Scholenbouw in Terneuzen vergt zestien miljoen Oesters te delicaat voor Jan-met-de-pet Monumentenlijst groot aantal panden uitgebreid PLANNING TOT 1983 KWEKERS BOOS OM RECLAME CRM-subsidies voor recreatieprojecten Zeeuwen voorlopig weer op vrije voeten Vechtpartij in jeugdsociëteit te Middelburg Personenauto rijdt op vrachtwagen Zeeuwse wandelaars naar Oostenrijk Wisselvallig Serlippenspolder Sclioolgrenzen Gymlokalen 00STERSCHE1DE-RACE IN YERSEKE Bus ramde auto's bij veer Perkpolder Grote schade: Belg verleende geen voorrang Tentoonstelling tijdens orgelconcert in kerk Kloetinge Beroepingen Weer aan zee Verdacht van inbraak DRIE MIDDELBURGERS AANGEHOUDEN DINSDAG 11 AUGUSTUS 1970 3 ROOSENDAAL (ANP) De rech- ter-commissaris te Breda, mr. A. P. Linthorst, heeft maandagmiddag de broers J. van H. (18) uit Middelburg en A. van H. (29) uit Biggekerke, die ervan worden verdacht vorige week in Roosendaal twee Marokka nen te hebben mishandeld en ver volgens met hun auto's te zijn inge reden op een groep werklui, voor lopig op vrije voeten gesteld. Er werd onvoldoende grond aanwezig geacht hen in voorarrest te houden. Het gerechtelijk onderzoek vindt doorgang. De beide broers waren in de mor genuren voor de officier van justitie geleid, die hen doorverwees naar de rechter-commissaris. De zaak tegen hun zwager, de 21-jarige H. A. uit Middelburg, die wordt verdacht van mishandeling van een van de Ma rokkanen met een wieldopsleutel, werd al eerder afgewikkeld. De Zeeuwen namen vorige week een verkeersfout van twee Marokka nen, die met hun auto van de rijks weg 56 wilden afslaan, nogal hoog p en zij werden aangehouden op •erdenking van bedreiging, zoweil an de Marokkanen als van de werk- ii. MIDDELBURG. In de jeugd sociëteit Open de Beuk aan het Koor kerkhof te Middelburg hebben drie jongelui uit Middelburg, de 18-jarige W. 't G., de 20-jarige G. K. en de 22-jarige E. W. de rust verstoord. De leider van de soos, de heer B. Bos heeft hen daarna de zaal uitge wezen, doch hieraan wensten zij geen gevolg te geven. Het liep uit op een vechtpartij, waarbij harde slagen vielen. De heer Bos werd licht ge wond aan het gezicht. Later heeft de politie de drie jongens aangehouden op de Markt. E. W. werd vrijgelaten omdat er geen strafbaar feit vast staat; tegen de andere twee werd proces-verbaal opgemaakt. (Van onze correspondent) KRABBENDIJKE. Maandag morgen reed M. D. uit Oud-Vosse- meer op Rijksweg 58 tegen de aan hanger van een aan de andere zijde geparkeerd staande vrachtwagen. De personenauto werd geheel ver nield. De bestuurder liep hierbij lich te verwondingen op. De aanhang wagen werd aan de achterzijde licht beschadigd. (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN Aan de internatio nale wandeltochten die van 3 tot en met 5 september in Knittelfeld, Oos tenrijk, worden gehouden, nemen ook vier Zeeuwen deel. Het zijn me juffrouw S. Buijsrogge uit Goes en de heren P. de Schipper uit Yerseke, I. van Houte uit Rilland-Bath en J. van Voorenberghe uit IJzendijke. (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN -r In de komende dertien jaar heeft Terneuzen achttien nieuwe kleuterscholen, negen lagere scholen en vjjf nieuwe gymnastieklokalen nodig. Deze voorzieningen vergen ruim 16 mil joen gulden. Dat staat in de onderwijsnota, die b. en w. van Terneuzen aan de raadsleden hebben aangeboden. De behoefte aan nieuwe schoolac- commodaties heeft betrekking op de woonkernen Terneuzen-stad en Sluiskil. Ten aanzien van de kernen Hoek, Biervliet en Zaamslag zal binnenkort een apart rapport worden uitge bracht. Met betrekking tot het bui tengewoon en voortgezet onderwijs en de behoefte aan sportterreinen voor schoolgebruik is bij de afdeling onderwijs van de gemeente Terneu zen een overzichtsniota in de maak". Met ruim acht miljoen slokt het basisonderwijs de helft van de be nodigde investeringsgelden voor nieuwe scholen op. Daarop volgen het kleuteronderwijs met ruim vijf miljoen en de bouw van nieuwe gymlokalen met twee miljoen. Voor het treffen van diverse noodvoorzie ningen op onderwijsgebied is nog eens f 116.000 nodig. Nog dit jaar zal een begin worden gemaakt met de bouw van een se- mi-permanente hervormde school aan de Tamarindestraat in Terneu zen en van een 7-klassige school op gereformeerde grondslag in het uit breidingsplan Serlippenpolder. Voor 1971 staan op het programma een 8-klassige openbare school in het bestemmingsplan Hof Zeldenrust in Terneuzen-zuid. Voor 1974 zijn in het plan Hof Zeldenrust een 8-klas- sige r.-k. school en in de Serlippens polder een 6-klassige hervormde school gepland. In 1975 zal de chris telijke lagere school in Sluiskil wor den uitgebreid met een lokaal en het jaar daaarop komt plan Hof Zeldenrust weer aan bod met een 5- klassige hervormde school. Eveneens in 1976 staat de Serlippenspolder op de nominatie voor een 6-klassige openbare school. Voor 1979 staat voor de wijk Oude Vaart een 6- klassige r.-k. school op de lijst, ter wijl in 1980 de twee lagere scholen in Sluiskil uitgebreid worden met elk één lokaal. Tussen 1981 en 1983 zijn een uitbreiding van de openba re lagere school De Golfslag met 4 lokalen en de bouw van een 7- klassige hervormde school aan de zelfde straat geprojecteerd. In de onderwijsnota doen Burge meester en Wethouders, teneinde tot een verantwoorde scholenplanning te komen, de suggestie aan de hand om „schoolgrenzen" vast te stellen, die samenvallen met de grenzen van de woonwijken. Op het ogenblik worden namelijk diverse openbare lagere scholen be zocht door kinderen, die qua woon wijk niet op deze scholen thuisho ren. Deze schoolbegrenzing is vol gens B en W in de eerste plaats bedoeld voor het openbaar onder wijs, maar zou eventueel ook over genomen kunnen worden door het bijzonder onderwijs. Voor de 18 ge plande kleuterscholen zijn er twee 2-klassige scholen gesitueerd in de binnenstad; twee in de omgeving van de Dokweg; drie in de Serlip penspolder; drie in de Oude Vaart; drie (onder één kap) in de Katspol- der; drie in het plan Hof Zeldenrust en twee kleuterscholen in Sluiskil. De vijf nieuwe gymnastieklokalen zijn als volgt verdeeld: twee komen er in de Serlippenspolder, een in het plan Hof Zeldenrust en een in de omgeving van de Tamarindestraat. Een gymlokaal, waarvan de plaats nog niet is vastgesteld, is bestemd voor zogenoemde motorische thera pie. De te treffen noodvoorzieningen hebben betrekking op de verplaat sing van de r.-k. vglo school naar de Tamarindestraat en de verhuizing van de drieklassige noodschool aan de Tamarindestraat naar het uitbrei dingsplan Hof Zeldenrust. De verwezenlijking van het Ter- neuzense scholenbouwprogram zal, aldus B en W, een aanzienlijke krachtsinspanning vergen wil men tijdig aan de behoefte kunnen vol doen. Om tot een snelle realisering van de nieuwe accommodaties te komen zou, volgens het college, met andere gemeenten in Zeeuwsch- Vlaanderen een gezamenlijk opge zette „bouwstroom" goede uitkomst kunnen bieden. (Van onze correspondent) YERSEKE Watersportvereni ging Yerseke hield zaterdag voor de eerste keer de Oosterschelderace. Dit is een zeilwedstrijd voor geme ten en ongemeten zeegaande jach ten, waaraan door 55 jachten werd deelgenomen. De uitslagen waren: RORC 2 en 3: 1 J. A. v. d. Plasse, 2 D. C. den Hollander; RORC 4 en 5: 1 D. J. v. Zaane, 2 ir. P. Dekker; IOR 4 en 6: 1 C. v. Fraassen, 2 N. J, Verschuure. Ongemeten jachten, groep 1: 1 P. Ponjee, 2 N. Kole, 3 B. v. Liere; groep 2: 1 G. Meijer, 2 Frima, 3 J. v. d. Endt; groep 3: Kaldenbach, 2 F. de Waal, 3 G. E. A. Mes; groep 4: 1 C. P. Carels 2 J. Coppens, 3 A. Birkhoff; groep 5: 1 E. Lenshoek, 2 P. R. Wilson, 3 H. Steenhuis; groep 6: 1 P. Borst 2 B. de Cock. 's Avonds reikte de burgemeester van Reimerswaal, mr. C. Pijl Hoge- weg, de prijzen uit tijdens een drukbezochte mosselmaaltijd. (Van onze correspondent) KLOOSTERZANDE Maandag ochtend heeft bij de verkeerslich ten nabij de veerhaven te Perkpol der een aanrijding plaatsgehad, waarbij een autobus van de ZVTM, komende uit de richting Perkpolder en bestuurd door S. uit Hulst, twee voor de verkeerslichten wachtende auto's ramde. De auto van V. uit Hendrik-Ido- Ambacbt werd licht beschadigd, ter wijl de wagen van J. uit Kruiningen ernstige beschadigingen opliep. Per soonlijke ongelukken deden zich niet voor. (Van onze correspondent) KLOOSTERZANDE Bij het manoeuvreren in de berm op de Zuiddijk gaf de bestuurder van een Belgische personenauto geen voor rang aan een personenauto, dieeen andere wagen op sleeptouw had. Een botsing was onvermijdelijk. De materiële schade was groot, maar persoonlijke ongelukken deden zich niet voor. Van beide ongevallen werd door de rijkspolitie van Honte- nisse proces-verbaal opgemaakt. (Van een onzer verslaggeefsters) KLOETINGE De kunstschilder Teunis van Donselaar uit Wemeldin- ge zal vrijdag veertien augustus in de pas gerestaureerde kerk te Kloetin ge een ko-rte expositie houden. Deze expositie van schilderijen, penteke ningen, aquarellen en potloodteke ningen vindt plaats tijdens een or gelconcert dat om acht uur begint. De kerkdeuren gaan echter voor bezoe kers van de expositie (met mogelijk heid tot aankoop) open om zeven uur. Het is voort mogelijk het geëx poseerde in de pauze en na afloop van het concert nog eens goed te be kijken. Ned. Herv. Kerk Bedankt voor Haarlem M. van der Bosch te Goes. Leeglopers Zondag houdt de visclub De Leeglopers aan de zee dijk Duijnkerke bij Borssele van elf tot twee uur een beker-viswedstrijd voor de leden van de vereniging. De prijsuitreiking zal plaatsvinden om vijf uur in hotel Verhoeven. - Vooruitzichten voor woensdag en donderdag, opgesteld door het KNMI Wisselvallig met temperaturen overdag iets be neden normaal. Weersvooruitzichten in cijfers ge -niddeld over Nederland. Voor woensdag Aantal uren zon 1 tot 8. Min. temp.: omstreeks normael. Max. temp.: van 0 tot 4 graden on der normaal. Kans op eën droge periode van minstens 12 uur: 80 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 50 procent. Voor donderdag Aantal uren zon: 0 tot 7. Min. temp.: omstreeks normaal. Max. temp.: 0 tot 4 graden onder nor maal. Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 70 procent. Kans op een geheel droog etmaal 10 procent. Strandverwachting: Vandaag een zwakke rug van hogedruk met enkele opklaringen en overwegend droog weer. Een matige en iets koele zee wind. Temperatuur 17 a 18 graden. Zeewater 18 graden. VooruitzichtenVan de oceaan zullen ons in de komende dagen nog enkele storingen bereiken waardoor wisselvallig met voor midden augus tus iets te lage temperaturen. (Van een onzer verslaggevers) YERSEKE/DEN IIAAG De ge zamenlijke oesterkwekers in Yerse ke, verenigd in de „Vervoex", de vereniging van oesterkwekers en -exporteurs, zijn boos op het Pro- duktschap voor Vis en Visproduk- ten in Den Haag. In een brief aan het produktschap, opgesteld door de voorzitter van de „Vervoex", de heer C. J. Verwijs (46), en ondertekend door secretaris W. Bos (68), verzet ten de kwekers (jaaromzet zes mil joen gulden), zich tegen het voorne men van „de heren" in Den Haag om in 1971 reclame te gaan maken voor vis en aanverwante zaken, waaron der ook oesters vallen. Het aanprijzen van de oester zien de kwekers niet zo. Ze verwachten daarvan geen enkel gunstig resul taat. Integendeel, zo zegt voorzitter Verwijs, het zal een averechtse uit werking hebben. „Als de oesters po pulair worden, dan worden ze ge weerd van de grote exclusieve ban ketten. Daar wordt dan krab en kreeft geserveerd. Voor de banketten is de oester dan geen interessant ar tikel meer". In de brief aan het produktschap zeggen de heren kwekers het iets an ders, zij het niet fijner. „Indien", zo schrijven ze, „Jan-met-de-pet oesters gaat eten. lust Piet-met-de-hoed ze niet meer. En", zo concluderen de kwekers, „omdat Jan-met-de-pet slechts een klein prijsje kan beta len. zullen de warenhuizen, die zich er natuurlijk mee gaan bemoeien, de grote dure oesters laten liggen, waar door deze waardeloos worden". En dit schrikbeeld was voor de kwekers reden genoeg om in de pen te klim men en hun bezorgdheid aan het produktschap mee te delen. Secretaris W. Bos is niet zo ge lukkig met de formulering „Jan-met- de-pet en Piet-met-de-hoed". „Ik had het niet zo geschreven", zegt hij voorzichtig, „maar de voorzitter heeft de brief zo opgesteld en daar ga ik niet aan veranderen. Ik heb de brief zo weggestuurd. Maar ik ben het er helemaal mee eens, dat die reclame geen zin heeft. In Nederland worden praktisch geen oesters gegeten. Vijf ennegentig procent gaat naar het buitenland". Voorzitter Verwijs: „Het produkt schap had die verordening, waarin wij gedwongen worden bij te dragen aan de televisie-reclame, nooit mo gen uitvaardigen. Eerstens zijn wu er niet in geraadpleegd en tweedens is het artikel oesters dermate deli caat, dat wij geraadpleegd hadden moeten worden". „Maar ik heb wel een vermoeden, waarom die verordening ook voor ons geldt. Meneer Van Dijk, de voor zitter van het produktschap, kan het niet velen dat er nog een sector in de visserij is, die niet onder het pro duktschap valt. Zeker weten doe ik dat niet, want ik heb meneer Van Dijk sinds 1962 niet meer gezien en ik ken zijn geestesinstelling dus niet. Maar ik vermoed dat het zo is". Waarom de oestercultuur dlan niet onder het produktschap valt? „Sinds 1962 is de oestercultuur vrij. Wij hebben in dat jaar een strenge winter gehad, waardoor bijna alle oesters d-oodvroren. De regering zei toen: We doen niets meer aan die oestercultuur, maar de kwekers mo gen wel op eigen risico doorgaan. En dat doen we ook. Elk jaar laten we zaaioesters komen uit Frankrijk en die zetten we dan hier uit. Zijn de oesters volwassen, dan exporteren (Van een onzer verslaggevers) HULST De lijst van monu mentale gebouwen in de binnen stad van Hulst is met een tame lijk groot aantal panden uitge breid. Daaronder zijn onder meer het cafetaria van Malpertuus en het postkantoor, respectievelijk Gentsestraat 1 en 3-5. Bovendien werd aan deze voorlopige lijst de voormalige boerderij Brood- markt 4 aan de rand van de open vlakte, waar vroeger het bejaar denhuis stond, bijgevoegd. Behalve de gebruikelijke be zienswaardigheden, waaronder de wallen, de verschillende poor ten, de basiliek en het raadhuis, omvat de nieuwe definitieve lijst een groot aantal panden, waar van de historische waarde op het eerste gezicht niet blijkt. Zo ook het perceel, waarin momenteel cafetaria Malpertuus is geves tigd. Het is een onooglijk witge pleisterd complex met volgens de opgaven historische achter grond. Het gebouw dankt zijn ge schiedkundige waarde onder meer aan het zadeldak, heeft een eenvoudig gepleisterde dwarsge- vel aan de straatzijde en vensters met geprofileerde wisseldorpels. De pui heeft in de loop der jaren ingrijpende wijzigingen onder gaan. De boerderij aan de Brood- markt is een fraai gebouw met zesruits schuifvensters, die nog met luiken zijn behangen. Voor het huidige postkantoor geeft de uitgebreide monumen tenlijst als beschrijving: „Fors dubbelbeukig pand met een schilddak, voorzien van hoek- schoorstenen". Een groot gedeel te van dit gebouw is nog in zijn oorspronkelijke staat. Behoudens het cafetaria en het postkantoor staan in de Gentse straat nog tien andere percelen op de lijst van Monumentenzorg; op de Markt zijn het er zeven; in de Steensestraat tweeëntwintig; aan de Broodmarkt zes. Verder zijn op de definitieve monumen tenlijst nog panden gekomen in de Lange Bellingstraat en de Vestdijkstraat. FOTO BOVEN: Het cafetaria en het postkan toor staan nu beide de Inst van Monumentenzorg. FOTO ONDER: De boerderij aan de Brood- markt. we ze weer voor negenennegentig procent. In het binnenland worden bijna geen oesters gegeten". Ter ver duidelijking: Sinds 1962 is het aantal oeste-rkwekers mede door het Del taplan teruggelopen van 160 naar 8 a 9. Als de oestercultuur vrij is, waar om kan het produktschap dan blijk baar toch nog een verordening uit vaardigen? De heer Verwijs: „Ja, dat is natuurlijk wel zo, maar ik zie die algemene bevoegdheid van het pro duktschap zo, dat ze zich eerst in verbinding met de bedrijven moe ten stellen. En dat hebben ze niet gedaan. Wat ons betreft hoeft het produktschap niets voor oesters te doen. Het is nog altijd zo, dat je bij massale verkoop ook een massale in koop moet hebben. En door de ma nier van aanvoer zijn we een beetje gebonden. We betrekken die zaai oesters van Franse oesterkwekers en die zijn tegen iedere vorm van po pularisering'. Tenslotte de heer Van Dijk van het produktschap: „De oesterkwekers wisten allang van die verordening af. Wij zijn aan het sparen om in 1971 televisiereclame te kunnen maken. Iedereen moet daaraan meebetalen. In twee jaar tijds moeten we een be drag van 4% ton bij elkaar hebben. De oesterkwekers moeten daar geza menlijk dit jaar een bedrag van 800,voor opbrengen. Volgend jaar zal dat duizend gulden worden. Tot nog toe heeft slechts een enkele kweker betaald. We weten nog niet precies, wat we met de onwilligen gaan doen, dat moeten we nog eens overleggen. Ik vind de houding van de kwekers eigenlijk een zielige ver toning". (ADVERTENTIE) Simplex. Een fiets om er mee op uit te trekken. Een plezie rige, staalsterke, vederlichte fiets. Een fiets om over naar huis te schrijven! 'n Simplex! SIMPLEX (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN/MIDDELBURG De staatssecretaris van Cultuur,' Re creatie en Maatschappelijk Werk heeft voor de realisering van een tiental projecten op het gebied van recreatie en toerisme in Zeeland sub sidies tot een totaal van f 639.664, verleend. De projecten zijn: In Cadzand: grondverwerving ten behoeve van de aanlog van een fietspad langs de strandontsluitingsweg Ringdijk-Noord van Cadzand-dorp naar Cadzand-bad f 30.525,— en voor de aanleg van dit fietspad f 164.475, Waterschap Wegschap Walche ren: Voor die reconstructie van het fietspad Vlissingen - Zoutelande ter lengte van ongeveer 7,8 kilometer f 116.250.—. Veerse Meer: Voor het maken van vijf aanlegsteigers bij Vrouwenpol der, aan de Goudplaat, bij De Piet aan het Aardbeieneiland en aan de oostzijde van de Haringvreter f 62.250,—. Voorts zijn subsidies toegekend voor reconstructiewerken op Wes- terschouwen en in Valkenisse en voor de aanleg vam een parkeerter rein langs de Galgeweg te Koudeker- ke. De staatssecretaris heeft verder de aanleg van een parkeerterrein voor het strandbezoek in het kust gebied bij Nieuwvliet in West- Zeeuwsch-Vlaanderen subsidiabel verklaard. De kosten hiervan wor den geraamd op f 228.000,—. (Van onze correspondent) MIDDELBURG. In het voorma lige Gereformeerde Weeshuis aan de Branderij Molengang zijn zondag avond door surveillerende agenten de 20-jarige A. van I., zijn 23-jarige vriendin H. G. en de 15-jarige A. C. allen afkomstig uit Middelburg, aan gehouden. Ze worden verdacht van inbraken. Via een schuifraam had het drietal zich toegang verschaft. Behalve van deze insluiping vermoedt de politie dat het drietal eerder inbraken in het weeshuis op hun naam heeft staan Tot dusver hebben ze echter alles ontkend. Ze zijn in het politie bureau te Middelburg ingesloten.

de Vrije Zeeuw | 1970 | | pagina 3