GODARD VERFILMT STRIJD EL FATAH Koeriers van Arafat in Tripoli Begrafenis diplomaat in Brazilië BENIEUWD NAAR AFLOOP CONFERENTIE: KVP contra pornografie Raquelfilmt op Cyprus STER HAD ER GEEN KAAS VAN GEGETEN UITSTEL VOOR KENNEDY Jr. HAARLEMSE RECHTER VOOR HOGE RAAD Hirosjima herdenkt aanval A-bom Vakcentrales bespreken regeringsuitnodiging recreatiepark forellenkwekerij gulpen Schoonmaken Spoedzitting duurder Commentaar Protest Gecontroleerd Meisje (12) sterft aan nekkramp BREDASE BENOEMD IN NIJMEGEN Polanski Sharon is tweemaal vermoord9 Volkstelling doet beroep op 65-plussers VRIJDAG 7 AUGUSTUS 1970 BEIROET (AJP.) De nieuwe film van de Franse regisseur Jean-Luc Godard, die „Tot de overwinning" zal heten, gaat over de strijd van de Palestijnse guerrilla's tegen Israël, zo heeft het Franstalige blad Le Jour gisteren in de Liba nese hoofdstad bericht. Er spelen geen sterren in de film en Godard, die zich zelf maoïst noemt, geeft toe, dat het een ideologische do cumentaire gaat worden, die zich richt tot revolutio naire groepen zoals de Zwarte Panters. In het blad werd gezegd dat Godard verleden maand in het geheim een reis heeft gemaakt naar Zuid-Libanon en Jordanië, waar hij opna men heeft gemaakt van de opleiding van commando's van El Fatah. Hoewel de titel „Tot de overwinning" is, kon men volgens Godard de film be ter omschrijven als „Metho den van denken en werk in de Palestijnse bevrijdings beweging". „Strijd, nederlaag, nieuwe strijd, nieuwe nederlaag, nieuwe strijd tot de over winning, dat is de logica van het volk, volgens onze Chinese kameraden", zo zei Godard. „Dit is ook de logica van het Palestijnse volk in zijn beweging van nationale be vrijding. En dat proberen wij in onze film te laten zien". Godard gaf toe dat het niet makkelijk zou zijn om de film op commerciële ba sis te vertonen, maar zei, dat er een belangrijk „un derground"-publiek voor zou zijn. „Het is noodzakelijk dat men de strijdende comman do's toont aan hun Arabi sche broeders, die door de fabriekseigenaars in Frank rijk worden uitgebuit", zo zei Godard. „Het is noodzakelijk om de vrouwelijke commando's van El Fatah te tonen aan hun zusters in de Zwarte- Panterpartij, die door de F. B.I. worden achtervolgd". Godard zei dat hij van de ongeveer 10 commandogroe pen nu juist El Fatah had gekozen, omdat die groep niet verzand was in revolu tionaire dialectiek. Hij zei niet of de leider van de groep, Yassir Arafat, in zijn film voorkwam. JEAN LUC GODDARD maoïstische ideologie (Van onze redactie buitenland) TRIPOLI De Lybische sterke man kolonel Moammer Kaddafi heeft gisteren na afloop van de slotvergadering der Arabische minis tersconferentie twee vertegenwoordigers van de Palestijnse verzets organisaties ontvangen, die hem een mondelinge boodschap over brachten van de voorzitter der verzetsorganisaties, Yasser Arafat. Uit niets blijkt, dat Kaddafi de boodschap van Arafat mee heeft gedeeld aan de ministers van Egypte, Lybië, Soedan, Jordanië en Syrië, die in de Lybische hoofdstad hebben vergaderd. Na afloop van het ministerieel over leg verstrekte het Lybische persbu reau een kort communiqué, waarin werd gezegd dat men „belangrijke resoluties had aangenomen om de huidige onbevredigende toestand on der de Arabieren te verbeteren, waar door de wens tot bevrijding wordt vervuld en het Arabische potentieel op juiste wijze wordt gemobiliseerd". Het Amerikaanse vredesvoorstel is geen onderwerp van bespreking ge weest. Deze verklaring kwam als een groite verrassing. Waarnemers in de Libische hoofdstad hatücten aangeno- men, dat op de vergaderingen van de conferentie, die achter gesloten deu ren plaatsvonden, het vredesvoorstel van Rogers, tot in bijzonderheden zou zijn besproken. DEN HAAG (ANP) De minis ter van Economische Zaken a.i. is van mening dat de loonontwikkeling op basis van de per 1 augustus 1970 ingaande c.a.o. in de arbeidsinten sieve sector van schoonmaak- en gla- zenwassersbedrijven uit kostendek kingsoogpunt een tariefsverhoging van ten hoogste 10 procent recht vaardigt. De desbetreffende organisatie is bereid er bij haar leden op aan te dringen voor de doorberekening van deze loonsverhoging ten hoogste dit percentage aan te houden. Op grond van deze toezegging heeft de minis ter toestemming tot de verhoging ge geven. Het Interkerkelijk Vredesberaad heeft een brochure uitgegeven waarin professor Röling aandringt op gerichtere activiteiten voor een werkelijke ontwapening. „Zolang traditie en systeem nog zuike rem mende invloeden kunnen uitoefe nen", zegt hij, „moeten massale pressie en geweldloze acties niet al leen de periode van genade (Gna- denfrist") verlengen, maar ook po sitieve overeenkomsten van de atoommachten afdwingen". Op de waarheid van deze uit spraak zal niemand willen afdingen. Als de regeringen die de atoomwa pens bezitten niet verder komen met hun overleg, zou de vox populi inderdaad zo krachtig moeten wor den dat zij de gevaarlijke, vicieuze cirkel doorbreekt. Men mag constateren, dat Röling geen roepende in de woestijn is. Hier en ook elders nemen de acties tegen de kernbewapening en tegen het politieke opportunisme merk baar toe. Echter: in een van de lan den die het nauwst bij het overleg zijn betrokken, de Sovjet-Unie name lijk, zijn ze nooit gesignaleerd. Niet omdat de bevolking er geen ontwa pening wil, maar omdat acties voor .ontwapening er alleen worden toe gelaten wanneer ze stroken met de politieke intenties van het Kremlin. We willen geen fatalisme prediken. Ook eenzijdige acties kunnen uiter mate nuttig zijn. Men moet echter wel realistisch genoeg blijven om die eenzijdigheid te betreuren. Ze mist het effect dat een mondiaal protest kan hebben. Dat het Krem lin zal willen luisteren naar protes ten in het buitenland, die zij van de eigen bevolking niet horen wil, lijkt ons niet zo waarschijnlijk. De Arabische Palestijnse Organisa tie (APO) heeft het centraal coimitê, dat geleid wordt door Yasser Arafat, het hoofd van El Fatah, verzocht in spoedvergadering bijeen te komen, om de situatie te bespreken nadat zich in 24 uur al twee incidenten hadden voorgedaan. Het jongste gevecht vond plaats tussen leden van het Volksfront voor de bevrijding van Palestina en com mando's van de APO. Het begon gis terochtend toen ongeveer 100 leden van het Volksfront bewapend «et bazooka's, raketten en machinegewe ren, een aanval deden op het hoofd kwartier van de APO in de buiten wijk Al Nasser van de Jordaanse hoofdstad. Zes guerilleros van de APO zou den zijn neergeschoten toen zij uit het gebouw kwamen voor onderhan delingen met de aanvallers. Een van de APO-leden werd ernstig gewond, terwijl een van de commando's van het Volksfront werd gedood. Het gezaghebbende dagblad „The Jeruzalem Post" zei gisteren, dat de Israëlische regering waarschijnlijk elk voorstel van de hand zal wijzen om een ongecontroleerd bestand in het Midden-Oosten in te stellen. De regering zou alleen genoegen nemen met een bestand onder strakke super visie. Vindt geen controle plaats, dan kan Egypte het bestand benutten om zjjn oorlogsmoede troepen in de frontlinie te vervangen en de raketbases voor luchtafweer verder naar het Kanaal te schuiven, aldus de militaire cor respondent van het blad, Zeev Schul. DEN HAAG (A.N.P.) Voor de Hoge Raad der Nederlanden zal op dinsdag 1 september de zaak dienen van de 61-jarige Haarlemse rechter mr. H. G. R. Rambonnet. Deze is in cassatie gegaan van het arrest van het gerechtshof in Den Haag dat hem in februari na een proces van vier dagen veroordeelde tot een gevangenisstraf van twee maanden en ontzegging van de rijbe voegdheid voor de tijd van twee jaar wegens het veroorzaken van een do delijk verkeersongeluk op 21 februa ri 1968. DE 15-JARIGE Beverwijker J. D. heeft bekend in de laatste drie maan den zeven aanrandingen te hebben gepleegd. Dank zij oplettendheid van voorbijgangers in het Heemskerkse Molenbos, kon hij worden gearres teerd. HEEMSKERK (ANP) In het Simt Josephziekenhuis in Heemskerk is de 12-jarige Lucia Pablo uit Hil versum aan nekkramp overleden. Het meisje maakte deel uit van een gidsengroép die in het clubhuis van de Heemskerkse verkenners kampeerde. HIROSJIMA (RTR/AFP) In Hirosjima is gisteren het feit her dacht, dat 25 jaar geleden de Ame rikanen hun eerste atoombomaanval uitvoerden, die naar schatting aan meer dan 200.000 inwoners van deze Zuidjapanse havenstad het leven kostte. Duizenden mensen woonden een plechtigheid in het „Vredespark" bij, waar burgemeester Setsoeo Jamada verklaarde, dat ondanks de presta ties van de mens in de rtrïmte op aar de nog voortdurend het gevaar van „gewapende vijandelijkheden, zoals in Vietnam en in het Midden-Oos ten", bestaat. Hij herinnerde er aan, dat voor de genen die 25 jaar geleden de aanval ovreleefd hebben, nog steeds de kans bestaat, dat zij aan de gevolgen van de kernstraling het leven laten. „Zo'n verschrikkelijke catastrofe mag zich onder geen enkele omstan digheid nog eens voordoen", aldus burgemeester Jamada. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Het Tweede-Kamerlid mr. dr. Th. van Schaik heeft aan gekondigd dat de K.V.P. binnenkort met voorstellen zal komen ter bestrij ding van de pornografie. Mr. Van Schaik, justitie-deskundige van de K.V.P.- fractie, acht de tijd aangebroken dat de overheid op korte termijn een einde moet maken aan de „pornografie-terreur", aan de smerige etalages van z.g. sex-shops, aan vunzige raamadvertenties en aan dubieuze advertentieko lommen, zoals die onder meer in „Vrij Nederland" verschijnen. Mr. Van Schaik acht het noodzakelijk, dat een uniform vervolgingsbe leid wordt gevoerd en dat een einde wordt gemaakt aan de rechtsongelijk heid. Fractievoorzitter Schmelzer deelde mee dat mr. Van Schaik over deze zaken diens geheel eigen standpunt heeft gegeven. Een kleine commissie uit de fractie beraadt zich sinds kort op deze problematiek, waarbij deskundigen worden ingeschakeld. Afgesproken is, dat voor 10 september advies aan de fractie zal worden uitgebracht. Binnenkort zullen op Cyprus de opnamen beginnen voor de film the Beloved. In de hoofdrol zien we Ra quel Welch (foto). Ze speelt de rol van een jonge getrouwde vrouw, die zich opgesloten voelt in een vissers dorp. Richard Johnson heeft de rol van haar minnaar toebedeeld gekre gen (links). (Van een onzer verslaggevers) WOERDEN Een reclametekst je van de ERU-kaasfabrieken in Woerden is door controlemazen van de Ster geglipt. Het tekstje, dat volgens klachten van een aan tal luisteraars kwetsend voor hun godsdienstige gevoelens is, luidt: „Eer uw vader, eer uw moeder, ERU-kaas Het wordt door een braaf klasje kinderen opgedreund ais gold het de instudering van het vierde gebod van de oud-tes- tamentische tien geboden. „Het is er inderdaad, laat ik het maar ronduit zeggen, doorheen geglipt", aldus de heer R. E. Mor- rees, hoofd algemene zaken van de Ster. „Wij zijn belast met de keuring van de advertentieteksten volgens normen, zoals die zijn op gesteld door de reclameraad. Dit overkoepelend orgaan, dat een oogje houdt op de handhaving van de goede orde bij het adverteren heeft een heel boekje richtlijnen opgesteld met als voornaamste steunpunten: „Wet, openbare or de, goede zeden en waarheid". De heer Morrees zei, dat er inderdaad klachten over de ERU-tekst waren binnengekomen. Hij zelf tilde niet zo zwaar aan deze tekst maar vond wel dat het een precedent zou kunnen vormen voor ander op de bijbel gebaseer de teksten die daarbij weer een «tapje verder zouden kunnen gaan. Deze reclame alsnog uit de ether halen leek de Ster echter niet ge wenst. „We zijn onderhandelingen met dc ERU begonnen opdat ze hem zelf zullen terugnemen. De heer Morrees vond het overigens niet zo vreemd, dat bij een keuring van tegen 2000 reclamefilms en teksten per jaar een vrij onop vallend over de schreef gaande tekst als die van de ERU aan de aandacht ontsnapt is. De ERU-fabrieken zullen de tekst terugnemen. „Wij hadden absoluut niet de bedoeling wie dan ook te kwetsen, lat hebben we dan ook aan de kla gers geschreven", zo zei een woordvoerder van de fabriek. De woordspeling op het begrip „Eer u(w)..." bestaat binnen de fabriek al tientallen jaren. Men zag er zelf geen kwaad in „temeer waar ook een schoolhoofd (gerefor meerd ouderling) er mee kwam aandragen". JL DEN HAAG (A.N.P.) Het stof felijk overschot van de dinsdag in Den Haag dood in zijn auto aange troffen 34-jarige Braziliaanse diplo maat Pauio Dionisio de Vasconcelos zal in Brazilië worden begraven. Dit heeft de tweede secretaris van de Braziliaanse ambassade in Den Haag, B. M. Fraser Neele, gister avond meegedeeld. De beslissing over de plaats waar de begrafenis zou geschieden, werd aan de familie overgelaten. (Van een onzer verslaggevers) BREDA Mevrouw drs. T. Go- vaart-Halkes heeft met goed gevolg haar studie voltooid aan de theolo gische faculteit te Utrecht en de op leiding tot „pastoraal superviser" te Nijmegen. Op grond van deze opleiding is ze thans benoemd tot wetenschappelijk medewerkster aan de pastoraal-theo- logische sectie van de theologische faculteit te Nijmegen. UTRECHT (A.N.P.) Het over legorgaan van de drie vakcentrales heeft in zijn gisteren gehouden ver gadering onder andere aandacht ge schonken aan de uitnodiging van de regering om van gedachten te wisse len over de huidige economische si tuatie. Afgesproken is, de uitnodiging voor te leggen aan de eigen beleids- colleges van die vakcentrales, die op 17 augustus deze aangelegenheid na der zullen bespreken. DE GRIEKSE diplomaat Roukas Ion- nis. lid van de Griekse ambassade in Boedapest, heeft in Hongarije politiek asiel gevraagd en verkregen. 1)5 BERN (AFP) De filmregis seur Roman Polanski heeft in een vraaggesprek met de Oosten rijkse televisie verklaard, dat zijn vrouw Sharon Tate „tweemaal is vermoord", eerst door de daders van het bloedbad in Los Angeles en daarna door „de journalisten". Hij zei zich beter te zullen voe len als de moordenaars ter dood zouden worden veroordeeld, hoe wel hij in beginsel tegen de dood straf is gekant. In antwoord op de vraag, of hij een film zou maken over de dood van Sharon Tate, verklaar de Polanski dat „het scenario te slecht is". Linda Kasabian, de kroon getuige a charge in de Tate-zaak, heeft een huwelijksaanzoek ge kregen van een man uit Pitts burgh, die haar schreef „jouw man is een dwaas dat hij je zo heeft verwaarloosd. Ik zou de kans willen krijgen voor jou en de kinderen te zorgen.... ik ben er trots op dat je de waarheid hebt willen vertellen." Mevrouw Kasabian, moeder van twee kinderen, is nog ge trouwd. Achter gesloten deuren is gister middag de zaak behandeld tegen de 16-jarige zoon van wijlen Robert Kennedy, Robert Kennedy jr. en zjjn even oude neef Shriver. Zij waren beschuldigd van het in bezit hebben van marihuana. Robert (midden) arriveert in gezelschap van zijn moeder Ethel en zijn oom Edward Kennedy bij de rechtszaal. De beide jongens keken strak voor zich op de grond toen zij het gebouw binnen gingen. Zij zijn daar slechts 20 minuten binnen geweest. Zoals te verwachten was, heeft de kinderrechter te Barnstable gis teren de klacht wegens bezit van marihuana tegen Robert en Shriver voor een jaar opgeschort. Verstrijkt die periode zonder „een of andere moeilijkheid" met de ver dachten, dan worden de klachten ingetrokken, aldus kinderrechter Henry Murphy. Van welingelichte zijde wordt vernomen, dat de jongens behoor den tot een vijftigtal jongeren (waarvan de meesten van zeer ge goede families) die door de staats politie van Massachusetts werden opgepakt tijdens een reeks razzia's tussen half april en half juli. De meeste jongeren hadden ge bruik gemaakt van marihuana, slechts enkelen werden aangetroffen terwjjl zij in het bezit waren van I.s.d., heroïne en amfetaminen. Hoewel ik het persoonlijk niet al tijd eens kan zjjn met de Duitse „ge drevenheid", kan ik me voorstellen dat er soldaten in ons goede vader landse leger zijn, die met genoegen kennis hebben genomen van maat regelen in de Duitse Bundeswehr. Daar heeft de minister van defen sie een order uitgevaardigdwaarin bepaald is dat alle meerderen hun minderen met „meneer" moeten aan spreken. Een generaal zal een soldaat met „Herr Gefreiter" moeten aan spreken. Dat is nog eens aardig niet waar. Maar helemaal nieuw is dit idee ook niet: 't Is tenslotte altijd al een Herrn- volk geweest! Marlie Damen (22) is Neêrlands eerste vleeskeurmeesteres, een tame lijk unieke bezigheid, maar niet zo verwonderlijk, zei ze: „Als slagers dochter ben ik tussen het vlees ge boren." Wij allemaal wel, dacht ik. Vrienden, laten we de vervuiling in eigen omgeving beginnen te be strijden. Met ingang van nu stoppen we allemaal met roken, deodorant ge bruiken, enz. Het hemd is nader dan de smog. Nederig buigend hebben wij gister morgen drie briefkaarten gekregen na de trotse mededeling over onze 2.15 meter hoge zonnebloem. Nou, dal is maar een zonnebloempjé, hoor. De familie van Til uit Breda vangt hele stormen met een 2.89 meter hoge joekel. Mevrouw Van Striens briefkaartje uit Raamsdoniksveer maakt zelfs ge wag van een 3 meter hoge reus van een zonnebloem. Zij houdt ons op de hoogte. Hartelijk dank. Als klap op de vuurpijl, komt de zonnebloem van meneer Woestenberg uit Chaam, die (in telegramstijl) schrijft: „Gelezen van de zonnebloem. De mijne is 3 meter 39." Hartelijk gefeliciteerd. Dat belooft wat voor de 'toekomst, maar ook onze zonnebloem moet nog groeien. De vermoeide toneelspeler: Ik kom dood-op en ga bek-af! Ik hoor het hier in Nederland al: Heer rekruut, je bent een ongeloof lijke slappe vatenkwast. Laten we wel zo goed mogelijk uit kijken op de Neder- en buitenlandse wegen. U begrijpt me wel. Tet- mor- gen, hoop ik, wanneer de zonnebloe men tot grote hoogten zijn gestegen MERIJN (ADVERTENTIE) 'n Gloednieuw re creatiepark in het hartje van Zuid- Limburg. de forel lenkwekerij een enorme hengelvijver een speeltuin met zwemvijver fraaie wandelpaden twee reitaurants groot parkeerterrein U ziet: volop mogelijkheid om er eens écht uit te gaan. Met Uw hele gezin. iedere dag geopend van 8.00 tot 18.00 uur. inlichtingen: telefoon 04450-235. (Van een onzer verslaggevers) RIJSWIJK Het Centraal Bu reau voor de Statistiek in Rijswijk heeft voor de verwerking van de gegevens der volkstelling op 28 fe bruari 1971 ongeveer tweehonderd extra werknemers nodig. Men denkt in deze vacatures te voorzien door het aantrekken van 65-plussers. De werknemers zullen slechts één jaar in dienst blijven van het CBS. Aan de volkstelling, waarvan de uitvoering valt onder de gemeenten, zullen duizenden enquêteurs deelne men. Door het gebruik van moderne rekenapparatuur en computers hoopt men het tellen in enkelè dagen voor elkaar te hebben De eerste resulta ten zullen na een half jaar bekend worden.

de Vrije Zeeuw | 1970 | | pagina 5