Vrij snel goed (drink) water voor Rotterdam Leeftijdsgrenzen voor films blijven 14 en 18 jaar f20.- Rijkspostspaarbank rente tot 7% Slagea Iris-te dosr rland NS-Vakantie- dagtochten VS-senator wil van verbrandingsmotor af Uit Brabantse Biesbosch BEKKENS DIRECTIE x voêidelig uit met MS WETSONTWERP FILMKEURING voordelig uit met NS Overgang Grote drukte in j eugdherber gen voordelig uit met NS WOENSDAG 5 AUGUSTUS 1970 De „Edax", een enorme cutterzuiger met een vermogen van 4000 PK en een produktie van 160.000 kubieke meter zand in een normale werkweek van 1 7 97 uur, is het vlaggenschip van de N.V. Breejenhout. De zuiger werd via een speciaal hiervoor gegraven sluis de polder „Honderd en Dertig" binnen gebracht. Het zand dat de „Edax" uit de Honderd en Dertig" graaft wordt voorlopig gebruikt voor het opspuiten van de ringdijken van de waterbekkens tot een hoogte van 8.50 meter boven NAP. BRABANTSE BIESBOSCH De Rotterdammers zijn nooit ver wend geweest met de kwaliteit van hun drinkwater, maar wat er eind januari 1963 gebeurde ging alle perken te buiten. Toen de Maasstedelingen op een goede morgen hun kranen opendraaiden kwam daar zout water uit. Vier dagen lang werd de stad gekweld door een „zout-invasie", waaraan ze in feite zelf schuldig was. Misschien had Rotterdam zijn aan dacht te eenzijdig geconcentreerd op de dreigende gevaren vanuit het oosten. Met name op de schrikba rende vervuiling van het Rijnwater, waarop stad en omgeving zijn aan gewezen. De zorgen over de rein heid van het Rijnwater waren overi gens terecht. Was het water van Europa's drukst bevaren rivier rond 1875 nog schoon, volgens recente metingen bij Lobith voert de Rijn meer dan 50.000 ton „keukenzout" per dag af. De Rijn is een vergaargeul gewor den voor het afvalwater van talloze industrieën en stedelijke rioleringen. Rotterdam hielp er evenwel zelf aan mee zijn waterproblemen te vergroten door naar het westen steeds meer en steeds diepere ha venbekkens te graven en de Nieuwe Waterweg voor de gestaag groeiende scheepvaart uit te baggeren. Het ge volg was, dat het zoute zeewater steeds verder het land binnendrong. Tenslottte zelfs in het ledingwater- net. Rotterdam zat in de tang. Toen de ramp eenmaal geschied was benoemden B en W ijlings een commissie van advies, die een oplos sing moest zoeken voor het water probleem. Die oplossing vond men in Bra bant. Voorgesteld werd reuze water spaarbekkens aan te leggen in de Brabantse Biesbosch. Aanvankelijk meende men met drie bekkens te kunnen volstaan, maar volgens de huidige plannen worden het er vier. Dit om de mogelijkheden voor de watervoorziening od langere termijn optimaal te benutten. Na veel gesputter in de Brabantse Provinciale Staten, die beducht wa ren (en zijn) voor een Rotterdamse overheersing, werd de N.V Water- winningsbedriif Brabantse Riesbosch opgericht, op 22 november 19R8. De N.V. kreeg een maatschanne- lijk kapitaal van f ICO een. ver deeld in 40 aandelen van f 7soo ïn bet aandelenkanitaal n-rtn:„„r„„ Rotterdam en de provineie De winzuiger „Mosa" is in het Gat van de Ponnüeren" bezig niet het laden van snl'ithakken van 1700 *on. De „Mosa" zuigt zichzelf een weg van de Amer naar de Petrns- nlaat. Het zand. dat de zuiger bier- hij w'nt. gaat naar het Industriege bied Moerdijk. Brabant elk voor 40 procent (16 aandelen). Twintig procent van het maatschappelijk kapitaal werd in reserve gehouden om de mogelijk heid open te laten eventuele andere gegadigden voor het water uit de Biesboschspaarbekkens (men wist toen al van de belangstelling van Zeeland en Zuid-Holland) te laten deelnemen. De plaatsing van de reserve-aan delen werd actueel tijdens de verga dering van de Brabantse provinciale staten op 17 juli j.l. De Brabantse Statenleden dwongen Gedeputeerde Staten er toe een voorstel terug te nemen om aan de provincie Zeeland vjer aandelen (10 pet) toe te kennen. G.S. van Brabant wilden Zeeland laten deelnemen in het waterwin ningsbedrijf aangezien deze provin cie waarschijlijk reeds in 1973 wa ter uit de Biesbosch spaarbekkens zal gaan betrekken. Bij de Brabant se Statenleden kwam echter de oude vrees weer boven, dat Brabant door een verdere uitgifte van aandelen tegenover een eventuele combinatie Rotterdam-Zeeland in een minder heidspositie zou kunnen komen te staan Ondanks de begrijpelijke politieke strubbelingen is de uitvoering van twee van de vier geplande Bies- bosch-waterbekkens reeds lang in volle gang. Over de voorbereiding van dit gigantische werk heeft ir. P. L. Knoppert, directeur van de N.V. Waterwinningsbedrijf Brabant se Biesbosch een uitvoerige en bij zonder overzichtelijke beschouwing gegeven in het jongste nummer van „Noord-Brabant", uitgave van het Economisch-Technologiseh Instituut voor Noord-Brabant te Tilburg. In het hartje van de winter, rond Kerstmis j.l., nestelden de bagge raars van het aannemersbedrijf N.V. Breejenbout voorheen fa. T. den Breejen van den Bout uit Overveen zich in de ruige Biesbosch. Zij be gonnen met de aanleg van de zui veringsbekkens „Petrusplaat" (135 ha) en „Honderd en dertig" (ca 250 ha). Deze bekkens zullen straks steeds geheel gevuld zijn met water, dat ter zelfreiniging drie tot vier weken in de bekkens zal verblijven, alvorens het zal worden verder ge pompt naar Rotterdam, Zeeland en (vermoedelijk na 1980) ook naar West-Noord-Brabant. De aanleg van de zuiveringsbekkens „Petrus plaat" en „Honderd en Dertig", als ook de bouw van een pompstation en bedrijfsgebouwen aan de noord westzijde van de „Petrusplaat", zul len over ongeveer twee jaar gereed zijn. Ze mogen niet gebruikt worden voor recreatie. Maar reeds nu begint de aanleg van genoemde bekkens zich duide lijk af te tekenen. Een van de eerste werkzaamheden betrof namelijk de aanleg van de enorme ringdijken, waarvan de kruinen op 8.50 meter boven NAP komen te liggen. Deze schetskaart geeft een beeld van de waterbekkens in de Brabantse Biesbosch. In uitvoering zijn reeds de zuiveringsbekkens „Petrusplaat" en „Honderd en Dertig". In een later stadium zullen de voorraadbekkens „De Gijster" en „Zuiderklip" worden aangelegd. In een later stadium zal 23 mil joen m3 zand uit deze twee bekkens worden gegraven, dat gebruikt wordt voor de ophoging van de su- perregionale industrieterreinen nabij Moerdijk. Een armada van door sleepboten getrokken bakken zal in de naaste toekomst het zand naar het Industrieterrein Moerdijk aan de westzijde van de Moerdijkbruggen transporteren. Breejenbout N.V. voert in Bies bosch en Moerdijk voor een slordige f 40 miljoen werk-uit. Op dit mo ment zijn hiervoor in de Biesbosch ondermeer vier zuigers ingescha keld, te weten de „Linquenda I" de „Isala", de „Mosa" en de enorme cutterzuiger „Edax". Verder liggen er bij Moerdijk twee zuigers van Breejenbout, de „Rhöne" en de Lin quenda II". Zuidwest-Nederland gebruik zal moeten gaan maken van het opper vlaktewater uit de Biesbosch spaar bekkens, die - op prijs - basis van 1968 - een investering van f 240 miljoen zullen vergen. De directie van de werken berust bij Rotter dam. CEES DE BEKKER De perszuiger „Isala" ligt in de vaargeul de Kleine Hil en leegt de bakken, die van de „Linquenda I' komen. Met dit zand is reeds een werkhaven opgespoten aan de „Pe- truspiaat". Later gaat het zand naar een terrein var. 27 ha, dat op plus 5.50 meter NAP wordt gebracht en waarop het zenuwcentrum van het Waterwinningsbedrijf Brabantse Biesbosch zal verrijzen. Hier komen onder meer pomp- en zuiveringsin stallaties en kantoorgebouwen. Nog niet aanbesteed is de aanleg van de twee grootste Biesboschbek- kens „Gijster" (320 ha) en „Zuider klip" (400 ha). Dit worden zoge naamde voorraadbekkens, van waar uit zonodig water naar de „Honderd en Dertig" en de „Petrusplaat" kan worden gepompt. Alle bekkens zullen voornamelijk gervuld worden met Maaswater, dat van betere (lees „minder slechte") kwaliteit is dan het Rijnwater. Wan neer alle bekkens straks gevuld zijn zullen zij in totaal ongeveer 150 miljoen kubieke meter water bevat ten. Het leveringsvermogen (het water zal regelmatig aangevuld wor den) wordt geschat op 500 miljoen m3 per jaar. In het jaar 2000 zal Rotterdam hiervan ongeveer de helft nodig hebben. Reeds op korte termijn zal het Biesboschwater ook nodig zijn voor het sterk geindustrialiseerde Sloege- bied bij Vlissingen en de Terneu- zense kanaalzone. Over een jaar of tien zal ook in West-Brabant de winbare hoeveelheid grondwater te kort schieten, zodat ook dit deel van (ADVERTENTIE) i Na-W Wie 8 dagen lang veel in ons land wil reizen, is het voordeligst uit met een 8-daags kris-kras ahonuement. ifc vlJ ia» .-J 'iii' 3 KS Identiteitsbewijs of pasfoto Meebrengen. WASHINGTON (DPA) Als de democratische senator Gaylor Nel son zijn zin krijgt, rijden er in 1975 geen auto's met verbrandingsmotor meer in Amerika. Hij diende een wetsontwerp in, dat de auto-industrie wil dwingen bin nen vier jaar een motor te ontwik- kleen die de lucht niet of in veel min dere mate vervuilt. De kosten van deze ontwikkeling kunnen naar zijn mening door de industrie zelf wor den gedragen als deze ervan afziet ieder jaar nieuwe modellen op de markt te brengen, wat steeds zo'n anderhalf miljard dollar kost. (Van onze pari. redactie) DEN HAAG Minister Beer- nink (Binnenlandse Zaken) zal zeer binnenkort een wetsontwerp inzake wijziging van de filmkeu ring indienen bij de Tweede Ka mer. De minister heeft zijn besprekin gen over de wijziging in eerste in stantie afgerond en is van plan het interimadvies van de adviescommis sie zedelijkheidswetgeving over de handhaving van de leeftijdsgrenzen van 14 en 18 jaar te volgen. De commissie, die op 11 mei van dit jaar werd geïnstalleerd, bracht reeds op 26 juni advies uit. Voorgesteld werd een tijdelijke overgangsregeling bestaande uit de ze punten: Films voor volwassenen kunnen vrijwillig ter advisering aan een door de overheid in te stellen film keuringscommissie worden overlegd. De vertoning van films, die voor advies zijn aangeboden en door de commissie uit juridisch oogpunt niet zijn ontraden zal - zoals de advies commissie aan de hand van het bestaande beleid verwacht - niet tot strafvervolging of een andere wijze van overheidsingrijpen achteraf mo gen leiden. a Voor films, die ook aan jeugdi gen zullen worden vertoond veran dert niets. De leeftijdsgrenzen van 14 en 18 jaar blijven voorlopig ge handhaafd. De commissie die de verplichte keuring van deze films verricht, moet hij voorkeur ressovte- ren onder het Ministerie van CRM. (ADVERTENTIE) 8 dagen treinen op de tienertoer voor NS-Identiteitsbewijs of pasfoto meenemen. In juni, juli en augustus. Het meerderheidsstandpunt in het advies van de commissie was tegen een onmiddellijke afschaffing van iedere keuring van films voor vol wassenen. Dit zou volgens de advies commissie veel onzekerheid teweeg brengen, zowel voor de overheid als voor de bioscoopexploitanten en het publiek. Derhalve wordt een over gangsregeling voorgesteld met een vrijwillige keuring. Als de commissie een film ont raadt, betekent dat niet dat er geen vertoning mag plaatsvinden, maar er zou wel een reële kans bestaan dat vervolging wordt ingesteld, bijv. op grond van schending van het verbod tot het vertonen van afbeeldingen die aanstotelijk zijn voor de openba re eerbaarheid. De heer J. Broeksz, voorzitter van de VARA en één van de twintig commissieleden, vertegenwoordigde een minderheidsstandpunt. Hij dien de een nota in, waarin wordt voor gesteld, dat hij met name niet de bezwaren van de meerderheid van de commissie deelt, dat er een va cuüm zou ontstaan bij het plotselin ge wegvallen van iedere keuring van films voor volwassenen. Volgens de heer Broeksz is de kernvraag of volwassen Nederlan ders zelf mogen uitmaken wat ze willen zien of niet. Dit uiteraard binnen de grenzen welke de wet hen biedt. Een ander lid van de commissie wilde zich niet tegen het meerder heidsstandpunt verzetten, omdat hij geen betere oplossing had. (Van onze correspondent) BREDA Door de grote trek uit alle delen van de wereld naar ons land, zijn de ruim 50 jeugdherber gen in Nederland, vooral in de grote steden, langs de kust en op de waddeneilanden, zeer goed bezet. Naast vele jongeren uit onze buurlanden en Amerika is er een toename van het bezoek uit de Scandinavische landen. De duizen den jeugdherberggasten die zich in Amsterdam bevinden worden gro tendeels ondergebracht in jeugdher berg „Stadsdoelen" en in de NJH- dependances „Vincentius" en „De Palm", de NJH heeft ook een over nachtingsgelegenheid in beheer waar ook niet-jeugdherbergled en terecht kunnen. (ADVERTENTIES) Een dagje naar Antwerpen of Zeeland (3-eilanden- tocht), naar Gaasterland. of Amsterdam, naar Rotterdam of naar het Evoluon in Eindhoven. Keuze uit meer dan 30 mogelijkheden. Alle informatie in de brochure Vakantiedag tochten op de stations. Er zijn 2300 vestigingen. Op de postkantoren kuntu de hele dag terecht. Een aantal daarvan is zelfs ook op vrijdagavond of de plaatselijke koopavond geopend. Voor de postagentschappen gelden aparte openingstijden.

de Vrije Zeeuw | 1970 | | pagina 6