SPRINGER-BLADEN PUBLICEREN TEKST BOMALARM BIJ VERTREK VAN BRANDT en Brandt tekenen vandaag JORDANIË STELT NEW YORK VOOR Twee zeelieden uit Nederland in hongerstaking in Franse cel Geen gevaar voor overslaan RADIO DE K0CK ONDERZOEK NAAR OVERBLIJVEN GIFRESTEN BEPLEIT Ontslag voor 20 man bij Stork-Jaffa Plaats voor onderhandelingen „MIJN MAN IS ONSCHULDIG" Indiase boeren bezetten land WHO in Genève over cliolera-epidemie: Onderzoek Vijf punten Al 7.000 arrestaties Grenzen Na hartoperatie in VS Eedenaar Nobus vandaag weer thuis GRATIE NA DIEFSTAL YAN LINNENGOED AANGEHOUDEN Failliet Na bespuiting met twee landbouwvergiften DirecteurDr. W. A. X M. Hairkx. HoofdredacteurL, Leijendekker. Redactie- en Administratie-adres Nieuwstraat 9, Temeuzen, tel. (01150)—7920. Abonnementsprijs m.i.v. 1 juli 1970: 9,20 per kwartaal; per maand f 3,25. Losse nummers 15 cent, inclusief 4% B.T.W Gironummer 1945433 VRUE ZEEUW WOENSDAG 12 AUGUSTUS 1970 25e Jaarganf No. 6317 Uitgeefster N.V. Uitgevers Maatschappij De Stem Advertentieprijsper mm 16 cent; minimum per advertentie f 2,40, exclusief 4% B.T.W. Rubriek „Kleine Advertenties" (geen handels- advertenties) 5 regels f 1,15. Iedere regel méér 23 cent. Kleine advertenties bü vooruitbetaling. VermeldingBrieven onder nummer, of Adres bureau van dit blad, 50 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot v.m. 11 uur. Voor het maandagnummervrijdag tot v.m. 11 uur. BRANDT (Van onze redactie buitenland) MOSKOU/BONN Een verontwaardigde bondskanselier Willy Brandt ra gistermiddag in Moskou aangekomen, waar hij vandaag het niet-aanvalsverdrag met de Sovjet-Unie zal ondertekenen. Brandt was geagiteerd door de pnblikatie van de tekst van het Russisch-Westduitse verdrag in de Springer-bladen „Die Welt" en „Bild". Regeringswoordvoerder Von Wechmar ver oordeelde de vroegtijdige publikatie in scherpe bewoordingen. „De uit deze handelswijze zichtbare geringschatting van Duitse en nationale belangen, wat met name de geloofwaardigheid van deze staat betreft, wordt eigenlijk alleen maar overtroffen door de minachting voor de fundamentele regels van de journalistiek". De Boeinig, waairmee de Westduit se delegatie waarvan o.a. ook mi nister van buitenlandse zaken Scheel deel uitmaakt arriveerde twee uur later dan voorzien in Moskou. In Bonn had een onbekende telefonisch gewaarschuwd dat er zich aan boord van het toestel een bom zou bevin den. Een nauwgezet onderzoek in het bijna gestarte vliegtuig leverde echter niets op. „Die Welt" en „Bild" publiceerden gisteren behalve inleiding en ver dragtekst ook de zogenoemde „brief over de Duitse eenheid", die in Mos kou zal worden overhandigd evenals de tekst van een nota van de rege ring in Bonn aan de drie westelijke mogendheden. (Van onze redactie buitenland) MOSKOU/GENèVE Er bestaat weinig gevaar dat de in de Sovjet- Unie heersende cholera-epidemie naar West-Europa zal overslaan. De Russische autoriteiten, die gisteren de Wereld Gezondheids Organisatie (WHO) in Genève hebben ingelicht over het uitbreken van de cholera- epidemie, hebben zeer doeltreffend ingegrepen, aldus de WHO. ADlie valkaotAepilaialbsen aam de Zwar te Zee -en de Zee van Azov (béhaüve Soltsji) zijn voor buitenilaindise toeris ten fgeisQiotem. Vakantiegangers uiilt de Savjet-Unie zellf worden ook niet toageialtem. Ook het gebied van de toeristen, die niet toegelaten wonden toit de besmette gebieden, mogen in plaats van naar de vakantie-oorden bij de Zwarte Zee maar Siberië of CentraaH-Arië doorreizen zonder bjj- bataflimg. De Russische autoriteiten hebben meegedeeld dart die ziekte „geïmpor teerd" is. Vofllgens woordvoerders van het WHO in Genève is in Egypte en kele weken geleden een ingewand- ziekte met chalera-kemmeiiken uitge broken. In Turkije, Poüen en Oostenrijk worden maaltrageilen -genomen om te voorkomen dat de ziekte ondanks de Russische maatregelen toch na-alr deze landen overslaat. Hert Turk se ministerie van Volksgezondheid zegt, vernomen te hebben dart de cho lera ook ail in Roemenië is geconsta teerd. Uilt het besmette gebied terug kerende Westduitse toeristen, worden medisch onderzocht, maar tot dusver .s geen geval van die ziekte -geconsta teerd. Dr. P. Sdderius heeft namens het Directonaait-generaal van de Volksge zondheid verklaard dart er voor Ne derland geen enkele aanleiding is speciale maatregeaen te treffen. Wed vond dr. Sdderius hert voor Rusland- reizigers aan te bevelen zich tegen ■holera te laten inenten. NIEUW DELHI (Reuter) Duizen den Indiase boeren, geleid door link se politici, hebben landerijen van rijke landheren bezet uit protest te gen de naar hun mening te langzame invoering van landhervormingen. De bezettin-g geschiedde in het ka der van een beweging tot „landroof" die georganiseerd is door de Moskou- gezinde communistische partij van het land en de twee socialistische partijen. De arrestaties die in het gehele land zijn verricht om de acties te ontzenuwen zijn inmiddels opgelopen tot 7.000. Premier Indira Gha-ndi heeft toe gegeven dat er vertra-ging is opge treden bij het invoeren van landher vormingen. Zij keurde de acties van de duizenden boeren echter af. Volgens de Springer-bladen, die reeds eerder de tekst van het ont- werp-verdrag hadden gepubliceerd, omvat het verdrag de volgende vijf punten 1. West-Duitsland en Rusland zijn van oordeel dat het belangrijkste doel van hun politiek de handhaving van de internationale vrede en het bereiken van ontspanning is. Zij willen de normalisering van de toestand in Europa en de ontwik keling van vreedzame betrekkingen tussen alle Europese staten bevor deren, daarbij uitgaande van de daad werkelijk bestaande toestand in Eu ropa. 2. W-est-Duitsland en de USSR zullen zich in hun wederzijdse betrekkin gen, evenals in vraagstukken over de Europese en internationale vei ligheid, laten leiden door de doelen en beginselen die zijn neergelegd in het handvest van de Verenigde Na ties. Dientengevolge zullen zij hun omstreden vraagstukken uitsluitend met vreedzame middelen regelen, en verplichten zij zich te onthouden van het dreigen met geweld of het ge bruik van geweld. 3. Overeenkomstig de eerder ge noemde doelen en beginselen, zijn Duitsland en Rusland het eens over het begrip dat vrede in Europa slechts bewaard kan blijven op voor waarde dat niemand aan de huidige grenzen komt. Zij verplichten zich zonder voor behoud de territoriale onschendbaar heid van alle staten in Europa bin nen liun huidige grenzen te eerbie digen. Zii verklaren geen territoriale aan spraken te maken, of in de toekomst te zullen maken, onverschillig met betrekking tot welk land. Zij beschouwen, nu en in de toe komst. de grenzen van alle naties in Europa als onschendbaar, zoals deze getrokken zijn op de dag van de on dertekening van het verdrag, daarbij inbegrepen de Oder-Neisse-grens, die de westelijke grens van Pol-en vormt en de grens tussen de Duitse bonds republiek en de Duitse democratische republiek. 4. Het verdrag treft geen verdragen en bilaterale en multilaterale rege lingen welke de twee partijen eerder hebben gesloten. Artikel vijf tenslotte betreft de datum van ondertekening en de me dedeling dat het na ratificatie van kracht zal worden. De hoofdredactie van „Die Welt" heeft de regeringsbeschuldigin-gen direct van de hand gewezen. Journalisten, die met bondskanse lier Brandt en minister Scheel naar Moskou zouden vliegen om de onder tekening van het niet-aanvalsverdrag bij te wonen, zitten hier lijdzaam in het gras bij het vliegveld, terwijl ba gage en lading van het vliegtuig worden ni^'-»rZocht. Er was bom alarm gegeven. Er werd niets ge vonden. EDDY NOBUS (Van een onzer verslaggevers) EEDE De heer E. Nobus (29) uit Eede, die op 4 juli j.l. naar Amerika vertrok om in een ziekenhuis in Houston een hartoperatie te onder gaan, komt vandaag weer thuis. Het toestel landt om 9.00 uur op Schiphol. De heer Nolbus en zijn vrouw, die hem naar Amerika kon vengezeiïlen dank zij een dloor inwoners van Eedie ge voemdie actie, wondt omstreeks 12.00 uur vanmiddag in die Schoolstraat waar het gezin Nobus woonit. ver wacht. Op 10 juli wend de heer Nobus ge opereerd. Hij kreeg nieuwe hartklep pen en er wend ook een scheur in de aonta (hantslagader) gedicht. Vorige week wend hij uiit het ziekenhuis ont slagen. Tjjdens hun verblijf in Ame rika hebben de heer en mevrouw Nobus veel belamigsteilinig van Neder landers ondervonden. (Van onze redactie buitenland) TEL AVIV, AMMAN Jordanië heeft aan VN-bemiddelaar Gun nar Jarring meegedeeld New York een geschikte plaats te achten voor contacten met de Israëliërs, Egypte en de andere landen die rechtstreeks betrokken zijn hij de resolutie van de Veiligheidsraad van 22 november 1967. De Israëlische luchtmacht heeft dinsdagmiddag een half uur lang aanvallen gedaan o-p basissen van verzetsstrijders op de berg Hermon, in Libanon, nadat herhaaldelijk op Israëlische militairen was geschoten. Alle vliegtuigen zijn teruggekeerd. Na het ingaan van het bestand met Egypte en Jordanië zijn tussen Israël en Syrië tijdens het weekeinde 21 vuurgevechten geleverd, zo heeft de V.N.-organisatie voor toezicht op het bestand meegedeeld. Volgens het Israëlische blad „Ye- dioth Aharonoth" hebben de Russen onlangs materieel niaar de frontzone langs het Suezkanaal overgebracht, dat zij voor het ingaan van het be stand niet durfdien installeren. Het blad meldt dit onder een grote kop op de voorpagina en baseent zich op inlichtingen van John Kimche, spe cialist in zaken 't Midden-Oosten be treffende. „De Israëli's zijn ervan overtuigd dat de Russen in de zone van het Suez-kanaal, zelfs al in de nacht waarin het bestand van kracht werd, in alle veiligheid materieel hebben geïnstalleerd, waartoe ze tot dan geen gelegenheid hadden gehad", zegt het blad. Verzetsstrijders van het „Volks front voor de bevrijding van Pales tina" hebben de kantoren van de Or ganisatie van Arabisch Palestine (O. A.P.) in hat vluchtelingenkamp bij Tripoli (Libanon) aangevallen en na een korte schotenwisseling bezet. De strijders van O.A.P. werden ontwa pend en de wapens van deze organi satie werden in beslag genomen. Do den zijn er bij het gevecht niet ge vallen, maar het heeft grote onrust gezaaid in de veertien andere vluch telingenkampen op Libanees gebied. De Libanese autoriteiten hebben zich afzijdig gehouden. De Griekse autoriteiten hebben de zeven Palestijnse commando's gratie verleend, die in Griekenland voor verschillende misdrijven waren ver oordeeld. Het besluit is genomen door de raad op het verlenen van gratie, die het ter ondertekening heeft voorgelegd aan de regent, ge neraal Georges Zoitakis. Volgens, na de kaping van een vliegtuig door Griekenland gedane toezegging, zouden de veroordeelden Griekenland tegen 22 augustus moe ten kunnen verlaten. (Van onze correspondent) MIDDELBURG In verband met de recente diefstal van linnengoed en dergelijke uit het voormalige Rust huis aan de Branderij Molengang zijn drie personen aangehouden. Het zijn de 20-jarige H. O., los werkman, de 18-jarige M. C. H., fabrieksarbei der, en de 20-jarige P. B., musicus, allen uit Middelburg. Zij hebben be kend. Een deel van de goederen is terug gevonden zoals lakens, slopen, thee doeken en ontbijtlakens. P. B. bleek ook veertien schuimplasticplaten van het nieuwe zwembad te Middel burg te hebben ontvreemd. Ook deze zijn in beslag genomen. VIER PERSONEN die getracht had den drugs naar Frankrijk te smokkelen, zijn door de Franse po litie in samenwerking met leden van de Amerikaanse bestrijdingsdienst in Marseille aangehouden. De partij zou een waarde gehad hebben van 540.000 dollar. OP HET Britse passagiersschip Oriana heeft de bemanning maan dagmiddag een machinebrand ge blust, kort na het vertrek uit South ampton. Het schip, dat in 1960 ge bouwd is, had 1487 passagiers aan boord. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM „Mijn man is onschuldig veroordeeld". Dit is de mening van mevrouw Sibtsen, wier man zich in een Franse ge vangenis bevindt op beschuidi. ging van smokkel van 18 ton Rus sische boter. Kapitein André Sibtsen (34) en zijn 24-jarige matroos Ferdinand Zelle werden op 26 januari in de haven van Calais gearresteerd. Mevrouw Sibtsen vertelt: „Mijn man. had motorpecli met de „Hol- chart", dat is de kustvaarder, waarvan hij kapitein was. Hij moest naar Calais om de schade te laten repareren. En omdat dat wel enige tijd kon duren ben ik naar Calais gegaan. Ik ben aan boord gebleven". „Op die dag hoorde ik 's nachts gerommel op het dek. Ik maakte mijn man wakker en we gingen kijken wat er aan de hand was. Er stond een douanebeambte aan boord. Die vertelde ons een heel warrig verhaal, dat er die nacht bij ons aan boord zou zijn inge broken. Nou, het eind van het liedje was, dat mijn man en de matroos gearresteerd werden". Op 17 juni werden de twee man nen in Boulogne sur Mer veroor deeld tot zes maanden gevangenis straf met aftrek en een boete van tweehonderdduizend gulden. Mevrouw Sibtsen: „We hadden verwacht, dat ze vrijgesproken zouden worden wegens gebrek aan bewijs. Dat had mijn advo caat ook verwacht, want er waren gewoon niet genoeg bewijzen. En daarom zeg ik, dat mijn man on schuldig veroordeeld is. Het is ons alleen onduidelijk hoe iemand veroordeeld kan worden, als er niet voldoende bewijsmateriaal tegen hem is. En die boete is ook zo absurd hoog: f 200.000,Zelfs de consul, die we geraadpleegd hebben, vond het een abnormaal hoge boete. Hoe we die eventueel betalen moeten weet ik niet. Mijn man werkt natuurlijk niet en ik zelf krijg 130 gulden in de week voor mij en mijn drie jongens. Daar hou ik ook niet bepaald van over". Kapitein A. Sibtsen, die zijn straf van zes maanden met aftrek reeds heeft uitgezeten, wordt nu vastgehouden voor het niet beta len van de boete. Uit protest daar tegen is hij met zijn matroos in hongerstaking gegaan. „Ik ben niet zo gek met die hongerstaking", aldus mevrouw Sibtsen. „Sinds mijn man daar in de gevangenis zit, is hij 25 kilo afgevallen. En als je dan nog in hongerstaking gaat, blijft er helemaal niet veel meer over. Ik heb zelf een brief naar het Nederlandse ministerie van Buitenlandse Zaken geschre ven en ook het NVV is voor mij aan het werk". Normaal komt de heer Sibtsen om de veertien dagen thuis. Nu is hij al zeven maanden weg. „Dat is wel zwaar, zo nu en dan. Maar ik mag hem wel bezoeken- Na drie maanden ben ik er naar toe geweest met een vriendin. Toen mocht ik voor de eerste keer een uurtje bij hem en later steeds een halfuurtje. Maar ik kan niet constant in Boulogne blijven. Mijn advocaat heeft me zelfs afgeraden er heen te gaan. Hij was bang, dat ik verhoord zou worden en dat ze me daarna ook vast zouden hou den. Ik was tenslotte ook aan boord, toen mijn man werd gear resteerd". De eigenaar van de „Holchart" (384 ton) is door de inbeslagname van het schip failliet gegaan. Hij heeft de kapiteinsvrouw nog een paar keer opgebeld, maar heeft daarna niets meer van zich laten horen. „Dat vind ik schandalig, maar ja, hij is failliet dus ik had van hem toch niet veel hulp te verwachten", aldus mevrouw Sibt sen. Het ministerie van Buitenlandse Zaken verklaarde gisteren van het hele geval niets af te weten. Tijdens de aanhouding werden behalve het schip en de boter ook twee vrachtauto's in beslag ge nomen. (ADVERTENTIES) <A Voorstellingen: 1030(beh.zo.)-12.30-13.30-15.00-1630-17.30 uur LEUVEHAVEN (bij Metro-station Beurs) Tel.: (010) 114287 L Philips televisie Philips radio 1 T> Noordstraat 107. Tel. 01150-125* TERNEUZEH EEN AANTAL leden van beide ka mers der Staten-Generaal zal dins dag en woensdag een bezoek aan La Courtine brengen. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG De landbouwvergif ten Aldrin en Dieldrin mogen alleen worden gebruikt ais ze in te ver waarlozen mate het gifgehalte in landbouw- en veeteeltprodukten ver hogen. Daarnaast is het noodzakelijk, dat onderzoekingen worden ingesteld (of met kracht worden voortgezet) naar de in voedingsmiddelen en vee voeders na bespuiting met eerder ge noemde vergiften overgebleven gif- resten. Dart viii"udtt een commissie vain de gezoradheiidsffaad, die rich met deze materie berighoudlt. De commissie wil resddutotananrties vaststellen, omidiat hierbij niet alleen volksigezondheidBhelainigen iin meespe len, maai- ooik lanidfoouwheilainigein. Resddiutoleramltdes zijn de percenta ges sehadelijike stoffen, die na bespuir- tiing in de „edndprodiuloten" (fruit, groenten en vlees van dieren, die be sporten voedsel hebben gegeten) over blijven. Er is thans een in Nederland geldlende residutoleramitie van 0,1 pro mille. De commissie vimdlt dat te hoog, omdat men in de EEG weldra dte tolerantie op „niet aantoonbaar" za)l worden gesteld. Wanneer Neder land te lang wacht met heit opnieuw wellicht de uiitvoer daarvan de kwa- vasfcteHLem van de tolerantiegrens, zal lijke gevolgen omdörvdniden, aldus de commissie. Zij meent verder, dat niet met voldoende zekerheid is vast te stellen, dat Aldrin en Dieldrin kankerverwekkend zijn. Juist in ver- banid met deze onzekerheid vindt de commissie, dait over enige jaren dit aspect van de landbouwvergiften op nieuw zal moeiten worden bestudeerd (Van onze redactie binnenland) UTRECHT Het personeel van het bij het VMF-concem aangesloten Utrechtse bedrijf Stork-Jaffa (360 man personeel) is gistermorgen op de hoogte gesteld van de gevolgen van reeds eerder aangekondigde her structureringsplannen. Twintig mensen zullen moeten af vloeien van wie er ongeveer zes werk zullen kunnen vinden in andere VMF-bedrijven. Het zijn allen be ambten of personeelsleden die indi rect bij de produktie betrokken zijn. De herstructureringsmaatregelen houden verder in dat ongeveer 20 direct bij de produktie betrokken werknemers van Werkspoor Utrecht werk kunnen vinden bij Stork-Jaffa. Met de vakbonden en de onder nemingsraad is volgens een commu niqué van de VMF al sedert begin dit jaar overleg gevoerd over de si tuatie bij Stork-Jaffa. Voor de per soneelsleden die af moeten vloeien geldt de regeling die tussen VMF en vakbonden is overeengekomen. De VMF deelt verder nog mee dat de werkbezetting van Stork-Jaffa momenteel „meer dan bevredigend" is. Volgens een VMF-woordvoerder zijn de maatregelen bij Stork-Jaffa nodig omdat een wanverhouding is gegrot.d in de aantallen direct en niet direct bij de produktie betrok ken personeel. DE BRITSE marine heeft verklaard verantwoordelijk te zijn voor de op het eiland Wight aangespoelde bus sen met ijzerchloride. De marine heeft de bussen tussen Wight en het Engelse vasteland im het water ge gooid. IN DE Braziliaanse stad Recife zijn by overstromingen minstens 23 mensen omgekomen en 4.000 dakloos geworden. Het is Je tweede keer bin nen een maand dat deze stad door overstromingen geteisterd wordt. I

de Vrije Zeeuw | 1970 | | pagina 1