Eerste Belg in toeristen-zielzorg Verbod tweede woning in strijd met de wetgeving? Oude fundamenten van kerk en slot bij sloop blootgelegd BLARENBAL BESLUIT NIJMEEGSE VIERDAAGSE BIETENOOGST KLEINER, TOCH OVERSCHOT AAN SUIKER Expo Gouden Delta goede traditie DEEL B. EN tf. SAS VAN GENT WIL NIEI AAN CENTRALE GEMEENTEWERKEN iiïfttiï: Inbrekers bij bruiloften OUDE KRANTEN Tegenslag bij registratie huisdieren Frisser GESTELD... 'RUIL ZE IN Hengstdijk Kapellebrug Kapelaan Haverbeke verlaat Middelburg 3 VRIJDAG 24 JULI 1970 3 (Van een onzer verslaggevers) SINT NIKLAAS Zoals be kend heeft de bisschop van Breda de heer L. Cornelis in Sint Niklaas benoemd tot bestuurslid van de stichting B.-k. Toeristenzielzorg Zeeland. De heer Cornelis, zestig jaar oud, is daarmee de eerste buitenlander die tot dusver in deze van oorsprong Zeeuwse stichting wordt opgenomen. Zijn benoeming kwam voor hemzelf niet als een verrassing. Sedert jaren, zo vertelt hij, is hij actief betrokken bij het werk van het comité „toeristen kerk Cadzand". Elf jaar geleden bouwde hij, in wat betere doen gekomen, een weekendhuis in Cadzand en sindsdien ziet men het echtpaar Cornelis niet al te vaak meer in de parochiekerk thuis, hoewel die slechts een steenworp van de kapitale woning van de familie Cornelis verwijderd is. „Het kerkgaan in Cadzand vormt een aparte attractie van onze re gelmatige weekendvakanties in Cadzand", vertelt de heer Cornelis. „In Nederland ijn de missen meer op het volk georiënteerd, terwijl ze in België, tot voor korte tijd althans, vooral manifestaties waren van pracht en praal. Dat spreekt ons steeds minder aan. Gelukkig verandert de stijlopvatting voor de eucharistievieringen nu ook in Bel gië geleidelijk". De benoeming van de heer Cor nelis vloeide voort uit het feit. dat het West-Zeeuwsch-Vlaainse kust gebied zonder de talrijke Belgische bezoekers bijna ondenkbaar is. „Ik geloof niet dat het mijn bijzondere opdracht wordt", vertelt hij ons, „om speciaal de belangen van de Vlaamse kerkgangers in de toeris tenkerk van Cadzand te bepleiten Wel heb ik een dierbare wens en dat is, dat er ook voor de niet- katholieken diensten in de toeris tenkerk georganiseerd worden. Nu de oecumene zover is voortge schreden in Nederland, is het mis schien zelfs mogelijk om tot geza menlijke liturgievieringen te ko men. In elk geval zou ernaar ge streefd moeten worden om de (ka tholieke toeristenkerk ook be schikbaar te stellen voor de pro testanten, die nu geen gelegenheid tot kerken hebben". De heer Cornelis maakt sinds twee a drie jaar deel uit van het plaatselijk comité „Toeristenkerk Cadzand". Hij heeft echter de op komst van het fenomeen „toeris tenkerk" van begin af aan meege maakt. „Ik heb de tijd nog ge kend," zegt hij met enige trots, „dat wij in een tent en in een schuur kerkdiensten hielden". De heer Cornelis, die weverijchef in een grote textielfabriek is, heeft een artistiek verleden. Hij bezocht onder meer de academie voor schone kunsten en verwierf zich faam als ontwerper van gobelins. Enkele beroemde stukken van zijn hand, die zich in Nederlands bezit bevinden, zijn o.a. een portret van koningin Juliana en prins Bern- hard en een molen van Buysdael. (Van een onzer verslaggevers). BREDA De oogst van suiker bieten zal dit jaar naar verwach ting tegenvallen. Ook de hoeveel heid suiker zal navenant kleiner zijn. Niettemin rekenen deskundigen op (alweer) een overschot aan sui ker. Opmerkelijk is ook de stand van de gewassen. Als gevolg van het te natte voorjaar en de daarop volgen de te droge zomer is het bietezaad een maand te laat uitgezet. Toen de regenperiode inzette, herstelde het gewas zich opmerkelijk snel. Met als gevolg, dat de achterstand van een maand tot een week is geredu ceerd. Men rekent er niet op, dat de huidige achterstand nog verder af neemt. Deshalve valt de oogst dit jaar later dan normaal. In hoeverre dit de campagne van de suikerfa brieken beïnvloedt van de suikerfa- zeggen. Mocht het najaar net zo guur en nat zijn als anders en waarom zou ons klimaat ineens veranderen dan krijgt de bietenbouwer het extra moeilijk met de oogst. Geble ken is immers, dat de moderne landbouwmachines tot de assen in het natte land wegzakken. (Van een onzer redacteuren) MIDDELHARNIS De „Expo Gouden Delta", de bekende jaarlijk se gladiolententoonstelling op het ei land Goeree-Overflakkee begint, volgens de organisatoren, een ge waardeerde traditie te worden in het Deltagebied. Voor het eerst dit jaar zal er voor de vakman een soortenkenniswedstrijd worden ge houden terwijl er voor de dames een modeshow op het programma staat. Naast gladiolen zullen er ook landbouwmachines te zien zijn, die worden gebruikt bij de bloembollen teelt. Verder zal de middenstand op de tentoonstelling vertegenwoordigd zijn. De bedoeling van de organisa toren is om de gladiool als sier- bloem en als exportartiekel in de belangstelling te plaatsen en om de kwaliteit van de bloem te verhogen door voor de beste produkten prij zen beschikbaar te stellen. De ten toonstelling wordt gehouden van woensdag 29 juli tot en met zater dag 1 augustus en is geopend van 14 tot 22 uur en op zaterdag van 10 tot 22 uur. Vooruitzichten voor zaterdag en zondag, op gesteld door het KNMI op don derdag om 18 uur: Opklaringen, enkele regen- of onweersbuien en iets lagere tem peraturen. Weersvooruitzichten in cijfers ge middeld over Nederland. Voor zaterdag: aantal uren zon: 3 tot 10. Min. temp.: van ongeveer nor maal tot 3 graden onder normaal. Max. temp.: van 0 tot 4 graden onder normaal. Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 60 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 30 procent. Voor zondag: aantal uren zon: 3 tot 10. Min. temp.: 0 tot 4 graden onder normaal. Max. temp.: 1 tot 5 graden onder normaal. Kans op een droge periode van minstens 12 uur. 60 pro cent. Kans op een geheel droog et maal: 30 procent. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG Een vrij groot aantal Zeeuwse gemeenten kent z.g. gebruiksverordeningen voor tweede woningen. Op grond van deze verordeningen/ kan het verboden worden om in de dorpskommen leeg gekomen woningen een bestemming als „vakantiewoning" te geven. De gebruiksverordeningen blijken in de praktijk niet alleen een rem te zijn op de ontwikkeling van een bepaalde vorm van recrea tie, zij dragen er soms zelfs toe bij dat een dorpskom onnodig in verval raakt. Woningen, die door weekend- en vakantiegebruik gerenoveerd zouden worden, blijken omdat zij voor normale bewoning veelal niet geschikt meer zijn aan de verkrotting te worden prijsgegeven. Een bestuurslid van de WV Zuid Beveland, de heer A.G. Verhulst, die ook als makelaar met de materie vertrouwd is, heeft over de ge bruiksverordeningen een kritisch ge luid laten horen in het blad van de provinciale Zeeuwse WV, „Zeeland vakantieland". Volgens de heer Verhulst is het op geheel Zuid-Beveland praktisch gesproken heel moeilijk, zo niet on mogelijk om tweede woningen in de kommen van de vier gemeenten te stichten. Elk van de vier gemeenten heeft zijn eigen gebruiksverórde- ning, waarvan slechts in incidentele gevallen ontheffing wordt verleend. De heer Verhulst waarschuwt be langstellenden, die zich m een twee de woning in Zeeland willen vesti gen, dat zij de kous op de kop kunnen krijgen. Het koopcontract voor een leeggekomen huisje in één van de dorpskommen betekent niet, dat men dit huisje ook voor recrea tieve doeleinden mag gebruiken. De meeste gebruiksverordeningen dateren van geruime tijd geleden. Andere bijvoorbeeld' in Marie- kerke op Walcheren zijn kort geleden tot stand gekomen. Marie- kerke stelde een gebruiksverorde- ning in, omdat men wilde voorko men dat het een „slaapdorp" zou gaan worden, met als bijverschijn sel: een ongewenst vertier op de Dag des Heren.... Gebruiksverordeningen, zo stellen insiders, kennen over het algemeen geen mogelijkheid van beroep. Ie mand die een dergelijke woning voor recreatief gebruik heeft ge kocht en geen ontheffing van de gebruiksverordening krijgt, vecht dan ook in feite tegen windmolens als hij in verzet komt. Zowel hij de WV's als bij het provinciaal be stuur van Zeeland is men niet bijs ter gelukkig met de gebruiksveror deningen. De vraag is zelfs, aldus een woordvoerder van de provincie, of de gebruiksverordeningen na het tot stand komen van de wet op de ruimtelijke ordening hun bestaans recht niet hebben verloren. De wet op de ruimtelijke ordening geeft een duidelijke regeling voor tweede woningen en biedt ook gro tere rechtswaarborgen, zoals de mo gelijkheid tot beroep en het vragen van schadevergoedingen indien aan wijsbaar nadeel wordt geleden als een tweede woning niet mag worden betrokken. Een van de ambtenaren-juristen van de provinciale griffie zei: „Ik vraag me af of het niet mogelijk is om door middel van een uitgelokt proefproces door de rechter te laten uitmaken, dat de gebruiksverorde ningen door de wet op de ruimtelij ke ordening feitelijk buiten werking zijn gesteld. Een andere mogelijk heid zou zijn, de Kroon te verzoe ken om gezien de aanwezigheid van de wet op de ruimtelijke orde ning tot vernietiging van de ge bruiksverordeningen over te gaan. Het recht om een dergelijk verzoek aan de Kroon te richten staat voor elke staatsburger open ook voor rechtspersonen, zoals een V.V.V." Naar de mening van de heer Verhulst is de diepere achtergrond van de gebrniksverordening op tweede woningen, dat een tweede woning niet bijdraagt in de gemeen- tefinanciën, omdat deze gebaseerd zijn op het aantal permanente inwo ners van een gemeente en niet op de tijdelijke weekend inwoners, ners. (Van een onzer verslaggevers) SAS VAN GENT In het college van burgemeester en wethouders in Sas van Gent is een verschil van mening ontstaan over het toekomsti ge beleid voor bouw en woningtoe zicht. Dit blijkt uit een raadsvoor stel, dat op dinsdag 28 juli aan de orde zal komen. De meerderheid van het college is voor toetreding tot de nieuwe centrale dienst voor Oost-Zeeuwsch-Vlaanderen (Hulst, Hontenisse, Axel en Sas van Gent). Terneuzen doet niet mee. De min derheid in het college wil handha ving van de centrale dienst alleen voor de grote zaken met daarnaast een eigen dienst gemeentewerken. Indien de raad toch beslist aan de centrale dienst deel te nemen zal dat de gemeente jaarlijks een be drag kosten van f 144.000,-. Maar, zo schrijft de meerderheid van het col lege, een eigen gemeentelijke dienst zal veel meer kosten. In het voorstel zijn verder een aantal wensen geuit, die voor het merendeel betrekking hebben op de werkwijze van het bij de centrale dienst betrokken ge- meentepersoneel. Verder wil de meerderheid van het college van b. en w. een inven tarisatie van alle in de gemeenten normaal te verrichten onderhouds werkzaamheden, planning van deze werkzaamheden op langere termijn, alsmede het verstrekken van advie zen. De raadsleden in Sas van Gent zullen zich verder moeten beraden over de gemeenschappelijke regeling voor een woonwagencentrum en het goedkeuren van de instelling van een centrale vleeskeuringsdienst voor heel Zeeuwsch-Vlaanderen. De bouwvereniging Sas van Gent wil twaalf woningwetwoningen bou wen in het uitbreidingsplan Noord- West en heeft daar f 376.150,- voor nodig. Daarbij komt nog f 68.850,- voor de grondkosten. Tevens wordt de raad gevraagd goedkeuring te verlenen aan het voorstel in uitbreidingsplan Noord- West een zes-klassige gemengde rooms-katholieke school te bouwen. Voor de openbare lagere school is vijf duizend gulden nodig. Dit in verband met allerlei aanvullingen door de toename van het aantal leerlingen. (ADVERTENTIE) OVER UW ZIG-ZAG NAAIMACHINE? voor de moderne PFAFF zig-zag lichtgewicht Wij ruilen alle merken in, ook vreemde Kortemeesstraat 17 - Tel. 35878 BERGEN OP ZOOM Nieuwediepstraat 23 - Tel. 2294 TERNEUZEN Papegaaistraat 4 - Tel. 4167 GOES B. F. van Waesberghestraat 16 Tel. 2215 HULST Nienwendijk 29 - Tel. 3729 VLISSINGEN VERVOLG VAN PAG. 1 In de El Pasobar aan de Haagse Markt haalden de neven op 27 ok tober 1969 's nachts 1.200 gulden weg, terwijl W. L. heeft bekend dat hij enkele dagen na carnaval 1967 in een café aan de Qrainjeboorrasttraat in Breda 2.700 gulden roofde, de winst van de carnavalsdagen. In dé Piet Avontuurstraat brak hij een keer in bij mensen waarvan hij dacht dat de man net overleden was. Dat klopte niet. De achternaam wel, maar het betrof naamgenoten die niets met de overledene te maken hadden. Toe vallig waren zij niet thuis. TWEË inbraken in Teteringen (46.500 en 25.000 gulden) en 15 in braken die W. L., een aantal keren geassisteerd door J. L. of J. v. A., in Breda pleegde, brachten 108.035 gul den op. Daarbij zijn dan niet de be dragen gerekend van inbraken in Roosendaal en Oosterhout. Nadat de recherche in de loop van twee maan den een berg overtuigend bewijs te gen de mannen kon aanvoeren, ging een van hen deze week door de knie- en. De rest volgde toen snel. Op 26 mei werd W. L. aangehou' den op verdenking betrokken te zijn geweest bij de tweede inbraak in een zeemlederfabriek in Teteringen. Twee dagen eerder was daar 's nachts een Combi gevonden met voor 46.500 gulden aan zeemleder. De dieven hadden in allerijl him buit moeten laten liggen en bij hun vlucht nogal wat bruikbare sporen achtergelaten. In Made werd de 25-jarige P. v. B. aangehouden, in Breda W. L. en J. L. en enige tijd later in Hoogeveen de 32-jarige J. v. A. De eerste drie ont kenden hardnekkig iets met de in braken in Teteringen te maken te hebben. „Na een bijzonder moeizaam onderzoek, waarbij de mannen alleen maar zwegen of logen, hadden we eindelijk zoveel bewijs tegen hen dat ze door de knieën gingen", aldus hoofdinspecteur Jacobs van de re cherche. (Van een onzer verslaggevers) GOES Ben dag na de rooms-katho- lieke feestdag van Maria Magdale- na is in het oudste stadsgedeelte van Goes de fundering te voorschijn ge komen van een gedeelte van de eer ste Maria Magdalenakerk, die in de Ganzenstad heeft gestaan. Deze ver rassende ontdekking werd gedaan tijdens het graafwerk voor een bouwpunt voor de nieuwe AMRO- bank aan de Singelstraat. De wel licht al van de 11e eeuw daterende Maria Magdalenakerk moet buiten het terrein van het vroegere slot Ostende gestaan hebben. Van de hoofdtoren van dit legendarische slot (Jacoba van Beieren trouwda er in het geheim met Frank van Borssele) zijn gisteren ook de fun damenten blootgelegd. De graafwerkzaamheden worden op het terrein van de eergisteren door draglines ter aarde geworpen pan den van de snoepgroothandel Van Melle N.V. Onder supervisie van de Amsterdamse Aannemings Maat schappij, die de AMRO-nieuwbouw uitvoert, wordt het werk verricht door het Goese aannemings- en han delsbedrijf firma C. Westdorp en Zn., die ook de vele oude opstallen ter plaatse sloopte. Sinds gisteren hebben Goesenaren dan ook onge kende „vergezichten". Van de ach terzijde van het braakliggende stuk grond heeft men een prachtig uit zicht op de oude (tweede) Maria Magdalenakerk en staande bij het café-restaurant Slot Ostende heeft men er ook een nieuw „plaatje" bij- gekregen: de schilderachtige gevel- wand van de Ostendestraat (tot voor kort Schoolstraat genoemd) met daarachter de torens van het nieuwe stadhuis. Ook de achterzijde van de huizenrij in de St.-Adriaan- straat biedt een pittoreske aanblik. De fundering van wat waarschijnlijk het eerste kerkje van Goes is ge weest, is de komende weken voor belangstellende voorbijgangers nog „te bezichtigen". De vierante muur- omtrek van ongeveer 8 bij 8 meter zal pas na de zaterdag beginnende bouwvakvakantie worden verwij derd. Het kapelletje moet, aldus pastoor Holtkamp die van de histo rie van Goes een diepgaande studie heeft gemaakt, indertijd buiten de poort van het slot Ostende hebben gestaan, zodat ook de burgers van Ostende (een oude benaming voor Goes) er gebruik van konden ma ken. Het kasteel stond er zeker al in de 13e eeuw, misschien zelfs al eerder. In de kronieken worden hier vóór 1200 in ieder geval al verschei dene parochies genoemd. De oudste parochies waren Eversdijk, Verse- vliet (later 's Heer Abtskerke gehe ten) en (Ter-) Nisse. Later kwam aan de getijgeul „De Goes" waar nu de huidige haven is, de parochie Ter Goes. Hiervan is later de plaats naam Goes afgeleid. Oude Zeeuwen spreken nog wel eens van „ter Goes". Het huidige restaurant „Slot Osten de" is -gebouwd op fundamenten van het voormalige kasteel. De oude keldergewelven van het slot bevin den zich nog onder de grote zaal van het restaurant. Voor de voordeur heeft men nu gisteren fundamenten met een gewelf aangetroffen, die vermoedelijk hebben behoord tot de hoofdpoort, waarin ook de vertrek ken voor de nacht waren en -daarom ook wel wachttoren werd gienoemd. Bij het tevoorschijnkomen vam de gewelfde funderingsdelen, die waar schijnlijk als regenbak, -goot of als steunboog hebben diienstgedaan, dachten de Goesenaren, die er ge tuige van waren, „Daar heb je de geheime gangen". „Maar het moet", aldus pastoor Holtkamp, „onwaar schijnlijk worden geacht, dat Goes in het bezit is geweest van dergelij ke tot romantische verbeelding sprekende gangen. Bijna in elke stad bestaan ten onrechte legendes over dergelijke geheime gangen. Ook in Goes zijn de geruchten hard nekkig, dait zich op het voormalige kasteelterrein gangen hebben be vonden". Om een idee te krijgen van de om vang van het slot: de huidige r.-k. pastorie staat op het voorplein van het voormalige kasteel. Op het bui tenplein, waar onder meer boerde rijen stonden, staan nu de panden van de achterzijde van de pastorie. Het huidige koor van de katholieke H. Maria Magdalenakerk (dus de derde Goese kerk van die naam) ligt op de plaats waar vroeger een brug het kasteel met de buitenwe reld verbond. Toen in 1384 het eer ste deel van de grote tegenwoordige protestantse Maria Magdalenakerk in gebruik werd genomen, moet het oude kapelletje gesloopt zijn. In de plaats daarvan is toen de Klokken stoel van de grote kerk gebouwd. De klok hiervan, de „dovenlok", ook wel „St.-Merten" genoemd, hangt nu in de glazen stadhuistorenkoe- pel en is de oudste klok van de stad. Later zou, ter vervanging van dit „klokhuis" een grote toren voor de grote kerk zijn gebouwd, maar hier van bestaan geen afbeeldingen. De overlevering doet vermoeden, dat deze toren tussen de huidige twee Maria Magdalenakerken gestaan moet hebben. Bij de grote brand in 1618 is deze toren waarschijnlijk te gelijkertijd met het voorstuk van de kerk verwoest. Op de plaats van de klokkenstoel is later een Latijnse school gevestigd. (Hiernaar is de Schoolstraat, die sinds de herinde ling Ostendestraat heet, genoemd). Op de plaats van de school vestig den zich later de firma Franken en Goemans en de firma Franken en Van Weel. Tenslotte kwam er de groothandel Van Melle. Hengelwedstrijd Aan de twee de clubwedstrijd van de hengelelub De Vogel namen 38 hengelaars deel. Er werd slechts matig gevangen. De uitslag was als volgt: le prijs: L. Stevendaal te Hengstdijk, 2e prijs: J. Vael te St.-Niklaas (B.), 3e prijs: G. Man-gn-us te Boschkapelle. Benoeming Aan de St.-Joseph- school voor lager onderwijs is per 1 augustus benoemd mejuffrouw M. Lambert te Hulst, in plaats van de tijdelijk benoemde mevrouw A. Pol let - Praet. (Van een onzer verslaggevers) NIJMEGEN Het aantal deelne mers aan de Nijmeegse vierdaagse mag dan dit jaar minder zijn als in vorige jaren, de traditionele karak teristieke figuren zijn uiteraard weer van de partij. De man met de lange korte broek met de medailles trots op de borst gespeld, het meisje met de knikkende knieën en de tong op de schoenen, de ongenaak bare Israëliërs, de flirtende Ameri kaanse soldaten enzovoorts. En ieder jaar komen ze weer. Want Nijmegen is een begrip. Wie eenmaal daar is geweest komt weer. Het aantal me dailles toont dat duidelijk aan. Heel Nijmegen staat in het teken van de Vierdaagse. De stad is be hangen met vlaggen en de tribunes zijn klaar om vandaag de duizenden toeschouwers te herbergen, die van daag de triomfale intocht komen be kijken. Verschillen in stand en rang val len weg tijdens het lopen in de Vierdaagse. De generaal komt aan de soldaat vragen hoe het vandaag gegaan is en een tachtigjarige loopt zij aan zij met een twintigjarige. Een van die coryfeeën is lucht machtadjudant Van der Benken, die al voor de vijfentwintigste keer meeloopt. „En ik ben waarschijnlijk ook de enige van de luchtmacht, die zo dikwijls heeft meegelopen, want bij ons werken ze niet zo hard", zegt hij lachend. Geroutineerd loopt hij verder. „Het gaat prima, het is weer het oude recept en het weer is goed". Gisteren was het weer inder daad goed. De dag waarin de route over de zeven heuvelen ging, was het goed lopen. Beter dan dinsdag, de eerste dag. De regen, die toen in bakken neerviel, zorgde voor de no dige uitvallers. De meesten willen van geen ver moeidheid meer horen. Vandaag is de intocht. Als helden worden ze ingehaald, beladen met bloemen. Je zou het deelnemen aan de Vierdaagse kunnen noemen. Een nog treffender voorbeeld daarvan is de 84-jarige Henk van der Wal uit Rotterdam, die al vierentwintig ke ren meeliep. „Ik heb nog meegedaan aan de Olympiade van 1908 in Lon den", zegt hij niet zonder trots. Hij is de oudste mannelijke deelnemer. De oudste deelneemster is de 86- jarige mevrouw Janssen-De Waal. En ook zij zullen er volgend jaar weer zijn. Net zoals vanavond op het blarenbal, waar de vermoeide wandelaars een enorm feest aanrich ten, waar heel Nijmegen een heel jaar op teert. Tot volgend jaar. Het inet de grond gelijk gemaakte pand van Van Melle. Omlijnd zijn de resten van de fundering van de eer ste Maria Magdalenakerk. Links nog juist een gedeelte van de Grote Kerk (de vroegere Maria Magdalenakerk) en rechts de huidige Maria Magdale nakerk. In de hoek rechts op de foto (voor de deur van restaurant Slot Ostende, het gewelfde funderings- deel van de hoofdpoort van het kas teel Ostende. (Vam een ooiizier versOiaglgBveiBi) GOES. Bij de stop vam het pamd vam MeÉe zijn tussen de ballkietntaigem de aSgelopem weikem aardige verrassingen te voor schijn igiekomen,: een zestal kmamltien vam omStoeeiks de eeuwwisseling en een aamtal plakboeken van de firma Fran ken en Goemans met oude reke ningen en reclamefolders. De meest voorkomende krant was de „Gids voor de Koopers" van 1916 en 1917. „Om zijn dege- lijfcen onafhamikelijtoen inhoud en zijn lagen prijs", was het Volks blad echter toch „het meescht ge lezen blad in Goes en omliggen de dorpen". Bovendien: Het Volliksblad telt zijn lezers onder alle Stamden, die dam ook slechts een kwartje moesten meerteülljein perkwartaal. Het Volksblad was een uitgave vam de N.V. Stoom-Boek, Courant en Handelsdrukkerij voorheen firma F. Kleeuwens en Zm. en J. A. Ross en verscheen woens dag- en zaterdagochtend. Duur was de Goesche Courant im die tijd: 1,75 per kwartaal, afzon derlijke „mommers" vijf cenit, maandag, woensdag en vrijidiag- avomd verschijnend en met bij blad 10 cent. Het gewonden exemplaar dateert vam dinsdag 2 juli 1901. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG De Nederlandse vereniging tot bescherming van dieren heeft fikse tegenslag onder vonden bij haar actie om huisdieren, met name honden en katten, te regi streren door middel van een tatoua- ge in de oren. Ruim een half jaar geleden kondigde de vereniging haar plannen aan, maar het ziet er naar uit dat er nog wel een maand of wat om zullen gaan voor er met de realisatie kan worden begonnen. Voor het tatoueren van de letter- cijfercode, bedoeld om het oppikken, smokkelen en meppen van huisdie ren voor vivisectie tegen te gaan, zijn bepaalde tangen nodig, die in Duistland worden vervaardigd. De eerste zending tangen die werd ge zonden, voldeden echter niet aan de edsen die de vereniging stelde. Nieu we exemplaren kunnen echter niet voor half augustus gereed zijn. Van de 60 asiels, die Nederland telt, zullen er in eerste instantie 20 voorzien worden van apparatuur voor de tatouage. In Zeeland en in West-Brabant is er niet één. Dieren liefhebbers in deze omgeving zullen naar Waalwijk of naar Dordrecht moeten. Het is niet onwaarschijnlijk dat later ook hier mogelijkheden komen voor registratie van huisdie ren. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG Kapelaan F. Haverbeke gaat. na vier jaar in Mid delburg te hebben gewoond en ge werkt, de Zeeuwse hoofdstad verla ten. Hij is met ingang van 15 augus tus benoemd tot geestelijk verzorger bij de Koninklijke Marine. Zijn ver blijf in Zeeland besluit de heer Ha verbeke met een feestelijke eucharis tieviering in de parochiekerk van de H. H. Petrus en Paulus te Middel burg. Deze eucharistieviering vindt plaats op zondag 9 augustus, aanvang half elf. Op 14 augustus, 's avonds om acht uur, wordt gelegenheid geboden om persoonlijk van de heer Haverbe ke afscheid te nemen. In het Katho liek Militair Tehuis wordt dan een afscheidsreceptie gehouden. Kape laan Haverbeke gaat zich te zijner tijd vestigen in het marine-vlieg kamp Valkenburg.

de Vrije Zeeuw | 1970 | | pagina 3