MISSIE VAN JARRING NU AL IN GEVAAR? Uruguay wil niet praten me Cees Stam wereldkampioen OPPOSITIE IN BONN HEEFT BEZWAREN Groepje mannen tuigt 14 cafébezoekers af Snelverkeer én kinderen over smalle dijk in Willemstad Gewonden buiten gevaar Oe Thant vergat uitdrukkelijke voorwaarde Israël OVER VRIJLATING VAN DIPLOMATEN Niet-aanvalsverdrag Ambassade van Cambodja in Praag beztu TOCHT LANGS DRIE BREDASE HORECABEDRIJVEN OUDERS ONGERUST Kroongetuige proces- Manson buiten vervolging gesteld Albino-merel bij Kapelle Cemsto-Nederland stoot Zeeland af Grondrechten Ambassadeurs Suggesties Busongeluk Spanje DirecteurDr. W. A. J. M. Harkx. HoofdredacteurL. Leijendekker. Redactie- en Administratie-adres Nieuwstraat 9, Teraeuzen, tel. (01150)—7920. Abonnementsprijs m.i.v. 1 juli 1970: 9,20 per kwartaal; peï maand 3,25. Losse nummers 15 cent, inclusief 4% B.T.W. Gironummer 1945433 DE VRIJE ZEEUW DINSDAG 11 AUGUSTUS 1970 25e Jaargang No. 6316 Advertentieprijsper mm 16 cent; minimum per advertentie 2,40, exclusief 4% B.T.W. Rubriek „Kleine Advertenties" (geen handels- advertenties) 5 regels 1,15. Iedere regel méér 23 cent. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding Brieven onder nummer, of Adres bureau van dit blad, 50 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot v.m. 11 uur. Voor het maandag-nummervrijdag tot v.m. 11 uur. Uitgeefster N.V. Uitgevers Maatschappij De Stem JARRING (Van onze redactie buitenland) TEL AVIV. Waarnemers in Is raël vragen zich af, of de missie van de VN-bemiddelaar Jarring in ge vaar komt door de crisis die is ont staan door het rapport van secretaris generaal Oe Thant aan de Veilig heidsraad. Thant zegt in dat verslag dat Israël de resolutie van de Vei ligheidsraad van 22 november 1967 heeft aanvaard, ook het artikel be treffende de terugtrekking uit het bezette gebied. Weggelaten heeft hij de uitdrukkelijke Israëlische voor waarde, ,dat alleen zal worden te ruggetrokken „op veilige grenzen, vastgelegd in vredesverdragen". Volgens berichten in de Israëli sche avondbladen van gisteren wil de meerderheid van de regering een ernstige crisis met Amerika voorko men, alsook iedere ontwikkeling die de missie van Jarring kan doen mis lukken nog voordat zij begonnen is. Maar generaal Dayan en enkele andere ministers willen dat het „ge zwel dadelijk wordt uitgesneden" en dat er geen twijfel bestaat aan het Israëlische standpunt. Er is ophel dering gevraagd en morgen hervat het Israëlische kabinet de bespre king van de kwestie. Verwacht wordt dat premier Meir donderdag een be langrijke verklaring in het parle ment zal afleggen. De Palestijnse verzetsbeweging heeft inmiddels opgeroepen tot een „tweede Vietnam" in het Midden oosten om de volledige bevrijding van Palestina te verkrijgen. De oproep werd gedaan in een ver klaring van het centrale comité van de beweging dat in spoedzitting in de Jordaanse hoofdstad Amman bijeen was geweest. Besproken was de toe komstige houding van de Palestijnen nu Egypte, Jordanië en Israël het Amerikaanse vredesplan hadden aan vaard en het bestand langs het Suez- kanaal reeds was ingegaan. De verklaring was ondertekend door alle guerrillagroeperingen, inclu sief dus de actieorganisatie voor de bevrijding van Palestina en de Ara bisch Palestijnse Organisatie, die zich voor het standpunt van Nasser heb ben uitgesproken. In de verklaring wordt niet gerept over Egypte of president Nasser. Ge zegd wordt dat er „een oorlog nodig is die vele jaren zal duren en waar voor Palestijnen en Arabische bevol king zich veel offers zullen moeten getroosten. De zaak van de Palestij nen is in gevaar. In Israël wordt vermoed dat de commando's binnenkort een groot scheeps offensief zullen ondernemen, om zo een krachtige Israëlische ver geldingsactie uit te lokken, die het staakt-het-vuren in gevaar zou moe ten brengen. DAYAN (Van onze redactie buitenland) MONTEVIDEO President Jorge Pacheco van Uruguay zal niet onderhandelen met guerrilla's over vrijlating van politieke gevangenen in ruil voor ontvoerde diplomaten. Het kabinet van Uruguay nam deze beslissing gistermor gen na een spoedvergadering. Enkele uren tevoren was het lijk van de doodgeschoten Amerikaan Dan Mitrione ontdekt. Het lijk van de Amerikaan, die de Uruguayaanse regering advi seerde in politiezaken, werd in een auto gevonden in Puerto Rico, een wijk in het noorden van Montevideo. Mitrione was met twee schoten uit een vuurwapen gedood. De Tupamaros-guerrillastrijders hebben op dezelfde dag dat Mitrione werd ontvoerd ook de consul van Brazilië, Aloyse Dias Gomide, ont voerd. De guerrilla's eisen de vrijla ting van alle politieke gevangenen, ongeveer 150. Dezen moesten vrijge leide krijgen naar bepaalde landen. De regering van Uruguay heeft steeds geweigerd op de eisen van de Tupamaros in te gaan. Zij loofde een bedrag van ruim veertienduizend gulden uit voor alle tips die konden leiden tot de arrestatie van de ont voerders. Dezen gaven op 8 augustus een communiqué uit, waarin gesteld werd dat Mitrione zondagmiddag te rechtgesteld zou worden. Gisteren werd zijn lijk gevonden. Zijn borst vertoonde een schotwond, die hij bij (Van een onzer verslaggevers) BRUSSEL De Nederlandse N.V. Cemsto, het grootste schoonmaakbe drijf in ons land met circa tiendui zend werkkrachten heeft besloten oin haar rayon Zeeland af te stoten. De reden van dit besluit is, dat Zeeland vanuit de randstad, waar de N.V. Cemsto haar grootste activiteiten ont plooit, bezwaarlijk geëxploiteerd kan worden. Het beheer en de organisatie van het rayon Zeeland zijn overgedragen aaïi de Belgische zuster-N.V., welke de naam „Cemstobel" draagt. „Cem- stobel" heeft in België circa vierdui zend werkkrachten in dienst. De Zeeuwse zaken zullen in eerste aanleg vanuit het hoofdkantoor te Brussel warden gedirigeerd. Het ligt in de be doeling om later op de diverse plaat sen in Zeeland kantoren te stichten van waaruit werkzaamheden, die kunnen variëren van het schoonhou den van gebouwen tot het reinigen van tankschepen (waarvoor een apar te dienst beiStaat) zullen worden ge regeld. Hert ligt in de lijn der verwachtin gen dat die Belgische maatschappij haar aandacht in de aanvangsperiode vooral op Ze eu wsch - Vlaanderenin het bijzonder Temeuzen, zal richten. In een later stadium zullen midden- en noord-Zeeland worden bewerkt. zijn ontvoering had opgelopen. Naar alle waarschijnlijkheid is hij doodge schoten op de plaats waar zijn lijk is gevonden. Er zijn in de omgeving schoten gehoord. De woordvoerder van het Ameri kaanse Witte Huis, Ronald Ziegler, noemde het doden van Mitrione een „afzichtelijke daad, die door allen die eerlijk en fatsoenlijk zijn, zal worden veroordeeld." „Het feit dat de terroristen niet hebben gerea geerd op de talrijke humanitaire op roepen, waarin om vrijlating van een gewonde man werd gevraagd, ver oordeelt hen tot moordenaars zonder meer", aldus Ziegler. Een woordvoerder van het Ameri kaanse ministerie van buitenlandse zaken deelde mee, dat de VS de re gering van Uruguay niet hadden ge adviseerd op de eisen van de ont voerders in te gaan. Het argument was geweest dat anders de verzets groeperingen slechts tot nieuwe ont voeringen zouden zijn aangezet. De president van Uruguay heeft besloten het parlement te verzoeken alle constitutionele grondrechten op te heffen. Iedereen kan dan worden gearresteerd en vastgehouden buiten de normale juridische procedures om. Deze maatregel is, aldus een presi dentiële boodschap, noodzakelijk voor de politie geworden opdat deze alles in het werk kan stellen de ont voerde buitenlanders vrij te krijgen. Over de verblijfplaats van de Bra ziliaanse consul is niets bekend. Mi trione was het laatste slachtoffer van een golf van politieke ontvoeringen in Latijns-Amerika. Deze eisten reeds het leven van de Westduitse ambas sadeur in Guatemala Von Spret-i en van oud-president Aramburu van Ar gentinië. (Van onze redactie buitenland) BONN/MOSKOU De Westduitse Christen-democraten in oppo sitie (CDU/CSU) hebben gisteren, twee dagen voordat Willy Brandt en zijn minister van buitenlandse zaken Walter Scheel voor onder tekening naar Moskou gaan, nog steeds overwegende bezwaren tegen liet niet-aanvalsverdrag tussen West-Duitsland en Rusland. Volgens fractievoorzitter Rainier Barzel heeft het verdrag zoals het al is geparafeerd echter wel enige pro blemen van de CDU/CSU opgelost. In een brief, opgesteld na een twee uur durend beraad van het fractie bestuur, laat de oppositie de regering in Bonn duidelijk weten dat het haar onmogelijk is ook na parafering of ondertekening van het verdrag een definitief oordeel te véllen. Zij ver zoekt de regering daarbij ale in het kader van de „Ostpolitik" gemaakte afspraken en gesloten verdragen als een geheel aan het parlement voor te leggen. De oppositie zegt in de brief wel dat ze haar oordeel voor namelijk zal laten afhangen van de vraag of de kwestie van de herend- ging van Duitsland open blijft en of het verdrag tot betere betrekkingen entot een vermindering van de span ning in Europa leidt. Overigens doet de CDU/CSU in de brief opnieuw het aarabod in het kader van de „Ostpoli tik" met de sociaal-liberale rege ringscoalitie samen te werken. Een lichtpunt voor de coalitie in Bonn is ook dat de protestgroep van de FDP, de zogeheten „nationale libe rale actie" het resultaat dat nu toe bij de onderhandelingen in Moskou is bereikt als positief beschouwd. Een van de leiders van de groep, de viee- FDP-voorzitter in Neder-Saksen Wil li Homeier, zei dat gebleken is dat Scheel in Moskou in ieder geval heeft „gestreden". De Westduitse minister van buiten landse zaken, Walter Scheel, heeft gisterochtend op zijn ministerie In Bonn de ambassadeurs van de V.S., Engeland en Frankrijk ontvangen en hen ingelicht over de onderhandelin gen met Moskou, het ontwerpverdrag en het voorgenomen bezoek van hondskanselier Wily Brandt aan Moskou ter ondertekening van het verdrag. Engeland bestudeert een voorstel van de Westduitse kanselier Willy Brandt tot een bijeenkomst op hoog plan van West-Duitsland, Engeland, Frankrijk en Amerika. Cees Stam is gisteren in een van de meest sensationele stayer wedstrijden van de laatste jaren wereldkampioen geworden. Hij nam de titel over van zijn land. genoot Bert Boom, die gediskwali ficeerd werd wegens combinerij den. Vreugde en verdriet dus in het Nederlandse kamp. Op de foto het moment waarop Bert Boom (nr. 6) de baan moet verlaten. Stam (nr. 5) wordt hier bedreigd door de Spanjaard Cerda, die op de derde plaats zou eindigen. PRAAG (A.F.P.) De eerste se cretaris van de ambassade van Cam bodja in Praag, Isoep Ghanti, heeft gisterochtend met hulp van een aan tal Cambodjaanse studenten het am bassadegebouw bezet. Hij verklaarde zich aan de zijde van de regering in ballingschap van prins Sihanoek te hebben geschaard. De ambassadeur, Measikeoh GiaJme- ron en drie van diens medewerkers, die de huidige regering van premier Lon Nol trouw bleven, zijn verjaagd. Men verwachtte op de Cambod jaanse ambassade die overkomst naar Praag van een „Sihanoek-arnbassa- deur". Een maand geleden bracht een de legatie van de regering-Sihamoek een bezoek aan Praag, De ambassadese cretaris was toen door bemiddeling van studenten met deze afvaardiging in contact getreden. (Van een onzer verslaggevers) BREDA De Bredase politie heeft vier bewoners van het woonwagen kamp Driekoningenoord aangehou den. Zij worden ervan verdacht zon dagavond en -nacht in drie openbare gelegenheden mensen zonder enige aanleiding te hebben afgetuigd. In totaal veertien personen zouden mis handeld zijn. Een man en een vrouw zijn opgenomen in het Laurenszieken- huis. De vrouw heeft een shock, de man een hersenschudding en letsel aan zijn hoofd. De vier mannen ont kennen, maar de politie zegt vol doende duidelijke aanwijzigiugen te hebben om zeker van haar zaak te zijn. Eén man is nog niet achterhaald. De groep vechtersbazen bestond nl„ uit vijf personen. Om kwart over twaalf sloegen zij in café 't Haantje aan de Bavelselaan de boel kort en klein. Zes cafébezoekers werden mis handeld, van wie de twee bovenge noemd en moesten worden opgeno men. Om kwart voor een kwam mel ding binnen dat zes bezoekers van café Zuilen aan de Haagweg waren mishandeld door vijf mannen. Twee van de bezoekers werden naar het St.-Ignatiusziekenhuis gebracht, maar konden na geholpen te zijn naar huis. Even voor drie uur werden in ca- fétaria Wilia in de Vismarktstraat twee mannen en door het vijftal afge tuigd. Hierna nam de groep, enkele van hen waren volgens de politie duide lijk onder invloed van alcohol, de benen, De eigen wagen lieten zij bij de Havermarkt staan. Vier van de vijf werden aangehouden in de Mid dellaan juist op het moment, dat zij met een taxi wilden vertrekken. Het eerste onderzoek heeft uitge wezen, dat het in alle drie de ge vallen om dezelfde daders gaat. De politie kon verder nog geen medede lingen doen, omdat zij eerst alle mis handelden uitvoerig wil horen. De betrokken mannen zijn de 32-jarige L. S., de 24-jarige A. S., de 19-jarige N. S, .(allen familie van elkaar) en de 25-jarige N. B. (V an een onzer verslaggevers) WILLEMSTAD Een aantal ouders in Willemstads nieuwe wijk Helwijk maakt zich ernstig zorgen over de veiligheid van de ruim honderd schoolgaande kinderen, die les krijgen op de lagere schooi aan de Stadsendijk, als aanstaande maandag de Volkerakdam voor luxewagens wordt geopend. De smalle Stadsendijk is voor lopig de enige aan- en afvoervveg voor het verkeer, dat gebruik maakt van de Volkerakdam (deze situatie blijft bestaan tot de nieu we Zoomweg in gebruik kan wor den genomen). De Stadsendijk is echter ook de dijk, die de kinderen vier maal per dag moeten otmï- steken en waar ze enkele honder den meters over moeten lopen om him school te bereiken. Een fiets- of wandelpad is niet aanwezig en er zijn geen oversteekplaatsen. Hoewel onlangs een snelheidsbe perking op de dijk van kracht is geworden max. 70 kilometer per uur zijn de ouders er zeker niet gerust op dat hun kroost al tijd maar veilig van en naar school kan gaan. Bij de groep Willemstad van de rijkspolitie is officieel nog niets bekend over de onrust onder de bewoners van Helwijk. „Het zou toch logisch zijn", aldus een woordvoerder van de politie, „dat men dan eerst eens bij ons kwam. Uiteraard hebben wij ook iets der gelijks voorzien en is er met di verse instanties al over gespro ken." Zo is enige tijd geleden een vergadering gehouden, waarbij o.m. vertegenwoordigd waren rijks- en provinciale waterstaat, rijkspolitie, gemeente Willemstad en het waterschap De Striene. De gemeente Willemstad heeft al een aantal te nemen verkeersmaatre gelen op papier gezet, die van avond door de gemeenteraad be handeld worden. De wegen rond Willemstad onder meer de Stadsendijk ko men hierop echter niet voor, om dat ze niet van de gemeente zijn. Of er op korte termijn maatrege len worden genomen voor deze wegen is nog niet hekend. Veel zal volgens de politie afhangen van de ontwikkeling van de situatie en in welke mate de verkeersintensiteit zal toenemen. Waarschijnlijk zal dat binnenkort met verkeerstellin gen etc. uitgezocht worden. In Willemstad zint dit mevrouw C. Nieuwkoop uit de Prinses Mar grietstraat maar matig. Zij meent, dat het onverantwoord is, dat deze situatie blijft bestaan. Zij is mo menteel bezig om meningen en re acties te vragen van andere inwo ners van Helwijk. „Ik heb al een aantal positieve reacties gehad", aldus mevr. Nieuwkoop. „Voordat we echter iets gaan ondernemen, wil ik van nog meer mensen we ten hoe zij erover denken. Maar het wordt kort dag. Donderdag be gint de school en maandag gaat de Volkerakdam open. We kunnen dus bijna niet meer wachten!" Mevrouw Nieuwkoop heeft zelf een aantal suggesties, die verbete ring in de situatie zouden kunnen brengen. „Als het niet mogelijk zou zijn om oversteekplaatsen aan te leggen, zouden de ouders zelf de krachten kunnen bundelen en viermaal per dag het verkeer kun nen regelen. Daarnaast moet het volgens mij mogelijk zijn, dat er naast de dijk een rijwiel- en voet pad wordt aangelegd. Als dat er zou komen, kunnen wij de kinde ren met een gerust geweten naar school sturen." Van een gerichte actie onder de bewoners van Helwijk is tot dus verre geen sprake. „Ik kan het", zegt ze, „onmogelijk alleen doen. Er moet gewoon een aantal men sen komen. Dan kunnen we aan de bel trekken bij de gemeente of de politie." (Van onze redactie buitenalnd) SEVILLA Een woordvoer der van het ziekenhuis in Sevilla, waarin veertien gewonden van het autobusongeluk in Spanje zijn opgenomen, heeft meegedeeld, dat alle zestien gewonden thans buiten gevaar zijn. De twee niet in dit ziekenhuis verpleegde per sonen zijn slechts licht gewond. Door het verloren gaan van identi teitspapieren gedurende het red dingswerk zijn de namen van de twee vermisten nog niet bekend. Wel zijn de namen bekend van het zesde en zevende slachtoffer. Het zijn mevr. E. Walstraten Cate (54) uit Hil versum en de heer J. Aarsman (27) uit Vinkeveen. Men kwam tot de conclusie dat er nog twee passagiers niet zijn opge spoord, toen bij ondervraging van de gewonden over hun medereizigers bleek dat zich 25 personen in de bus moeten hebben bevonden. Aanvan kelijk dacht men dat er 23 inzitten den v/aren. Het grotere aantal werd bevestigd door het vliegveld van San Pablo. Op de lijst van passagiers van het chartervliegtuig dat de busreizi gers naar Sevilla bracht stonden 25 Nederlanders vermeld. DE AMERIKAANSE regering heeft in vijf jaar tijd 240 miljoen dollar toegelegd op de cruises naar „exoti sche" landen. De subsidies komen de zeelieden ten goede. Zonder deze steun zouden de extra-loonkosten niet kunnen worden betaald en kon de Amerikaanse passagiersvloot be ter sluiten, aldus de rederijen. LINDA KASSABIAN LOS ANGELES (AFP). Linda Kasabian, de kroongetuige in het pro ces tegen Charles Manson en zijn medebeklaagden, is gisteren officieel buiten vervolging gesteld. De open bare aanklager had haar dit in het vooruitzicht gesteld, als zij zou be sluiten tegen Manson en de drie vrou welijke verdachten te getuigen. Aanvankelijk had zij zich ook moe ten verantwoorden voor haar aan deel in de dood van de filmster Sharon Tate en zes anderen. (Van onze correspondent) KAPELLE. Dit voorjaar ontdekte de vogelkenner G. H. Ossel uit Kapelle in een nest een albino zanglijster en dezer da gen bleek dat er rond Kapelle ook een albino merel het levens licht had gezien. In een boom gaard van de heer Joh. Evers- dijk aan de Wemeldingseweg zit nameljjk een nest met vier jonge merels en een daarvan is totaal wit. Albino merels schijnen heel zeldzaam voor te komen.

de Vrije Zeeuw | 1970 | | pagina 1