DIT JAAR GEEN FEEST IN Visserij-manifestatie ging ten onder door chauvinisme «a ALGEMENE BEJAARDEN BOND 25 JAAR De Leèuwenhof eens door koningin Victoria bezocht Rectificatie Eddy Merckx naar Osaka Belgen beheersten straatbeeld in Zeeland USIF, REAL ESTATE Installatie AHOB's niet bespoedigd nstuif zeeland „GOUDEN BOOM" IN BRUGGE Tholen, de haan en de toekomst Drukte op wegenin winkels en sexboetieks 3 Omhoog gevaren en vlot getrokken Minder koud Natuurschoon Rodesluisweg te Overslag USIF, REAL ESTATE Belgisch echtpaar zwaar gewond hij aanrijding VAN MENSEN DINGEN EN DADEN 3 WOENSDAG 22 JULI 1970 a« Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG In de krant vaïi dinsdag j.l. maaikten wij melding van 'n artikel in „De Veerse Meer- gids", gewijd aan het probleem van de luchtverontreiniging. In het arti kel werd party gekozen voor de vereniging voor Milieu Hygiëne Zeraand, terwijl er kritische opmer kingen werden geplaatst aan het adres van een lid van het provinci aal bestuur van Zeeland, waarmee gedoeld werd op de haer A. Kaland. Wij vermeldden in onze publica tie, dat „de Veerse Meer-gids" het orgaan was van het recreatieschap „Het Veerse-Meer" en als zodanig mede door de provincie Zeeland werd gefinancierd. Dit blijkt bij na der informatie onjuist te zijn. Het recreatieschap distancieert zich na drukkelijk van de berichten Jn de Veerse Meer-gids. Dit blad, hoewel het wordt gedistribueerd vanuit het provinciehuis van Zeeland, is niet het officiële orgaan van het recrea tieschap, zo werd ons meegedeeld, doch werkt onder eigen redactionele verantwoordelijkheid van een onaf hankelijke uitgever. HANSWEERT Het Franse mo torschip Pequy met kapitein De Rijk is op de oostelijke havendam van Hansweert omhoog gevaren, het schip, dat onderweg was van België naar Frankrijk met een lading klei, is vlotgetrokken door de „Inktvis" en de „Haai" van het bergingsbe drijf Polderman uit Hansweert. BRUSSEL (ANP). De Belgische commissaris-generaal by de wereld tentoonstelling in Osaka, Baron Dau- fresne de la Chevalerie, heeft de Bel gische wielrenner Eddy Merckx en diens vrouw uitgenodigd voor een be zoek van een week aan Osaka. De wielrenner is gisteren door het Belgische vorstenpaar ontvangen. Vooruitzichten voor donderdag en vrydag, op gesteld door het KNMI op dins dag om 18 uur: Zonnige perio den, plaatselijk regen en enige verdere styging van temperatuur. Weersvooruitzichten in cijfers ge middeld over Nederland: Voor donderdag: min. temp. van on geveer normaal tot 3 graden onder normaal. Max. temp. van ongeveer normaal tot 3 graden onder normaal. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 80 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 50 procent. Voor vrijdag: aantal uren zon: 3- 10. Min. temp. omstreeks normaal. Max. temp. omstreeks normaal. Kans op een droge periode van minstens 12 uut: 80 procent. Kans op een ge heel droog etmaal: 40 procent. STRANDVERW ACHTING: De lucht bov enons land wordt belangryk stabieler zodat de zonni ge perioden gaan overheersen. Van daag op enkele plaatsen nog een buitje bij een zwakke tot matige zee wind. Temperatuur 17 a 18 graden, zeewater 17 graden. Vooruitzichten: Een verdere ver betering met een stijging van tempe ratuur. zodat in de komende dagen weer van goed strandweer sprake kan zijn. (Van een onze verslaggevers) GOES/TERNEUZEN/SLUIS/ OOSTBURG Zeeland onder ging gisteren een vreedzame inva sie van Belgen, die de 140e „dag der dynastie" in het buitenland doorbrachten. Vooral in Sluis. Hulst en Goes, maar in niet te verwaarloze mate ook in Terneu- zen, kreeg men grote aantallen Belgen te verwerken. In sommi ge plaatsen moest de verkeerspa- litie er aan te pas komen om de drukte in goede banen en naar de op een dag als gisteren schaar se parkeerplaatsen te leiden. De Zeeuwse middenstanders en horecahouders plukten de vruchten van al die drukte. In sommige eta blissementen was de stormloop zo groot, dat het keukenpersoneel de moed had opgegeven om ook nog maar één maaltijd te bereiden. Op Walcheren was het aantal be zoekende Belgen minder dan in Zeeuwsch-Vlaanderen en Zuid-Be veland, maar aan het verkeers- en straatbeeld was dit nauwelijks te merken, door de aanwezigheid van grote aantallen Nederlandse vakan tiegangers. De Belgen werden op plaatsen, waar men nog bezig is met het grootscheepse verkeersonder- zoek, opgevangen door de politie en verkeerstellers. Zij zullen over eni ge tijd in ,de statistieken terug te vinden zijn als „buitenlandse gas ten". Tegen de avond zat het verkeer in de doorgaande straten van Sluis en het centrum van Terneuzen volko men vast. Terugkijkend op deze door onze zuiderburen beheerste dag, kan men stellen dat de sexboetieks een van de grootste attracties voor de Belgen bleek te zijn. De met zwart papier, aluminiumfolie en dieprood papier opgefleurde uitstalkasten van de sexwinkeltjes hadden een effect dat een kaarsvlam op vliegen heeft. „Lage prijzen, losse zeden. Dat is Nederland", constateerden enkele Vlamingen tevreden aan het eind van hun bezoek aan Middelburg. De „dag van de dynastie" of te wel de Belgische onafhankelijk heidsdag is uitgelopen in een massa- Ie uittocht van Belgen naar Zeeuwsch-Vlaanderen. Vooral in toeristencentra zoals Sluis, waar de ze foto is gemaakt, liep het storm. (Van onze correspondent) OVERSLAG Zestig jaar geleden had Overslag een eigen burgemees ter en secretaris. Vervolgens hadden Overslag en Koewacht een gemeen schappelijke secretaris, later (tot Overslag bij Axel werd gevoegd) een gemeenschappelijke burgemeester-se cretaris. Koewacht kon Overslag slechts over Zuiddorpe bereiken. Er liep een kronkelende dijk met bomen beplant, langs de Belgische grens en Zuid dorpe, over de smalle strook die Overslag met Koewacht verbindt, hier en daar lag er een onverharde zandweg naast de dijk ten behoeve van de naast de dijk ligggnde boeren erven naar de daarbij behorende lan derijen. Daar de secretaris zich voor de waarneming van zijn taak tweemaal per week per fiets van Koewacht over Zuiddorpe naar Overslag moest begeven, legde de gemeente Over slag over die dijk van Overslag naar Rodesluis, mede ten gerieve van de langs die dijk wonende Overslagse inwoners, een onverhard fietspad aan, hetgeen een ruime inkorting be tekende van de door de secretaris af te leggen weg. Alhoewel goed on derhouden bleef dat zo zestig jaar lang. Thans, met de ruilverkaveling, is dat heel anders geworden. Er is nu van Overslag naar Rodesluis een mooie met asfaltdek verharde weg aangelegd, die nu eens naast en dan weer op de kronkelende dijk loopt. Aan* eind- en beginpunt van deze nieuwe weg prijkt thans het naam bord „Rodesluisweg". De weg is zelfs voorzien van de vereiste verkeersborden, voor deze omgeving iets zeer ongewoons. De eenzame schilderachtige kron kelende weg door de schone Varem- pépolder met zijn welige velden en weiden als wiegende zeeën langs sloten en kreekjes vol rust en vrien delijke mooie ouderwetse goed onder houden boerderijen vormt een onbe kend brokje natuurschoon, thans ge makkelijk per rijwiel, brommer en auto voor iedere natuurliefhebber bereikbaar. (ADVERTENTIE) (Van een onzer verslaggevers) YERSEKE. Het vermaarde visse rijfeest dat nu al elf jaar achtereen in Yerseke is gehouden bij de opening van het oesterseizoen, gaat. dit jaar voor het eerst niet door. De organisa tiekosten worden te hoog, het Pro- duktschap voor Vis- en Visprodukten in Den Haag geeft minder subsidie en in Yerseke zelf zyn de laatste jaren steeds meer stemmen opgegaan om nu maar eens een jaar over te slaan. Bovendien is de gemeente Yereeke, die altijd de grote dryfveer is geweest voor de feesten, sinds dit jaar geen aparte gemeente meer. maar een on derdeel van de nieuwe gemeente Rei- merswaal. De grootste oorzaak is, dat de festi viteiten eigen-lijk zijn stukgelopen op heit chauvinisme van de andere Oos - terschelde-visserijplaatsenZiemikzee, Bruinisse en Tholen. Juist in een jaar dat steeds meer stemmen opgaan te gen afsluiting van de Oosterschelde betreurt een aantal bestuursleden va-n het comité „Zeeland Presenteert" het gebrek aan een gemeenschappelij'k optreden Andere jaren werd altijd in de zo mermaanden een grootscheepse mani festatie gehouden, waarop de mossel en oesterwereld van Yerseke zich a-1 dan-«niet samen met gastteams van andere plaatsen presenteerde in een vlootechouw, mosselmaaltijd, optoch ten en andere festiviteiten. Slechts de eerste drie jaren na het beginjaar 1958 was er sprake van een gemeen schappelijke aanpak. Daarna gingen Zierikzee, Tholen en Bruinisse ieder een eigen feest organiseren. Voor de „Zeeland Presenteerf'-feesten was al tijd grote belangstelling: toeristen, zo wel als autoriteiten van verschillende landen, kamerleden als ook leden van ons koninklijk huis, kwamen de ope ning van het oesterseizoen bijwonen. Het initiatief voor de manifestaties werd indertijd (naar aanleiding van de februarira-mp ende daarna gesme de plannen voor a&luiting van de Oosterschelde) genomen door de heer P. J. de Leeuw, toen mede-eigenaiar van een groot mosselbedrijf in Yer seke. De huidige gemeentesecretaris van Reime-rswa-al, de heer J. B. Kons- tanje was jarenlang secretaris van het organiserend comité. „Wij wilden propaganda maken voor de oesters en mossels, maar dit is verwaterd tot een soort dorpsfeest jes", aldus de heer De Leeuw (69), „het heeft nu geen zin meer, nu de verschillende belanghebbende plaat sen het niet samen doen". Het comité „Zeeland Presenteert", dat ondanks de afwezigheid van gezamenlijke ak- tiviteiten nog steeds bestaït, is sa mengesteld uit vertegenwoordigers van de Oosterschelde-vissersplaatsen. De burgemeesters van die plaatsen zijn bestuurslid, evenals de voorzit ters van de plaatselijke visserijver- enigingien. Er zijn nog regelmatig pogingen ondernomen om de eendrachtige pro paganda voor het behoud van de oester- en mosselcullbuur in de Oos terschelde te herstellen, maar zonder succes. Het krachtige „Zeeland Pre senteert" verbrokkelde eerst tot zwakkere plaatselijke feestgeluiden maar is nu bijna verstorven: op Tho len wordt sinds de oesterramp in de winter van '61 op '62 geen visfeest meer gevierd en Zierikzee doet dit ja-ar voor het eerst ook niets, omdat het al zijn feestgeld heeft bestemd voor het stichten van een visserymu seum, zegt de heer De Leeuw. „Ook het mosselfeest dat dit jaar in Bruinisse nog gehouden wordt, is eigeniyk niet meer dan een beperkt plaatseiyk kermisdagje. Ik kan niet anders zeggen dan dat het gezamen- ïyke visseryfeest is verlopen door het chauvinisme van de deelnemende groepen die allemaal zelfstandig wil den zyn. Als ik mede-comitéleden uit andere gemeenten tegenkom, gooi ik nog wel eens een lijntje uit, maar er wordt nooit gehapt..." Dit snelgroeiende Fund belegt uitsluitend in inkomsten- opleverend onroerend goed in de welvarende zakencentra van de V.S. Deze investering in zorgvuldig geselecteerd, professioneel beheerd, inkomsten-opleverend onroerend goed heeft de aandelen van USIF, Real Estate in nog geen 3V2 jaar na de stichting van het Fund een gemiddelde waardetöename opgeleverd van meer dan 13% per jaar. Als u meer wilt weten over deze solide, rustige beleggingsvorm, neem dan contact op met Gramco. Intrinsieke waarde per aandeel USIF, Real Estate 6.1.67 5.00 15.7.70 $7.47 HET NEDERLANDSE JACHT Stella Maris is gisternacht in de Oostzee tijdens noodweer in moei lijkheden geraakt. Een Duits schip nam de tien-koppige bemanning van het jacht over. Ik ben geïnteresseerd In het unieke USIF, Real Estate concept. Naam:.. Plaats:. Tel.: Inzenden aan: Gramco Information (Nederland) N.v. Leidsestraat 74 Amsterdam Tel. 234323 - 234324 (Van een onzer verslaggevers) UTRECHT De Nederlandse Spoorwegen zijn niet voornemens de installatie van automatische halve overwegbomen bij de spoorwegover gangen in Zevenbergschenhoek te bespoedigen naar aanleiding van het dodelijk ongeval van afgelopen zon dag. Zoals wij gisteren al meldden staat de installatie voor 1971 op het programma. In dat jaar gaat NS namelijk een modern beveiligingssysteem, centra le elektronische verkeersleiding, in stalleren op de baanvakken Dor- drecht-Roosendaal en Dordrecht- Breda. Dit betekent dat dan alle handbediende beveiligingsinstallaties (seinen en overwegbomen) tot het verleden gaan behoren. Een zeer belangrijk onderdeel van dit plan is een elektronische verkeersleiding op het spoorwegknooppunt Roosendaal. Eerder al zijn deze nieuwe bevei ligingssystemen toegepast tussen Utrecht en Maastricht en tussen Utrecht en Enschede. Van de zijde van de voorlichtingsdienst van de Spoorwegen deelde men mee dat de plannen voor de beveiliging bij Ze venbergschenhoek in een vergevor derd stadium zijn. „Er zijn echter zoveel overwegen in Nederland die moderner beveiligd moeten wor den", aldus de NS-woordvoerder. (Van onze correspondent) KAPELLE Het echtpaar A. J. uit Deurne (België) is gisteren zeer ernstig gewond geraakt by een aan- rüding op de kruising oude rijksweg- Vierwegen in Kapelle. Het ongeval ontstond doordat de heer A. J. met zyn personenauto de voorrangsweg overstak toen uit de richting Goes een vrachtauto, bestuurd door C. L. T. uit Goes kwam aanryden. De personenauto werd door de vrachtauto in de flank gegrepen en over een afstand van vijftig meter meegesleurd. De heer en mevrouw J. zijn per ambulance overgebracht naar het Sint-Johannaziekenhuis in Goes. De personenauto werd geheel vernield; de vrachtauto liep lichte schade op. (Van onze correspondent) ROTTERDAM Het hoofdbestuur van de Algemene Bond van Bejaar. den krygt woensdag het startkapitaal voor de bouw van een eigen bonds- bureau. Een cadeautje van de leden by het 25-jarige bestaan van de bond, ter gelegenheid waarvan woensdag middag in de Rotterdamse „Doelen" een receptie wordt gehouden. Ongeveer 500 vertegenwoordigers van plaatselijke en regionale afde lingen komen het hoofdbestuur dan een handje geven. Algemeen voorzitter Karei Ver. hagen (77) uit Willemstad vertelt, dat de bejaarden hun bond te dan ken hebben aan een initiatief van havenarbeiders. Zij vonden de financiële positie van o.a. bejaarden nogal belabberd. Tijdens de eerste bijeenkomst werd toen de Algemene Bond van Ouden van Dagen opgericht. Later veran derde „Ouden van dagen" in „be iaarden". En voorzitter Verhagen houdt het niet voor onmogelijk, dat „bejaarden" vervangen zal worden door „gepensioneerden". Eerste punt van actie (in 1945) was een verzoek aan burgemeester en wethouders van Rotterdam om de steungelden te verhogen. Aan dat verzoek werd voldaan. In 1955 had de bond 182 afdelingen met 60.000 leden. „Suksessen bleven niet uit", zegt de heer Verhagen. „Zowel plaat selijk als landelijk ging men rekening houden met verlangens van bejaar den". Bij het 20-jarige bestaan in 1965 telde de bond 100.000 leden. Een jaar later was dat aantal gestegen tot 104.000 over 250 afdelingen. Samen met andere bonden waren in 1966 300.000 bejaarden bij een organisatie aangesloten. Het zilveren jubileum van de algemene bond wordt overi gens ingezet met een ledenbestand van 150.000. Voorzitter Verhagen vindt, dat de georganiseerde bejaarden al heel wat hebben bereikt. Zij behoren om te beginnen niet meer tot een vergeten groep. Er zijn speciale tehuizen, ver zorgingsflats, culturele centra. Financieel gaan zii erop vooruit. Er komt nu zelfs vakantiegeld voor be jaarden. Reden waarom Verhagen en zijn medebestuursleden zich voor hun groepering biyven inzetten. Zij ho pen namelijk nog meer te bereiken; zonder er overigens zelf een cent be ter op te worden. Het bestuurlijke werk geschiedt nog steeds pro deo. Een van de stenen leeuwtjes, Leeuwenhof heeft gestaan. Bij de ingang van de Leeu wenlaan in Terneuzen staan in de schaduw van hoge bomen twee stenen leeuwtjes. Zij zijn de enige stoffelijke herinne ring aan de grote kapitale boerderij De Leeuwenhof, die op deze plaats langs de Axel- sestraat heeft gestaan en die eens door koningin Victoria van Engeland bezocht is. Koningin Victoria bezocht met haar gemaal prins Albert en hun vier kinderen Antwerpen. Het weer was zo slecht en de Wester- schelde was zo woest dat een oversteek van het koninklijk ge zelschap naar Vlissingen, van waar het een bezoek zou brengen aan Middelburg, moest worden afgelast. De hoge gasten maakten daarop een rijtoer door Terneuzen in nogal wonderlijk primitieve rij tuigen zonder vering. Koningin Victoria keek haar ogen uit op de oude Zeeuwse klederdrachten, de helgekleurde rokken van de vrouwen en haar met gouden spelden vastgemaakte mutsen. Tijdens de rijtoer wilde het gezelschap de grote hofstede De Leeuwenhof van nabij bekijken. De boerderij was destijds be woond door de weduwe De Feij- ter-Vinke en haar zoon Pieter met diens gezin. Geen wonder dat deze eenvoudige mensen wel wat beduusd waren over de piot die aanduiden waar vroeger De selinge „visite" van de vorstelij ke personen. Een der leden van het gevolg bewonderde een groot boek met massieve sloten, waarin de volledige stamboom van de familie De Feyter was opgete kend. De boerin bood naar ge woonte haar gasten een glas ver se melk aan, welk gebaar in dank werd aanvaard. Ook de koeienstal wilden de bezoekers bezichtigen, maar de, boerin zei tot de koningin: „Juf frouw, het is hier zo smerig, zou je dat wel doen?" Maar de vor stin gaf te kennen dat ze dat niet erg vond. De stal maakte echter een ordelijke indruk. De karnmo len moest gedemonstreerd wor den, de zware paarden bewon derd, kortom men verveelde zich geen moment op de hofstede. Bij het afscheid bood de boerin koningin Victoria een uit eigen tuin geplukt boeket bloemen aan. De engelse gasten reden vervol gens naar het Zwaantje, destijds het eind van de Axelsestraat. Een in allerijl opgetrommeld zangkoor bracht het „God save the Queen" ten gehore. Inmiddels was de storm gaan liggen en keerden de vorstelijke personen terug naar de haven om op het koninklijk jacht scheep te gaan. 21 Saluutschoten van de kustbatterij luidden het Engelse bezoek aan Terneuzen uit. Later ontving dé weduwe De Freyter uit Londen een kist, waarin een prachtige vergulde zilveren beker zat met daarin gegraveerd de ini tialen V.R. (Victoria Regina). Op 23 en 30 augustus kunnen de liefhebbers van folklore in Brugge hun hart ophalen.De praalstoet van de „Gouden Boom" barst dan in volle heftig heid los. Met een toewijding, door de eeuwen heen gelijk ge bleven, laten de Bruggelingen zich steeds opnieuw in warme kledij stoppen. Of dat nu jaar lijks voor de bloedprocessie is, of voor de eens in de vijf jaar te houden „Gouden Boom". In de historische - stoet wordt het verleden met roem en rouw van Vlaanderen van de 8ste eeuw tot en met de Bour gondische gouden 15de eeuw op nieuw uitvoerig en kleurrijk uit de doeken gedaan. In 1958 begon men in Brugge, onder leiding van de historicus Antoon Viaene, con servator van het Guido Gezelle- museum, er mee. De stoet ont leent zijn naam aan het huwelijk van Karei de Stoute, hertog van Bourgondië, met de Engelse prin ses Margareta van York, dat anno 1468 in Brugge werd gevierd. Tot dan het schitterendste feest ooit bannen de muren van de Hanze stad gehouden. Bij deze gelegen heid hielden de ridders van het Gulden Vlies een steekspel, met als inzet een juweel in de vorm van een gouden boom. De Brugse praalstoet is een vrije vertolking geworden, die i niet zozeer wil verklaren, dan wel een beeld schetsen van zeven eeuwen lief en leed, legende en feitelijke his torie. Meer dan 2000 figuranten laten de Noormannen aanrukken, de Vlaamse kruisvaarders optrek ken, Friese dijkwerkers het 'natte Brugse ommeland droogleggen, Vlaanderen vechten om zijn onaf hankelijkheid, de grote pest woe den en de goudmunten in het Brugseland rinkelen Dit alles wordt verbeeld in 90 taferelen, met 2000 kostuums, zeven mu ziekkorpsen, zes koren, meer dan 100 ruiters, 25 praalwagens, reu zen en legendarische dieren vor men de ruggegraat van deze praalstoet. (Van een onzer verslaggevers) Als twee ontdekkingsreizigers in eigen land zijn L. W. de Bree („Leer mij ze kennen, de Zeeu wen") en M. P. de Bruin (ad junctbibliothecaris van de provin ciale bibliotheek) naar Tholen getrokken. Zij hebben van hun bevindingen verslag gedaan in Het Zeeuws Tijdschrift. Zij ont dekten op Tholen veel, dat tot nadenken stemt. Zij spraken bij voorbeeld met schaapherder Poot. die vaststelde dat het verkeer de grootste bedreiging voor zijn kudde vormt; ontdekten dat de vetste zeedieren tussen de palen en onder de stenen van de dijken wonen (alwaar zij echter be schermd leven, omdat het spitten van zagers en pieren bij de hoofden verboden is) en vorsten in de toekomst van Tholen. Deze toekomst wordt getekend door de gemeentelijke herindeling, welke hier voor de deur staat. De meer vrijzinnige politieke groeperingen op Tholen houden het hart vast. Zij vrezen, dat zij er in de raad van Nieuw-Tholen nauwelijks aan te pas zullen komen. Van de 17 raadsleden in Nieuw-Tholen zullen er zes namens de SGP zitting hebben. Enkele Thoolse zegslieden vertrouwden de ont dekkingsreizigers van Midden- Zeeland toe: „Wat, meneer! Als de zwaren gesteund worden door de AR, zal er op zondag geen kampeerder meer mogen komen of gaan. Als ze konden, zouden ze de brug over de Eendracht op zondag afsluiten....". Dat is nog eens wat anders dan op zondag de haan uit het kippenhok halen.

de Vrije Zeeuw | 1970 | | pagina 3