JUDOBOND RECLAME TOESTAAN Raas bijzonder succesvol op vlucht vanuit Clermont Wordt de postgiro nóg makkelijker? 21% rente f da's makkelijk! Achterstand wegwerken geld opnemen in het buitenland gratis giroboekjes Pele in jury songfestival 'WdsfÈ F Binnenkort kunt u Wie nü nog geen postgiro neemt, maakt zich het leven gewoonweg een stuk moeilijker. En duurder! Roger de Vlaeminck won Scheldeprijs Zware taak Soepele houding Goed begin in Schotland Janbroers le in openingsrit Fr. van Eek gaat Steen trainen Bwêl lm a met de 9e9aran~ deerde girobetaal- WOENSDAG 29 JULI 1970 (Van onze sportredactie) UTRECHT Judo is een sport, waarin de commercie al een be langrijke invloed heeft. Niettemin zal deze sport binnen afzienbare tijd waarschijnlijk nog commerciëler worden. De beste judoka's van Nederland behoeven momenteel dringend financiële steun uit het bedrijfsleven, omdat anders het contact met de wereldtop verloren raakt. Gelukkig ziet het bestuur van de NJJB dat in en dat heeft zijn perschef Luyten onlangs benoemd tot de man die moet onderzoeken in hoeverre er reclame in de toekomst verantwoord is. Een belang rijke, constructieve opdracht, maar ontegenzeggelijk ook een erg moeilijke. den kwam door onze voorbereiding. Die was veel slechter". Vroeger leidde een betere begelei ding van de wedstrijdmensen slechts in incidentele gevallen tot onver wachte successen. Maar de laatste seizoenen dreigde die situatie in de judowereld te veranderen. Daavom heeft de NJJB, in samenspraak met de verontruste leden van de kern ploeg, de noodbel geluid. Luyten weer: „Voor zo'n belangrijk evene ment als Oost-Berlijn gaan de ande re judolanden rustig vier weken in een trainingskamp. Da't is belang rijk. Als je je als top-judoka zonder zorgen om thuis vrij kunt maken voor de training, dan scheelt dat zeer beslist. Wij konden dat echter nooit. Zo'n exj^riment was gewoon te kostbaar. ]%or het aantrekken va'n een sponsor wil de NJJB nu die ongelijke situatie gaan verbeteren". De topsporters hebben de judo- bond gewezen op de langzaam gro ter wordende achterstand op het buitenland. Zij hebben ook aangege ven hoe het probleem kan worden opgelost. Het bestuur van de NJJB moet nu mas'r zien wat er te berei ken valt. Luyten is redelijk optimis tisch over de afloop. „Laat ik voor opstellen, dat ik nog geen sponsor bereid heb gevonden om geld in de judosport te stoppen. Maar ik ver wacht wel, dat daarvoor interesse zal bestaan. Kleine aanbiedingen in het verleden hebben mij voldoende vertrouwen gegeven. Ga maar na: Wie de resultaten van de beste ju doka's in de laatste twintg jaar zal optellen, komt tot de ontdekking da't er altijd wel een knaap was die in de publieke belangstelling stond. Nou, en daar gaat het een sponsor toch om." De reclame in de judowereld is voor de NJJB .min of meer een noodzakelijk kwaad. Eigenlijk hoort het helemaal niet thuis in de sfeer van deze sport. Maar de NJJB kon er niet langer meer onderuit. Als wij het besluit niet hadden genomen da-n was het bijna vanzelfsprekend geweest dat de Nederlandse judotop steeds verder achterop zou raken ten opzichte van het buitenland. En dat is ook geen aantrekkelijk voor uitzicht. „Daarom heeft de NJJB van de kwade mogelijkheden mijns inziens de beste gekozen", aldus de heer D. Luyten. De nieuwe opvattingen in de NJJB over het toestaan van reclame ontstonden al enkele maanden gele den. Tot 'n definitief besluit kwam men echter nooit. De bond wilde liever zo lang mogelijk wachten omdat het nogal een tere kwestie was. Maa'r na afloop van de Europese kwampioen- schappen, eind mei in Oost-Berlijn, beseften de verantwoordelijke lei ders allemaal de noodzakelijkheid van een sponsorship. De teleurstellingen die de Neder landse judoka's daar moesten ver werken, vvaren geen gevolg van ge brek aan inzet of iets van dien aard. Neen, de achterstand had een ande re oorzaak? Luyten: „Technisch en taktisch kwamen onze judoka's niets tekort. Het verschil met andere Ian- (Van o-nee wielersportmedewerker) SCHOTEN Roger de Vlaeminck is winnaar geworden van „De Grote Scheldeprijs", een Belgische prof- Id-assieker. Hij bereikte die eerste plaats met twee scherpe demarrages, de eerste geplaatst op 38 kilometer van de aankomst. Toen sprong Ro-ger de Vlaeminck alleen weg uit het pe loton. Zijn tweede kraohtsexplotte kwam kort voor Schoten, toen inmid dels Hoeybergs en Scheys aansluiting hadden gekregen met de koploper. Roger de Vlaeminck reed zijn twee belagers los en finishte met ruim 200 meter voorsprong. Voor de 'Nederlan ders bleek er geen ere-p-laa/ts wegge legd in deze 228 kilometer lange race waaraan 101 renners begonnen en die werd voltooid door slechts 35 van hen. De beste Nederlander was Jan Krekels, die op 5 minuten binnen kwam. De uitslag: 1. Ro-ger de Vlae minck, 228 km in 5.30.—, 2. Hoey bergs, 3. Scheys, 4. op 3 minuten Van Ryckeghem, 15. Jan Krekels, 16. Har- rie Steevens, 26. Huub Hatrings, 27. Jos van der Vleuten, 34. Adri Wou ters. Pele: ook andere kwaliteiten. RIO DE JANEIRO (ANP) De Braziliaanse voetballer Pele, die in juni bij het wereldkampioenschap in Mexico weer grote roem vergaarde, blijkt ook nog over andere kwalitei ten te bezitten. Hij schrijft liedjes en om die reden heeft men hem gevraagd voorzitter te worden van de jury van het vijfde songfestival van Rio de Janeiro, dat in septem ber wordt gehouden. Pele accepteerde, maar bedong Wel de voorwaarde dat er een vlieg tuig tot zijn beschikking zal staan om ten. wanneer zijn sportieve plichten hem roepen, even vlug van Rj^Uaar Santos (voorstadje van Sao Paiilo) vice versa te vervoeren. Het bestuur van de NJJB heeft lang vergaderd over het gevaar dat verbonden is aan het toestaan van reclame in de judosport. Een judoka die geld zou kunnen verdienen aan de reclame, loopt het risico zijn amateurstatus kwijt te raken. Daar om is nadrukkelijk besloten dat al leen de bond eem sponsor kan aan trekken. De baten moeten volledig ten goede komen aan de NJJB. Dat zelfde geldt ook voor de vereniging gen die reclame willen voeren. Zij moeten de opbrengst eveueens stor ten in e-en op te richten fonds, waaruit activiteiten zullen worden gefina'ncieerd, die in het algemeen belang van de judobond zijn. Het wordt een van de zwaarste taken van de Leidenaar Luyten om ie deze ingewikkelde materie de „or de" te handhaven. Het opzienbarende NJJB-besluit, pas enkele dagen oud, stoot op wei nig bezwaren. Voor- en tegenstan ders waren van de wenselijkheid voor de topsport overtuigd en leg den zich snel neer bij het „decreet" van de NJJB. Ook de reglementen van de internationale judo-federatie dwarsboomden het voornemen van de Nederlandse leiders nauwelijks. Althans: dat vermoedt men. Een brief waarin de NJJB zijn plannen kenbaar maakt, werd onlangs gezon den naar het secretariaat van de Europese judofederatie. Een reactie daarop is nog steeds niet binnen. „Reclame is eigenlijk nooit verbo den", zegt de heer Luyten. „Dat komt doodeenvoudig omdat totnog toe niemand daarin voordeel zag". Nu de kans groot is dat er wei interesse voor bestaat, verwacht de NJJB toch geen moeilijkheden. De internationale judo-federatie heeft altijd een soepele houding aangeno men tegen de commercie in de sport. Een duidelijk voorbeeld daar van wa's de relatie: leraar en judo ka. Een onderscheid in status kwam er nooit door, omdat men de nood zaak daarvan niet wilde inzien. Was er incidenteel wel eens een twijfel geval, dan werd dat voorgelegd a'an een amateurcommissie, en die deed dan uitspraak. De praktijk wees de laatste jaren uit dat een judoka bijna nooit berispt of tot professio nal behoefde te worden verklaard. De NJJB had aanvankelijk het plan opgevat om een free-lancer in te schakelen Hij zou moeten uit werken hoe het vera'ntwoord was reclame in de judosport toe te staan. Maar het bestuur heeft later daar van afgezien, mede om de financiële consequenties en belastte de heer Luyten daarmee. Zijn omvangrijke taak zou niet alleen bestaan uit de begeleiding van de topsporters. „Ik zie mijn taken zo: zij omvat de totale maatschappelijke begeleiding va'n alle wedstrijdmensen, die de recreatieve sport verlaten. Dus gaat het ook om junioren die opgevangen moeten worden. Er zal wel met hun ouders en schoolhoofden gesproken moeten worden Als ze daarna de top halen moet de NJJB ze zolang mogelijk op dat peil zien te houden, zodat niet, zoals nu vaak voorkomt, de wedstrijdmensen na twee jaar zeggen dat ze het niet langer ver antwoord achten zoveel tijd aan trainen te blijven spenderen en dan maa'r stoppen". LEVEN (ANP) Ben Janbroers heeft dinsdag de eerste etappe van Glasgow naar Leven (257 kilometer) van de Ronde van Schotland ge wonnen. Vlak achter hem en in de zelfde tijd (4.11.20) eindigde Wim Bravenboer als tweede. Uitslag eerste etappe: 1. Janbroers (Ned.) de 257 km in 4 uur 11 min. 20 sec., 2. Bravenboer (Ned.) z.t„ 3. Stee (Pol.) z.t., 4. Matusak (Pol.) 4.12.2U. 5. Mollet (Fra.) z.t., 6. Bilsland (Scho.) z.t. De Pool Zenon Czechowski heeft de zesde etappe gewonnen van de %onde van Polen voor amateurs. Hij legde de 137 km van Oswiecim naar Bielsko Biala af in 3 uur 29 min. 35 sec. Zijn landgenoot Stanislaw Gazda werd tweede. Czechowski won de sprint van het voltallige peloton, met ook de Nederlander Botterhuis, Van der Loo, Van der Laar en Hoogstraa- ten. De Pool Henryk Wozniak bleef leider in de algemene rangschikking. De plaatsingen van de Nederlanders: 23. Koot, 24. Hoogstraaten, 30. Van der Laar, 52. Botterhuis en 56. Van der Loo. ZAAMSLAG De uitslagen van de duivenwedvluchten vanuit Cler mont zijn: „De Posthoorn". Vlissingen. In concours 284 jonge duiven, hoogste snelheid 1342 meter per minuut. 1 en 8 M. de Ruyter. 2 D. Ekkebus. 3 J. Lens. 4 F. Wagenaar 5 J Rijn- ders. 6 K. Meerman. 7 L de Ruyter en zoon 9 J. Meerman 10 J Tien pont. Met 184 oude duiven, hoogste snelheid 1373,- meter per minuut. 1 J. Lijnse 2 H. van Poelje 3 J van Akkeren 4 H de Pauw. 5 J Lens 6 en 9 J. Rijnders 7 E van de Dood. 8 H. Schemkel. 10 J. Meerman „Nog Sneller". Breskens met 377 jonge duiven, hoogste snelheid 1387,- meter per minuut. 1 en 9 J. van de Broecke. 2 W Verstraete 3 P. Cornells 4 J. Pleijte. 5 M. Quaars. 6 J Cornelis. 7 Combinatie van de Voorde-van der Walle. 8 J. Wisse. 10 W van de Slikke, Met 29 oude duiven, hoogste snelheid 1327,- meter per minuut, 1 Th Smallegan- ge. 2 J Pijcke. 3 J. Klaaijsen. 4 en 7 Ch. de Looze. 5 A de Coninck. 6 A. Cornelis. 8 en 9 J. van de Broec ke. 10 Iz. Klaaijsen. „De Reisduif" Sluiskil met 115 jonge duiven, hoogste snelheid 1468,9 meter per minuut 1 en 10 J. Van Doeselaar, 2 J. de Witte, 3 en 9 F de Beule 4 W. de Smet. 5 en 8 J. Pijcke. 6 R Schelfhaut. 7 C. van Biezen. Concours Combinatie Hulst met 555 jonge duiven, hoogste snel heid 1540.60 meter per minuut 1 en 6 Jo. Dhanis 2 All. D'hont en zoon. 3 Fr de Witte, 4 H. Everaert, 5 L. van de Branden. 7 J. Freijser, 8 G. Snelders, 9 W Blommaert. 10 v. Straeten, met 65 oude duiven, hoog ste snelheid 1462,46 meter per mi nuut. 1 Aug. var Helsland, 2 en 5 gebr Kramers. 3 A.J. Nijs. 4. Th. Olieslager. 6 L. Seghers, Koewacht. 7 F de Windt. 8 A.J. Nijs. 9 H. Blommaert. 10 E. Adriaansen. „De Bonte Duif" Aardenburg met 300 jonge duiven, hoogste snelheid 1326,- meter per minuut. 1 H. Zwart. 2 B. Herman. 3, 5 en 6 M. de Jager. 4 O. de Vriend. 7 G. Dezut- ter. 8 en 10 M. de Smet. 9 J. Pieters Met 78 oude duiven, hoogste snelheid 1404,9 meter per minuut 1 O. de Vriend. 2 M. de Smet. 3 M. Boogaard. 4 W. Standaert. 5 J. de Vreeze. 6 en 9 A. Reiniers. 8 M. Verwulst 7 H Cocquit 10 A Tem merman Deze vluchten waren in combina tie met „Grensvliegers" te Eede. „Strijd In Vrede",'Groede met 256 jonge duiven, hoogste snelheid 1330,52 meter per minuut. 1 A. Mer- relaar 2 Ch. van de Bossche 3 en 6 L. van de Wege 4 C de Poorter. 5, 8 en 10 G. Dusarduyn 7 T. de Buck. 9 Joh. de Krijger. Met 19 oude duiven, hoogste snelheid 1374,66 me ter per minuut. 1, 2 en 3 D. Ekke bus. 4 J. Merk. 5 H. Elfrink 5 G. Roeks 7 T. de Buck. „Recht voor Allen" Sluis. 230 jon ge duiven, hoogste snelheid 1344,- meter per minuut 1, 5 en 10 O. Martijn. 2 A. de Smit. 3 en 9 T. Maanhout. 4 A. de Clercq. 6 C. van de Walle. 7 M. Baart. 8 G. de Meijer. Met 72 oude duiven, hoogste snelheid 1261,- meter per minuut. 1 en 8 M. van de Bussche. 2, 3 en 7 A. Wage, 4 E Visser, 5 en 6 O. de Meijer. 9 A. Verheije. 10 J. Wage. „De Reisduif" Philippine met 201 oude duiven, hoogste snelheid 1377,4 meter per minuut 1 O. Haers. 2 A. de Krijger 3 en 5 H. Cornelis. 4 J. Haak. 6 J Rammeloo 7 L. Haers. 8 Joh. de Mul. 9 Cyr. de Clerq. 10 L. Taalman. Met 263 jonge duiven, minuut. 1, 6 en 10 J. Haak. 2, 3, 5, 7 en 9 R. Lippens 4 E. de Mul. 8 A. de Groot. „De Zeeuw". Goes met 246 jonge duiven, hoogste snelheid 1377,4 me ter per minuut. 1 J. Balvers. 2 M. van Hakken. 3 J.P. Kaho. 4 en 7 Sorberjansen. 5 Steenhard Princen. 6 G. en B Maas. 8 Fr. Voois. 9 C. van Dalen. 10 D Brouwer. Met 104 oude duiven, hoogste snelheid 1360,13 meter per minuut. 1 en 9 D.' Brouwer. 2 P.C. Kerkhove. 3 L. Schmid. 4 J. de Jonge. 5 G. den Toonder. 6 en 7 C. Snoep. 8 Sorber jansen. 10 J. van Dalen. „Volharding" Westdorpe met 128 jonge duiven, hoogste snelheid 1365,- meter per minuut. 1 C. van Acker. 2 J. van Schilt. 3 Joh. Gijsel. 4 Ed. de Smet. 5 A. van de Bilt. 6 Th. Goethails. 7 R. vain Quekeilber- ghe. 8 G. Gijsel. 10 Em. Adam. Met 92 oude duiven, hoogste snelheid 1438 meter per minuut. 1 Gebr. Audenaerd. 2 G. Gijsel. 3 M. de Smet. 4 Combinatie Kouse-Kamoen. 5 W. Verhage. 6 J. Gijsel. 7 A.van Paemel. 8 Ed de Smet. 9 Em Baec- ke. 10 A. Lampo. „Vriendenkring". 's-Heerenhoek met 102 oude duiven, hoogste snel heid 1330,75 meter per minuut. 1 en 8 W. Raas, 2 P. Traas. 3 en 5 J.P. van Eijkeren 4 H. Jansse 6 A. van Bremen. 7 A Westdorp. 9 A. van de Dries 10 C. Rijk. Met 108 jonge duiven, hoogste snelheid 1277,46 me ter per minüut. 1 en 3 W Raas. 2 A. van Bremen. 4 Joh. Jansse. 5 G. van Eijkeren. 6, 7 en 9 .L Traas. 8 P. de Jonge. 10 G. Verbart. „De Postduif". Lewedorp met 75 oude duiven, hoogste snelheid 1285,34 meter per minuut. 1 en 5 P. van 't Westeinde. 2, 9 en 10 C. Hermes. 3, 6 en 8 G. van Strien. 4, L. van de Klooster 7 P. Pieters. Met 75 jonge duiven, hoogste snelheid 1211,46 meter per minuut. 1 en 2 P. Pieters. 3 en 6 C. Hermes. 4, 5 en 8 G. Steenbakker. 7 en 10 M. Ars. 9 L. van de Klooster. „Vrijheidsduif". Kruiningen met 242 jonge duiven, hoogste snelheid 1376,83 meter per minuut. 1 A. Boone. 2 C Aerts 3 en 5 J. en P. Voois. 4 J. Meijer 6 J. Wisse cz. 7 M. Ekhard. 8 J. Stroosnijder. 9 J. Wisse. cz. 10 B. Martens Met 101 oude duiven hoogste snelheid 1417,31 mieter per minuut. 1 J. C. Wisse. 2 J. van Iwaarden. 3 P. Willeboer. 4 J. van Noorden 5 P. Willeboer. 6 en 7 C. Dijl. 8 S. van de Weele. 9 H .Witte 10 J. Wille boer „De Luchtbode". Souburg met 103 oude duiven hoogste snelheid 1388,06 meter per minuut. 1 L. van Wallenburg 2 D An.sems 3 „7 en 10 J. Broeke en zoon. 4 A. van Oeve- len. 5 en 8 C. Terwiel 6. en 9 C. Annioijs. Met 125 oude duiven hoogste snelheid 1281,70 meiter per minuut. 1 van Peenen en zoon. 2 en 3 C .Terwiel. 4 en 8 H van Belzen.. 5 Gebr. Korff. 6 A. Peters. 7 W. H. de Graaf 9 R. Velthuizen 10 A..L. Roskam Concoursclub Walcheren met een deelname van 456 jonge duiven hoogste snelheid 1342„16 meter per minuut. 1 M. de Ruyter .2 D. Ek- kenbus. 3 J. Lens, alile Vlissingein. 4 Riemens-Hiettoririk Middelburg. 5 F. Wagenaar, Vlissingen. 6 M. Jaspers, Middelburg. 7 J. Rijnders, Vlissin gen. 8 Van Peenen en zoon, Sou burg. 9 K. Meerman en 10 L. de Ruyter en zoon beiden Vlissingen Met een deelname van 329 oude duiven, hoogste snelheid 1388,6 meter per minuut 1 L. van Wallenburg, Souburg. 2 J. Lijnse, Vlissingen.3 D. Ansems, Souburg. 4 J. Broeke en zoon, Souburg. 5 A. van Poelje. 6 H. de Paauw, 7 J. van Akkeren, 8 J. Lens. 9 J. Rijnders, allen te Vlissin gen. 10 A. van Oevelen, Souburg. (Van onze sportcorrespondent) ST.-JANSTEEN De voetbalver eniging Steen heeft voor het komen de seizoen als nieuwe trainer oud- speler FY. van Eek aangesteld. Hij volgt A. Voet op, die de voetbalver eniging IJzeindijke onder zijn hoede gaat nemen. De nieuwe trainer was in de oorlogsjaren en enkele jaren daarna een bekend speler in de voet balvereniging Steen. (ADVERTENTIE) J Uw geld gaat rente BB^ B geven bij de B™WrBfB Postgiro. Want per W 1 augustus 1970 wordt op particuliere rekeningen 21/2% rente vergoed over max. 10.000,-. Die rente zal worden berekend over het laagste saldo per halve maand. Interessant nieuws, vindt u niet? Naast alle andere voordelen van de Postgiro betekent dit, dat uw geld niet voor niets op uw rekening staat. Het groeit. Het is voordelig in beweging al faat u het rustig staan. Dat is een goede zaak! W kaart geld opnemen in het buitenland. Zonder kosten. Voorlopig in Duitsland, Frankrijk, Denemarken, Noorwegen, Zweden en Finland. En er komen nog meer landen bij. Tot een afgerond bedrag* per kaart kunt u straks vreemde valuta opnemen. Op alle postkantoren in die landen. Met girobetaalkaarten op zak zit u dus nooit zonder geld. Reis- gemak in optima forma! Rekening houders die girobetaalkaarten gebruiken ontvangen nader bericht. r- V Het snelle en BB B gemakkelijke B betalingsverkeer W per Postgiro is nü volstrekt gratis geworden. De boekjes met over- schrijvingskaarten (waarvoor u tot heden ƒ1,- moest betalen), krijgt u per 1 augustus 1970 voor niets. Gratis girokaarten met gratis enveloppen om ze ongefrankeerd te verzenden en nog rente toe- wat een prettig idee dat zóveel gemak zó makkelijk binnen uw bereik komt! De girokantoren Arnhem (085) 430811 Den Haag (070) 814281 en de postkantoren geven u graag méér informatie. de postgiro In Duitsland DM 100, Frankrijk Ffrs 200, Denemarken Dkr 200, Noorwegen Nkr 200, Zweden Skr 200, Finland Fmk. 100.

de Vrije Zeeuw | 1970 | | pagina 8