JONG EN MOOI Uit kroongetuigenis Linda Kasabian blijkt: MANSON MOORDDE NAAR WILLEKEUR V.S. GAAN ZENUWGAS IN ZEE GOOIEN Dirigent Szell overleden Nederlandse mannen staan er het slechtst op Op de vlucht voor lucht GROOTSE STERFTESTIJGING DOOR ADER VERKALKING EN HARTKWALEN: Verdien meer met Thomasmeel koop vandaag nog Thomasmeel der Zuider buren Artikel over Margaret DR. CORN. VERHOEVEN Agent steelt van verkeerde MET THOMASMEEL BOERT U VEILIG! Damesblad in beslag genomen Doe ook als de Heer Gardenier: ZATERDAG 1 AUGUSTUS 1970 Op een station zog ik een niet al ledaags tafereel. Een man en een vrouw die op het punt ston den afscheid te nemen van el kaar, gedroegen zich als een ver liefd stel. Zij deden wat stoeierig en plagend, liepen knus gearmd rond, kusten elkaar in de nek en deden verder alles wat bij het openbaar vrijen hoort. Het verba zingwekkende was dat zij geen jongeren waren, maar veertigers. En vrijende veertigers zie je zel den. Ze vrijen natuurlijk wel, maar niet in het openbaar. Ik sloeg het tafereel gade met een lichte bevreemding, waarin zich tegen mijn wil enige weer zin en wat melancholie mengde. Alles bijeen niet zo prettig ge voel. Waren het jongeren ge weest, dan was er niets aan de hand. Hoogstens zou het schouw spel bijgedragen hebben tot de overtuiging dat het leven mooi is of iets van die aard. Nu werd onverhoeds het probleem gesteld van het verband tussen jeugd, verliefdheid en de mooiheid van het leven. Want, laten we het hierover eens zijn: er wordt wel heel hard geroepen dat er geen taboes meer zijn, maar intussen stikken we er nog in. Een daarvan is dat oude ren niet in het openbaar mogen vrijen. Dat schijnt een privilege van de jeugd te zijn en als oude ren zich dat toeëi'genen, is dat een beetje raar. Dat denk ik niet, maar ik denk dat wij dat denken. We handelen althans alsof we dat denken. En het merkwaardige is dat de jongeren bij het in sta'nd houden van dit taboe voorop lo pen. Ik legde namelijk mijn pro bleem voor aan een jongere, met wie ik af en toe de eer heb te mogen praten, en deze bevoor rechte sprak vermanend, met de donkere stem van de grote we- ters en geruststellers van alle tij den: „Laten ze wijzer wezen". Wijs is het geen taboe te door breken. De lasten zijn immers groter dan de lusten. Het is wijs te berusten in wat nu eenmaal de gang van zaken is en die niet op eigen houtje te willen verande ren. De wijze jongere kon dit natuurlijk heel gemakkelijk zeg gen, omdat hij toevallig in de gunstige klasse valt. Voor mijn gevoel biedt zijn wijzer wezen geen oplossing van het probleem. Toch wil ik niet storm lopen tegen dit taboe. Niet als taboe, maar als probleem interesseert het mij. Ik wil best verklaren dat naar mijn diepste overtuiging ook ouderen er recht op hebben in het openbaar te vrijen, maar daarmee is het probleem niet op gelost. Het probleem is dat het van hen niet verwacht wordt en dat het bevreemdend werkt als zij het doen. Nu hebben ouderen meestal huizen waarin zij hun gang kunnen gaan, terwijl jonge ren meer op andere plaatsen zijn aangewezen. Maar dat zegt wei nig en al helemaal niets als het over een afscheid op het station gaat. Het gaat minder om de tegenstelling binnenshuis - bui tenshuis dan om het demonstra tieve karakter van het vrijen. Jongeren mogen gezien worden, dat is het. Ouderen moeten wij zer zijn. Wie jong en mooi is kan zich in het openbaar meer per mitteren. En wij hebben de nei ging aan de jeugd alles toe te kennen wat het leven maar voor mensen in petto heeft. De jeugd is onze norm voor wat veelbelo vend en waardevol is. Dat was al in de oudheid zo. De Grieken beeldden hun goden af als jeug dige mensen. Ook de goden en modellen van deze tijd zijn jeug dig. De achtergrond hiervan is waarschijnlijk deze, dat wij het leven liever zien als een belofte dan als een vervulling. Het ware leven is het bezit van een veel belovende toekomst. Hier kom ik bij het punt dat mijn melancholie oproept. Waarom zien wij het leven hoofdzakelijk als een belof te en niet als een vervulling? Ik denk dat dit zo is, omdat bij veel mensen de trieste overtuiging be staat dat de vervulling altijd een teleurstelling is. Persoonlijk ge loof ik dat die overtuiging op niets gebaseerd is, dat het over schakelen op een veelbelovende toekomst een slechte therapie is tegen de teleurstelling. Maar in tussen bestaat die overtuiging en is zij een bron van het taboe. Ouderen mogen niet verliefd zijn. „De oude gekken zijn gek ker dan de jonge gekken", zei La Rouchefoucauld al in de ze ventiende eeuw. En verliefden zijn gek, omdat verliefdheid niets te betekenen heeft. Als alles goed is, gaat zij voorbij en maakt zij plaats voor iets dat we „de ware liefde" noemen. En die lief de uit zich heel anders dan de verliefdheid. Van ouderen wordt verondersteld dat zij het eerste, gekke stadium waarin een mens zich illusies maakt, te boven zijn. Maar als zij dat nu eens niet zijn? Dan moeten zij doen alsof zij dat wel zijn. werk: het maakt van iets wat min of meer te verwachten is, een algemene regel waarop geen uitzondering te tolereren valt. Eén uitzondering breekt de regel. Als ik probeer te bedenken, waar deze strengheid vandaan komt, vind ik behalve de jaloezie van ouderen en jongeren ook de ster ke behoefte illusies in stand te houden. Dat ouderen niet mogen vrijen is een pedagogische maat regel in de serie: het leven ts mooi. Zij moeten daardoor de monstreren dat de verliefdheid van jongeren iets heel moois, unieks en veelbelovends is, dat het geen illusie is, ook al is het aan een bepaalde periode in het leven gebonden. Zij treden terug om ruim baan te maken voor de jeugd die het leven gaat ontdek ken en daarbij de illusies nodig heeft, dat zij die ontdekking voor het eerst in de geschiedenis doet. Dan is het namelijk veel aardi ger. De ouderen moeten inder daad wijzer wezen. Zij moeten- weten waar dit alles toe leidt. PARIJS (AP) Te Parijs is de 22-jarige agent van politie Boreau gearressteerd, omdat hij uit een auto een panoramische spiegel en een hoofdsteun had weggenomen. Deze artikelen werden later in zijn eigen wa gen teruggevonden. Boreau deed niet alleen iets fouts, maar hij had nog pech ook, want de auto waaruit hij de dingen had weggenomen was van zijn chef, een commissaris. (Van onze correspondent) Eén lettertje in een Belgische plaatsnaam kan een wereld van ver schil betekenen. Voor niet-Belgen maakt het geen verschil of hij met vakantie gaat in Knokke of Knocke, voor Belgen gaapt tussen die twee namen een politieke kloof. Als drietalig land is het normaal voor België, dat gemeenten meerdere namen hebben: de hoofdstad heet Brussel, Bruxelles, Brussel, de groot ste haven is die van Antwerpen, An- vers, Antwerp, en de derde grootste stad van het land is Luik, Liège, Lüttich. Het hangt er maar van af in welk taalgebied je woont. Subtieler wordt het namenspel als je het verschil moet ontdekken tus sen Tessenderlo en Tessenderloo, of tussen Meer en Mheer, of tussen Loth en Lot. Voor buitenlanders onbegon nen werk. De oplossing van het vraagstuk is nochtans eenvoudig: er bestaan in België twee officiële lijsten van plaatsnamen, een Franse en een Ne derlandse. De Franse lijst dateert uit de negentiende eeuw, en is gebaseerd op nog oudere lijsten, vooral uit het Napoleontische tijdperk. Uit die tijd stammen bijna middeleeuwse namen zoals Craynhem, Ruysbrouck, Saven- them, enz. In de jaren twintig van deze eeuw kwam er een nieuwe, Nederlandse lijst. Daarin werd resoluut een mo dernere spelling gebruikt: Kraainem, Ruisbroek, Zaventem, enz. De Franse lijst werd echter niet aangepast: daar is Lo nog altijd Loo, daar is Zedel- gem nog altijd Zedelghem. Ingewikkelder wordt het namen spelletje bij kleinere gemeenten die „grondig tweetolige" namen hebben: het Vlaamse Aalst heet in het Frans Alost, Dworp is Tourneppe, het Franse Visé heet Wezet, Oreye is Oerle, enz. Mensen die de streek niet kennen zullen Ronse nooit vinden, want in dat tweetalige gebied noemt men het nogal vaak Renaix, en de Waal die vertrekt in de richting Roulers komt zonder goed woordenboek nooit in Roeselare, zoals de stad officieel heet. En op dat ogenblik is het subtiele spel met lettertjes en vertalingen een ernstig probleem geworden, waar mee alle automobilisten in België te kampen hebben. Wie van Brussel naar Mons wil, moét weten dat die stad in het Ne derlands Bergen heet. Duitsers die naar Aken (Aachen) moeten, mogen in Luik de weg ne men naar Aix-la-Capelle, zoals de stad in het Frans heet. In de loop der jaren heeft men al vele pogingen gedaan om die namen- spaghetti op te ruimen, tot nog toe zonder al te veel succes. De nieuwste namenherrie is ont staan rond de luchthaven van Brus sel. Die luchthaven ligt in Zaventem, maar heet officieel „Brussel-natio- naal/Bruxelles-national". Fout, gillen de Vlamingen, de luchthaven ligt op éénialig Vlaams gebied, Brussel heeft daar niets te zoeken, alle staat- en provinciepersoneel dat daar werkt moet Nederlandstalig zijn, en de naam van het hele ding moet veran derd worden in „Luchthaven Zaven tem". Er is nog geen wet in de maak die deze wensen waar maakt. Men vraagt zich wel af hoe het spul in het Frans zou moeten heten. „Aero- port de Saventhem" misschien? (Van onze redactie buitenland) WASHINGTON Het Ameri kaanse leger zal binnenkort 2675 ton zenuwgas uit de tweede wereld oorlog vernietigen. Een woordvoer der van het leger heeft meege deeld, dat de met een laag beton omgeven granaten met het dodelij ke gas op een plaats ongeveer 450 kilometer voor de kust van Florida in de Atlantische Oceaan tot zin ken zullen worden gebracht. De oceaan is daar ongeveer 4800 meter diep. Uit uitgebreide onderzoekingen en proefnemingen van het Ameri kaanse ministerie van volksge zondheid is volgens de woordvoer der gebleken dat de kans dat de granaten zullen gaan roesten en dat het gas kan ontsnappen „prak tisch nul" kan worden genoemd. De bijna 3000 ton maken deel uit van ongeveer 26.500 ton oud mosterd- en zenuwgas, die het le ger vorig jaar in de Atlantische Oceaan voor de kust van New Jersey wilde deponeren. Tegen deze plannen rezen ernsti ge bezwaren in het congres en in de steden en dorpen langs de route welke de treinen met het gas op weg naar de kus* moesten passe ren. De route welke de treinen nu naar Summit Point zullen volgen, als de plannen doorgaan, is niet bekendgemaakt. De plaats waar het leger nu de zenuwgassen wil laten zinken ligt ongeveer 250 km ten noordoosten van Great Abacon Island van de Bahamas, en 450 km voor de kust van Florida. Gouverneur Claude Kirk van Florida heeft direct tegen het plan geprotesteerd. Hij zei alles in het werk te zullen stellen om de uit voering te verhinderen. Ook de regering van de Bahamas heeft al verontwaardigd geprotesteerd. Het Amerikaanse ministerie van defensie heeft meegedeeld, dat „in de nabije toekomst" 13.000 ton ze nuw- en mosterdgas, dat thans op geslagen ligt op Okinawa, zal wor den overgebracht naar het atoom- proefatol Johnston in de Stille Zuidzee, 1100 kilometer ten zuid westen van Honolulu. Deze over brenging geschiedt in overeen stemming van de wensen van Ja pan. Aanvankelijk wilde het leger het gifgas onderbrengen in Oregon, Kodiak (Alaska), Guam en andere plaatsen, maar de publieke opinie verzette zich hier steeds tegen. CLEVELAND (Reuter) De we reldberoemde dirigent George Szell is donderdagavond op 73-jariige leef tijd in een ziekenhuis in de Ameri kaanse stad Cleveland overleden. Hij stierf aan complicaties na een hartaanval. Dr. Szell heeft sinds 1946 de lei ding gehad over het symfonieorkest van Cleveland. In februari werd hij na zijn terugkeer met het orkest van een tournee door het Verre Oosten ziek. Hij herstelde niet en werd op 16 juni getroffen door een hartaanval. Szell zou deze zomer dirigeren op de festivals van Salz burg, Luzern en Edinburg. Hij is de tweede grote dirigent die deze week is heengegaan. Woensdag overleed zijn Britse colle ga sir John Barbirolli. Dr. Szell gold als de laatste van de „oude maestro's" uit het tijdperk Beecham-Toscanini. Hij is op 7 juni 1897 in Boedapest geboren en stu deerde in Wenen en Leipzig, waar hij als wonderkind furore maakte aan de piano. Linda Kasabian (21), de kroon getuige a charge in het Manson- proces. (Van onze redactie buitenland) LOS ANGELES Het duivelse „mysterie-Manson" begint zich dankzij de kroongetuigeverklarin gen van Linda Kasabian (21) steeds duidelijker af te tekenen. De verbijsterde Tate-moorden, ge volgd door die op de La Bianca's en nog een ander, blijken een toonbeeld te zijn van willekeurige moordlust. Linda Kasabian, die al vier dagen achtereen onthullingen heeft gedaan over de moorden van de Manson-cian, zegt zelf niet ac tief aan de moorden te hebben deelgenomen. Ze zal niet worden vervolgd, nu ze bereid is geweest, als kroongetuige a charge op te treden. Linda verklaarde over de Tate- moorden ondermeer „Manson zei, ik ben de duivel en ik ben hier om het werk van de duivel uit te voeren". Hij zou hetzelfde ook te gen Sharon Tate en haar vier gas ten hebben gezegd, voor de slach ting begon. Volgens Linda zou Ma son hebben verteld, dat er een grote paniek in het Tate-huis was ontstaan en dat het een troep ge worden was. „Overal lagen licha men", vertelde hij, „maar iedereen was dood". „Charlie zei, dat we er met niemand op onze boerderij over moesten praten en dat we maar moesten gaan slapen", aldus de kroongetuige. Ze kwam deze laatste dagen niet tot huilbuien, die haar dinsdag overvielen, toen ze het relaas deed van de Tate- moorden. Op de avond van de moorden op de rijke supermarkteigenaar Leno La Bianca en zijn vrouw Rosemary zou Manson het mes op Linda hebben gezet. Hij beval Linda haar mannelijke kennis een Semitisch acteur „de strot af te snijden". Dit kon Linda voorkomen door, ge volgd door de groep, met opzet naar de verkeerde huisdeur te lo pen. Linda had onderweg gezegd: „Ik ben niet als jij, Charlie, ik wil niemand doden". Ze voegde eraan toe, dat ze de volgende dag had besloten de commune te verlaten. Uit angst voor haar leven was zij toch maar gebleven. Over de rit, die eindigde met de moord op La Bianca en zijn vrouw, vertelde Linda: „Eerst hiel den we stil bij een kerk. Mansoin zei, dat hij de dominee of priester, of wie er ook in de kerk was, zou gaan zoeken. Hij kwam terug en zei, dat de deuren op slot waren". Met Linda aan het stuur ging het toen richting Hollewood en Sunset Boulevard, waar een man in een kleine witte sportauto voor hen kwam rijden. „Hij zei me de wagen te volgen", verklaarde ze, „en bij het volgende stoplicht, dat op rood stond naast de sportauto te gaan staan. Charles Manson zou dan uitstappen en de man dood schieten. Hij stapte uit, maar het licht sprong net op groen en de witte auto reed weg. Toen volgde hij hem niet meer". Bij de villa van de La Bianca's verliet Manson de auto. Hij had iets in zijn zak gestoken en keerde al na een paar minuten terug. Hij zou de man en vrouw in het huis hebben gezegd, dat ze niet bang behoefden te zijn, dat hij hun niets zou doen. Het openbaar ministerie beschul digt Manson ervan toen La Bianca en zijn vrouw te hebben vastge houden. Zij zijn later vermoord. Volgens het getuigenis van Linda Kasabian gaf Manson toen hij te rug was „Tex" Watson en twee meisjes opdracht naar het huis van de La Bianca's te gaan en daarna liftend naar de boerderij van de clan terug te komen. „Zei hij er niets over, dat zij de La Bianca's moesten doden?", vroeg substituut officier Vincent Bugiiosi op dit punt aan Linda Kasabian. „Ik durf het niet positief te zeggen maar het blijft door mijn hoofd spelen dat hij zei: laat ze niet merken dat je ze gaat vermoor den", antwoordde ze. Ze verklaar de ook dat zij de avond van de Tate-moorden niet wist dat dit het doel van de tocht was. Wel tijdens de avond van de La Bianca-moor- den. Ze was meegegaan aan het stuur omdat ze het Manson niet durfde weigeren, aldus haar ver klaring. Op een vraag van de openbare aanklager, deelde zij mee, in»de jaren 1965-1969 onge veer 50 maal l.s.d. te hebben ge bruikt. De verdediging wist te voorkomen, dat zij zou verklaren gezien te hebben dat ook Manson l.s.d. gebruikte. Twee advocaten kregen tijdens het proces 12 uur celstraf. Rechter Charles Older liet hen insluiten wegens minachting van het hof. Manson's advocaat onderbrak de getuigenisverklaring van Linda tel kens en de raadsman van Leslie van Houten (een lid van de Ma- son-clan) beledigde de officier. Ondanks het belastende getuige nis Manson, vertelde Linda, dat ze zich destijds fijn bij hem voelde: „Hij deed me voor korte tijd alles vergeten. Ik zei hem, dat ik zwan ger was". Op de vraag of ze zwan ger was van Manson, antwoordde zjj: „Nee". Vraag en antwoord hierop wer den op verzoek van de verdediging niet in het verslag van de zitting opgenomen. (Van onze redactie buitenland) GENèVE De sterfte als gevolg van aderverkalking en degenera- tieve hartkwalen is sinds 1955 bij mannen in de leeftijd van 45 tot 54 jaar sterk toegenomen. Dit heeft de Wereldgezondheidsorganisatie (WHO) in een rapport meegedeeld. Van de zestien geïndustrialiseerde landen die in het onderzoek wa ren opgenomen, vertoonde Nederland over de periode 1955 - '67 de grootste sterftestijging: 66 procent. Maar het sterftecijfer onder de Nederlandse vrouwen voor de genoemde kwalen daalde in hetzelfde tijdvak met vier procent, aldus het rapport. Alleen Japan vormde voor wat betreft de mannen een gunstige uit zondering met een daling van veer tien procent. De Verenigde staten en Zwitserland vertoonden slechts een geringe stijging: resp. drie en acht procent. Maar de gezondheidsorgani satie tekent daarbij aan dat het sterftecijfer tot een langzamer stij ging neigt waar het al hoog was. Zo was het in 1967 het hoogst in Finland, de Verenigde Staten en Australië met resp. 468.6, 351.8 en 325.0 op de 100.000 mannelijke in woners van 45 tot 54 jaar, en be droeg het in Nederland slechts 191.2 op de 100.000. Voor mannen was het cijfer ongeveer driemaal zo hoog als voor vrouwen. In dezelfde periode was echter een aanzienlijke daling geconsta teerd van de sterfte aan beroerten In genoemde leeftijdsgroep. De WHO meent dat dit mede het gevolg kan zijn van het beter onder contro le hebben van hoge bloeddruk. NEW YORK - LONDEN (Reuter) Het augustusnummer van het Amerikaanse blad „Ladies Home Journal", waarin een dreigende breuk in het huwelijk van de Britse prinses Margaret wordt gesugge reerd, zal niet in Engeland worden verspreid. Dit wegens bezwaren van de ko ninklijke familie, die de Engelse verspreiders van het blad via een advocaat had laten weten, dat zij het bewuste artikel „.schokkend en onsmakelijk" vond en dat de ver koop van het blad in Engeland haar „misnoegen" zou wekken. (ADVERTENTIE) Al een week lang hangt er een verstikkende, vuile mistlaag bo ven New York en Tokio. Hierbo ven inwoners van Tokio die en masse naar het strand zijn ge vlucht, waar het wel druk is, maar waar men in ieder geval kan ademen. Hieronder een jon gen die in New York aan het honkballen is met een masker op tegen de benauwend vieze lucht. „Mijn naam is J. Gardenier, veehouder te Broek onder Veenwouden (Fr.). Op mijn graslandbedrijf strooi ik a/s fosfaatmest stof altijd Thomasmeel. Dit bevalt mij uitstekend, ik koop Thomasmeel altijd inde zomermaanden. Het is dan verreweg het goedkoopst. En ik kan strooien, wanneer het mij het beste uitkomt

de Vrije Zeeuw | 1970 | | pagina 7