berini TELSTAR: PLOEG ZONDER STERREN SSC THUIS TEGEN MW Van der Vleuten, Jansen en Deelen op doping betrapt CHINEZEN GEDUPEERD Onderzoek uitzondering in Europa VAN GAZELLE INTENSIEF REDELIJK WOENSDAG S AUGUSTUS 1970 TON VISSERS: „DE KNWU IS NOG ROOMSER DAN DE PAUS" (Van onze sportredactie) BREDA „Wij wielrenners worden gewoon niet paar den vergeleken. Kijk maar in het woordenboek. Voor een- vijfentwintig. Pocketformaat. Achter „doping" staat: sti mulerend middel voor paarden en wielrenners. Heb je 't ooit zo zout gegeten!" Jos. van der Vleuten, van nature vrolijk en onbezonnen, is gebelgd. Zijn cynische humor spreekt boek delen. Het is weer eens zover. Aan de vooravond van het wereldkampioenschap voor profs op de weg in het Engelse Leicester gaat de wielersport in Nederland schuil onder een dreigende loodzware onweerswolkJos. van der Vleuten, Hai ry Jansen en Wim Deelen zouden volgens geruchten tijdens het nationaal wegkampioenscliap in Helmond op doping zijn betrapt. Voor insiders zijn het, ondanks de weigering van de KNWU om een officiële bevestiging te geven, meer dan geruchten. En men kan dan ook deze weigering voor een be vestiging nemen. Het is maar' hoe je het bekijkt heb je trouwens vorig jaar wel gezien met Harm Ossenbros. Nu gaat Jos. niet, hij kan nooit wereldkampioen worden, ofschoon hij een serieuze kanshebber was. Dat kan die jongen een paar honderdduizend gulden schelen. Nee, ik vind dit een bela chelijke gang van zaken. Moet je nu zien: Van der Vleuten mag niet naar de wereldkampioenschappen, want hij heeft in Nederland Reactivan ge bruikt, zouden wel mogen deelnemen? die eveneens dit middel hebben ge- brui;k, zouden wel mogen deelnemen? Sterker nog: de man, die in Leicester wereldkampioen wordt, kan best Re activan hebben gebruikt. En waar die man wordt bejubeld in de regen boogtrui zit Nederlandse Jos. van der Vleuten thuis met een maand voor waardelijk en 750 gulden boete aan zijn broek JO SIMONS Jos van der Vleuten: „Ze vergelijken wielrenners met paarden.. Snelle wedvlucht vanuit Moeskroen (Van onze duivensportmedewer ker) ZAAMSLAG In welke periode van het duivensportseizoen dan ook, een vlucht vanuit Moeskroen is een waarborg voor veel duiven. Het is een „Vitesse-vlucht" bij uitstek, en bij een staartwind en goed vlieg weer, kunnen die deelnemers van wie de duif een halve minuut na thuiskomst buiten blijft zitten, er op rekenen dat hen dat een behoorlijk aantal plaatsen in de uitslag doet dalen, want ze vallen snel. Zo klok te de heer C. van Eeden te Souburg in een tijdsbestek van 1 minuut en 49 seconden niet minder dan vijf jonge duiven. Concoursclub Walcheren met een deelname van 225 jonge duiven, snelh. eerste prijswinnende duif 1335,53 meter per minuut, snelheid laatste prijswinnen-ende duif 1233.- m.p.m. prijzen per viertal. 1 A. Dijkstra, Souburg. 2 F. Wagenaar, Viissingen. 3, 4, 6 en 9 C. van Eeden. 5 C. Arnoijs, beiden te Sou burg. 7 J. Meerman. Viissingen. 8 I. Joziasse, 10 W. de Graaf beiden te Souburg. Dezelfde vlucht met 179 oude duiven, hoogste sne.heid 1382,03 meter per minuut, laatste duif 1273,30 m.p.m. 1 en 2 J. Broeke en zoon. Souburg. 3 J. Lijnse, Viis singen. 4 C. Arnoijs, 5 C. de Poorter, 6 L. van Wallenburg, allen te Sou burg. 7 P. Theune, Viissingen. 8 M. Jaspers, Middelburg. 9 J. Broeksma. Souburg. 10 M. Jaspers. „VZV" Hogeweg, met 114 jonge duiven, hoogste snelheid 1386,- m.p.m. 1 H. de Poorter. 2 J. Spinne- wijn. 3 J. Cornelis V.W. 4 en 5 Scherbeijn wn zoon 6 S van Gril 7 A. Hamelinck. 8 P. Pijcke. 9 E. Timmerman H. 10 Scherbeijn en zoon. Met 41 oude duiven, hoogste snelheid 1410,- m.p.m. 1. 3 en 4 J. Steijaert, 2 C. Sijnesael-0. 5 en 8 C. van Akker. 6 A. van de Broecke. 7 H. de Poorter. 9 A. den Hamer. 10 Wabeke en zoon. „De Eendracht" Terneuzen met 167 jonge duiven, hoogste snelheid 1420,8 meter per minuut, snelheid laatste prijswinnende duif 1214,1 m.p.m. Prijzen per drietal. 1 F. Jan sen. 2 P. Pladdet. 3 A. van Houft. 4 A. de Meijer. 5 J. Dieleman. 6, 8 en 10 A. Ventricht. 7 E. van Es 9 J. van Spaandonck. Met 100 oude dui ven, hoogste snelheid 1441,1 m.p.m. Laatste duif 1314,2 m.p.m. 1 A. van Houdt. 2 W Harte en zoon. 3 Jos. Koch. 4 C.J. Stoffels. 5 en 10 F. Mollet. 6 A Vantricht. 7 Joh. Geel hoedt. 8 en 9 A. de Meijer. „De Luchtbode" Souburg met 73 oude duiven hoogste snelheid 1382,06 m.p.m. 1, 2 en 10 J. Broeke en zoon. 3 C. Arnoijs. 4 C. de Poorter 5 en 8 L. van Wallenburg. J. Broeksma. 7 C. Terwiel. 9 D. Ansems. Met 100 jonge duiven, hoogste snelheid 1335,53 m.p.m. 1 A. Dijkstra. 2, 3, 5. 7, en 10 C. van Eeden. 4 C. Arnoijs. 6 I. Joziasse. 8 W. de Graaf 9 A. Peters. „Strijd in vrede". Groede met 69 jonge duiven, hoogste snelheid 1307,94 m.p.m. 1 Iz. Schippers. 2 en 10 H. Elfrink. 3, 6 en 7 J. van Driel. 4 L. van der Wege. 5 Ch. van de Bossche. 8 C. de Poorter. 9 A. Beun. Met 29 oude duiven hoogste snelheid 1344,25 meter per minuut. 1 en 8 J. Elfrink. 2 en 3 H. Elfrink. 4 L. van der Wege jz. 5 G. de Roecks. 6 A. Beun. 7 D. Ekkebus. 9 Joh. van der Wege. 10 C. de Poorter. „De Bonte Duif". Aardenburg met 122 jonge duiven. 1 A. Temmerman 1377,1 m.p.m. 2 en 7 A. Baardema- ker. 3 en 5 A. Buijsse. 4 W. Stan- daart. 6 J. d'Hondt. 8 A. Breijaert. 9 A. Verstraete. 10 A. Cocquit. Met 69 oude duiven, hoogste snelheid 1395,8 meter per minuut. 1 en 5 H. Lampo. 2 en 3 O. de Vriend. 4 A. Buijsse. 5 R. de Clerck. 7, 9 en 10 A. Reniers. 8 C. Marckleij. Deze vluchten in combinatie met „De Grensvlie'gers" te Eede. „De Luchtbode". Zuidzande met 48 duiven, hoogste snelheid 1238,1 meter per minuut. 1 en 3 J. de Lijser. 2 P. Boekhout. 4, 5 en 8 M. Schouten. 6 en 9 J. Datthijn. 7 en 10 S. Aalbregtse. „De Posthoorn". Viissingen met 83 jonge duiven, hoogste snelheid 1333.-. 1 en 4 F. Wagenaar. 2 J. Meerman. 3 J. Aerssens. 5 Jac. de Nooijer. 6 en 7 J. van Roo. 8 H. Loekemeijer. 9 J. Rottier. 10 J. Lijnse. Met 71 oude duiven, hoogste snelheid 1359,- m.p.m. 1, 5 en 8 J. Lijnse. 2. P Theune. 3 en 7 D. Ekkebus. 4 en 6 J. Meerman. 9 .K Meerman. 10 G. van Burgh. „De Vrede". Sas van Gent met 60 oude duiven, hoogste snelheid 1502.4 m.p.m. 1 O. Martens en zoon. 2 A. Willems. 3 A. Claeijssen. 4 en 7 J. van Oppen. 5 R. Colpaert. 6 A. Lampo. 9 R de Groote. 10 G. Ele- geert. Met 32 jonge duiven, hoogste snelheid 1359.2 m.p.m. 1 M. Houte pen. 2 en 4 R. Colpaert. 3, 7 en 8 F. van Hooije. 5 Th. van Zeele. 6. 9 en 10 Combinatie van Gilst-Reniquie. „Zeelandia". Middelburg met 53 jonge duiven. 1 en 2 J. van Belzen. en 6 C de Graaf 4, 7, 9 J. van Maaren. 5 J. Roest. 8 J. van Belzen. 10 M. Jaspers. Met 28 Jonge duiven, prijzen 1 tot en met 7 alle gewon nen door M. Jaspers. „De Getrouwde duif". Cadzand met 104 jonge duiven, hoogste snel heid 1346,- meter per minuut. 1 en 3 J. van de Plasse. 2 en 4 A. Vasseur en zoon. 5, 7 en 8 A. Duininck en zoon. 6 W. Goosen. 9 Iz. Porrey. 10 A. de Putter en zoon. Met 49 oude duiven, hoogste snelheid 1354,1 m.p.m. 1, 3. 6 en 8 P. Goossen. 2 W. van Acker. 4 en 7 D. van Houte. 5 Iz. Porrey. 9 A. Mabelis. 10 A. de Putter en zoon. „De Reisduif" Philippine met 90 jonge duiven, hoogste snelheid 1491,5 meter per minuut. 1 Joh. de Mul. 2, 3 en 4 J.F. de Mul. 5 O. Haers 6 en 9 R. lippens. 7 en 10 Willy Lauret. Met 69 oude duiven, hoogste snelheid 1516,7 meter per minuut. 1, 2 en 7 F. Roegiest. 3 en 6 Gaston- O. Diel. 4 A de Krijger. 5, 8 en 9 C de Clerck. 10 M. van Lent. „Hoop" Biervliet met 290 jonge duiven. 1 D Engels 1418,- m.p.m. 2 H. de Dobbelaere. 3 P. Provoost. 4 H. de Dobbelaere. 5 gebrs. De Dob belaere. 6 A. Versluis. 7 en 9 J. Lecluyze. 8 J. van de Broecke. 10 C. Timmerman. Met 168 oude duiven, hoogste snelheid 1473,- m.p.m. 1, 5 en 8 J. van Ee. 2 en 9 H. de Dobbelaere. 3 A. Naeije. 4 Th. de Boevére, 6 Abr. Versluis, 7 M. De- veneijns. 8 M. de Dobbelaere. „Recht voor allen". Sluis met 36 duiven, hoogste snelheid 1337,- m.p.m. 1 en 4 J. van de Wege, 2 en 7 J. Dezutter, 3 6 en 8 A. de Clercq, 5 A. Tas. 10 A. Crooijmans. „De Volharding". Westdorpe met 78 oude duiven, hoogste snelheid 1476,- m.p.m. 1, 2 en 4 Gebrs. Aude- naerde, 3 D. Teerlinck, 5 Em. Baecke, 6 A. v. d. Brande, 7 Joh. Gijsel, 8 A. van Paemel. 9 Raf. Gijsel. 10 Comb. Kouse-Kamoen. Met 61 jonge duiven, hoogste snelheid 1444,- m.p.m. 1 Joh. Gijsel, 2 en 8 L. Notschaele. 3 en 6 R. Boulens. 4 R. van Quekelberghe. 5 Ed. de Smet. 7 Em. Backe. 9 F. Soethaert. 10 Th, Goethals. „De Reisduif". Sluiskil met 56 jonge duiven, hoogste snelheid 1441,7 m.p.m. 1 en 5 J. van Doese laar. 2 P. Claes. 3' M. de Smet. 4, 6 en 8 C. van Biezen. 7 A. Bouchaut jr. 8 A, Bouchaut sr. 9 P. de Lavoir. Met 33 oude duiven. Hoogste snel heid 1443,6 m.p.m. 1, 3, 5 en 8 J. Picavet. 2 F. de Beule. 4 P. de Lavoir. 6 en 7 P. Claes. 9 F. Sijs. 10 W. de Smet. (ADVERTENTIE) TON VISSERS VERONTWAARDIGD De KNWU zegt niets, maar weet wel; „de Vleut" weet niets, maar zegt wel. Naast de cynische „paardemop" van de man uit Mierlo-Hout weet hij immers wel nog te vertellen dat hij, die vorig jaar ook al op het gebruik van verboden stimulerende middelen werd betrapt, niet een nog zwaardere straf zal krijgen als hij veroordeeld wordt. „Ik heb met de KNWU ge beld", aldus Van der Vleuten, „en die heeft gezegd dat de oude straf niet meer meetelt. Als dat wel zo was geweest en ik een jaar niet meer zou mogen rijden, had ik de fiets aan de kapstok gehangen. Beslist. Want ik heb al veel meegemaakt in de wieler sport en dan was de maat vol ge weest." Ondanks de „ontkenning" van - de Vleut - blijkt hij dus toch goed op de hoogte van het geval. Volgens ge ruchten zou hij en eventueel de andere renners op advies van een arts medicamenten hebben genomen, die een positieve reactie in de urine gaf. Eenzelfde geval heeft zich enige jaren geleden in België afgespeeld, toen de Italianen Gianni Motta in België werd verooordeeld, maar in hoger beroep toch werd vrijgespro ken. Voor het „betrapte" drietal van Helmond opent dat misschien pers pectieven, al zal het moeilijk zijn om de medicamenten, die de inmiddels bekende naam „Reactivan" dragen, te verdedigen. „Kijk," zei Jos. van der Vleuten, „iedere renner gebruik medi camenten. Dat is overal in de top sport zo. Maar dat is nog geen do ping." BIMWHIIïX «I» VJX BKST! Mensen van nu op brommers van nu! De Berinivan Gazelle is verrassend goed en duidelijk van deze tijd. Hij is sportief, is modieus, hoort bij jong-zijn, snel-zijn en overal bij zijn. Model VE 600, in liefst 4 kleuren lever baar groen, blauw, fris rood en hipgeel. Ga eens kijken bij uw Gazelle dealer. HARRIE STEEVENS is derde ge worden in een koers in het Belgische Willebroek. Hij had een achterstand van 10 sec. op de winnaar, de ^3elg Herman Vrijders, die de 150 knl af legde in 3.36. Richard Buckacki werd 11e op 1.30. Jan van Katwijk 12e, Jan Harings 14e op 3.20, Ger Harings 15e en Daan Holst 20e. MARTIN HEEZEMANS uit Rijen die afgelopen zaterdag eerste werd in Souburg, eindigde een dag later als tweede in Goirle achter winnaar Bart Solaro uit Den Bosch. Jef Smulders uit Tilburg werd derde, vierde Jan Zoons, zevende Piet van Gurp uit Breda en 17e Wim Prinsen uit Hank. JAN DE VOS uit Zaamslag is zes de geworden tijdens een wedstrijd in het Belgische Erondegem. Winnaar werd de Belg Jos van der Wielen. De Engelsman Grand Thomas die in Philippine Zeeland woont werd acht ste. (Van onze correspondent) SPRANG-CAPELLE Woensdag avond om half acht speelt de voetbal vereniging SSC uit Sprang-Capelle een wedstrijd bij kunstlicht tegen de eredivisieclub MVV uit Maastricht. Een ontmoeting, die ongetwijfeld heel wat toeschouwers zal trekken, want het gebeurt zelden dat men in de Langstraat een eredivisieclub aan het werk kan zien. Zoals bekend raakte SSC vorige maand zijn beste middenveldspeler, de 23-jarige Jan den Rooijen uit Waspik kwijt aan MW. Als pleister op de wonde voor dit verlies waren de Limburgers onmiddellijk bereid een vriendschappelijke wedstrijd te komen spelen. MW treedt in Sprang-Capelle in de sterkste formatie aan. SSC mist helaas de centrale verdediger Henk van Peer die met vakantie is. Zijn plaats zal worden ingenomen door de talentrijke 17-jarige Han de Roon. Als scheidsrechter fungeert de heer W. van Rozendaal uit Breda. Opstelling MW: doel: Körver, ach ter: Pleumaekers, Klingen, Herben en Szefer. Midden: Prins, Jan den Rooijen (ex-SSC) en Bonfrére. Voor: Mraz, Mares (ex-PSV) en Brokamp Wisselspelers zijn: Hoenen en Heij- nen. Volkomen eerlijk tegenover de op handen zijnde dopingaffaire was de ploegleider van Willem li-Gazelle, waarvoor ook Van der Vleuten rijdt, Ton Vissers. Deze bleek uitermate verontwaar digd over de achtergrond van deze affaire. „We zijn hier weer eens de Chinezen van Europa, hoor," mee smuilde hij. „Bij het onderzoek iin het laboratorium van Gent door profes sor De Vleeschhouwer heeft men ge zocht naar de sporen van het middel „Reactivan". Dit doet men nergens in heel Europa; enkel in Gent doet men dat pas sinds kort. Dat wil dus zeg gen dat men overal in Europa wel straffeloos Reactivan kan nemen, maar in Nederland niet. 't Is toch te gek om los te lopen! Als men de urinemonsters naar Parijs of Milaan stuurt valt het onderzoek negatief uit. Men kan wel de Italiaanse Giro rijden, en de Franse Tour zonder „be trapt" te worden, maar niet het Ne derlands wegkampioenschap. Bela chelijk gewoon. Ze zijn hier in Ne derland nog Roomser dan de paus We hebben dan ook de Bond voor Be roepsrenners ingeschakeld, die de hele affaire in handen heeft geno men. Hoofdmotief zal worden de me thode van onderzoek, die is gebezigd, een methode, die nergens in Europa vordt gebezigd, behalve dan juist in Jent. We hebben dan ook gevraagd im het tweede urinemonster naar Parijs te sturen en dat daar te laten inderzoeken. Maar dat werd gewei gerd. Uiteraard is dat het goed van de KNWU, maar per slot van reke ning ressorteren wij toch ook onder de internationale wielerunie. Voordat de officiële bevestiging door de KNWU is gegeven, is bij voorbaat al zeker een man gedupeerd, ■los. van der Vleuten, die niet gese lecteerd is voor deelname aan de we reldkampioenschappen in Leicester, had daar namelijk, gezien zijn pres taties in dit seizoen, wel degelijk recht op. „Jos moest zeker gaan", beweert Ton Visser stellig. „Hij heeft goed gereden dit seizoen en is nog goed in vorm. Bovendien is dat parkoers in Leicester uitstekend geschikt voor een man als „de Vleut". Hij zou zeer zeker kampioen kunnen worden. Dat (Van onze sportredactie) VELSEN „Natuurlijk had ik graag een topspeler in mijn elftal gehad. Wie wil dat niet?" De be perkte financiële mogelijkheden van Telstar hebben deze wens van trai ner Jan Rab niet kunnen vervul len. Maar geen nood. Immers Tel star is een van de vele clubs, die ondanks het gebrek aan sterren en ondanks het gebrek aan een groot kapitaal, de laatste jaren tevreden zijn met een rolletje in de hoog ste divisie van het betaalde voet bal. Een rolletje dat elk jaar vrij wel identiek is en waarvoor dan ook weinig fantasie nodig is. Het ergste wat kan gebeuren is degrade ren. Het gunstigste is een plaats bij de runners-up. Dat eerste is de schrik. Het laatste een ideaal. Op deze twee punten is dan ook het aan- en verkoopbeleid van de Vel- senaren gericht. De voornaamste aankopen werden gedaan om de leemtes, die het af gelopen seizoen naar voren waren gekomen, zo goed mogelijk te vul len. Driessen en Molenaar moeten de verdediging versterken en De Jong en Lecherman de aanval. „Ook voor het middenveld had ik nog wel een aanwinst kunnen gebrui ken", zegt Jan Rab", maar dat zat oordeelt hij zelf. „Ik heb een goe de opleiding gehad en zeer zeker kijk op de jongste ontwikkeling in het topvoetbal. Vandaar dat ik meen te kunnen zeggen dat Telstar met dit elftal, vooropgezet dat het zich goed samenpakt, dat de jon gens elkaar begrijpen en alles gaat kloppen voor alle clubs, die Ajax en Feijenoord volgen, inclusief P3V een moeilijke tegenstander zal worden" er niet in. Nu, voor de rest zal ik het moeten hebben van de kern, die ik al had, de eigen spelers. Er zit talent genoeg in. De vraag is enkel: wanneer zal dit zich voldoen de ontwikkeld hebben. In ieder ge val heb ik nu de mogelijkheid om via de vleugelverdedigers de aan val te stimuleren. Afgelopen sei zoen is dat door gebrek aan mate riaal niet helemaal uit de verf ge komen". Jan Rab is met zijn 26 jaar de jongste eredivisietrainer. Gebrek aan ervaring en routine lijken een grote handicap. „Dat vind ik niet". Ondanks het gemis aan sterren ziet Jan Rab kans om van de Vel- sense ploeg een gevaarlijke midden motor te maken. Wel stelt hij daar bij als hoofdwaarde dat het team moet zijn ingespeeld. Daarom is hij dan ook al snel begonnen met de training, die in de voorbereidings periode erg intensief zal gebeuren. „Ik moet de nieuwkomers in het team hebben ingepast voordat de competitie begint", stelt de Telstar trainer. „Want dan gaan de klap pen vallen. Als je in het begin een aantal punten verliest, zal het op het laatst van de competitie moei lijk zijn die weer in te halen. Ui teraard zijn er nog meer factoren, die hier de hand in hebben. Neem nu alleen maar de competitie-inde ling. Het begin is bijzonder belang rijk. Kom je dan tegen de sterkste clubs en haal je nauwelijks een punt, dan is je elftal geneigd om weg te zakken. Daar moet je alle maal rekening mee houden". Ondanks de bescheiden rol, die Telstar het afgelopen seizoen in de competitie heeft gespeeld, blijkt het publiek toch in grote getale te zijn opgekomen, een bewijs dat het de club niet vlug in de steek laat en dat de prestaties van de Velsense semi-profs heus wel op prijs stelt. „We hoeven ook geen kampioen te worden", zegt Jan Rab". Hoeven niet en kunnen niet. Dat weet het publiek ook. Ik vind dat we het dit jaar behoorlijk hebben gedaan en als alles een beetje makkelijker gaat lopen zullen we het nog beter doen. Kijk, de kern van het elftal heeft een heel redelijk peil. Met de nieuwe aanwinsten is er weer een hoop verschil met vorig seizoen. Als dat verschil in iets positiefs is om te zetten, speel je ook beter. En waarom niet? Per slot van rekening hebben we niet voor niets aanko pen gedaan. Al zijn het dan geen grote. Als je goed spelers kunt sa mensmelten tot een draaiend team is dat meer waard dan 'n team, dat minder soepel speelt en een paar terren heeft". Bij alles is Jan Rab een van de -einige trainers, die het woord 'egradatie niet in de mond heeft (ehad. Wat betreft de prestaties van :ijn club is hij vrij zelfverzekerd, lij houdt niet van veel argumen- eren, maar stelt de dingen, zoals üj ze ziet, zoals hij ze zich heeft •oorgesteld. Jan Rab, optimist of •ealist? Hij haalt de schouders op. Men zal wel zien. „Laat het publiek zelf maar komen kijken...." JO SIMONS

de Vrije Zeeuw | 1970 | | pagina 7