Israël gaat ook akkoord met staakt-het-vuren Gast omgekomen bij hotelbrand in Roosendaal NA'„GARANTIE" VAN NIXON Voorkom breuk in Neder land Extra beveiliging ramp overweg RADIO DE KOCK Drukte goed verwerkt DRIE ERNSTIG GEWONDEN EN VEEL SCHADE TE IJZENDIJKE Diplomaten in Uruguay ontvoerd Veilingen Kapelle en Terneuzen onder één directie Jongen gedood bij rellen in Belfast ALFRINK DOET BEROEP OP PRIESTERS (Je MUL Gas- verwarming saucijzebroodjes BANKETBAKKERIJ rorais Comp Auto klem, Commissie-Hof stra Mogelijkheid tot omzeilen van belasting beperken Zevenbergschenhoek Bijzonder veel extra verkeer in Sluis door havenstaking - DirecteurDr W. A. J. M Harkx. HoofdredacteurL. Leijendekker. Redactie- en Administratie-adres Nieuwstraat 9. Terneuzen, tel. (011501—7920. Abonnementsprijs m.i.v. 1 juli 1970: 9,20 per kwartaal; per maand 3,25. Losse nummers 15 cent, inclusief 4% B.T.W Gironummer 1945433 DE VRIJE ZEEUW ZATERDAG 1 AUGUSTUS 1970 25e Jaargang No. 6308 Advertentieprijsper mm 16 cent; minimum per advertentie f 2,40. exclusief 4% B.T.W. Rubriek „Kleine Advertenties" (geen handels advertenties) 5 regels S 1,15. Iedere regel méér 23 cent. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. VermeldingBrieven onder nummer, of Adres bureau van dit blad, 50 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot v.m. 11 uur. Voor het maandagnummervrijdag tot v.m. 11 uur. Uitgeefster N.V. Uitgevers Maatschappij De Stem (Van een onzer verslaggevers) UTRECHT/HILVERSUM Kardinaal Alfrink heeft gisteren avond een dramatisch beroep ge daan op de priesters die het wach ten op een oplossing in de celi- baatskwestie moe zijn, een breuk binnen de Nederlandse kerkpro vincie te voorkomen. In een extra- Brandpunt-tv-uitzending naar aanleiding van zijn reis naar Ro me zei de kardinaal dat „het ge- gevaar dreigt", dat „binnen die Nederlandse geloofsgemeenschap een breuk, en scheuring, ontstaat". Kardinaal Alfrink zei dat dit ge vaar dreigt, zeker wanneer binnen kort gehuwde priesters, teleurgesteld over de nu door het Nederlands epis copaat gekozen lange weg inzake het celibaat, zouden voorgaan in de eu- oharistdeivieri.nig. Hiermee doelde de kardinaal op de oproep die deze week Septuagint, de groep van solidaire, kritische priesters en predikanten, heeft gedaan aan parochies en ge meenten, om een gehuwde priester bij hen iin de eucharistie te laten voorgaan. (Zoals bekend mogen ge huwde priesters niet het volledige priesterambt uitoefenen.) (Zie verder pagina 7.) (ADVERTENTIES) Noordstraat 107. Tel. 01150-4251 TERNEUZEÏI MN BEGRIP VOO» Brkend gasfitte* yiooswljkstraat 1-4 TERNEUZEN Warme M TKNEUZW (Van onze redactie buitenland) TEL AVIV De Israëlische regering heeft na een week van voortdurende politieke spanning het Amerikaanse vredesplan voor een overeenkomst tussen Israël en de Arabische landen aanvaard. De akkoord-verklaring komt na de officiële verzekering van president Nixon dat Israël met een staak-het.vuren kon in stemmen zonder zijn positie aan het Suez-kanaal in gevaar te brengen. Zes ministers uit de Israëlische coalitieregering vonden dit niet vol doende en hebben tegen aanvaarding gestemd. Maandag zullen zij beslissen of zij uit de regering zullen stappen, of zullen blijven zitten. In een regeringsverklaring uit Tel Aviv wordt gezegd dat Israël op een „daartoe geëigend tijdstip een onder handelaar zal aanwijzen voor de be sprekingen met Arabieren, die ge voerd zullen worden onder leiding van de VN-afgezant voor 't Midden- Oosten, Gunnar Jarring. Jarring komt reeds morgen in New York aan om voorbereidingen te treffen voor de besprekingen. Er zullen, al dus de Israëlische verklaring, geen voorwaarden vooraf worden gesteld President Nixon had vrijdagnacht tijdens een persconferentie opge merkt, dat Israëlische functionaris sen de vrees hadden uitgesproken dat de Arabieren tijdens een bestand van 90 dagen (zoals in het plan- Rogers is opgenomen) met hun mili taire opbouw door zouden gaan. Hij voegde daar aan toe: „Wij en anderen hebben hun proberen te verzekeren dat dit niet het gevai zal zijn." Een logisch uitgangspunt is, dat er ge durende die periode geen militaire opbouw mag plaatsvinden, aldus de Amerikaanse president. Hij verklaar de voorts dat de Amerikaanse ge hechtheid aan Israels veiligheid en handhaving van het machtseven wicht in het Midden-Oosten had on derstreept. Nixon sprak van een „volledige militaire bevriezing". NIXON GOES Zowel ingaand als uit gaand was er vrijdagmiddag op Rijksweg 58 tussen vijf en zeven uur één lange file auto's te zien. Het was echter wel zo, dat het verkeer, zij het dan in rustig tempo, kon blijven doorstromen. Het bekende knelpunt bij Korteven leverde wei nig moeilijkheden op. De politie heeft een politieauto met bemanning uit Breda bij Korteven gestationeerd om eventueel de lichten per hand te bedienen. Ook bij de verkeerslich ten te Kruiningen kwamen geen ab normale files voor. Bij het knelpunt Stationsbrug te Middelburg verge wiste de commissaris van politie uit Middelburg D. van Ooijen zich zelf van de enorme drukte. Van opstop pingen zoals voorheen op de oude Rijksweg 58 het geval was, was nu geen sprake. Het bezoek aan het gehele strand in Zeeland is buiten gewoon rustig geweest. De veerdien sten over de Westerschelde hebben een enorm groot aanbod van perso nenauto's te verwerken gekregen. Bij het recreatiegebied rondom het Veerse Meer was het eveneens ab normaal druk. DE BAP (Bejaarden Algemene Par tij) die voor de laatste gemeente raadsverkiezingen in diverse steden werd opgericht, wil nu uitgroeien tot een landelijke partij. Zij stellen zich ten doel om door het verwerven van een aantal zetels in de Tweede Ka mer verbetering te verkrijgen in- de sociale levensbehoeften van bejaar den, weduwen, invaliden en alleen staanden. De Israëlische regering die gis termorgen twee uur over deze zaak vergaderde stelde in zijn commu niqué: „De Israëlische regering heeft eveneens aanvaard voor een periode van minstens drie maanden het vu ren aan alle fronten te staken, met inbegrip van het Egyptische front". Bij deze beslissing was rekening ge houden met de „verduidelijking van de Amerikaanse regering." Zoals bekend hebben Egypte en Jordanië het voorstel-Rogers reeds aangenomen. De Arabische guerril la's hebben het plan verworpen en hebben gezegd dat zij door „zullen vechtüa". Het Amerikaanse voorstel behelst een bestand van minimaal 90 dagen en indirecte onderhandelingen over een politieke regeling van het con flict in het Midden-Oosten tussen Arabieren en Israëliërs. Het werd op 19 juni aan Egypte overgebracht en op 23 juli in Washington gepubli ceerd. De voorgestelde besprekingen zouden moeten leiden tot vrede op basis van wederzijdse erkenning van de souvereiniteit en territoriale on schendbaarheid van Egypte, Jordanië en Israël. De kwestie van Israëlische terug trekking overeenkomstig de resolutie van 1967 van de Veiligheidsraad moet volgens het plan worden uitgewerkt. De Arabische landen hebben dit over het algemeen uitgelegd als terugtrek king uit alle bezette gebieden, ter wijl Israël staande houdt dat het zijn troepen moet terugtrekken op nieu we grenzen die door onderhandelin gen worden vastgesteld. In de verklaring van het Israëli sche kabinet staat verder dat een mi nisteriële commissie voorstellen zal opstellen over de bewoordingen waarin het Israëlische antwoord moet worden opgesteld. Men meent dat deze zin duidt op een mogelijke poging, op het laatste moment nog een soort compromis te bereiken waardoor de Gachal-partij niet uit de regering zal treden. In Amman is gisteren opnieuw massaal gedemonstreerd tegen aan vaarding van het plan-Rogers. (Van onze correspondent) KAPELLE-TERNEUZEN Met ingang van 3 augustus is de direc teur van de veiling in Kapelle-Bie- zelinge, de heer A. C. de Klerk, ook belast met de leiding van de Coop, veilingsvereniging Zeeuws Vlaande ren te Terneuzen. Dit is donderdag in Kapelle en Terneuzen bekendge maakt aan de leden van deze veilin gen. De huidige veilingleider in Ter neuzen, de heer A. Blommerde, ver trekt per 1 september. De heer De Klerk was per 1 juli ook direc teur geworden van de veiling Noord Brabants Westhoek te Fijnaart. Aan de leden van de veiling in Kapelle- Biezelinge is door het bestuur mede gedeeld dat een en ander in de Praktijk zal betekenen dat de heer De Klerk minstens drie dagen per week afwezig is. Dan is de adjunkt- directeur van deze veiling, de heer P. G. Vermaire, belast met de lei ding van het veilingbedrijf in Ka- pelle-Biezelinge. De besturen van de veilingen in Terneuzen en Kapelle schrijven aan hun leden dat naar hun mening het onder één directie staan van enkele veilingen een goede basis is voor een hechtere samenwerking in de toekomst en dat heeft bij haar be sluit dienaangaande een belangrijke roi gespeeld. (Van een onzer verslaggevers) ROOSENDAAL Hotel Van der Put op de Bloemenmarkt te Roosen daal is gistermorgen rond vijf uur door brand geheel verwoest. Een van de elf hotelgasten, de 51-jarige on gehuwde leraar Ansco Mollema uit Den Haag, kwam in de vlammen om. De talrijke omstanders moesten met lede ogen toezien hoe de man zich vastklampte aan de vensterbank van een raam. Hij had echter kenne lijk de kracht niet meer om uit het raam te springen. De andere gasten en de eigenaar, Guus van der Put en zijn gezin, konden zich redden door uit ramen te springen of langs platte daken te ontsnappen. Ze wer den daarbij geholpen door personeel van de uitgeversmaatschappij Van (Van een onzer verslaggevers) IJZENDIJKE Op het kruispunt Tivoli nabij IJzendijke is een Belgi sche personenauto klem gereden tussen twee vrachtauto's. Van de vijf inzittenden van de personenauto moesten er drie vrij ernstig gewond in het St.-Antoniusziekenhuis te Oostburg worden opgenomen. Twee liepen lichtere verwondingen op. De personenauto was total loss. Het on geluk gebeurde toen een vrachtauto, komende uit Watervliet (B), het kruispunt naderde en ter plaatse stopte. De achteropkomende Belgi sche personanauto stopte aanvanke lijk eveneens, maar stak vervolgens over. Een uit Schoondijke komende vrachtauto reed de personenauto klem. De bestuurder van de perso nenauto, P. M. A., zijn schoonouders, F. D. en M. L. D-C. moesten vrij ernstig gewond in het Oostburgse ziekenhuis worden opgenomen. De echtgenote van de bestuurder, me vrouw A. A.-B. en diens dochter, M. L. G. A., Londen na te zijn ver bonden naar huis terugkeren. De auto was afkomstig uit St.-Amands (nabij Mechelen). Poll Suyberbuyk, dat bezig was met het verwerken van de laatste editie van het Brabants Nieuwsblad. Zij hadden even tevoren de brand ont dekt en de brandweer gealarmeerd. Vier hotelgasten raakten gewond: ze liepen voetverwondingen op, toen ze van vijf meter hoogte uit ramen sprongen. Ze werden in het zieken huis behandeld. Een vrouw werd ter observatie opgenomen, omdat zij verschijnselen van rookvergiftiging vertoonde. Over oorzaak en omvang van de schade was gisteravond nog niets te zeggen. (Van onze redactie buitenland) MONTEVIDEO Binnen enkele minuten zijn gistermorgen in Monte video (Uruguay) op drie verschillen de plaatsen vier buitenlandse diplo maten ontvoerd door naar men aan neemt leden van de guerrillabewe ging „Tupamaros". Het waren de Braziliaanse consul, Aloise Gomii-de en drie leden van de Amerikaanse ambassade, namelijk een FBI-functionaris (de 49-jarige Daniel Motrione), de tweede secre taris (Gordon Jones) en de culturele attaché (Nathan Rosenfeld). Beide laatsten konden ontkomen of werden vrijgelaten. Het begon met de ontvoering van Motrione, die de regering van Uru guay adviseert bij politie- en veilig heidsaangelegenheden. Bij het verla ten van zijn woning werd hij door zes mannen en een vrouw onder de ogen van voorbijgangers gedwongen in een auto te stappen. Enige minu ten later gebeurde hetzelfde met de Braziliaanse consul. Ondertussen was de beide andere diplomaten hetzelfde overkomen. Rosenfeld wist te ont vluchten op het moment dat hij werd gedwongen in een auto te stappen. Jones werd dicht bij zijn woning weer vrijgelaten. DEN HAAG De belasting- adviescommissie-Hofstra heeft staatssecretaris Grapperhaus voorstellen gedaan om de moge lijkheid belastingheffing langs legale weg te omzeilen te be perken. Het gaat hier om geval len, waarbij belastingplichtigen wettelijk toelaatbare constructies tot stand brengen om zo weinig mogelijk belasting te moeten be talen. Men kan deze handelwijze be strijden door de wet heel erg te verfijnen, maar men loopt dan wel meestal achter de feiten aan en bovendien loopt men de kans dat er weer nieuwe mazen ont staan. Een bezwar is ook, dat het parlement zich voortdurend met wetswijziging moet bezighouden en dat de wet een lappendeken wordt. Wat niet wegneemt, aldus de commissie, dat men een gede tailleerde omschrijving in de wet moet nastreven. Men kan, omge keerd, ook tot ruime begripsom schrijving besluiten, maar laat men teveel aan de belastingau toriteiten en de rechter over en schept men onzekerheid. IN EEN sigarenwinkel in de Kinker straat in Amsterdam is voor 14.000 gulden aan goederen gestolen. De in brekers namen een grote partij si garetten, sigaren en aanstekers mee. Verder een bontmantel, 14 heie staatsloten en een bedrag aan geld van de gemeentegiro. (ADVERTENTIE) Voorstellingen; 10.30 (beh.zo.)-12.30-13.30-15.00-16.30-17.30 uur LEUVEHAVEN (bij Metro-station Beuxs) Tel.: (010) 114287 (Van een onzer verslaggevers) ZEVENBERGSCHENHOEK De beruchte spoorwegovergang in Zevenbergschenhoek heeft een extra-beveiliging gekregen. De dienst seinwezen van de Neder landse Spoorwegen heeft gister ochtend in het huisje van de over wegwachter een apparaat ge- installeerd, waardoor de wachter voortaan zelf een sein in werking kan stellen ter waarschuwing van de treinmachinisten. Het sein zal voortaan pas door de wachter op groen worden gesteld, wanneer hij de spoorbomen naar be neden heeft gedaan. Deze extra-be veiliging geldt alleen voor treinen komend uit de richting Roosendeal, De voorziening is getroffen, omdat een onderzoek van de N.S. heeft uit gewezen, dat de situatie ter plaatse bijzonder moeilijk is en de taak van de overwegwachter verlicht moet worden om het risico van eventuele fouten tot een minimum in te dam men. Met name bleek de situatie moeilijk te beoordelen, wanneer sneltreinen uit de richting Roosendaal naderen. Deze treinen kunnen vanuit het huigje van de wachter niet gezien worden. Het onderzoek van de N.S. werd ingesteld, nadat bijna twee weken geleden drie mensen op de bewuste overweg om het leven kwamen door een fout van de wachter, die de bo men niet tijdig had gesloten. Uit reacties van spoorwegpersoneel bleek, dat het al zeer vele malen is voorgekomen, dat er treinen voorbij raasden, terwijl de bomen nog ge opend waren. Een woordvoerder van de N.S.- voorlichtingsdienst in Utrecht, ver klaarde gisteren, dat het onderzoek heeft uitgewezen, dat een technische aanpassing van het veiligheidssys teem inderdaad noodzakelijk was. Zo noodzakelijk zelfs, dat besloten werd de edtra-beveiliging direct aan te brengen, terwijl de spoorwegover gang volgend jaar opnieuw veran derd wordt, wanneer er in mei of juni „ahobs" komen. (Van onze correspondent) BELFAST Een scherpschutter van het Britse leger heeft tijdens ernstige rellen in de New Lodge Road in Belfast een 19-jarige katho lieke jongen doodgeschoten, die op het punt stond een zelfgemaakte brandbom te gooien. Het slachtoffer werd in de hals getroffen. De schietpartij veuoorzaaikte in de katholieke, maar zeer militante New Lodlge Roald, een gespannen toestand. Gistermorgen werd onder het voor wendsel dat ergens een inbraak was gepleegd, een patrouillewagen van die politie naar de New Lodlge Road ge lokt, waar hij prompt in een hinder laag reed. De politie waarschuwde onmiddellijk het leger, dat snel een aantal soldaten en gevechtswagens stuurde. Deze troepen wenden op hondenden benzinebommen onthaald. Driemaal riepen de militairen door middel van luidsprekers de waar schuwing om, dat zij 2wuden schieten om te doden als de burgers nog brandbommen zouden gooien. De 19-jaiige Daniel O'Heagan lette niet op de waarschuwingen, stak dte lont van een benzinebom in brand en tilde de fles op om ze naar de troe pen te werpen. Op dat moment werd er geschoten, en stortte Daniel dood SLUIS Voor het toch al drukke verkeer in Sluis door de vakanties brengt de staking der havenwerk lieden in Engeland een extra-belas ting met zich mee. Dagelijks banen zich in het vakantieverkeer ook nog tientallen zware vrachtwagen-combi naties door Sluis. Het zijn vooral vrachtwagens uit de Scandinavische landen met vis en vlees, Nederland se wagens met groenten en opval lend veel Engelse container-wagens die via de ferrydiensten in Oostende en Zeebrugge, de nadelige gevolgen van de havenstaking trachten te ont lopen. Dit vrachtvervoer leidt soms tot flinke verkeersopstoppingen.

de Vrije Zeeuw | 1970 | | pagina 1