Rellen hebben niets meer met godsdienst te maken Bedrijvigheid op industrieterrein komt overeen met die van Europoort ijk is Rotterdam geworden" 1.59 SOLDATEN EN KATHOLIEKEN DAGEN ELKAAR UIT IN NOÓRD-IERLAND Abortusteam alleen voor noodgevallen 9* Sari Dewi mocht Indonesië uit Dakpannen IN ROTTERDAM Eiffeitoren dreigt in verval te raken Roode Vaart Oost AARDBEIEN CONFITURE van 1.65 tijdelijk voor VRIJDAG 7 AUGUSTUS 1970 BELFAST Op de muren van flatgebouwen aan de Davis Street in Belfast hebben militante katholieken in letters van een meter twintig een slogan geschilderd, die momenteel alle katholieken van de provincie Noord-Ierland schijnt te bezielen- „Britse moordenaars, eruit!" De soldaten, die er voorbij komen, klemmen de tanden op elkaar en versterken de greep om hun wapens wanneer ze het tweede opschrift zien dat een eindje verder aange bracht is. „IRA-heerschappij" heet het daar, om te bewijzen dat in deze buurt beslist aanhangers van het ondergrondse Ierse republikeinse le ger wonen. Volgens de militaire overheid worden de rellen in de katholieke wijken van Belfast, die nu al bijna een week duren, op touw gezet door leden of sympathisanten van de IRA. De katholieken noemen deze geheimzinnige clandestiene organisa tie, die via Ierland aan wapens komt uit Engeland, België en andere Eu ropese naties, vol ontzag „het leger" De Britse troepen daarentegen zijn „de militairen", een benaming die steeds met de nodige verachting uit gesproken wordt. De huidige rellen in Belfast zijn botsingen tussen katholieken en sol daten. Godsdienst en politiek heb ben er niets mee te maken. De protestanten - op het incident van maandagmiddag tijdens de begrafe nis van de doodgeschoten Daniel o'Hagan na - blijven er buiten. Iede re avond dagen de militairen en de katholieke burgers elkaar uit. Mili tante katholieken zijn ervan over tuigd, dat de aanwezigheid van deze troepen een uiting is van Brits Im perialisme. Een jaar geleden werden i die zelfde soldaten door de katholie ken toegejuicht, omdat zij toen de roomse burgers kwamen beschermen tegen Ulsters brutale koninklijke politie. Vorig jaar en tijdens de winter maanden kregen de Britse soldaten in de katholieke buurten kopjes thee en koekjes aangeboden. Nu krijgen ze stenen, dakpannen en molotov-cocktaiis naar het hoofd. Volgens de katholieken zijn de mili tairen net zo gevaarlijk en hardhan dig als de politie geworden. Katho lieke politici beweren, dat de hou ding van het leger sterk veranderd Is sinds Groot-Brittannië in juni een conservatieve regering kreeg. Gene raal Sir Ian Freeland, commandant van de troepen in Ulster, werd door Labour voortdurend ingetoomd, maar de Tory's laten hem zijn gang gaan. De bezetting van de Lower Falls Road-buurt was daar begin juli een treffend bewijs van. De troepen ge droegen zich toen slechter dan een bezettingsleger. Ze plunderden, ver nielden en terroriseerden de bevol king. De haat, die de katholieken vooral ten aanzien van de Schotse militairen koesterden, is grotendeels een gevolg van die wandaden. De soldaten doen nu zelf ook geen moeite meer, om de afkeer voor de Noord-Ierse katholieken te verber gen. „Er is'maar één goede katho liek, en dat is een dode katholiek", zeggen vele militairen hardop. Als ze achter hun schilden op katholieke betogers afstormen, merk je direct dat ze niet van plan zijn die maar even te aaien. Tijdens dergelijke operaties slaan de soldaten niet zel den hun knuppels stuk, op de rug gen, hoofden, armen en benen van hun belagers. De bloedbaden, die aldus aangericht worden, tarten ie dere beschrijving. Maar het Britse leger mag dan nog zo gehaat en zijn soldaten de situatie nog zo zat zijn (vele militai ren wensen niets liever dan onmid dellijk weggeroepen te worden), het blijft een feit dat de troepen nu een onafscheidbaar onderdeel van de si tuatie in Noord-Ierland vormen. Het zal vermoedelijk nog geruime tijd en zelfs jaren duren, eer Londen deze strijdkrachten kan terugtrek ken. Zolang kunnen de katholieken van Belfast hun onlusten, die kenne lijk tot doel hebben de soldaten uit te putten, beslist niet volhouden. In gematigde katholieke kringen wordt trouwens gezegd, dat de hui dige rellen niet het werk zijn van de IRA, maar wel van straatvlegels, die tijdens de lange, warme zomera vonden „ontspanning" zoeken om de tijd te doden. Zo gezien, zijn de huidige gebeurtenissen in Belfast een Noordierse versie van een Inter nationaal verschijnsel, met dit ver schil dat de relschoppers in Ulsters hoofdstad permanent over een (mili tair) doelwit beschikken. In Londen vraagt men zich af hoe Belfast en andere belangrijke Voordierse steden er zouden uitzien als het leger niet reeds een jaar dag en nacht op post was geweest. De taak van de militairen is bijzonder ondankbaar. Als zij hun geduld ver liezen of moe getergd zijn, treden zij vaak zeer baldadig op. Soms wordt er te vlug gevuurd en te goed gemikt. De dood van de 18-jarige James o'Hagan was daar vrijdag weer een bewijs van. „De Britse troepen gedragen zich nu als een overwinningsleger uit de middeleeuwen", zegt Paddy Devlin, Labourafgevaardigde van de Falls- wijk. „Generaal Freeland wordt een generaal van het soort waarover het Ierse volk In geschiedenisboeken leest". Maar zelfs terwijl het leger zich in Belfast bevindt, wordt daar brand gesticht, geplunderd, vernield en voor vele miljoenen guldens schade aangericht. Zullen de katholieken en de protestanten Ulster met de grond gelijk maken als de troepen ver trekken? Deze en andere vragen kwellen de politici in Londen nu meer dan ooit. Er is niemand die met Noord-Ierland raad weet. ROGER SIMONS (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM De afdeling psy chiatrie van het Academisch Zieken huis Dijkzigt heeft een aantal wijzi gingen doorgevoerd wat betreft de behandeling van abortusgevallen. Het ziekenhuis hanteerde een zo genaamd abortusteam, dat alle aan vragen onderzocht. De praktijk heeft aangetoond, dat dit bepaald niet noodzakelijk is. Integendeel, door de vrij omslachtige en tijdrovende pro cedure, die het abortusteam nood zakelijkerwijs volgde, kwam slechts een 150-tal gevallen in behandeling. Dat is veel minder dan het aantal aanvragen. De veranderde procedure komt er in het kort op neer, dat het abortus team alleen nog maar zal worden in geschakeld in die twijfelgevallen, waarbij de verwijzende arts niet tot een indicatiestelling kan komen. Daarmee heeft het Dijkzigtziekenhuis zich geconformeerd aan het stand punt van de Nederlandse vereniging voor psychiatrie en neurologie (ja, tenzij....") over abortus. Men gaat er vanuit, dat dit „Ja, tenzij..."-standpunt het beste de po sitieve geestelijke volksgezondheids zorg dient. In een rondschrijven aan de huisartsen, gynaecologen en ze nuwartsen in de regio Rotterdam schrijft prof. dr. G. Ladee, leider van het abortusteam dat de huisarts, de gevallen waarin hij zelf reeds de noodzaak van abortus heeft gecon stateerd rechtstreeks naar een gynae coloog verwijst. Verder blijft dan 't abortusteam voor noodgevallen beschikbaar, terwijl ook de mogelijkheid wordt opengelaten om leden van het team afzonderlijk in te schakelen, wanneer de huisarts daartoe behoefte voelt. Prof. Ladee wijst er overigens niet voor de eerste keer op, dat er van zijn kant grote bezwaren zijn tegen zogenaamde arbortusklinieken. Deze zouden naar zijn mening de uitzon deringspositie van abortus provoca- tus alleen maar benadrukken, terwijl het streven er juist op gericht is om deze vorm van medische hulpverle ning als normaal onderdeel van het medische voorzieningenpakket te be schouwen. Prof. Ladee erkent echter dat het wellicht ondanks de bezwa ren zijn tegen zogenaamde abortus klinieken. Deze zouden naar zijn me ning de uitzonderingspositie van abortus provocatus alleen maar bena drukken, terwijl het streven er juist op gericht is om deze vorm van me dische hulpverlening als normaal on derdeel van het medische voorzienin genpakket te beschouwen. Prof. La dee erkent echter, dat het wellicht ondanks de bezwaren toch nodig zal zijn om een dergelijke kliniek te stichten. Al was het alleen maar om het grote aantal abortusgevallen te (Van onze correspondent) PARIJS De Parijse Prefect heeft zich pessimistisch uitgelaten over het voortbestaan van de Eiffeltoren. Hij zou hoogstens nog een kwart eeuw mee kunnen en daarna wegens ver val moeten worden afgebroken. Het exploitatiebestuur heeft hier echter op geantwoord dat er geen sprake van is. Het bestuur heeft voor de 320 meter hoge toren een aorganisatieplan opgesteld dat in de omende 6 jaar zal worden uitge voerd. De kosten zullen gedeeltelijk wor den bestreden uit de ontvangsten van de 2,5 miljoen bezoekers, een ander deel zal worden geleend. De Eiffel toren die aanvankelijk voor een duur van 20 jaar was gebouwd zal gemak kelijk de 100ste en 200ste verjaar dag kunnen vieren, aldus het be stuur. Moerdijk gezien vanaf het ,jnini"-industrieterrein Roode Vaart Oost (40 ha). KLUNDERTMOERDIJK Wie per boot vanaf het Hollandsch Diep, of met baggerlaar zen aa nvanaf de wallekant, bet in aanleg zijnde superregionale industrieterrein Moerdijk gaat bekijken zal zich nauwelijks voor kunnen stellen, dat het bruto 2500 ha. omvattende in dustrieplan eerst op 30 juni van vorig jaar werd aanvaard door de gemeenteraden van Zeven bergen en Klundert en op 25 maart 1970 werd goedgekeurd door Gedeputeerde Staten van Brabant. Nu de belangrijkste werkzaamheden zowat een jaar aan de gang zijn blijkt bij het opmaken van een tussentijdse balans, dat Gemeentewerken Rotterdam, welke voor het Industrieschap Moerdijk de directie voeren over het gigantische project, niet stil gezeten hebben. mie gevoerd in de noordwesthoek van het indutrieterrein (benoorden Buitendijk Oost). Jan de Nul, die destijds met zijn lage inschrijving van f 7.660.000 (de hoogste inschrijving bedroeg f 13.630.000 paniek zaaide onder de clan van Nederlandse bagger- maatschappijen, ligt thans vóór op 't geplande tijdsschema. Andere onder nemingen zullen daar wel blij om zijn, aangezien de pijpleidingen op de lange jukkenstelling in het water het manoeuvreren met schepen be moeilijkt. Ook aan de oostzijde van het in dustrieterrein verlopen de werk zaamheden vlot. In november zal de fa. A. Goedhart en Zn. uit Dordrecht gereedkomen met het opspuiten van het bruto 40 ha grote industrieter rein Roode Vaart Oost, nabij de Appelzak. Het zand voor dit indus trieterrein, dat bestemd is voor toe leveringsbedrijven, wordt gewonnen in het Hollandsch Diep, nabij Nu- mansdorp. De perszuiger „M. C. Vaarwater" van de onderaannemer Zanen en Verstoep spuit het zand, dat de fa. Goedhart aanvoert, op het toekom stige industrieterrein. Van de ander half miljoen aan te voeren kubieke meters zand is al 900.000 kubieke meter opgespoten. De aaimeemsom bedraagt f 5.520.000. Voor de kaden van het industrie terrein Roode Vaart Oost leverde de Handels- en Transportonderneming W. de Beijer uit Arnhem 44.000 ton Duitse mijnsteen voor een bedrag van f.230.648. Dit in opdracht van het Industrieschap Moerdijk. De Beijer is thans bezig met de levering van nog eens 280.000 tor. mijnsteen (voor f 1.453.200) t.b.v. Breejenbout N.V., die het noordoos telijk deel van het grote industrie terrein in september gaat opspuiten. De N.V. Aannemersbedrijf „Bree jenbout" voorheen firma T. den Breejen van den Bout uit Overveen De bedrijvigheid in Moerdijk stemt overeen met die van Europoort en Maasvlakte, de westelijke expansiege bieden van Rjnmond, die zich uit strekken tot ver in de Noordzee. „Moerdijk is Rotterdam geworden" zei een uitvoerder van één van de talrijke ondernemingen uit de Rand stad die in het Moerdijkgebied wer- kaam zijn, terwijl hij met ons een tocht maakte over de zandwoestijnen aan de zuidelijke oever van het Hollandsch Diep. De man heeft gelijk Rotterdam heeft in één jaar tijd vaste voet ge kregen op het bruggehoofd Moerdijk Gemeente Werken Rotterdam heeft er de sokken ingezet, tot op de dag van vandaag anticiperend op de goedkeuringen van het lokale en provinciale Brabantse bestuur. Een recent voorbeeld hiervan is de aanleg van de glooiing voor een 400 meter lange steiger voor Shell die voor f 257.000 (exclusief BTW) aanbesteed werd aan de N.V. Am sterdamse Ballast Mij (onderaanne mer Dekker uit Papendrecht). Een Aan de zijde van het Hollandsch Diep worden de industrieterreinen van Moerdijk afgedamd met duizen den tonnen Duitse mijnsteen. werk dat in volle gang is alhoewel G.S. de betreffende begrotingswijzi ging van het Industrieschap nog niet hebben goedgekeurd. Maar Shell moet haast maken met de aanlegsteiger wil straks de aan voer van materialen voor de bouw van de eerste chemische fabrieken, die in 1973 in bedrijf moeten zijn, niet stagneren. Momenteel is de stand van de overige belangrijke werkzaamheden als volgt. De fa. Dekker uit Papen drecht is gereedgekomen met het maken van perskaden en het oprui men van grienden op een deel van het industrieterrein, dat het eerst in -gebruik zal worden genomen. De aanneemsom bedroeg f 857.900. Drie aanvullende bestekken werden ge gund voor respectievelijk f 197.000. f 238.340 en f 184.000. Tegen het eind van dit jaar zal de N.V. Ondernemingen Jan de Nul uit Hofstade-Aalst (B) gereedko men met het opspuiten van 175 ha industrieterrein. Hiervan is momen teel ca 90 ha voltooid. Het zand - in totaal 10 miljoen kubieke meter - wordt gewonnen uit het Hollandsch Diep. Het zand wordt door de cut terzuigers Mercator en Orthelius via een drie km lange persleiding op 'n doorbuigende jukkenstelling naar de vestigingsplaats van Shell Che- mouyrHt&T&aRRm levert 23 miljoen kubieke meter zand, dat afkomstig is uit de Bies- bosch waterbekkens „St.-Petrus- piaat" en „Honderd en Dertig" voor een bedrag van f 31.358.000 aan het Industrieschap Moerdijk. Het zand zal met veertig bakken van 1200 ton elk worden aangevoerd en door twee perszuigers vanaf het Hollandsch Diep op het industrieter rein worden gespoten. Verder is de N.V. Schapers en Zn. uit Raamsdonk in opdracht van de gemeente Zevenbergen bezig met de sloop van 27 boerderijen en wonin gen in het Moerdijkgebied, die vóór het eind van dit jaar tegen de grond moeten. Met de sloop is een bedrag van bijna twee ton gemoeid. Visser en Smit uit Papendrecht bouwt voor ongeveer twee miljoen De in aanleg zijnde industrie terreinen van het Industrieschap Moerdijk (op de kaart gearceerd) en de daar omheen geplande groenzones worden begrensd door het Hol landsch Diep, de Rijksweg 17 en de dorpskernen van Moerdijk en Klun dert. gulden in opdracht van het Heem raadschap van de Mark en Dintel te Oud-Gastel een nieuwe sluis met aanpassingswerken aan de monding van de Roode Vaart. CEES DE BEKKER (Van onze redactie buitenland) DJAKARTA De weduwe va oud-president Soekarno, mevrouw Ratna Sari Dewi, is gistermorg; per vliegtuig uit Djakarta naai Hongkong vertrokken. Zij is var plan omstreeks het midden van de volgende maand naar Indonesië te rug te keren. Zij werd woensdag op last van de immigratiedienst tegenge houden. Maar na een bezoek aan de minister van buitenlandse zaken, Adam Malik, kreeg zij toestemming het land te verlaten. (ADVERTENTIE) nieuwe

de Vrije Zeeuw | 1970 | | pagina 7