OUDENRIJN IS CENTRAAL STATION VOOR LIFTERS Steenbergen krijgt voorkeur Premier Kosygin brengt bezoek aan Bonn Bij standsregeling nog geschorst RAPPORT N.E.I. OVER TWEEDE LUCHTHAVEN OPRICHTING VAN „MUUR" HERDACHT Helikopter neergestort Hartalarm bij de dokter thuis IN MIDDELBURG ZIEKTEBESTRIJDING IN DE FRUITTEELT Tegenstelling Man na val van trap overleden UITNODIGING BRANDT Bommelding Bejaard echtpaar overleden tijdens versjouwen van meubilair Vlissinger in België verongelukt Djakarta reserveert eilanden voor zwervers DirecteurDr. W. A. J. M. Harkx. HoofdredacteurL, Leijendekker. Redactie- en Administratie-adres Nieuwstraat 9, Terneuzen, tel. (01150)—7920. Abonnementsprijs m.i.v. 1 juli 1970: f 9,20 per kwartaal; per maand 3,25. basse nummers 15 cent, Inclusief i% B.T.W. Gironummer 1945433 DE VRUE ZEEUW VRIJDAG 14 AUGUSTUS 1970 25e Jaargang No. 6319 Uitgeefster N.V. Uitgevers Maatschappij De Stem Advertentieprijsper mm 16 cent; minimum per advertentie 2,40, exclusief 4% B.T.W. Rubriek „Kleine Advertenties" (geen handels- advertenties) 5 regels 1,15. Iedere regel méér 23 cent. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. VermeldingBrieven onder nummer, of Adres bureau van dit blad, 50 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot v.m. 11 uur. Voor het maandagnummervrijdag tot v.m. 11 uur. (Van onze redactie binnenland) UTRECHT „Wij hebben niets tegen lifters, maar laten ze alsje blieft niet op de autosnelwegen, de verkeerspleinen en hun opritten ko men. Dat lokt alleen maar moeilijke en gevaarlijke verkeersmanoeuvres uit. Wij treden rigoreus op tegen lifters die we op de snelwegen en op de opritten voorbij het bord „autosnelweg" aantreffen". Aldus kapitein A. Zee van de sec tie bijzondere verkeerstaken der rijkspolitie in Driebergen. Volgens hem is het verkeersplein Oudenrijn „een soort centraal station" van lif ters, maar ook op de uitvalswegen van Amsterdam, Rotterdam rich ting Utrecht, Breda en de verkeers pleinen Velperbroek bij Arnhem en Deil in de weg Utrecht - Den Bosch worden er nog veel aangetroffen. „Dat zijn knooppunten, waar ze worden afgezet als ze een andere richting op moeten dan de automo bilist die ze meeneemt", aldus ka pitein Zee. „Ze staan daar dan en lokken in feite een strafbaar feit uit, namelijk stoppen zonder nood zaak op een autoweg, terwijl ze zelf ook strafbaar zijn, want ze be. vinden zich zonder noodzaak op een autoweg". Het aantal lifters neemt volgens de verkeerspolitie in Driebergen wel toe. maar niet veel. In de zo mer z(jn het behalve de binnen- en buitenlandse vakantiegangers ook veel scholieren die bijvoorbeeld een dagje naar Amsterdam gaan. Vol gens kapitein Zee bezorgen de lif ters de surveillerende politieman, nen in hun Porsches geen bijzonde re overlast, tenzij men het opmaken van een proces-verbaal overlast zou willen noemen. Overigens sor teren die processen-verbaal weinig effect, vooral bij buitenlanders. „Nederland staat in het buitenland niet bekend als een land waar de lifter grote moeilijkheden met de politie kan krijgen", aldus de heer Zee, die graag zou zien dat er een soort vaste liftplaatsen komen langs de autowegen, bijvoorbeeld bij weg restaurants. „Maar daar zullen de exploitanten van die restaurants wel niet zo blij wee zijn", meent hij. Het gaat de mensen van de sectie bijzondere verkeerstaken er uitslui tend om het verkeer op de auto wegen zo vlot mogelijk le laten verlopen. „Daarbij zijn lifters een storende factor en daarom wordt tegen lien opgetreden (in 1969 ruim 3200 processen-verbaal). Staande op of lange vluchtstroken vor men ze een obstakel voor automo bilisten die noodgedwongen moeten stoppen en voor de politie en am bulances, als die zich naar een on geval haasten. De automobilist die stopt blokkeert eveneens de vlucht strook nadat hjj al een manoeuvre heeft gemaakt doordat hij van de rijbaan naar de vluchtstrook gaat. Vervolgens moet hij weer invoegen. Dat doen de meeste mensen ver keerd", aldus kapitein Zee. „Ze be nutten de vluchtstrook veel te wei nig om snelheid te maken, ze gaan met te lage snelheid al de rijbaan op". Daarnaast zijn er de toeritten die in feite uitsluitend bestemd zijn om snelheid te maken en niet om te stoppen. „Staat er iemand stil op de toerit dan is dat bijna altijd een gevaarlijk obstakel", vindt kapitein Zee, „er is meestal geen strook langs de toerit zodat de stilstaande wagen een deel van de rijweg blok keert. Bovendien is de aandacht van de automobilist die een toerit oprijdt meestal bij de manoeuvre die hij bij het invoegen moet uit voeren". Behalve de lifter die op de auto snelweg een proces-verbaal krijgt, krijgt ook de automobilist die voor hem stopt een „bon". Dat geldt ook voor de automobilist die een lifter langs de autoweg afzet. Hij wordt, als hij wordt betrapt, tevens ge dwongen zijn passagier weer mee te nemen om hem bij een afrit af te zetten. (Van onze verslaggevers) DEN HAAG/BERGEN OP ZOOM Een gebied in de buurt van Steenbergen is de meest geschikte plaats voor de vestiging van een tweede nationale luchthaven. Dat stelt het Ned. Economisch Instituut in Rotterdam (N.E.I.) nu met stel ligheid vast in een intern advies aan de commissie Falkenha gen. De commissie Falkenhagen had zelf reeds eerder een gebied bij Steenbergen als mogelijke plaats voor een tweede burgerluchthaven genoemd. Dat was in een stadium, dat de commissie zich nog bezig hield met een inventarisatie van alle mogelijkheden. Uit al deze mo gelijkheden heeft de computer van het N.E.I. Steenbergen als de meest geschikte vestigingsplaats aangewezen. Volgens een woordvoerder van het N.E.I., dat nauw met de commissie Falkenhagen samenwerkt, was dat vanwege de gunstige planologische ligging en nog een aantal andere fac toren. Deze woordvoerder deelde ook mee dat deze factoren bij de andere mogelijkheden minder gunstig wa ren. De commissie Falkenhagen, ge noemd naar haar voorzitter ir. C. Falkenhagen van de Rijksluchtvaart- (Van onze correspondent) KAPELLE De waarschuwings dienst voor de ziektebestrijding in de fruitteelt, die uitgaat van de kring Zeeland van de N.F.O. in samenwerking met het Consulent schap voor de Tuinbouw, heeft haar zesde waarschuwingskaart van dit seizoen uitgegeven voor de ziektebe strijding in de boomgaarden. In de eerste plaats wordt er op gewezen, dalt die vtnuchlBhladroiiler be streden moet worden. De ontwikke ling van de tweede generatie van dit insekt is nu zover dat vanaf donderdag 13 augustus de eerste rupsjes zijn verschenen en bestrij ding dient plaats te vinden. Alleen door een tijdige bestrijding worden goede resultaten verkregen. Na on geveer een week zal een herhaling van de bestrijding noodzakelijk zijn. Verder kan in sommige boomgaar den opnieuw een specifieke spintbe- strijding noodzakelijk zijn. Hierdoor kan de spintbestrijding het volgend jaar vergemakkelijkt worden. Bij de hiervoor gevoelige rassen vraagt voorts de bestrijding van stip en gloesporiumrot de aandacht. Tot aan de pluk dient een regelmatige be strijding plaats te vinden. Bij Cox's Orange Pippin verdient het aanbe veling een voorbehoedende behande- linkg uit te voeren tegen de schim mel die stambasisrot veroorzaakt. Tenslotte wordt de fruittelers gead viseerd om waarnemingen te ver richten tegen de aanwezigheid van de zuringbladwesp. UIT DE zuivelfabriek van Wir- dum bij Leeuwarden zijn 285 kaas vaatjes gestolen. Van de daders ont breekt elk spoor. De totale waarde bedraagt f. 5.700,- OP DE spoorbaan tussen Utrecht en D enBosch ter hoogte van Schalk wijk is gisteravond een koe door een trein gedood. De trein liep lich te beschadigingen op. Het dier be hoorde tot een groep van 22 koeien, die vermoedelijk dol waren gewor den door runderhorzels. dienst, is door de minister van Ver keer en Waterstaat ingesteld om hem over de vestiging van zo'n tweede luchthaven te adviseren. Het ministerie van Verkeer en Waterstaat deelde gisteren mee, dat Steenbergen zeker nog niet defini tief gekozen is. Alternatieve moge lijkheden zijn nog altijd de Mar kerwaard, Flevoland en de Hoekse Waard. Mocht de keuze uiteindelijk op Steenbergen vallen, dan wordt, vol gens onze informatie, met name ge dacht aan de Mariapolder tussen Steenbergen en Dinteloord. Zoals bekend heeft het NEI kortgeleden eveneens een advies uitgebracht aan de commissie vlieg veld van het Provinciaal Bureau van de Brabantse Kamers van Koophan del. Daarin kwam het NEI het zelfde instituut dus dat thans het intern advies aan de commissie Fal- kenhage heeft uitgebracht tot de conclusie, dat centraal-Brabant het best voldeed aan de economische voorwaarden voor de vestiging van een tweede intercontinentale lucht haven. Een woordvoerder van het NEI verklaarde deze schijnbare tegen stelling door erop te wijzen, dat de opdracht van de Brabantse Kamers van Koophandel van beperktere aard was. Daarin was namelijk spra ke van een vliegveld in het gebied van de Gouden Delta en als overwe ging golden vooral de economische aspecten, met nadruk op de moge lijkheden van het voor- en natran sport. Het advies van de commissie Fal kenhage is gebaseerd op een inte- graler onderzoek, waarin de moge lijkheden in heel Nederland beke ken zijn en waarin ook de planolo gie punt van overweging is geweest. (ZIE VERDER PAG. 5) (Van een onzer verslaggevers) GRATHEM Een helikopter van de Koninklijke Luchtmacht is gister morgen rond half elf even buiten het dorpje Grathem neergestort en in brand gevlogen. Bij dit ongeluk werd de piloot van het toestel vrij ernstig gewond. Het toestel, afkomstig van de vliegbasis Soesterberg, was met twee man op gestegen om een oefenvariatievlucht boven Limburg te maken. Ter hoog te van Grathem kampte de piloot on verwacht met moeilijkheden aan de motor. Plotseling sloeg de motor opeens helemaal af. In duikvlucht kwam het toestel vervolgens omlaag, naakte nog juist een top vain een boom en kwam met een enonme klap in een bietenveld terecht. Nog juist op tijd konden de piloot, de tweede luitenant Buise uit Den Haag en zijn legerluchtwaarnemer, tweede luitenant De Klerk uit Drie bergen, uit het toestel kruipen, want direct daarna steeg een enorme steekvlam uit de motor op, die de he likopter in een oogwenik in een vuurzee veranderd. De piloot liep daarbij flinke brand wonden aan de rug en het geziehit op, De waarnemer had vrijwel niets. Het toestel brandde binnen enkele minuten uit. (Zie foto). (Van onze correspondent) LONDEN Hartspecialisten be ginnen te geloven in het gebruik van een apparaatje, dat dokters moet waarschuwen als hun patiënten op het punt staan een hartaanval te krij- gen. In het lichaam van de patiënt zou een apparaatje aangebracht worden dat gevoelig is voor het ritme van de hartslag. Elke belangrijke veran dering in dat ritme zou een lichtje doen aanflitsen op een bepaald bord. Men zou dan met de patiënt contact kunnen opnemen en hem of haar ad viseren onmiddellijk naar een dokter te gaan. Tot nu toe is dit idee steeds ver wezen naar het rijk van science-fic- tion-verhalen, maar in een rapport dat gisteren is uitgebracht door de Wereld Gezondheids Organisatie (W HO) doet prof. J. N. Morris uit Lon den een suggestie in die richting. Prof. Morris en dr. Z. Fejfar heb ben een onderzoek ingesteld naar de toekomstige ontwikkeling op het ge bied van de behandeling van hart ziekten. Prof. Morris zei dat het ap paraatje gebruikt zou kunnen wor den om patiënten in de gaten te hou den. die aan een hartkwaal lijden en dat het bijzonder nuttig zou zijn voor mensen die al eens een hart aanval hebben gehad. Hjj zei dat het systeem nog niet uitgeprobeerd was, maar dat het in de nabije toekomst zeer zeker moge lijk zou kunnen zijn. In het rapport staat nog dat het systeem geen ongerustheid teweeg hoefde te brengen, als de mensen er zich bewust van gemaakt worden hoe belangrijk de ziekte is. Tevens voor spelde het rapport dat de vrijwillige gezondheidsorganisaties zoals het Rode Kruis evenals de massame dia een steeds belangrijker rol zou den gaan spelen in de voorlichting aan het publiek. Gisteren was het negen jaar gele den dat er in Berlijn begonnen werd met het oprichten van de muur. Nu groeit het onkruid overal hoog op te gen de versperring. Er zijn plaatsen (zoals hier op de foto) waar monu menten staan (die een bijzondere betekenis hebben), die goed worden bijgehouden. (Van onze correspondent) MIDDELBURG Gisternacht is de 60-jarige kelner A. Sinke zo on gelukkig van de trap in zijn woning gevallen, dat hij een schedelbasis- fractuur opliep, waaraan hij later is overleden. PRINSES MARGRIET en mr. P. van Vollenhoven hebben gisteren vergezeld door minister J. Rens een aantal bezoeken aan o.a. de centrale markt in Paramaribo, de bauxietbe- drijven van de Suralco en kinderte huizen afgelegd. (Van onze redactie buitenland) MOSKOU De Sovjetrussische premier Alexei Kosygin, heeft donderdag een uitnodiging van bondskanselier Willy Brandt voor een bezoek aan West-Duitsland aangenomen, zo heeft de Westduitse re geringswoordvoerder Conrad Ahlers meegedeeld. Brandt deed de uitnodiging even voordat h(j per vliegtuig naar Bonn terugkeerde. Brandt beeft donderdag opnieuw anderhalf uur met premier Kosygin gesproken. Ondanks de lange duur van de besprekingen die Brandt woensdag met partijleider Brezjnev gevoerd heeft vier uren zijn zij volgens de woordvoerder midden in de tiiematiek blijven steken. In Westduitse kringen is men enigszins bezorgd over de superlatie ven die over het ondertekenen van het verdrag zijn geuit. Bonn spreekt liever over een „nieuwe basis" dan over een „keerpunt" in de betrek kingen met Moskou. Na het bezoek van Brandt is een communiqué uitgegeven waarin de Sovjet-Unie en West-Duitsland zeg gen er van overtuigd te zijn dat het tussen beide landen gesloten verdrag de veiligheid in Europa zal verbete ren. de bestaande problemen zal op lossen en de samenwerking tussen al le Europese landen zal bevorderen. Beide regeringen zullen werken aan het bereiken van deze doelen. Het communiqué zegt verder dat de gedachtenwisseling over vraag stukken van wederzijds belang zal worden voortgezet. Enkele minuten voor de landing van het toestel uit Moskou met Brandt, minister Scheel en rond hon derd journalisten heeft men op het vliegveld van Bonn een anoniem te lefoontje gekregen met de medede ling dat er in de VIP-kamer het vertrek voor belangrijke figuren een bom lag. Men heeft het telefoontje op de (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG De circulaire van de staatssecretaris van CRM, waarin de gemeenten wordt toege staan om de normen die voor de bij standsuitkeringen gelden, op te trek ken aan het onlangs verhoogde mini mumloon, heeft voor Middelburg geen herstel van een onlangs ge schorste plaatselijke regering ten ge volge. Naar een woordvoerder van de gemeentelijke sociale dienst mede deelde had de regeling, die Middel burg bij wijze van primeur heeft in gevoerd, betrekking op uitkeringsge rechtigden van wie het niet meer aannemelijk was, dat zij ooit met het arbeidsbestel verbonden zouden wor den, zoals invaliden. Voor deze ca tegorie wilde de gemeente Middel burg de 5% van het normbedrag (zijnde een marge voor verwervings kosten) buiten de aftrekbedragen laten, waardoor het uiteindelijke ba sisbedrag niet op 95 gulden, maar op 102,90 gulden voor gehuwden uitkwam. De schorsing is met de circulaire van de staatssecretaris niet onge daan gemaakt.. Of er op den duur toch toestemming zal worden gegeven om het basisbedrag te verhogen, is nog een punt van studie op het de partement. De uitkering, aldus nog steeds de woordvoerder van de gemeentelijke sociale dienst, komt aldus tot stand: men gaat uit van het minimum loon bedrag, zijnde 157,50. Daarop wor den in mindering gebracht: 6,8% ver plichte werknemerspremies, AOW- premie en loonbelasting, in totaal een bedrag van 35,30. Op het res terende bedrag van 122,30, wordt 5% (zijnde 7,88) in mindering ge bracht als post „verwervingskosten", waarna een besteedbaar bedrag van 114,42 overblijft. Hierop wordt een bedrag van 19,40, zijnde het ge middelde huurbedrag voor woning wetwoningen in mindering gebracht, waarna er afgerond 95,overblijft als basisuitkering. De aftrekpost van 5% is bedoeld als een prikkel voor uitkeringsge rechtigden om weer aan het werk te gaan, zodra zij daartoe de mogelijk heid zien. B. en w. van Middelburg redeneerden, dat deze prikkel, voor mensen, die toch nooit meer bij het arbeidsproces betrokken zullen wor den, overbodig is, om welke reden zij voor deze categorie de 5% niet in mindering meenden te moeten brengen. band opgenomen om het te vergelij ken met dat van dinsdag. Toen werd het vertrek van het vliegtuig met Brandt en Scheel naar Moskou twee uur uitgesteld na de telefonische me dedeling dat-zich aan boord een bom bevond. Een woordvoerder van de luchtha ven zei donderdag dat degene die opgebeld heeft, mogelijk veronder steld heeft dat Brandt na aankomst naar de VIP-kamer zou gaan. De bondskanselier legde echter direct na zijn aankomst op het vliegveld een korte verklaring af en stapte toen in een Helikopter die hem naar huis bracht. (Van onze redactie binnenland) DORDRECHT Twee bejaarde mensen zijn dood in hun woning in Dordrecht aangetroffen. Zij bleken onder dramatische omstandigheden aan hartverlamming te zijn over leden. Uit het onderzoek bleek dialt het echtpaar eerst kortgeleden de woraiinig had toegewezen gekregen en dat gis termiddag een slaapkameriinivenitaris was bezorgd. Vermoedelijk is het echtpaar (beiden warein hartpatiënt) direct met het inrichten van de slaapkamer begonnen. De 77-jarige man moet bij het versjouwen van de spiraalmatras onwel zijn gewonden, waarna hij onder de matras is terecht gekomen. Zijn 70-jarige vrouw heeft waarschijnlijk getracht hem er onder uit te krijgen wat haar zoveel krachts inspanning heeft gekost, dat ook zij door een hartverlamming werd ge troffen. (Van onze correspondent) VLISSINGEN Donderdagmid dag is de 39-jarige vertegenwoordi ger H. J. de Coninck uit Vlissingen op de weg tussen Oostduinkerke en Koksijde langs de Belgische kust, met zijn auto verongelukt. Hij kwam in botsing met een tegenligger. De heer De Coninck was op slag dood. Het slachtoffer was gehuwd en vader van vier kinderen. DJAKARTA (Reuter) Het ge meentebestuur van Djakarta heeft twee ten noorden van de stad gele gen eilanden bestemd als opvang centra voor zwervers en prostituées. Deze zullen daar heropgevoed wor den. Deze week zijn tijdens razzia's 'van de politie 180 prostituées en tachtig zwervers opgepakt.

de Vrije Zeeuw | 1970 | | pagina 1