterdagavond meegedeeld. Het zegt zich niet aan de indruk te kunnen onttrekken, „dat de KNVB van haar monopolis tische positie misbruik maakt, omdat zjj schaamteloos de belangen van de Nederlandse bevolking negeert, die door de NOS gediend moeten wor den. Een tegemoetkomen door de NOS aan de eisen van de KNVB zou de macht van dit kapitaal in de sport nog meer vèrsterken en slechts tot gevolg hebben dat bij volgende on derhandelingen de onredelijke eisen nog meer worden opgeschroefd". De vereniging van contractspelers (VVCS) wil gaan bemiddelen in het conflict. Dit heeft de voorzitter van de VVCS, de oud-international Roel Wiersma gezegd in KRO's actualitei tenrubriek „Echo". De VVCS be treurt het buiten het overleg te zijn gehouden. Naar het oordeel van voorzitters Wiersma worden de be langen van de spelers duidelijk ge schaad door het niet uitzenden van voetbalflitsen. De Haagse politie heeft in de nacht van vrijdag op zaterdag verscherpt toezicht uitgeoefend bij het gebouw van de KNVB in Den Haag, nadat in een anoniem telefoontje aan de po litie meegedeeld was dat een bom in het gebouw zou worden geplaatst. Ook bij het ANP kwam een derge lijk telefoontje binnen over een bom bij het KNVB-gebouw. Een onder zoek van de politie in het gebouw leverde niets op. DEN HAAG (ANP) Op het parkeerterrein van het Neder lands Congresgebouw in Den Haag zijn zaterdag ongeveer tienduizend mensen samengeko men om de capitulatie van Ja pan, op 15 augustus 1945, en het einde van de Tweede Wereld oorlog te herdenken (zie foto). In het bijzonder werden al de genen herdacht, die in de Paci- fic-oorlog in en buiten de Ja panse kampen om het leven zijn gekomen. De officiële herrenking werd bijgewoond door de koningin, die haar vakantie hiervoor had onderbroken, door prinses Bea trix en prins Claus, vice-premier dr. H. J. Witteveen en minister dr. M. A. M. Klompé (CRM) na mens de regering, alsmede door de vice-president van de Raad van State, dr. L. J. M. Beel, en door de ambassadeurs van Nw.- Zeeland en Indonesië en de zaak gelastigden van Groot-Brittan- nië, de Verenigde Staten en Australië. Na afloop van de plechtigheid begaf het gezelschap zich naar de parkeergarage onder het con gresgebouw voor het nuttigen van een „Nasi remes Tante Truus", een maaltijd genoemd naar Tante Truus van der Ca- pellen, die in de tijd dat in Indië het voedsel schaars was in Ban doeng een gaarkeuken leidde en velen van een bord met de in grediënten van de rijsttafel, di rect Nasi Remes genoemd, wist te voorzien. TILBURG (ANP) Bij een ta baksgrossier in de Stevenzandsestraat in Tilburg" hebben inbrekers 11.000 pakjes sigaretten met een totale waarde van 20.000,gestolen. LONDEN - ALGIERS - TEL AVIV Engeland gaat druk uitoefenen op Israël om te komen tot vrijlating op korte termijn van de twee Algerijnen die sinds vrijdag in Israël worden vastgehouden. Een woordvoerder van het Britse ministerie van buitenlandse zaken deelde gisteren mee dat de Britse ambassadeur in Tel Aviv opdracht heeft gekregen bij de Israëlische autoriteiten aan te dringen op spoedige vrijlating van de twee Algerijnen. Om nog steeds onduidelijke rede nen zijn vrijdag een naaste medewer ker van de Algerijnse president Bou- medienne, Khatib Jeloel, secretaris generaal van het bureau van de pre sident, samen met zijn vrouw en een andere Algerijn gearresteerd op de Israëlische luchthaven Lydda, waar zij op doorreis in een Brits (BOAC) vliegtuig arriveeerden. Mevrouw Jeloel mocht later de reis voortzetten. Over de redenen van de ze arrestaties is officieel niets mee gedeeld. Tussen Israël en Algerije bestaat de staat van oorlog. Algerije acht Groot-Brittannië ver antwoordelijk voor de aanhouding van de twee Algerijnen. Het officiële Algerijnse persagentschap verklaar de dat het de taak van de Britse re gering is ervoor te zorgen, dat beide mannen spoedig worden vrijgelaten en veilig terugkeren. Algerije riep zaterdag ook internationale lucht- vaartorganisaties op de aanhouding van de Algerijnen te veroordelen. Intussen heeft de Amerikaanse mi nister van defensie, Meivin Laird, gisteren verklaard dat het onmogelijk is de Israëlische klachten, dat de Sovjet-Unie en Egypte het bestand in het Midden-Oosten hebben ge schonden, als juist of onjuist te be stempelen. De bewindsman deed een beroep op de partijen de discussies over deze kwestie te staken en met de onderhandelingen te beginnen. Later verklaarde mevrouw Golda Meir dat Israël over onbetwisbare bewijzen beschikt, dat Egypte het bestand heeft geschonden door lucht- doelraketinstallaties bij het Suezka- naal te verplaatsen. De premier zei ook, dat Israël het Amerikaanse vredesinitiatief niet zou hebben aanvaard, als het geweten had dat het eerste resultaat van het bestand een „aanzienlijke verzwak king van zijn militaire positie zou zijn". Met nadruk verklaarde zij dat haar regering het gebeurde ernstig opneemt. DEN HAAG (ANP) Flats met vijf woonlagen, of met vier woonlagen op een onderbouw, moeten voortaan een lift krijgen. Deze suggestie doet de Vereniging van Nederlandse Gemeenten in een wijziging van de model bouwverordening 1965. De vereniging adviseert de gemeentebesturen deze wijziging in de gemeentelijke bouwverordening over te nemen. De meest belangrijke wijzigingen, die nu worden voorgesteld zijn: De liffcgreos wordt verlaagd van 11.20 tot 10 meter. Dit betekent, dat het niet meer is toegestaan vijf woonlagen te bouwen (of vier woonlagen op een onderhuis) zonder de aanwezigheid van een lift. In de woning moet ruimte gereserveerd worden voor een wasmachine. Bovendien moeten bij de bouw de nodige aan- en afvoerleidingen voor de wasmachine worden aangelegd en moet rekening worden gehouden met de mogelijkheid tot aansluiting van een afwasmachine. DEN HAAG (ANP) De directies van de N.V. Spinnerij Swagemakers- Bogaerts te Tilburg en de kamgaren- spinnerij Riessen N.V. te Rijssen heb ben meegedeeld, dat onderling een intensief overleg heeft plaatsgevon den, gericht op commerciële en tech nische samenwerking. Tot financiële integratie is hierbij vooralsnog niet besloten. Ter realisering van de beoogde sa menwerking, zal de directie van Swagemakers-Bogaerts als adviseur van de directie van Riessen optre den. Met behulp van deze organisatie vorm zal de kamgarenspinnerij Ries sen in belangrijke mate profijt kun nen trekken van de commerciële know-how met name op de interna tionale markt van de Swagema- kers-Bogaerts-groep. Daar tegenover staat voor Swage makers-Bogaerts een verbreding van de markt en een combineren van de activiteiten met Riessen om samen een betere greep op de Euromarkt te verkrijgen, hetgeen slechts te ver wezenlijken is in groter verband. De ondernemingsraden en de be trokken vakorganisaties zijn op de hoogte. (Van een onzer verslaggevers) OOSTBURG Voorzitter A. L. S. Locke- feer van de Zevibel (Zeeuwse Visserijbelan- gen) heeft afgelopen weekend de noodklok geluid over de Zeeuwse visserij. Op de reü nie van vissers, die bij gelegenheid van de Breskense visserijdag zaterdagmorgen in Du Commerce in Oostburg werd gehouden, heeft de heer Loekefeer er op gewezen, dat de wa tervervuiling in de Westerschelde en voor de Nederlandse kust een ernstige bedreiging voor de visstand is geworden. Hij laakte zaterdag in zijn betoog de ontem bare „zucht" van de overheid, steeds maar weer nieuwe industrieën aan te trekken, waarvan die zelfde overheid, aldus de voorzitter van de Zeeuwse vissersorganisatie „blijkbaar de gevol gen niet aankan". Er zijn op de Zeeuwsch-Vlaamse vissersreünie in dit weekend tal van pessimistische geluiden te horen geweest met betrekking tot de ontwik kelingen binnen de visserij. De steeds verder gaande watervervuiling en de afsluiting van de Oosterschelde, die als een dreiging boven de hoofden van de vissers hangt, zijn daarvan de voornaamste oorzaken. De heer Loekefeer waar schuwde ervoor, dat met de afsluiting van de Oosterschelde, deze zeetak als „kinderkamer" voor de Zeeuwse en met name ook de Belgische visserij verloren zou gaan en dat dit vergaande economische konsekwenties zou kunnen hebben, voor zowel de Belgen als de Zeeuwen. De Zevibel-voorzitter stak zaterdag in zijn gloedvolle betoog niet onder stoelen of banken een ernstige economische bedreiging te zien in de afsluiting van de Oosterschelde. Over de ver vuiling van de Westerschelde merkte hij op: „De visstand loopt achteruit. De vis vlucht". In het gepropageerde grote zelf-reinigende vermogen van het Scheldewater had de spreker blijkens zijn uitlatingen niet zoveel vertrouwen. „Het lijkt wel", aldus de heer Loekefeer, „dat het tegenwoordig één Zeeuw is die de dienst uitmaakt. Ik zou wel eens willen weten of de overheid zich afvraagt of het steeds aangevoer de en als kapstop gebruikte „algemeen belang" nog strookt met de wil van het volk". Hij was verder van mening, dat de overheid teveel om de vuile brei heen draaide en boven- diend de gevolgen van de steeds verdergaande industrialisatie niet aankon, „Is er geen aanleiding voor de Zeeuwen", zo vroeg de Zevibel-voorzitter zich af, „om zich krachtig te gaan verzetten. Tegen een onnette industrialisatie kunnen we toch niet netjes blij ven". Ook de economische aspecten van de Zeeuwse visserij zijn op de reünie van zaterdag uitge breid ter sprake gekomen en daarbij was ook weer de dreigende sluiting van de Oosterschelde het kernpunt. De heer Loekefeer betoogde dat bij sluiting van deze zeearm een economische vis serij niet meer mogelijk zou zijn en dat zou dan weer niet alleen voor de Zeeuwen gelden, maar in dezelfde mate voor de Belgische vissers, die onder deze maatregel volgens de heer Loekefeer ongetwijfeld zullen lijden. Burgemeester A. Schipper van Oostburg be loofde in zijn toespraak de noodlijdende vis- serstarad alle aandacht die ze maar wenste en voegde aan die belofte de mededeling toe, dat er reeds opracht was gegeven tot het ontwerpen van een ontwikkelingsplan, waarin de visse rij een belangrijke plaats inneemt. (Van onze correspondent) BREDA Bijna 1500 belangstel lenden uit Breda en omgeving heb ben, naast de 2200 aanwezige Getui gen van Jehovah, gisteren geluisterd naar de openbare toespraak door de bijkantoorbedienaar van Nederland, de heer R. J. Engelkamp, als afslui ting van het in Breda gehouden dis trictscongres. Naast de congreshal, waarin een hoge temperatuur heerste, moest een extra zaal met TV-monitors worden gebruikt om alle belangstellenden te kunnen bergen. In zijn toespraak: „Het mensen geslacht redden door het Ko ninkrijk" sprak de heer Engelkamp de mening van Jehova Getuigen uit diat de wachttijd nu voorbij is. „In de komende jaren staat dege nen, die nu de wereld ten verderve voeren de grootste wereldcatastrofe aller tijden te wachten. Alleen de mensen van goede wil zullen ge spaard blijven voor het duizendjarig vredesrijk, waarin de mensen het aardse paradijs kunnen waarmaken". Hij zei voorts van opvatting te zijn dat de naderende catastrofe nu reeds te zien zijn: lucht- en milieuveront reiniging, atoombommen enz. Voorts stelde hij, dat de huidige christenheid de waarheid van de hij- bel en het bestaan aan God in twij fel trekt. „Alleen Gods koninkrijk kan voor komen, dat de mensheid voorgoed van de aarde verdwijnt". Na de slotmededelingen, waarin de verwachting werd uitgesproken dat het volgende jaar liet getal van 20.000 verkondigers in Nederland zal wor den volgemaakt, werd de zaal, met aller hulp en een perfecte organisa tie, in minder dan een uur leegge ruimd.

de Vrije Zeeuw | 1970 | | pagina 3