VOLGEND JAAR UITBREIDING KANAALHAVENS TER NEL /EN Franse ex-soldaat zoekt redders BURGEMEESTER ASCHOF Kunstmarkt Middelburg trok veel kooplustigen Zuiddorpe heeft een „schaap met 5 poten' nstuif zeeland Ons Genoegen leeft voort in herinnering DOW-dirccteur „Wij maken geen napalm" „Oude Knarrenrace" in Middelburg Kredieten voor onderwijs in raad Goes Weekmarkt Zoutelande zeer in trek Perioden met zon Weer aan zee 100.000 Napalm Bredanaar op Vlakebrug door trein gedood Harmonisatie Auto door tractor opengereten 598ste Staatsloterij Derde klasse Beg Herkenningspunten Onderzoek VAN MENSEN DINGEN EN DADEN 3 WOENSDAG 12 AUGUSTUS 1970 3 (Van onze correspondent) MIDDELBURG In tegenstelling tot andere jaren loopt de kunstver koop op de Middelburgse kunst markt in een geweldig tempo. Zoda nig zelfs, dat de rijkssubsidie geheel is opgebruikt. Van het ministerie van C.R.M. werd een bedrag van f 750,- beschikbaar gesteld om hier mede een aankoopsubsidie te verle nen van 25 pet. Aanvulling is niet meer mogelijk, maar dit houdt wel in dat voor volgend jaar een groter bedrag wordt aangevraagd. Het bestuur is nu al druk bezig kunstenaars aan te trekken die in de gerestaureerde galerij kunnen exposeren. Nu gebeurt dit op voor dit doel gemaakte verplaatsbare pa nelen van 3 meter lengte. Hierdoor is er 24 meter expositieruimte be schikbaar en dit heeft, maar nu blijkt, aan de kooplust geen afbreuk gedaan. Vier weken geleden moest al tot de maatregel worden overge gaan dat alleen subsidie zou worden verleend op werken van boven de f 100,- daar toen al meer dan de helft van de subsidie was verbruikt en men graag tot het einde deze aan bieding wilde laten gelden. Gelukkig voor de kunstenaars en het bestuur is men eerder door de subsidiepot heen en dit houdt in dat (Van onze correspondent) ZOUTELANDE. Sinds in Zoutelande op 9 juni de weekmarkt werd geopend, heerst er in deze plaats op elke dinsdagmiddag een gezellige drukte. De markt zelf is een groot succes geworden. Oor spronkelijk was de markt opgezet voor 25 kramen. De belangstelling was echter zo groot, dat nu iedere marktdag 55 kramen staan opgesteld onder aan de dijk. De plaatselijke winkeliers stonden, zoals bleek tijdens een hearing, ge reserveerd tegenover de markt.- Zij zien nu echter in dat door de markt een nieuw koperspubliek wordt aan getrokken, waarvan ook zij profite ren. Enige terugslag in de plaatselij ke middenstand viel echter ook te noteren. Omzetten in groenten en fruit daalden op de marktdagen aan zienlijk, vanwege het aanbod pp de weekmarkt. Zo verhandelde een fruithandelaar op de markt vorige week op een dag zo'n 2.000 perziken en ongeveer 800 kilo tomaten. Er liggen al 200 aanvragen klaar voor een vergunning c*m een kraam te mogen plaatsen in 1971. Iedere branche is op de markt vertegen woordigd. Het publiek is zonder meer enthou siast. „Eindelijk", zo zeggen zij, „is er eens een voorziening gekomen, waarmee zowel de plaatselijke bevol king als de badgasten gediend zijn. Bovendien werkt de markt als een magneet op de gehele omtrek." (Van onze sportredactie) MIDDELBURG In de krant van gisteren stond vermeld dat de „oude knarrenrace" in Terneuzen zou wor den verreden. Dit is echter fout. De race wordt zaterdagmiddag in Mid delburg op het Molenwater-parcours gehouden. Vooruitzichten voor donderdag en vrijdag, op gesteld door het KNMI Zonnig en vrij warm, later min der vast. Weersvooruitzichten in cijfers g middeld over Nederland. Voor donderdag Aantal uren zon 4 tot 11. Min. temp.: omstreeks normaal. Max. temp,: van 0 tot 5 graden boven normaal. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 95 procent. Kans op een geheel droog etmaal 80 procent. Voor vrijdag Aantal uren zon: 2 tot 10. Min. temp.van ongeveer normaal tot 4 graden boven normaal. Max. temp.: van ongeveer normaal tot 4 graden boven normaal. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 80 procent. Kans op een geheel droog etmaal 50 procent. StrandverwachtingIn het Noord zeegebied gaat de luchtdruk wat stij gen. Vandaag flinke opklaringen en een afnemende zeewind. Tempera tuur ongeveer 20 graden Zeewater 18 graden. Vooruitzichten Met een wind tus sen zuid en zuidwest gaat ons lang zaam weer wat warmere lucht be reiken met aangenaam strandweer. op de afgelopen negen donderdagen zo'n f 6000,- aan kunstwerken van eigenaar verwisselden. De belangstelling blijft groot en voor aanstaande donderdag, wanneer het traditionele ringrijden plaats vindt, verwacht men een topdrukte. Het waren in meerderheid Zeeu wen, die van deze mogelijkheid ge bruikmaakten en dit is een stimu lans nog meer kwaliteit naar Mid delburg te halen. Het bewijs ligt er nu, dat i zelfs een prijs van f 300,- geen bezwaar is om zich deze wer ken aan te schaffen. In vergelijking tot Goes, waar de middenstand al enkele jaren de kunstmarkt organiseert en de mede werkers niets betalen, moet het be stuur van de Middelburgse unst- markt steeds een fikse kraamhuur rekenen en nog om subsidie bij de gemeente aankloppen om de reke ning sluitend te krijgen. De Middel burgse middenstand, heeft voor dit evenement geen cent over en gaan er vanuit dat zij hun klanten toch wel in hun winkels krijgen. (Van een onzer verslaggeefsters) GOES De raadsleden van de ge meente Goes gaan zich tijdens de raadsvergadering volgende week woensdag onder meer buigen over de vraag een aantal kredieten en me dewerking te verlenen ten behoeve van het onderwijs in de gemeente. Medewerking wordt gevraagd voor het stichten van een christelijke kleuterschool in het bestemmings plan Goese polder. De vereniging voor Christelijk Bewaarschoolonder- wijs te Goes wil een school met twee lokalen bouwen, die onderdak kan verlenen aan ongeveer veertig kleu ters. Daarbij aansluitend stellen b. en w. de raad voor ook een principebesluit te nemen voor het stichten van een openbare kleuterschool in hetzelfde woongebied. De Ichtusschool in Wolphaartsdijk, een drieklassige lagere school, heeft behoefte aan een handenarbeidlo-kaal waarvoor de raad Goes principiële medewerking wordt gevraagd. Een krediet van twee maal 82.350 is nodig voor een mobiel kleuterschoollokaal zowel voor de christelijke kleuterschool De Kleu terpoel als voor de openbare kleuter school De Springplank, aan de Beu kenstraat te Goes, die beide hebben bewezen springlevend te zijn. Beide scholen hebben namelijk behoefte aan een vierde lokaal, maar omdat verwacht wordt dat het aantal schoolgaande kinderen in Goes-Zuid een dalende tendens zal gaan verto nen zien b. en w. van Goes een op lossing in de bouw van twee mobiele schoollokalen, die altijd nog elders dienst zullen kunnen doen. De openbare lagere school in 's Heer Arendskerke heeft voor het aanschaffen van een nieuwe taalme thode een radio en televisietoestel nodig en de Prof. dr. Kohnstamm- school en de Jan Ligthartschool zijn toe aan een nieuwe t.v., waarvoor kredieten aan de raad worden ge vraagd. (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN Volgend jaar wordt in Terneuzen het uit 1962 daterende plan-Snjjders uitgevoerd dat voorziet in het graven van een nieuwe insteekhaven langs het kanaal naar Gent en de vergroting van de Zevenaarhaven. De nieuwe haven komt ten noorden van de Zevenaarhaven aan de oostelijke kanaaloever en zal schepen tot 60.000 ton kunnen ontvan gen. De Zevenaarhaven zal geschikt worden gemaakt voor schepen tot 20.000 ton. Dat heeft burgemeester J. C. Aschoff van Terneuzen meegedeeld tijdens het in het Zuidlandtheater in Terneuzen gehouden symposium van het Koninklijk Nederlands Aard rijkskundig Genootschap waaraan ook door leden van de Belgische vereniging voor aardrijkskundige studiën werd deelgenomen. Burgemeester Aschoff gaf een overzicht van de plaats en ontwik keling van Terneuzen in het Wester- scheldegebied. Eens, zo voorspelde hij, zal Terneuzen een woon- en werkgebied vormen voor honderd duizend mensen. Het huidige inwo nertal van Terneuzen bedraagt ruim 31.000. Wil de kanaalzone tot een gunstige ontwikkeling komen dan is een goed samenspel van industrieën en overheid onontbeerlijk. Daarbij zal het welzijn van de bevolking goed in het oog moeten worden gehouden, aldus de heer Aschoff. Terneuzens burgemeester betreur de het dat bij de verbreding en verdieping van het kanaal Gent- Terneuzen niet tegelijkertijd in- steekhavens zijn gegraven ten be hoeve van grote zeeschapen. Door dat verzuim heeft Terneuzen als ha ven een achterstand opgelopen. „Het wordt hoog tijd dat er in Nederland een coördinatie van het havenbeleid komt", zei de heer Aschoff. Onderlinge concurrentie van havensteden wilde hij niet uit sluiten. „Maar het moet niet zo ver gaan dat iedere havenplaats mam moettankers van 300.000 tot 500.000 ton wil ontvangen. Een dergelijke capaciteit is voor Terneuzen nooit rendabel te maken. Maar, nu het Waterweggebied rond Rotterdam vol is geraakt, wil Terneuzen graag de minder grote tankers ontvangen". Burgemeester Aschoff legde de na druk op een goed internationaal overleg over het havenbeleid met België. „Maakt u ook napalm?" was een van de meest saillante vragen die door één van de aanwezigen aan de heer C. A. J. Kuyl, administratief (Van een onzer verslaggevers) BREDA Gistermiddag om streeks kwart voor twee is op de Vlakebrug tussen Kruiningen en Goes de 36-jarige ploegleider-brug- onderhoud van de N.S., de heer A. L. C. Meijer uit Breda door de stoptrein van Vlissingen naar Roo sendaal aangereden en op slag ge dood. De heer Meijer was bezig met onderhoudswerkzaamheden aan de spoorbrug over het kanaal door Zuid-Beveland. Het slachtoffer is gehuwd, heeft twee kinderen en woont in de Karbouwstraat 24 te Breda. De trein van Vlissingen naar Roosendaal had door dit ongeval een kwartier vertraging. directeur van Dow Chemical-Neder- land n.v. in Terneuzen werd gesteld. De heer Kuyl Ir een lange opsom ming gegeven v n produkten die Dow in Terneuzen maakt. Zijn ant woord luidde: „Dow heeft in Europa nooit napalm gemaakt en sinds het voorjaar van 1969 heeft Dow in Amerika de vervaardiging van na palm gestaakt". De heer Kuyl lichtte toe waarom het Amerikaanse concern zich juist in Terijeuzen heef': gevestigd. In het Terneuzense bedrijf is tot dusver 700 miljoen gulden geïnvesteerd. „Naast gunstige bedrijfsresultaten is een van de dingen waar wij het meest naar streven een goed na buurschap met de gemeente", aldus de heer Kuyl. Dr. J. Ronse, secretaris van de economische raad voor Oost-Vlaan- deren, belichtte in het algemeen de economische aspecten van de ka naalzone vanuit België gezien. Hij vond het spijtig dat er nog steeds geen spoorverbinding is tussen Zeeuwsch-Vlaanderen en het Gentse gebied. Ook de andere middelen van openbaar vervoer zouden verbeterd kunnen worden. Maandag luisterden de geografen onder meer naar inleidingen van drs. B. Cools, directeur van het Bel gische bureau voor programmatie en van drs. M. C. Verburg, directeur van het ETI voor Zeeland. Drs. Cools ging onder meer kritisch in op de door Nederland en Zeeland bij herhaling gestelde eis van harmoni satie van vestigingsvoorwaarden aan weerszijden van de grens. „Een algemene grondprijs is een onmogelijkheid" meende drs. Cools. „Voor elke kavel industriegrond gel den aparte overwegingen die van invloed zijn op de grondprijs. De prijs moet dan ook van object tot object afzonderlijk worden bekeken, zij het in onderling overleg tussen de beide buurlanden". De visie van drs. Cools kon ge plaatst worden tegen de achtergrond van een pleidooi dat hij hield om de petro-ehemische bedrijvigheid in het Westerscheldegebied te concentre ren in het in te polderen land van Saeftinghe. Hij zag de stichting van een petro-chemisch complex op die plaats als een opgave aan België en Nederland te samen. Drs. Verburg op zijn beurt belichtte verschillende economische factoren die van belang zijn voor de ontwikkeling van de Schelde-delta. (Van onze correspondent) TERHOLE De auto van W.P. uit St.-Niklaas (België) liep aan de rechterzijde zware schade op nadat hij een foutieve inhaalmanoeuvre uitvoerde. O het kruispunt van de Hulster- weg-Notehdijk wilde P. een naar links afslaande landbouwtrekker met aanhangwagen inhalen. Zowel de tractor, bestuurd door G.B. uit Graauw als P. kwamen uit de rich ting Kloosterzande, De personenauto van P. werd door het voorwiel van de tractor gedeeltelijk opengereten. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor. (ADVERTENTIE) Prijzen van 25 zijn 50 zijn 50 zijn 50 zijn 50 zijn 100 zijn 200 zijn 400 zijn 1.000 zijn 2.000 zijn gevallen gevallen gevallen gevallen gevallen gevallen gevallen gevallen gevallen gevallen op nummers op nummers op nummers op nummers op nummers op nummers op nummers op nummers op nummers op nummers eindigende op: 6 eindigende op: 82 eindigende op: 99 eindigende op: 02 eindigende op: 93 eindigende op: 43 eindigende op: 541 eindigende op: 885 eindigende op: 374 eindigende op: 9139 5.000 is gpvallen op het nummer: 091311 5-000 is gevallen op het nummer: 002253 5.000 is gevallen op het nummer: 022283 5.000 is gevallen op het nummer: 073976 5.000 is gevallen op het nummer: 083627 De prijs van: 10.000 is gevallen op het nummer: 045411 25.000 is gevallen op het nummer: 054382 50.000 is gevallen op het nummer: 072364 100.000 is gevallen op het nummer: 026810 De extra prijs van 500.000 is gevallen en de troostprijs van 5.000 op het nummer: van elk van de andere series. 046851 046851 Let wel: op dit nummer zijn twee prijzen gevallen. (Van een onzer verslaggevers). KLOOSTERZANDE „Wie heeft mij dertig jaar geleden ge holpen bij mijn vlucht van Zeeuwsch-Vlaanderen naar Frank rijk?". Dit vraagt voormalig sol daat Jules Leclerq uit het Franse Fiines-les Roches-du Nord zich af. In een onduidelijk geschreven kat tebelletje heeft de Fransman de hulp ingeroepen van de gemeente Hontenisse om hem bij zijn naspo ringen behulpzaam te zijn. Die hulp is Leclerq toegezegd, maar de gemeente Hontenisse zit evenals Jules met de handen in het haar, omdat men bijna geen enkel aan knopingspunt heeft. Jules Leclerq is vastbesloten met behulp van de gemeente de familie op te sporen, die hem meer dan dertig jaar geleden bij zijn vlucht koffie, een borrel en onderdak heeft verschaft. Er doen zich al leen een paar vragen voor. Is de vlucht van soldaat Leclerq inder daad in of bij Kloosterzande be gonnen? Woont de betreffende fa milie nog steeds in Zeeuwsch- Vlaanderen? En vergist Renault- dealer Leclerq zich niet in de om geving? Hij kan zich van heel de vlucht poging weinig meer herinneren dan in zeer grote lijnen het ver loop ervan. Details ontbreken. Ju les kan de gemeente Hontenisse bij de nasporing niet daadwerke lijk van dienst zijn, omdat hij vee] te ver wegzit. Het enige contact, dat hij tot nog toe heeft gehad is een persoonlijke onderhoud, dat maandag in Hontenisse plaatshad met het college van b en w en waarin de Fransman een toelich ting gaf op zijn wensen. Van ge meentewege is hem beloofd dat alles ondernomen zal worden om hem te helpen. ui Het verhaal van Jules Leclerq begint in juni van het jaar 1940. In Duinkerken wordt hij met vele anderen door de Duitsers krijgsge vangen gemaakt. De emoties zijn de Franse soldaat blijkbaar teveel: hij wordt ziek en afgevoerd naar een hospitaal in Kortrijk, waar hij tot de zevenentwintigste van die maand blijft. Daarna volgt transport naar Lo keren, waar hij met de anderen wordt ondergebracht in een weve rij. Na een kort verblijf aldaar gaat de reis per vrachtwagen ver der richting Nederlandse grens, waar hij op een klein buurtstation in de wagen van een boemeltrein tje wordt geperst. De reis eindigt ergens in een klein plaatsje bij een haventje. Daar zou Jules overgeladen zijn in een vieze schuit als hij er zijn kans niet had waargenomen om te ontvluchten. Toen de aandacht van de bewakers bij het overbrengen van de gevangenen even verslapte zag hij zijn kans schoon en nam de benen: een voor hem onbekende wereld tegemoet. Jules Leclerq vluchtte het wijd- se land in, waarvan hij toen niet kon vermoeden dat het de Neder landse provincie Zeeland was. Hij bracht de nacht door in een bonen- veld, stapte de volgende morgen dwars door de akkers op en klopte aan bij het eerste het beste huis, waarvan hij de bewoners in rap Frans duidelijk maakte wie hij was en wat hij van plan was te doen. Daarop werd de ex-soldaat ge trakteerd op allerlei lekkers, hij mocht zich wassen en na wat ge rust te hebben, vertrok de man op hoop van zegen richting Frankrijk. Wat er daarna gebeurd is, kan hij zich niet meer herinneren. Het enige dat hem nog duidelijk bij staat is, dat hij op 1 juli ergens een fiets gekocht moet hebben, waarmee hij huiswaarts toog. Le clerq heeft Frankrijk inderdaad gehaald. In zijn huidige woon plaats drijft hij een bloeiend gara gebedrijf, dat hem financieel blijk baar wel ruimte laat om in Neder land op zoek te gaan naar zijn „redders". Alle raadsels ten spijt meende het college van b en w, geassis teerd door een aantal ambtenaren, in het relaas van de oud-strijder toch een aantal herkenningspunten te ontdekken. Tijdens de oorlogsja ren moet er vanaf de Belgisch- Nederlandse grens inderdaad een spoorlijntje naar Kloosterzande hebben gelopen, dat eindigde in de buurt van de oude haven. Daarvan heeft men de Fransman inmiddels op de hoogte gesteld, die daarvan zo enthousiast werd dat hij acuut naar Hontenisse toog. Burgemeester en wethouders hebben hem als antwoord daarop nogmaals bevestigd, dat hij op hun hulp kon rekenen, maar het enige dat het college kan doen is aan het verhaal vaat de Franse soldaat een zo groot mogelijke bekendheid ge ven in de hoop op tips. Met de oud-strijder is de afspraak ge maakt, dat hij op de hoogte zal worden gehouden van de ontwik kelingen, zodat hij naar Nederland kan komen als dat nodig mocht zijn. Het bezoek van de Fransman aan Hontenisse is voor het geachte college wel een slijtageslag ge weest. Drie keer moest burgemees ter mr. M. Somers de van energie bruisende garagehouder vragen iets langzamer te spreken. Het had een averechts effect, want het ging steeds vlugger. Tenslotte werd het toch duidelijk wat Leclerq alle maal precies bedoelde. De gemeente is inmiddels met het onderzoek begonnen. Voorlopig zal men niet veel meer kunnen doen dan wachten op de dingen die komen gaan. Daarbij wil men via de krant een beroep doen op de plaatselijke bevolking de ge meente in kennis te stellen als men van deze iets afweet. Op deze manier hoopt men uiteindelijk meer te weten te komen. Het is niet bekend of er een officiële ontvangst volgt als alle moeite van het college met succes beloond mocht worden. „Dat valt te bekijken", is het antwoord van •voorlichtingsambtenaar O. Vosveld. Een soortgelijke geschiedenis deed zich vorig jaar in dezelfde tijd voor toen een Amerikaanse majoor via De Stem in contact kwam met zijn redders in Noord- hoek. Deze man was tijdens hevige gevechten in de omgeving van Standaarbuiten in 1944 zwaar ge wond geraakt door een mortiergra naat en een huis binnengedragen. Vijfentwintig jaar later kon hij toen na speurtochten in heel West- Brabant de hand drukken van de vrouw die hem indertijd had ver zorgd. Beroepen als koster, organist, horlogemaker, dirigent en winke lier komen overal voor. Iets an ders is het wanneer zij alle uitge oefend worden door één man. Een dergelijk „fenomeen" is Zuiddorpe rijk. Om het even oneerbiedig te zeggenhet „schaap met vijf poten" is de heer O. (Oscar) van de Walle, 72 jaar en nog altijd vief genoeg om zijn vijf beroepen aan te houden. Bijna een halve eeuw is de heer Van de Walle in functie als koster en organist van de plaatselijke katholieke kerk. Hij vertelt„Ik weet het nog precies. Op 17 januari 1922 kwam ik mijn eerste mis spelen in Zuid dorpe. Ik kende het harmonium omdat ik hier nog op muziekles ben geweest bij Viktor Waelput, een muziekleraar. Ik heb ook les gehad van organist Verdurmen uit Eksaarde in België. Natuurlijk waren de zangers nieuwgierig om de nieuwe organist te horen spe len. Ik was nog maar 17, maar had al een jaar of vijf ervaring in Koewacht." „Thuis waren we met vier jon gens en als we acht jaar waren en het harmonium konden trappen, moesten we leren spelen. Mijn jongste broer heeft vader als or ganist opgevolgd in Koewacht. In het begin moest ik veel leren. Voornamelijk voor begrafenissen. Partituren waren er niet en dan moesten de akkoorden van buiten geleerd worden. Als het eens niet goed ging rolden de traantjes op het klavier, maar opgeven was er niet bij." „Vooral het Gregoriaans vergde veel tijd op de repetities. Tegen woordig is het ook meerstemmig in de kerken, maar nu moeten de liederen geschikt zijn om hét volk mee te laten zingen. Zo heb ik met de plechtige communie wel de Kennedy-mis gezongen met de schoolkinderen. Nou .dat gaat van zelf en de mensen vinden het ge weldig." Koster, organist, horlogemaker, dirigent en winkelier Oscar van de Walle uit Zuiddorpe. „Nu blijven er genoeg oudere mensen die wel eens zeggen: maar koster, dat we die schone zang niet meer horen in de kerk en dan bedoelen' ze het gregoriaans en de muziek missen. Je kunt nu nog eens heerlijk van gewijde mu ziek genieten door de radio." „Toen ik hier in Zuiddorpe drie jaar was, hebben ze mij gevraagd of ik het aan zou durven om een muziekgezelschap op te richten. Er kwamen zich veertig vijftig mannen en jongens aanmelden. Die dachten direct een mooi in strument te krijgen. Toen ze een paar maanden noten lezen gehad hadden, bleven er heel wat weg. Na een maand of drie, vier zijn de instrumenten gekomen." „We hebben met het muziekkorps veel uitstapjes gemaakt, maar voornamelijk speelden we in ons eigen dorp (want daar was het voor opgericht), bij processies, to neel en ijsfeesten." „Ook ben ik nog muziekdirec teur geweest in mijn geboortedorp Koewacht. In 1930 kwam- de ko ningin naar Zeeuwsch-Vlaanderen en ik dacht, goed, als de koningin daar is wordt het Wilhelmus ge speeld. Maar toen het Wilhelmus gespeeld was, kwam er iemand opdagen en zei dat de directeur bij hare majesteit was gevragd om een handje te geven en een praat je te maken over de fanfare." „Ik heb werk genoeg gehad met de muziek. Solliciteren heb ik nooit nodig gehad. Ik heb hier driemaal weg kunnen gaan. Mijn oude pastoor Van Raamsdonk zou mij graag in Riel gezien hebben. En dan nog ben ik in Terneuzen en Koewacht kunnen komen. Twintig jaar voor de oorlog kwa men veel vreemdelingen naar de bedevaarten in Zuiddorpe. Dat is alemaal voorbij." Vortig j&ar april werd de heer Van de Walle onderscheiden met de eremedaille in zilver verbon den aan de orde van Oranje-Nas- sau. „Dat was voor mijn muzikale leiding van de muziekkorpsen. Volgend jaar juni bestaat ons korps veertig jaar." I Een paar weken geleden heeft de van voor de tweede wereld oorlog slapende fanfare „Ons Genoegen" uit Zuiddorpe de overgebleven instrumenten aan de nog in leven zijnde leden uitgedeeld. Voor de oudere inwo ners van Zuiddorpe een reden om nog eens met enige weemoed te rug te denken aan de glorietijd van de eens zo bloeiende vereni ging. Ons Genoegen stond in die ja ren onder de bekwame en bezie lende leiding van de directeur Polidor Ongense, bekend onder de muzikaal klinkende bijnaam „Polleken pom pom pom", en be haalde voor die tijd ongewone successen. Aan alle muziekfestivals die heinde en verre werden georga niseerd, werd door Ons Genoegen deelgenomen. De ten gehore ge brachte muziek van de ter ziele gegane vereriging, was van het hoogste gehalte. Toch speelde Ons Genoegen altijd voor een groot publiek, omdat „Polleken pom pom pom" het kunnen van enkele van zijn leden goed wist uit te buiten. Hij componeerde een kunstig duet voor twee pistons en maakte daarbij een zeer gemakkelijk te spelen begeleiding. De solisten waren zijn zoon Prudent en Pan- craes Waalpunt. Beide trompet tisten behaalden op solistencon coursen diverse eerste prijzen. Een bezoek aan festivals was van grote betekenis. Alle be schikbare rijtuigen werden opge trommeld. Tien tot vijftien wa gens, met drie of vier muzikan ten, vertrokken 's morgens vroeg. De stoet «verd door een groot aantal muziekliefhebbers uitge leide gedaan. De aanhangers van Ons Genoegen gingen 's nachts niet eerder slapen voor 't gezel schap onder vrolijke muziek- klanken was teruggekeerd. Ie dereen was benieuwd of dl muzi kanten uit Zuiddorpe weer de prijs van „de van verst komende" haddei gewonnen. Het vaandel van de muziekver eniging was omhangen met ontel bare medailles. Deze waren niet gewonnen omdat de Zuiddorpers nu zo'n goed stukje muziek ten beste gaven, maar om de eenvou dige reden dat zij de grootste reis hadden ondernomen om een bepaald festival te kunnen bezoe ken. In 1902 werd in Zuiddorpe zelf een festival georganiseerd. Alle muziekgezelschappen, die Ons Genoegen had bezocht waren aanwezig. Dit festival werd be zocht door het grootste aantal muziekgezelschappen dat ooit in Zeeuwsch-Vlaanderen bijeen is geweest. Er waren vijf muziekki- osken gebouwd, met groen en bloemen opgefleurd. De hoofdki osk stond op het Dorpsplein Waar de grootste muziekgezelschappen uit Antwerpen, Gent en SI Ni klaas hun nummers uitvoerden. Op geen enkel festival in Zeeuwsch-Vlaanderen was het aantal bezoekers zo groot als op dit festival. Het was een van de roemrijk ste dagen van het kleine Zuid dorpe met zijn geliefde en vrolij ke fanfare Ons Genoegen. Als verstreizend muziekgezelschap een waardig kampioen.

de Vrije Zeeuw | 1970 | | pagina 3