e^elFci Vroeg opsporen aangeboren afwijkingen Minder en lichtere straffen voor militairen Duik over balie brengt f 30.000 op Auto's te water: negen gevallen van verdrinking I 1 Rijkspostspaarbank rente tot 7% Assoean-dam klaar COMMISSIE LAGERW RAPPORT AAN MINISTERS: PANIEK NA AMRO PLEIDOOI VAN ARTSEN Feest met wodka en bier Grijzende man vóór moord met vrouw gesignaleerd |l Commentaar Zuid - Afrika I Zuid-Afrika II 0 Gehoorzamen Nederlander met ruilhart en studiehoofd Sportvliegtuig ramt Boeing Drieduizend ton bananen vrijdag de zee in A" WOENSDAG 22 JULI 1970 UTRECHT (ANP) Verplichte aangifte door de arts bij de ge boorte van gehandicapte kinderen, kan een wetenschappelijk middel zijn om afwijkingen voor, tijdens en na de geboorte zoveel mogelijk te voorkomen. Dit stelt het Groene Kruis in zijn maandblad „Gezond heidszorg" naar aanleiding van een beschouwing van dr. F.J. van Sprang, kinderarts, en dr. S. K. Wadman, klinisch chemicus, in hetzelfde blad over het opsporen van erfelijke stofwisselingsstoor nissen. Dergelijke stoornissen kunnen met achterlijkheid gepaard gaan, maar wanneer direkt na de ge boorte tijdens de periode waar in het centrale zenuwstelsel zich ontwikkeld de diagnose ai kan worden gesteld, kan een aantal ziekten doeltreffend worden be handeld. De stofwisselingsstoornis zelf kan weliswaar niet worden genezen, maar de gevolgen ervan kunnen worden beperkt of voorko men. de geboorte met de behandeling wordt begonnen. De grote moei lijkheid bij het opsporen van deze ziekten is, dat ze relatief weinig voorkomen. Aan de meest bekende stofwisselingsstoornis, fenylketonu- rie, lijdt ongeveer een op de twin- In totaal zijn al veertig erfelijke stofwisselingsstoornissen bekend, die, als ze niet worden behandeld, achterlijkheid kunnen veroorzaken. Volgens dr. Van Sprang en dr. Wadman kan bij ongeveer de helft van deze stoornissen achterlijkheid worden voorkomen als direkt na tigduizend pasgeborenen. Controle van pasgeborenen is in Nederland bijzonder moeilijk, om dat veel kinderen hier in tegen stelling tot de ons omringende lan den waar 80 procent van de kinde ren in een kliniek tei wereld komt thuis geboren worden. Boven dien bezoeken nie' alle kinderen consultatiebureaus. Er zal dan ook een aparte waterdichte organisatie moeten worden opgezet om alle pasgeborenen in het onderzoek te kunnen betrekken. Dr. Van Sprang en dr. Wadman stellen, dat voor een effektief on derzoek plaatselijke organisaties nodig zijn, die bloed en urine van de babies verzamelen en die con troleren, of alle kinderen veertien dagen na aangifte van geboorte in het programma zijn opgenomen. De loed- en urinemonsters zouden in speciale centra moeten worden onderzocht volgens specifieke en geautomatiseerde methoden. Deze centra moeten ook beschikken over de outillage om bij' eventuele be- hand ;ling van daarvoor in aanmer king komende patiënten de bioche mische controle op zich te nemen. KAIRO (AP) Na tien jaar is de geweldige Assoean-stuw- dam, welke één miljard dollar heeft gekost, gereed gekomen. De laatste 12 turbines zijn gisteren in de hydro-electrische centrale gaan draaien. Sal El Aali, zoals de hoge dam 6,5 km ten zuiden van de Assoean dam heet, zal de Egyptische elektriciteitsproduktie vervijfvoudigen en verwacht wordt, dat de kosten binnen twee jaar terugverdiend zullen zijn. De dam zal een 500.000 ha toevoegen aan het Egyptische landbouwareaal en goedkope stroom voor de industrie leveren. Sad el Aali, zou de grootste van rots gebouwde dam ter wereld zijn en h> t lichaam heeft een inhouc. 17 maal groter dan de pyramide van Cheops. Hoge auto riteiten en ongeveer 600 inge nieurs uit de Sovjet-Unie en Egypte hebben gisteren de vol tooiing van het grootste werk ge vierd met Wodka en Assoean- bier Moskou heeft naar schatting een derde deel van de kosten betaald. Het was het gorotste Sovjet hulpproject in het buiten- 'and. TAe nieuwe (conservatieve) regering van Engeland zit na bijna zes jaar Labour-bewind weer koud in het zadel of ze besluit de wapenleve- ringeri aan Zuid-Afrika te hervatten. Zoals de conservatieven ook wapens leverden tussen 1955 en 1964, on danks een in 1963 aangenomen re solutie van de Verenigde Naties die wapenleveringen aan Zuid-Afrika verbood vanwege zijn apartheidspo litiek. Maar die apartheid zal deze 1 Britse regering een zorg zijn, het gaat om haar belangen. Douglas1 Home zei in het parlement wel dat de te leveren wapens niet bedoeld zijn voor het onderdrukken van bin nenlandse onlusten of voor het door voeren van de apartheidspolitiek, maar wie garandeert dat? Het gaat de Britse conservatieven, officieel, om de verdediging van de zeevaartroute rond Kaap de Goede Hoop. Daar komen tegenwoordig de grote olietankers langs, nu het Suez- kanaal dicht ligt. Economische belan gen dus. Bovendien, zei de minister, groeit de Russische vloot in de Indi sche Oceaan angstwekkend, en daar om is de Zuidafrikaanse basis Simons- town waar de Britse marine ge bruik van mag maken van belang voor Engelands verdediging. Dat ge looft natuurlijk geen zinnig mens. Alleen het motief: veiligstelling van de olieaanvoer, lijkt nog acceptabel. De meest voor de hand liggende re den voor de wapenleveranties noe men de Britten echter niet, en dat is gewoon: er valt een hoop geld mee te verdienen. Wat de Britse regering ook best kan gebruiken. Minister Luns kan er helemaal in komen dat de Britten wapens aan Zuid-Afrika gaan verkopen. En dat is niet te verbazen, want als er ie mand begrip heeft voor al die be langen, is hij het wel. Bovendien heeft minister Luns het volste ver trouwen dat de wapens niet voor de apartheidspolitiek gebruikt zullen worden. Zuid-Afrika heeft dat im mers beloofd I Q'uid-Afrika had ook beloofd, dat 1 de niet-blanke marinemannen op de „Van Speijk" en de „Van Galen" niet onder de apartheidswetten zou den vallen bij het vlootbezoek van die twee schepen aan Zuid-Afrika. Het is toch gebeurd. In twee geval len zijn niet-blanke Nederlanders op grond van hun huidskleur geweigerd in restaurants. Terecht heeft de Ne derlandse regering protest aangete kend, incluis een dreigement dat het vlootbezoek voortijdig zou worden afgebroken. Dat klonk goed, maar veel om het lijf had het niet, want het bezoek zou gisteren toch al be ëindigd zijn. De Nederlandse rege ring heeft hoogstens haar gezicht weten te redden in de traditionele internationale diplomatie. Men had beter helemaal niet op vlootbezoek kunnen gaan. Als de re gering dit nu publiekelijk zou erken nen, zou er alsnog tenminste een daad gesteld zijn. Over het onzinnige afspraakje, dat kleurlingen-in-uniform wél zouden worden toegelaten, zwijgen we maar. Daarvoor alleen al moest onze regering zich diep schamen. Wel wordt een straffehstelsel voor gesteld, waarin verlaging van rang en streng arrest (celstraf) wordt af gewezen. Aan geldboetes is een be langrijke plaats toegedacht. De meer derheid van de werkgroep is vóór af schaffing van de straf, die plaatsing in de tuchtklasse (Nieuwersluis) mo gelijk maakt. „De grondslag voor de krijgstucht moet niet meer zijn het .voortdurend besef van ondergeschiktheid". Als al ternatief heeft deze commissie gesteld dat voor de militair moet gelden „het voortdurend besef van de reële nood zaak tot samenwerking binnen het hiërarchisch verband van de krijgs macht". Uit dit besef zal een bereid heid tot samenwerking moeten voor komen. Slechts als iedere militair een eigen verantwoordelijkheid draagt en zich hiervan bewust is, zal dit besef kunnen ontstaan. De com missie Lagerwerff gaat er in het rap port van uit. dat in de gezagsverhou ding binnen de structuur van de krijgsmacht het vertrouwenselement de nadruk zal krijgen. Het aanmoedi gen en belonen zal voor de leidingge venden naast het terechtwijzen een belangrijke plaats moeten innemen. Uit het rapport blijkt, dat de leden van de werkgroep op het standpunt blijven staan, dat de functie die de krijgstucht vervult gerelateerd moet zijn aan de doelstellingen van de krijgsmacht. Zij zijn van mening, dat r én van de belangrijkste doelstellin gen is, dat de krijgsmacht onder alle omstandigheden voor de gewapende bescherming inzetbaar zal moeten zijn. Bijzondere aandacht is besteed aan (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Minder en lichtere straffen voor militairen. Hierop komt in het kort de belangrijkste vernieuwing neer uit het gisteren verschenen rapport van de commissie Lagerwerff. Dit is de werk groep, die de herziening van het militair tuchtrecht moet bekijken. Het rapport is aangeboden aan de minister Polak (Justitie) en Den Toom (Defensie). De werkgroep zegt in het rapport, dat een uitgebreid, gedifferentieerd en verfijnd straffenstelsel de voorkeur zou verdienen, maar dat dit stelsel aan de andere kant overzichtelijk en eenvoudig hanteerbaar moet zijn, wil men op doeltreffende en snelle wijze zonder al te gecompliceerde vormvoorschriften kunnen reageren op overtredin gen. Daarom is afgezien van combinaties van straffen en voorwaarde lijke veroordelingen. de rechtsbescherming van de militair. De-werkgroep heeft echter geen eens luidend standpunt over de wijze waarop dit dient te geschieden kun nen bereiken, Een meerderheid van de werkgroep is van mening, dat voor de krijgstuch- telijk gestrafte beroep buiten de mi litaire hiërarchie in twee instanties wordt mogelijk gemaakt. Een minder heid wil het huidige systeem handha ven. In dit systeem is in eerste in stantie beroep mogelijk binnen de militaire hiërarchie en pas in tweede instantie daarbuiten. De opstellers van het rapport tor nen niet ahn de plicht van de militair om te gehoorzamen. Het dienstbevel wordt gezien als een éénzijdig verti caal gericht communicatiemiddel. Het gebruik van het dienstbevel is uit sluitend voorbehouden aan de lei dinggevende. Volgens het rapport is daar de gehoorzaamheidsplicht direkt aan verbonden. Naast de plicht tot gehoorzaamheid hebben de opstellers van het rapport wel de mogelijkheid van het recht tot ongehoorzaamheid opengelaten. „Teneinde de militair hieromtrent het gewenste inzicht te verschaffen behoort dit in de krijgstuchtregeling te worden opgenomen", aldus het rapport van de commissie-Lagerwerff De Vereniging Voor Dienstplichtige Militairen heeft in een voorlopige re actie gezegd dat het rapport weinig nieuws bevat. De VVDM heeft de in druk dat de meeste voorstellen uit het rapport intussen al min of meer praktijk geworden zijn. De vereniging kon nog geen uitge breid commentaar geven omdat zij het rapport nog niet heeft kunnen bestuderen. LEEUWARDEN (ANP) Bij het buurtonderzoek naar de moord op de 75-jarige mevrouw H. IJsselstein- Van der Velde in Leeuwarden is gebleken, dat het slachtoffer zondag avond omstreeks negen uur nog is gezien in gezelschap van een rijzige grijzende heer, gekleed in een licht gekleurde regenjas. Vermoedelijk is deze man de laatste geweest, die contact met de bejaarde vrouw heeft gehad De Leeuwarder recherche ver zoekt deze belangrijke getuige zich met het bureau in Leeuwarden in verbinding te stellen. Volgens de politie moet de moord getleegd zijn door iemand, die het slachtoffer „niet onbekend is ge- wëest". UIT RAPPORTEN blijkt dat een deel van de politie zich op 12 juni op omdisciplinaire wijze heeft gedra gen. Op maandag 20 juni heeft dit gedrag zich op zo ernstige wijze her haald dat zulks in een gediscipli neerd korps als de politie onder geen enkele omstandigheid kan wor den getolereerd. De Surinaamse mi nister van justitie en politie. J. H. Adhin. zegt dit in een dagorder, die in opdracht van ministerraad is uit gegeven. AMSTERDAM (ANP) Bij een overval op een filiaal van de AMRO- bank in de Beethovenstraat in Amsterdam hebben twee jongemannen gis termiddag 30.000 buitgemaakt. Ongeveer half twee stapten een lange be baarde jongeman van ongeveer 1.90 meter en een van het zuidelijk type, die niet groter was dan 1.70 meter, de bank binnen. Er waren op dat moment geen klanten aanwezig. De overvallers hadden dit moment kennelijk afge wacht. want nog geen vijf minuten daarvoor stonden er tien mensen voor de balie. De langste van de twee, die gekleed was in een gele trui, had een pistool bij zich en de ander, die gebroken Engels sprak, had een dolkmes in zijn hand. Beiden doken voor de niets vermoedende twee bankemployees over de balie. De man met het vuurwapen dreef hen in de keuken/toiletruimte achter in de bank en maakte hun duidelijk, dat ze niet te voorschijn mochten komen. De raampjes in deze ruimte waren te klein om daardoor naar buiten te ontvluchten. Intussen graaide de ander 30.000 uit een van de geldladen en beiden verdwenen ongezien. De overval speelde zich in 4 minuten tijd af. De bankemployees hebben de recherche een duidelijk signalement van de daders kunnen geven. De politie was binnen 4 minuten na de overval op de plaats des on- heils. Er was echter geen spoor meer van de bankrovers te bekennen. SAN FRANCISCO (ANP) De Nederlandse emigrant G. van Buuren, die een halfjaar geleden in Amerika het hart kreeg van een zestienjarige Amerikaanse jongen, gaat stu deren. Hij heeft zich per 1 au gustus laten inschrijven voor de opleiding van tandtechnicus. Terugkeer naar zijn oude baan, als begroter voor een ijzerwa- rengrcothandel, werd te lastig daar hij nog steeds eens per week naar het universiteitszie kenhuis in Stanford moet voor onderzoek. De omscholing tot tandtechnicus wordt de heer Van Buuren aangeboden door Ie revalidatieafdeling van de American Heart Association. De studie duurt een jaar. (Van onze verslaggevers) VELDHOVEN/ROTTERDAM - Een Nederlandse auto, bestuurd door de 36-jarige H. A. Beerens uit Veldhoven bij Eindhoven, is maandagavond laat in de Belgische plaats Arendonk in een kanaal gereden. De echtgenote van de heer Beerens en hun twee kinderen van zeven en zes jaar ver dronken. De bestuurder kon zelf door een raampje naar .buiten komen. Hij zag zijn gezin voor zijn ogen verdrin ken. Gistermorgen toen met behulp van de brandweer de wagen op het droge werd gebracht, trof men er de lijken van de drie inzittenden in aan. Vier personen zijn in de nacht van maandag op dinsdag in een per sonenauto in de Veerhaven in Rot terdam gereden en verdronken. De slachtoffers, twee mannen en twee vrouwen, zijn ruim een half uur na het ongeluk levenloos uit de auto ge haald, nadat reddingspogingen van opvarenden van sleepboten waren mislukt. De auto raakte in het water, juist tussen twee boten in, die op slechts enkele meters van elkaar lagen. De slachtoffers zijn: de serveerster E. Collée (32) en E. C. Timme (29), en de zeventienjarige Wilhelmina Mind- lin en de achttienjarige Alexander Hultipeuw, allen uit Rotterdam. Eveneens in de nacht van maan dag op dinsdag raakte de 36-jarige uitvoerder J. A. Baltus uit Beverwijk op de rijksweg Haarlem-Den Helder onder de gemeente Limmen met zijn personenauto van de weg. De auto sloeg over de kop en kwam vervol gens in de naast de wegberm gelegen sloot terecht. De heer Baltus ver dronk. In een ziekenhuis in Utrecht is dinsdag overleden de 58-jarige bouw kundige D. Vermey uit Woudenberg, die maandagmiddag met zijn auto in de Maarsseveense Vaart was geraakt. MADRID (DPA) Een Westduits straalvliegtuig vam het type Boeing is bij de landing op het vliegveld van Barcelona door een sportvliegtuigje geramd. De drie inzittenden van het sportvliegtuigje kwamen om het to ven. De boeing, eigendom van de Westduitse maatschappij Condor, dochter-onderneming van de Luft hansa, kon veilig landen. Er bevon den zich 84 vakantiegangers aan boord. (ADVERTENTIE) (Van onze correspondent) LONDEN Een vertegenwoordi ger van een van Engelands grootste bananenimporteurs heeft gisteren meegedeeld dat bijna 3.000 ton West- indische bananen die een waarde ver tegenwoordigen van ruim 2,1 mil joen gulden, vrijdag in zee zullen worden gegooid als de stakende Brit se havenarbeiders niet besluiten ze voor die dag te lossen. De bananen liggen in schepen voor de kust van Wales. In 1966 zijn mil joenen bananen in zee gegooid tij dens de staking van de Britse zee. lieden. De woordvoerder van de impor teurs zei dat het een ramp voor de bovenwindse eilanden zou :ijn als de staking blijft voortduren. Met de Harwichboot, de laatst over gebleven vervoersmogelijkheid ter zee, gaan nu per dag nog zo'n zeven a achtduizend kistjes tomaten naar Enigeland. Normaal zou de Nederland se tomatenexport naar dat land in de ze tijd een paar honderdduizend kist jes (van zes kilo) per dag hebben bedragen in de haven van Dover wordt nog wel gewerkt, maar de Ne derlandse groenten kunnen er niet heen doordat men ze in de havens van Zeebrugge en Duinkerken (Ca lais) niet meer aanneemt. Sorry hoor, maar ik ben gisteren gestruikeld over de Belgen, die de grens waren overgetrokken; juist op de dag dat ze herdachten dat ze zich van ons hadden afgescheiden. Nu weet iedereen ook wel dat België ook niet alles is, maar om dan uit gerekend naar het land te gaan waar je voortdurend grapjes over maakt, is wat onfris. Het kan ook zijn dat die Belgen gewoon genoeg hebben van hun eigen land. In dat licht bezien valt de suggestie van Gerton van Wageningen (Neder land moet contact opnemen met Frankrijk en gewoon een viaduct over België heen bouwen) weer stukken beter te begrijpen. Grapjes over ons maken en dan toch komen, durven ze wel. „In Nederland heeft 78 procent van de huizen een bad of douche, in Bel gië slechts 44 procent. Ik heb altijd gedacht, bij het overschrijden van de Nederlands-Belgische grens, dat de natüür in België anders rook, maar het zijn dus kennelijk de Belgen zelf" (Hopper). De twee Nederlandse schepen die zo'n sensationeel officieel bezoek aan Zuid-Afrika hebben gebracht, zijn daar op het geplande tijdstip ver trokken. Ondanks het feit dat diverse opvarenden (evenals de autochtone bevolking) op discriminerende wijze zijn behandeld. Ze mochten restau rants niet binnen enz., u kent dat wel. En dat toch ondanks de verzekering van de Zuidafrikaanse regering dat een .uniform wit zou wassen'. Niet- blanke opvarenden in uniform zou den gewoon als blanken behandeld worden. En dat is niet gebeurd. Voor mij worden die twee schepen geacht 24 uur eerder te zijn ver trokken. Uit protest. „Het feit dat een paard een hoofd heeft, geeft te denken" (J. A. Ren- kema). Zegswijze in Ulvenhout: een goede raad is duur. Er is zo meldt het persbureau AP geen sprake van een romance tussen de Britse prins Charles en Tricia Nixon, dochter van dé Nixon. „Ik ben gelukkig te kunnen mee delen dat Tricia niet verloofd is," dat vertelde Constance Stuart, pers- cheffin van Nixon. Waarom dat zo gelukkig is, werd niet helemaal duidelijk, want „op het Witte Huis komt men wel bij van de drukte rond het bezoek van Charles en zijn zusje Anne". Begrijpt u wel. Ik niet. Walter Scheel, minister van bui tenlandse zaken van West-Duitsland, krijgt bij deze de hartelijke geluk wensen. Hij is gisteren vader gewor den van een dochter. Zuid-Afri-kaffers. •k All the best, au revoir, grüss Gott, tot ziens, MERIJN DE WERKGROEP X-Y heeft in een open brief aan de regeringen van de meeste Europese landen gepleit voor de belangen van de ontwikkelingslanden bij uitbreiding van de EEG. ^°STSP4 SPAARBANK SERie» EN VOLGI 999-123 Uw spaarrekening is bekend o serie- en volgnummer. Vermel: op de formulieren voor Inleg en brieven, die u un de Ccnlrale de Rijkspostspaarbank zendt Dt STAAT traarbart! de toll door de Kljkipoilspoarbonk llngen haar door ejkrechtewi I Art. »tm de tone—ito Er zijn 2300 vestigingen. Op de postkantoren kunt u de hele dag terecht. Een aantal daarvan is zelfs ook op vrijdagavond of de plaatselijke koopavond geopend. Voor de postagentschappen gelden aparte openingstijden.

de Vrije Zeeuw | 1970 | | pagina 5