Ook in Zeeland uitgeweken boten niet gelost lannen voor sex-museum in Retranchement Raamsdonkse munten in Middelburg voor f 15.500 geveild Goed nieuws voor Sucrosagebruikers Exploitant popcentrum is het beu „Wien Neerlands Bloed" schalde van toren van Pisa instuif zeeland Excursie voor stagiaires landbouwbedrijven naar Reimerswaal Wie was „De Vliegende Hollander'? Mini-drama in vakantietijd Niet drukker Terneuzen eranderlijk Weer aan zee Nieuwe voorzitter afzetcommissie fruit Totale opbrengst ruim 41.000- voor die koffie en thee waar geen siffker in mag Rijwiel vernield bij botsing in Goes DUIN- EN BOSBRANDJE Burenruzie en vuilnisemmers Besloten club Ultimatum wettelijke kunst doen, glippend door alle mazen die er zijn. Hij heeft een advocaat in de hand genomen en de- politieverordeningen van Retranche- ment gekocht. Hij wil niet voor Tegenzet VAN MENSEN DINGEN EN DADEN 3 WOENSDAG 29 JULI 1970 (Van en onzer verslaggevers) VLISSINGEN/TERNEUZEN In Vlissingen worden alle aanvra gen voor het lossen van schepen die in Engeland ten gevolge van de daar voortdurende havensta king hun lading niet kwjjt kunnen, afgewezen. Tot nu toe heeft men een achttal schepen geweigerd met een totale belading van onge veer 30.000 ton. „Als een aanvraag wordt inge diend, wordt er bij verteld voor wel ke plaats de lading bestemd is. Daar om weten wij onmiddellijk of het schepen betreft die door de Britse staking zijn getroffen. Ook zijn er wel bij die ronduit vertellen dat zij zijn uitgeweken. Er zijn ook andere hulpmiddelen (zoals de papieren, het merk en het schip zelf) waardoor wij bijna direct te weten komen of het een schip is dat eigenlijk Engeland als bestemming heeft. Op die manier slipt er geen een door de mazen van het net," aldus de directeur van de NV Haven van Vlissingen de heer C. Oreel. „We hebben niet in de problemen willen komen, omdat wij toch al werk ge noeg hadden. Ook hebben wij eerst overleg gepleegd met de bonden. Als wij niet zo druk bezet waren geweest, zouden wij misschien schepen met aan bederf onderhevige lading aan- igenomen hebben." Aangezien Antwerpen, in tegen stelling tot het begin van de stakings periode, op het ogenblik ook alle 3ritse schepen weigert, is de Wester- schelde op het ogenblik nauwelijks drukker bevaren dan anders, aldus de heer E. H. Verstraete ing., direc teur van de Shipping Signalling Ser vices NV te Vlissingen. Wel liggen er enkele kleine schepen (coasters met name) in de Vlissingse binnen haven te wachten op betere tijden. Het betreft hier schepen, die hun lading in de Britse havens moeten gaan ophalen. De Britse havenstaking heeft geen invloed op de toevoer van goe deren in de havens van Terneuzen. Wei is enig aanbod geweest, maar het overslagbedrijf Ovet NV heeft dit werk geweigerd, omdat er vanuit an dere landen aanbod volop is. Zoveel zelfs, dat allerlei extra-karweitjes moeten worden afgeslagen. Daar komt bij dat Terneuzen geen speci fieke aanvoerhaven is voor Engeland. Bij het bedrijf August de Meijer NV viel eenzelfde geluid te beluis teren. Deze firma krijgt aanvoer van uit geheel Europa en verwerkt wel goederen, die vanuit Engelse vrij havens zijn verzonden. Overigens valt dit allemaal in het normale werkpatroon van het bedrijf. Druk-j ker door de havenstaking in Enge land is het niet geworden. Datzelfde kan worden gezegd vanj Gent. Ook in de tweede haven van- België valt geen grotere activiteit! te bespeuren. Vooruitzichten voor donderdag Sn vrijdag, op gesteld door het VMI op dins dag om 18.00 uur: Aanhoudend veranderlijk met gematigde temperaturen. Weersvooruitzichten in cijfers ge- 'deld over Nederland. Voor donderdag: aantal uren zon: -10, min. temp.: omstreeks nor- naai, max. temp.: van ongeveer nor- naal tot 3 graden onder normaal, ans op een droge periode van min- ens 12 uur: 90 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 60 procent. Voor vrijdag: aantal uren zon: 2 - [10, min. temp.: omstreeks normaal, nax. temp.: van ongeveer normaal lot 3 graden onder normaal. Kans op :en droge periode van minstens 12 Jiur: 90 procent. Kans op een geheel oog etmaal: 60 procent. Een maitige westenwind voert van daag wat drogere lucht aan. De bui- pnkans blijft klein en er zijn flinke nige perioden. De temperatuur blijft in de buurt van 18 tot 20 gra- len schommelen. Zeewater 17 gra- [len. Vooruitzichten: Tijdelijk sitabie- met redelijk strandweer, maar de dat later toch nog weer een oce- (lanfront naar ons land trekt in de veede helft van deze week blijft nwezig. (Van onze correspondent). KAPELLE De heer W. de Ja ger te Kapelle is voorzitter gewor den van de provinciale Zeeuwse Af zetcommissie voor fruit. Hij volgt als zodanig de heer B. Leys uit Kruiningen op, die is afgetreden in verband met zijn benoeming tot voorzitter van de provinciale Zeeuwse veilingorganisatie, waarvan de afzetcommissie een onderdeel is. De heer de Jager is evenals de heer Leys, bestuurslid van de vei ling in Kapelle-Biezelingen. De provinciale afzetcommissie voor fruit is samengesteld uit verte genwoordigers van de fruitveilingen in dit gebied. Wekelijks komt men in Goes bijeen om te spreken over de aanvoerdata van de verschillende fruitrassen. (Van een onzer verslaggeefsters) MIDDELBURG De ongeveer 115 in Middelburg geveilde mun ten, die in Raamsdonksveer ge vonden waren, hebben samen f 15.500 opgebracht. Vorige week werd in Raamsdonksveer het eer ste gedeelte van deze vondst van de gebroeders Heesters aan de man gebracht. Daar was de op brengst ruim 26.000 gulden. „Ik ben erg tevreden", zegt Marcel Heesters. Dik 41.000 gulden is meer dan ik had durven hopen". Hij sloeg met een catalogus op zijn knie de verrichtingen te Middelburg van veilingmeester A. I. Verhage uit Groede gade. Met potlood had hij voor de catalogusnummers de door hem, naar aanleiding van de veiling in Raamsdonksveer, getaxeerde prij zen genoteerd en daar ging het bod (ADVERTENTIE) Sucrosa.de kalonebesparende zoetma- ker zonder bijsmaak, zonder nasmaak. Verkrijgbaarheid van cyclamaat- houdende zoetstoffen bij drogiste rijen en apotheken thans definitief geregeld. Overeenkomstig het vorige week gepubliceerde Koninklijk Besluit zal Sucrosa bij drogisterijen en apotheken vrij verkrijgbaar zijn. Een en ander is het resultaat van de overweging van de overheid dat het beschikbaar zijn van deze zoetstoffen van groot belang is voor diabetici en al diegenen die minder of geen suiker dienen te gebruiken. Ook de vloeibare Sucrosa zal uit hoofde van dezelfde overweging bij drogisterijen en apotheken beschikbaar zijn. vele malen overheen. Het meeste bracht een Louis d'or uit 1640 op, die voor 1.100,naar Brugge ging. De foyer van de Middelburgse schouwburg was dinsdagmiddag ge vuld met zo'n drie tot vierhonderd belangstellenden uit Nederland en België. Toeristen hepen af en aan en zelfs de koffiebar leverde prettige zitplaatsen voor enthousiaste munt-, kunst- en antiek-liefhebbers. Voor de potentiële koper was er een keur van mogelijkheden. De munten varieerden in prijs van 50,- tot 150,-, met uitschieters naar 400,- en 1.000,-; ook sieraden en meubels veranderden soms voor aan trekkelijke prijzen van eigenaar. Wat veilingmeester Verhage dan een „pro ficiat" ontlokte. Zijn commentaar maakte deze veiling overigens ook voor de niet-kopers een aantrekkelijk gebeuren.. „Wat bent u van plan", vroeg hij aan een juffrouw uit Schoondijke die twee sabels kocht. En over de maliënkolder, die 160 gul den opbracht, vertelde hij dat die al door een kijkster „doorkijkblouse" was genoemd. „Jammer dat u hem niet hebt gekocht", voegde hij een bieclster toe, „dan had ik willen zeggen: Ik kom eens kijken als u hem aan hemt." Na prachtige stukken zilver wer den munten van Philips IV, Karei II, Philips V, bisdom Luik en Frankrijk geveild en voorts o.a. een collectie sabels, geweren, pistolen, degens en helmen. Een schilderij bracht f 7.500,op. Een bod van twee kopers tegelijk voor 75,ontaardde in een twist- gesprekje, dat uiteindelijk resulteerde in een uitspraak van deurwaarder M. K. van Dijke uit Middelburg. Voor de bieders bleek er echter nog keus genoeg, want in totaal werden er zo'n kleine veertig zilveren dukaten uit Zeeland geveild. (Van onze correspondent) GOES Mejuffrouw L. B. uit Goes werd op haar fiets op de krui sing Voorstad van de Spiegelstraat aangereden door een personenauto, bestuurd door J. G. uit Borssele. Me juffrouw L. B. moest naar het St.- Johannaziekenhuis worden overge bracht. Haar rijwiel werd vernield. (Van onze correspondent) VROUWENPOLDER WESTKA- PELLE Te Vrouwenpolder brak maandagmiddag brand uit in de dui nen. Door krachtig optreden van wan delaars kon het vuur, nog voor de brandweer was gearriveerd, worden bedwongen. Een klein perceel mooie hei is echter verloren gegaan. Voorts brak te Westkapelle maan dag vroeg irf de avond brand uit in het Vebeoabos. Ook hier kon zonder ingrijpen van de brandweer de brand door omstaanders snel worden be dwongen. (Van een onzer verslaggeefsters) GOES Binnen- en buitenlandse stagières, die op Zeeuwse landbouw bedrijven werken, kunnen op uitno diging van de Plattelands Jongeren Zuid op donderdag 20 juli een ex cursie naar Reimerswaal meemaken. Op het programma staan een ont vangst van b. en w. en causerie van de burgemeester van Reimerswaal, een bezoek aan de champignonkwe kerij van de heer C. Poldervaart, bezoek aan een kreeftenpark en het veeteeltbedrijf van de heer E. van Hootegem. (Van onze correspondent) YERSEKE Een reeds enige tijd bestaande minder goede verhouding tussen de families Van A. en S. te Yerseke meende een zoon van S. op te lossen door in de nachtelijke uren met een vuilnisemmer bij Van A. enkele ruiten in te slaan. De ruzie is ontstaan door de bouw van een garage. De familie S. is van mening dat* hun daardoor het uitzicht is ontnomen. De door omwonenden gewaarschuwde politie moest in deze burenruzie tussenbeide komen. (Van een onzer verslaggevers) RETRANCHEMENT De ex- bloitant van het veelomstreden jopcentrum Sarassani in Retran- •hement, de Amsterdammer Cees le Waal, heeft zoals reeds in iet kort gemeld gedreigd van :ijn zaak een sex-museum te zul- en maken als de gemeente hem >p korte termijn geen doorlopen- Ie muziekvergunning wil verle- ïen. Hij is het beu om wekelijks ïaar het gemeentehuis te moeten mor nieuwe vergunningen. Cees de Waal zelf wil het geen ontroverse noemen, maar het is illang bekend, dat het tussen ïem, zijn buren en de gemeente liet zo goed meer botert vanwege le klachten over de geluidshin- ler. Reden voor b. en w. om de ictiviteiten van Cees de Waal aan Lettingen te leggen door hem we kelijks naar het gemeentehuis te aten komen voor een nieuwe ver- iinning. Zijn er dan moeilijkhe- len, dan kan de muziekvergun- ling ook gemakkelijk ingetrok- cen worden. En dat vindt de Am- Iterdammer helemaal niet leuk. Hij is het zat om van overheids- vege voortdurend op de vingers ge keken te worden. „Men verwijt ons jeluidsoverlast. Maar het zijn de ongeren, die op de campings zitten ?n 's nachts met brommers over :traat draven, die voor ellende zor gen. En die grote landbouwcombi- nes, die 's morgens in alle vroegte over de straat schuiven. Maar daar hoor je niets van". De regelingen rond zijn vergunning zinnen hem allang niet meer. Hij weigert over een controverse met het gemeente bestuur te spreken. „Het risico met deze muziekvergunning is me alleen te groot geworden", motiveert hij met nauwelijks verholen woede. „Ik kan nu wel dure bands contracteren, maar met deze gang van zaken loop ik het risico geen vergunning te hebben, net op een avond dat ze moeten optreden en daar wil ik nu wel eens vanaf". Hij heeft nu een ultimatum ge steld, waarvan het gemeentebestuur blijkens uitlatingen van burgemees ter Van Hootegem officieus wel, maar officieel niet op de hoogte is. De Amsterdammer wil van Sarassa ni een gelegenheid maken, waar stuff-gebruik tot een van de moge lijkheden gaat behoren en een sex- museum alle geheimen van het in tieme leven zal onthullen. Hij windt er in geen enkel opzicht doekjes om: „Ik ben van plan om top-less te introduceren en boven dien een naaktdanseres te contracte ren. Dat kost me nog geen fractie van wat ik aan een band als de Golden Earrings kwijt ben", aldus de Sarassani-man. Om reeds bij voorbaat elk politie optreden onmogelijk te maken, heeft hij tevens laten weten van Sarassani in dat geval een besloten club te zullen maken. De heer De Waal wil TT1 het geheel volgens de regels der verrassingen komen staan. Maandag 3 augustus loopt het ulti matum af. Heeft hij dan nog steeds de toezegging van zijn doorlopende muziekvergunning niet, dan gaat De Waal zijn plannen uitvoeren. Hij is vast van plan om alles, wat er tot nog toe op sexueel gebied is, te overtreffen: „Er zal hier straks meer te zien zijn dan nu nog in Amster dam", vertelt hij. En: „Er komt in ieder geval, vooral voor de Belgen ook een show met levende mensen". Er zullen ook bijzondere sex-attri- buten gekocht kunnen worden. Langs omwegen wel te verstaan, want ook wat dit aangaat zal hij moeite moeten doen om de wet te ontduiken. „Alle geëxposeerde at tributen komen in catalogi, genum merd. Als iemand iets koopt, wordt het per postorder besteld". minimumleeftijd straks achttien of eenentwintig zal zijn. Niet uit een soort morele verplichting, maar ge woon omdat de Sarassani-exploitant koste wat kost uit de armen van Hermandad wil blijven. „We voorzien in een belangrijke recreatieve behoefte", weet hij ten slotte nog te vertellen. „Afgelopen zaterdag bij het optreden van de Golden Earrings zaten er op 340 m2 duizend mensen bij elkaar, maar waarom krijgen we dan niet eens wat meer medewerking?". Cees de Waal De Waal lijkt zeker van zijn zaak en niet bevreesd voor de consequen ties. „Want die zijn er doodeenvou dig niet", zegt hij. „Ik weet zeker dat het storm zal lopen". Voor een politioneel optreden is hij niet bang. „Als het een besloten club is, moet de politie zelf lid worden en entree betalen om binnen te mogen komen", aldus de Amster dammer. Cees de Waal is van plan zijn sexmuseum in oprichting toe gankelijk te maken voor een zo groot mogelijke groep. Dat wil hij doen door de prijzen populair te houden. „Voor mijn part kan ieder een voor een gulden lid worden", zegt hij. Nagegaan wordt nog of de Waarnemend burgemeester Van Hootegem van Sluis tilt niet zo heel zwaar aan de plannen van de pop man. Onlangs heeft hij met hem een gesprek gehad. De zaken werden toen niet zo scherp gesteld, maar de Sluise burgervader is inmiddels wel op de hoogte van deze spectaculaire plannen. Voorlopig onderneemt hij niets, heeft hij laten weten. „Ik kan toch niet vooruitlopen op de zaken", zei de burgemeester desgevraagd. „Doet De Waal alles legaal, dan kunnen we niet ingrijpen. Doet hij het illegaal, dan worden er beslist maatregelen genomen, maar dat is normaal", aldus zijn commentaar. Voor zover de plannen in Retran- chement bekend zijn, zijn ze niet bepaald gunstig ontvangen. Sommige middenstanders die op de hoogte zijn, vrezen schade aan de goede naam van Retranchement. Ook zij kunnen weinig anders doen dan af wachten of De Waal bij zijn Saras sani aan de rand van Retranchement inderdaad groot geschut gaat poste ren. En dan nog is de vraag of ze terug kunnen schieten. Dat buitenlandse vakantierei zen niet alleen iets zijn van deze tijd, blijkt wel uit het feit dat Alphons Moerdijk, net als een hele serie van zijn voorvaderen en nakomelingen gemeentesecre taris van Zuiddorpe, op het einde van de vorige eeuw een vakan tiereis naar Rome maakte. Daar bij hoorde ook een uitstapje naar Pisa. De beroemde scheve toren oe fende kennelijk een bijzondere aantrekkingskracht uit op Al- phoins Moerdijk. Op feesten in Zuiddorpe was hij steeds een toonaangevend figuur en hij wil de met een fraai sterk maar waar gebeurd verhaal over die toren naar huis terugkeren. Om dat hij organist en koorleider was in de r.k.-kerk, bedacht hij iets in deze geest. Hij nam een kloek besluit, klom de trappen van de scheve toren op en ging naar de boven ste galerij ervan. Daar aangeko men keek hij eens om zich heen, ging er eens goed voor staan, zoog zijn longen vol Italiaanse lucht en zong met zijn welluiden de stem uit volle borst het „Wien Neerlands Bloed". Hier klonk eens het „Wien Neerlands Bloed". Dat dit niet alledaags gebeuren echt wel op prijs werd gesteld bleek uit het. hartelijke applaus van de toehoorders aan de voet van de toren. Een paar maanden na zijn thuiskomst ontving Alphons Moerdijk een postkaart van boer Mulder uit Purmerend, waarop stond: „Moerdijk mooi gezongen in Pisa'. De raoigal nieuwsgierig vam aard zijnde Moerdijk tooig daarop naar Punmenend en brachlt een bezoek aan die boer Muildier. Deze vertelde hem dat hij ook in Pisa was geweest, en dat hij daar tot zijn grote verba zing het „Wien Neerlands Bloed" van de toren had horen zingen. Bij zijn terugkeer rustte hij niet voordat hij aan alle reisbureaus (dat waren er toen nog niet zo veel) had gevraagd wie er in die bepaalde periode naar Rome wa ren geweest (ook dat waren er toen nog niet zo veel) en kwam zo op Moerdijk terecht. Uiteraard bracht boer Mulder een tegenbezoek aan Moerdijk in Zuiddorpe. Zoals het vaak gaat met beken de verhalen, men betwist maar al te graag de herkomst of de ware geschiedenis er van. Er zijn te vens altijd personen geweest, van wie de naam oppervlakkig be kend is, maar wiens daden om hult zijn door een waas van ge heimzinnigheid. Zo is het ook met de legendari sche figuur „De Vliegende Hol lander". Verschillende steden van ons land maken er aanspraak op de geboortestad van deze figuur te zijn. Hij staat onder meer te boek onder de naam kapitein Van Straaten. In Terneuzen ech ter is hij gedoopt als kapitein Willem van der Decker. Vroeger waren de zeelui uit Terneuzen beroemd om hun ca paciteiten. Ze waren zeelui van de bovenste plank. De Terneuzense kapitein Van der Decker was eigenaar van een schip. Hij was een moedig man. Zijn geboortejaar is niet te ach terhalen, want er was omstreeks 1600 nog geen burgelijke stand. Men weet alleen dat de kapitein nooit van zijn laatste reis is te ruggekeerd. Waarschijnlijk is zijn schip met man en muis ver gaan. De mensen waren toenter tijd erg bijgelovig. Iets wat niet te verklaren was, werd aan een hogere macht toegeschreven. Zo werd de onverklaarbare ver dwijning van kapitein Van der Decker eveneens aan de machte van het hogere toegeschreven. Het bijgeloof zegevierde en snel deed het verhaal de ronde dat Van der Decker zou zijn ver vloekt. Er werd gefluisterd dat toen leze Terneuzenaar eens rond Kaap de Goede Hoop wou varen, plotseling een hevige storm op stak. De stuurman zou geadvi seerd hebben, terug te keren, maar kapitein Van der Decker werd woedend, slingerde zijn stuurman tegen de reling, smeet de bijbel de zee in en greep zelf het stuurrad en riep brullend: „Al zou god mij laten zeilen tot aan de jongste dag, de Kaap zal ik ronden". Direct na deze uitbarsting viel er volgens de sage een doodse stilte en kwamen de woedende elementen tot rust. Plotseling klonk een stem: „Willem van der Decker, gij zult varen tot aan de jongste dag". Vanaf die tijd gingen de ge ruchten van zeelieden, die wel eens een ontmoeting met het spookschip hadden gehad. Het bijgeloof is verdwenen. Toch blijft het een legendarisch verhaal. De componist Richard Wagner heeft in Terneuzen gege vens gezocht die hij in zijn opera „De Vliegende Hollander" heeft verwerkt. Opvallend is wel dat „De Vlie gende Hollander" nooit op een Hollandse postzegel is uitgebeeld. Wel op een Duitse. (Van een onzer verslaggevers). MIDDELBURG In een rusti ge straat in Middelburg-Zuid stopt een personenauto. Een man gooit een balletje uit een portier raam. Het lijkt op een kluwen wol. De auto rijdt al bijna weg als er een jongetje van een jaar of acht uitspringt. Hij loopt hui lend naar het balletje toe, grijpt het beet en gaat weer in de auto zitten. De bestuurder geeft het kind een paar flinke tikken om zijn oren. Het gehuil trekt de aandacht van voorbijgangers. Wéér vliegt datzelfde bolletje of kluwetje uit het portierraam. De auto rijdt met grote snelheid de straat uit. Eén van de straatbe woners is nieuwsgierig geworden. Hij loopt naar het balletje toe. Het blijt een klein katertje te zijn, dat zojuist op groot verlof is gestuurd, omdat de eigenaars met vakantie willen. De buurtbewo ner ontfermt zich over het kleine dier. De toeschouwers zeggen: „Hoe vind je nou zo'n man, om een katje uit de auto te gooien terwijl dat kind erbij zit? Kweek je op zo'n manier dierenliefde bij zo'n jong aan?" Een ander zegt: „Dierenliefde wel, maar ménsen- liefde...! 't Zou me niks verbazen als zojuist het zaad is gestrooid voor een fanatieke haat tegen „de ouderen"...Ja, soms betreur je dat het kielhalen is afgeschaft...

de Vrije Zeeuw | 1970 | | pagina 3