GROTERE BELANGSTELLING OP VLIEGVELD MIDDEN-ZEELA ND Voortbestaan folkloristische dagen Walcheren verzekerd Oude sluis te Goes blijft hinderpaal voor de industrieën Volksdansen te Goes van 24 juli - 1 augustus Iets warmer Propaganda-wedstrijd KrnlMlen in Oostburg PROVINCIALE VVV GAAI INVENTARISATIE MAREN VAN STRANDBEVEIL1GING Kappersdemonstratie en modeshow elke donderdag in Vlissingen Primitieve los-vaste bouwsels verdwijnen V akantieprojecten Rore Kruis voor Zeeuwen Endocrinologen congresseren in Domburg TRACTOR TEGEN VRACHTAUTO NEK WERVELS GEBROKEN BIJ VAL VAN VLET PROTEST VAN Emanuel M. met duizend pet winst verkocht Geen Tsjechen bij Kasporgo Tentoonstelling van kun stnij ve rheid RINGRUDEN TE MIDDELBURG OP 23 JULI EN AUGUSTUS Geen reclame Meer inschrijvingen Verdwijnend centru in 3 DONDERDAG 16 JULI 1970 Unieke accommodatie. Het tentje doet dienst als „hoofdgebouw", ver keerstoren, loket en ook is er de administratie ondergebracht. In de directiekeet op welen zetelt de ha venmeester. (Van onze correspondent) GOES. Voor de vakantieprojec- ten in de beide tehuizen en op de boot, hebben zich 125 Zeeuwse pa tiënten opgegeven. Van 24-29 augus tus is de vakantie in De Valkenberg voor Zeeland gepland en de Henry Dunant gaat van 21 tot 26 septem ber varen voor de Zeeuwse patiën ten. De vakantie in het Henry Du- nanthuis in Zeist ligt voor de Zeeuw se gasten over het hele seizoen ver spreid, zo blijkt.iiit-het kwartagl ver- Slag van het Nedèrlandsehe Roóde Kuqi^afdeling. Zeeland.-'. - Dit verslag meldt tevens, dat in verband met de gemeentelijke her indeling in Zuid-Beveland, de be sturen van de afdelingen Kapelle- Biezelinge-Schore en Zuid-Beveland Oost hebben besloten Wemeldinge, dat nu deel uitmaakt van de gemeen te Kapelle, op te laten nemen in de afdeling Kapelle-Biezelinge-Schore. De afdeling Zuid-Beveland Oost om vat nu de gemeente Reimerswaal, de afdeling Kapelle-Biezelinge-Schore de gemeente Kapelle en de afdeling Zuid-Beveland West bestaat uit de gemeenten Borsele en Goes. Uit de uitslagen die van tien af delingen zjjn binnengekomen, blijkt dat de campagne 1970 een meerop brengst van ƒ2631,14 heeft vergele ken met vorig jaar. Dit komt neer op een gemiddelde stijging van achttien percent. De landelijke stijging be draagt op het ogenblik 11,8 percent. (Van onze correspondent) OOSTBURG Onder leiding van de heer J. Rieteco jr. wordt vana vond (donderdag) om half acht in Oostburg de zesde propagandakrul- bolwedstrijd gehouden. De Oostburgse middenstanders en ambtenaren zullen dan tegen elkaar uitkomen op de banen bij ,,'t Grote Gat". Ook toeristen mogen aan de wedstrijden deelnemen. De beschik baar gestelde prijzen worden uitge reikt in het lokaal van M. van de Broecke. Vooruitzichten voor vrijdag en zaterdag, opgesteld door het K.N.M.I.: Veranderlijk met iets hogere temperaturen. Weersvooruitzichten in cijfers ge middeld over Nederland. Voor vrijdag: aarttal uren zon: 3 tot 10 min.-temp.: 1 tot 6 graden on der normaal; max.-temp.: 1 tot 5 gra den onder normaal; kans op een dro ge periode van minstens 12 uur: 9') procent; kans op, een geheel droog etmaal: 60 procent. Voor zaterdag: aantal uren zon: 1 tot 9; min.-temp. van ongeveer nor maal tot 4 graden onder normaal max.-temp.: 0 tot 5 graden onder normaal; kans op een droge periode van minstens 12 uur: 80 procent; kans op een geheel droog etmaal: 50 proeent. WEER AAN ZEE Vandaag al wat meer opklaringen maar ook nog kans op buien. Met een tot matig afnemende noordwes ten wind. Nog koele lucht, in de middag 16 a 17 graden, zeewater 17 graden. Vooruitzichten: In de ko mende dagen belangrijk beter strand weer doordat een gebied van hoge luchtdruk via Engeland naar de Noordzee opdringt met meer zon en temperatuurstijging. (Van een onzer verslaggevers) GOES Dit is hetstations gebouw van het vliegveld Mid den-Zeeland: een aardige oranje bungalow, aan de rand van een groene vlakte met bakens en windzakken en met nog wat an dere los-vaste bouwsels. De heer A. Bogert, stationschef in dienst van NVB (Nationaal Vliegbe- heer), „lokt u in de tent", als u tickets wil kopen voor bijvoor beeld de lijndienst Rijssel-Sloe- Kotterdam of voor een rond vlucht boven Zeeland. Bovendien houdt hij er zijn administratie bij. Het pas geopende vliegveld Mid den-Zeeland is waarschijnlijk het enige vliegveld ter wereld (tenzij in tropische gebieden) waar een tentje dienst doet als hoofdgebouw, ver keerstoren, loket en administratie. Waarom? Omdat het echte' stations gebouw nog niet gereed is. Er is een van de los-vaste bouwsels op •het vlieéye'ld, een laag houten bun- gaiowtje, in aanbouw. Voor de böuwvakvakantie hóópt men het bouwsel klaar te hebben. Dat zal dan ook betekenen, dat de radio-installatie die de stichting Vliegveld Midden-Zeeland ter gele genheid van de opening van de luchthaven enkele weken geleden kreeg, in gebruik genomen zal kun nen worden. Tot die tijd kan men nog geen contact maken met het verkeer in de lucht, iets dat om veiligheidsredenen en uit praktische overwegingen (als er bijvoorbeeld geen passagiers op het vliegveld blijken te zijn) toch uiterst noodza kelijk is. Inmiddels blijkt het Noordsloe- vliegveld in tegenstelling tot de al lereerste beginperiode, nu een suc ces te zijn. Per dag landen en stij gen er gemiddeld vier tot vijf vlieg tuigen, op zondag tien tot twaalf. Voor de lijnvlucht van NVB melden zich per dag eveneens vier of vijf passagiers, meest zakenlieden, maar ook Nederlanders die met vakantie gaan en via het Noordsloe hun aan sluiting zoeken met de internationa le lijnen in Frankrijk, Schiphol of Zestienhoven. Naar Schiphol kost een enkele reis f 48, naar Rotterdam f 29. De 67-jarige havenmeester in tij delijke dienst P. Tellier uit Vlissin- gen is gepensioneerd zeeman, en („We hebben maar een klein pensi oentje") verdient tot één september, wanneer de definitieve havenmees ter. de heer H. Minderhout uit Mid delburg. kringsecretaris van het Ro de Kruis, in dienst treedt, een aardi- (Van onze correspondent) DOMBURG/MIDDELBURG In liet Badhotel te Domburg wordt van 2 lot en met 5 september een con gres van endocrinologen gehouden. Daar worden, tussen de 150 en en 200 specialisten verwacht. Dit cndocrino- logen-congres wordt elke twee jaar beurtelings in Nederland en in En geland georganiseerd. Het is een van de belangrijkste ontmoetingsplaatsen tussen Nederlandse en Engelse on derzoekers op het gebied van de leer van de klieren met inwendige af scheiding. In nauw verband met dit congres wordt in de Statenzaal te Middel burg op 3 september de zogenaamde Laqueur-voordrachl gehouden. Deze voordracht is ingesteld door de Ne derlandse Vereniging voor Endocri nologie ter nagedachtenis aan wij len professor Laqueur. Professor La- queur is een van de grondleggers van de endocrinologie. De uitnodi ging om deze voordracht te houden, betekent een waardering voor het wetenschappelijk werk van een on derzoeker op dit gebied. Dit jaar ging de uitnodiging naar dr. B. T. Donovan uit Londen. Hij zal spreken onder de titel: The control of ovarian function. Professor S. E. de Jong uit Leiden hield in 1967 deze voordracht cn in 1969 professor E. Diczfalusy uit Stockholm. ge aanvulling op zijn AOW. „Het is erg leuk werk, maar ik zou het toch niet voor altijd willen doein. Ik heb vanaf mijn twaalfde jaar gewerkt, en dan weet je het wel". De heer Tellier zetelt zeven dagen per week, dus continu, in een „directiekeet"; een geel houten bouwkeet op wielen. Daar verzorgt! hij boekingen, noteert de gegevens van elk vliegtuig dat binnenkomt en vertrekt, bewaakt het vliegveld en de telefoon. „Zal ik nu ook maar binnenko men? Het duurt toch wel wat lang zegt de plotseling uit een verborgen deurtje te voorschijn ko mende echtgenote van de heer Tel lier. „Ik ga vaak mee voor de gezel ligheid. Dan zet ik koffie en thee. Het is hier met zijn tweetjes best gezellig". Als het mooi weer is, ls er veel belangstelling. Aan de ene kant van het veld ziet men zweefvliegen, aan de andere kant lesvliegen. En dan zijn er ook nog de rondvluchten en de lijndienst. Elk weekeinde en als het goéd 'weer is ook door de week, worden verscheidene rondvluchten boven Midden-Zeeland gehouden met twee tweemotorige toestellen, dezelfde die ook op de lijnvluchten worden ingezet: een Dornier en een Norman Islander. Die rondvluchten zijn evenals de lesvluchten van King's Air-service uit Seppe. Het laatste weekeinde was de belang stelling zeer goed: 's zondags zijn er 107 mensen meegegaan „naar bo ven" en zaterdag 43. Er stonden toen duizenden toeristen en dagjes mensen om het vliegveld te kij ken (Van onze correspondent) GOES. Op de Kapelseweg te Kloetinige heeft in een daar gelegen scherpe bocht een aanrijding plaats gevonden tussen een vrachtauto, be stuurd dooi- J. J. M. uit Goes, en een tractor, bestuurd door C. S. uit Nieuwdorp. De vrachtauto kwam uit de richting Kapelle, terwijl de tractor met aanhangwagen in tegenoverge stelde richting reed. Doordat de vrachtauto de bocht te links nam. kwam hij in aanraking met de hem tegemoetkomende trac tor. Toen h'ij zijn rijrichting trachtte te corrigeren botste hij aan de rech terzijde van de weg tegen een boom. De schade aan de vrachtauto was zwaar. De tractor liep lichte schade op. (Van onze correspondent) VLISSINGEN In de Sloehaven te Vlissingen heeft zich een ernstig ongeval voorgedaan. De firma Van Oort verricht aldaar werkzaamheden v'oor de bouw van de Péchineyfabriek. De heer Van Oort bracht met zijn negentienjarige zoon L. Van Oort uit Zeist een bezoek aan dit werk. Met een werkvlet werd in de haven een rondvaart gemaakt en toen men in de Sloehaven kwam, wilde de jonge heer L. van Oort jr. van circa drie meter afstand op het strandje sprin gen. Juist voor hij van het vietje afsprong gleed hij uit en kwam hier door bijzonder ongelukkig te vallen. Hij viel met zijn hoofd rechtstandig op het strand. Door deze val heeft hij enkele nek- wervels gebroken. Hierdoor is hij verlamd geraakt. Hij werd direct per ambulance overgebracht naar het Bethesdaziekenhuis te Vlissingen. Vandaar is hij vervoerd naar het Dijkzigtziekenhuis te Rotterdam. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG De directeur van de provinciale VVV, de heer J. de Regt, is van plan tijdens de komende herfst en winter een in ventarisatie te laten maken van de strandbeveiliging in geheel Zeeland. Dan wordt precies vastgelegd hoe veel mensen zijn ingeschakeld part-time of full-time bij de be waking van de stranden en hoeveel motorvletten, verbandkisten en der gelijke ten dienste staan van de veiligheid aan de Zeeuwse stranden. De heer De Regt rekende ons voor dat op Walcheren ongeveer 16 per sonen gedurende het hele seizoen het doen en laten van badgasten in de gaten houden. Daarbij komt nog een aantal part-time badmannen, dat zich voornamelijk bezighoudt met het slepen van stoelen en schoon houden van stranden; een aantal dat de plaatselijke VW's echter met plezier sterk zouden zien stijgen. Volgens de heer De Regt is het personeelstekort een veelgehoorde klacht op jaarvergaderingen van de VW's. (Van een onzer verslaggevers) VLISSINGEN In samenwerking met een aantal dameskappers, schoonheidssalons en modehuizen uit Vlissingen en Middelburg organi seert de directie van Grand Hotel Britannia uit Vlissingen gedurende de maanden juli en augustus op alle donderdagavonden een dameskap- persdemonstratie en modeshow. Tijdens dé show, die om half tien beginnen en om kwart over tien eindigen, wordt de muziek verzorgd door trio Tonoli. (Van een onzer verslaggevers) GOES De A.K.F. (Appara ten en Ketelfabriek) te Goes heeft Gedeputeerde Staten van Zeeland burgemeester en wethouders van Goes, Provinciale Staten en Rijks waterstaat en liet E.T.I. uitgeno digd om aanstaande vrijdag te ko men kijken naar het transport van een grote reactor op een ,bak' van de Goese haven door de sluis de Goese Sas in de richting van de Oosterschelde. De A.K.F. wil namelijk dat de uitgenodigde in stanties zich eens ter plaatse op de hoogte komen stellen van de ontoereikbaarheid van de oude sluis (in 1892 gebouwd) en van de moeilijkheden die de Goese in dustrieën hiervan ondervinden. Het rijk komt nog steeds niet „over de brug" (c.q. door de sluis) betreffende door de gemeente Goes gevraagde financiële steun voor de verbetering van sluis, ha ven en kanaal. De firma Stoof te Breda was, in opdracht van de firma Roose te Goes, met zwaar materieel aange rukt. De reactor 200 ton moest van het fabrieksterrein op een schip geplaatst worden. Dat karwei werd met vakmanschap geklaard. Toen volgde voor de A.K.F. het transport per schip. „De betrokken instanties moeten nou maar eens ophouden met praten en beginnen met de verbetering van de situatie", aldus een geïrriteerde AKF-directeur, ir. W. J. ter Hart („Het zit ons zo langzamerhand tot hier..."). Vorige week heeft de AKF al problemen gehad met het trans port van eenzelfde reactor, bestemd voor een polyvinylchloridefabriek van de AKZO in de Botlek. De bak, waarop de reactor vervoerd wordt, is 8,80 meter breed, terwijl de sluis HAMBURG (DPA) De Wcstduits-Nederlandse Bergings- maatschappij Elfering (Haarlem) T. Dijkhuizen (Vlissingen) en Hans Schramm (Brunsbuet- telkoog) hebben de Griekse vrachtboot Emanuel-M (4663 brt) verkocht aan de Hamburgse „Eisen- und Metall-Aktiengesell- schaft". Het schip had twee en een' half jaar op het Scharnhoern-rif vast gezeten en was door de berger-s op 7 juli Tos getrokken. Het is woensdag naar Hamburg ge sleept. Onderhandelingen met' Griekse, Engelse en Spaanse be langstellenden over verkoop van het schip waren mislukt. Deskun digen hadden vastgesteld, dat de machinekamer en de dubbele bo dem van het schip ernstige scha de hebben geleden. De bergers hadden het voor de spotprijs van 30.000 gulden gekocht, de schrootprijs wordt op 300.000 mark geschat. Het is nog niet be kend wat de nieuwe eigenaar er mee gaat doen. precies negen meter brede deuren heeft. De lengte van het transport bedraagt 45 meter, de sluis ls maar iets langer, zodat ook de sleepboot niet voor de bak in de sluis kan liggen. De heer Ter Hart vertelt ons hoe de problemen vorige week on dervangen moesten worden: „De bak wordt erin getrokken door de sleepboot. Als dat is gebeurd, zorgt die sleepboot dat hij als de bliksem naast dé bak in de sluis komt te liggen en trekt de bak verder de sluis in. Omdat door de lengte van het transport de sluisdeuren niet helemaal kunnen sluiten, zodat hij het schutten veel waterverlies plaatsheeft, duurt het erg lang voor dat de sleep de sluis weer uit kan. Ook de directeur van de N.V. Hout handel E. N. C. van Ries'en hebben wij uitgenodigd om te komen: hij heeft er namelijk ook enorm veel belang bij. Hij moet zijn vrachten hout per coaster naar Vlissingen la ten brengen en daar overladen, om dat zijn bedrijf over het water slechts met kleine binnenvaartsche pen is te bereiken door de ellende met die sluis". De directeur van de AKF vertelde ons tenslotte dat zijn bedrijf in on derhandeling is over een nieuwe opdracht voor een apparaat van tien meter breedte. „Wij bekijken nu eerst of liet mogelijk is het apparaat in de fabriek, waarvoor het bestemd is, ter plaatse in elkaai- te lassen. Als dal kan, dan kost het ons toch in elk geval tienduizenden guldens extra. Deze schade kunnen we uiter aard niet berekenen in de prijs, omdat wij dan de opdracht sowieso niet zouden krijgen". (Van onze correspondent) GOES De Tsjechische volks dansgroep uit Mikuleice zal niet de festivalweek, die van 24 juli tot en met 1 augustus op initiatief van de Goese volksdansgroep Kasporgo wordt gehouden, bijwo nen. Ofschoon de Nederlandse ambassade in Praag en de Volks kamer van Cultuur in Praag had den laten weten, dat de komst van de Tsjechische groep wel in orde zou zijn, blijkt nu uit berichten van de directeur van het gezel schap. dat de regering van Tsje- choslowakije geen uitreisvisum heeft verstrekt. Het programma voor de internati onale feestweek is inmiddels gereed gekomen. Groepen uit Teuva (Fin land), Asele (Zweden) en Istanbul (Turkije) verlenen hun medewer king. Vrijdag 24 juli komen de groe pen in Terminus en Slot. Ostende aan, waar zij door hun pleegouders zullen worden verwelkomd. Zater dag treedt de Trukse groep, op. op de Kunstmarkt, de Finse groep bij: het Rusthuis im de Gasthuisstraat en de Zweedse groep bij Huize Den Berg. Zaterdagmiddag wordt een rondgang door de stad gemaakt met het muziekkorps Advendo uit Wol- phaartsdij'k, waarna de Turkse groep op de Kunstmarkt, en de Finse en Zweedse groep op het grasveld tege nover café Baarends aan de Oostsin gel optreden. Maandagavond treden alle groepen in de muziektent op de markt op en dinsdagmiddag bij St.- Joanna en Maria Terweel. Woens dagmorgen gaan ze naar rusthuis Randwijck en donderdagmorgen kan de Goese bevolking de Zweedse en Finse groep op de Kunstmarkt zien. 's Middags gaat de Zweedse groep naar het Rusthuis en de Turkse groep naar het grasveld bij het Ce- resbeeld. Vrijdagmorgen treden de groepen op' in de Lange Voorstraat en Lange Kerkstraat en 's avonds danst de Turkse groep in de mu ziektent. Zaterdagmorgen is deze zelfde Turkse groep te zien op de Westwal en 's middags en 's avonds treden alle groepen op de Markt op. (Van onze correspondent) GROEDE Op dinsdag 28 juli a.s. om half acht zal burgemeester A. Schipper te Groede in het voor malige gemeentehuis een tentoon stelling openen van kunst en kunst nijverheid door de inwoners van Groede. De folkloristische ringrijderijen zijn gelukkig nog niet ten dode op geschreven. (Van onze correspondent) MIDDELBURG Het voort bestaan van de folkloristische da gen hoogtepunten in het toe ristisch seizoen op Walcheren is verzekerd. Donderdag 23 juli wordt de eerste folkloristische dag gehouden met het spectacu laire ringsteken met versierde sjezen. Donderdag 13 augustus treden de beste Zeeuwse ring- rijders tegen elkaar in de baan voor de grote ringrijderij te paard. De beslissing over het al dan niet doorgaan van de folklo ristische dagen is pas heel laat gevallen. „Oorzaak, van de moeilijkheden was dat het jaar 1969 werd afgeslo ten met een ontzettend groot ver lies", aldus de heer A. van de Ka mer, voorzitter van de folkloristi sche commissie. „Het is nog nooit zo kritiek en zo somber geweest", zegt hij ervan. Aanvankleijk rees bij de folkloristische commissie de gedach te om, teneinde aan de financiële moeilijkheden te ontkomen, maar een van de twee folkloristische da gen te laten vallen. Met de stellige gedachte in het hoofd dat zo'n fol kloristische dag een gebeuren is „dat Middelburg niet kan missen" heeft men bij het Middelburgse ge meentebestuur aangeklopt, dat de folkloristische commissie gaarne zijn steun toezegde. De financiële moeilijkheden van liet vorig jaar zijn te wijten aan de vele prijsstijgingen. De suggestie om door middel van het voeren van reclame in de optocht van versierde sjezen aan mogelijke tekorten te ontkomen kon geen genade vinden bij dc organisatoren: de vereniging Handelsbelang, de stichting Nieuw Walcheren, de Middelburgse VVV, en de Zeeuwse Ringrijders-vereni- ging. Voor het ringsteken met de ver sierde sjezen zijn dertien inschrij vingen binnengekomen. Dat is een verheugende stijging ten opzichte van vorig jaar, toen acht paren in de sjees naar de ring staken. De wed strijd begint om tien uur 's morgens op het Molenwater. Daar zullen twee jury's de sjezen beoordelen op versiering, terwijl ook de berijders, gestoken in Walchers kostuum, be oordeeld worden naar hun kleder dracht. Om twaalf uur wordt een uur gepauzeerd, waarna men in op tocht, voorafgegaan door het mu ziekgezelschap EMM uit Seroosker- ke, door de stad trekt. Om twee uur worden de wedstrijden voortgezet tot ongeveer vijf uur. Als extra-attractie zal in een'baan op het Molenwater een uitgelezen groep ringrijders de ring steken. Aan deze wedstrijd nemen onder andere deel de meervoudig kampi oen ringrijder Cees Outerman uit Koudekerke en zijn dorpsgenoot Adri Reynierse. terwijl ook de enige vrouwelijke ringrijder in Zeeland Marietje Minderhoud uit Westkapel- le, die bijzondere hoge ogen gooit naar een eerste plaats, heeft inge schreven. Ook deze ringrijders zullen gesto ken zijn en wel voor de laatste keer in Walchers kostuum. Aan gezien met het uitsterven van de klederdracht het steeds moeilijker wordt aan een goed Walchers kos tuum te komen, lieeft de ZRV beslo ten in het vervolg te zullen kampen in een wit uniform. De prijsuitreiking van de folklo ristische dag zal in tegenstelling tot voorgaande jaren niet plaats vinden in de Concert- (en Gehoor zaal, maar in De Brasserie in de Lange Delft. Burgemeester drs. P. Wolters heeft zich bereid verklaard de door de gemeente Middelburg beschikbaar gestelde beker voor het hoogste aantal gestoken ringen uit te reiken.

de Vrije Zeeuw | 1970 | | pagina 3