DEMARRAGE VAN HENK STANDER BESLISSEND Tom Okker twee maal in finale Eerste zege G.P. van Jackie Ickx Evert Schneider verloor titel in één seconde Damestitel voor Betty Stoeve Alleen over de finish M. VERMAAT OOK NAAR BARCELONA VRAGEN AANWIJZINGEN UITSLAGEN TOSHIBA VIJFDE SPORTPAGINA VAN MAANDAG 17 AUGUSTUS 1970 TENNISFINALE WAS ERG BIZAR Hemmes won in vi ijf sets SCHEVENINGEN (ANP) Eén seconde lang heeft Evert Schneider zich kampioen van Nederland gewaand. Met een juichkreet hief de lange Rotterdamse pleziertennisser de ar men omhoog, deed een paar stappen naar voren, aarzelde toen de kreet „out" niet klonk en zag de bal, die ver uit leek te gaan, terugwaaien op de kruising van de lijnen. Een beslissend moment in een door stormwind omspeelde partij, die uitgroei de tot één van de meest bizarre finales ooit bij een nationaal kampioenschap gespeeld. Want hoewel Schneider direct erop ook nog een derde matchpoint kreeg, benutte hij zjjn kansen niet en inplaats dat het duel eindigde met 6-4 6-3 6-2 in zijn voordeel, kwam er nog een vervolg van honderdnegenenveertig slagenwisselin gen, aan het eind waarvan de acht jaar jongere Fred Hemmes zich kampioen van Nederland kon noemen met de score: 4-6 3-6 7-5 6-1 6-4. Het lot bleef niet de gehele mid dag nukkig ten opzichte van de old timers. Betty Stoeve, die evenals Evert Schneider zeven jaar geleden voor het eerst tot de eindstrijd door drong, mocht wel haar eerste titel grijpen: 1-6 6-2 6-2 tegen de twee voudige kampioene Marijke Schaar. Daarmee werd recht gedaan aan de talenten van het 25-jarige Rotter damse meisje, dat de laatste drie jaar wegens ziekte niet had kunnen deelnemen en voor die tijd te onge durig was geweest om haar manne lijk aandoende volley- en smash vol doende voor te bereiden. Er zal nog lang over worden na gepraat hoe Schneider de finale in gewonnen positie toch nog uit han den heeft kunnen geven, of hoe Fred Hemmes uit verloren positie erin slaagde terug te komen. Een ding staat vast: de bal kwam bij het tweede matchpoint bovenop de lijn terecht. „Als die bal uit was geweest en de lijnrechter had niets gezegd, zou ik mijn rackets bij elkaar hebben ge pakt en weg zijn gelopen", aldus Schneider. De volgende vraag is, wat er precies gebeurde op de bewuste drie matchpoints. Het eerste werd weggevolleerd door Fred Hemmes. Het was een van de sporadische ke ren dat zijn volley afdoende was, aanvallend spel was bij de storm achtige wind en op de doorweekte baan uitermate moeilijk. Bij het tweede matchpoint leek de bal eerst uit te gaan en waaide toen in. Geluk dus. Op het derde versloeg Schneider zich. Men ziet: zelfs wat de match points betreft was er een volkomen evenwicht. Wat er daarna gebeurde is moeilijker te analyseren. In elk geval raakte Schneider uit zijn con centratie. Bij 54 toen hij op eigen service de partij opnieuw had kun nen beslissen, gaf hij na 300 en kele ongecontroleerde klappen en verloor de opslag, zoals hij ook de volgende service-beurt zou wegge ven. Daarna greep Hemmes de set op het derde setpoint en was het rust. Kenmerkend was dat Schneider in deze periode zijn ver tragende, dirigerende spel losliet. me een goede kans omdat ik me fit voelde. Ik geloof dat Evert me ge holpen heeft door zoveel korte bal len te spelen. Ik stond veel te stijf op de baan, maar door al dat lopen draaide ik uiteindelijk warm en kwam ik beter in mijn spel". Evert Schneider, die deze week hoofdzake lijk sombere kwalificaties ten beste heeft gegeven aangaande het mise rabele spelpeil van deze „nationale", zwaaide zijn tegenstander lof toe „Hij verdient het. Ik geloof wel dat hq de beste was van iedereen." In elk geval speelde hij een stuk rus tiger dan verleden jaar. Gezien de slechte weersomstandigheden, was het wel aardig. Dat slechte weer was voor beide spelers een aanvaardbaar alibi voor hun veelvuldige aanwezig heid aan de achterlijn. Het is alleen de vraag of het on der normale omstandigheden anders zou zijn gegaan. Zowel Schneider als Hemmes kunnen geen van beiden een offensieve backhand slaan. Daardoor is het opbouwen van een aanval bijna onmogelijk. Voor Schnei der maakt dat niets uit., Hij heeft geen ambities. Voor Hemmes, die na de militaire dienst toch enige jaren al tennissend zijn brood wil verdie nen, is echter een uiterst zorgelijke aangelegenheid, omdat ook zijn ser vice bepaald geen achttien karaat is. Dat bleek in de eindstrijd van het heren dubbelspel op zaterdag toen er nagenoeg geen wind stond en Hemmes er desalniettemin in slaagde vijfmaal zijn service prijs te geven. Daarmee was hij recordhouder. Zelfs aan de rug geblesseerde en op halve kracht spelende Jan Hordijk raakte de zijne maar twee keer kwijt. Het dubbel: Fleury-Hordijk - Hemmes- Soeters, dat met 6-3 6-4 2-6 6-2 door eerstgenoemden werd gewonnen, was een hoogst curieuze vertoning. Hordijk, die bij een bezoek aan de neuroloog te horen had gekregen dat de pijn niet kon worden verdoofd omdat de blessure te diep zat, stapte bij elke hoge volley en smash opzij. Niek Fleury nam blijmoedig al dat overwerk op zich. Hij groeide uit tot verreweg de beste speler van het viertal en gaf het beste tennis te zien, dat er deze week op de Mets werd gedemonstreerd. Op deze wijze rehabiliteerde de kampioen van vo rig jaar zich ruimschoots voor zijn zwakke optreden in het enkelspel. Dames enkelspel: halve finales: Betty Stoeve - Judith Salome 4-6 6-2 6-0; Marijke Schaar - Tine Zwaan 6-3 7-5; heren dubbelspel: finale: Niek Fleury-Jan Hordijk - Peter Soe- ters-Fred Hemmes 6-3 6-4 2-6 6-2. De uitslagen zijn: dames enkelspel finale: Betty Stoeve verslaat Marijke Schaar 1-6 6-2 6-2; heren enkelspel, finale: Fred .Hemmes verslaat Evert Schneider 4-6 3-6 7-5 6-1 6-4; ge mengd dubbelspel, halve finales: Ada Bakker en Niek Fleury verslaan Jenny Ridderhof en Jaap Arends 5-7 6-4 6-3; gemengd dubbelspel, finale: Ada Bakker-Niek Fleury - Trudy Walhof-Fred Hemmes 6-3 6-3. Niek Fleury, Jan Hordijk, Peter Soeters en Fred Hemmes (vlnr) treden aan voor de strijd in de finale heren-dubbelspel. Aan de andere kant snelde in deze kritieke situatie bondsoefenmeester Ilinus Buytelaar naar beneden om Hemmes aanwijzingen te geven. Na de derde set verzocht de wed strijdleiding de heer Buytelaar daar weg te gaan. Het coachen van spe lers tijdens een partij is namelijk niet toegestaan. „Ik heb hem duide lijk met Hemmes zien praten", aldus scheidsrechter Savalle. „Wat hij ge zegd heeft weet ik niet, maar het moet wel effectief geweest zijn want Hemmes won vier games achtereen". De nieuwe titelhouder ontkende aan wijzingen te hebben ontvangen. .La ten we het er op houden, dat ik hem aanmoedigde", was alles wat de héér Buytelaar erover wilde zeggen. In de vierde set bood Evert Schnei der niet veel verweer. Maar in de vijfde stond hij, terwijl het leek als of hij elk moment in elkaar zou storten, weer knap te schaken. Hij begon met een service-doorbraak en hield zijn eigen opslag voor 20. De volgende verloor hij echter op love. Het was het begin van een periode, waarin de service vijf maal achter een doorbroken werd. Pas bij 4-4 overwon Hemmes dat klaarblijke lijke service-nadeel. Het was vol doende om de party te beslissen. „Ik stond zoveel achter, dat ik wat meer risico heb genomen", aldus de nieu we titelhouder. „In de pauze gaf ik (Van onze' wielermedewerker) ST.-WILLEBRORD Het par cours van de ronde van St.-Wiile- brord bood gistermiddag een troos teloze aanblik. Waar normaal gespro ken, in dit wielerdorp bij uitstek, de toeschouwers zich verdringen rond het parcours, waren nu slechts grote gapende leegten. Het publiek had duidelijk gekozen voor het wereld kampioenschap wielrennen op de weg dat op het zelfde tijdstip als de Willebrordse ronde werd verreden. Zelfs de eigen inwoners lieten zich tot vóór half vijf slechts sporadisch zien en volgden via de t.v. de ver richtingen van plaatselijke favoriet Riny Wagtmans. Ook de jury deelde gistermiddag in het Willebrordse in de algehele malaise. Misschien lag het aan de te kleine ronde, waardoor zq een groot aantal gedubbelden in het oog moes ten houden. Zeker is in ieder geval VOETBAL De Rotterdamse ere divisieclub Sparta zal zijn wed strijden in de eerste ronde om de runner-up cup, tegen het IJslandse akranes spelen 23 en 29 september. Beide wedstrijden zullen in Rotter dam plaatsvinden. Didi, de vermaar de Braziliaanse oud-voetballer, gaat zich vestigen in Argentinië. Hjj wordt technisch directeur van de club River Plate tegen een maandsalaris van 12.500 gulden. Hierbij komen nog de premies. dat zij een aantal bijzonder verwar rende beslissingen namen, waarover het publiek na afloop op duidelijke wijze zijn mening te kennen gaf. Winnaar in St.-Willebrord werd Henk Stander die zich na een sterk gereden koers de snelste van het ge zelschap mocht noemen. Hij kwam alleen over de finish met ruime voor sprong op het tweetal Hennie Gijzel en Toine van Bunder, van wie Gij zel de sprint om de tweede plaats won. Zoals in zovele koersen gooide Ton Zuiker uit Badhoevedorp de lont in het kruitvat. Door zijn ac ties ontstond er op een gegeven mo ment een kopgroep van zestien, waarin onder andeTe de latere win naar Henk Stander, Henny Gijzel, Toine van Bunder, Cees Bal, Toontje Koniogs en Verweij. Ongeveer half koers ontsnapte uit die kopgroep een vijftal vluchters. Dit vijftal, Bal, Ver- wey, Gijzel, Van Bostelen en Stan der gaf de koers een beslissende wending. Het was zonder meer dui- deiyik dat uit deze groep de winnaar naar voren zou komen. Ongeveer 25 ronden voor het ein de demarreerde Henk Stander, die zijn leiderspositie in het West-Bra bant klassement verdedigde, zo over tuigend dat geen der vier anderen hem nog kon volgen. Door een sterke jump in de laatste ronde werd C. de Looze uit Haarlem winnaar bij de nieuwelingen. De ad- spiranten kwamen met een compact peloton op de streep aanstormen. Sprintwinnaar werd J. Gommers uit Roosendaal. UITSLAGEN Amateurs: 1 H. Stander, Oude Ton ge 2 H. Gyzel, St.-Jansteen, 3 A. v. Bunder, IJzendijke, 4 J. Breur, Schie dam, 5 T. Zuiker, Badhoevedorp, 6 P. de Vos, Aalsmeer, 7 C. v. Dongen, Oud-Gastel, 8 T. Cooremans, Breda, 9 H. Prinssen, Hank, 10 H. Verweq Pijnacker, 11 C. v. Bostelen, Halste ren, 12 A. v. d. Hoek, Dirksland 13 J. Damen, Ulvenhout, 14 G. Minneboo, Geervliet 15 C. Geerts, Ba vel, 16 J. Kemps, Sprundel 17 J. Blok, Krui- ningen, 18 H. v. Hooydonk, Wernhout 19 J. Huyps, Heerle 20 A. v. Gurp, Breda. Nieuwelingen: 1 C. de Looze, Haar lem, 2 R. Masselink, Apeldoorn 3 J, v. Hooff, Roosendaal, 4 B. Hordijk, Rotterdam, 5 A. Hopmans, Bergen op Zoom, 6 B. Musters, Steenbergen 7 J. Akkermans, Nieuw-Vossemeer, 8 R. Beusekamp, H. I. Ambacht 9 F. Huij- zen, Kloetinge 10 J. Voesenek, Prin senbeek, 11 J. Luqsterburg, Nieuw - Vossemeer 12 J. v. Baal, Breda, 13 J. Vroegrijk, Roosendaal, 14 R. Buur stede, St.-Willebrord 15 W. Rom- bouts, Made. Adspiranten: 1 J. Gommers, Roo sendaal, 2 J. Martens, Hoeven, 3 J. Kloos, Rotterdam 4 J. Konings, Sprundel, 5 J. Franken, Moerdijk 6 M. Melsen, Roosendaal, 7 H. Goeij- ers, Ulvenhout 8 R. Zuiderweg, Rot terdam 9 T, Ter Harmsel, Lage Zwa- luwe 10 A. Biddelo, Graauw. DEN HAAG (ANP) Het bestuur van de KNZB heeft besloten Marjan Vermaat toe te voegen aan de Neder landse ploeg, die zal deelnemen aan de Europese kampioenschappen van 5 tot 12 september die in Barcelona worden gehouden. De Vlaardingse zwemster is aan gewezen als reserve voor de rugslag van het nummer 4 x 100 meter wis selslag estafette. De aanwijzing is geschied op basis van een tijd van 1 min. 9,8 sec. tijdens de winterkam pioenschappen in april en tijden van 1,10.6 en 1.10,2 by de nationale kam pioenschappen in Leeuwarden. MOTOCROSS - De Nederlander Pier re Karsmaker is by 'n internationale motorcross 500 cc in de Belgische plaats Balen als tweede geëindigd achter de Belg Teeuwissen. Karsma- kers, die met een Husqvarna reed, werd tweede in de eerste manche en vierde in de tweede serie. Het eind klassement: 1. Teeuwissen, 3, 2. Karsmaker 6, 3. Van Hoof 11, 4. De Roover 16, 5. Storm 17 punten. HONKBAL Het Nederlandse jeugd honkbalteam is goed van start gegaan in het toernooi van de kam pioenen dat wordt gehouden in de Amerikaanse stad Kansas City. De Nederlandse jeugdploeg won zijn eerste wedstrijd tegen het vertegen woordigende team van Californië met 4-3. Aam de wedstrijdreeks wordt deelgenomen door acht teams. ATLETIEK Een stratenloop over 25 kilometer in Winschoten is gewonnen door Johan Kijne, die zich van het begin af veruit het snelst had getoond. Kijne nam on middellijk een voorsprong en ver grootte daarna de marge voortdu rend. De uitslag is: 1. Kijne, Shell- Vlaardingen, 1 uur 24 minuten en 34 seconden, 2. Olemet, Horror-Sneek 129.18, 3. Van der Laan, Aquila- Winschoten 1.31.03, 4. Veenstra- Horror 1.32.21, 5. Eggers, W-Dld. 1.32.38, 6. Deiters 1.32.59, W.-Dld. 1.32.59. BOKSEN De Canadese zwaar gewicht bokser George Chuvallo heeft in Serajewo (Z.S1.) door knock out gewonnen van de Amerikaan Mi ke bruce. Na de knock out, in de tweede van het op tien ronden vast gestelde gevecht, klom een gedeelte van de 500 toeschouwers in de ring en droeg Chuvello, die van Zuidsla- vische afkomst is, op de schouders rond. ROLSCHAATSEN Christine Kreutzfeld een 24-jarige westduitse is voor haar landgenote Petra Hausler en Frigge Drzymalla wereldkampi oen kunstrijden geworden. De ne- derlandse deelneemster Rinkeke Zen- dijk eindigde op de vijftiende plaats. Het kampioenschap roldansen werd gewonnen door Jane Perky-Horne, V.S. voor Marigot Nissen-Germers- hausen, W.-Dld. en Bonny Lambert- Straker, V.S. Na de verplichte figu ren bij de heren wordt het klasse ment aangevoerd door de Westduit sers Obrecht en Gallmann voor de Italiaan Merlo. VOETBAL Het vierde Twentse Rostoernooi, een van de grootste evenementen, die het amateurvoet bal kent, heeft een overwinning op geleverd voor de zuidelijke eerste klasser Almania uit Broek-Sittard. Almania zegevierde in de finale met 20 over de organiserende vereni ging Enschedese Boys. Aan het toer nooi namen vijftien clubs uit de eerste klasse van de amateurs deel alsmede 2e klasser Enschedese Boys. In de strijd om de derde prijs ver sloeg Emijien RVC uit Rijswijk met 2—0. ATLETIEK Wilma van den Berg, De Keien heeft bij internatio nale wedstrijden in het Belgisch Blankenberghe de 100 en 200 meter gewonnen in respectievelijk 11.7 en 24.1 sec. Op de 1500 mter zegevier de de Belg André de Hertog met een tijd van 3.38.9, Bram Wassenaar, de Nederlandse recordhouder op de ze afstand, finishte in 3.34.7 ais vierde. Piet Vonck, vorige week tweede bij het nationale kampioen schap 10 kilometer, eindigde op de 5 kilometer die in 13.47.0 gewon nen werd door de Belg Puttemans als zesde. De kleine Zeeuw hield aan de race met 14.14.0 een persoon lijk record over. ZEILEN Israël heeft in Tel Aviv 't wereldkampioenschap zeilen in de 420-klasse gewonnen. De Is raëlische ploeg bedwong Frankrijk in de finale. Israël ha 7,75 punten en Frankrijk 14. De resultaten van de halve finales waren: Frankrijk ver sloeg Zwitserland met 5.75 tegen 15 punten, Israël versloeg Engeland met 5,75 tegen 15 punten. Om de derde plaats: Engeland versloeg Zwitserland met 9,75 tegen 11 pun ten. HAMBURG (ANP) Tom Okker beeft zich dit weekeinde op bqzonder overtuigende wijze voor de tweede achtereenvolgende maal toegang ver schaft tot de finale van de interna tionale tenniskampioenschappen van Duitsland in Hamburg. Nadat liq in een eerder stadium de Australiër John Alexander en de Zuidafrikaan Bob Hewitt met gemak terugwees, was hij zondag veruit de meerdere over de als derde geplaat ste Jan Kodes: 6-2 6-0 6-4. Tegen de Tsjech die zich sinds zijn overwin ning bq de open Franse kampioen schappen officieus wereldkampioen verharde banen mag noemen, had Okker bij 5-3 reeds twee match points. Nadat deze door Kodes teniet waren gedaan, serveerde Okker de partij op love uit. Okker's tegenstan der in de finale is de Roemeen Ilie Nastase. Deze versloeg de Austra liër Tony Roche (kampioen van het vorig jaar) in de halve finales met 3-6 7-5 6-1 6-4. In de vijf dagen sinds zijn zege bij de Amerikaanse prof kampioenschappen op Rod Laver, heeft Tony Roche weinig laten zien. In de halve eindstrijd, die hij bereik te na moeizame overwinningen in vijf sets op Gulyas (Hong) en Framu- lovic (Z. SI.) was bij totaal niet op gewassen tegen de super-backhand van Nastase. De partij voor de halve finales van het heren dubbelspel tussen Tom Ok- ker-Nieola Pilic (Ned.-Z. SI.) en Ilie Nastase-Ion Tiriac (Roem) werd bq 4-3 wegens regen afgebroken. De andere halve finale tussen Bob Hewitt-Frew McMillan (Z. Af.) Owen Davidson-Tony Roche (Austr) werd bq de stand 2-1 afgebroken. Latere winnaar Henk Stander uit Oude Tonge hier aan de leiding van de kopgroep. ZELTWEG Jochen Rindt, de 28- jarige Oostenrijkse autocoureur, lei der in het klassement voor het we reldkampioenschap, heeft uitgerekend in de Grote Prijs van Oostenrijk zijn zegereeks zien afbreken. Na vier achtereenvolgende Grand Prix-overwinningen haalde hij in zijn „eigen" grote prijs, die werd ge houden op het 5,911 km lange circuit bij Zeltweg, zelfs de finish niet. Rond honderdduizend Oostenrqkers waren naar Zeltweg gekomen om hun zo succesrijke landgenoot te kunnen be jubelen. Welk een teleurstelling werd het echter voor hen. Reeds na twee ronden waren achtereenvolgens Re- gazzoni en Ickx, beiden Ferrari- rqders, hem voorbij gestreefd en toen in de 21e ronde Rindts Lotus die voordien steeds als een uurwerk had gelopen, met motorstoornis aan de kant van de weg kwam te staan, was er voor het Oostenrijkse publiek wei nig lol meer aan. Velen verlieten voortijdig het strijdtoneel, waar de Ferrari-rqders Jackie Ickx en Clay Regazzoni de hoofdrollen vertolkten. Hun Ferrari's waren oppermachtig en het was nog slechts de vraag, wie van beiden voor het eerst na twee jaar de laatste keer was in 1968 in de Grote Prijs van Frankrijk te Rouaan weer een Ferrari als win naar over de eindstreep zou mogen brengen. Het werd de pas getrouwde 25-jarige Belg Jackie Ickx, die daar mee zijn eerste Grand Prix-zege van dit seizoen boekte. DE UITSLAG: 1 Jackie Ickx (Belg) met Ferrari 354,76 km (60 ronden) in 1 uur 42 min. 17,3 see. (gem. 208,04 km per uur), 2 Clay Regazzoni (Zwits) met Ferrari 1.42,17.93, 3 Rolf Stommelen (WDld) met Brabham 1.42.45.2, 4 Pe dro Rodriguez (Mex) met BRM, op 1 ronde, 5 Jackie Oliver (GB) met BRM op 1 ronde, 6 Jean Pierre Bel- toise (Fr) met Matra op 1 ronde, 7 Ignazio Giunti (It) met Ferrari öp 1 ronde, 8 Chris Anion (Nw.-Zee- land) met March op 1 ronde. Snelste ronde: Ickx en Regazzoni 1.40.4 (gem. 211.96 km per uur). De stand voor het wereldkampioen schap na negen races: 1 Jochen Rindt (Oostenr) 45 pnt., 2 Jack Brabham (Austr) 25 pnt., 3 Denis Hulme (Nw Zeel) 20 pnt., 4 Jackie Stewart (GB) en Jackie Ickx (Belg) beiden 19 pnt., 6 Chris Amon (Nw Zeel) '14 pnt. (ADVERTENTIE) BATTERIJEN

de Vrije Zeeuw | 1970 | | pagina 11