Personenwagen botst op truck op rijksweg 56 Italianen hebben weer regering Bonn en Moskou zijn het eens over verdrag Breda moet het voorlopig nog met oude raad doen Aardenburg op de film Friendship stort iieer: 30 doden Drie doden en 13 gewonden na botsing Potsdam BABY STIKT IN DEKENTJE Eendensterfte Den Haag Kamer uit GS wijst twee beswaren af: T> i POLITIEMAN NIET IN RAAD N.-GINNEKEN remeente mag tarieven verhogi en Nederlander langehouden IN DE FLANK BIJ KENNIS Directeur: Dr. W. A. J. M. Hark*. Hoofdredacteur: L. Lejjendekker. Redactie- en ^dministxatie-adret Nieuwstraat 9. Terneuzen, teL (01150)—7920 Abomnenientuprijs m.iv. 1 juli 1970: 9,20 per kwartaal; per maand t S,25. Losse nummere 15 cent, include* 4% B.T.W Gironummer 1945433 DE VRIJE ZEEUW VRIJDAG 7 AUGUSTUS 1970 25e Jaargang No. 6313 Advertentieprijsper mm 16 cent; minimum per advertentie 2,40, exclusief 4% B.T.W. Rubriek „Kleine Advertenties" (geen bandels- advertenties) 6 regels t 1,15. Iedere regel méér 23 cent. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. VermeldingBrieven onder nummer, of Adres bureau van dit blad, 50 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot v.m. 11 uur. Voor het maandagnummervrijdag tot van. 11 uur. Uitgeefster N.V. Uitgevers Maatschappij De Stem ZEVEN DODEN NA FATALE MANOEUVRE (Van een onzer verslaggevers) AARDENBURG In het kader van zijn landelijke filmactie Iaat de Nederlandse Blindenbond in Aar lenburg een film opnemen. De te vervaardigen film zal niet alleen het -arakeristieke van de plaats tonen, naar speciaal op de inwoners geo- iënteerd zijn Diit wordt bereikt doordat woens- lag, 19 augustus, een filmopname- vagen door' de plaats rijdt om de nensen bij hun huis, op de boerde- :ij, op straat en bij hun werk te 'ilmen. De film zal ook een beeld ;even van het verenigingsleven, '/aarvoor een optocht zal worden jeorganiseerd. De opstelling van de- e optocht vindt plaaits om 18.45 uur >p de Markt voor het gemeentehuis, lp de dag van de opnamen worden veneens geluidsopnamen gemaakt. De film van Aardenburg zal in iet komende winterhalfjaar ver- jnnd worden. Dit initiatief van de Nederlandse Blindenbond heeft ten oei belangstelling en sympathie /oor het werk vS i de bond te wek- :en door hiervoor bij de voorstellin- ;en aandacht te vragen. Eén van de oelstellingen van de Nederlandse llindenbond, waarbij blinden van 11e gezindten zijn aangesloten, is lat blinden economisch onafhanke- ijk worden. De kosten die hieraan •erbonden zijn, alsmede aan de vele aken die de bond nog meer heeft, vorden uit de inkomsten, zoals elke ereniging heeft, bestreden. Een be- oep op de liefdadigheid door geld- azamelingen te organiseren, wordt ioor de Nederlandse Blindenbond ifgewezen omdat dit tegen zijn orincipes indruist. Al sinds 1961 /raagt de Blindenbond aandacht voor haar werk door in kleine plaat sen, dorpen en buurtschappen in Nederland films van het leven van alle dag te laten opnemen. De actie aeeft tot dusver een groot succes. DEN HAAG (ANP) De gemeen tebesturen mogen in beginsel de ta rieven van hun diensten en bedrij ven aanpassen ter dekking van een exploitatietekort. Kostenstijgingen die niet door ver hoging van de doelmatigheid kunnen worden opgevangen, moeten regel matig worden doorberekend, zolang een rendement van zeven procent >ver het totale werkzame vermogen niet is bereikt. RAWALPINDI (RTR) Een Fok- ser Friendship van de Pakistaanse luchtvaartmaatschappij is gisteren kort na het vertrek van de luchtha ven Islamabad verongelukt. Alle dertig inzittenden - beman ning en passagiers zijn hierbij om \et leven gekomen. POTSDAM (ADN) Drie men sen zijn gistermiddag om het leven gekomen en drie personen werden zwaar en tien licht gewond, toen op de autoweg BerlijnMarienborn een Nederlandse vrachtauto achterop twee bij een wegversmalling stil staande auto's reed. Nog zeven auto's raakten bij de kettingbotsing betrokken. Volgens de Oostduitse politie zou de chauffeur van de Nederlandse vrachtwagen niet hebben opgelet. Tegen hem is proces-verbaal opge maakt. (Van een onzer verslaggevers) WOUW Bij een ernstige botsing tussen een trunk met oplegger en een personenwagen op rijksweg 56 nabij hotel café De Wouwse Tol onder de gemeente Wouw, zijn gister middag rond 1 uur zeven personen om het leven gekomen. De slachtoffers waren allen inzittenden van de personenwagen. De bestuurster van de wagen, de negentienjarige J. de B. uit Drachten, heeft het ongeval overleefd. Met lichte verwondingen is zij opgenomen in het ziekenhuis Lievensbcrg te Bergen op Zoom. De slachtoffers zijn: Maurits Sapia (23), Wilhelmina Sapia-Nauturu (44), Nicolaas Petrus Sapia (57), Jacques Sapia (ongeveer negen jaar), Josina Sapia (ongeveer zes jaar), Benny Tauran (ongeveer tien jaar), en mevrouw Tauran (ongeveer veertig jaar). Allen waren Ambonezen afkomstig uit Assen. De truck met oplegger van de fir ma W. van Egeraat uit Bergen op Zoom werd aan de voorzijde zwaar beschadigd. Bestuurder A. Hugens (25 jaar) uit Halsteren en zijn bij rijder, de 26-jarige J. C. Mertens, eveneens uit Halsteren, bleven onge deerd. Het ongeval ontstond, aldus de po litie, door een foutieve inhaalma noeuvre van de bestuurster van de personenauto. Z(j haalde in op het gedeelte van de rijksweg dat over gaat iö de Bergse Baan en waar het vierbaansgedeelte overgaat in een tweebaansstrook. -Dé bestuurster heeft deze wegversmalling te laat op gemerkt. Toen zij daarna snel wil de invoegen, raakte de wagen aan het slingeren en kwam weer op de linkerweghelft. Op dat moment na derde de truck met oplegger. „Ik probeerde te redden wat er te redden viel en mijn wagen de sloot in te sturen", verklaarde chauffeur Hugens. „Maar die andere wagen kwam ook die kant op. Toen heb ik niets meer gezien". De truck boorde zich in de flank van de personenwagen. Op twee na werden alle inzittenden uit de wa gen geslingerd. Drie slachtoffers kwamen terecht op het erf van de familie Van Loon, ongeveer tien me ter van de weg verwijderd. Daar werden ze gevonden door de 19-ja- rige Gerard van Loon, die na de klap naar buiten kwam en de politie alarmeerde. „Het was precies half een", aldus Gerard. „De aardappelen stonden net te koken, toen ik een harde klap hoorde. Ik keek naar buiten en zag de truck in de richting van ons huis schuiven. Toen hoorde ik, dat de wrakstukken van de luxe wagen te gen onze voordeur terecht kwamen. Ik heb toen direct de politie gebeld en gezegd dat er ook artsen moesten komen. Ik zag, dat er overal lijken lagen". Mevrouw A. van Loon: ..Ik heb gauw een stel lakens gepakt waar mee de lichamen werden toegedekt. Het was meer dan afschuwelijk". De eerste die bij het ongeval aan wezig was om eerste hulp te verle nen, was de 27-jarige Roosendaler W. Coppens, die vlak achter de truck reed. Ook hij hoorde de klap en zet te zijn auto aan de kant om te hel pen. „Ik heb het meisje verzorgd, dat het ongeval overleefde", aldus de heer Coppens. „Ze lag vlak naast het wrak op het dak van de auto. Ze had vleeswonden aan knie, hoofd en linkerarm. Ze was nog goed bij ken nis. Ze vertelde me hoe het gegaan was. Volgens zijn verklaring zou de be stuurster te laat hebben gemerkt, dat de weg tweebaans werd. De man, die naast de bestuurster zat, zou haar hierop geattendeerd hebben. Toen was het echter al te laat. Ook had de bestuurster zicih volgens de ver klaringen van de chauffeur van de truck niet gehouden aan de snel heidsbeperking van maximaal 80 kilometer, die ter plaatse van kracht is. Volgens hem reed de wagen min- stens honderd kilometer per uur. De truck die total loss is geraakt, was nauwelijks twee maanden oud. De oplegger wsa licht beschadigd. De wagen was geladen met twee ton kunstbont en op weg van Sint Nik laas (België) naar Saarbrücken. De groep Wouw van de rijkspolitie heeft onder leiding van adjudant Schriers, in samenwerking met de gemeentepolitie van Bergen op Zoom de zaak behandeld. Het verkeer uit de richting Ber gen op Zoom werd omgeleid via Kla vervelden, Zoomvliet en Wouwse- Plantage. Het verkeer uit de richting Roosendaal werd opgehouden. Rond kwart voor twee was de weg weer vrij voor het verkeer, hoewel het daarna nog anderhalf uur duurde voordat het vlot doorstroomde. Burgemeester P. Sanders van Wouw, die onmiddellijk op de hoogte was gesteld, was op de plaats van het ongeluk aanwezig. De door hem gewaarschuwde loco-burgemeester P. van Heijst uit Bergen op Zoom was ook ter plaatse. De officier van Justitie mr. M. Kooperberg uit Breda kwam zich eveneens persoonlijk op de hoogte stellen. Het betreffende weggedeelte staat bekend als zeer gevaarlijk. Vorig jaar zijn op dezelfde plaats V «en verkeersongeval twee personen om het leven gekomen. Eer. overzicht vas de ravage 'op rijksweg 56. Op de voorgrond slachtoffers. storienjKi? overschotten van twee van (Van onze redactie buitenland) ROME De regeringscrisis in Ita lië, die een maand heeft geduurd, is gisteren officieel geëindigd. Premier Emilio Colombo (christen-demo craat), heeft president Saragat zijn lijst van ministers voorgelegd. Het is de 32e regering sinds het einde van het fascisme van Mussolini. Het nieu we kabinet verschilt bijna niet van het vorige. Colombo's portefeuille van finan ciën wordt nu beheerd door zijn par tijgenoot Mario Ferrari-Aggradi. Het kabinet bestaat uit christen democraten, links-socialisten, so ciaal-democraten en republikeinen. De voornaamste aanleiding tot de val van de regering -Rumor was het voornemen van de links-socialisten coalities aan te gaan met de commu nisten in twee pas gecreëerde dis tricten, Tosoane en Umbrië. De so ciaal-democraten konden zich daar mee niet verenigen. Maar intussen zijn die coalities een feit geworden. Colombo heeft de sociaal-democraten bewogen zich daar bij neer te leggen. Zij wildien het niet op een ontbinding van het parlement laten aankomen. De economische en financiële moei lijkheden die de nieuwe regering heeft op te lossen, zijn groot. De des kundigen zijn niet optimistisch. De voornaamste problemen zijn: de af nemende produktiviteit, de enorme stijging van de overheidsuitgaven, de vermindering van de investeringen, de toenemende werkloosheid bij de kleine en middelgrote bedrijven, de ongunstige handelsbalans en de stij ging van de kosten van levensonder houd. (Van onze redactie buitenland) MOSKOU De ministers van buitenlandse zaken van de Sovjet- Unie en West-Duitsland z(jn het gisteravond eens geworden over de tekst van een verdrag tot verbetering van de betrekkingen. moet eerst door het kabinet worden goedgekeurd, voordat het getekend kan worden. De overeenstemming over de tekst werd bereikt op een vergadering die gisteravond na 21.00 uur plaatselijke tijd was begonnen in de villa die Scheel voor de duur van zijn vér- blijf ter beschikking is gesteld. Een Westduitse woordvoerder zei dat de ministers het verdrag van ochtend zullen paraferen. Vanmiddag vliegt de Westduitse minister van buitenlandse zaken Walter Scheel naar Bonn, waar de 'tekst morgen door het kabinet zal worden bestudeerd. Het verdrag EERBEEK (ANP) Het 9 maan den oude zoontje Martin van de fa milie Stangers in Eerbeek is gisteren door verstikking om het leven ge komen. Het kind had zich bij het spelen vastgesnoerd in een dekentje. Tussen de weggeslingerde wrakstukken schoenen en persoonlijke eigen dommen van de slachtoffers. DEN HAAG (ANP) De GG en GD In Den Haag zoekt samen met de veterinaire diensten in Leiden, Utrecht en Rotterdam en met TNO in Delft naar de oorzaak van de sterfte van eenden in Den Haag gedurende de laatste weken. Volgens de dierenbescherming zijn er rond 350 dode eenden uit het Verversingskanaal bij Scheveningen gehaald en een tiental uit vijvers. De eenden zijn gestorven, nadat zich bij h enverlammingsverschijnselen aan de poten hadden voorgedaan. Een eerste onderzoek van dode eenden op infectieziekten en vergiftiging heeft uitgewezen dat door bij de onderzochte dieren geen sprake van is ge weest. Het onderzoek zal met andere kortgeleden aangetroffen dode eenden worden voortgezet. GG en GD en TNO zullen ook monsters analyseren van het water van het Verversingskanaal, waarin gedurende de zomermaanden door de jeugd geregeld wordt gezwommen. (Van een onzer verslaggevers) DEN BOSCH/BREDA Het ziet ernaar uit, dat Breda het nog enige tijd met de oude, thans zittende gemeenteraad zal moeten doen. Weliswaar is er op 3 juni een nieuwe raad gekozen, met 19 nieuwe leden, maar het thans nog zittende raadslid J. Woestenberg heeft bezwaar aangetekend tegen de toelating van „de helft van de raad, althans tegen de toelating van tenminste iedere benoemde die geen deel uitmaakt van de thans nog in functie zijnde raad". In Den Bosch, waar, zoals gemeld, zijn beroepschrift woensdag in be handeling is geweest, zijn de bezwa ren van de heer Woestenberg onge grond verklaard. Maar de heer Woes tenberg gaat nu in hoogste instantie, n.l. bij de Kroon in beroep. Indien de Kroon niet voor de eerste dinsdag in september, de dag waarop de nieu we raad voor het eerst bijeenkomt en de wethouders moet kiezen, uit spraak gedaan heeft, zit Breda met de gebakken peren. Want de kieswet bepaalt dat de nieuwe raad pas kan vergaderen, wanneer de goedkeuring van meer dan de helft van de nieuwbenoemde raadsleden onherroepelijk is gewor den. In het Bredase geval betekent dit: wanneer de Kroon zich uitge sproken heeft over de bezwaren van Woestenberg en die bezwaren afwijst. In theorie lijkt het mogelijk een andere interpretatie aan het bezwaar van de heer Woestenberg te geven. Hij spreekt namelijk van „de helft van de raad", maar voegt daar een (noodzakelijke) concretisering aan toe door zijn bezwaar toe te spitsen op de raadsleden die voor het eerst zitting zullen hebben. Dat zijn er 19, hetgeen net niet de helft van het to tale aantal van 39 raadsleden is. Als men het bezwaarschrift van Woestenberg op deze manier uitlegt zou het betekenen, dat de geloofs brieven van de 20 nu al zitting heb bende raadsleden, dus net meer dan de helft, aanvaardbaar zijn, waarmee het bezwaar van de kieswet tegen het gaan functioneren van de nieuwe raad vervalt. Maar het is begrijpe lijk, dat zich dan een andere moei lijkheid voordoet. (Vervolg op pagina 3) (Van een onzer verslaggevers) DEN BOSCH-ULVENHOUT - Het bezwaar van wachtmeester A. van der Sangen uit Ulvenhout tegen het raadsbesluit van N. Ginneken om hem niet toe te laten tot de gemeenteraad is in Den Bosch onge grond verklaard. Zoals gemeld was de heer Van der Sangen zelf niet bij de behande ling door de Kamer uit G.S. aanwe zig, noch had hij een vertegenwoor diger gestuurd. Daar heeft hij de commissaris der koningin gisteren per expressebrief een verklaring voor gegeven. Hij was n.l. met zijn gezin op vakantie en is pas woens dagmiddag teruggekeerd. De oproep om woensdagochtend ter zitting te verschijnen, die hem aangetekend was toegestuurd, is daardoor tot woensdagmiddag op het postkantoor in Ulvenhout blijven liggen. De kansen voor de heer Van der Sangen zijn nu overigens niet uitge put, want hij kan binnen veertien dagen beroep aantekenen bij de Kroon, hetgeen hij, zoals hij ons zei. ook zal doen. De Bossche Kamer heeft bij haar oordeel overwogen, dat wachtmees ter Van der Sangen in zijn situatie volgens de politiewet ondergeschikt is aan de burgemeester voor wat betreft de handhaving van de open bare orde (art. 28 en 35) en dat hij volgens de gemeentewet derhalve ondergeschikt is aan het gemeente bestuur van Nieuw-Ginneken, het geen leidt tot een betrekking die onverenigbaar is met het raadslid maatschap.

de Vrije Zeeuw | 1970 | | pagina 1