BENZINE WEER DUURDER Vuile lucht in Rijn mond en Z.-Limburg Marineman uit VS verdrinkt bij Vlissingen Jumbo-jet (met 361 passagiers) gekaapt Veerboot slaat om: 150 doden VANDAAG TOPGESPREK Mogelijk topgesprek Kosygin-Nixon HONDERDEN VISSEN PLOTSELING DOOD IN TERNEUZEN Pater gooit steen door ruit van sexwinkel F 35.000 uit brandkast Twee doden op de weg door hart-infarct Uitgeefster N.V. Uitgevers Maatschappij De Stem Vaticaan zwijgt SHELL PRAAT MET VEROLME jen Duitsland Bij Hema-Waalwijk In Baarle-Nassciu en in Sittard DirecteurDr. W. A. J. M. Harkx. Advertentieprijsper mm 16 cent; minimum m per advertentie 2,40, exclusief 4% B.T.W. HoofdredacteurL. Leijendekker. H M MBk H H IjjpH H| MM MOM flk SK Hfc H» W. O S «wil® O O SK3 tS iW O O m an H Rubriek „Kleine Advertenties" (geen handeis- Ml £M Kt UB KG B K O 8L Sb B_ fla O O O Ml S advertenties) 5 regels 1,15. Iedere regel méér Redactie- en Administratie-adresH| Bj H K; |H gfl^ jUjN |k ®Bjj| ksjm 23 cent. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Nieuwstraat 9, Terneuzen, tel (01150)—7920. O H BÉ M HM O O SB M U ÜT O O SS BB ■V H H B B B B B B B ^B BI VermeldingBrieven onder nummer, of Adres ■^B Hn» ^B B ^B BLm ^n^B ^B H[ bureau van dit blad, verhoging. Abonnementsprijs m.i.v. 1 juli 1970; B^^ ^^Bl BB B Bl BI^B ^^BB BB HB B f 9,20 per kwartaal; per maand 3,25. Inzending advertenties uiterlijk tot v.m. 11 uur. Losse nummers 15 cent, inclusief 4% B.T.W. M^^AG 25e Jaargang Voor maandagnummer^ydag tot v.m. Gironummer 1945433 3 AUGUSTUS 1970 No. 6309 11 uur. (Van onze correspondent) VLISSINGEN De dag voordat hij met verlof naar de Verenigde Staten zou gaan en de dag na zijn verjaardag, is de 21-jarige Ameri kaanse marineman W. J. S. gister middag bij het strand van Vlissin gen verdronken. De Amerikaan is afkomstig van de Amerikaanse mij nenveger „Dash", vlaggeschip van het Amerikaanse smaldeel, dat op dit ogenblik een bezoek brengt aan de haven van Vlissingen. Nadat alarm was geslagen, werd een grootscheepse reddingsactie op touw gezet Behalve reddingsboten en loodsboten, werden kikvorsman nen van het Amerikaanse smaldeel ingezet. S. was samen met zijn kameraad ,T. B. S. (20) bij het strand van de Boulevard Evertsen gaan zwem men. Doel was de duiktoren van bet badstrand, die bij hoog water een flink eind jn zee staat. Op een gegeven ogenblik merkte J. B. S. dat zijn kameraad achterop raakte en in moeilijkheden kwam. Hij waarschuwde de badmeester en en kele mensen in zijn directe omge ving. Behalve de politie namen red dingsboten en loodsboten aan het redding- en zoekwerk deel. Een team van kikvorsmannen vond het slachtoffer na 5 minuten. Het stoffelijk overschot is over- georacht naar het St.-Josefzieken- huis in Vlissingen. Zondagmiddag is de 7-jarige Mar- tinus Eekels uit de C. Houtman straat te Den Bosch in de Zuider pias aldaar verdronken. Het jonge tje was met zijn vader en broertje naar deze plas gegaan, doch werd vermist, nadat hij zich alleen met een bootje op het water had bege ven. Enkele personen uit het aan wezige publiek wisten hem vrij snel op te duiken doch de levensgeesten waren toen reeds geweken. De 13-jarige jongen J. C. R. Bet- tinger uit Utrecht is zaterdagmid dag verdronken in het Henschoter- meertje in het nog niet voor pu bliek opengestelde recreatiegebied van de stichting „Utrechtse Heu velrug" onder Woudenberg. Zaterdagmiddag is het 4-jarig meisje A. Kwakman uit Weert in een grote put in een bos aan de Maarheezer Huttendijk in Weert verdronken. De put is vorig jaar bij graafwerkzaamheden ten behoeve van het legerkamp Budel ontstaan. RUN OP STRANDEN VERSTOPT WEGEN Zo vol waren de stranden van Scheveningen en Zandvoort. Arabieren verdeeld (Van onze redactie buitenland) CAIRO Ministers uit zeven Arabische landen komen vandaag in de Libische hoofdstad Tripoli bijeen ter bespreking van het door Egypte, Jordanië en Israël aanvaarde Amerikaanse vredesplan. Dit is in Caïro bekendgemaakt. Er komt echter ook een plan van Libië ter tafel over opvoering van de militaire acties tegen Israël. Er heerst grote onenigheid in het Arabische kamp. Aan de conferentie zullen volgens de bekendmaking deelnemen de mi nisters van buitenlandse zaken en defensie van Egypte, Jordanië, Sy rië, Libië en Soedan. Irak en Algerië doen niet mee. Algerië liet weten, dat het niet bereid is tot een bijeen komst „in Tripoli of elders" op basis van uitvoering van het plan-Rogers, „dat louter en alleen de definitieve liquidatie beoogt van de heilige rech ten van het Palestijnse volk". Algerië steit zich onvoorwaardelijk op aan de kant van het Palestijnse verzet, aldus de verklaring. DEN HAAG (ANP) De ben zine wordt opnieuw iets duurder. Als gevolg van gewijzigde markt omstandigheden zullen vandaag en kele aardolieprodukten in prijs wor den verhoogd, aldus een mededeling van de gezamenlijke oliemaatschap pijen. De prijs van superbenzine en gewone benzine gaat aan de pomp 1,2 cent per liter omhoog. De prijs van autogasolie aan de pomp wordt verhoogd met 0,8 cent per liter. Verder worden de prijzen voor gasolie, huisbrandolie I en II en dunne stookolie verhoogd met 80 cent per 100 liter. Hiermede wordt de prijs van huisbrandolie I voor particulieren f 11,10 - f 11,35 per 100 liter. Deze prijsverhogingen vinden plaats in het kader van de door het ministerie van economische zaken vastgestelde prijsstructuur voor vloeibare brandstoffen. (Van onze correspondent) WASHINGTON In Washington doen momenteel berichten de ronde over een mogelijk topgesprek tussen premier Kosygin van de Sovjet-Unie en de Amerikaanse president Nixon. Deze zou in oktober de 25ste zit ting van de algemene vergadering van de Verenigde Naties moeten bij wonen. Volgens Oosteuropese diplo maten wil Kosygin deze bijeenkomst in New York graag bijwonen, ten minste als de komende twee maan den de Amerikaans-Russische be trekkingen niet door donkere wol- verduisterd worden. ROME (K.N.P.) Het Vaticaan heeft geen enkel commentaar ge geven op het communiqué, dat de Nederlandse bisschoppen hebben uitgegeven naar aanleiding, van het gesprek van kardinaal Alfrink met paus Paulus. Volgens welingelichte kringen In Caïro zal ook het centrale comité van de Palestijnse verzetsbeweging een delegatie naar Tripoli sturen om er voor te zorgen dat de stem der guer rillastrijders die het vredesplan zonder meer van de hand hebben gewezen en felle kritiek op presi dent Nasser geuit wordt gehoord. Of de Palestijnen tot de conferentie worden toegelaten is echter niet be^ kend. Naar alle waarschijnlijkheid zullen er op de bijeenkomst harde woorden vallen. Syrië heeft de vre desvoorstellen eveneens afgewezen, maar dat wordt in Caïro slechts als uiterlijk vertoon beschouwd. Intussen schrijft het tijdschrift „Time" vernomen te hebben dat Rus sische piloten donderdag Egyptische Migs-21 gevlogen hebben in een ope ratie tegen Israël en dat enkele door de Russen bestuurde Migs zijn neer geschoten. Hoewel alle partijen wel zo voor zichtig zijn geweest om het niet toe te geven, aldus „Time"",: hebben wij vernomen dat er Russische piloten betrokken waren bij dit incident, het eerste waarbij door Russen bestuurde Migs zijn neergehaald. Een van de vele files met strandgangers: wachtende auto's voor het veer van Zijpe, richting Schouwen-Duive- land. NEW YORK (RTR/AFP/DPA) Voor de eerste maal in de geschiedenis van de burgerluchtvaart is gisteren een Jumbo-jet van het type-747 naar Cnba gekaapt. De Boeing van de „Pan American World Airways" was kort na 05.00 Ned. tijd in New York opgestegen voor een vlucht naar San Juan op Porto Rico. Toen het toestel zich op ongeveer 320 kilometer ten noord westen van San Juan tevond, kreeg de piloot van een onbekende man op dracht naar Cuba te vliegen. ROTTERDAM (ANP) De Kon./ Shellgroep onderhandelt met Verol- mes Verenigde Scheepswerven over de bouw van tenminste een mam moettanker in de 250.000 DWT-klas- se, zo verklaarde gisteren, in ant woord op vragen, de woordvoerder van Shelltankers N.V. SCHIEDAM (ANP) De centrale meld- en regelkamer luchtverontrei niging van het openbaar lichaam Rijnmond heeft zaterdagavond de in dustrieën in het Rijnmondgebied gevraagd de verspreiding van stankverwek- kende stoffen beneden de 40 meter grens zoveel mogelijk te beperken. In Zuid-Limburg werd gisteren sterke luchtvervuiling gemeld. De deskundigen houden er rekening mee dat het huidige weertype met zijn nadelige invloed op de zuiverheid van de lucht - zwakke wind en hoge stabiliteit van de atmosfeer in de onderste luchtlagen - nog wel enkele da gen blijft bestaan. Vrijdagavond moest de centrale meld- en regelkamer het bedrijfsleven waarschuwen om lage stankbronnen af te sluiten, hetgeen overigens gemid deld wel 15 tot 20 maal per jaar gebeurt. Met name bewoners van de Rot terdamse satellietstad Hoogvliet klaagden over prikkelende stank. Deze werd veroorzaakt nadat de tanker „d'Amico Chemist" in de Eerste Petroleumha ven nabij Pernis ballastwater overboord gepompt had, waarin nog resten van de vorige lading methyl acrylaat voorkwamen. Een gele stinkende damp maakte het gisteren noodzakelijk dat automobi listen gisteren in de buurt van de staatsmijnen bij Heerlen en Kerkrade met groot licht gingen rijden. Een woordvoerder van de actiegroep „De Rooie Reuzen" deelde mee dat de luchtverontreiniging en het lawaai in dit gebied sterk zijn toegenomen sinds men in de mijnen een nieuwe machine in ge bruik heeft genomen. Aan boord van dit grootste toestel ter wereld bevonden zich 361 passa giers en 17 bemanningsleden. De Jumbo-jet kwam omstreeks half twaalf op het vliegveld van Jose Martin, nabij Havanna, aan. De onbekende ging van boord. Vol gens de piloot werd hij door de Cu baanse autoriteiten in hechtenis ge nomen. Na een klein uur kon de Boeing weer vertrekken. De gezagvoerder had de vier motoren van zijn toestel laten draaien om er zeker van te zijn snel te kunnen opstijgen. Als hij ze tot stilstand had gebracht, dan wa ren er misschien moeilijkheden ont staan, daar men op het Cubaanse vliegveld niet over de benodigde voorzieningen voor dergelijke reu- zentoestellen beschikt. Ev enna 13.00 uur is de Jumbo-jet in Miami in de Amerikaanse staat Florida aangeko men. Sinds het begin van dit jaar wer den 22 vliegtuigen gedwongen naar Cuba te vliegen. Over de gehele we reld zijn dit jaar 34 gevallen van vliegtuigkaping voorgekomen. -Hoaé-regg TERNEUZEN In de Schaatsvij- ver nabij het sportpark te Terneuzen zijn zondagmiddag volgens de eerste berichten (hoofdzakelijk witvis) om het leven gekomen tengevolge van gebrek aan zuurstof en de lage wa terstand. (Van onze verslaggever) MAASTRICHT Gistermid dag omstreeks 1 uur heeft pater Ed Krekelberg s.j. (57) een grote steen door de etalageruit van een Maastrichtse sexwinkel ge gooid. De centimeter dikke spie gelruit van drie bij twee meter werd totaal vernield. Tevens ging een hoeveelheid sexlingerie in de etalage aan flarden. De ver oorzaakte schade bedraagt f 2000. Een pikante bijzonderheid is, dat het gebeurde onder het oog van een Maastrichtse rechercheur die de pater naderhand meenam naar het politiebureau voor ver hoor. Nadat proces-verbaal was opgemaakt, kon pater K. weer vertrekken. De pater had de rechercheur gevraagd mee te komen naar de sexwinkel. Toen de rechercheur niet onder de indruk bleek te zijn en weg wilde, gooide de pater zijn steen. BRIDGETOWN (RTR/AFP) Een scheepsramp tussen de Caribische eilanden St. Kitts en Nevis heeft vol gens de laatste berichten aan min stens 150 mensen het leven gekost. De ramp deed zich voor met de veerboot „Christina", die een dage lijkse dienst tussen de twee Britse eilanden onderhoudt. De boot was zaterdagmiddag met 250 opvarenden van St. Kitts vertrokken voor de anderhalf uur durende oversteek naar Nevis, maar werd dicht in de buurt van laatstgenoemd eiland door een plotselinge stormvlaa" "etroffen en omgeslagen. (Van onze verslaggevers en correspondenten) BERGEN OP ZOOM/GOES Het zonnige weekeinde heeft vooral in de zuidwest-hoek van Nederland grote drukte op de weg ver oorzaakt. Gisteren in het bijzonder gaf rijksweg 58 het beeld te zien van een massale in- respectievelijk uittocht van badgasten. Alles trok richting Walcheren, Noord-Beveland en Schouwen-Duiveland. In de avonduren was gisteren op rijksweg 58 sprake van een ware ver- keersexplosie. In de rest van het land deed zich slechts incidenteel filevorming voor, zoals gistermiddag tossen Breda en Tilburg. Het verkeer op rijksweg 58 daarentegen gaf rond half acht een beeld te zien van een file auto's vanaf Korteven tot 's Heer Arendskerke, een afstand van circa vijftig kilometer. Op dit uur was het verkeersaanbod vanuit Walcheren bijzonder groot. Het verkeer via de bruggen over rijksweg 18 naar Zuid-Holland vorm de een file auto's die in beweging kon blijven met een snelheid van circa zeventig kilometer per uur. Het veer Anna Jacobapolder-Zijpe kon vanaf 17.00 uur het verkeer in het geheel niet meer verwerken. Hier kwamen wachttijden voor van meer dan twee uur. Het kruispunt Korteven onder Hoo- gerheide heeft in dit weekend voor enorme verkeersproblemen gezorgd. De verkeerslichten bij dit kruispunt, die er geplaatst zijn in verband met' de openstelling van een rijbaan van de Randweg Oost in Bergen op Zoom moesten dit weekend constant met de hand bediend worden. Er stonden ki lometers lange files van beide zijden van het kruispunt. Duizenden Belgen hebben het afge lopen weekend geprofiteerd van het goede weer voor een bezoek aan de Zeeuwsch-Vlaamse wateren. Ook voor het strand bestond grote belangstel ling. Zond-ag werden in Cadzand en Retranchement aan het strand alle records gebroken. Opvallend was ook hier de grote stroom Belgen, die zich gisteravond omstreeks half tien weer richting Belgische grens voortbewoog. Op de rijksweg van Perkpolder naar de grens ontstond één lange file. Dat zelfde was het geval op de weg van Terneuzen naar Terhole, die verbin ding geeft op de Perkpolder-grens- route. Behalve voor het strand en de Schelde bestond dit weekend ook een overweldigende belangstelling voor de recreatiegebieden „De Vogel" bij Hengstdijk en „De Braakman" bij Hoek. De stranden verder naar het noor den, zoals Scheveningen en Zand voort, waren de afgelopen dagen af geladen vol. De Nederlandse Spoorwegen heb ben gisteren ook gemerkt dat het mooi strandweer was. Met extra en met versterkte treinen werden on geveer 15.000 badgasten vanuit Am sterdam naar Zandvoort gebracht en weer naar huis vervoerd. Tussen Rot terdam en Hoek van Holland bedroeg de extra klandizie voor de Nederland se Spoorwegen 5.000 badgasten. Dat waren echter geen records. Bij temperaturen rond 25 graden heeft over de Westduitse autowegen de volgens de Algemene Duitse Auto mobielclub grootste verkeersgolf van het jaar in de richtingen zuid en noord gereden. Op de autoweg Mün- chen Salzburg deden zich in de nacht (Van onze correspondent) WAALWIJK In de nacht van zaterdag op zondag is er ingebroken bij de Hema Handelsonderneming Sanders aan de Stationsstraat te Waalwijk. Op de bovenverdieping werd op het administratiekantoor de brandkast opengebrand en f35.000.- ontvreemd. Bij het openbranden werd de brandkast rondom afgeschermd door middel van dekens om lichtuitstraling te voorkomen. Deze dekens waren afkomstig van de benedenwinkel. De daders zijn vermoedelijk binnenge komen met een valse sleutel. van vrijdag op zaterdag 51 verkeers ongevallen voor, waarbij 41 mensen werden gewond en 110 auto's werden beschadigd. Zaterdagochtend reden 3000 auto's per uur in de richting Salzburg. Bij de grens met Oosten rijk stonden lange rijen. Bij de Duits- Deense grens vormden zich eveneens kilometerslange files. Bij de grens post Elten aan de Nederlands-Duitse grens was de rij auto's anderhalve ki lometer lang. Ook in Frankrijk kwam het zater dag tot een ware uittocht aangezien augustus de traditionele vakantie maand in dat land is. Al bij de uit valswegen van Parijs vormden zich tot tien km lange files. Aan de Spaan se grens moesten toeristen tot vijf uur lang wachten voordat zij Spanje binnen konden rijden. (Van onze correspondent) BAARLE-NASSAU In Baarle- Nassau is gistermiddag een automo bilist, die met zijn auto uit de rich ting Ulicoten naar de Hoogstratense- baan reed, waarschijnlijk plotseling onwel geworden. Zijn auto raakte van de weg over een greppel en reed door de ter plaatse aanwezige weide- afrastering. Hij kwam een honderd tal meters in het weiland tegen een prikkeldraad tot stilstand. De be stuurder is, naar alle waarschijnlijk heid ten gevolge van een hartinfarct, overleden. Zijn vrouw, die naast hem in de wagen zat, bracht het er zonder enig letsel af, alhoewel de wagen flink beschadigd werd. Het slachtoffer, de 50-jarige F. de Leeuw uit Tilburg, werd per ambulance naar het Elisa- bethziekenhuis in Tilburg overge bracht. Zaterdagmiddag is in Sittard de 53-jarige J. Plettenburg uit Sittard, terwijl hij zijn auto bestuurde, ook door een hartinfarct getroffen en overleden. Zijn auto reed in volle vaart door en schepte een 51-jarige voetgangster, mevrouw V. uit Sit tard. Zij werd ongeveer tien meter meegesleurd en klem gereden toen de auto tegen een boom tot stilstand kwam. Zij liep levensgevaarlijke ver wondingen op. Bij een autobotsing op de brug over de Noord in Alblasserdam zijn zaterdagavond twee doden en twee gewonden gevallen. De 40-jarige C. van den H. uit Sliedrecht raakte, vermoedelijk onder invloed, op de brug met zijn auto in een slip en kwam op de andere rijbaan frontaal in botsing met een auto, waarin een gezin uit Capelle a.d. IJssel zat. Van den H was op slag dood, evenals de moeder uit het gezin, de 42-jarige mevrouw L. K. Larssen-Kaat. De vader en een kind van tien jaar wer den gewond. Verder zijn o.m. drie kleuters in het verkeer gedood. In Rosmalen werd een 4-jarig meisje vlak bij haar woning bij het oversteken aan gereden. Ook bij het oversteken zijn in Oplbo een 3-jarig jongetje en in Opheusden eveneens een 3-jarig kind overreden en ter plaatse overleden

de Vrije Zeeuw | 1970 | | pagina 1