Verwachting in Tel Aviv „Eerst koeien melken", dan pas tijd voor overval Oppositie stuurt wegwerp-bordjes rond Britse stakers beslissen morgen „Zakelijk begin" van onderhandelingen Salazar (82) overleden STRANDZESDAAGSE IN WIND EN REGEN VEEHOUDER VERRAST DRIE AANVALLERS Miljoenenorder voor „De Schelde P Buitenlanders stelen de show in de Ganzestad Nieuwe bosbrand in Zuid-Frankrijk Franse kernproef in Stille Oceaan COMPLETE KEUKENUITRU STING VOOR BURGEMEESTER BORSELE; DAN IN ALLE WONINGWET WONINGEN" Meubels van pa verkocht en nu met vakantie 7 Na rapport-Pearson Demonstratie WINDBUKS VIER KEER Vrachtwagen zakt door hrug; chauffeur verdrinkt Directeur: Dr. W. A. J. M. Harkx. Hoofdredacteur: L. Leijendekker. Redactie- en Administratie-adres Nieuwstraat 9. Terneuzen, tel. (01150)—7920. Abonnementsprijs m.i.v. 1 juli 1970: 9,20 per kwartaal; per maand 3,25. Losse nummers 15 cent, inclusief 4% B.T.W. Gironummer 1945433 ZEEUW DINSDAG 28 JULI 1970 25e Jaargang No. 6304 Advertentieprijs per mm 16 cent; minimum per advertentie f 2,40. exclusief 4% B.T.W. Rubriek „Kleme Advertenties" (geen handels advertenties) 5 regels 1,15. Iedere regel méér 23 cent. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. VermeldingBrieven onder nummer, of Adres bureau van dit blad, 50 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot v.m. 11 uur. Voor het maandagnummervrijdag tot v.m. 11 uur. Uitgeefster N.V. Uitgevers Maatschappij De Stem OOK ISRAËL AANVAARDT PLAN-ROGERS (Van een onzer verslaggevers) GOES. Het is vreemd om overal verspreid in het centrum van Goes in plaats van de gebruikelijke Zeeuwse gevarieerde klederdrachten ongebrui kelijke gevarieerde buitenlandse kle derdrachten tegen te komen. Dat kan dezer dagen in de Ganzestad, waar buitenlandse volksgroepen de tradi tionele „Feestweek Goes" opluiste ren. Tussen de optredens door loopt men regelmatig bont uitgedoste Fin nen, Turken en Zweden tegen het lijf. Enkele honderden Goesenaren (on der wie het aantal jongeren opval lend groot was) hebben maandag avond op de Grote Markt in Goes staan kijken naar het optreden van de dansgroepen, die traditiegetrouw in het kader van de feestweek door de vereniging Kasporgo naar de Gan zestad waren gehaald. Vooral het drievoudig optreden van de Turken, die per „Istanboel- expresse" in autobussen naar Neder land waren gekomen, lokte enthou siaste reacties uit. Zowel de myste rieus klinkende Turkse muzikale be geleiding (trom, fluit, accordeon) als het steeds van (mooie) klederdracht veranderen en de spectaculaire atle tische en rithmische dansen zorgden voor een uiterst boeiend geheel. Daar tussendoor verzorgden de Zweedse en de Finse groepen (eveneens met fraaie kostuums) hun minder specta culaire maar perfect uitgevoerd en alleszins interessant optreden. (Van onze redactie buitenland) CAïRO/TEL AVIV Israël zal waarschijnlijk het voor beeld van Egypte en Jordanië volgen en een voorzichtig „ja" laten horen over de Amerikaanse vredesvoorstellen voor een regeling van het conflict in het Midden-Oosten. In het Israëlische kabinet, dat vandaag weer bijeenkomt, heeft de opvatting veld gewonnen dat Israël het plan-Rogers niet zonder meer van de hand kan wijzen, wil dit land niet de indruk vestigen dat het niet de Arabieren zijn die de vrede in de weg staan. (Van onze correspondent) LONDEN Er zou donderdag een einde kunnen komen aan de Britse nationale havenstaking, die nu al 13 dagen voortduurt. Dit straaltje hoop is een gevolg van de inspanningen van de speciale commissie van onderzoek, onder leiding van lord Pearson, die giste ren een rapport met aanbevelin gen gepubliceerd heeft. De werkgevers zeggen hierover: „Wij zijn teleurgesteld omdat lord Pearson ons meer wil doen betalen dan wij ons voorgenomen hadden, maar toch aanvaarden wij zijn aan bevelingen." Alles hangt nu af van de 46.500 havenarbeiders. Volgens de eerste re acties uit de grootste havens, zijn zij boos, omdat lord Pearson de werk gevers niet aanraadt het grondloon te verhogen. „Wij zijn in staking ge gaan voor een verhoging van het grondloon en laten ons met niets an ders tevreden stellen," verklaarden enkele militante dokwerkers in Lon den, Southampton, Liverpool en Glasgow. In de hoofdstad zei vakbondsleider Jack Jones echter: „De aanbevelin gen van de onderzoekscommissie be tekenen een grote stap vooruit op wat de werkgevers ons eerst aan boden." Jack Jones heeft de vakbondsafge vaardigden van tachtig Britse havens naar Bonden ontboden om daar mor gen over de aanbevelingen van het rapport te praten. De uitslag van die vergadering kan alleen ja of neen zijn. Zelfs wanneer de vakbondsleiders met een geringe meerderheid voor aanvaarding van de aanbevelingen stemmen, zal de staking, die Groot- Brittannië al enkele miljoenen pon den sterling gekost heeft, vanaf don derdagmorgen tot het verleden be horen. In het tegenovergestelde ge val wordt ze voortgezet en is de toe komst uitzichtlozer dan ooit. Alleen de zes ministers van de rechtse nationalistische partij zouden nog tegen een voorzichtige aanvaar ding zijn van de Amerikaanse plan nen in het 24 leden tellende Is raëlische kabinet. Intussen worden nog steeds koorts achtige pogingen ondernomen om van Washington alle waarborgen te krij gen, dat het door minister Rogers voorgestelde bestand van minstens 90 dagen niet door Egypte gebruikt wordt om de raketbases van Russi sche makelij langs het Suez-kanaal te versterken. Volgens welingelichte kringen in Washington heeft presi dent Nixon deze garantie reeds vrij dag j.l. gegeven. Aangenomen wordt in Tel Aviv dat hierdoor het verzet van de nationalistische partij zal ver minderen. Men verwacht echter niet dat de Israëlische regering al vandaag haar antwoord zal formuleren. Ook Egypte heeft nu in navol ging van Jordanië er op gewezen dat het accepteren van de Ameri kaanse vredesvoorstellen door Cairo en Amman niet uitsluit dat de Ara bische guerillos voortdurend tegen Is raël blijven ageren. Deze medede ling, afgedrukt in het gezaghebbende Egyptisch blad „AI Achram", is vol gens waarnemers duidelijk bedoeld als een tegemoetkoming aan de kri tiek en de afkeuring die de Pales tijnse verzetsorganisatie hebben laten horen nadat Nasser en Hoessein zich met het plan-Rogers akkoord hadden verklaard. In een artikel op de voorpagina zegt het blad nu dat „het jongste Amerikaanse vredesplan, zelfs al zou het worden uitgevoerd, niet houdt dat de Palestijnse verzetsorganisaties een ander standpunt moeten gaan inne men. Het Amerikaanse initiatief, met de voorstellen voor een staakt-het- vuren, raken de acties van de Pa lestijnse verzetsorganisaties niet om dat de Jordaanse regering het staakt-het-vuren van 1967 nooit heeft opgeheven. Egypte heeft het bestand langs het Suez-kanaal in juli 1969 verworpen toen president Nasser zijn uitputtingsoorlog tegen Israël aankon digde. De Amerikaanse voorstellen voor een staakt-het-vuren hebben dus allen betrekking op het front langs het Suez-kanaal", aldus „Al Achram". Het blad wijst er vervolgens op dat president Nasser tijdens de drie toe- PERPIGNAN (RTR) In de na bijheid van de Spaanse grens bij Pergignan woedt over een front van drie km. een nieuwe bosbrand in Frankrijk. Alle beschikbare brand weereenheden bestrijden het vuur dat in de nacht van zondag op maandag is uitgebroken. De branden die gedurende het weekeinde honderden brandweerlie den bezig hielden bij de steden Marseille en Nimes zijn geblust. spraken die hij sinds vorige week donderdag heeft gehouden de nadruk heeft gelegd op de noodzaak van een rechtvaardige oplossing van het Pa lestijnse vluchtelingenprobleem. In Amman hebben commando's een demonstratie gehouden om uiting te geven aan hun misnoegen over het aanvaarden van het plan Rogers door Jordanië. Zij waren gewapend. Tijdens een luchtgevecht met Israë lische straaljagers zijn volgens Tel Aviv gisteren twee Egyptische Migs neergeschoten. Het gevecht vond plaats in de Noordelijke sector van het Suez-kanaal. Caïrö maakte melding van een neegeschoten Israëlische Mirage, die deel uitmakte van een formatie ja gers, die'jjrobeerde Egyptische bom menwerpers te onderscheppen. Rond 380 liefhebbers van strand en zee zijn gisteren begonnen aan de twaalfde strand-zesdaagse, een wan deltocht over 145 kilometer van Hoek van Holland naar Den Helder. Het strand bood in deze kille dagen een herfstachtig aanzien. De lopers wor den zaterdag rond het middaguur in Den Helder verwacht. PARIJS (AFP/RTR) Het Franse ministerie van defensie heeft bekend gemaakt dat er maandag op de ver laten atol Moeroeroa in het zuide lijke deel van de Stille Oceaan een kernbom met een geringe explosieve kracht tot ontploffing is gebracht. JOHN VORSTER, premier van Zuid-Afrika, is gisteren in een zie kenhuis in Kaapstad opgenomen. Hij zal worden behandeld, in verhand met een niet ernstige nier-aandoe ning. MOSKOU (TASS/DPA/RTR) In Moskou zijn gisteren de officiële onderhandelingen tussen de Sovjet- Unie en West-Duitsland begonnen over een niet-aanvalsverdrag. Tijdens de eerste bijeenkomst van de voltal lige delegaties waren hoofdzakelijk de twee delegatieleiders, de ministers van buitenlandse zaken Gromiko en Scheel, aan het woord. Ze legden beginselvericlarkigen van elk een half uur af. Daarna ontspon zich een uitvoerige discussie. Na ruim twee uur gingen de onderhandelaars uiteen. Pas vandaag beginnen de ei genlijke besprekingen over een ver dragstekst. Naar de Westduitse regerings woordvoerder Van Wechmar mee deelde, hadden de beginselverklarin gen geen verrassingen opgeleverd al bevatte die van Gromiko wel ver- De stemming in Moskou lijkt vrij opgewekt: Walter Scheel, Egon Bahr en ambassadeur Allardt (v.l-n.r.) pra ten met Gromiko. scheidene interessante punten. Nader wilde Von Wechmar daar niet op in gaan. De sfeer was volgens hem „za kelijk vriendschappelijk". Minister Scheel had 's morgens al een be leefdheidsbezoek aan zijn Russische ambtgenoot Gromiko gebracht, waar bij d)e afspraak was gemaakt de on derhandelingen in „absolute vertrou welijkheid" te laten verlopen. Er zouden ook besprekingen onder vier ogen worden gevoerd. Er zijn geen aanwijzingen over de duur van de onderhandelingen. Scheel en andere Westduitse delega tieleden verklaarden, dat er geen ter mijn was afgesproken. (Van onze redactie binnenhuid) WANSWERD De 46-jarige al leenwonende veehouder J. S. de Jong uit het Friese plaatsje Wans- werd heeft gistermorgen drie overvallers van zich af weten te schudden door het argument te gebruiken dat „de koeien nog ge molken moeten worden". Op de wei wist hij de met hem meege komen overvallers met een snelle manoeuvre te verrassen, waarna de politie gewaarschuwd werd. Deze arresteerde het drietal. Het waren een schilder (23), een fa brieksarbeider (21) en een kraan machinist (22). De laatst was pas vorige maand uit de gevangenis ontslagen, waar hij wegens dief stal een straf van negen maanden had uitgezeten. De drie mannen hadden maan dagmorgen vroeg eerst gepro beerd de boerderij van de heer De Jong via een dakraam binnen te komen. Toen dat niet lukte werd de voordeur geforceerd. Toen De Jong de mannen hoorde aankomen (hij had ze de avond daarvoor in een bar in Leeuwar den ontmoet), schoot hij ijlings onder het bed. De overvallers haalden hem echter onder het bed vandaan en zetten hem een scherp scheermes op de keel, hem toe voegend: „We hebben die oude vrouw in Leeuwarden vermoord en nu ben jij aan de beurt." Voorts eisten ze geld. De heer De Jong gaf enkele bankbiljetten en vertelde dat hij de rest van zijn geld op de bank had staan. Zodra de bank open was zou hij geld gaan halen. „Maar ik moet wel eerst gaan melken, want anders krijgen de buren argwaan", zei De overvallers zwichtten voor dit argument. Twee van hen ble ven op de boerderij, terwijl de derde met hem meeging naar het 500 meter van de boerderij gele gen weiland. Ondertussen hielden de twee op de boerderij zich bezig met paardrijden, terwijl zij ook lege flessen op een drum zetten om deze vervolgens met de wind buks kapot te schieten. Ook voor de heer De Jong hadden ze al en kele staaltjes van hun kunnen ge demonstreerd door hem vlak langs zijn hals te schieten, terwijl ze ook enkele messen rakelings langs hem heen wierpen. De heer De Jong begon in het weiland een vertragingsactie. Ter wijl één van het trio in de auto trouw de wacht hield, toog de boer aan het melken, maar zijn overvaller had niet in de gaten dat de boer vier keer onder de zelfde koe ging zitten om deze te „melken". De heer De Jong ge bruikte deze tactiek om zijn buur man (veehouder H. Jansma) op dit ongebruikelijke gebeuren op merkzaam te maken. De echtgeno te van de buurman, die voor het raam haar baby zat te voeden, vermoedde echter niet dat haar buurman werd bedreigd. Wel had zij vlakbij het weiland de auto van haar buurman zien staan, met daarin een krantelezende man, wat haar argwaan niet op wekte. Op het moment echter dat haar echtgenoot zelf met zijn melk bussen de schuur uitkwam, zag de heer De Jong zijn kans schoon. Hij dook onder zijn koe vandaan in een langs de weg lopende vaart en begon onmiddellijk om hulp te roepen. De overvaller, ge alarmeerd door het geschreeuw van de boer, probeerde hem nog te pakken te krijgen, maar zonder resultaat. Waarschijnlijk loste de man daarbij een schot. Onmiddellijk daarop sprong hij in de auto om zijn vrienden op de boerderij te waarschuwen. De au to liep vast in de modder, zodat hij te voet naar de boerderij moest. Inmiddels had de heer Jansma de politie gewaarschuwd en deze kon het drietal, dat ge heel in paniek was geraakt, zon der moeite arresteren. (Van een onzer verslaggeefsters) BORSELE De twee leden van de gecombineerde fractie PPR en PvdA in de gemeenteraad van Bor- sele zijn het er niet mee eens dat in de ambtswoning van burgemeester G. H. E. M. van Waes op kosten van de gemeenschap een complete keukenuitrusting wordt aangebracht. De echtgenote van de burgemeester krijgt namelijk naast de normale uitrusting met aanrecht, twee berg- kasten en een afzuigkap de beschik king over kookapparatuur, koelkast, een vaatwasmachine, een oven en een servies. De raadsfractie schrijft in een brief dat daarom alle bewo ners van woningwetwoningen even eens recht hebben op een dergelijke uitrusting van hun keuken. De raad van Borsele heeft enige tijd geleden ƒ7000,- gevoteerd voor de genoemde keukenuitrusting. Het enige aanwezige lid van de PPR- PvdA-fractie stemde toen als enige tegen. Met het schrijven van deze brief wil de fractie alsnog voorko men dat de keuken op een dergelij ke manier wordt uitgerust. De raadsleden van de PPR en de PvdA uitten hun misnoegen in een brief aan de leden van de KVP-, CHU-, ARP-, SGP- en VVD-fracties. Deze brief lieten zij vergezeld gaan van een wegwerp-bord voor de echtgenote van ieder raadslid. „Want", zo deelde de heer P. van de YVaart namens de PvdA en PPR 55 mee, „ook de echtgenote van een raadslid wil best zo'n moderne keu kenuitrusting hebben als haar man zo'n royale geste jegens de burge meestersvrouw maakt". In hun brief betogen de beide fracties: „Daar uw politieke partij op haar programma heeft staan dat ieder mens gelijk behandeld moet worden en uw persoonlijke aandacht altijd uitgaat naar de minst draag- krachtigen, zien we met belangstel ling uit naar een raadsbesluit ook in woningwetwoningen een dergelijke uitrusting aan te brengen. Om aan te tonen dat wij uw familie even zeer achten als de bewoners van de ambtswoning en om uw familie te vrijwaren voor een eventueel min derwaardigheidsgevoel, hebben wij gemeend met de aanbieding van bij gaand bord u een gevoel te geven, hoe heerlijk het is op kosten van een ander in de spullen te komen". „Puur flauwe kul", zegt burge meester Van Waes. „Het is toch normaal dat in een moderne keuken van een huis van een dergelijke prijs, die dingen ingebouwd worden. Ik betaal er toch ook mijn huur voor! (12 pet van zijn jaarwedde, Red.). De raad heeft geen bedenkin gen gehad. Overigens zal ik met belangstelling het bordje ontvangen. Iedereen wist er van. Ik heb er geen geheim van gemaakt. Het heeft alle maal ter inzage gelegen. Eigenlijk is het lachwekkend dat een raadslid tijd voor zulke dingen heeft, maar iedereen is natuurlijk vrij brieven te schrijven. Wanneer iemand in een dure auto rijdt wordt er toch ook niets van gezegd? Die man heeft er dan toch voor betaald! Ik betaal ook huur naar waarde!". Vandaag zullen de leden van B en W van Borsele hun bordjes thuis gestuurd krijgen. 55 (Van onze redactie binnenland) VLISSINGEN DEN HAAG Aan de Koninklijke Maatschappij De Schelde te (Tlissingen is opdracht gegeven tot de bouw van twee ge leide wapenfregatten voor de Ko ninklijke marine. Met de order is een totaal bedrag van rond 50 miljoen gulden gemoeid. Voor de bouw vam de twee marine schepen behoeft De Schelde geen extra personeel in dienst te nemen. Ir. J. Bout, directeur van De Schelde deelde mee dat men voor het eind van het jaar nog met de bouw hoopt te beginnen. De schepen zullen tegen 2974-751 pas klaar komen. Deze op dracht brengt de orderportefeuille van De Schelde op 800 miljoen gul den. De koopvaardijwerf heeft or ders voor vier vrachtschepen, waar van twee voor Venezuelaanse en twee voor Nederlandse reders. Met de beide marineschepen meegere kend heeft De Schelde 59 bouwor ders van de marine ontvangen. (Van onze correspondent) BRUSSEL. Eén Nederlandse vrachtwagen van 35 ton denderde maandag in het Belgische Herentals door een brug, waarover slechts voer tuigen van maximum 15 ton mochten rijden. De brug stortte in, de chauf feur verdronk. De vrachtwagen uit Arnhem, be stuurd door Jos Heinens uit Margra ten, was geladen met twintig ton rode koek, en was op weg naar een metaalfabriek in het nabije St.-Josef Olen. Om geen grote omweg te moe ten maken reed hij over deze wan kele brug, die aan het einde van dit jaar moest worden afgebroken. Op het ogenblik dat hij door de brug zakte, probeerde de chauffeur nog uit de wagen te springen. Dat mislukte. Hoewel hij reeds na enkele minuten kon worden opgevist, was de man toch al verdronken. (Van onze redactie buitenland) LISSABON. Antonio de Oliveira Salazar, de voormalige premier van Portugal, is gisteren in zijn woning te Lissabon overleden. Hij werd 82 jaar oud. Tweeëntwintig maanden ge leden, in september 1968, werd hij door een hersenbloeding getroffen, waardoor hij invalide werd en als re geringsleider vervangen door Mar cello Caetano. Hij was sinds 1932 als premier alleenheerser van zijn land. Twaalf dagen geleden werd hij ge troffen door een nieraandoening die gepaard ging met een verslechtering van zijn hart- en bloedvatenstelsel. Zaterdag was de toestand van Sala zar zodanig dat de geneesheren zijn toestand hopeloos noemden. Na het overlijden van oud-premier Salazar heeft de Portugese regering bekendgemaakt dat Portugal vier da gen van officiële rouw in acht zal nemen. Salazar zal donderdag met alle eerbewijzen, toekomend aan een staatshoofd, worden begraven. Het stoffelijk overschot van Sala zar blijft voorlopig opgebaard in zijn woning in de Portugese hoofdstad. (Zie ook elders in dit blad.) (Van onze redactie binnen land) UTRECHT Bij terugkomst van vakantie ontdekte een le raar in Utrecht dat uit zijn woning aan de Maliesingel acht originele biedermeyer-stoelen, twee Louis Quinze-fauteuiis, een canapé en een dure accor deon waren verdwenen. De erbij gehaalde politie stel de vast dat de meubels en het muziekinstrument door de 20- jarige zoon des huizes en een vriend moeten zijn weggehaald. De jongeman logeerde tijdens de vakantie van zijn ouders el ders, maar hij was in het bezit van een sleutel van het huis. De meubels zijn teruggevonden bij een handelaar in het aan Utrecht grenzende Jutphaas. Hij had er 500 gulden voor betaald. De politie heeft tegen hem pro ces verbaal wegens heling opge maakt. De jongeman is waar schijnlijk van het geld met va kantie gegaan, zijn tijdelijke hospita heeft althans van hem een kaart uit Italië ontvangen.

de Vrije Zeeuw | 1970 | | pagina 1