ANWB LAGERHUISDEBAT GAAT IN ROOK VAN BOMMEN OP Nasser keurt VS-plan goed Bouwvakkers zorgen voor seizoenpiek op de wegen Inbrekers slaan slag tijdens bruiloften en begra fenissen Waarschuwing Prijzen-gesprek VERLEDEN KOMT BOVEN IN GOES Formatiepoging Italië mislukt BelfastMerk zelf maar eens wat het is Dreigement RADIO „NORDSEE INTERNATIONAL" GEEFT HET OP REGEN Crematie Schaamte werd bejaarde fataal Directeur: Dr. W. A. J. M. Harkx. HoofdredacteurL. Leijendekker. Redactie- en Administratie-adres Nieuwstraat 9, Temeuzen, tel. (01150)—7920 Abonnementsprijs m.i.v. 1 juli 1970: 9,20 per kwartaal; per maand 3,25. Losse nummers 15 cent, inclusief 4% B.T.W. Gironummer 1945433 VRIJDAG 24 JULI 1970 ZEEUW 25e Jaargang No. 6301 Advertentieprijsper mm 16 cent; minimum per advertentie f 2,40, exclusief 4% B.l.W. Rubriek „Kleine Advertenties" (geen handels advertenties) 5 regels 1,15. Iedere regel meer 23 cent. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. VermeldingBrieven onder nummer, of Adres bureau van dit blad, 50 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot v.m. 11 uur. Voor het maandagnummervrijdag tot v.m. 11 uur. Uitgeefster N.V. Uitgevers Maatschappij De Stem (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Het Nederlandse automobilistenlegioen dat zich snak kend naar vakantie op de rijkswe gen, de autobanen, de autoroutes, de strada's en de bergwegen stort op weg naar uitheemse oorden, wordt jaarlijks groter. De dood weet even wel beangstigend nauwkeurig ge lijke tred te houden met deze was sende toeristenstroom. „Wij krijgen nu de doden met twee tegelijk op het bureau, kenne lijk een gevolg van het stijgend aan tal toeristen, dat met de auto op vakantie gaat. In de maand juli hebben wij gemiddeld twee doden- meldingen per dag gehad. En dit zal deze maand wei zo blijven ook". Aldus mejuffrouw M. van Lennep, hoofd alarmcentrale van de ANWB in Den Haag. De dodelijke ongevallen zijn vaak niet de schuld van de Nederlandse toerist en kunnen evenmin worden toegeschreven aan mankementen aan de wagen. Om deze ongevallen te voorkomen heeft mejuffrouw Van Lennep dan ook maar één advies: „Rij minder hard. Hoe minder hard men rijdt, hoe minder de klap. Dat is verreweg het belangrijkste. Ver der is het raadzaam dat men de auto op de juiste manier laadt, dat men er op toeziet dat de banden van de auto een goed profiel heb ben en dat men zich oriënteert op de weg". Overtuigend bewijs dat het niet de autowrakken zijn die al dan niet dodelijke ongevallen veroorzaken, zijn de schademeldingen. „Daarbij is komen vast te staan dat de meeste schade ontstaan is aan nieuwe auto's, auto's van, 1968 en 1969", zo zegt mej. Van Lèhnep. „Het/iijn ook niet de auto's met caravans die de brokken maken. Opvallend is wel dat diverse cara- vanbezitters hun caravan behoed zaam naar de plaats van bestem ming rijden, dan die met de auto tochtjés gaan maken en dan ineens zo zorgeloos zijn en in een stem ming verkeren van nu kan ons niets gebeuren", dat zij brokken maken". Naast de dodelijke ongevallen wordt de ANWB alarmcentrale ook weer geconfronteerd met mensen die door ziekte niet meer in staat zijn achter het stuur van hun auto te klimmen. „Het zijn dit jaar weer de overspannenheid, de hartinfarc ten en de nierstenen die de toeris ten parten spelen. Wij hebben ie dere dag wel een melding en soms is het ook een hartinfarct met do delijke afloop. Bij de overspannen mensen is het gewoon een. kwestie van niet uitgerust op vakantie gaan. De hartinfarcten vinden, dacht ik, hun oorzaak in de te grote inspan ningen. Meestal gebeuren zij als de tent juist is opgezet en alles klaar is of een paar dagen nadien en dan praktisch altijd tijdens het ontbijt. Men voelt zich dan niet lekker en ineens is het gebeurd, overigens gelukkig lang niet altijd met dode lijke afloop. De nierstenen zijn mogelijk een gevolg van te weinig drinken in hoge temperaturen", aldus mej. Van Lennep. Om dergelijke nare zaken zoveel mogelijk te voorkomen adviseert zij uitgerust op vakantie te gaan en eerst de dokter te raadplegen of een vakantie per auto wel verant woord is. Het ministerie van Buitenlandse Zaken vestigt in een mededeling de aandacht van Nederlanders die reisplannen hebben, op de grote gevaren die aan het bezit van ver dovende middelen in andere lan den zijn verbonden. De laatste tijd zijn de acties van de autoriteiten in sommige landen rond de Mid dellandse Zee aanzienlijk ver scherpt en wordt een toenemend aantal personen gearresteerd. In enige landen staan strenge tot zeer strenge straffen op het bezit van narcotica. In Turkije zijn ge vangenisstraffen tot dertig jaar op gelegd, in Iran kan de doodstraf worden voltrokken. De autoritei ten maken geen onderscheid tussen „soft" en „hard" drugs en ietten niet op de hoeveelheid of op de be stemming voor handel of eigen ge bruik. De straffen in Spanje en Frankrijk worden geleidelijk aan steeds strenger. Is de gearresteer de in Spanje ouder dan achttien jaar, dan kan hem een gevangenis straf wachten van zes jaar (het maximum is twaalf jaar) Een groot risico loopt de reizi ger die ook zonder het te weten verdovende middel in zijn auto vervoert. Wordt dit (of andere smokkelwaar) gevonden, dan wordt het voertuig doorgaans on middellijk in beslag genomen, ook al behoren de middelen (of andere smokkelwaar) aan een toevallige passagier (lifter). Zeer vaak wordt in dergelijke gevallen de auto ver beurd verklaard, waarna de eige naar hem tegen de dagwaarde bij de douane kan terugkopen. Iedere Nederlander die in het buitenland in moeilijkheden komt, wordt aangeraden een beroep te doen op de Nederlandse consulaire vertegenwoordiger ter plaatse, met het verzoek de nodige consulaire bijstand te willen verlenen. Dit geldt met name ook voor de Ne derlanders die in den vreemde wor den gearresteerd. Het is de taak van de consulaire vertegenwoordigers daar waar no dig bijstand te verlenen en er in het bijzonder nauwkeurig op te let ten, dat de wetten van het land waar de Nederlander in moeilijk heden verkeert, op de juiste wijze worden toegepast. (Van onze redactie buitenland) LONDEN Een man heeft gis termiddag twee rookbommen van af de publieke tribune in het En gelse Lagerhuis naar beneden ge gooid. De leden van het huis werden gedwongen temidden van de langzaam opstijgende irriteren- Se rook de zaal te verlaten. Met tranende ogen, hoestend, onpasselijk en zelfs brakend, zoch ten zij een goed heenkomen in de gangen langs de vergaderzaal. Ook de publieke tribune en de perstribune moesten worden ont ruimd. De zitting van het Lager huis werd voor onbepaalde tijd geschorst. De man die de rookbommen gooide, zou geroepen hebben: „Belfast! Merk zelf maar eens wat het is". Waarschijnlijk doelde hij op het kwistig gebruik van traan gas door de Britse troepen die in Noord-Ierland de orde handhaven. Het Lagerhuis zou gisteren de zaak van Bernadette Devlin, La gerhuislid voor Noord-Ierland en leidster van de katholieke bewe ging voor gelijke burgerrechten, bespreken. Bernadette zit in de gevangenis wegens haar rol bij de onlusten in Ulster tussen ka tholieken en protestanten. Zij wil naar het Lagerhuis wor den gebracht om te kunnen wor den beëdigd in het nieuwe huis, waarin zij bij de laatste verkie zingen werd herkozen. De eerste rookbom rolde tot bij de eerste bank van de oppositie, de tweede kwam dicht bij de eer ste terecht en beiden verspreid den zij dikke wolken scherp traangas. De 69-jarige voorzitter van het huis, dr. Horace King, moest door bodes uit zijn zetel worden ge holpen en naar buiten gebracht. Mevrouw Barbara Castle, mi nister van arbeid in de labourre- gering van Harold Wilson, sprong op en vloog de zaal uit toen de eerste rookbom onder haar zetel rolde. Op de publieke tribune worstel den bodes met de man die de rookbommen had geworpen. De bommen smeulden intussen op de vloer voort en verspreidden hun vcstikkende rook. Een Zweedse dame die tijdens het incident op de publieke tribu ne zat. heeft verklaard: „Een jon geman met blond haar rende naar de balustrade. Hij gooide de bommen naar beneden en riep iets. Daarop werd hij door bodes weggevoerd". Bodes in de zaal doofden intus sen de vlammen die door de bommen in het karpet waren ge sticht met hun jassen. (Van onze redactie buitenland) BEIROET President Nasser van Egypte heeft gisteren ver klaard dat Egypte de nieuwe Amerikaanse vredesvoorstellen voor het Midden-Oosten goed keurt en aanvaardt, maar „niet verwacht dat deze voorstellen re sultaten zullen opleveren gezien de houding en de dwaasheid van Israël". „In feite is er niets nieuws in de plannen", aldus Nasser in een rede die door radio Cairo werd uitgezon den. „Zij werden een vredesinitia tief genoemd, maar waren in feite slechts procedurevoorstellen. Wij ver wachten er geen resultaten van". President Nasser sprak op een bij eenkomst van de Arabische Socialis tische Unie, de enige politieke partij die in Egypte is r toegestaan, op de 18de gedenkdag van de Egyptische revolutie. Nasser verklaarde dat de Russische leiders hem tijdens zijn bezoek aan Moskou hadden toegezegd steun te zullen verlenen met defensieve en of fensieve wapenen opdat „ons land kan worden bevrijd". Hij ontkende dat Russen meevech ten in Egypte. Sovjet experts zijn in ons land en helpen ons bij de op leiding van onze militairen, maar zij vechten niet met ons mee", ver klaarde Nasser. „Zij vechten niet", herhaalde hij. Nasser vertelde verder een waar schuwing en een dreigement van de Ver. Staten te hebben ontvangen, in houdende dat Egypte een staakt-het- vuren zou moeten aanvaarden, aan gezien anders de Israëlische aanval len op doelen ver in Egypte zouden voortduren. Nasser zei niet wanneer deze waarschuwing was ontvangen. Hij vervolgde: „toen moderne Rus sische wapens in Egypte arriveerden heeft dat veel opschudding ver wekt maar geen enkele Ameri kaanse krant heeft gemeld dat Israël 72 bases met defensieve raketten heeft". Eerder in zijn rede had hij reeds gezegd dat op bepaalde dagen Israël duizend ton bommen op Egypte af werpt. LONDEN (Reuter) Radio Nord- see International schijnt de strijd te gen de „storingen" van de Britse re gering nu definitief te hebben op gegeven. Het schip van de Zwitserse pira tenzender, dat al enige tijd voor de oostkust van Engeland lag, heeft gis teren het anker gelicht en koerst nu in de richting;van Nederland, daar mee de vele pogingen opgevend met zijn pop-programma's de Britse huis kamers te veroveren. DEN HAAG (ANP) Vandaag zal minister Nelissen (econ. zaken) het overleg over het komend prijs beleid voeren met de prijzenover- legcommissie. Het is de bedoeling van de minis ter zo snel mogelijk na dat overleg zijn beslissing over een eventuele versoepeling van het prijsbeleid mee te delen aan de Tweede Kamer. VANDAAG BEGINT TOPDRUKTE BREDA/MIDDELBURG Vanavond begint, op de weg, het drukste weekend van het hele zomerseizoen. De verkeersj litie heeft zich, zoals gebruikelijk bij het begin van de bouwvakvakantie, schrap gezet om dit weekend zonder al te grote vertragingen en kleerscheuren door te komen, De rijkspolitie in Zeeland en West-Brabant heeft extra patrouilles en motorsurveillanten ingezet. Gisteren is één rijbaan van de Randweg Oost in Bergen op Zoom voor het verkeer opengesteld. Het verkeer tussen Brabant en Zeeland hoeft nu niet langer door de stad Bergen op Zoom. Een hele verbetering, maar veel auto mobilisten hebben haar merkwaardig genoeg nog niet benut. Om zes uur gistermiddag kwamen bij Korteven, op de splitsing Brabant- Antwerpen-Zeeland, uit de richting van Bergen op Zoom meer auto's via de oude parallelweg dan via de nieu we randweg. Het zal nog moeten wennen, aldus de verklaring van de rijkspolitie. De politie verwacht db;or deze ver betering en de reeds eender in ge bruik genomen nieuwe rijksweg ten zuiden van Goes minder problemen te hebben dian, ie de afgelopen jaren aan jr.it begin van de bouwvak- vaikantde. Op '29 januari j.l. braken zij in bij een gezin aan de Van Limburg Sti- rumstraat waarvan de vader op ster ven lag. Alle gezinsleden waren op dat moment in het ziekenhuis. De neven verdwenen met 16.000 gulden. Op 24 maart haalden zij uit een bar aan de Havermarkt 7.000 gulden weg. De barhouder, die een vrije avond had, hadden zij kort tevoren nog een paar rondjes aangeboden in een café aan de Haagdijk. Op 7 fe bruari haalden zij uit een ander café 7.000 gulden weg. Op 6 november van het vorig jaar drong J. L. via een tuindeur een woning aan de Fr. Rooseveltlaan binnen. Juist op het moment dat de hoofdbewoner werd gecremeerd. Zijn buit bedroeg 2.000 gulden aan geld en sieraden. (Van een onzer verslaggevers) Bij graafwerkzaamheden voor de nieuwe Amro-bank in Goes zijn de fundamenten te voor schijn gekomen van het oude slot Osten.de, dat uit de dertiende eeuw dateert. Op dezelfde plaats zijn ook de restanten gevonden van de eerste Maria Magdalena- kerk, die in hetzelfde tijdperk of eerder moet hebben ge staan. Hier het gewelf dat deel heeft uitgemaakt van de fundering van het slot Ostende, waar ooit Ja- coba van Beieren in het geheim zou zijn getrouwd met Frank van Borssele. LONDEN (AP) Aaron Fried- land js zonder broek omgekomen en volgens het onderzoek naar de doods oorzaak was dit te wijten aan zijn schaamtegevoel. Friedland, een 69 jaar oude schoenwinkelier in Londen, was een dutje aan het doen in zijn woning op de derde etage toen er in het gebouw brand uitbrak. Volgens oog getuigen had Friedland toen hij zich in veiligheid wilde stellen, er plot seling aan gedacht dat hij geen broek aan had. Hij leunde uit het venster en riep tegen een buurman dat hij nog even naar boven ging om zich aan te kleden. De brandweer vond later zijn ver koolde lichaam in zijn slaapkamer. De nieuwe randweg Oost in Ber gen op Zoom: een uitkomst voor veel toeristen. (Vervolg op pagina 3) (Van een onzer verslaggevers) BREDA Zeven familieberichten uit De Stem, die op 26 mei j.l. wer den aangetroffen in het colbertje van de 30-jarige W. L. uit Breda, zijn er de uiteindelijke oorzaak van geweest, dat L. deze week tegenover de politie in zijn woonplaats moest toegeven, dat hij de gevreesde inbreker was, die maandenlang tijdens begrafenis sen en bruiloften zijn slag sloeg. Aanvankelijk had hij de steun van J. v. A. (32) uit Hoogeveen, later van zijn 35-jarige neef J. L. Bij de bekentenissen deze week kwam heel wat los. Onder meer, dat J. v. A. de geestelijke vader was van de inbraken in huizen waar of ge rouwd of gefeest werd. Hij knipte de advertenties uit en liet W. L. de in braken plegen. Hij moest wel de helft van de opbrengst hebben. Om dat L. nagenoeg alleen geld weghaal de, hadden de mannen ook geen moeilijkheden met het verkopen van gestolen goederen. In november 1969 giqg W. L. op eigen houtje werken. In Roosendaal en Oosterhout had hij met J. v. A. naast enkele goede kraken ook vaak bot gevangen. L. koos Breda tot werkterrein. Trouw keek hij bijna dagelijks de familieberichten door en toog vaak op pad. Meestal nam hij zijn neef J. L. mee. Wat het weer betreft: onze weer kundige medewerker adviseert de va kantiegangers toch maar een regen jas mee te nemen. Het huidige weer type is namelijk sterk wisselvallig. In de komenide 24 uur zullen er enkele buien kunnen vallen door een storingsfrónt dat ons in morardöoslte- lijfce richting gaat passeren. Daarna is een verbetering te verwachten door een gebied met wat hogere barome terstanden, dat van de oceaan via de Golf van Biskaje naiar West-Europa komt. Ons land blijft een beetje in het 'grensgebied liggen van de depres sies en de hoge drukgefoieden die wel fraai weer brengen in geheel zuid- Europa. Van Spanje tot de Balkan liggen de temperaturen dagelijks in die buurt vain 30 .gnaden. Wij blijven voorlopig ie een overwegend zuid westelijke luchtstroom, met gematig de temperaturen in de buuitt van 18 tot ruim 20 graden. (Van onze redactie buitenland) ROME De Italiaanse kabinets formateur Giulo Andreotti heeft gis teren na twaalf dagen zijn opdracht teruggegeven aan president Saragat. Hij is er niet in geslaagd een coalitieregering te vormen van christen-democraten, sociaal-demo craten, socialisten en republikeinen. De grootste moeilijkheid, waarmee Andreotti te kampen had, schijnt de ruzie tussen socialisten en sociaal democraten te zijn, over de' samen werking met de communisten.

de Vrije Zeeuw | 1970 | | pagina 1