Hartaanval velde taaie Schot In een diepeveilige slaap KOSTEN ABORTUS IN ZIEKENFONDSPAKKET NIEUW BEROEP VOOR MANNEN IN ZIEKENHUIS Honderdzestig man dupe van reiszwendel caballero. de sigaret Hoger onderwijs moet beter gepland worden DUITSE OPLICHTER DROEG GELDEN NIET AF IN SPANJE I din MacleodBritse minister van financiënoverleden Kritiek Vechter ONDERZOEKBUREAU MCKINSEY: Rijk moet voor geld zorgen Juridische aspecten van legaliseren abortus anders dan andere. WOENSDAG 22 JUL! 1970 LONDEN De 56-jarige Brit se minister van financiën, Iain Macleod, is gisternacht om half twaalf in zijn ambtswoning, Dow- ningstreet 11, overleden tengevol ge van een hartaanval. Zijn plot selinge dood laat een grote leemte achter in de jonge conservatieve regering. Premier Heath, die nu een op volger voor Macleod moet zoeken, wat op zichzelf al geen gemak kelijke taak is, zal in afwachting de leiding van het departement van financiën op zich nemen. De overleden minister was drie weken gelden in het St. George's Hospital van Londen geopereerd wegens een acute bhndendarmont- steking. Tijdens de tweede we reldoorlog had hij ernstige ver wondingen opgelopen, die hem nog steeds veel last bezorgden. Hij leed bovendien aan ernstige gewrichtsreumatiek. Voor zijn laatste operatie wilde Macleod, ondanks de pijn, tot op het laatste ogenblik in het Lager huis blijven om er tijdens het de bat over de troonrede zijn finan ciële politiek te kunnen toelich ten en verdedigen. Zondag keerde de hardnekkige Schot van het ziekenhuis terug naar zijn ambts woning, waar hij gisteravond bij het naar bed gaan door een hart aanval geveld werd. Macleod begon zich voor de po litiek te interesseren, toen hij dienst deed in het leger. Tijdens de algemene verkiezingen van 1945 werd hij echter niet gekozen. Vijf jaar later veroverde Macleod met een grote meerderheid de la gerhuiszetel van Enfield West. In 1952 werd hij minister van volks gezondheid, later bracht hij het tot minister van arbeid en van koloniën. een schitterend redenaar en kon bijzonder handig debatteren. Zijn sarcasme en zin voor humor droe gen er tijdens de jongste algeme ne verkiezingen veel toe bij om de regering Wilson bij het publiek in een ongunstig daglicht te plaat sen. Het overlijden van Iain Mac leod betekent, dat premier Heath over geen enkel medewerker meer beschikt, die in het Lagerhuis de sluwe satirische aanvallen van op positieleider Wilson kan pareren, en de reputatie van Labour zo no dig op een overtuigende manier door de modder kan sleuren. Mac leod was een meester in dit alles. Hij is hoofdredacteur geweest van The Spectator en trok in dit blad ten strijde tegen het archa- ische systeem dat door invloedrij ke conservatieve figuren gebruikt werd om een nieuwe partijleider te kiezen. Toen lord Home op die manier aangesteld was in opvol ging van Harold MacMillan, wei gerde Macleod een ministerspor tefeuille te aanvaarden. In parlementaire kringen werd de vechtlustige Macleod zowel bewonderd als gevreesd. Hij was In sommige Tory-krlngen gaven Macleods liberale opvattingen aanleiding tot bittere kritiek. Toen hij minister van koloniën was verweten zij Macleod, dat hij de Afrikaanse ontvoogding teveel in de hand werkte. Gedurende het Labour-bewind was Macleod mi nister van financiën in het conser vatieve schaduw-kabinet. Na Heaths overwinning lag het voor de hand dat de nieuwe premier hem de schatkist zou toevertrou wen. Sinds zijn benoeming was Mac leod druk bezig aan een herzie ning van de staatsuitgaven en aan een mogelijke vermindering van de belastingen, waarmee hij zijn verkiezingsbelofte zou kunnen na komen. Ook om die reden is het overlijden van minister Macleod een zware tegenslag voor premier Heath, EEN KLEIN meisje, een van de opvarenden van het gezonken passagiersschip Fulvia, in een diepe slaap na haar veilige aankomst op de Canarische Eilanden. Haar reddingsvest ligt echter nog steeds binnen handbereik. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Het tertiair onder wijs hoger beroepsonderwijs en universitair onderwijs moet beter gepland worden. Dit schrijft het or ganisatiebureau McKinsey in een rap port aan minister Veringa (Onderwijs en Wetenschappen). Voor de verschillende vormen van hoger onderwijs ontbreekt het aan goed geformuleerde doeleinden, plan nen vertomen onderling te weinig coördinatie, er is bijna geen evaluatie van plannen en beleid, bij belangrij ke problemen worden de verschillen de mogelijkheden onvoldoende onder zocht, zo staat in het rapport. Vol gens het onderzoekbureau moet er meer geld en moeten er meer experts komen om de planning van het hoger onderwijs beter op te zetten. Het bureau McKinsey werkt onder tussen al weer aan een opdracht van minister Veringa om een volledige opzet voor een planningprocedure voor het hoger onderw'-us uit te wer ken. Er wordt een omvattend schema gemaakt van wat er in de komende tien tot vijftien jaar voor het tertiair onderwijs gedaan moet worden. Aan de hand van dit schema zullen aktie- plammen worden ontworpen voor en kele jaren. (Van een onzer verslaggevers) DELFT Zes ziekenhuizen in Delft, Schiedam en Vlaardingen gaan een nieuwe opleiding ter hand nemen: technisch-ziekenhuisassistent. Deze op leiding sluit aan op een ontwikkeling in de ziekenhuiswereld om een aparte en nieuwe groep personeel te creëren voor de dienstverlening op de operatie kamers. Men denkt voor dit technisch beroep aan mannen, enerzijds omdat dezen meer technisch zijn aangelegd dan vrouwen, anderzijds omdat de man door een huwelijk niet verloren hoeft te gaan voor het ziekenhuis. Iets wat bjj verpleegsters vaak wel het geval is. De cursist krijgt gedurende de twee jaar durende dagopleiding een trai ning in diverse medische vakken. Zo kunnen worden genoemd: anatomie, fysiologie, chirurgie, anesthesie en ziektenleer. Bovendien krijgt men ook te maken met het omgaan met men sen, de verzorging van de patiënt voor en na de operatie, maatschappe lijke gezondheidszorg, instrumenten- leer e.d. Na een klein tentamen na twee maanden moet men kiezen voor assistent van die anesthesist of voor operatie-assistent. De resterende 22 maanden van de opleiding brengt de cursist door in die praktijk, in de operatiekamer met wekelijks nog een lesmiddag. Na de opleiding voligt een examen, waarna men gediplomeerd wordt, vooruitlopend op een erkend diploma. Gezien het rappont van de nationale ziekenhuisraad en uitlatin gen van de staatssecretaris van Volks gezondheid dr. Kruisinga, verwacht men dat deze erkenening er onge twijfeld inzit. De werkcommissie, die dit probleem onderzoekt verwacht zelfs, dat er t.z.t. meer technische be roepen in het ziekenhuis komen. Op 1 september hoopt men in Delft met de eerste opleiding te beginnen. Op deze datum moet men 17 jaar zijn. Er kunnen echter voor deze opleiding slechts maximaal 24 personen aan de De dienstvervulling op de opera tiekamers geschiedt tot nu toe uit sluitend door verpleegsters, die na hun opleiding zich konden speciali seren tot operatieverpleegster of as sistente van de anesthesist. Dit be tekent, dat men ongeveer vijf jaar nodig heeft om een dergelijke specia lisatie te bereiken. Vooral het werk op de operatiekamer gaat een tech nische richting uit en men heeft dus behoefte aan medewerkers, die hier voor een taak-gerichte opleiding ont vangen. In verband met deze techni sche ontwikkeling zal er in de toe komst naast verpleegsters vooral be hoefte bestaan aan mannelijke assis tenten op de operatiekamer. Met het rapport van de nationale ziekenhuisraad van vorig jaar juni als basis, hebben zes ziekenhuizen uit Delft en omgeving tot dit doel een werkcommissie ingesteld, die tot de conclusie is gekomen, dat men door een andere trainingsvorm het gestel de doel in belangrijk kortere tijd (twee jaar) kan bereiken. De nieuwe opleiding is bijzonder geschikt, aldus de werkcommissie voor jongens en meisjes, die interesse hebben in deze medisch-technisc'ne richting. Als vooropleiding is wel een havo-diploma noodzakelijk. AMSTERDAM Een verdere legalisatie van de abortus zal ver moedelijk leiden tot het „bovengronds" komen van tienduizenden ge vallen, waarin abortus provocatus gewenst is. Dit terwijl het appa raat klinieken, abortusteams, operateurs slechts op honderden gevallen is ingesteld. De wetgever zal het nodige moeten doen om een paramedische opleiding tot aborteur te scheppen. Bovendien zal de regering moeten zorgen voor voldoende geld voor kli nieken en opleidingen. Tenslotte zal zij het nieuwe recht tot levende wer kelijkheid moeten maken, onder meer door goede voorlichting te geven en door te bevorderen, dat de kosten van de abortus in het ziekenfondspakket worden opgenomen. Dit schrijft prof. mr. Ch. Enschedé deze week in Medisch Contact, het blad van de Kon. Nederlandse maat schappij tot bevordering van de ge neeskunst. Prof. Enschedé wijst er op, dat een abortus op het ogenblik alleen door de wet wordt geaccepteerd,- wanneer ze geschiedt door een gynaecoloog op medische indicatie. Merkwaardiger wijs is die eis, dat er voor abortus een medische indicatie nodig is, niet in de wet vastgelegd. Het is een eis, die wordt gesteld door de medische mo raal. Maar, aldus prof. Enschedé, de medische moraal is aan evolutie on derhevig, terwijl ook de medische in dicatie wordt verruimd, zowel door het feit, dat de medische wetenschap zelf zich ontwikkelt als door het feit, dat het zwaartepunt van de proble matiek zich steeds verlegt van het door de arts te bepalen medische vlak naar het sociale vlak. En daar wil niet alleen de medi sche stand het voor het zeggen heb ben, maar dienen ook de maatschap pelijk werkers en vooral de betrok ken echtparen en vrouwen meer in de oordeelsvorming te worden be trokken. Men mag, aldus prof. En schedé, constateren, dat de medische moraal welwillender ten opzichtè van de abortus is komen te staan. Zolang er echter nog veel gevallen binnen de beperking van de medi sche indicatie liggen, die toch niet geholpen worden, is men nog lang niet waar men wezen moet. Heel wat gynaecologen zijn terug houdender bij het toepassen van de ingreep dan de medische moraal eist. Een belangrijke drijfveer is, dat op abortus nog steeds een taboe rust, dat mede door de schijnbaar absolute abortusverboden in de strafwet in de hand wordt gewerkt. Men krijgt niet graag de naam „aborteur" te zijn, ook al weet men voor zichzelf, dat men iets geoorloofds deed. Daarom is wetswijziging nodig, al dus de hoogleraar, naast een verdere evolutie van de medische moraal. De wetgever kan die medische moraal niet veranderen. Maar hij kan wel die evolutie geen belemmeringen in de weg leggen. De wetgever ruimt een belemmering op, indien hij dui delijk uitspreekt dat abortus onder bepaalde omstandigheden is toege staan. Niet door de medische indica tie als eis te stellen, want daarvan moeten we nu juist af, maar door de wet in die zin te veranderen, dat een aantal verbodsbepalingen wordt geschrapt en vervangen door de aan vulling „Niet strafbaar is de bevoegde arts of bevoegde aborteur, indien a) de ingreep plaatsvond op uitdrukkelijk verlangen van de vrouw, na gepast maatschappelijk onderzoek en in con sult met een bevoegde arts, b) het een operatieve ingreep geldt, die plaatsvond naar de regelen van. de kunst en c) geen onredelijk honora rium in rekening is gebracht. (In een voetnoot bij het gestelde sub c) zegt prof. Enschedé dat in de werkelijkheid van het dagelijkse le ven het berekende honorarium ge woonlijk een aardige graadmeter is of er iets mis is). Volgens de hoogleraar zal straf baar moeten blijven de arts, die de abortus uitvoert buiten de grenzen van de regelen der kunst. Hij denkt dan bijvoorbeeld aan het geval, dat de arts op uitdrukkelijlk verzoek van de vrouw een abortus uitvoert in de zesde of zevende maand van de zwangerschap^ AMSTERDAM De Koninklij ke Nederlandsche maatschappij tot bevordering van de genees kunst houdt zich al geruime tijd bezig met de abortus provocatus. Steeds meer wint de overtuiging in Nederland veld, dat in navol ging van andere Europese lan den de abortus-wetgeving aan revisie toe is. In Medisch Contact het orgaan van de maatschappij is de discussie reeds lang aan de gang. Nu aan de Tweede Kamer een wetsvoorstel is aangeboden om de strafbaarstelling van versto ring van zwangerschap te beper ken, wil Medisch Contact de dis cussie ombuigen van de door gaans ethische bespiegelingen naar de juridische aspecten. Men heeft prof. mr. Ch. J. Enschedé gevraagd daarover een artikel te schrijven. In het eerstvolgende nummer van Medisch Contact zai mr. F. Frenkel over hetzelf de onderwerp een beschouwing publiceren. (ADVERTENTIE) ÜU.MWWK> Voorlopig onbereikbaar voor enige tientallen Nederlanders. (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM Honderd zestig mensen uit Amsterdam en Rotter dam kunnen hun via het Rotter damse reisbureau Flatcar geplande en betaalde vakantie in een appar tement in de Spaanse plaats Sitges wel vergeten. De directeur, de 25-jarigë heer D van der Kreeft, is het slachtoffer geworden van een in Spanje wo nende Duitse oplichter, Joachiin Hack, die bemiddelde tussen Flatcar en de Spaanse eigenaars van de ap partementen, die bereid waren hun huis aan Nederlandse toeristen te verhuren. Hack, die na een roof overval door Interpol werd gezocht in Spanje, het reisbureau Mundo opzette, en veel schulden heeft, be taalde de door hem van Van der Kreeft gekregen sommen niet aan de Spanjaarden uit, maar gebruikte de bedragen om zijn schulden te betalen. Hij is inmiddels gearres teerd. Het tekort bij Flatcar bedraagt vermoedelijk een ton. De ontred derde Van der Kreeft heeft de re cherche gezegd niet aan zijn ver plichtingen te kunnen voldoen, en surséance van betaling te zullen aanvragen. De heer Van der Kreeft bevindt zich nu op een bij de re cherche bekende plaats, omdat hij bang is voor represailles van zijn klanten. Toen Van der Kreeft deze maand hoorde dat de gehuurde ap partementen niet ter beschikking waren, reisde hij naar Spanje, maar daar werden nieuwe betalingen ge vraagd waaraan hij niet kon vol doen. Twintig vakantiegangers die zon dag van Schiphol wilden vertrek ken naar Sitges kregen te horen dal het verblijf daar niet kon worden gegarandeerd. Sommigen van hen vertrokken op eigen risico, anderen haalden haastig hun kampeerspul- len van huis en vertrokken alsnog. Behalve Flatcar zijn ook de Amster damse reisbureaus Van den Broek en De Roy, en het Eindliovense Sin- bad door de oplichtingspraktijken van Hack gedupeerd. Zij waren ech ter kapitaalkrachtig genoeg om de schade aan hun vakantiegangers te vergoeden. De directeur van Van den Broek;, reisbureaus liet vanuit Sitges weten dat zeker zestig Nederlanders niet kunnen worden ondergebracht. Dat is misschien mogelijk als zij zelf de huur van de appartementen betalen. Van den Broek betaalt de huur voor zijn vakantiegangers alsnog, en dat wordt voorlopig geraamd op een bedrag van een halve ton voor het resterende seizoen. De Spaanse po litie is volgens deze directeur „de monstratief" attent op de situatie, omdat men weet dat „Nederlanders appartementen kraken".

de Vrije Zeeuw | 1970 | | pagina 7