HOEKSTRA ENDUYNDAM GEMIST Geen brons voor Keetie Hage wk OUDKERK OPPERMACHTIG IN EERSTE SERIE STAYERS Xavier Ku een klasse apart Kwaliteit DOPINGCONTROLES likkerop Kenmerk NEDERLANDS VIERTAL IN KWARTFINALE Kalm aan groothandel centrale verwarming door peter heerkens N.V. IMORAD UITSLAGEN iVroog daar om frisdranken DERDE SPORTPAGINA VAN MAANDAG TO AUGUSTUS 1970 Keetie Hage uit Sint Engelse Burton. VJ.n.r. Maartensdijk werd bij de achtervolging voor de bronzen medaille uitgeschakeld door de Mahn, mevrouw Brinkman en Keetie Hage. (Van onze speciale verslaggever) LEICESTER De achtervolging heeft Nederland geen enkel succes opgeleverd. Na Frans van de Ruit en Klaas Balk verdwenen ook Keetie Hage (bij de dames) en Piet Hoekstra met Leo Duyndam (profs) van het strijdtoneel, zonder op het podium te zijn geweest. De beste indruk van de drie werd gemaakt door Keetie Hage, die meedong naar de bronzen me daille, maar in die race werd versla gen door de Engelse Beryl Burton. „Jammer", verwerkte Keetie Hage haar teleurstelling, „maar ik heb mijn best gedaan. Meer kon ik niet." Zij gaf in die strijd om de derde plaats lang goed partij, kreeg zelfc een voorsprong, maar redde het uiteinde lijk niet op dit nummer, dat gewon nen werd door- de Russin Garku- söhina, die in de finale haar landge note Obodovskaya versloeg. Keetie Hage is dichit bij haar derde bronzen medaille geweest, want ze kwam sterk door de seleotie. In de kwalifi catie maakte ze die derde snelste tijd tegen de Ierse Sheckiy en ze won de kwaiiitiöniale van Tartagni. In de halve finale startte ze snel tegen Obodovskaya, maar klapte half weg in elkaar. De voorsprong ver dween en ofschoon Keetie Hage nog even terugkwam in de aanval, bleek het verschil tussen haar en de Russin te groot. Ook de strijd om de bronzen medaille verloor ze en daarmee het recht het erepodium te bestijgen. Kee tie Hage bleef er nuchter onder en gaat zich nu volledig concentreren op het wegkampioenschap van zaterdag. Aan enige prognose durft ze zich niet te wagen. „Wanlt", zegt ze, „interna tionaal heb ik flinke tegenstand. Als ik in Nederland koers win ik alles, maar dat komit gewoon, omdat de rest altijd langzamer rijdt. Dat is trouwens helemaal niet leuk en het ontneemt me zo langzamerhand de zin in die criteriums. Wanneer ik demarreer la ten ze me gaan. „Die is toch niet te houden", denken ze dan. Dat vind ik vervelend worden." Deze situatie en het feit, dat ze over een jaar haar diploma als lera res naaien in Goes hoopt te halen, heeft bij Keetie Hage de vraag opge worpen of ze nog wei lang zal blijven fietsen. „Als ik van school kom en ik kan een goede betrekking krijgen, heb je kans dat ik stop." Haar mannelijke beroepscollega's op dc achtervolging in het wereld kampioenschap brachten het er slech ter af dan Keetie Hage, want ze wer den alle twee, Piet Hoekstra en Leo Duyndam, gewipt in de kwartfinales. Dat was vooral van Hoekstra een te- genvalier, want hij was met de vier de beste tijd door de kwalificatie (te gen Gilmore) gekomen en wekte daarmee de verwachting, dat hij de halve finale zou kunnen bereiken. Te gen de Italiaan Bosisio kwam hij ech ter 5,5 sec. te kort. Het verlies van Leo Duyndam was minder verrassend, wamt de Westlan der reed een slechte serie, waarin zijn tijd nog net goed genoeg was om door te dringen. Veel perspectief bood de prestatie echter niet. „Ik denk, dat ik een te lichte versnelling had staan", zocht Duyndam naar de ver klaring. Na een verbluffende start, was hij zo ingezakt dat hij met moeite naar het einde worstelde. „Mijn be nen leken in het luchtledige te trap pen. Verschrikkelijk. Ik zal voor dc kwartfinales maar een andere ver snelling gebruiken." Dat heeft Duyndam weinig gehol pen in zijn race tegen oud-wereld kampioen (1968) Hughe Porter, die hij probeerde te overdonderen met een daverende start. „Mijn enige kans", zei Duyndam later. To-t ver bijstering vam het Engelse publiek had hij in de eersite ronde hun land genoot Porter op forse achterstand gezet, maar de schrik vam die Britse supporters bleek ongegrond. Leo Duyndam zakte als een pudding in elkaar en werd zelfs zonder moeite ingelopen door Porter, waarna hij de strijd staakte. Ook voor Leo Duyn dam is het wareldtoermooi ten einde. Een vlugge afgang, die hij qua voor bereiding zeker niet verdiende. Leo Duyndam namelijk arriveerde vorige week dinsdag als eerste Nederlander in Leicester om zich te prepareren op de achtervolging. „Ik leefde er se rieus voor", aldus Duyndam, „maar het ging gewoon niet." NANNO BAKKER WERD GEPASSEERD Routiniers opgesteld (Van onze speciale verslaggever) LEICESTER In het aan successen magere weekend voor de Ne derlandse wielerploeg in het wereldkampioenschap, heeft het achter volgingsteam de teleurstelling tot het minimum kunnen beperken. Daarmee ook de kritiek, die in de lucht hing, nadat de KNWU een dag voor de wedstrijd besloot om Nanno Bakker uit de ploeg te laten, om dat z(jn vorm naar de mening van de technisch commissie beneden de maat was. Er viel bovendien nog een tweede renner weg: Arie Has- sink die op eigen verzoek („ik ben te bang op deze baan, ik durf niet") werd vervangen. Frans van de Ruit en Klaas Balk vervingen de twee uitvallers en samen met Peter Nieuwenhuis en Henk Brand onder schepten ze de eerste bedenkingen tegen het beleid om Bakker niet in te zetten door zich te plaatsen voor de kwartfinales. Dat gebeurde weliswaar niet erg overtuigend (met 4.47.21 laatste van de acht ploe gen, die zich kwalificeerden) maar net voldoende om het wankele Nederlandse prestige in dit weekend overeind te houden. 1HCESTER-ENGHAND Het passeren van Nanno Bakker, kwam als een verrassende slag aan. Goed, Bakker was na de Nederlandse kampioenschappen grieperig geweest en had er veel last van gehad, maar hij voelde zichzelf over de inzinking heen, dokter Rozijn keurde hem goed op de dag dat de sportcommis- sie besloot hem niet op te stellen en de ploegmaats, die met Bakker tram den waren tevreden over zijn presta tie. Desalniettemin kwam Nanno Bakker naast de ploeg te staan en chef d'équipe Arie Zwartepoorte verklaarde dat met: „Bakker schijnt hersteld te zijn, maar ik heb hem nog niet goed zien rijden". Nanno Bakker zelf: „Ze kunnen niet zeggen, dat ik slecht ga, want daarvoor is er te weinig getraind. En de keer waar het waarschijnlijk om gegaan is bij de beoordeling, had meneer Mahn tegen ons gezegd om het kalm aan te doen. Maar, tja, er stonden heren van de KNWU met stopwatches langs de kant en die klokten maar. Ik denk dat ze daar op af zijn gegaan. Maar ik voel me ze ker niet minder ais de rest, als Van der Ruit en Balk bijvoorbeeld. Daar doe ik echt niet voor onder. Ik vind het niet reëel, dat ze me buiten slo ten". Maar Arie Zwartepoorte bleef er bij „Ik heb hem nog niet goed zien rijden. In dit geval gaf ik de voor- kuer aan twee routiniers zoals Van der Ruit en Balk zijn". Op deze toch wel aanvechtbare basis, bleef Nanno Bakker aan de kant en werkte de KNWU de belangstelling van de weg renners voor de baan (al jaren een heet hangijzer) bepaald niet in de hand. De trek is al niet zo groot en wanneer men weet dat Nanno Bakker zich op verzoek van de KNWU pre pareerde op de ploegachtervolging, waarvoor hij zijn wegactiviteiten staakte, dan is het duidelijk, dat de in Leicester genomen beslissing niet erg bevorderlijk genoemd kan wor den. „Ik offerde grote wegwedstrijden op voor de baan en nu dit", klaagde Bakker. „Ik ben flink teleurgesteld. Had ik me niet zo geconcentreerd, dan was ik misschien nog in de ploeg voor het wegkampioenschap geko zen. nou heb ik niks. Als ik zoiets nog één keer meemaak, zien ze me niet meer op de baan". De kritiek van Nanno Bakker ging nog verder. „We zijn twee maanden aan het trai nen geweest. En een week voor het wereldkampioenschap was de ploeg nog niet bekend. Dat gebeurde gis teren pas. Absurd, dat kan gewoon niet". (ADVERTENTIE)UltVOCrigCl" ginnetaxwegfiObxeda tel 40896-45481 Het Nederlands achtervolgingsteam aan het werk. V.Ln.r. Frans van de Ruit, Peter Nieuwenhuis, Henk Brand en Klaas Balk. van de vier op. „Logisch. Jij en Henk Brand zaten steeds in de wind te rijden". Frans van de Ruit: „Tja, vex-schrik- kelijk". Klaas Balk: „Weet je wat het ■is: tegen de wind in valit- heit stil, voor de wind moet je je op gang trek ken. Als het goed is moet je steeds harder gaan. Maar alles bij elkaar vielen we niet tegen. We reden voor het eerst een wedstrijd met deze ploeg. Vooral Henk Brand deed het aardig. Hem vond ik het grootste twijfelgeval, maar hij deed het pri ma". En Henk Brand: „Ik kon zelfs bij het vertrek meteen mee, dat gebeurt niet dikwijls". Maar... op de start had Frans Mahn dan ook lichte kri tiek. „Jullie gingen te langzaam weg" en daar waren de vier het roerend mee eens. (Van onze speciale verslaggever) LEICESTER Stayerscoach Martin Wierstra bleek geen woord te veel gezegd te hebben, toen hij een paar dagen geleden opmerkte, dat Jaap Oudkerk in blakende vorm steekt. In de eerste serie van de kwalificatie voor de finale na- De voorbereiding van de andere ploegen (die zowat het hele seizoen aan training besteden) mocht dan uitvoeriger zijn geweest: Nederland kwam bij de laatste acht. Overigens op het nippertje, namelijk als laatst 'geplaatste, wat de vraag rechtvaar digde of de ploeg deze kwartfinales wel zal overleven. Maar goed, èen afgang werd het optreden in eerste instantie niet, dank zij Peter Nieu wenhuis, Klaas Balk, Henk Brand en Frans van de Ruit, die als een goede eenheid over de baan scheerden en dankbaar glimlachend het compli ment van Frans Mahn in ontvangst namen: „Uitstekend". Ze zaten er vermoeid bij, maar mocht het na een wedstrijd die enorm zwaar geweest was door harde wind. „Ik zat kapot op het laatst, ik kon niet meer", kreunde de krachtpatser van de ploeg Frans van de Ruit. „Lo gisch", merkte Klaas Balk de meest ervaren en kundige renner (Van onze speciale verslaggever) LEICESTER Engeland heeft zijn tweede medaille binnen. Voor het or ganisatieland van deze wereldkam pioenschappen wielrenen, blonk dit weekeinde zilver toen achtervolger Ian Hallam zijn wedstrijd gereden had. Goud was niet voor hem weg gelegd, dat kwam bij de Zwitser Xa vier Kurmann. Het brons was voor Beryl Burton die Keetie Hage ver sloeg in de wedstrijd om de derde plaats. De Britse favoriet had zich voor de finale geplaatst door de sterke Rus Lykov te kloppen en net als in de eindstrijd tegen Kurmann gebeur de dat onder daverend en donderend gejuich van zijn landgenoten op de tribunes. Deze stimulans bleek voor Hallam groot genoeg om Lykov te kunnen kloppen, maar onvoldoende tegen de klasse van Xavier Kurmann. Diens kwaliteit op dit onderdeel openbaar de zich iin 1968 al tijdens het wereld kampioenschap in Montevideo, waar hij tweede werd achter Mogens Frey, het jaar daarop won Kurmann goud in Brno. Dezelfde plak veroverde hij nu in Leicester, waar hij zich geen moment liet intimideren door het ge bulder van de tribune. Ian Hallam kreeg nauwelijks een kans, maar met het zilver waren de Engelse sup porters duidelijk toch dik tevreden. Het brons in de achtervolging kwam terecht bij de Rus Lykov, die de Tsjech Puryla versloeg in de strijd om de derde en vierde plaats. (Van onze speciale verslaggever) LEICESTER De dopingcontroles, die tijdens het wereldkampioenschap gehouden werden, zijn tot op heden alle negatief uitgevallen. De onder zoeken werden en worden verricht in een Londens laboratorium. melijk, spreidde wereldkampioen Oudkerk zo een macht ten toon, dat hjj het deelnemersveld op vier ronden zette. Na tien minuten al, nam Oudkerk de kop. Junkermann handhaafde zich in tweede positie tot ongeveer half de wedstrijd, toen Proost oprukte en stelling nam achter Oudkerk. Ook hij hield het daar niet uit, want de kleine donkere Italiaan Dominico Delilo maakte een sensationele sprong van de vijfde naar de tweede pleats. Ge handicapt door een ernstige hand blessure, opgelopen tijdens een weg- training, draaide Delilo er een ra zend tempo uit om een van de finale plaatsen, er zijn er drie per serie, veilig te stellen. In derde positie kwam Proost en deze volgorde zou zich niet meer wijzigen. Het enige verschil dat nog ont stond was de afstand, die Jaap Oud kerk nam van zijn concurrenten. In het laatste kwartier sloeg hij zo hard toe, dat hij vier ronden nam op De lilo en Proost. Het was een opzienbarende entree in dit wereldkampioenschap, want door een val op de Hilversumse wie lerbaan midden in dit seizoen werd Oudkerk vijf weken uitgescha keld. „Ik ben minder optimistisch dan vorig jaar", zuchte hij voor de start. „Normaal gesproken is het bij na onmogelijk, dat ik een goede kans maak om weer wereldkampioen te worden. Daarvoor heeft mijn vorm te veel geleden". Een uur of wat later, nam Jaap Oudkerk dampend van het zweet de felicitaties aan: „Niet te geloven", jubelde Martin Wierstra. „Lange, wat jij hier klaar gemaakt hebt, is formidabel". Jaap Oudkerk lachte al leen maar. De Nederlandse officials trouwens ook, want die konden zo'n succesje best gebruiken na een week end zonder verdere hoogtepunten. (ADVERTENTIE) WATERSKI De dubbeltwee van Tachos eindigde bij wedstrijden in Duisburg bij de dames als twee de. De uitslag: 1 Toschewa-Alexxie- wa (Buig.) 3.46.90; 2 Huijser-Ger- rits-Van Hoorne (Ned.) 3.49.21; 3 Hastir-Wasterlain (Belg.) 3.50.32. GEWICHTHEFFEN Tijdens in ternationale wedstrijden in Bergen (Noorwegen) heeft de Russische ge- wichtheffer Jan Talts het wereldre cord drukken in de zwaargewicht klasse verbeterd en gebracht op 197,5 kilogram. Het oude record stond met 195 kilogram ook al op Talt's naam. ACHTERVOLGING PROFS Eerste rit: 1 Hugh Porter (G.B.) 6.14,59; 2 Charly Grosskost (Fr.) 6.22,02; tweede rit: 1 Giuseppe Ro- solen (It.) 6.24,23, 2 Patrick Sercu (Belg) ingehaald; derde rit: 1 Dirk Baert (Belg) 6.27,75, 2 Dave Bonner (G.B.) 6.33,42; vierde rit: Piet Hoek stra (Ned.) 6.25,05, 2 Graham Gil more (Aus.) ingehaald; vijfde rit: 1 Lorenzo Bosisio (It.) 6.29,87; 2 Leo Duyndam (Ned.) 6.36,03; zesde rit: 1 BUI Lawrie (Aus.) 6.46,38; 2 Leo nardo Müler (Bahama) ingehaald; samenstelling kwartfinales: Porter- Duyndam, Grosskost-Bonn er; Roso- len-Baert, Hoekstra-Bosisio. ACHTERVOLGING AMATEURS De uitslagen van de amateur ach tervolging: finale: 1 Kurmann (Zwits.) 4.58,56, 2 Hallan (G.B.) 5.03,27. Om de derde en vierde plaats: 1 Bykov (Rusl.) 5.02,50, 2 Puzrla (Tsj.-SL) 5.03,32. SPRINT DAMES Sprint dames: om de derde plaats: eerste rit: 1 Davina (Rusl.) 13,15, 2 Zajickova (Tsj.), tweede rit: Savina 13,09, 2 Zajickova. Finale: eerste rit: 1 Careva (Rusl.) 13,08, 2 Jermolaje- va; tweede rit: 1 Careva 12,98, 2 Jer- molajeva. SPRINT AMATEURS Kwartfinales: eerste serie, eerste rit: 1 Moreion (Fr.) 11,74 sec., 2 Rossi (It.); tweede rit: 1 Moreion 12.05, 2 Rossi; tweede serie, eerste rit: 1 Quintyn (Fr.) 11,72, 2 Cardi (It.), tweede rit: 1 Quintyn 11,81, 2 Cardi; derde serie, eerste rit: 1 Petersen (Den.) 11,49, 2 Trentin (Fr.), tweede rit: 1 Petersen 11,80, 2 Trentin ge diskwalificeerd; vierde serie, eerste rit: 1 Nicholson (Aus.) 11,72, 2 Van Doorn (Ned.), tweedie rit: 1 Van Doorn 11,78, 2 Nicholson; derde rit: 1 Nicholson 11,60, 2 Van Doorn. De uitslagen vam de halve finales van de amateuxsprint zjjn: eerste halve finale: eerste rit: 1 Moreion (Fr.) 11,42, 2 Nicholson (Aus.); twee de rit: 1 Moreion 11,32, 2 Nicholson; 2e halve finale: le rit: 1 Pedersen (Den.) 11,71, 2 Quintyn (Fr.); twee de rit: 1 Pedersen 11,75, 2 Quintyn. Finale: eerste manche: 1 Morelon (Fr.) 11,52, 2 Pedersen (Den.); twee de manche: 1 Morelon 11,48, 2 Peder sen; derde-vierde plaats: 1 Nicholson (Aus.) 11,73, 2 Quentin (Fr.), twee de manche: 1 Quentin 11,84, 2 Ni cholson; derde manche: 1 Quentin 11,70, 2 Nicholson. Eindlstand: 1 en wereldkampioen Morelon, 2 Pedersen, 3 Quentin, 4 Nicholson. ACHTERVOLGING PROFS Kwartfinales: eerste rit: Porter (G.B.) 6.7,43; 2 Leo Duyndam (Ned.) ingehaald; tweede rit: Grosskost (Fr.) 6.19,90, 2 Bonner (G.B.) inge haald: derde rit: Baert (Belg) 6.20,44, 2 B. Rosolen (It.) 6.21,46; vierde rit: - osisio (It.) 6.20,35, 2 P. Hoekstra (Ned.) 6.25,00. ACHTERVOLGING DAMES Uitslagen van de halve finales zijn: eerste halve finale: 1 Garkoesina (Rusl.) 4.07,89, 2 Burton (G.B.) 4.10,93; tweede halve finale: 1 O'oo- dovskaja (Rusl.) 4.08,88, 2 Keetie Hage (Ned.) 4.09,58. Finale: 1 Tamara Gorkoesjila (Rusl.) 4.07,40, 2 Obodovskaia (Rusl.) 4.09,78; derde-vierde plaats: 1 Burton (G.B.) 4.10,55, 2 Keetie Ha ge (Ned.) 4.11,64. Eindstand: 1 en wereldkampioene: Tamara Gorkoesjüa. 2 Obodoskaja, 3 Burton, 4 Keetie Hage. PLOEGACHTERVOLGING Ploegachtervolging: kwalificatie (14 ploegen, waarvan de 8 beste zich plaatsten voor de kwartfinales): ge kwalificeerd hebben zich: Italië (Morbatio, Pazzan, Borgognoni en Poloni) 4.40,29; West-Duitsland (Ha- ritz, Vonhof, Hempel, Claus Mayer) 4.40,62; Rusland (Pykov, Kuznetsov, Stepahenko, Mskvin) 4.41,95; Polen (Glowacki, Nowicki, Kaczorowski, Kierzkowski) 4.42,95; Oost-Duitsland (Heinz Richter, Herbert Richter, Hustke, Gruner) 4.42,68; Tsjecho-Slo- wakije (Puzrla, Dohnal, Koler Jeli- ne!') 4.44,42; Groot-Brittannië (Kee- blem, Hallam, Moore, Patsten), 4.46,82; Nederland (Balk, Nieuwen huis, Van de Kuit, Brand) 4.47,21. Indeling kwartfinales: ItaJië-Ne- derlandW est-Duitslan d-Groot-Brit- tannië; Rusland-Tsjecho-Slowakije; Polen-Oost-Duitsland.

de Vrije Zeeuw | 1970 | | pagina 9