"WONDERDOENER VERTROK: SALAZAR STIERF Gevangen Russische intellectuelen doen boekje open Duistere praktijk verdwijnt als abortus legaal wordt 3: - 4K f9 79 PRMS-SLAG Portugal betreurt reis Nederlandse pater Blauw bloed voor George FRANS WINTERBRUIDJE CONCLUSIE VAN MR. FRENKEL IN MEDISCH CONTACT: 21 urn- IburcersK? PRWSSLAG Paus degradeert „luxe nuntius" KAMPARTS MENGELE ZOU IN CAIRO ZIJN THEE- BiSKWIE B1ETÜES SLASAUS KWAK CHIPS. &3|j| LUCIFERS*» LUIERS J® WIJNGLAS KORRELS 2» DONNA R0SA MUSCATOLER «&HEMMNS In 7 maanden 30 bankroven aan Franse Rivièra Prévin vrij voor huwelijk met Mia Trimstations langs autobahn Sociale lading Illegaal pakken ouenverse 3 ki lobaal jgSTRIP DOP ERWTJES FROLIC VARKENS IATOES Negende arreslatie. in hasjiesj - zaak WOENSDAG 29 JULI 1970 BAVEL-ACHT Salazar is dood. Zijn wonderdoener zit in Nederland, maar hij wil niet ge stoord worden. Volmaakte rust is het parool van zijn naaste familie leden. Twee jaar lang stond hij pal naast de regeerder van Portugal. Dinsdag nam hij afscheid van hem. Hij diende hem het sacrament der zieken toe en vertrok naar Neder land. Zijn schoonzus in Acht: „Ja, heeroom is hier, maar hij wil niet gestoord worden, ook telefonisch niet". Heeroom is pater Gregorius Ver donk (paters van de h.h. harten) in Portugal staat hij bekend als de wondere -ener van Lissabon. Dui zenden klopten bij hem aan om hulp. Toen dan ook twee jaar gele den Portugals eerste man een in zinking kreeg, was de eerste ge dachte bij de figuren rond Salazar: Gregorius. En pater Gregorius kwam. Salazar genas en pater Gre gorius bleef dagelijks komen. De wonderdoener van Lissabon was vaste gast geworden van de Portu gese heerser. Op stille wijze vierde de 66- jarige pater Verdonk afgelopen weekend zijn 40-jarig priesterjubi leum. In de plaatselijke krant werd er nauwelijks aandacht aan besteed. Wel was er een koninklij ke onderscheiding: officier in de Orde van Oranje Nassau. Wel was er een ellenlange brief van onze minister van Buitenlandse Zaken, Luns. Daarin werden de verdien sten van de pater gememoreerd. De inzet van zijn gehele persoon lijkheid voor de Nederlanders in Portugal en ook zijn werk voor de bevolking. Pater Gregorius was in het Portugese een grote figuur. Duizenden kwamen bij hem. Nie mand werd afgewezen. De pastoor van zijn parochie in Acht: „Pater Verdonk is een be scheiden en vrome figuur. De plechtigheid rond zijn 40-jarig priesterjubileum is zeer eenvoudig Lissabon een willekeurige taxi chauffeur aanhouden en de naam Gregorius noemen. De man zal je er onmiddellijk heen rijden. Ver dere uitleg is niet nodig. Verdonk gevierd. Hij liet alles over zich heengaan alsof niet hem betrof". Pater provinciaal, drs. J. J. Scheepens in Bavel: „Hij is enorm populair in Portugal. Je kunt in is sinds 1939 in Portugal en tot ongeveer tien jaar geleden was hij werkzaam in de volksmissies. Hij trok de parochies langs die zonder priester zaten en bleef dan overal een week of twee. Daarna is hij overste van een communiteit in Lissabon geworden. Nu free-lanced hij zo'n beetje. Ja, het is inderdaad waar, dat hij destijds twee jaar geleden bij Sa lazar werd geroepen, toen deze een ernstige inzinking kreeg. Ik weet niet precies wie het was, die daar voor zorgde. De zus of de huis houdster van Salazar. In de eerste tijden bezocht hij Salazar dage lijks, later kwam hij er tweemaal per week. Vorige week dinsdag heeft hij Salazar bediend. Dat klopt. Daarna is hij naar Neder land gegaan om zijn priesterjubi leum te vieren. Momenteel ver blijft hij met vakantie bij zijn familie". De enige bekendheid van de wonderdoener van Lissabon kreeg Nederland enkele jaren geleden, toen er een verhaal in de Katholie ke Illustratie verscheen. Daarna werd alles weer stil. De omstan digheid dat een Nederlandse pa ter in de onmiddellijke nabijheid van Portugals heerser verkeerde, was in Nederland onbekend. Via Madrid vernamen wij gisteravond, dat pater Gregorio Verdonk, die onlangs in Nederland terugkeerde, de naaste vertrouweling van Sala zar was gedurende de laatste twee jaren. In Madrid had men verno men, dat in Lissabon het verhaal de ronde deed, dat Salazar was gestorven omdat de wonderdoener was heengegaan. Het bleek name lijk een wonderlijke samenloop van omstandigheden, dat Salazars grote inzinking donderdag j.l. plaatsvond, de dag waarop pater Gregorius Verdonk vertrok naar Nederland. Daarna viel weer de stilte. (ADVERTENTIE) NEW YORK (AP) In een verklaring die in het concentratiekamp waar hij wordt gevangen gehouden, is opgenomen op de band, heeft de Russische schrijver Alexander Ginsburg gezegd, dat in zijn kamp onlangs 16 politieke gevangenen zijn omgekomen wegens het ontbre ken van medische verzorging. In een eveneens op de band opgenomen verklaring beschrijft Vladi mir Boebovski de martelingen waaraan dissidente Russische intellec tuelen worden blootgesteld in de zenuwinrichtingen waar de autori teiten hen in hebben laten opnemen. De schrijver André Amalrik zegt in een verklaring, die op de band werd opgenomen kort voor zijn ar restatie door de geheime politie, dat in de Sovjet-Unie revolutie zal uit breken. Amalrik is de auteur van het boek „Zal de Sovjet-Unie het jaar 1984 halen?". De op de band opgenomen bood schappen zijn naar de Verenigde Staten meegenomen door William Cole, de correspondent van Colum bia Broadcasting System, die on langs door de Russische regering het land werd uitgewezen wegens „activiteiten die niet in overeen stemming waren met de status van een buitenlands journalist". Hoe de banden tot stand zijn geko men en via Moskou naar de Ver enigde Staten zijn gebracht, is niet bekend gemaakt. Alleen de verklaring van Ginsburg het was ongetwijfeld zijn stem, hebben Amerikanen verklaard die hem hebben gekend was in de gevangenis opgenomen. Cole heeft de anderen in Moskou gefilmd. De film is gisteren door CBS uitgezonden. Ook de banden zijn, door de radio, uitgezonden. De stemmen van Boekovsky en Amalrik zijn eveneens herkend. Allen hebben verklaard dat zij „ongeacht de consequenties" wil den, dat de film en de boodschappen in de Verenigde Staten zouden wor den uitgezonden. Ginsburg zegt in zijn verklaring dat in zijn gevangenkamp slechts één arts is zelf ook een gevange ne. „Iedereen loopt hier gevaar voor zijn leven," aldus Ginsburg. Boekovsky zegt dat de gevange nissen en concentratiekampen niet de ergste straffen zijn die in de Sovjet-Unie bestaan. Zenuwinrich tingen, zegt hij, zijn het ergste. De 27-jarige Boekovsky heeft zes jaar_ in zenuwinrichtingen, gevangenissen en concentratiekampen doorge bracht. Hij beschrijft een van de marte lingen. „Patiënten" worden in natte zeilen opgerold van hoofd tot voe ten. Als het doek opdroogt krimpt het samem rond de patiënt die erin zit. Bij deze „behandeling", aldus vertelt Boekovsky, zijn artsen aan wezig om erop toe te zien dat de pa- tienten het bewustzijn niet verliezen. Boekovsky zegt dat de opname in zenuwinrichtingen wordt gelast voor personen die zich niet aan overtre ding van formele wetten hebben schuldig gemaakt, maar die de auto riteiten niettemin willen straffen en van de buitenwereld isoleren. Zij worden krankzinnig verklaard en kunnen dan worden opgenomen. Amalrik zegt in zijn boodschap: „Wat tot een revolutie zou kunnen leiden is het volledig gebrek aan gezond verstand bij de hoogste klas se, die altijd probeert elke verande ring te voorkomen". Geleidelijk aan zullen de mensen beginnen te beseffen dat alle kleine, lokale, problemen hun oorzaak vin den in de tekortkomingen van het politieke stelsel waaronder wij le ven, aldus deze schrijver. NICE (Reuter). De Franse poli tie stelt een diepgaand onderzoek tn naar een reeks bankovervallen aan de Franse Rivièra. Sinds het begin van dit jaar zijn aan de Franse zuidkust meer dan der tig banken overvallen. De afgelopen weken alleen al drie. In totaal werd voor een bedrag van bijna een mil joen gulden buitgemaakt. (Van onze redactie buitenland) BELPER. Britse politieke zegs lieden achten het waarschijnlijk, dat de Britse oud-minister van buiten landse zaken, George Brown, over enkele weken in de adelstand zal worden verheven. Hierdoor zou hij dan een zetel in het Hogerhuis kun nen krijgen. Zijn verkiezingsagente, mevrouw Lilian Woodall, had zondagavond de partijmedewerkers meegedeeld, dat Brown niet zou proberen voor Belper in net parlement terug te keren. Brown zelf had gezegd dat hij bij de volgende algemene verkiezingen 60 jaar oud zal zijn. Daar een harde strijd dan noodzakelijk zal zijn vindt hij het tijd terug te treden. Een bruid, zoals Parijs haar de komende winter graag ziet: in een toilet van witte zijde met slepende, aflopende rok. Een hermelijnen kap comple teert deze creatie van Givenchy. LOS ANGELES (AP). Het hu welijk van de 41-jarige componist en dirigent, André Previn, en zijn drie jaar oudere vrouw Dore is na elf jaar door het hooggerechtshof van Los Angeles ontbonden. Prévin heeft dit jaar erkend de vader te zijn van de tweeling van de actrice Mia Farrow. Prévin is dirigent van het London Symphonic Orchestra. Zijn eerste vrouw was de zangeres Betty Bennett, die in 1957 echtscheiding aanvroeg en verkreeg. VATICAANSTAD (KNP). Ge ruisloos is de voormalige nuntius in Chili, de 57-jarige mgr. Carlo Martini uit Santiago de Chili vertrokken. De paus heeft als hoofd van het staats secretariaat hem in Mexico een plaats gegeven als apostolisch delegaat, een post die wel zeer delicaat is, maar geen diplomatiek karakter heeft Mgr. Martini had zich vooral in Chili onmogelijk gemaakt doordat hij was overgegaan tot de aankoop van een zeer dure villa in een van de rijkste wij ken van Santiago de Chili. LIMBURG a.d. Lahn (DPA). De Westduitse minister van verkeer, Georg Leber, heeft maandag het eerste van een reeks van vijftig „trimstations" geopend, die langs de Westduit se autowegen zullen worden ge plaatst. Het bevindt zich naast een uitspanning aan de weg FrankfortKeulen in Limburg a.d. Lahn. De trimstations een combi natie van rekstokken op diverse hoogten met een handleidings bord bieden automobilisten gelegenheid tot lichamelijke ac tiviteit en ontspanning. „Toen de mensen zich nog te voet voortbewogen, moesten er banken worden neergezet. Nu is het zaak, automobilisten in staat te stellen zich met behulp van eenvoudige turntoestellen tijdens de lange ritten lichamelijk fit te houden," zo verklaarde Leber, die gelijk ook maar even wat oefeningen aan de rekstok deed. (Van onze correspondent) BONN Volgens in West-Duits- land circulerende persberichten ver blijft dr. Joseph Mengele, eens kamp arts van het concentratiekamp Ausch witz, in Cairo, samen met een groot aantal andere Duitse oorlogsmisdadi gers. Mengele zou in de Egyptische hoofdstad een luxueuze villa bewo nen. De voormalige SS-generaal Os kar Dirlewander zou de Arabische toeristen trainen, terwijl de vroege re Gestapochef van Lublin, Leopold Glein, een belangrijk lid van Nas ser's politiestaf zou zijn. (Van een onzer redacteuren) BREDA De huidige wetge ving ten aanzien van de abortus provocatus is een slechte rege ling: enerzijds worden de artsen sterk aan banden gelegd, ander zijds blijkt uit de praktijk, dat de criminele abortus een ternau wernood te achterhalen (en dus te bestraffen) praktijk is. Deze ongezonde situatie zou aanzien lijk verbeteren, wanneer aan de arts zoveel mogelijk ruim baan wordt gegeven gegeven en daar bij bovendien regelingen en voorzieningen worden getroffen, die de ingreep technisch en voor de betrokkenen ook financieel uitvoerbaar maken. Het komt dan ook ongewenst voor, om in het strafrecht voor de arts bindende regels omtrent indi caties op te nemen, welker inacht neming hem pas strafvrijheid ver zekert. Het enkele beginsel, dat de beslissing wordt genomen met in achtneming van de vereiste zorg vuldigheid van onderzoek dient voldoende te zijn en hoeft bepaald niet in het strafrecht te worden verankerd. Tuchtrechtelijke uit spraken in deze materie zouden zelfs niet repressief dienen te zijn, maar als het ware programmerend en zo duidelijk geformuleerd, dat zij basis voor verdere discussie kunnen zijn. Bij deze constateringen van mr. Frenkel in Medisch Contact mag men niet de (langdurige) voorge schiedenis vergeten. Het mag alge meen bekend worden veronder steld, dat het strafbaar zijn van abortus provocatus in de Europese cultuur van oorsprong een kerke lijke aangelegenheid is. Het betrof immers een misdrijf tegen de on gedoopte ziel Zolang men niet wist wanneer de ongeboren vrucht nu eindelijk een ziel kreeg (en de discussies daarover zijn al eeuwen lang gaande) werd afhankelijk van tijdgebonden inzichten abortus voor de derde maand of voor de zevende week of in het geheel niet onbestraft gelaten. Sind 191 is wat Nederland be treft de arbortuswetgeving gere geld door middel van artikel 215bis. Daarin wordt gezegd, dat „reeds het enele in behandeling nemen met het te kennen geven of vrwachting opwekken dat daardoor zwangerschap kon worden ver- BREDA. De discussie in Me disch Contact, het orgaan van de Kon. Nederlandse Maatschappij ter Bevordering van de Genees kunst, over de abortuswetgeving wordt in het jongste nummer voortgezet met een bijdrage van mr. F. E. Frenkel. Mr. Frenkel is medewerker van de faculteit der Gaandeweg kreeg het begrip medische indicatie een uitgebrei der betekenis dan een zuiver bio logische: er kwam een zekere soci ale lading bij. Merkwaardigerwijs had dat tot gevolg, dat alles wat in een concrete situatie een abortus provocatus rechtvaardigt in het be grip medische indicatie moet wor den gewrongen. Dat immers is het enige, dat strafbaarheid voorkomt. Het probleem met het accepteren van abortus provocatus als een normale ingreep zoals bijvoorbeeld plastische chirurgie, ligt vooral hierin, dat het gaat om een ingreep in het leven van een (ongeboren) individu. Leven en individualiteit spelen overigens een even belangrijke rol bij anticonceptie, kunstmatige in seminatie, euthanasie, reanimatie of castratie en intens op de per soonlijkheid ingrijpende psychia trische technieken (hersenspoeling- resocialisatie) En het ligt voor de hand, dat de discussies zo uitvoerig gaande zijn, juist om de behoefte te bevredi gen, die „de mens" nu eenmaal heeft aan „vaste normen". Het ver velende voor die „mens" is nu, dat zogenaamd vaste normen steeds aan verandering onderhevig zijn. En houdt men desondanks toch vast aan normen, zonder dat ze gecontroleerd worden op de doel- rechtsgeleerdheid van de Neder landse Economische Hogeschool te Rotterdam. Hij gaat zeer uit voerig in op de historie en de ontwikkeling van het denken en oordelen over abortus provoca tus. Hij stelt wetswijzigingen voor, die voortvloeiend uit een zelfde inzicht als prof. mr. Ch. einden, die ze nastreven, dan be staat een grote kans op ernstige conflicten met diegenen, die vraag tekens zetten bij dit soort normen. Juist ten aanzien vaii de abortus provocatus ziet men een dergelijk conflict ontstaan. Degenen, die abortus provocatus afwijzen (om welke reden dan ook, maar in ieder geval op basis van voor hen gel dende normen) vragen zich niet of ternauwernood af, wat de conse quenties zijn van die afwijzing. Wie van hen weet eigelijk wat het lot is van kinderen, wier komst ongewenst was, maar wier moeder de gewenste abortus niet kon ver krijgen? Er wordt hooguit verwe zen naar wat de maatschappij zou moeten doen om die kinderen goed op te vangen, maar dat gebeurt dan zonder zich ook maar in het minst af te vragen in hoeverre dat te realiseren is. Het ontbreken van een vast norm voor wat leven is maakt het onbegrijpelijk waarom uit alle ingrepen in menselijke le vensprocessen nu juist abortus provocatus in het wetboek van strafrecht terecht is gekomen. Ten zij men natuurlijk de staat een taak als zedenmeester wil toebede len en men abortus als zedelijk beschouwt. Maar in dit laatste ge val mag men zich toch wel afvra gen of het strafrecht nu het medi um bij uitstek is om zedelijke Enschedé (zie De Stem van woensdag 22 juli), dat de wet gever een evolutie in de medi sche moraal geen belemmerin gen in de weg dient te leggen, bepaald verder strekken dan die welke de hoogleraar voorstelt. In bijgaand artikel wordt een samenvatting gegeven van de opvattingen te verzamelen en te bewaken. (De praktijk wijst uit, dat dit ook onmogelijk behoorlijk te doen is. Want incest, kannibalis me of seksuele omgang met dieren zal men tevergeefs in het straf recht zoeken). Men kan zich in dit verband ook afvragen of strafbe dreiging of strafoplegging nu wel de enige of meest geschikte mid delen zijn om mensen tot een be paald gedrag te bewegen of van ongewenst gedrag af te houden. In het algemeen (en dus ook ten aanzien van abortus provocatus) zal de wetgever zich moeten afvra gen, of het wel gerechtvaardigd is om een bepaald gedrag te verbie den en dan vervolgens nog of dat verbod wel zal werken. Om met het laatste te ueginnen: het verbod van abortus provocatus (behalve op medische indicatie) schiet zijn doel geheel voorbij; de allervoorzichtigste schattingen ha len een totaal van 10.000 gevallen van illegale abortus per jaar. En eigenlijk ligt het al even duidelijk t.a.v. het eerste: de gerechtvaar digdheid van het verbod. Het is gebaseerd op zogenaamde vaste normen als zedelijkheid of leven; in het voorgaande is aangetoond, dat er geen sprake is van enige meningen van mr. Frenkel. In feite vindt de schrijver elke re- regeling van het abortuspro bleem in het wetboek van straf recht overbodig. Indien er dan toch een wetswijziging moet ko men, dan een, die de artsen zo weinig mogelijk belemmeringen in de weg legt. „vastigheid" in deze normen. Waarmee tegelijkertijd de gerecht vaardigheid van het verbod op los se schroeven komt te staan. In deze zin redenerend, is voor de hand liggend om elke motive ring van een verbod op basis van „vaste normen" achterwege te la ten en zich nog uitsluitend bezig te houden met regelingen, die abortus zonder risico voor de betrokken vrouw kunnen garanderen. Dat be tekent: na een gedegen onderzoek (zowel medisch als sociaal) en vol gens de regelen der kunst (dus door een gynaecoloog of bevoegd aborteur). Elke andere regeling en daarmee keren we terug naar de in het begin van dit artikel vermelde constatering zal min der goed functioneren. Een regeling, zoals mr. Frenken die ziet, sluit een pluriformiteit in procedure niet uit. Naast de huis arts, die bij een hem welbekende patiënt reeds direct zelf tot een beslissing kan en durft komen zul len anderen met teams blijven werken. Een positief gevolg zou bovendien zijn, dat steeds meer vrouwen die een abortus provoca tus wensen zich tot een arts zullen wenden in plaats van tot de onbe voegde aborteur. Wat toch de voor naamste doelstelling van wetge ving op dit gebied zou moeten flan1*»1'*'''*" WH grote pot zoet zure RODB- 49 halte liter romige per fles 89 matig schuimencG^^m ook voor uw tan- me\\w&Ymcb'm normale prijs f&95Tcy ons m olat scheelt dubbeltjes!., grote baal paprika ofr merk naturel 3 pakken nA vonkvru w%0 vonkvry hoge kwaliteit sterk absorberend' OOK U KUNT evenals veel hotel-ten pensionhouders by JAC. HERMANS PRIJS-SLAS glaswerk kopen voor GROOT HANDELSPRMZEN1 model „VIKING j* moderne varmgewngi literblik zeer-fijne u/eek inu/eek uit, zo voordelig!...,» dat strooit voordelig grote baa!450gtam BOTERHAM MEUK OF PUUR 89 99 In de prys stag betaalt uwcor hondenuoedsel per pak slechts UCIUMU VUA/I HX> gramJO0RRK3EN t. wuDenvooy;. gVoothtfnaelspryzen volzoete impori-yJijn koppig en zacH gekru'd Hood of AMSTERDAM (ANP) De Am sterdamse recherche is er gister nacht in geslaagd de man aan te houden, die bij een inval in een pand aan de Noorderstraat zondag middag j.l., waarbij de politie 31 kilo hasjiesj in beslag nam. de be nen nam Het is de I8-jarige kok T. T. B. uit de hoofdstad, die zich als buitenlander (Amerikaan) had uit gegeven. De politie trof hem aan op de kamer van een vriendin Toen hij de agenten gewaar werd. vluchtte ver dachte naar het dak. De politie kon hem door zijn handicap zijn rech terarm en -been zaten in het gips echter snel inrekenen.

de Vrije Zeeuw | 1970 | | pagina 7