Engelands nieuwe „Mister Europe" Automobilisten voor minimumsnelheid Commentaar Kernwapens op huidig peil handhaven I )e^e|yd Aantal zieken in havens steeg met 77°]o Minimum loon Hevige rellen in Chicago Rechts Indiase oppositie Gandhi heeft te veel macht Voor studie problematiek niet-aanvalsverdrag Omwisseling aandelen PAK-zaadjes Israël ja of nee Meivin Laird Amerika halveert oorlogskosten voor Vietnam T ussenregeling voor steun aan vervolgden AMERIKA OP SALT-BE PLAFOND VOORUITGANG Indo-China Vergeefs vredes initiatief van regering Echtgenote 5 f>6; rAjt bit,. Geoffrey Rippon (Van onze correspondent) LONDEN De nieuwe Britse „Mister Europe" is Geoffrey Rippon, 46 jaar, die tot gistermiddag minis ter van technologie was. In dit ambt wordt hij opgevolgd door afgevaar digde John Davies, gewezen direc teur-generaal van de werkgeversor ganisatie van de confederatie der Britse industrie. Beide benoemingen werden gister avond bekendgemaakt door het persbureau van premier Heath. Al leen de aanstelling van Davies tot minister van Technologie veroor zaakte enige verbazing. Dit nieuwe lid van de regering zetelt nog maar pas in het Lagerhuis en zijn politie ke ervaring is dus wel zeer gering. De toestanden in en de problemen van de Britse industrie zijn hem als gevolg van zijn vroegere werk, ech ter niet vreemd. Rippon behoort tot de conservatie ve rechtervleugel. Hij is lid van de zogenaamde „monday club", een groep uiterst rechtse Tory's die ook Enoch Powell onder zijn leden telt. In tegenstelling met de meeste rechtse Conservatieven, is Rippon ook fel Europees gezind. Hij was lid van Britse afvaardigingen bij de Raad van Europa en bij de Westeu- ropese Unie en onderhoudt al jaren goede betrekkingen met vooraan staande politici van het vaste land. Volgens sommige waarnemers zal het feit, dat Rippon een rechts con servatief is de regering Heath hel pen, wanneer het er op aankomt te bepalen of de toetredingsvoorwaar den van de Zes al dan niet aan vaardbaar zijn. Als minister Rippon ze meente te kunnen aanvaarden, zullen sommige anti-Europees gezin de Conservatieven - zo redeneert men - zich misschien bij zijn oor deel neerleggen en geen moeilijkhe den veroorzaken voor de regering. Het zal niemand verwonderen, dat Rippon slechts vaag op de hoogte is van de huidige stand van de EEG- onderhandelingen. Vermoedelijk zal hij zich tijdens de vakantie ver trouwd maken met de zeer uitge breide details van Groot-Brittanniës toetredingsproblemen en van de standpunten, die de Zes tot nu toe ingenomen hebben. De EEG-minis- ters komen pas in oktober weer bijeen in Brussel. Rippon was in 1963 Conservatief minister van openbare werken. Op binnenlands gebied beschikte hij wel over enige ervaring inzake on derhandelingen, maar hij heeft nog nooit deelgenomen aan onderhande lingen met buitenlanders. De nieuwe „Mister Europe" volgt Anthony Bar ber in de eerste plaats op als kanse lier van het hertogdom Lancaster, een traditionele portefeuille, waar aan niet veel werk verbonden is. Dit hertogdom hoort sinds 1399 toe aan de regerende vorsten van Groot- Brittannië. Het wordt afzonderlijk bestuurd door een kanselier, die lid is van de regering en de handen vrij heeft om zich tegelijk met belan grijker werk onledig te houden. NIEUW DELHI (Reuter) De In dische premier, mevrouw Indira Gan dhi, is er gisteren door de oppositie van beschuldigd dat ze zich teveel macht toeeigent. Er is een motie van wantrouwen tegen haar ingediend, waarover vandaag gestemd zal wor den. De motie maakt echter weinig kans. Niet de hele oppositie staat er achter. Vorige maand droeg mevrouw Gan dhi de portefeuille vam financiën over aan minister van Binnenlandse Zaken Jeisjwamtrao Sjajvan en mam zij ziedf doen ondier haar hoede, dloor twee lagere ministers zij nu gezag uit over die inOich- tingehdienstein en alle kwiestdes be treffende India's zeventien staten, waaronder handhaving van oude en wet. Ook het departement voor atoomenergie ressorteert ondier haar, MOSKOU EN BONN VORMEN WERKGROEP (Van onze redactie binnenland) ROOSENDAAL. In 1966 beslo ten de coöperatieve suikerfabrieken tot een nieuwe samenwerking in de topcoöperatie Suiker Unie. Het be stuur van de Suiker Unie acht thans het moment aangebroken om tot een volledige fusie over te gaan en heeft daartoe de leden van de coöperatieve suikerfabrieken een aanbod tot om wisseling van zijn aandelen gedaan. Alle leden worden uitgenodigd de in hun bezit zijnde aandelen vóór 25 augustus om te wisselen in aandelen Suiker Unie en daarmee rechtstreeks lid te worden van deze coöperatie. (Van onze redactie buitenland) MOSKOU Tijdens een twee uur durend gesprek onder vier ogen hebben de Westduitse minister van buitenlandse za ken Scheel en zijn Russische ambtgenoot Gromyko besloten 'n gemeenschappelijke werkgroep in te stellen. Deze moet de pro blematiek van het Westduits-Russsisch niet aaanvalsverdrag bestuderen. De commissie is gistermiddag meteen met haar werkzaamheden begonnen. Het gesprek onder vier ogen werd gevoerd op voorstel van Scheel, hoewel voor dinsdag geen zitting op het programma stond. Volgens de Westduitse regerings woordvoerder is het gesprek „in tensief en zakelijk" geweest. Alle (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Het instellen van maximumsnelheden is iets, dat meer bij oudere mensen inslaat dan bij jongere. Dit is gebleken uit een landelijke steekproef van het Nipo. De jongeren voelen meer voor de instelling van een minimumsnelheid. In het algemeen voelen de automobilisten trouwens meer voor de instelling van minimumsnelheden. Ruim veertig procent vain die ondervraagden is voor een maximum- of miinimumsnelheid. Veertien procent vam de geënquêteerden is daartegen. 19 procent vam de ondervraagden was van mening, dat de marimumsneilheid moet worden vastgesteld op 100 km per uur, terwijl 24 procent vóór een minimumsnelheid vam 80 km per uur was. 60 procent was vóór die maiximumsnieilheid, 37 procent was er telgen; 62 pro cent was vóór de minimumsnelheid, terwijl 33 procent hier tegen was. HET Progressief Akkoord, oftewel PAK, is wat zijn rol in de landelijke politiek betreft hard op weg om als weinig meer dan een eendagsvlinder in archieven en ge schiedenisboeken terecht te komen. Misschien krijgt het zelfs nauwelijks de kans om rustig af te sterven, want een groeiend aantal PAK-le- den wil er al gewoon mee ophou den. Het leek aanvankelijk een aar dige poging, met een redelijke kans van slagen, om de progressief den kenden te bundelen en sterk te ma ken. Maar de progressieven bleken eens te meer zeer moeilijk te bun delen en niet in staat tot het vormen van een krachtig alternatief. Dat is jammer, maar van de an dere kant niet zo vreemd. Wie wat behouden wil, weet en ziet dage lijks om zich heen wat hij behou den wil. Maar wie verandering wil, is per definitie op zoek naar iets an ders, iets nieuws, iets dat er nog niet is. Wat is dat precies? Dat kan hij niet duidelijk laten zien, anders zou hij niet op zoek zijn. De een zoekt het hier, de ander daar. De krachten worden versnipperd en daarom gebeurt, oq. verandert er ook niets. Hier en daar in het land ziet men desondanks toch enkele aardige vormen van gemeentelijke en regio nale PAK-samenwerking op gang komen. Inderdaad, hoewel ook min der dan voor de laatste twee verkie zingen gehoopt was. Maar misschien mogen het dan de zaadjes worden waaruit in de toekomst tof op het Haagse Binnenhof hoge bomen voortvarend zullen groeien. ER begint tekening te komen in de verhoudingen, die het trieste spel, dat kortweg „Midden-Oosten" heet, op gang houden. En men kan wel zeggen dat het jongste Ameri kaanse vredesvoorstel (het plan-Ro- gers) in de regen van vredesvoor stellen, die de laatste weken over het Midden-Oosten neerdaalt, ais de knuppel in het hoenderhok blijkt te fungeren. Egypte en Jordanië heb ben het plan aanvaard, Syrië en Irak zeiden er neen tegen, terwijl de Pa lestijnse bevrijdingsorganisaties er eveneens niets voor voelen zij zul len hun acties hoe dan ook voort zetten. Het wachten is op Israël. Het blijkt de Israëliërs zwaar te vallen zich over het plan uit te spre ken. Wat niet verwonderlijk is, want zegt Israël nee, dan gaat het in te gen het Amerika dat het zo nodig heeft (Phantoms), en is het boven dien de boeman t.o.v. Egypte en Jordanië die wél willen praten. Zegt Israël ja op Rogers' plan, dan besluit het in principe al vóór te rugtrekking uit de bezette gebieden, zonder dat er nog maar iets bekend is over garanties dat de Arabieren Israël niet weer te na komen. Uit de berichten valt op te maken dat de strijd binnen het Israëlische kabinet hevig is. Maar ook de Arabische wereld is verdeeld ten aanzien van het plan- Rogers, dat ondermeer een staakt- het-vuren van 90 dagen voorstelt. Ook al zou het zover komen als Ro gers wil, dan nog verwachten we er weinig heil van om de simpele re den dat men een belangrijk element zo niet het belangrijkste, in de Mid- den-Oosten-problematiek dreigt te vergeten: de Palestijnse vluchtelin gen, waar het allemaal eigenlijk om begonnen is. En die vluchtelingen hebben hun commando-organisaties (commandolegers), die blijven door vechten, zolang men zich niet ver waardigt met hén rond de tafel te gaan zitten. Het eind lijkt nog niet in zicht. kwesties die met een verdrag sa menhangen, zouden ter sprake zijn gebracht. Het was de eerste keer dat achter gesloten deuren concreet werd gesproken over een verdragstekst. Na het gesprek bood Gromyko Scheel een lunch aam. Bij die gele genheid verklaarde Scheel, dat men gisteren met de werkelijke onderhan delingen is begonnen en dat de twee vergaderingen van maandag voorna melijk tot voonbenedidenidie gesprekken en heit presenteren vam de basdsstamd- puniten van bedde partijen beperkt blieven. Gisteren, aldus een woord voerder, waren de ministers dieper ingegaan op deze basisverfclaranigen. Gromyko had op de lunch, de hoop uitgesproken dat de onidieirfhamdetm- gen tot een positief resultaat en ver dieping van de betrekkingen tussen de twee landen zouden leiden. Scheel had volgens zijn woordvoer der geantwoord, dat beide landen streven naar „het scheppen van een duurzame vredestoestand, die niet zonder de actieve deelname van de Sovjet-Unie en de Bondsrepubliek tot stand kan worden gebracht". (Van onze redactie buitenland) SAN CLEMENTE De kosten van de oorlog in Vietniaim voor de Vere nigde Staten zijn van 29 miljard dol lar per jaar teruggelopen tot onge veer 14,5 miljard dollar. Dit ver klaarde de Amerikaanse minister van defensie Meivin S. Laird tegenover verslaggevers. De minister zei dit naidiat hij te voren aanwezig was geweest bij be sprekingen tussen president Nixon en belangrijke defensie-adviseurs in San Clemente in verband met de ko mende defensiebegroting. Verder zei Laird dat de regering blijft streven naar een volledig vrijwilligersleger voor de dienst in het buitenland. Ook zo zei hij, volgt de Ameri kaanse regering nauwkeurig het machtsevenwicht in het Midden-Oos ten. Over de kwestie van die wapen- leverainties aan Israël wilde hij zich niet uitlaten. Voor wat de Sovjet- Unie betreft, zei Laird dat deze over meer raketinstallaties te land beschikt dan de Verenigde Staten. Ten aanzien van de raketten geïnstalleerd in Po- laris-onderzeeërs zal Rusland de Amerikaanse voorsprong in 1974 heb ben ingehaald. Het ministerie van defensie hecht grote waarde aan de goedkeuring dtoor het Congres van de plannen voor een derde anti-raketinstallatie in de Verenigde Staten. Het Pentagon wil naast de raketinstallaties in North Dakota en Montana nog een derde installatie in Missouri, aldus de mi nister. DEN HAAG De Tweede Kamer heeft zich gisteren zonder discussie en zonder stemming akkoord ver klaard met verbeteringen in de voor zieningen voor in de Tweede Wereld oorlog vervolgden, enerzijds is de kring der uitkeringsgerechtigheid uit gebreid, anderzijds is de omvang der uitkeringen en zijn de criteria om voor uitkeringen in aanmerking te komen bijgesteld. WENEN (AP). In Wenen is gisteren de 27ste zitting van het Russisch- Amerikaanse overleg over beperking van de strategische bewapening (salt) gehouden. Een zegsman kon na afloop geen bevestiging of ontkenning verschaffen omtrent de berichten uit Washington dat Amerika Rusland heeft voorgesteld dat de beide grote mogendheden hun arsenaal aan strategische kernwapens op het huidige peil handhaven of zelfs inkrimpen. Over de zitting van vandaag deelde hij mee dat het gesprek in totaal 65 minuten had geduurd, waarvan 20 minuten informeel, en dat „ernstig en zakelijk" was onderhandeld. Meer inlichtingen over het Ameri kaanse voorstel werden zaterdag in Washington bekend na een gesprek tussen vooraanstaande congresleden en Nixons adviseurs voor veiligheids aangelegenheden, Henry Kissinger. Kissinger zou gezegd hebben dat Amerika een plafond wil stellen op het aantal intercontinentale ballis tische raketten, raketten uit duikbo ten en lange-afstandsbommenwer- pers van beide landen. Amerika zou de anti-raketstelsels van beide landen willen beperken tot het huidige Russische peil. De nieuwe Britse minister tot ont wapening, Lord Lothian, heeft zich optimistisch getoond wat betreft het resultaat van de salt-bespreking tus sen de Verenigde Staten en de Sov jet-Unie. Er waren aanwijzingen, zei Lord Lothian, dat er op de conferentie in Wenen vooruitgang wordt gemaakt. Hfj wijdde ook aandacht aan het Britse voorstel, te Genève ingediend, over het verbieden van het maken, opslaan en gebruiken van biologische wapens en vergiften, en hoopte dat de vergadering hierover spoedig tot overeenstemming zou komen. (Vervolg van pagina 1) Met de verlaging van de leeftijds grens van 24 naar 23 jaar was ieder een tevreden. De heer Van Lier wilde nu echter al vastgelegd zien, dat die grens in 1971 22 jaar dient te zijn en in 1972 21 jaar. De confessionele regeringspartijen wilden de minister slechts machtigen naar bevind van zaken te handelen, d.w.z. de leeftijds grens te verlagen als dit in het be drijfsleven reeds in het loonoverleg duidelijk in gang wordt gezet. En dit ging de liberaal Rietkerk al te ver. Daarnaast was er dan nog de wens van de heer Nypels (D'66) om het minimumloon ook voor kostwin ners te laten gelden. De minister wilde verdere verla ging van de leeftijdsgrens evenmin nu reeds dwingend voorgeschreven zien. Hij verwachtte overigens wel een ontwikkeling in de richting van een spoedige verlaging der grens. Aan verdere wettelijke maatregelen moet overigens ook overleg met het bedrijfsleven plaatsvinden. Tegen het voorschrijven van het minimum loon voor kostwinners onder de 23 jaar was het ministeriële bezwaar, dat zo'n voorschrift ook ten nadele van betrokkenen kan werken (ontslag of niet aanstellen). Amendementen, die wilden tornen aan de voorgestelde leeftijdsgrens werden verworpen. Ook een kost winners-amendement onderging dit lot. CHICAGO (RTR/AFP) In Chi cago zijn maandag zeker 66 personen, onder wie 24 politiemannen, gewond bij gevechten die vijf uur duurde. De moeilijkheden ontstonden toen tijdens een muziekfestival dat in het Grant- parlc werd bijgewoond door 40.000 jeugdige muziekliefhebbers de groep Sly and the Family Stone weigerde op te treden omdat het gehoor zich wanordelijk zou gedragen. De jonge lui gingen met elkaar op de vuist, waarna oproerpolitie naar het park werd gezonden en trachtte de menigte met traangas te verspreiden. Het gevolg was dat de jongeren poogden de belangrijkste boulevard lanigs het Michigan-meer op te ko men, maar daar vonden zij ook poli tie op hun weg. Volgens de politie waren het de ernstigste ongeregeld heden sedert de rellen tijdiens de de mocratische partijconventie van 1968. Er zouden 148 arrestaties zijn ver richt. Op de foto: Opgewonden mensen werpen een niet-herkenbare politie wagen in het Grant-park omver. (Van onze Haagse redactie buitenland) DEN HAAG/PNOM PENH Het is de Nederlandse regering niet gelukt voldoende landen te winnen voor een gemeenschappe lijk beroep op de strijdende par tijen om door een politieke oplos sing een einde te maken aan de strijd in Indo-China. Dit werd gisteren meegedeeld door een woordvoerder van het Ministerie van Buitenlandse Zaken. De Nederlandse regering heeft sinds 6 mei, in antwoord op vragen uit de Tweede Kamer, de regeringen van België, Canada, Denemarken, Ethiopië, Ierland, India, Italië. Lu xemburg, Nieuw-Zeeland, Noorwe gen, Polen, Roemenië, Zuid-Slavië en Zweden benaderd. Meer dan de helft van de landen voelde niet en dat om verscheidene redenen om het initiatief; dat de schuldvraag ten aanzi envan het conflict in het mid den liet. Leedvermaak is een zwaar woorid. Dat was het dan ook niet wat ik koesterde, toen gisteren „de Tweede Kamer" en dat zijn natuurlijk niet alle leden, die zijn er zelden allemaal terug moest komen van vakantie om het minimumloon te bespreken. Verkneukelen deed ik me wei enigs zins, want aardig is het toch dat zo veel zwaar gehonoreerde politiekers hun vakantie onderbreken voor iets dat zich mijlen ver beneden (hun- salarispeil) afspeelt, en dat is toch het geval met het inkomen der laagst betaalden. Jammer alleen, dat de meesten hun vakantiedag er aan gaven cm te ko men verhinderen dat het minimum loon te hoog zou oplopen. Vliegende schotels waargenomen in het Zeeuwse Borsele! Wat zou er nou gebeuren als u of ik een vergadering van het Isra ëlisch kabinet zou binnenstappen met de opmerking: Gij weet toch, vrien den, het is hier in de buurt im mers reeds lang geleden gezegd dat ge met al uw zwoegen geen el aan uw leven kunt toevoegen, zelfs geen Isra-el? Boven een telexbericht dat gisteren binnenkwam, stond: „Belgische Rode Kruis op zwart zaad". Men probeert daar nu een wit voetje te halen bij de regering in Brussel, maar het zit er dik in dat men zich nog wel even groen en geel zal moeten ergeren aan een stel Walen en Vlamingen, die elkaar om de hoogte van de sub sidie bont en blauw dreigen te slaan. Hopelijk breken er daarna voor het Rode Kruis gouden tijden aan, anders staat men er gekleurd op. Een suggestie: misschien kunnen het Wit-Gele en het Groene Kruis zolang bijspringen. (En dan te weten dat dit alles zwart op wit voor u gedrukt staat.) Treft een collega van me een ken nis die juist van vakantie terug is. Met de auto naar een land met hoge bergen. Maar er was één berg, daar durfden ze (hij en zijn vrouw) niet op. „Waarom heb je dan niet de bus gepakt?" Luidde het antwoord: „Als je een auto hebt, ga je toch niet in een bus zitten?!" Doorgaans betrouwbare zegslieden hebben mij verzekerd dat velen uwer de afgelopen dagen de kachel, de haard of de verwarming aangezet hebben, of het in ieder geval koud hebben gehad. Terecht. Want het was koud. Zo herfstachtig, weet u wel. Maar houdt moed, kleumende vrien den en vriendlinnen, het wordt beter. Politiek gezien niet. Daar gaat het steeds slechter, nu de PAK-mensen zelf al u kent het grapje inmiddels wel, maar goed bij de pakken neer zijn gaan zitten. Nee, progressief zijn valt niet mee. In Retranchement wel, daar komt, als het allemaal doorgaat, een sex- museum. De Belgen zullen het wel een museum voor scfaonie kunsten gaan noemen. En wat zegt u daaarvan! De mili tair mag vóóórrrtaaan ingeruuukt MARS! UITslapen Om de eigen zeüfetamdigheid van Jan Soldaat op te voeren moet-ie nou zjjn eigen wekkertje gaan zetten. En dienstweigeren is er natuurlijk ook niet meer bij, zullen de generaals gedacht hebben, want wie is er nou tegen uitslapen? Ik niet, maar ik slaap liever uit dienst, snapt u? Tot morgen. MERIJN DE ROTTERDAMSE PvdA-fractie voelt niet veel voor een „afspiege lingscollege", maar wil een beleöidis- plan als basis. Verder heeft die PvdA-fractie te kennen gegeven dat zij in de eerste plaats wil samen werken met D'66 en de protestants christelijke groep. WD en KVP zouden dan buiten spel komen te staan. ROTTERDAM (ANP) De be drijfsvereniging voor haven- en aanverwante bedrijven heeft het interuniversitaire instituut Siswo in Amsterdam opdracht gegeven een onderzoek in te stellen naar de oorzaken van ziekteverzuim in de havens van Amsterdam en Rot terdam. In de komende maanden zullen onder meer interviews worden gehouden met bedrijfslei dingen en met zeshonderd werk nemers. Het is de bedoeling ook honderd echtgenotes van werkers in de havens te enquêteren. Landelijke cijfers geven tussen 1955 en 1965 een stijging aan van het aan tal ziektemeldingen met twintig pro cent, voor de havensector is de stij ging echter aanmerkelijk hoger, na melijk 77 procent. Deze stijging van het verzuim heeft geleid tot een for se premieverhoging. In 1969 bijvoor beeld betaalden de havenbedrijven gemiddeld vijftien procent van de loonsom ais premie voor uitkeringen krachtens de ziektewet. De projectleidster vam het onder zoek, die sociologe drs. B. de Jong, verklaarde dat het er om gaat de oor zaken vam het hogere ziekteverzuim in de havens op te sporen. Ze denkt o.m. aam de aand vam het werk en de werkomstandigheden. De laatste jaren komt men steeds meer tot die overtuiging dat er niet alleen medische factoren in het spel zijn bij het ziekteverzuim. Een aan tal sociale, psychologische en econo mische factoren werkt in op de be slissing, die een werknemer moet ne men, wainineer hij wordt geconfron teerd met een ziekte-aanidoendng. Voor die beslissing of hij er mee zal doorwerken of zich ziek zal melden, zal in dat geval van belang zijn, of zijn werk heim interesseert, of hij zich onmisbaar voedt in het bedrijf, of hij prettige collega's heeft, of hij het met zijn bazen kan vinden, of hij het riek- tegeid voldoende vindt enzovoort. Drs. De Jong verwacht dat het on- neerleggen. derzoek zal uitwijzen, dat deze en vele andere factoren invloed uitoefe nen op het ziekteverzuim. Ze is van mening, dat ook de echtgenote hier bij een belangrijke rol speelt. Van belang is bijvoorbeeld, of de vrouw meent dat iemand met een verkoud heid best kan doorwerken. Daar het onderzoek rich afspeelt in twee grote steden, is het mogelijk dat doorverwijzingen naar specialisten lange wachtlijsten te zien geven. De projectleiding zal diaaxom proiberen de invloed hiervan op de kosten van die riekengsldverzekering te schatten. Drs. De Jong zail de uiteindelijike resultaten van het onderzoek om streeks april van het volgend jaar in een rapport aan de bedrijfsvereniging

de Vrije Zeeuw | 1970 | | pagina 5