W erknemer krijgt invloed op bestuur ondernemingen Vatikaan bezit niet meer dan 400 miljoen AMOKMAKER (32) SCHIET TWEE MAN DOOD TETERINGEN ACCEPTEERT GEHUWD PRIESTER POLAK IN VOETSPOOR SER: MINDER LOPERS IN VIERDAAGSE Gebruik drugs verboden op Oerles popfestival OSSERVATORE ROMANO VERBREEKT STILZWIJGEN: BRANDT PLEIT VOOR TECHNICI Lang haar voor Britse Jantjes ZUID-AFRIKA BETREURT INCIDENT BIJ VLOOTBEZOEK RADIO DE KOCK Nederlander vijf weken opgesloten in Australisch moeras: eigen liond opgegeten OOK VOOR NS- PERSONEEL 2.78 PROCENT Veto VOOR REISDEV1EZEN,CHEQUES EN REISVERZEKERINGEN DE GRENSWISSELKANTOREN N.V. Niet boven 72 Twintig Alpinisten vermist PANIEK IN BRUSSELSE RANDGEMEENTE In opdracht justitie: DirecteurDr. W. A. J. M. Harkx, HoofdredacteurL. Leijendekker. Redactie- en Administratie-adres Nieuwstraat 9, Terneuzen, tel. (01150)—7920. Abonnementsprijs m.i.v. 1 juli 1970: 9,20 pea- kwartaal; per maand 3,25. Losse nummers 15 cent, inclusief 4% B.T.W Gironummer 1945433 WOENSDAG 22 JULI 197C ZEEUW 25e Jaargang No. 6299 Advertentieprijs per mm 16 cent; minimum per advertentie 2,40, exclusief 4% B.T.W. Rubriek „Kleme Advertenties" (geen handels advertenties) 5 regels 1,15. Iedere regel méér 23 cent. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding Brieven onder nummer, of Adres bureau van dit blad, 50 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot v.m. 11 uur. Voor het maandagnummervrijdag tot v.m. 11 uur. Uitgeefster N.V. Uitgevers Maatschappij De Stem DARWIN (Reuter). De 30- jarige Nederlandse solozeiler Pe ter Kemps heeft in Australië na een schipbreuk vijf weken lang rondgezworven in een verlaten moerasgebied, en zijn eigen liond opgegeten om zich in leven te houden. Eind vorige week wist hij de bewoonde wereld te bereiken, en hij herstelt nu in een zieken huis in Port Keats, ongeveer 200 km van Darwin, van de doorstane ontberingen. Kemps was begin juni met een vijfeneenhaive meter lange cata maran uit Darwin vertrokken voor een tocht naar Wyndham in Wets-Australië JU na enkele da gen leed hij schipbreuk. Zijn boot zonk bij de monding van de rivier de Moyle, cil Kemps zwom met zijn hond naar de kust, waar hij terechtkwam in een uitge strekt Mangrove-moeras. Toen het weinige voedsel dat hij van boord mee had kunnen nemen, op was had hij met zijn geweer, dat hij eveneens had kunnen redden, vogels en kleine kangoeroes ge schoten tot hij te zwak was om nog te mikken. Voordat hij vo rige week zijn laatste en geslaag de poging deed om het moeras uit te komen, doodde hij zijn hond, dronk het bloed en at het vlees op. UTRECHT Aangezien het sala- risbeleid van de overheid maatgevend is voor de Nederlandse Spoorwegen, zal het N.S.-personeel, evenals het overheidspersoneel een nabetaling ontvangen over 1970 in de vorm van een uitkering ineens ter grootte van 2.78 procent van het jaarsalaris. De 2.78 procent wordt tegelijk met het salaris over augustus uitbetaald. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Minister Polak van Justitie en staatssecre taris Van Son van Economische Zaken hebben gisteren bij het parlement een wetsontwerp ingediend, dat de werknemers grotere invloed wil geven op het beleid in hun onderneming. Zij mogen kandidaten stellen voor de raad van commissarissen en kunnen kandidaten van die raad zelf afwijzen. De invloed is dus indi rect, want zo zeggen de bewindslieden een slagvaardig beleid temidden van de concurrentiestrijd is moeilijk te verenigen met uit voerig openbaar beraad van alle belanghebbenden. Het wetsontwerp, dat de werknemers van grote vennootschappen invloed geeft op de samenstelling van de raad van commissarissen en bovendien die raad meer bevoegdheden geeft, is het resultaat van het voorbereidende werk van de Sociaal-Economische Raad (S.E.R.) en (eerder) van de commissie- Verdam over wijziging van het vennootschapsrecht. De bewindslieden constateren in de toelichting, dat in de grote on derneming het bestuur noodzakelij kerwijs een grote zelfstandigheid bezit en dat daar een grotere af stand bestaat tussen het bestuur enerzijds en de kapitaalverschaffers en werknemers anderzijds dan bij een kleine onderneming. Bij grote vennootschappen wordt verder het toezicht op het bestuur in de meeste gevallen uitgeoefend door de raad van commissarissen, die in de praktijk niet alleen de belangen behartigd van aandeelhouders, maar in staat is in grote zelfstandigheid alle belangen van de vennootschap en haar onderneming te bezien in het licht van het brede maatscahp- pelijke belang. Uitbreiding van de bevoegdheden van de raad van com missarissen ligt iri de ontwikkeling. Daardoor ook kan medezeggingschap van de kant van de werknemers bij de samenstelling van die raad meer gewicht en inhoud krijgen. Voor de behartiging van hun belangen wordt een soortgelijke invloed op de com missarisbenoemingen voorgesteld als voor de behartiging van de belangen van de kapitaalverschaffers. Volgens het wetsontwerp moeten grote vennootschappen een raad van commissarissen hebben van tenmin ste drie (natuurlijke) personen. Commissarissen worden benoemd door de raad van commissarissen (door coöptatie dus). De algemene vergadering van aandeelhouders, de ondernemingsraad en het bestuur van de vennootschap kunnen aanbe velingen doen. Voorts kunnen zowel de aandeelhoudersvergadering als de ondernemingsraad hun veto uitspre ken over een voorgenomen benoe ming. Dat veto kan de S.E.R. weer ongedaan maken als dit orgaan de bezwaren tegen een kandidaat-com missaris ongegrond vindt. Deze re geling geldt voor vennootschappen met een eigen vermogen (geplaatst kapitaal en reserves) van tenminste 10 miljoen gulden, met een onderne- ADVERTENTIE) op de stations, aan de grenzen geopend van vroeg tot Iaat, ook op zaterdagen en verkoop tegen de officiële, f in de dagbiaden gepubliceerde, I /koersen I mingsraad en met tenminste 100 werknemrs. Het commissariaat is niet verenig baar met sommige andere functies. Volgens het wetsontwerp kunnen werknemers van de vennootschap of een dochtervennootschap en bestuur ders en personeelsleden van vakver enigingen geen commissaris zijn. De raad van commissarissen benoemt en ontslaat bestuurders van de ven nootschap en stelt de jaarrekening met toelichting vast. Die rekening moet door de aandeelhoudersverga dering worden goedgekeurd. Be stuursbesluiten over ingrijpende ge beurtenissen in het besta?^ an de vennootschap en over belangrijke maatregelen in de onderneming moeten door de raad van commissa rissen worden goedgekeurd. In dit verband wordt gedacht aan fusie, splitsing, kapitaaldeelneming in een andere onderneming, ontbinding, faillissement, massa-ontslag, ingrij pende wijziging in de arbeidsvoor waarden. Het wetsontwerp vervangt ook een aantal bepalingen over het com missariaat van vennootschappen in het algemeen, dus zowel voor grote als kleinere vennootschappen. Zo kan men voortaan boven 72 jaar geen commissaris zijn of worden. Wanneer een (kleine) vennootschap een raad van commissarissen heeft, dan worden de leden daarvan door aandeelhouders benoemd. De hoofd taak van commissarissen bestaat uit het uitoefenen van toezicht en het geven van advies. Het bestuur be hoort hen dan ook tijdig te voorzien van gegevens. Bij de uitoefening van hun taak moeten commissaris sen zich richten naar het belang van de onderneming. (ADVERTENTIE) Voorstellingen: 10.30 (bei. zo.) -12.30 -13.30 -15.00 -16.30-20 u LEUVEHAVEN (bij Metro-station Beurs) Tel.: (010) 114287 ROME (KNP) Gisteren heeft de Osservatore Romano onthullin gen gedaan over de financien van het Vatikaan en vastgesteld, dat de beleggingen van de H. Stoel in Italië en in het buitenland nog geen half miljard Zwitserse fran ken of rond 420 miljoen gulden bedragen. Hiermede zijn voor het eerst cij fers over de bezittingen van het Vatikaan waarover in de laatste jaren zoveel gespeculeerd is, be kend gemaakt. De publicaties zijn gedaan naar aanleiding van vra gen, die in Zwitserland aan het Vatikaan zijn gesteld over „de miljarden van het Vatikaan", een opzienbarend artikel van Lo Bello, verschenen in de Tribune De Lau sanne. Het Vatikaan stelt, dat de in het buitenland zeer verbreide opvat ting als zou het Vatikaan naar geloofwaardig» berekeningen onge veer 50 miljard Zwitserse franken bezitten, dus 42 miljard gulden, de „grootst mogelijke onzin" is. Zelfs als men de fondsen welke betrekking hebben op de activiteit van de hele kerk daarbij betrekt, zoals b.v. de bank van het Vati kaan dan nog is dit cijfer fantas tisch. Het Vatikaan ontkent aande len te hebben of ooit te hebben gehad in de Lancia-fabrieken en dus deze ook niet te hebben ver kocht aan Fiat. Het ontkent aande len te hebben in Italcement, in Alfa-Romeo of in de financierings mij. IRI. De aandelen in Taigas die een meerderheid pakket zouden bedragen vormen in werkelijkheid nog niet één procent. Hetzelfde geldt voor Snia Viscose en Monte dison. Een meerderheid heeft het Vatikaan echter in de zoveel be sproken Immobilare. Wat het aan aandelen had in die sector wordt geliquideerd. Tenslotte geeft de Osservatore toe dat de H. Stoel beleggingen heeft in Amerika en Zwitserland maar dat moet normaal worden geacht daar de kerk een internati onale instelling is. Vals noemt de Osservatore verder, moet men niet Vatikaan 7 Italiaanse banken con- troleerd. Met de gelden en bezittingen van het Vatikaan, zo betoogt de Osservatore verder, met m<n niet de bezittingen van de kerk ver warren Deze staan buiten de verantwoordelijkheid van het Vati kaan. Zij berusten bij diocesen, parochies en bij de grote katholie ke organisaties als Pauselijke Mis siewerken. Misereor, Caritas Inter- nationalis enz. Ook behoren niet tot de Vati- kaanse bezittingen alle gelden en goederen, die krachtens het Con cordaat aan parochies en bisschop pen in Italië toegewezen zijn. De Osservatore Romano protesteert te gen de wijdverbreide opvatting, alsof de schadeloosstelling van 90 miljoen dollars, in 1929 het Vati kaan gegeven en in Lires uitge keerd, nu dezelfde waarde heeft als toen. Ook wijst het blad op de enorme uitgaven, die het Vatikaan de laat ste jaren heeft moeten doen b.v. voor het concilie. Vandaar dat men de paus op zijn woord moet gelo ven, als hij zegt: „De kerk is niet rijk, zoals men vaak beweert. Wij hebben het zelfs moeilijk om de kosten te dekken van de diensten die voor het centrale bestuur van de kerk nodig zijn". De regen verhoogde hier en daar zelfs het wandelgenot op de eerste dag van de Nijmeegse Vierdaagse, die gisteren overigens met minder deelnemers dan vorige jaren van start ging: van de 14.142 ingeschre ven deelnemers kwamen er 1.711 niet opdagen. Maar weer of geen weer de Nijmeegse Vierdaagse marcheert weer zo fris en monter als andere jaren. CHAMONIX (AP) Twintig bergbeklimmers zijn door sneeuw stormen van de buitenwereld afge sloten op de Mont Blanc. Het zijn 12 Joegoslaven, twee Italianen en zes Franse alpinisten, onder wie een vrouw. Allen waren zondag vertrok ken voor een beklimming van de Mont Blanc. LA PAZ - BONN (DPA) Bonds kanselier Willy Brandt van West- Duitsland heeft gisteren in een tele gram op de Boliviaanse president ge neraal Alfredo Ovando Candia een beroep gedaan al het mogelijke te on dernemen om de vrijlating te verkrij gen van de twee ontvoerde West- duitse technici. Een woordvoerder van de Westduit- se ambassade in La Paz deelde mee, dat de Boliviaanse ministerraad bin nen niet al te lange tijd zal beslissen of de eis van de ontvoerders tien poli tieke gevangenen vrij te laten zal worden ingewilligd. (Van onze Brusselse correspondent) BRUSSEL Gedurende bijna één uur zaaide een 32-jarige man, gewapend met een stengun, pa niek in een Brusselse randge meente: twee mensen schoot hij dood, twee anderen werden ge wond, en hijzelf werd uiteindelijk ernstig gewond na een wild vuur gevecht met de politie. Waarom de man amok maakte is nog niet bekend: hij kon nog niet worden ondervraagd. Men vermoedt dat hij geestelijk gestoord is. Het vuurgevecht begon in de nacht van maandag op dinsdag in een café te Etterbeek, waar schilder Claude Verrué (32), sedert vele jaren trouwe stamgast was. Nooit had hij er enige last veroorzaakt. Maandagavond stond Claude V. aan de toog, grapjes makend met nog een aantal jongelui. Ofschoon hij veel lawaai maakte, dronk hij bijzonder matig: niet meer dan drie glazen. Enkele minuten voor middernacht verdween hü met een (Van een onzer verslaggevers) TETERINGEN-BREDA De ka. tholieke inwoners van Teteringen gaan er in meerderheid mee ak koord dat kapelaan J. van der Vee ken, die van plan is in het huwe lijk te treden, in hun parochie werkzaam blijft als pastoraal wer ker. Na een geheime stemming on der alle parochianen van 18 jaar en ouder, waarbij bijna zeventig procent zich uitsprak vóór zijn aan stelling, heeft bisschop Ernst van Breda de heer Van der Veeken on middellijk benoemd. De stemming liep afgelopen zondag af. De heer Van der Veeken, die 40 jaar is, en sinds 1959 als kapelaan in Teteringen werkt, vroeg, zoals bekend, eind vorige maand onthef fing uit de celibaatsverplichting aan. Hij liet daarbij echter tevens weten dat hij beschikbaar wilde blijven voor de zielzorg (uitgezon derd dus het voorgaan in de eu charistie, bij huwelijkssluiting en biecht) in Teteringen. Aan de stemming is door een op merkelijk hoog aantal katholieke inwoners, n.l. 90,41 procent deelge nomen. Van de 1941 in aanmerking komende parochianen stemden er 1755. Er waren 8 ongeldige en 45 blanco stemmen. Van de overblij vende 1702 stemmen waren er 1158 (dat is 68,04 procent) vóór aanstel ling van de heer Van der Veeken en 544 (31,96 procent) tegen. Op basis van deze ruim tweederde meerderheid vóór is bisschop Ernst tot de benoeming overgegaan. Bij de steming is de 18-jarigen en ouder gevraagd eenvoudig met „ja' of „neen" te antwoorden op de vraag: „Knnt u er mee akkoord gaan dat J. van der Veeken door de bisschop wordt aangesteld tot ziel zorger (pastoraal werker) in uw parochie, zodat hij in uw parochie kan blijven werken?" Van te voren was gesteld dat een tweederde meerderheid nodig was voor eventuele aanstelling. De stemmen zijn geteld door de ken P. Backx van Breda in aanwe zigheid van vier vertegenwoordi gers van de parochie Teteringen (de heren J. W. van Beek, A. Broeders, H. J. Meeuwissen en J. Mertens). Tot deze stemming was besloten op een vergadering, 1 juli j.L, van afgevaardigden van verenigingen, organisaties, gespreksgroepen enz. Deze vergadering van ongeveer 60 personen was aanvankelijk bij eengeroepen door deken Backx met het doel dezelfde avond tot een beslissing namens de parochie te komen inzake het al of niet aan blijven van de heer Van der Vee ken. Omdat er bezwaren leefden tegen deze procedure, is men toen op het idee van de geheime stem ming gekomen. Deken Backx heeft, in predika ties in het weekeinde van 27 en 28 juli, en in enkele brieven, die ie der betrokken gezin kreeg, de in spraakprocedure begeleid alsmede uitgelegd wat mag en niet mag bin nen de wereldkerk bij een dispen- satieaanvrage in de celibaatsver plichting en over de ontwikkelin gen die wat betreft de huwende en de gehuwde priester in de kerk gaande zijn. De heer Van der Veeken is ge boren in Etten-Leur. Hij werd pries ter geweid in 1955 en was daarna tot zijn benoeming in Teteringen in 1959, kapelaan in IJzendijke. De functie van diocesaan adviseur van de Noordbrabantse Christelijke Boerenbond, die hij sinds 1959 heeft vervuld, zal hij beëindigen. koffertje in de richting van de toilet ten, om er enkele ogenblikken later opnieuw uit te voorschijn te ko men, zonder koffertje maar met een stengun in zijn handen. Zonder een woord te zeggen, ijzige kalm, haalde hij de trekker over, en vuurde een salvo af in de richting van de man die alleen werd geïdentificeerd als Ricky, een 22-jarige stamgast van het café. Ricky werd in het lichaam getrof fen, vanaf nauwelijks 2 meter en viel stervend neer. Een tweede klant die de stervende trachtte te helpen werd in de benen geschoten. De klanten van het café vluchtten, voor hun le ven, gevolgd door Claude V., die op straat opnieuw een salvo lostte. Een man die midden op straat liep werd getroffen: hdj was on slag dood. De portier van het café had een verdwaalde kogel in de heup gekre gen, waardoor hij onmogelijk de po litie kon waarschuwen. De schilder verscheen toen op nieuw in het café waar hij voor zijn plezier in het wilde weg begon te. schieten: hij schoot een aantal kle dingstukken die aan de kapstok hin gen kapot, en doorzeefde het pla fond. Daarna liep hij weg. Tien minuten na te zijn getroffen stierf Ricky. Even later ontdekte de politie van Etterbeek Claude V. De man liep in een zijstraat op ongeveer 500 meter van het café, waar het tot een vuurgevecht kwam. Bij dat vuurgevecht werd de dolge worden man in de benen geraakt. Hij werd opgenomen in een ziekenhuis. LONDEN (DPA) De Britse Jan tjes hoeven niet meer kortgeknipt rond te lopen. De Britse marine heeft de voorschriften voor de haardracht zodanig gewijzigd dat de matrozen nu langer haar mogen dragen en zelfs bakkebaarden mogen hebben, maar dan maar „tot aan de onderkant van de oren". Als hun commandant het goed vindt, mogen de Jantjes ook een baard laten staan. „Maar dit alles be tekent niet dat wij bij de Britse ma rine hippies zijn geworden", zo zei een marinewoordvoerder in Londen. (Van onze correspondent) EINDHOVEN Vrijdagnacht en zaterdag wordt in Oerie, gemeente Veldhoven, aan de Bremhut op een weideterrein van twee ha door de carnavalsvereniging „De Gersteknau- wers" een popfestival georganiseerd. Er worden 8000 tot 10.000 bezoekers verwacht. Twintig popgroepen verle nen hun medewerking. Naar aaneidiag van gebeurtenissen bij het jongste popfestival in Rot terdam zal in opdracht van het mi nisterie van Justitie door de politie, zoals de corpschef hoofdinspecteur Hustinx meedeelde, opgetreden wor den tegen het gebruik van drugs, zo wel soft- als harddrugs. Er zal dan ook geen drugteam op het terrein aanwezig zijn. Burgemeester G. Ei sen en de organisators zijn met het hoofd van het parket, mr. Messchaert eveneens overeengekomen dat bin nen het terrein zal moeten worden opgetreden tegen extreme uitwassen als naaktloperij. Voor het dragen van de gebruikelijke kleding zijn de or ganisators verantwoordelijk. Politie zal op het terrein zo onop vallend en beperkt mogelijk aanwe zig zijn. Het leger heeft het gehele gebied, waarbinnen het popfestijn zich af speelt, afgezet met een zware prik keldraadversperring. Er is slechts één toegang. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De Zuidafrikaanse regering heeft officieel laten weten zeer te betreuren dat zich in Kaap stad rond het Nederlandse vlootbe- zoek van de fregatten „Van Speijk" en „Van Galen" enkele incidenten hebben voorgedaan, waarbij het in uniform geklede niet-blanke beman ningsleden verboden werd een res taurant te betreden. Deze verklaring is voor de Neder landse autoriteiten in Zuid-Afrika aanleiding geweest niet voor te stel len om het vlootbezoek voortijdig te beëindigen. Beide fregatten zijn in middels naar Nederland onderweg de marinevoorliehtingsdienst in Den Haag, die dit gisteren meedeelde, heeft inmiddels vernomen dat zich behalve twee reeds eerder gemelde incidenten nog een derde incident heeft voorgedaan, waarover echter nog geen nadere bijzonderheden be kend waren. Het Tweede-Kamerlid Lems (Pv dA)) heeft inmiddels aan minister Den Toom (Defensie) gevraagd waar om de marineschepen na de inciden ten niet onmiddellijk Kaapstad heb ben verlaten. Hij herinnert de mi nister aan diens uitgangspunt, dat de bemanning overal zou kunnen re kenen op gelijke behandeling. (ADVERTENTIE) Noordstraat 107. Tel. 01150-4251 TERNEUZEM

de Vrije Zeeuw | 1970 | | pagina 1